MAXI- POSTER 5® X 7S 19p 'cholten ACTUEEU Onderzoek diftar-systeem gaat door jeugd Minder werken, maar toch meer loon Soest is graag van CAI-contract met Remu af, maar wacht liever tot 1999 Circuit mountain-bikers Commissie doet water bij de wijn in omstreden kippenren FOTO SWAGER Smitshof-plan valt ook bij politiek in de smaak 'Machteloos' PvdA-bestuur Soest rammelt met portefeuilles Meer achter d( schermen pagina. WOENSDAG 10 FEBRUARI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 5 Swinkels: "Aantrekkelijker voor burgers om afval te scheiden" PvdA werpt zich op als 'vakbond' voor vuilnismensen Stortvloed van kritiek op kabel-beheer Leerzaam avondje over Ukkeler baardkrielen Raadsvergadering begint niet Rode Kruis-dia's Inbrekers gestoord bij 'Blauwe Vogel' Bouwkeet door inbrekers bezocht van uw eigen kleurennegatief normaal f 55,- nu slechts Om schade in bossen te beperken TIP VOORV VALENTIJNSDAG surprise, surprise ONTBIJTSERVICE DE TROMSLAGER 'Enthousiasme verdampt tot sarcasme' Bewoonster merkt niets van inbraak Inbrekers slagen niet in Oranjehof ZONWERING Afgewerkte olie in bos geloosd Zondag 14 februari Valentijnsdag Wilt u iemand verrassen Bij Bloemisterij Scholten en Bloemenhuis Jasmijn vindt u het grootste assortiment veiling- verse bloemen! zaterdag a.s.: de leukste boeketten en deurtjes, de mooiste rozen en tulpen etc. Unieke Valentijnbezorgservice op zaterdag. Niet alleen overdag maar ook op zaterdagavond van 19.00 - 22.00 uur bezorgen wij u Valentijnboeket! BLOEMEN EN PLANTEN BLOEMENHUIS f m ebaseerd op toekomstige om ingen en in het algemeen be in bijvoorbeeld een gemeente' »ve eens kijken hoe dat in Soes, 'orig jaar werd een groot dee t jaar gebruikt om te komen t0 uctuurvisie. De verantwoorde ïthouder wilde de paaltjes gaan oor de periode tot 2010. D0 xterne bureaus werden du?é n gemaakt en er werden jn avonden georganiseerd. Dezè ikavonden werden druk be- loor die belanghebbenden diè rde van hun huis of straat zagen loor de plannen van de plaatse- erheid. Algemeen belang liet de drijfveer, oene Driehoek was een g0ed eld. Ik zal niet zeggen dat ge- e groep wel of niet gelijk had loor hun inspraak bleef er van jctuurvisie slechts 'structuur' was ineens de visie verdwenen er niet meer te werken. Waar ik laseer? Kijk maar naar de jong- .vikkelingen in de Van Weede- Deze straat, pér 1 januari j.1. in van de gemeente Soest over- moet volgens de 'structuur' ande weg en ook winkelcen- ijven, en weg is de visie om van raat of een doorgaande weg of ikelcentruni te maken, e visie winkelcentrum is poli- femaal geen meerderheid te daar hoeft u alleen de perike- ïd een AH-vestiging en de ouw van de Lindenhof op na te lok werd volledig voorbijge- n de toekomstige groei van het keer, hoe beperkt dan ook. en geeft er de voorkeur aan de e voor ogen te houden dat men in tegenstelling tot de rest van wel het autoverkeer kan te gen. Is dit oogkleppenbeleid? eker geen visie, eede voorbeeld, toevallig aan straat. In het oude politiebu- u een Grand Cafe worden ge- Twee insprekers dreigden met in van de bouwplannen en de intwikkelaar haakt af. Geen Café en alweer geen visie, de voorbeeld, ook alweer aan straat. Voor twee oude pan- d verzocht deze een detailhan- emming te geven. Het college 'ich echter gebonden aan de □r' en wijst deze bestemming i voorbijgaand dat het een pri- ssing zou zijn om te komen tot oten winkelfront dat voor het leren van een winkelcentrum angrijk is. U ziet het: alweer ;ie. ek aan visie moet nu binnen de jr' een kostbare oplapbeurt worden aan deze straat, die ste absoluut geen oplossing werkelijke problemen inhoudt gebrek aan visie en mogelijk- de eerste jaren ook nog niet 'rd kan worden. j maar: lang leve de inspraak, eeft inspraak zeker ook goede zoals is bewezen met de plan- r de Smitshof. g de zwarte piet niet alleen bij lijks bestuur van de gemeente orden. De politiek is er zeker in. Men durft geen beslissin- emen die in de toekomst wel mmen zouden gaan kosten en aarvan de oorzaak? U raadt ebrek aan visie. nen de gemeenteraad van 'rkelijk visie en kennis aanwe- geweest had Soest een echte irvisie" gehad. Dan had men ie visie kunnen werken naar fbare gemeente, waarin de burger zich happy voelt. Nu Dorbeeld alleen de leden van ne Driehoek en de twee in- van de Prins Bernhardlaan i een mager resultaat van in- oor 35.000 inwoners, iek zal met betrekking tot de ctuur snellere keuzes moeten vil Soest niet nog verder ach- men. Hap-snap' beleid, ge- i verantwoordelijkheid voor neen belang en niet durven dat mag men de politiek en. iet te weten heeft de burger I daar echter ook inspraak in: aar bij de verkiezingen. En ik <e kunnen concluderen: ïft positief ingesproken. P.v.d.W. sst, 7-2- '93. De gemeente Soest zal het onder zoek naar de invoering van het nieuwe huisvuilophaalsysteem (diftar) voortzetten. Daarmee wordt het voorstel van de VVD, om er maar mee te stoppen, in de papierbol gedeponeerd. De WD-fractie is van mening dat het diftar-systeem (elk huishouden betaalt per aangeboden kilo huisvuil) niet zal leiden tot een sterke afname van het huisvuilaanbod. In een rapportage wer den percentages van veertig tot zestig procent genoemd, de WD houdt het op vier tot negen procent. En, zo stelden de liberalen, de Afval verwerking Utrecht (AVU) zal op kor te termijn het huisvuil in gemeenten gaan ophalen. Dat is niet juist, antwoordt het college. De AVU, waarin alle gemeenten uit de provincie zijn vertegenwoordigd, moet de discussie over het ophalen nog star ten. Bovendien mag iedere gemeente voor zich bepalen of het ophalen wordt uitbesteed aan de AVU of dat de eigen reinigingsdienst dat blijft doen. Het college gelooft wel dat het aanbod van restafval sterk zal afnemen als het diftar-systeem wordt ingevoerd. Mo menteel wordt nog veel oud-papier bij het huisvuil aangetroffen. itussen kontakten gelegd met holen voor voortgezet onder- r dat heeft nog niet veel con- ltaten opgeleverd. "Als je je izetten voor het milieu kun je nsluiten bij een club, want op tje lukt het niet," aldus John, lid is van o.a. Greenpeace en snsie en in Soest onlangs de lecte organiseerde. 4 probeert John zoveel mo- •eni om een schoner milieu te 1- Gp m'n werk ben ik al be- t voor het scheiden van afval, thuis ook doe, maar het is eenvoudig. Maar als je niks irt er ook niks, en er zijn zo- i die je best kunt doen. Bij- melk in flessen kopen in die kartonnen pakken, want i een heel milieuprobleem, er genoeg." ciaal bedoeld voor jongeren aar. De leden ontvangen 6x et tijdschrift "De Groene het lidmaatschap kost een jaar. John van Dorresteyn len dat er binnenkort een ac- er JMA-afdeling opgericht a. Wie belangstelling heef! ereiken op Mariastraat 10 Soest, tel. 16256 (liefs a 19.00 uur). Wethouder Swinkels stelde donder dagavond in de commissie milieu dat het voor de burgers aantrekkelijker wordt om het afval zoveel mogelijk ge scheiden in te leveren. Immers, het glas en papier kan gratis in de daarvoor be stemde papierbollen en glasbakken worden gegooid. Voor het restafval, dat aan huis wordt opgehaald, moet per ki lo worden betaald. Conclusie: de bur gers zullen het afval zoveel mogelijk gaan scheiden en derhalve goedkoper uit te zijn. Swinkels sloot niet uit dat er in de toekomst nog een textielbak bij komt. "En zo kun je nog meer dingen bedenken, zodat straks alleen het res tafval overblijft." De gemeente hecht veel waarde aan de gescheiden inzameling van afval, om dat dat het milieu ten goede komt en de gemeente aanzienlijk veel geld be spaart. Subsidie Verenigingen kunnen subsidie krijgen als ze oud-papier inzamelen en inleve ren. Per kilo valt er voor de clubs en in stellingen maximaal vijf cent van de ge meente te beuren. Gemeentebelangen Groen Soest (GGS) stelde vorig jaar voor die garantieprijs te verhogen, zo dat het voor de verenigingen nog aan trekkelijker wordt oud-papier in te za melen. Dat voorstel haalde het toen niet. Gerard van den Deijssel van GGS denkt er aan dat voorstel weer uit de kast te halen. Dit ondanks het feit dat Swinkels zei daarmee te willen wach ten. De AVU zal volgens haar een plan van aanpak opstellen om in elke ge meente het oud-papier op te halen. In afwachting daarvan wil het college nog niet overgaan tot een hogere subsidie op oud-papier voor verenigingen. Meer papierbollen zullen er tot die tijd even min worden neergezet in Soest. Stickers Bij de gemeente Soest zijn binnenkort stickers beschikbaar voor burgers die geen prijs stellen op gratis reclamewerk, zoals folders, magazines en huis-aan- huis bladen. Soesters kunnen straks kiezen uit twee stickers. Op één sticker staat dat helemaal geen prijs wordt ge steld op gratis materiaal, op de andere sticker komt te staan dat huis-aan-huis- kranten en informatie van de gemeente wèl in de brievenbus mag worden gede poneerd. Volgens wethouder Mieke Swinkels kunnen de burgers in beroep gaan, als de bezorgers zich niet aan de wensen, die op de sticker zijn aangege ven, houden. Het initiatief van de stic kers is van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Langzamer werken, minder uren maken en toch meer verdienen. Dat is het 'lot' dat de vuilnisman nen in Soest is beschoren als het aan Wil Stekelenburg van de PvdA ligt. Zij wierp zich donder dagavond in de commissie milieu op als vakbondsvrouw. Aanleiding voor de uitspraken van Ste kelenburg is het doorlichtingsrapport van de afdeling reiniging en vervoer van de gemeente. Daarin wordt gesteld dat het ziekteverzuim onder de medewer kers van de buitendienst boven het ge middelde ligt. De medewerkers die dagelijks het huis vuil ophalen, mogen naar huis zodra ze klaar zijn. Die klaar-naar-huis-regeling houdt in dat de medewerkers soms vroeger, soms ook later thuis zijn. Ste kelenburg is bang dat ze te hard werken om vroeg naar huis te kunnen. In een betoog pleitte ze voor betere ar beidsvoorwaarden en vooral ook hoge re lonen. "Laat dat nou maar aan de vakbonden over", reageerde Willem Blaauw van de VVD. "Nou, van mij mogen de bonden dat best eisen", ging Stekelenburg door. "Er wordt in het al gemeen toch al zo minzaam gedaan als er wordt gesproken over vuilnismen sen." Volgens Stekelenburg is de gemeente als werkgever verantwoordelijk voor de medewerkers. Ze stelde dat het ziekte verzuim met vijf tot tien procent moet dalen en dat de gemeente in overleg met de vakbonden een oplossing moet be denken. Blaauw stelde dat hij het onbegrijpelijk vond dat in de commissie op deze ma nier werd gediscussieerd over mede werkers van de gemeente. De CD A-fractie wilde ook al niet ingaan op punten uit het rapport die meer met personeelsbeleid hadden te maken. Jan Zwaanenburg: "Dit zijn zaken die de sector-directeur, de afdeling perso neelszaken en het college als dagelijks bestuur aangaan." Wiebe Meilof wees het voorstel van Stekelenburg ook af. "De medewerkers worden toch al beloond door het feit dat ze eerder naar huis mogen, als ze klaar zijn", vroeg Meilof. "Inderdaad, u heeft het goed begrepen", stelde wethouder Mieke Swinkels van milieu. Overigens, wordt wel een onderzoek in gesteld naar het ziekteverzuim onder de buitendienst-medewerkers. Hangende dat onderzoek wordt het klaar-naar- huis systeem gehandhaafd. Veel mede werkers in de buitendienst zitten in de leeftijdsgroep 35-45 jaar. Velen van hen werkten al in de buitendienst, toen het huisvuil nog in de emmers en later in de plastic vuilniszakken voor de deur werd gezet. Volgens het rapport stamt een aantal klachten uit die tijd van zwa re fysieke inspanningen. Een meerderheid van de raads commissie R.O. zou liever van daag dan morgen van het CAI- contract met de Remu af willen, maar omdat de gemeente dan een forse schadeloosstelling moet be talen wacht men liever tot 1999. Dan is de gemeente van de over eenkomst af en kan er ook "vrij" onderhandeld worden met andere gegadigden. Over het uiteindelijk bedrag gaan aller lei geruchten - er is zelfs sprake van 8,5 miljoen - en de politiek staat allerminst te trappelen om de Remu, aan wie het beheer van het kabelnet nu is uitbe steed, de kluif te gunnen. Volgens som mige raadsleden maakt de Remu er ook eigenlijk een potje van, gezien de ma nier waarop klachten over de ontvangst worden afgehandeld en de soms be droevende kwaliteit van het doorgege ven "signaal". Voorlopig zit Soest nog vast aan de Re mu, die volgens het contract recht heeft op een fors bedrag wegens "desintegra- tieschade" als de kabel aan een ander bedrijf wordt verkocht. Dat is volgens de meerderheid van de commissie een uitermate ongunstig uitgangspunt voor onderhandelingen over de afstoting van het CAI-bedrijf, waarvoor immers van uit de vrije markt best belangstelling be staat. Uiteindelijk wil de politiek graag van het kabelnet af en van een particu liere ondernemer is misschien nog wel een hogere opbrengst te verwachten. De commissie had dus geen haast. Wil lem Blaauw (WD) wilde liever nog vijf jaar wachten met de verkoop, in de ver wachting dat het kabelnet meer zal op leveren als het verkocht wordt aan de hoogste bieder. Volgens hem is Soest door zijn hoge aansluitingsdichtheid besteen "interessantepartner". Boven dien houdt de gemeente dan voorlopig nog een vinger in de pap bij de techno logische ontwikkelingen. Ook Loet Jansen (D66) stond op dat standpunt en wilde eerst een beleidsplan over de toekomst van het kabelnet zien. Bart Krol (CDA) voelde eveneens het meest voor uitstel, omdat een spoedige verkoop volgens hem alleen maar na delig voor de gemeente en voordelig voor de Remu zou uitvallen. Wil Steke lenburg (PvdA) dacht echter dat er bij andere gegadigden misschien wel een bedrag kon worden bedongen waarmee ook de schadeclaim van de Remu wel betaald zou kunnen worden. 'Hadden we maar...' Wethouder Jan Visser verdedigde het College-standpunt dat het beter is het CAI-bedrijf nu al - dat wil zeggen: per 1 januari 1994 - te verkopen, aan de Re mu dus. De kans is groot dat het kabel net over een paar jaar niet al te veel meer waard zal zijn, betoogde Visser, omdat er forse investeringen nodig zijn om het net kwalitatief op peil te hou den. "Het risico is dat we over een paar jaar moeten zeggen: hadden we toen maar wél verkocht." De wethouder kreeg uiteindelijk van de commissie- meerderheid de vrije hand om met de Remu en andere kandidaten te gaan praten, maar zonder zich ergens op vast te leggen. Een aantal raadsleden maakte opval lend gretig gebruik van de gelegenheid om hun klachten te spuien over de ma nier waarop de Remu het Soester CAI- bedrijf beheert. Dat leidde tot een ware stortvloed van kritiek. Volgens Krol was vooral de betuttelende manier waarop klachten van de Soester kijkers en luisteraars over de ontvangst worden afgehandeld een "voortdurende ellen de". Volgens een aantal raadsleden is het goed mis met de manier waarop de Re mu naar buiten treedt. "Dan bel je en dan wordt je gevraagd of je de stekker wel in het stopkontakt hebt gedaan! En als een hele straat plotseling met storing in de ontvangst wordt geconfronteerd, krijgt iedere klager steevast te horen dat hij de éérste is die belt." Ook de "drei gementen" met een hoge rekening als de storing zich in huis blijkt voor .te doen, zinde de commissie allerminst. Dat de Remu, door al dat ongerief, de eerste kandidaat voor de overname van het kabelnet zou moeten zijn staat voor sommige raadsleden dan ook nog te be zien. Wil Stekelenburg (PvdA): "Het zou ons heel wat waard zijn om van de Remu af te komen." Willem Blaauw (WD): "Wij willen zeker niet aan de Remu verkopen; ze pakken je als ze de kans krijgen." Bart Krol (CDA): "De relatie met de Remu is niet optimaal; als ze zo doorgaan zijn ze wat ons betreft zeker niet de eerste gegadigde." Wethouder Visser had wat moeite met de kritiek, omdat de Remu zich niet ter vergadering kon verdedigen, maar hij beloofde de opmerkingen wel "mee te nemen" in de komende gesprekken met de Remu en andere kandidaten. Wethouder Jan Visser moet nog maar eens gaan praten met bewo ner H.v.d. Berg van de Dorrestein- weg, die in zijn tuin een kippenren van 37 vierkante meter wil bou wen. Dat mag eigenlijk niet, omdat het hok volgens het bestemmings plan dan te groot wordt, maar de raadsleden in de commissie R.O. vonden vorige week dat er wel een mouw aan te passen moest zijn. V.d. Berg houdt zich bij wijze van hob by - mede op medisch advies - bezig met de fok van Ukkeler baardkrielen, een soort krielkip dus. In de kippenren, be staande uit vier compartimenten, wil hij twee "triootjes" onderbrengen, elk met één haan en twee kippen. De rest van de ren is bedoeld voor de na-fok. Namens V.d. Berg kwam schoonzoon Majoor proberen de commissie op an dere gedachten dan het College te bren gen. Hij bestreed dat de kippenren de kwaliteit van de woonomgeving zou aantasten - "in elke buurt staat wel een kippenhok" - en wees erop dat de tuin van zijn schoonvader direct grenst aan het oude pand van bakkerij Radema ker. "En het gaat uiteindelijk maar om zes kipjes..." De gevreesde overlast voor het milieu - mest en geluid - vond hij op z'n minst overdreven. "Kippe- mest is een perfecte katalysator voor compost; het gekraai van een haan is iets natuurlijks en altijd mooier om te horen lawaai dan van de industrie en auto's." De meerderheid van de com missie had alle begrip voor de positie van de kippenfokker. Alle fracties drongen er bij de wethouder op aan om wat water bij de wijn te doen, omdat het bestemmingsplan door dit éne kippen hok nauwelijks werd aangetast en er waarschijnlijk iu>g wel ruimte te vinden was door een oud schuurtje te slopen. Donker hok En wat de kraaiende haan betreft ver baasde Harry Witte (Gemeentebelan gen) vriend en vijand met zijn inzicht in het wezen van de Ukkeler baardkrielen. Hij deed de suggestie het hok te blinde ren, zodat de haan in het donker wordt gehouden en zijn kraai-neiging tot het minimum beperkt blijft. Ook Arie van den Breemer (CDA) vond dat het College niet teveel moest muggeziften: "Dit is een peanuts." Al leen Willem Blaauw (WD) waar schuwde nog even voor de risico's van een burenruzie over de haan. "Ik heb zelf ook een haan als buurman gehad, maar die is nu gelukkig dood. Zijn op volger zit ook in een donker hok, dus die horen we pas 's morgens." De gemeenteraadsvergadering van volgende week (donderdag 18 fe bruari) begint met een lezing van het Rode Kruis over de opvang van vluchtelingen in ex-Joegoslavië. De gemeente heeft een bedankbrief ontvangen voor de gift van f 41.719,-(een gulden per inwoner) die Soest beschikbaar heeft gesteld voor de vluchtelingen in Djakovo,en nu doet het Rode Kruis iets terug. In de lezing wordt, aan de hand van dia's, een toelichting gegeven op de besteding van het beschikbaar ge stelde bedrag. B. W. hebben be sloten van dat aanbod gebruik te ma ken. De lezing duurt ca. 30 minuten en wordt gehouden aan het begin van de vergadering. Vermoedelijk omdat het .alarm afging heeft een inbreker vorige week afgezien van verdere pogingen tot diefstal in het kinderdagverblijf De Blauwe Vogel aan de Bosstraat. Wel vernielde hij het alarm, nadat hij aan de achterzijde een ruit had gebroken. Er wordt niets ver mist. Een bouwkeet aan de Van Weerden Poelmanweg is vrijdagnacht bezocht door inbrekers. Ze haalden een raam uit de sponning en konden door het gat binnenkomen. Van de inbraak is aan gifte gedaan. Of er iets wordt vermist, is niet bekend. In ieder geval mislukte een poging om de ketting van een hangslot van een kast door te zagen. KTIE- WEKEN FOTO - VIDEO VAN WEEDESTRAAT 85 3761 CD SOEST TEL 02155-13917, NA 18.00 UUR 13875 Mountain-bikers kunnen voortaan terecht op De Bergjes. Op dit re creatieterrein aan de Van Weer den Poelmanweg is door de ge meente een circuit aangelegd voor de fietscrossers. De baan is in overleg met mountain-bikers tot stand gekomen. Het circuit is uit nood geboren. In de Soester bossen werd veel vegetatie ver nield door mountain-bikers. Zij rijden het liefst door 'onherbergzame' gebie den. Het terrein op De Bergjes wordt gekenmerkt door hoogteverschillen, iets wat de crossers op de pedalen aan trekt. Met de realisering van het circuit hoopt de gemeente dat mountain-bikers in het Foto: Goos van der Wilt vervolg op De Bergjes gaan rijden en el ders geen schade aan vegetatie meer aanrichten. Alle fietscross- en toerver- enigingen in Soest en omgeving zijn aangeschreven. Het is de bedoeling dat de besturen hun leden op het nieuwe circuit wijzen, zodat die daar ook ge bruik van maken. Met het terrein voor de mountain-bi kers verwacht de gemeente tevens wan delaars tegemoet te zijn gekomen. Die worden niet meer opgeschrikt door fiet sers als ze rustig door het bos lopen. De Bergjes zijn te vinden aan de linker zijde van de Van Weerden Poelman weg, vlak voorbij het voormalige Soes ter Natuurbad. In navolging van de direct betrok kenen - de winkeliers en het gros van de omwonenden - is ook de politiek in Soest zeer te spreken over het uitbreidingsplan voor de Smitshof. Dat bleek vorige week in de raadscommissie R.O., waar de meeste fracties vooral blij waren met de instemming van de buurt. "Het is tegenwoordig iets heel bijzon ders in Soest," vond Wil Stekelenburg (PvdA), "dat een uitbreidingsplan zo breed gedragen wordt. Ook de andere fracties waren dik tevreden met de gang van zaken en gingen zonder veel pro blemen akkoord met de artikel-19-pro- cedure, die nu gevolgd moet gaan wor den. Alleen Harry Witte (Gemeentebelan gen) merkte op dat hij - na kennisne ming van de negatieve kritiek uit amb telijke kring - langzamerhand twijfels begon te krijgen over de uitvoerbaar heid van de tweede fase, waarbij de Weegbreestraat wordt verlegd. Voor waarde daarvoor is dat het Shell-station verdwijnt. "Als dat niet doorgaat hou den we alleen een verdichte Smitshof over en wordt het parkeerprobleem niet goed opgelost," meende hij. "Is het plan dan wel zo goed als het eerst leek. Is het niet wat magertjes?" Wethouder Jan Visser vond dat Witte zich niet al te ongerust moest maken over het oordeel van de ambtenaren. "De stedebouwkundige denkt dat er nóg mooiere plaatjes te maken zijn, maar de vraag is of dat financieel wel haalbaar is. Wat er nu uitgekomen is, is alleszins de moeite waard. Maar voor fase twee zal inderdaad nog wel wat ge regeld moeten worden." AH slokop? Ries van Logtenstein (CDA) maakte zich nog zorgen over de mogelijkheid dat de grotere Albert Heyn-supermarkt als grote slokop de andere winkels in het centrum zal "opeten". "We moeten voorkomen dat AH straks alleen over blijft." Ook dat zou volgens Visser zo'n vaart niet lopen. "Het risico wordt on derkend, maar de project-ontwikkelaar en de winkeliers houden dat heus wel in de gaten." Volgens Wil Stekelenburg lag daar overigens geen taak voor de ge meente. "De vrije markt moet z'n gang gaan, daar moetje gewoon nuchter over zijn. Wij kunnen dat niet tegenhouden." Wilt u iemand 's ochtends met een luxueus ontbijt verrassen? Wij bezorgen in feestelijke outfit aan huis én tegen een redelijk tarief! De salade- en koud buffet-specialist Steenhoffstraat 58 (voorheen slagerij Duwel) Telefoon 02155-22871 "Aan de slag", zo luidt het motto voor de jaarvergadering van de PvdA-afdeling Soest/Soesterberg, die volgende week wordt gehou den. Die geestdriftige zegswijze lijkt echter niet te gelden voor het bestuur zelf, dat het unaniem voor gezien wil houden. Het ziet zich zelf niet als "het juiste bestuur op het juiste moment". Dat staat te lezen in de stukken die on langs met het oog op de komende ver gadering onder de leden zijn verspreid. In het jaarverslag over 1992 wordt - na de constatering dat het ledental in het laatste kwartaal daalde van 198 naar 169 - al opgemerkt dat het als bestuurs lid optreden in de huidige PvdA "niet als een echt inspirerende verantwoor delijkheid en taak" wordt ervaren. "Een gevoel van machteloosheid en Hoewel de bewoonster thuis was, heeft een insluiper donderdag een casette- recorder uit een woning aan de Lange Brinkweg kunnen stelen. Het apparaat werd 's middags tussen twee en vier uur weggehaald, zonder dat de vrouw daar iets van merkte. Inbrekers hebben niets buitgemaakt tij dens een zoekactie in Oranjehof, een appartementenflat aan de Burgemees ter Grothestraat. Ze vernielden het electrische slot van de hoofdingang en lieten sporen achter op twee voordeu ren van woningen. Er wordt evenwel niets vermist. E ;e zlaan 24a - Soest - Telefoon 1 w( 5 In de bosjes aan de Anthonie van Leeu wenhoeklaan in Soesterberg is twintig liter afgewerkte olie geloosd. De politie ontdekte dat zaterdagavond. De reini gingsdienst van de gemeente heeft de olie verwijderd. De politie roept even tuele getuigen van de vervuiling op zich te melden. achter-de-feiten-aanhollen laat en thousiasme regelmatig verdampen tot sarcasme en soms berusting." Weliswaar volgt daarna een pluim op de hoed van de gemeenteraadsfractie en andere leden voor hun harde werk - "ze doen het toch maar!" - maar tegelijk wordt geconstateerd dat het een moei zaam jaar was voor de afdeling en de partij als geheel, en dat er nieuwe men sen nodig zijn: "want ook in Soester berg) moet het echt anders gaan met de PvdA." "Wij zullen dat zelf moeten doen. Hier bij helpen regels en reglementen ons niet. Zelfs Felix, Ruud, Wim en al die andere vooraanstaande partijgenoten kunnen niet doen wat wij en alleen wij in Soest en Soesterberg moeten doen." Volgens het bestuur moet de afdeling het eens worden over een centraal idee hoe zij zich ziet functioneren, een keuze die ergens op de lijn zal liggen tussen het ene - "de afdeling als ledenbestand" - en het andere uiterste: - "de afdeling als broedplaats van sociaal-democratie met alles erop en eraan". Het bestuur wijst erop dat er dit jaar in elk geval - "of wij dat nu leuk vinden of niet" - gewerkt moet worden aan een verkiezingsprogramma en een kandi datenlijst. "Ieder jaar worden er plan nen aangeboden; ieder daarop volgend jaar stellen we vast dat die plannen maar zeer ten dele gehaald werden. Dit leidt in de partij tot groepsgewijze ont moediging en lusteloosheid. Wordt 1993 weer zo'n jaar?" De leden moeten dat maar duidelijk maken. "Het huidige bestuur is, na de gloedvolle woorden van het werkplan 1992 en de mate van realiseren van dit plan, van mening dat het na inzet van beste weten en kunnen zichzelf niet als het juiste bestuur op het juiste moment ziet." De bestuursleden zijn wel be schikbaar om te werken, maar niet in de bestuurlijke verantwoordelijkheid. 'Onsje meer?' "Zo doorgaan heeft dus geen zin," al dus het bestuur, "en zal ook niemand inspireren om actief te worden. Als PvdA-leden willen dat hun club de po litieke vertaling is van de gedachten uit de sociaal-democratie, dan moeten naast het geld de handen uit de mou wen. Tijd is wat anders dan geld; Iaat horen wat u meer kunt doen. Wordt Soest een regionale kas voor de lande lijke PvdA of mag het een onsje meer zijn?" Het bestuur draagt geen kandidaten voor en de bestuursleden stellen zich ook niet zonder meer kandidaat voor de verschillende functies. "Ter vergade ring moeten we met elkaar dit lastige appeltje schillen." De verzuchtingen lij ken dus vooral bedoeld te zijn om de le den te prikkelen tot activiteit. De ledenvergadering wordt op dinsdag 16 februari gehouden in restaurant Van de Brink aan de Soesterbergestraat, aanvang 20.30 uur. Middelwijkstraat 28 Soest Tel. 02155-12336 Zuidpromenade 9, Tel.: 02155-16877, Soest Fax:02155-28649

Soester Courant | 1993 | | pagina 6