VARlAÏ Stichting Welzijnswerk Soest: geen club meer van zakdoekjes leggen en koekjes bakken... ter horst Jongeren Milieu Aktief wil meer jeugd bij het milieubeleid betrekken Ondei Mind Soest Remi rNVOB' Subsidie voor minima die in goedkoper huis trekken Gemeenteraad vergadert WOENSDAG 10 FEBRUARI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 4 WOENSDA( Jubilerende ÓWÓ is na 25 jaar de oubolligheid voorbij vraagt uw aandacht voor: Hinderwetvergunning Verleende bouwvergunningen Aangevraagde bouwvergunningen Wim van lloorn The Talk of the Town Remmende inspraak Auto was gestolen in Zwijndrecht Wethouder Swinkels tekent JMA -petitie Swinkels: PvdA wer Stortvloei 1993 wordt een belangrijk jaar voor de Stichting Welzijnswerk Soest - kortweg SWS - zoals de voormalige Stichting Jeugdzorg sinds enige jaren heet. In november is het 25 jaar geleden dat de stichting officieel werd opgericht en zoals grote gebeurtenissen altijd hun schaduw vooruitwer pen is dat ook bij de SWS het geval. Door het jaar heen staat een aantal activiteiten op stapel, waarmee het feest wordt gevierd. Een viertal SWS-ers is, in en buiten de jubileumcommissie, nauw bij de voorberei dingen betrokken: Barbara Bunte, Herma Kamphorst, Pieter Henke en Mehmet Biber. De eerste jubileum-activiteit zit er in middels op: de kledingbeurs op 23 ja nuari in de Praatpaal, die een aardig succes is geworden. Maar er staat nog heel wat meer te gebeuren en op het voorlopige programma, dat nog nader uitgewerkt moet worden, prijken o.a. een fancy-fair (waarschijnlijk in juni); een vrijwilligersfeest (in mei), dat overi gens elk jaar wordt gevierd maar nu een extra feestelijk tintje zal krijgen; een reünie (waarschijnlijk in november), waarvoor nog druk namen en adressen bij elkaar worden gesprokkeld; en ui teraard de traditionele rommelmarkt, de Oranje-vrij markt en de Sint-intocht - allemaal bekende en jaarlijks terugke rende evenementen in Soest, maar die dit jaar uiteraard helemaal in het teken van het jubileum zullen staan. Dat tintje bestaat bijvoorbeeld uit het optreden van het SWS-promotieteam, dat zich bij diverse gelegenheden zal presenteren en het publiek zal attende ren op de vele activiteiten waarvoor men bij de SWS terecht kan, nu (nog) in de Vangrail en de Praatpaal, straks ho pelijk ook weer in het Kruispunt en het nieuwe, nog naamloze centrum aan de Molenstraat. Barbara is tienerwerkster (voor de 12-15-jarigen), Herma is vrijwilligster en bestuurslid, Mehmet is de Turkse opbouwwerker en Pieter Henke is sinds enige tijd buurtwerker in het Smitsveen. Het viertal medewerkers speelt een be langrijke rol bij de voorbereidingen van het jubileum, al behoren ze geen van al len tot de "oude garde" en kunnen ze daarom niet al te veel zeggen over de voorgeschiedenis. Die is voor een deel al vastgelegd in het laatste nummer van 't Nieuws, de spe ciale jubileumuitgave. Vaststaat dat er in Soest nooit een stichting Jeugdzorg - en dus geen stichting Welzijnswerk - zou zijn gekomen zónder mevrouw Heuzeveldt-van der Lelie, die in 1967 het initiatief nam voor een stichting met als doelstelling "het werk onder die plaatselijke jeugd die, uit evangelisch en pedagogisch oogpunt bijzondere zorg behoeft en daarmede samenhan gend gezins- en volwassenenwerk, ten einde zo voor haar deel bij te dragen tot verantwoorde vervulling van de taak van Christus' gemeente op aarde". De eerste activiteiten speelden zich - De Vangrail bestond nog niet - af in "Cre do", het gebouwtje achter de Juliana- kerk. Identiteit De (gereformeerde) kerk stond dus aan de wieg van de SWS, en dat is de jaren door soms duidelijk te merken geweest, Raadhuisplein 1, tel. 93411 Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren, ter inzage de be schikking op het verzoek van: Metaalkeuring Koning en Bienfait B.V., Koningsweg 8, voor het oprich ten van een inrichting voor het keuren van metalen op het perceel De Beau- fortlaan 22a. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingediend door: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend; d. enige ander belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijze niet (tijdig) in staat is geweest eerder be zwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, bin nen een maand na de dagtekening van deze kennisgeving. Zij die beroep instellen kunnen over eenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voor ziening. Dit verzoek moet worden ge richt aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. De volgende bouwvergunningen/mel dingen zijn verleend/geaccepteerd op de aangegeven verzenddatum. le Heeserlaantje 4-6 (91438): bou wen van een woonhuis, 28-1-93; Beetzlaan 32 (92485): aanbouwen van een berging en toiletgroep aan een peuterspeelzaal, 26-1-93; Gerrit van de Veenstraat 25 (93017): uitbreiden van een woonhuis, 28-1-93; Lange Brinkweg 81 (92276): bou wen van een kantoorpand, 28-1-93; Lange Brinkweg 87 (92469): uit breiden bedrijfsgebouw, 27-1-93; Meent 29 (92448): plaatsen van een prefab kantoorunit, 28-1-93; Nachtegaahveg 10 (92516): veran deren van een woonhuis, 27-1-93; Rademakerstraat 75 (92437): het bouwen van een sociale ruimte aan de R.K. kerk, 28-1-93; Schoutenkampweg 93 (92479): plaatsen dakkapel, 27-1-93; Steenhoffstraat 61-61a (92491): wijzigen van een luifelconstructie, 28-1-93; Van Goyenlaan 215 (93019): wijzi gen gevel, 26-1-93. Op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (AROB) kunnen belanghebbenden te gen deze beslissingen een bezwaar schrift indienen. Als u een bezwaar schrift wilt indienen, dan moet dat be zwaarschrift gericht worden aan Burg meester en Wethouders van Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Het be zwaarschrift moet binnen dertig dagen na de verzenddatum van de beslissing worden ingediend. De stukken kunt u inzien in het gemeentehuis, Raadhuis plein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), elke werkdag 8.30-12.30 uur. De volgende bouwaanvragen/meldin- gen zijn ingediend op de aangegeven datum. Anna Paulownalaan 30 (93006): vernieuwen van een garage/berging, 29-1-93; Eigendomweg 32 (93041): plaatsen van een schuurtje, 29-1-93; Minstreelpad 29 (93035): plaatsen van een plantenkasje, 28-1-93; P.C. Hooftlaan 20 (93040): plaatsen van een blokhut, 29-1-93; Postweg 73 (93036): bouwen van een bijkeuken en schuur, 28-1-93; Soesterbergsestraat 44 (92233): bouwen van een kantoor met bovenwo ning (Wijziging bouwen kelder), 27-1-93; Sterrenbergweg 34 (93026): veran deren van een woonhuis, 25-1-93; Tamboerijn 11 (92522): uitbreiden van een winkelruimte van een super markt, 26-1-93; Turfstreek 179 (93027): uitbreiden van een woonhuis, 25-1-93; Deze aanvragen kunt u inzien in het ge meentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), elke werkdag 8.30-12.30 uur. V.l.n.r. Barbara Bunte, Pieter Henke, Mehmet Biber en Herma Kamphorst van de SWÓ. al ontstond er al snel een hechte samen werking met de hervormden. "De iden titeit speelde 25 jaar geleden een grote rol," stelt het viertal vast. "Dat is nu niet meer zo, want sinds jaren is ook de kat holieke kerk in het bestuur vertegen woordigd en van beroepskrachten wordt niet meer zo stellig geëist dat de ze positief-christelijk zijn." Het werk heeft bovendien een dimensie méér ge kregen door de activiteiten voor de al lochtonen, waarvoor de SWS zich sa men met andere organisaties in Soest - zoals het Internationaal Vrouwencen trum en de eigen comités - al jaren in spant. De identiteit was overigens ook bij de oprichting niet onaangevochten. Cu rieus is na zoveel jaar nog de reactie van het Humanistisch Verbond in Soest, dat uit de krant vernam van de plannen voor de stichting van een gereformeerd jeugdhuis en dat veel te eenzijdig vond. "Alle jongens en meisjes van alle le vensbeschouwelijke richtingen zouden zich er thuis moeten kunnen voelen." Het H.V. kreeg nul op het rekest: "Wij zijn en blijven van mening dat de Bood schap van het Evangelie de enige Bron van Levensgeluk blijft voor heden en toekomst." Betere samenleving De medewerkers van nu zouden de doelstelling wat anders formuleren dan destijds, in elk geval wat minder vroom en ook wat minder wijdlopig. "Een be tere samenleving, daar gaat het toch ei genlijk om," zegt de een. "Hoe je in Soest beter kunt omgaan met elkaar en met de spullen die van ons allemaal zijn...," zegt een ander. De discussie is nog steeds - of opnieuw - actueel, want ook in het jubileumjaar is de vraag naar de identiteit aan de orde. "Hoe zou de stichting eruit hebben ge zien als men toen het besluit genomen had om tot een algemeen samenwer kingsverband te komen? Want er is nogal wat slag geleverd en er zijn kan sen gemist, die misschien zouden heb ben kunnen leiden tot een totaal ander gezicht van de huidige stichting Wel zijnswerk Soest," staat er in de terugblik in 't Nieuws. Die terugblik is verder overigens vooral gewijd aan de geschiedenis van de ge bouwen: de Vangrail aan de Nachte- gaalweg (sinds maart 1969), waarna al gauw werd besloten tot een "tweede ge bouw". Aanvankelijk waren er plannen om daarvoor Eltheto aan te kopen, maar de gemeente - waarmee de stich ting soms een" wat moeizame relatie heeft onderhouden - zag Jeugdzorg lie ver aan de Molenstraat. Tussentijds werd er een caravan als mobiel clubhuis ingericht en na opties aan de Parallel weg en de Molenstraat (Ingenhof- school) werd de Praatpaal aan de Mo lenstraat - de vroegere bakkerij Dalco - in 1973 geopend: Niet veel later waren er opeens plannen voor een derde ge bouw op de Engh, maar die verdwenen snel in het vergeetboek, en na een pe riode met twee stacaravans aan de Birk- straat en een Renaultbusje met een Kip caravan erachter was het uiteindelijk 1978 voordat de stichting ook in het Kruispunt aan de Albert Cuyplaan te rechtkom Weer in de lift De stichting heeft in de loop van een kwart eeuw inderdaad een groot aantal, soms turbulente, ontwikkelingen door gemaakt, en het is haar daarbij zeker niet altijd voor de wind gegaan. "Een paar jaar geleden zag het er allemaal veel somberder uit, maar we zitten nu duidelijk weer in de lift. Onder leiding van directeur Jaap van der Kooy is er een nieuwe wind gaan waaien, en we hebben ook een goeie voorzitter, Hans van den Berg." Het aantal activiteiten is in de loop der jaren fors toegenomen en de medewer kers van de SWS hebben hoge verwach tingen van de nieuwe periode, die aan breekt als het gebouw aan de Molen straat - waarvoor nog een naam bedacht moet worden - er straks staat en als ook het Kruispunt aan de Albert Cuyplaan verbouwd zal zijn. Van nieuwe gebou wen worden nieuwe stimulansen ver wacht, en dat mag ook wel, want de SWS had de laatste tijd nogal wat publi citaire tegenwind, bijvoorbeeld door de opwinding over de disco in het Cola- pand en de protesten van Molenstraat bewoners, die de tijden van de voorma lige Molensoos - waar de SWS overi gens volstrekt los van staat - niet graag opnieuw zullen meemaken. "Het komt allemaal wel goed," gelooft het SWS-viertal. "Het wordt echt iets heel anders. Er komen beroepskrachten die de zaak stevig in de hand zullen houden, dus de mensen hoeven niet bij voorbaat ongerust te zijn." De stichting loopt wel eens vaker op te gen een verkeerde "beeldvorming", bij voorbeeld over alcohol en drugs onder jongeren. "We hebben een streng be leid: wie alcohol of drugs gebruikt gaat eruit. Dat we de politie soms moeten bellen - ach, dat was tien of vijftien jaar geleden ook wel eens zo. In die tijd kwa men bijvoorbeeld ook de Heli's Angels de trap op bij Artishock..." Generatiekloof Met de jeugd-van-tegenwoordig valt het in het algemeen dus best mee, aldus de vier SWS-medewerkers. "Het ver antwoordelijkheidsbesef bij jongelui is duidelijk gegroeid, maar ook de vol wassenen zijn anders geworden. Vroe ger was het allemaal zo paternalistisch, maar de jongeren van toen zijn de vol wassenen van nu, en die hebben mis schien wat geleerd van de fouten die er toen gemaakt werden. De genera tiekloof bestaat misschien hier en daar nog wel, maar het is toch heel wat min der geworden. Ouders en kinderen zijn niet meer zo verwikkeld in een machts strijd; ze gaan nu meer als gelijken met elkaar om en er is veel meer overleg..." Door alle veranderingen in de samenle ving is er ook in het werk en de opzet van de Stichting Welzijnswerk heel wat veranderd. "Het begint tegenwoordig al met de kinderen van een jaar of vijf, of nog vroeger. We houden tegenwoor dig ook rekening met de verschillende doelgroepen, dat liep vroeger veel meer door elkaar heen. Het werk was geogra fisch, buurtgericht opgezet, maar nu werken we met verschillende leeftijds categorieën, en over heel Soest." Voor de medewerkers, de beroepskrachten zowel als de vrijwilligers, heeft dat voor- en nadelen, "maar in principe ben je nu overal inzetbaar en dat is een goe de zaak." Zelfrespect Naast allerlei andere activiteiten heeft de SWS vooral een belangrijke taak in de opvang van jongeren die eigenlijk nergens anders in Soest hun vertier kunnen vinden. "Het is niet zo makke lijk, want wat op straat zit vindt mekaar altijd, en dan gaat het wel eens mis. Je moet ze ook waardering en verant woordelijkheid geven. Sommige men sen hebben nog wel eens de indruk dat het bij ons een beetje oubollig toegaat, maar we zijn al lang geen club meer van zakdoekjes leggen en koekjes bakken. Het klinkt misschien wat "socio", maar waar het echt om gaat is dat we de men sen die hier komen een beetje zelfres pect meegeven. Daar valt of staat alles mee. Iedereen heeft van tijd tot tijd toch een schouderklopje nodig...?" De Stichting Welzijnswerk Soest maakt zich op voor een jubileumjaar dat klinkt als een klok en dat de deelnemers en de medewerkers - beroeps of vrijwillig - weer nieuwe stimulansen kan geven om verder te gaan. Soest zal dit jaar zeker nog vaker van de stichting horen. verlichtingsspeciaalzaak verlichting - huishoud - elektra Groot assortiment: van klassieke schemerlampen tot moderne halogeen- verlichting. Uitgebreide sortering kleine huishoudelijke apparaten. Installatiemateriaal voor de doe-het-zelver. Alleen de betere merken. 5èSfun««gheW ^service. Nieuweweg 99. 3765 GC Soest Telefoon 02155- 14575 Telefax 02155 - 12764 BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 02155-15073-FAX 17496 NIEUWBOUW ^VAI RENOVATIE V* ONDERHOUD In een democratie is inspraak een be langrijk onderdeel van openbaar be stuur. Het maakt de burger mondig, zeggen de voorstanders. Het maakt besturen onmogelijk, zeggen de tegen standers. Ik denk dat inspraak zeer bruikbaar is wanneer de overheid be stuurt vanuit een bepaalde visie, een Minima die momenteel te duur wonen, kunnen een eenmalige subsidie bij de gemeente Soest aanvragen om naar een goedkope re woning te verhuizen. Ze kunnen maximaal op vijftig- tot zestigdui zend gulden rekenen. Alleen Soester inwoners met een inko men op bijstandsniveau kunnen aan spraak maken op de regeling verhuis- en herinrichtingskosten, zoals de bij- dragepot is gedoopt. Soesters die een subsidieverzoek indie nen, moeten minimaal drie jaar op hun huidige adres wonen om in aanmerking te komen voor een financiële bijdrage. De aanvragen moeten worden inge diend bii de sociale dienst. De directeur van de dienst krijgt het mandaat om te beslissen wie wel en wie niet gebruik kunnen maken van de regeling. Per jaar zal de gemeente maximaal tien subsi dies verstrekken. Per geval kan maxi maal zestigduizend gulden worden uit gekeerd. De gemeente hoopt dat de minima geld kunnen besparen als ze in een goedko pere woning zitten. De vaste maandlas ten gaan dan omlaag, zodat er geld overblijft. Daarmee zouden de minima meer toegang krijgen tot maatschappe lijke voorzieningen en kunnen ze beter voorzien in hun levensonderhoud. In de laatste zes maanden heeft de ge meente al ervaring met de regeling op gedaan. Vijf Soester huishoudens ston den daarin model. De politie trof vorige week op de Veen besstraat een auto aan van onbekende herkomst. Nader onderzoek bracht aan het licht dat de wagen, een VW Golf, in oktober was gestolen in Zwijndrecht. De auto is inmiddels terug bij zijn recht matige eigenaar. De gemeenteraad vergadert op donderdag 18 februari om 19.30 uur in het gemeentehuis. De agenda luidt als volgt: Lezing door het Rode Kruis. 1. Spreekrecht. 2. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 17 decem ber 1992. 3. Ingekomen stukken. 4. Vragenhalfuurtje. 5. Voorstel 93-01: tot het niet nemen van een voorbereidingsbesluit voor het perceel Dorresteinweg 6. 6. Voorstel 93-09: tot aanwijzing van een nieuwe locatie voor de wekelijk se warenmarkt. 7. Voorstel 93-03: tot het verstrekken van een gemeentegarantie aan de Woningbouwvereniging Soest in verband met de bouw van 23 woningen aan de Koperwiek (G.O.S.-project). 8. Voorstel 93-18tot het verstrekken van twee gemeentegaranties aan de woningbouwvereniging St. Joseph in verband met de bouw van 13 inleunwoningen te Soesterberg en 20 HAD-flats te Soest. 9. Voorstel 93-19: tot het aanpassen van de tarieven overdekte sportac commodaties. 10. Voorstel 93-11: tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van de herinrichting Soesterberg-kom laatste fase. 11. Voorstel 93-10: tot het afgeven van een verklaring van geen bezwaar in verband met het instellen van een bestuurscommissie volwasseneneducatie. 12. Voorstel 93-12: tot instemming met rekening 1991 van de Afval Ver wijdering Utrecht (AVU); restitutie van een gedeelte van het voorgeschoten bedrag meenemen in het tarief afvalstoffenheffing (vanaf 1994). 13. Voorstel 93-20: tot het instemmen metdeontwerp-begrotingover 1993 van de Afval Verwijdering Utrecht. 14. Voorstel 93-13: tot het verlenen van een ontheffing als bedoeld in arti kel 1 van de Zoneverordening Hinderwet ten behoeve van het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een timmerwerkplaats op/in het perceel Steenhoffstraat 20. 15. Voorstel 93-14: tot verkoop van grond gelegen naast de woning Haze- pad 82 aan G.W. van de Grift Bouwbedrijf Soest B.V. 16. Voorstel 93-15tot verkoop van een perceel gelegen naast Koningsweg 15 aan Onra B.V. 17. Voorstel 93-16: tot uitgifte in erfpacht van het perceel Bosstraat 37 aan de heer R.E.M. Swart. Spreekrecht publiek a. De totale inspreektijd per openbare raadsvergadering bedraagt 30 minuten. Het inspreken vindt voorafgaande aan de behandeling van het betreffende agenda punt plaats en bedraagt maximaal 3 minuten per persoon of groepering. b. Het spreekrecht (één termijn) geldt niet bij de agendapunten: opening, vaststel ling van notulen, mededelingen, vragenhalfuurtje en bij voorstellen tot benoeming van personen. c. Het spreekrecht geldt niet bij een agendapunt waarvoor reeds eerder in de raads commissie^) de mogelijkheid heeft opengestaan van het spreekrecht aldaar ge bruik te maken. d. Van het gestelde onder c. is uitgezonderd het agendaput waarbij ons college aan gewijzigd voorstel heeft verzonden, danwel schriftelijk een reactie heeft verzon den op de ontvangen commissie-adviezen. Het spreekrecht heeft daln alleen betrekking op de wijzigingen. e. De wens om gebruik te maken van het spreekrecht moet uiterlijk 14.00 uur op de dag voorafgaande aan de vergaderdatum van de raad bij het kabinet van de burge meester schriftelijk of telefonisch gemeld geworden. visie gebaseerd op toekomstige ont wikkelingen en in het algemeen be- lang van bijvoorbeeld een gemeente. Laten we eens kijken hoe dat in Soest gaat. Vorig jaar werd een groot deel van het jaar gebruikt om te komen tol een structuurvisie. De verantwoorde lijke wethouder wilde de paaltjes gaan slaan voor de periode tot 2010. Door dure externe bureaus werden dure plannen gemaakt en er werden in spraakavonden georganiseerd. Deze inspraakavonden werden druk be zocht door die belanghebbenden die de w aarde van hun huis of straat zagen dalen door de plannen van de plaatse lijke overheid. Algemeen belang was zeker niet de drijfveer. De Groene Driehoek was een goed voorbeeld. Ik zal niet zeggen dat ge noemde groep wel of niet gelijk had, mede door hun inspraak bleef er van de structuurvisie slechts 'structuur' over en w as ineens de visie verdwenen en was er niet meer te w erken. Waar ik dat op baseer? Kijk maar naar de jong ste ontwikkelingen in de Van Weede- straat. Deze straat, pér 1 januari j.l. in handen van de gemeente Soest over gegaan, moet volgens de 'structuur' doorgaande weg en ook winkelcen trum blijven, en weg is de visie om van deze straat of een doorgaande weg of een winkelcentrum te maken. Voor de visie winkelcentrum is poli tiek helemaal geen meerderheid te vinden, daar hoeft u alleen de perike len rond een AH-vestiging en de nieuw bouw van de Lindenhof op na te slaan. Ook werd volledig voorbijge gaan aan de toekomstige groei van het autoverkeer, hoe beperkt dan ook. Nee, men geeft er de voorkeur aan de idee-fixe voor ogen te houden dat men in Soest, in tegenstelling tot de rest van Europa, wel het autoverkeer kan te rugdringen. Is dit oogkleppenbeleid? het is zeker geen visie. Een tweede voorbeeld, toevallig aan dezelfde straat. In het oude politiebu reau zou een Grand Cafe worden ge vestigd. Twee insprekers dreigden met stagneren van de bouwplannen en de projectontwikkelaar haakt af. Geen Grand Café en alweer geen visie. Een derde voorbeeld, ook alweer aan dezelfde straat. Voor twee oude pan den werd verzocht deze een detailhan delsbestemming te geven. Het college achtte zich echter gebonden aan de 'structuur' en wijst deze bestemming af, eraan voorbijgaand dat het een pri ma oplossing zou zijn om te komen tot een gesloten winkelfront dat voor het functioneren van een winkelcentrum zeel belangrijk is. U ziet het: alweer geen visie. Bij gebrek aan visie moet nu binnen de 'structuur' een kostbare oplapbeurt gegeven worden aan deze straat, die ten eerste absoluut geen oplossing voor de werkelijke problemen inhoudt en door gebrek aan visie en mogelijk heden, de eerste jaren ook nog niet uitgevoerd kan worden. Zo ziet u maar: lang leve de inspraak, ook al heeft inspraak zeker ook goede kanten, zoals is bewezen met de plan nen voor de Smitshof. Ook mag de zwarte piet niet alleen bij het dagelijks bestuur van de gemeente gelegd worden. De politiek is er zeker debet aan. Men durft geen beslissin gen te nemen die in de toekomst wel eens stemmen zouden gaan kosten en wat is daarvan de oorzaak? U raadt het al: gebrek aan visie. Als binnen de gemeenteraad van Soest werkelijk visie en kennis aanwe zig was geweest had Soest een echte 'structuurvisie' gehad. Dan had men vanuit die visie kunnen werken naar een leefbare gemeente, waarin de Soester burger zich happy voelt. Nu zijn bijvoorbeeld alleen de leden van de Groene Driehoek en de twee in sprekers van de Prins Bernhardlaan tevreden, een mager resultaat van in spraak voor 35.000 inwoners. De politiek zal met betrekking tot de infrastructuur snellere keuzes moeten maken, wil Soest niet nog verder ach terop komen. 'Hap-snap' beleid, ge brek aan verantwoordelijkheid voor het algemeen belang en niet durven besturen, dat mag men de politiek aanwrijven. Zonder het te weten heeft de burger van Soest daar echter ook inspraak in: volgend jaar bij de verkiezingen. En ik hoop dan te kunnen concluderen: Soest heeft positief ingesproken. P.v.d.W. Radio Soest, 7-2- '93. Wethouder Mieke Swinkels heeft vanmorgen (als alles goed is ge gaan) de 31-jarige Erik Boele - bij genaamd "De Groene Loper" - op het gemeentehuis ontvangen. Boe le maakt een voettocht door Ne derland en doet daarbij vandaag Soest aan. Hij biedt in diverse ge meenten een petitie aan, waarin gepleit wordt voor meer medezeg genschap voor jongeren in de mi- lieupolitiek. "De Groene Loper" is een actie van Jongeren Milieu Aktief, een betrekke lijk nieuwe milieu-organisatie voor en door jongeren die zich inzetten voor een schoner milieu. Soest heeft (nog) geen plaatselijke afdeling, maar die komt er wel als het aan John van Dor- resteyn ligt. Deze jonge Soester, in het dagelijks leven computertechnicus in Soesterberg, steekt veel vrije tijd in de milieubeweging. Hij regelde ook het bezoek van "De Groene Loper" aan wethouder Swinkels. JMA bestaat sinds september 1991 en telt inmiddels enkele honderden leden. Het doel is jongeren aan te zetten tot een milieuvriendelijker leven en elkaar daarbij te steunen en te stimuleren, bar rières op te ruimen en overheden en be drijfsleven aan te spreken op hun ver antwoordelijkheid. "Groene Loper" Erik Boele maakt een wandeltocht van een jaar en probeert onderweg zoveel mogelijk jongeren te bereiken, o.a. op scholen. Hij heeft daarvoor allerlei foldermateriaal bij zich. In Soest lukte dat helaas niet meer door de korte voorbereidingstijd. Boe- les tocht begon in september op het Utrechtse provinciehuis en intussen is hij al in allerlei gemeenten, dwars door Nederland, te zien geweest. De gemeentebestuurders krijgen van hem een petitie voorgelegd, waarmee zij een verzoek aan minister Alders van VROM, het kabinet en de leden van de Eerste en Tweede Kamer om jongeren meer inspraak te geven in het milieube leid met hun handtekening bekrachti gen. In de petitie wordt gepleit voor de instelling van een raad van jongeren die de overheid kan horen op milieugebied, en die een doorgeefluik kan zijn voor informatie. "Deze raad zou een con- densatiepunt van hoop op een schonere toekomst, inventiviteit van jongeren in het zoeken naar oplossingen én steun voor hen die streven naar een schonere toekomst kunnen zijn," aldus de tekst. Niet op eigen houtje John van Dorresteyn is op dit moment nog de enige vertegenwoordiger van JMA in Soest. Hij zoekt medestanders en heeft intussen kontakten gelegd met de drie scholen voor voortgezet onder wijs, maar dat heeft nog niet veel con crete resultaten opgeleverd. "Als je je echt wilt inzetten voor het milieu kun je je beter aansluiten bij een club, want op eigen houtje lukt het niet," aldus John, die zelf al lid is van o.a. Greenpeace en Milieudefensie en in Soest onlangs de Novib-collecte organiseerde. Persoonlijk probeert John zoveel mo gelijk te doen om een schoner milieu te bevorderen. "Op m'n werk ben ik al be zig geweest voor het scheiden van afval, zoals ik zelf thuis ook doe, maar het is nog niet zo eenvoudig. Maar als je niks doet gebéurt er ook niks, en er zijn zo veel dingen die je best kunt doen. Bij voorbeeld melk in flessen kopen in plaats van die kartonnen pakken, want die vormen een heel milieuprobleem. Ideeën zijn er genoeg." JMA is speciaal bedoeld voor jongeren tot ca. 30 jaar. De leden ontvangen 6x per jaar het tijdschrift "De Groene Golf' en het lidmaatschap kost een tientje per jaar. John van Dorresteyn zou graag zien dat er binnenkort een ac tieve Soester JMA-afdeling opgericht kan worden. Wie belangstelling heefi kan hem bereiken op Mariastraat 10 3762 CW Soest, tel. 16256 (liefs 's avonds na 19.00 uur). De gemeente So zoek naar de ii nieuwe huis> (diftar) voortz wordt het voors om er maar mee papierbol gedep De WD-fractie is diftar-systeem (elk per aangeboden k: leiden tot een stei huisvuilaanbod. In den percentages v procent genoemd, op vier tot negen j En, zo stelden de verwerking Utrech te termijn het hu gaan ophalen. Dat is niet juist, ar De AVU, waarin provincie zijn vert de discussie over 1 ten. Bovendien rr voor zich bepalen uitbesteed aan de reinigingsdienst di Het college gelooi van restafval ster! diftar-systeem wc menteel wordt no het huisvuil aange Langzamer wei maken en tocl Dat is het 'lot' nen in Soest is aan Wil Stek PvdA ligt. Zij dagavond in ch op als vakbond Aanleiding voor kelenburg is het van de afdeling re de gemeente. Da het ziekteverzuir kers van de buite middelde ligt. De medewerkers vuil ophalen, mo klaar zijn. Die kl; houdt in dat d« vroeger, soms oc kelenburg is banj om vroeg naar h In een betoog pl< Een meerderl commissie R. daag dan mo contract met maar omdat d forse schadelc talen wacht n Dan is de gen eenkomst af e onderhandeld gegadigden. Over het uiteind lei geruchten - e miljoen - en de te trappelen om beheer van het steed, de kluif te mige raadsleder eigenlijk een pc nier waarop kla> worden afgeha droevende kwa ven "signaal". Voorlopig zit S< mu, die volgens op een fors bed tieschade" als bedrijf wordt v de meerderheic uitermate ongu onderhandelinj het CAl-bedrij uit de vrije mar! staat. Uiteinde van het kabelm liere ondernen een hogere opl De commissie lemBlaauw (V jaar wachten m wachting dat h leveren als het hoogste bi ede) door zijn ho^ best een "inten dien houdt de nog een vingei logische ontv Jansen (D66) en wilde eerst toekomst van Bart Krol (CE meest voor uit verkoop volgc delig voor de voor de Remu lenburg (Pvd/ andere gegad bedrag kon wc ook de schad< betaald zou k 'Hadden w Wethouder J: College-stand CAI-bedrijf n januari 1994 mu dus. De k; net over een meer waard .omdat er fors om het net k den. "Het risi jaar moeten maar wél vc kreeg uiteinc meerderheid V Cv

Soester Courant | 1993 | | pagina 5