fATclf/V 1 CULTUUR Yon Nicolas exposeert bij Mondileder aru6h0CK I Voorjaars-danscursus in C-drie CV Poppentheater: 'Hoe schrijf ik een persbericht?' 'Het drake-ei' Bios: 'Het meisje op de bezem' O' Nieuws van de bibliotheek Hl! WOENSDAG 17 FEBRUARI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 16 L Expositie Workshop edelsmeden 'versieringstechnieken' Cursus moderne dans voor tieners Wordt verwacht: Zuidamerikaanse, Hongaarse en zigeunerdansen Kasteelconcert in Groeneveld Baarn Furrer-ensemble naar Mariënburg Inbraak Buntweg Dinsdag 23 februari in C- Korte cursus in C-drie drie Vrijdag 19 februari V olksuniversiteit Soest/Soesterberg Grieks op reis Schilderijen van Soester kunstenares Kinderboerderij De Yrije Teugel Instuifmiddagen Aquarelcursussen Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Vrijwilligers Vakature Bank Vrijwilligersbeleid stichting openbare bibliotheek Nieuwe boeken jeugdafdeling 'Le Fantome de la Liberté' Friese toneelavond Expo Marion Baars in Groeneveld Hand Amm Cultureel Creatief Centrum Willaerstraat 49, tel. 22188 Deze maand zijn in de expositieruimte van C-drie de werkstukken te bezichti gen van Ria van Herwerden en Liesbeth Veldhuysen. Beide dames voegden hun werk ook al samen tijdens het Place d'Amis vorig jaar. Van Ria zijn er pen tekeningen en etsen, van Liesbeth pa pierknipwerk. Nu al trekt deze exposi tie veel belangstelling en vooral veel waardering. Tijdens de openingstijden van C-drie te bezichtigen. In de vooijaarsvakantie wordt er weer een workshop edelsmeden gegeven. De edelsmid Frank van Zwicht zal u ver schillende versieringstechnieken aanle ren. Wat komt er zoal aan de orde: me- taalinlegtechniek, reliëftechnieken, ajourzagen, werken met bladgoud, kleuren van metalen. Zoals u ziet tal van mogelijkheden. De workshop duurt twee dagen (woensdag 24 en donderdag 25 februa ri) en de lestijden zijn op beide dagen van 9.00 - 12.00 en 12.30 - 17.00 uur. Cursusprijs: f85,-. U kunt zich nog in schrijven voor deze workshop bij de ad ministratie van C-drie. Speciaal voor jongens en meisjes tussen dë 12 en 15 jaar wordt er een cursus moderne dans aangeboden. Tijdens de lessen is het de bedoeling om met elkaar te dansen en plezier te hebben maar ze ker ook de moderne danstechnieken te leren. Technieken zoals draaien, sprin gen plie's en grondoefeningen. De nieuwste popmuziek wordt gebruikt om een dans uit te werken, welke uitge voerd kan worden voor publiek als de cursisten dat willen en leuk vinden. Een groep cursisten heeft al twee keer mee gedaan aan het Amateur Dans Festival van de Provincie Utrecht. Wil je dit ook wel eens meemaken? Geef je dan op voor deze cursus. Dat kan via een in schrijfformulier dat klaar ligt bij de ad ministratie van C-drie. De danslessen zijn op iedere woensdag van 17.30 - 18.45 uur. februari: expositie pentekeningen en knipkunst. 19 februari: bios 'Het meisje op de be zem'. 23 februari: poppentheater Koos Wie man: 'Het drake-ei'. 24 en 25 februari: workshop edelsme den 'versieringstechnieken'. 10 - 20 maart: boekenweek '93. maart: Pro-theater '93 - mime en bewe gingstheater. 22 maart: lezing 'mime en beweging theater'. 261/m 28 maart: workshop dekoratie technieken. 27 maart: familievoorstelling 'mime en bewegingstheater' Pro memorie: C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 tot 12.30 uur, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur; op zaterdag van' 15.00 tot 23.00 uur. Op zondag is C-drie gesloten. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49,3766 CP in Soest en telefonisch te be reiken onder tel. 02155-22188. In de komende maanden maart en april kan men in Cultureel Centrum C-drie een gecombineerde cursus dans volgen. Deze cursus is n.1. ver deeld in twee verschillende blokken van ieder vier lessen. In het eerste blok (maart) komt de Zuidamerikaanse dans aan de orde o.l.v. de docente Annette van der Steen uit Zeist. De cursisten gaan als het ware een culturele reis maken door Latijns Amerika. Gestart wordt met de tradi tionele dansen uit het Andes-gebergte, die elementen bevatten vanuit de tijd dat de Indianen het land regeerden; dan naar de pampa's, waar van de gaucho de trots op zijn Spaanse afkomst af- straalt.Dan volgt een sensuele heup wiegende dans uit het Caraïbisch ge bied en een samba uit Brazilië, waarin de trommels de negerritmes slaan. Vervolgens: een stukje Tango uit de sloppenwijken van Buenos Aires; een stukje Lambada uit de oerwouden van Brazilië en de sprankelende Zapatea- do's, de nationale dans van Mexico. Tijdens de lessen is het handig wanneer men schoenen of laarzen met hakken aanheeft. Dat vergemakkelijkt het ma ken van de snelle, ritmische geluiden. De dames wordt verzocht een wijde cir- kelrok mee te nemen, voor het maken van de faldeo's die bij deze dans horen. De Baarnse Muziekkring organiseert op zaterdagavond 20 februari weer een kasteelconcert in de Hasselaerzaal van kasteel Groeneveld in Baarn. Als solis ten treden op Paul Komen, piano; Ma rieke Blankestijn, viool; en Pieter Wi- spelwey, cello. Zij spelen werken van Ludwig van Beethoven, en Franz Schu- bert. Het concert begint om 20.15 uur. Entree: f 17,50; metcjp/pas65: f 15,-. Marieke Blankestijn. Foto Kors van Bennekom. Hongaars/zigeunerdans Het tweede blok (april) van de cursus bestaat uit Hongaarse dans en zigeu nerdans. Deze lessen worden bp^eleid door de Hongaarse docent Gusztav Ba- lazs en de docente Els Hilhorst uit Zeist. Gusztav is sinds januari van dit jaar weer in Nederland en verzorgt in ver schillende plaatsen cursussen en dans- dagen. Gusztav is etnoloog en verza melt het lesmateriaal zelf bij zigeuners in Hongarije en Roemenië. De groep Maljaki Luludji (wilde bloem) is een zang/dans/muziek groep. Onder leiding van Gusztav brengt deze groep authentieke zigeu- nermuziek. In de maand april komt de ze groep weer naar Nederland. Op woensdag 14 april a.s. zullen ze in C-drie een concert geven en daarna het dansbal begeleiden. Wie belangstelling heeft voor de cursus kan zich hiervoor schriftelijk inschrij ven bij de administratie van C-drie. Voor cursisten van deze cursus is de toegangsprijs voor het concert van het zigeunerorkest bij de cursusprijs inbe grepen. Men mag natuurlijk ook alleen reserveren voor het concert, de toegang is f 10,-. Cursusprijs: blok Zuidamerikaans -F zi geunerdans f 67,- (incl. toegang con cert); blok Zuidamerikaans f 34,-; blok zigeunerdans f 34,- (incl. toegang con cert). Tijd: woensdag 20.30 - 22.00 uur. Da tum: 3 maart t/m 28 april. Cursusnum mer: 1140. Cultureel Centrum C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49, 3766 CP Soest, tel: 22188. Het bekende Furrer-ensemble begint binnenkort weer aan een vooijaarstoer- nee en doet daarbij o.a. ook Mariën burg in Soest aan. De musici zijn daar op 22 maart om 20.00 uur te zien en te horen. Het Furrer-ensemble bestaat al 31 jaar en brengt een programma van liedjes en melodietjes uit de dertiger ja ren, dat met een nostalgisch sausje wordt overgoten. De algehele leiding is in handen van Wim Furrer, als solisten werken mee de sopraan Jolanda Hermann en pianiste Joyce van den Berk. De pre sentatie wordt vrzorgd door Inez Nu- man en in de pauze speelt Jo de Wilde sfeervolle achtergrondmuziek op de piano. Bij een inbraak in een woning aan de Buntweg is vorige week een aantal sie raden buitgemaakt. De dader kwam binnen door de keukendeur te vernie len. De 90-jarige bewoonster deed aan gifte bij de politie. "Eenmaal in de honderd jaar vliegt een draak door het grote bos. Ze landt en legt een ei, zomaar op het mos. Even maar zit daar die draak bij het ei tussen de bomen. Dan vliegt ze op en heel ver weg om nooit meer terug te komen. Organisaties als sportclubs, to neelverenigingen, kerken, vak bonden en scholen communiceren regelmatig met de 'buitenwereld'. Bijvoorbeeld om nieuwe leden te werven, geld in te zamelen of om onrecht aan de kaak te stellen. Een goed geschreven persbericht kan er in dat geval voor zorgen dat kranten en huis-aan-huis-bladen aan zo'n aktivi- teit aandacht besteden. Het schrijven van een persbericht gaat echter weinig mensen makkelijk af. Daarom start cultureel centrum C-drie op 3 maart een korte cursus "Persbe richten schrijven", van vier achtereen volgende dinsdagavonden. Behandeld worden onder meer de vijf journalistie ke W's, taalgebruik, actualiteit, afrol- baarheid, koppen, informatie- en at- tractiewaarde en de aankleding van het persbericht. Ook is er aandacht voor het verschil in werkwijze tussen huis- aan-huis- en dagbladen. De zelfwerk zaamheid van de deelnemers staat voorop en de cursus sluit zoveel moge lijk aan bij hun achtergronden. Hoewel de cursus vooral bedoeld is voor men sen die publiciteit (willen gaan) verzor gen voor 'Low budget' organisaties, zijn alle andere geïnteresseerden natuurlijk ook van harte welkom. Wie belangstelling heeft voor deze cur sus kan zich hiervoor schriftelijk in schrijven bij de administratie van C-drie. Lestijden: 19.30 - 22-30 uur; datum: 2 t/m 23 maart; cursusprijs: f 60,- (4 lessen). Uiterste datum voor inschrijving is 25 februari. Cultureel centrum C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 48, 3766 CP Soest, tel. 22188. Ook namens de redactie van deze krant van harte aanbevolen!) Twee kabouterbroers "Pluizeknar" en "Knorre" wonen samen in het bos. Ze wonen onder een paraplu bij een boom stronk. Ze hebben een rustig leventje waarin ze wat werken, hun huisje schoonhouden, lekker eten en op be zoek gaan bij hun vrienden. Op een morgen verandert dat rustige leventje, want voor hun huisje ligt een blauw rond voorwerp. Ze weten niet wat het is. Maar het herinnert hen aan een oud gedicht. Het is vast een drake-ei. Alle bosbewoners gaan zich ermee be moeien, vooral de gemene zandheks. De heks neemt het drake-ei mee naar haar hol. Dat kan natuurlijk niet en daarom proberen Pluizeknar en Knorre het weer terug te halen, voordat het ei uitkomt. In de voorstelling "Het drake-ei" wordt gebruik gemaakt van hand- en stok- poppen. Bijzonder is hier, dat er wordt gespeeld in twee poppenkasten. De voorstelling is geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar en is te zien op dinsdag 23 februari in C-drie. Aanvang 14.30 uur. Toegang f5,- voor kinderen en f 7,50 voor volwassenen. Je hebt vast wel eens een boek ge lezen over heksen of gehoord van tovenaars. En dan ben je vast ook wel nieuwsgierig geworden en heb je jezelf afgevraagd: Zijn er echt tovenaars? Hoe word je eigenlijk een heks? Hoe wonen ze en waar kan je een tove naar vinden? Zijn heksen eng? Kunnen heksen toveren en zijn tovenaars ook heksen? In deze leuke film kun je een paar antwoorden krijgen op al je vra gen. Saxanna zit op de tovenaarsschool, maar ze let helemaal niet op. De tove naarsjuf wordt boos en voor straf moet Saxanna 300 jaar nablijven. Natuurlijk heeft Saxanna daar niet zoveel zijn in en omdat ze toch al een beetje kan toveren, betovert ze zichzelf in een uil. Zo vliegt Saxanna naar de mensenwereld, die ze toch al zo graag wilde zien. Honya wordt haar vriend en hij leert haar van alles over de mensen. Honya neemt Saxanna zelfs mee naar zijn school. Het is allemaal erg interessant, maar wat de biologielerares daar zegt, is Saxanna het helemaal niet mee eens. En voor straf tovert ze bij de juf een stel ko- nijnetanden. En even later veranderen alle leraren in gestreepte konijnen. Drie jongens nemen Saxanna gevan- m,i nu gen, maar natuurlijk ontsnapt ze op een bezem. Ze komt per ongeluk terecht in een huis vol gekke mensen, haar vriend Honya raakt zijn hoofd kwijt, de drie ontvoerders krijgen supergrote oren en de gestreepte konijnen worden bijna geslacht. Het kost Saxanna heel wat moeite om alles weer terug te toveren. Ondertiteld. Aanvang 15.45 uur. Duur ong. 80 min. Leeftijd vanaf 8 jaar. Toe gang kinderen f 3,-. Toegang volwasse nen f 5,-. Steenhoffstraat 9a, tel. 22195 Voor diegenen die graag hun vakantie in Griekenland doorbrengen heeft de Volksuniversiteit de korte taalcursus "Grieks op reis" georganiseerd. In de eerste twee lessen van deze cursus zal voornamelijk aandacht worden besteed aan het alfabet en de uitspraak van de 24 letters. Door middel van voorbeel den wordt er kennis gemaakt met het dagelijks spraakgebruik (begroetingen, het weer e.d.). In de daaropvolgende lessen zullen concrete situaties in dia loogvorm behandeld worden, bijv. "bij de bakker", "in het restaurant", "op het postkantoor", enz. Op die manier ver krijgt men spelenderwijs een basisken nis van het Grieks. Aanvang cursus: maandag 15 maart, 19.30 - 21.00 uur, öf dinsdag 16 maart, 13.30-15.00 uur. Docente: mevr. E. Sijpesteijn. Cursusadres: Kantoor Volksuniversiteit, Steenhoffstraat 9a. Cursusprijs: f 125,- (stencilkosten plm. f 15,-). Als u geïnteresseerd bent in de ze cursus wilt u ons dan laten weten wel ke dag u het beste schikt? Voor informatie en inschrijving Volks universiteit Soest/Soesterberg, Steen hoffstraat 9a, tel. 22195; maandag en woensdag 13.00-16.00 uur; dinsdag en donderdag 10.00-13.00 uur. In de vooijaarsvakantie, 22 t/m 26 februari, is het kantoor gesloten. Bij Mondileder-Stoutenbeek, Amers- foortsestraat 76 te Soesterberg, is van af deze week een grote expositie van Yon Nicolas uit Soest gestart met zo wel olieverf- als acryl-schilderijen. De tentoonstelling duurt t/m 3 april. Voor Yon Nicolas is het werken met verf een voortdurende uitdaging om ui ting te geven aan haar emoties. Ze mag gerekend worden tot de kunstenaars voor wie kleur het ideale uitdrukkings middel is. Heel toepasselijk hangt er aan een wand van haar atelier dan ook de uitspraak van Cézanne: "Wanneer de kleur tot volle rijkdom gekomen is, is de vorm volkomen voltooid." Het door Yon Nicolas vervaardigde bonte spel van lijnen, kleurvlakken en Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 18 februari: Vandaag beginnen de volwassenen met het maken van mooie dingen en dit duurt van 9.30 - 11.30 uur. Tevens komt groep 1 van de Da Costaschool om mee te doen met het project over de vacht. Na schooltijd is het de beurt aan Niels, Anne Juul en Matthijs en Tom om hun verjaardagsfeest te vieren. De clown vangt hen al op! Vrijdag 19 februari De Da Costaschool komt met groep 4 voor het project over hok, bak en huis. Na schooltijd zijn Felix, Jalita en Pierre met al hun vriendjes aan het feesten. En 's avonds begint om 19.00 de kinderdis co met dit keer als thema: pyamafeest. De kinderen die in de voorbereidings commissie zitten, hebben een heleboel ideeën gespuit en de meeste kinderen willen deze avond zo'n disco. Dus pyja ma aan en swingen maar! Het duurt tot 20.45 uur en de entree is twee gulden per persoon. Zaterdag 20 februari Marlijn, Susan en Dennis vieren vanaf 13.30 uur hun veijaardagspartijtje op de kinderboerderij. Zondag 21 februari De kinderboerderij is door de carna valsvereniging gevraagd voor de kinde ren een feest op te zetten en dat willen we wel! Het begint vandaag om precies 12.00 uur en dan gaan we met alle kin deren die komen een grandioos feest vieren met heel veel verschillende acti viteiten! Kom mee doen en kom ver kleed, want voor de mooiste uitgedoste kinderen zijn leuke prijzen beschik baar. Dinsdag 23 februari Vandaag begint het programma voor de krokusvakantie. Het volledige pro gramma is nog niet bekend, maar wel dat er iedere dag van 14.00 - 16.00 uur activiteiten te doen zijn. Entree slechts twee gulden per kind. Woensdag 24 februari Van 9.30 -11.30 uur: peuter/ouderac tiviteit met veel bezigheden voor ouders en hun jongste kinderen. Om 14.00 uur begint het toneelstuk voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Dit jaar weer een heel mooi sprookje en dat loopt al tijd goed af. Na de voorstelling, limona de en snoep en dan meedoen aan ver schillende activiteiten. De Vangrail, tel. 17615 Het Kruispunt, tel. 21987 De Praatpaal, tel. 19546 In buurthuis Het Kruispunt, Albert Cuyplaan 200, tel. 21987 worden de volgende activiteiten georganiseerd: Op dinsdag 23 februari is er van 16.00 tot 17.30 uur een instuifmiddag voor jongeren van 9 t/m 12 jaar. Kom naar de Playbackshow waaraan je zelf kunt meedoen en win een leuke prijs. Entree f 1,00. Op woensdag 24 februari is er van 14.00 - 15.30 uur een instuif voor kin deren van 4 tot 8 jaar. Omdat het deze week vakantie is gaan we een heleboel leuke spelletjes doen waaronder bingo. Entree f 1,00. Tevens is er voor de kleintjes van 2 tot 4 jaar voorlezen in het Turks. Extra kinderinstuif In verband met de vakantieweek is er op donderdag 25 februari van 14.00 - 15.30 uur een extra instuif voor kinde ren van 4 t/m 8 jaar. We gaan dan pof fertjes bakken en natuurlijk ook eten...! Kosten f 1,00. Proefles Aquarelleren: Op donder dag 18 februari van 19.30 - 21.30 uur. Prijs f 7,50 incl. materiaal. Wilt u aan deze proefles meedoen? Bel ons dan zo snel mogelijk! Basiscursus Aquarelleren: Hierin leert u de basistechnieken en kennis over kleuren, composities, vorm en dieptewerking. Deze beginnerscursus start bij voldoende deelname op don derdag 4 maart om 19.30 uur. De kos ten zijn f 150,00 incl. materialen. U kunt zich tot uiterlijk 25 februari opge ven. Het inschrijfgeld is f 25,00. Vervolgcursus Aquarelleren: In de cursus wordt gewerkt aan de hand van bekende thema's uit de kunst. De lessen worden verduidelijkt met dia's. Deze cursus start op dinsdag 23 februari van 19.30- 21.30 uur. Kosten f 150,00 incl. of f 125,00 excl. materialen. Belang stellenden worden verzocht zich zo snel mogelijk op te geven! Inschrijfgeld f 25,00. Voor alle informatie en opgave kunt u bellen naar De Vangrail en vragen naar Jolanda, telefoon 17615. Dwalen in een ruim geheugen", een van de schilderijen van Yon Nicolas bij Mondileder. vormen, aangebracht in krachtige, bre de streken, doet verslag van haar gevoe lens. "Deze stijl van werken biedt mij de meeste ruimte om gevoelens over te brengen, maar ik wil nooit te concreet worden. Ik laat voldoende ruimte over voor eigen interpretatie van degene die mijn werk bekijkt," zegt ze. De uitbundige expressie op doek een papier doet niet vermoeden dat we hier te maken hebben met een kunstenaar met een ingetogen karakter, maar geeft wel aan dat er sprake is van en artistiek talent dat zich voortdurend verder ont wikkelt en constant groeit. Yon Nicolas voedt zich gretig met nieuwe indrukken die zij opdoet bij tentoonstellingen of, in het verleden, door het volgen van les sen bij kunstenaars als Peter Schenk en Joseph Cals. Hierbij komen in technisch opzicht steeds nieuwe uitdagingen naar voren: nadat zij het werken in acrylverf mees terlijk beheerste, stapte zij bijvoorbeeld over naar het veel moeilijker medium olieverf. Met de verandering van uit- drukkelingsmiddel vindt ook een wijzi ging in het vervaardigde beeld plaats: de transparantie van olieverf geeft aan het schilderij een heel andere uitstra ling. Door de lange droogtijd van olieverf werkt zij soms aan drie doeken tegelijk. Ze zet lagen verf over elkaar waardoor de intensiteit van de kleuren toeneemt en een parelende briljantie ontstaat. In een interview zegt ze: "Soms is het moeilijk met een schilderij te stoppen, te weten wanneer het af is. Is het dat ooit? Ik heb er lange tijd problemen mee gehad. Nu stop ik gewoon, zet het weg en begin aan iets anders." De expositie is alle werkdagen te be zichtigen van 9.30 tot 17.30 uur, behal ve op maandagochtend. Smitsweg 311, tel. 12630 Wanneer een organisatie besluit met vrijwilligers te gaan werken, betekent dat nog helemaal niet dat er ook een vrijwilligersbeleid is. Organisaties gaan over het algemeen pas serieus denken aan het opzetten van een vrijwilligers beleid als de praktijk hen daartoe dwingt: bijvoorbeeld als het aantal vrij willigers sterk toeneemt; als er regelma tig intensieve samenwerkingsproble men ontstaan door onduidelijke afspra ken; als het verloop onder de vrijwilli gers erg groot is. Organisaties zoeken vaak naar instru menten om deze ontwikkeling te be heersen. Met een duidelijk vrijwilligers beleid kan de voortgang van het vrijwil ligerswerk beter bewaakt en bijge stuurd worden. Het belang van het werk of de organisa tie staat steeds voorop. Er zijn echter ook vanuit het gezichtspunt van de vrij williger motieven te noemen om tot een vrijwilligersbeleid te komen. In een vrij willigersbeleid is het belangrijk dat de positie van de vrijwilliger duidelijk om schreven is. Dat is zeker van belang als vrijwilligers met beroepskrachten sa menwerken. Vakatures 2-101: Speel-o-theek Baarn zoekt geïnteresseerden voor kleine reparaties en licht administratief werk. 5-118: Centrum voor natuur- en landschapseducatie zoekt vrijwillige medewerkers die de educatieve pro gramma's willen begeleiden, en ook bij het suppoosten willen assisteren (het hele seizoen). 6-102: Projekt begeleid wonen zoekt iemand die (verstandelijk) gehandicap te bewoners van het centrum wil bege leiden en ook de praktische en admini stratieve zaken kan verzorgen. 8-180: Centrum voor geestelijke ge handicaptenzorg zoekt mensen die twee bewoners willen begeleiden bij het zwemmen. 10-109: Welzijnsinstelling Soest zoekt enthousiast iemand voor het be geleiden van een scholierengroep bij aktiviteiten als sport, knutselen, enz. 16-104: Dezelfde instelling zoekt gastvrouw voor het koffieschenken op de vrijdagavond, evt. ook oproepbaar. 19-123: Lokale omroep zoekt pro grammamaker. De werkzaamheden bevatten het verzamelen van lokale ak- tuele informatie, het bewerken daarvan voor uitzending en het houden van in terviews. Journalistieke of radio-erva ring is niet vereist, maar gegadigden dienen over voldoende aanleg te be schikken. Inlichtingen bij de Vrijwilligers Vaka tures Bank, Smitsweg 311, Soest, tel. 12630. Dinsdag t/m donderdag 09.00 - 12.00 uur. In Baarn op afspraak. 60 Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest De bibliotheek heeft ook allerlei boeken voor kinderen van 0 tot 4 jaar: hardkartonnen boekjes, prentenboeken en boeken met rijmpjes en vers jes. Ook kunnen de kleintjes puzzles lenen. Het lidmaatschap is gratis tot 18 jaar. Prentenboeken Rosa, van Mary Hoffman. Als ze op school Peter Pan gaan spe len, wil Rosa graag Peter zijn. Maar dat kan niet, zeggen haar klasge nootjes, Peter was geen meisje, en bovendien niet zwart. "Je kunt alles zijn Rosa, als je maar echt wilt," zegt oma Nana. En Nana krijgt natuurlijk gelijk in dit sympathieke prenten boek. Plons, van Philippe Corentin. Een hongerige wolf probeert een varken en drie konijnen in een put te lokken, maar loopt zelf in de - voor de andere dieren gezette-val. Het bijzondere van dit prentenboek is de vormgeving. Het boek moet een kwartslag gedraaid worden en de twee bladzijden naast elkaar vormen de diepe put, waarin de dieren om hoog en omlaag gaan. Een ouder wetse fabel in een hedendaags jasje, die in idee en uitvoering opvalt door originaliteit. Het lied van de walvis, verteld door Dyan Sheldon. De oma van Amber vertelt dat ze vroeger altijd aan het einde van de pier ging zitten om naar de walvissen te luisteren. Als je een geschenk voor de walvissen meebracht, geven ze je er iets voor terug. Amber gaat naar de pier en geeft de zee een prachtige bloem in de hoop dat de walvissen voor haar gaan zingen. Prachtige olieverfillustraties op doek begelei den de tekst. Geschikt om voor te le zen aan kinderen vanaf ca. 5 jaar. A-boeken De boze heks is weer bezig, van Hanna Kraan. De dieren in het bos lijden vaak on der het slechte humeur van de boze heks. Maar de laatste tijd is de boze heks best wel in een goed humeur. De dieren raken al wat achterdoch tig, maar gelukkig heeft ze haar stre ken nog niet verleerd. Koen op school, van Wilïi Tobler. Koen gaat voor het eerst naar school. Hij doét heel stoer, maar in zijn hart vindt hij het best een beetje eng. Vooral als hij hoort dat zijn juf "Donderslag" heet. Met grappige te keningen van Hans de Beer. B-boeken (8-12 jaar) Mijn broer spaart wormen, van Barbara Robinson. Wat moet je vinden van een broer die stukjes worm spaart in koffie blikken en als 8-jarige de stad rond toert met de auto van zijn moeder? Wat moet je met een moeder die voortdurend verdwaalt en dan maar achter mannen in vreemde auto's aanrijdt? Een meisje van 10 jaar ver telt over de lotgevallen van haar maffe familie. De reus uit zee, van Michael Mor- pur go. De zomervakanties aan zee zijn voor Michael altijd heerlijk, maar dit jaar gaat alles helemaal anders. Het ster ke verhaal van opa blijkt geen sprookje te zijn, maar wordt werke lijkheid. Want plotseling staat de zandman voor Michael. Het is een enorme, meters hoge reus, die met een luide brul drie rotsen in zee in beweging brengt. En dat is het begin van een wonderbaarlijk avontuur. C-boeken (12 jaar en ouder) Vullisland, van Paula Fox. Wanneer de vader van de 11-jarige Clay werkloos wordt en zijn moeder in verwachting is geraakt, wordt het gezind door armoede uit elkaar ge trokken. De jongen gaat niet meer naar school en leeft op straat en in het park. Hij wordt opgevangen door twee andere zwervers, en door hun toedoen besluit hij tenslotte hulp te aanvaarden. Meeslepend, aktueel verhaal over» daklozen in de Verenigde Staten. Informatieve boeken Mijn kookboek, van Caroline Green. In dit kookboek staan originele En gelse recepten voor ontbijt, hoofd maaltijden, toetjes, feesthapjes- en drankjes. De recepten zien er leuk uit en worden stap voor stap uitge legd in tekst en tekeningen. Kleurig boek met mooie foto's voor kinde ren vanaf ongeveer 10 jaar. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 18 februari Een van de prettige gebeurtenissen van het afgelopen filmjaar was in Nederland de heruitbreng in verse kopieën van een aantal moderne klassieken, weinig ver toonde films van Godard en Fellini en bovenal de latere films van de Spaanse grootmeester Luis Bunuel. Daarom deze maand "Le Fantome", een film die qua sfeer en opbouw sterk doet denken aan "Le charme discret". Ook hier een reeks merkwaardige voorvallen, situaties en dromen, caba retesk, satirisch, maar soms ook myste rieus en verontrustend. Verrassende anekdoktes, waarin gevestigde normen en waarden consequent worden omge draaid. Twee meisjes krijgen van een vreemde man in het park verboden plaatjes van obscene stadsgezichten. Een echtpaar komt de vermissing van hun dochtertje aangeven, waar het kind zelf bij zit. Monniken ontpoppen zich als ervaren pokerspelers. Een hoofdcommissaris wordt gebeld door zijn dode zuster voor een afspraak in de grafkelder... Tijdens een subliem 'etentje' gebruikt een deftig gezelschap gezamenlijk de stoelgang, terwijl een enkeling zich discreet terug trekt in een klein kamertje om... 's Nachts in een herberg nodigt een za kenman de andere gasten uit voor een glaasje port. "We vieren het toeval dat ons samenbrengt," zegt hij en laat zich vervolgens een pak billekoek toedienen door zijn secretaresse. Een struisvogel steekt als enige zijn kop niet in het zand. En zo zijn er nog veel meer bizarre ver rassingen. Bunuel is in deze film nog een stapje verder gegaan dan in zijn vorige film "Le charme discret". Bepaalde thema's keren terug, zoals angst voor de vrij heid, en er zijn allerlei onderlinge ver banden te ontdekken, b.v. het ope ningsbeeld, een tot leven gebracht schilderij van Goya, zien we later terug als prent boven het bureau van de com missaris. Dit alles op een heel natuurlij ke, terloopse wijze. Weinige films slaagden er zo perfecht in het toeval te hanteren. Bij de term surrealisme denkt men te genwoordig nog wel eens aan overdre ven stijlmiddelen, extravagante droom fantasieën en buitensporige beeldenor gieën. Oorspronkelijk was het surrea lisme in de jaren twintig echter een re volutionaire literaire beweging van on dermeer André Breton en Louis Ara- gon. Ze zetten zich sterk af tegen het burgerlijke en het conventionele, tegen het rationalisme en de logica, maar streefde naar nieuwere vormen van kennis en ervaring. Ze zochten naar de onbekende kanten van de werkelijk heid, probeerden door te dringen in de droom, het "onderbewuste". Droom en werkelijkheid stonden voor hen trou wens op één niveau, deel van een hoge re werkelijkheid, het surreële. Ze han teerden hierbij allerlei merkwaardige technieken, het onderzoeken van dro men, het uitbuiten van het toeval, het zoeken naar onlogische verbanden in onverwachte combinaties, het hanteren van schokeffecten en provocaties, om er enkele te noemen. Veel van dit alles vinden we terug in Bu- nuels films, met name in Le fantome. Droomscenes zien er bedriegelijk nor maal uit en elke (realistische) scene kan verontrustende irreële elementen be vatten. Het toeval speelt een grote rol. evenals de satire. Want Bunuel begreep vooral heel goed dat humor eén belang rijk wapen is in handen van een surrea list! Aanvang 20.30 uur. Entree f 7,50; CJP/65+ f 5,00. Reserveren vanaf 19.30 uur, tel. 19577. Op vrijdag 5 maart organiseert 'Frysk en Frij' weer een Friese toneelavond, gehouden in de grote zaal bij de Ont moetingskerk, Minckelersstraat 161 in Hilversum, aanvang 20.00 uur. Voor deze avond is de toneelploeg van de zustervereniging uit Assen gecontrac teerd. Zij speelt het blijspel 'Tink om'e buorlju' (Denk om de buren) van Hans van Wijngaarden. Zoals gewoonlijk zijn er de bekende diskes met specifiek Friese zaken zoals boeken, wenskaarten, cd's, oranjekoek, koek, su kerbo le, woarst, etc. Ook kan men al kaarten kopen voor het lustrum feest van 'It Fiysk Boun om Utens' op zaterdag 17 april a.s. in Ede. Belang stellenden, Friezen zowel als niet-Frie- zen, zijn van harte welkom. Inlichtingen voor Soest: T. Dykstra Wondaal, Smitsweg 4, tel. 16748. Tot en met 28 maart is in kasteel Groe neveld in Baarn een expositie te zien van schilderijen van Marion Baars, on der de titel "Impressionisme in olieverf en aquarel". Haar soms ingetogen, dan weer uitbundige werken zijn van een verrassende schoonheid. Marion Baars begon destijds met kin derportretten, waarmee ze grote ben kendheid verwierf. Zo tekende ze de portretten van de kinderen van het ko ninklijk huis, ontwierp ze een kaart voor I Inicef en won ze de tweede prijr in de Talens-wedstrijd. Van de portret ten in pastel stapte ze over op portret ten en naakten in aquarel en vervolgen op bloemen in dezelfde techniek. Goed uitgebalanceerde kleuren zor gen, naast een sterke compositie en een fijn gevoel voor de effecten van water verf, voor een harmonieus samenspel In haar werk is de impressionistische in vloed van haar lievelingsschilders al Manet, Monet en Renoir duidelijl merkbaar. Openingstijden: dinsdag-vrijdag 10.00 17.00 uur; zaterdag en zondag 12.00 17.00 uur. Op zaterd Internatio tensgevan De werkgi Soesters o op een p verantwoc van mens* stuurd. Si groep een mar. Inmi< geboekt, h is aan de ii er nog stee dat land. Wie aanst; en 12.30 langs de gesproken handteker een onbek ver weg. Weekeni Maatschap! Hulp in dri dag, zonda; gen, tel. (0! Samen w< lijn Praktijk vo begeleiding chotherapk AA Soest. 23161 of 2i Stichting Hulp aanvi 10.00 uur, Nazorg l Informatie: trum Utree t/m. vrij. li Werkgro Behartigt d vóór, tijder Informatie: Vrouwer Iedere dom ring 31A f (033)1661: dat. Meident* Voor specil dag 19.00- 18.00 uur; (030) 3220 Vrouwer Vrouwen di rein van de I bij de werk telefonisch 18.00 uur. Spreekuur: 10.00-ll.3i Vrouwence VTO-sai Vroegtijdig stoornissen AE Amers) Slachtofl "aatpaal e van misdrii 27719. Slachtol 24 uur per Soest, Soes' en 23.00 i 23.00 en 7.1 Amersfoort Telefonij Voor diabe dag en nach Al Anon Steun aan f; veel drinkt 15474 Baai Thuishul De THC bi tnenterendt lichamelijk door actief, 'igers. Infoi

Soester Courant | 1993 | | pagina 16