En dit zijn de knallers van deze week: 198 059 249 C1000 Van Weedestraat verwacht absoluut geen heil van herinrichtingsplan vo»e P° "d Swinkels pleit voor jongeren-milieuraad WV-ANWB met feestgedruis van start Ambachtsverzamelgebouw in Soesterberg eind 1993 af He* vooruW h«»s E Gebraden frikandeau Silvo spliterwten Hagelwitte champignons He JAARGANG NO. 26 WOENSDAG 17 FEBRIIARI 1993 Winkeliers mordicus tegen invoering parkeerverbod 'Groene loper' Erik Boele even in Soest I HET VLEESCENTRUM I 17?5 20?° 7?° 3 Actueel 3 Actueel 4 Varia 11 Sport 'Slimme' dief biedt golfclubs te koop aan eigenaar aan Inbreker gestoord door bewoonster Aanvragen voor Kermispot: tot 31 maart Optimisme over Soester samenwerking 100 gram 500 gram 500 gram C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars Inbraak Kerkstraat GOEDKOPER HUURT U NERGENS Pvan BREUKELEN bv m.\5 WASIEL STEITNER @000 HH0 000 HE0 00 j Eï'ï Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13 Buiten Soest f 26 Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG "Hel opschilderen van de gevel, terwijl het fundament wordt weggesla gen." Zo kenschetst de Winkelkring van Weedestraat - de winkeliersor ganisatie van het belangrijkste winkelcentrum van Soest - het herinrich tingsplan dat de gemeente heeft gepresenteerd. De ondernemers zien to taal geen heil in de voorstellen om het parkeren te verbieden en de straat "aan te kleden" met wat groen en straatmeubilair. "Het lijkt erop dat de politiek de ondernemers niet serieus neemt," aldus Winkelkring-voorzit ter J.S. Nota. De Winkelkring is zeer verbolgen over het feit dat het gemeentebestuur alle adviezen van deskundigen, die door de jaren heen in allerlei studies zijn neerge legd, met de vaststelling van de Struc tuurvisie - waarvan het plan een uit vloeisel is - in de wind heeft geslagen. "Wie kan deskundiger zijn over het on dernemen dan een ondernemer?" ver zuchten de winkeliers. Al tien jaar vechten ze voor de verbetering van hun mogelijkheden, maar de keuzes die de politiek in al die tijd heeft gemaakt heb ben nog niets bijgedragen aan een beter winkelaanbod in Soest. De Winkelkring wijst in dat verband op de nota over het winkelbeleid van 1979, die resulteerde in het "twee-polen-mo- del" van 1980; de parkeer-notitie van 1984, die leidde tot het meest recente inrichtingsplan dat in 1987 werd uitge voerd; de knelpunten-analyse van 1990 en tenslotte de facet-studie "toe komstig winkelbeleid", die als onder-^ deel van de Structuurvisie in 1992 door de gemeenteraad werd vastgesteld. "Met 13 tegen 11 stemmen," tekent de Winkelkring daarbij enigszins bitter aan, "werd een beleid gekozen dat haaks staat op alle deskundig adviezen: géén grote AH, slechts een beperkte uitbreidingsmogelijkheid." Het steekt de winkeliers bovendien dat het overleg over tijdelijke maatregelen - o.a. de voorgestelde regulering van het laden en lossen - ook nog niet is afgerond. Onduidelijk Het herinrichtingsplan met zijn drie va rianten, dat de doorstroming van het autoverkeer beoogt te bevorderen door het parkeren uit de straat te halen en te verplaatsen naar de (nieuwe) parkeer terreinen op de "koppen", is volgens de winkeliers onduidelijk. "De samenhang tussen een voorwaarden-scheppend winkelbeleid en de voorgestelde ver keersmaatregelen ontbreekt, evenals de onderbouwing van de loopafstand tussen de parkeerterreinen en de win kels." De winkeliers vinden het op z'n zachtst gezegd vreemd dat de politieke wensen worden gepresenteerd als keiharde randvoorwaarden. "Het assortiment en de hiërarchie van het winkelgebied la ten niet dat het parkeren ongestraft ver plaatst kan worden naar de koppen." De gemeente mag dan verwachten met groen en straatmeubilair de "belevings waarde" van het winkelcentrum te ver groten, maar de winkeliers hebben daar helemaal niet zulke hooggespannen verwachtingen van: "Dat is voor de consument geen reden om naar een winkelstraat te gaan." De verschillende winkel-branches en -types in de Van Weedestraat kunnen niet overleven - zonder parkeren voor de deur of op een afstand van ten hoogste 25 meter. Als het laad- en los-verkeer nu als de grote boosdoener wordt beschouwd ligt het eerder voor de hand het laden en lossen te reguleren, aldus de Winkel kring, dan om botweg het parkeren uit de straat te halen. Rijkswaterstaat zag in 1987 wél de noodzaak van parkeer voorzieningen vlakbij de winkels, beto gen ze. Niet meer bespreekbaar? De ondernemers eisen daarom duide lijkheid over de vraag of de "beslispun ten" van de Structuurvisie, waaraan het hele herinrichtingsplan is opgehangen, niet meer bespreekbaar zijn. Ook willen ze horen of de "norm" - dat de consu ment zo dicht mogelijk bij de winkels wil parkeren - wel is meegenomen bij het aanwijzen van de nieuwe parkeer terreinen. Verder zien ze geen duidelij ke relatie tussen het winkelbeleid en de verkeersmaatregelen: "Een aantrekke lijk winkelgebied is méér dan alleen nieuwe verhardingen, boombeplantin gen en straatmeubilair. Het winkelaan bod bepaalt of de consument komt of niet." Tenslotte wijzen ze erop dat in novem ber j.1. was afgesproken dat de tijdelijke maatregelen (het aanleggen van specia le laad- en los-havens) in januari gerea liseerd zouden worden, om na zes maanden geëvalueerd te worden. "Nu die maatregelen nog niet eens genomen zijn komt u al met drie varianten voor de definitieve herinrichting. Vanwaar deze doorkruising van de afspraken?" Suggesties De Winkelkring onderstreept nog eens de noodzaak van een laad- en los-re- giem, maar wijst het nu gepresenteerde herinrichtingsplan af. Op basis van eer dere studies houden zij liever vast aan de volgende suggesties: 1. het winkelfront ter hoogte van Na- ssauplantsoen en Stadhouderslaan aaneensluiten; 2. de Van Weedestraat versmallen om bredere parkeerstroken en los- en laad-havens aan te leggen; 3. de "food-trekkers" (lees: AH) situe ren op de kop van het winkelgebied, waardoor ook de parkeerdruk wordt verplaatst; 4. het doorgaande verkeer omleiden via de Koningsweg; 5. ruimte geven aan de ondernemers om in te spelen op de wensen van de consument, dus streven naar een to taal assortiment dat bij de hiërarchie van het winkelgebied past. De Winkelkring dringt er daarom met klem op aan dat het herinrichtingsplan wordt ingetrokken, zowel in het belang van de ondernemers als van de Soester consument. "Zo lang de Soester poli tiek geen goede verkeersstructuur en winkelbeleid heeft vastgesteld is een echt goede oplossing voor de Van Wee destraat niet denkbaar." Wethouder Mieke Swinkels heeft vorige week namens het gemeen tebestuur van Soest bij de landelij ke overheid aangedrongen op de instelling van een jongeren-mi lieuraad, waardoor jongeren meer invloed en inspraak krijgen op het milieubeleid. De wethouder te kende een brief aan de regering en de staten-generaal, waarin zo'n raad wordt bepleit. Ze deed dat op verzoek van "Groene Loper" Erik Boele, die uit naam van de nieuwe jeugdbeweging "Jongeren Mi lieu Aktief" op bezoek kwam. Boele is bezig met een voettocht door Neder land - samen met zijn hond Mischa - waarbij hij plaatselijke autoriteiten ach ter het streven van de JMA probeert te krijgen. Ook tracht de JMA scholen in te schakelen bij een actiever milieu-be- leid. Er zijn inmiddels 350 leden in 12 afdelingen. In Soest verkeert de JMA nog in het stadium van oprichting, en wacht initiatiefnemer John van Dorres- teyn op de eerste aanmeldingen. Boele gaf de wethouder en milieu-edu catiewerker Dick Neuteboom tekst en uitleg over de actie. Swinkels was blij dat hij was komen lopen en onder streepte dat "Soest natuurlijk" geen vo ze term was. "We zijn hier op milieu-ge bied al heel wat verder dan andere ge meenten." Ze beloofde John van Dor- resteyn dat de gemeente de op te rich ten Soester JMA-afdeling waar moge lijk zal "voeden" door projecten aan te reiken via het milieu-educatief centrum De Kwekerij. Over de jongeren-milieuraad zei de wethouder dat ze dat een goed idee vond. "Ik vind ook dat jongeren meer inspraak moeten hebben. De politiek is nog het aangewezen kanaal, maar dat is vaak een barrière." Van Erik Boele kreeg de wethouder als tegenprestatie voor de ondertekening een fles biologi- T f t Erik Boele - alias "De Groene Loper" -trekt met zijn hond Mischa te voet door het land en deed vorige week ook het Soester gemeentehuis aan. Foto: Goos van der Wilt. sche wijn aangeboden, waarna de "Groene Loper" zijn voettocht voort zette. Wie belangstelling heeft voor Jongeren Milieu Aktief in Soest kan kontakt op nemen met John van Dorrestevn, Ma- riastraat 10,3762 CW Soest, tel. 16256 ('s avonds na 19.00 uur). Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 VARKENSHAASJES per kilo BIEFSTUK (Stroganoff) per kilo Verse WORST per kilo Altijd kwaliteit en betaalbaar. 'Iedereen zit over de Van Weedestraat op één lijn, behalve de politiek!' Misverstanden over regeling voor te duur wonende minima. Nieuwe plattegrondkasten in Soesterberg. Spullenhulp-prijs uitge reikt aan Janna Hukema. Het Grote Sap-boek van Riet Sprengers. Welfare Rode Kruis: 'U vraagt, wij maken'. Grote opkomst vergadering SKK. Gemeente-mededelingen. SEC loopt weer punt uit op 't Gooi. Soest spreekt nog een woordje mee. Eerste thuisnederlaag voor VVZ'49. Hees overklast door titel kandidaat. Een 50-jarige bewoner van de Vre dehofstraat keek vorige week ver baasd op van het aanbod dat een on bekende man hem deed. Die dacht dat hij wel belangstelling had om de golfclubs terug te kopen die begin fe bruari uit zijn auto waren gestolen. Volgens hem kende hij de dader. De bewoner wist aanvankelijk niet eens dat de clubs gestolen waren, maar zag kans de man even aan het lijntje te houden en de politie te bellen. Die kwam graag een kijkje nemen bij de "transactie" en rekende de man di rect in, op verdenking van diefstal. Het was een Soester van 33 jaar die over zo veel handelsgeest bleek te beschikken. De politie heeft vrijdag een 21-jarige Soester aangehouden op verdenking van een inbraak, die hij 's morgens had gepleegd in een huis aan de Heuvelweg. Hij werd daarbij gestoord door de 23-jarige bewoonster, die nog in bed lag maar opstond omdat ze een vreemd ge kraak hoorde. Op de overloop kwam ze de dader tegen, die het op een lopen zette, met medeneming van een stapel tje cd's. Aan de hand van het signale ment kon de politie dader later aanhou den. Hij had de cd's nog in zijn bezit. Dit jaar wordt van woensdag 19 tot en met zondag 23 mei op het Evene mententerrein op de Engh de jaar lijkse Kermis gehouden. Zoals gebruikelijk zal de Stichting Coördinatie Kermissen zo spoedig mogelijk na afloop van de Kermis bepaalde bedragen uitkeren aan ver enigingen en instellingen die op so ciaal-cultureel of charitatief gebied in Soest of Soesterberg werkzaam zijn. Deze bedragen zijn afkomstig van de pachtsommen. Verenigingen of instellingen die denken daarvoor in aanmerking te komen moeten vóór 31 maart een schriftelijke aanvraag indienen bij de Stichting Coördinatie Kermissen Soest p.a. gemeentehuis, Raadhuis plein 1, 3762 AV Soest. In de brief moet tevens het doel van de aan vraag omschreven worden en indien mogelijk moet een begroting bijge voegd worden. Mef het nodige feestgedruis is vorige week de nieuwe samenwerking tus sen de Soester WV en de ANWB van start gegaan. Sinds vorige week woensdag werken de organisaties samen in het "stulpje" - aldus VW-voorzitter Günther Plomp - aan de Steenhoffstraat, dat als eerste VW-kantoor in de provincie is uitgebreid met het ANWB-agentschap. De ruim 8500 Soesters die lid zijn van de toeristenbond hebben de dienstverlening daardoor aanzienlijk dichter bij huis. armslag, aldus Plomp. In elk geval hoef de er vólgens hem niet getwijfeld te worden aan de behoefte aan informatie en dienstbetoon die de VW en de ANWB kunnen leveren, gezien de pu blieke belangstelling in Soest. Opval lend was volgens hem dat zich in de af gelopen weken al heel wat Soesters spontaan hadden aangemeld voor een baantje bij het kantoor. Een speciaal woord van waardering had Plomp voor de informatrices Corry v.d. Linde en Joyce van Adrichem, die hij prees om hun enthousiaste inzet. Voor de officiële opening vond in Dart huizen een kort samenzijn plaats, waar de genodigden - o.a. leden van B. W. en de gemeenteraad, maar ook de me- de-"bewoners" van het VW-gebouw- tje - toespraken mochten aanhoren van VW-voorzitter Plomp, ANWB-direc- teur mr. P.A. Nouwen en burgemeester Hans de Widt. Plomp stelde vast dat de ANWB Soest had uitgekozen omdat daar nog groei- capaciteit is voor het ledenbestand. Hij vertelde dat er al veel belangstelling is voor het ANWB-pakket en dat de sa menwerking ook veelbelovend is voor de gemeente Soest, omdat de ANWB zich volgens de statuten ook dient in te spannen voor de kwaliteit van het mi lieu en de landschappelijke en culturele waarden. Volgens Plomp zit het toeris me in de lift, ook in Soest en omgeving. Uiteraard moet de VW daarvoor be schikken over de nodige financiële Op korte termijn zal bouwbedrijf Hoffmann uit Amersfoort begin nen met de bouw van een Am bachtsverzamelgebouw aan de Amersfoortsestraat in Soester berg. Het gebouw is vooral be stemd voor startende onderne mers en kleinschalige bedrijven uit de gemeente Soest. Bij de verdeling van de bedrijfsopper- vlakte krijgen Soesterbergse bedrijven de voorkeur. De units die de gemeente gaat verkopen, variëren van tachtig tot vierhonderd vierkante meter opper vlakte. De mogelijkheid bestaat om de units te schakelen. Ook tussenverdie- pingen kunnen worden gerealiseerd. Per jaar zal de gemeente ongeveer 120 gulden per vierkante meter huur vra gen. Het is de bedoeling dat het gebouw eind dit jaar gereed komt. Belangrijke kenmerken van het am bachtsverzamelgebouw aan de Amers foortsestraat zijn de markante locatie, de goede parkeermogelijkheden en de ligging nabij de afslag van de rijksweg A28, het bedrijventerrein Soesterberg en de omliggende gemeenten. Het ambachtsverzamelgebouw wordt de tweede in zijn soort in Soesterberg. In 1992 werd aan de Postweg ook al een ambachtsverzamelgebouw geopend. Informatie over het ambachtsverzamel gebouw aan de Amersfoortsestraat is verkrijgbaar in het gemeentelijk infor matiecentrum in het gemeentehuis. Daar hangen tekeningen van het ge bouw. Inlichtingen kunnen worden in gewonnen bij bedrijfscontactfunctiona- ris W. Hulsbergen (tel. 93449) van de gemeente en bij Kamerbeek Bedrijfs huisvesting, tel. 033-622034. Optimisme ANWB-directeur Nouwen stak vervol gens de loftrompet op de schoonheid van Soest, die het voor toerist en re creant aantrekkelijk maakt. Hij toonde zich optimistisch over de samenwer king, gezien de uitstekende ervaringen op andere plaatsen, en verwachtte veel belangstelling voor het gezamenlijke servicepakket van de ANWB en de VW. Een professionelere aanpak kan trouwens geen kwaad, nu steeds meer Nederlanders vaker naar het buiten land gaan en de toeristische sector er dus flink aan zal moeten "trekken". De samenwerking WV-ANWB paste vol gens hem uitstekend in het streven naar meer bezoek uit het buitenland. Hij sprak verder zijn erkentelijkheid uit aan het gemeentebestuur, dat met snelle be sluitvorming had geholpen. Hij bood Plomp en de beide informatrices een mini-fietsje aan met de schildjes van VW en ANWB. Burgemeester De Widt stelde vast dat de beide organisaties al jaren een innige band hebben, zoals blijkt bij de Lande lijke Fietsdag en de Toer-Actief- maand. Het deed hem bijzonder deugd dat Soest in de samenwerking voorop loopt, wat door het gemeentebestuur zeker wordt toegejuicht. Bij de bijna 87-jarige VW had zich wel een veran dering voorgedaan, stelde hij vast, want vroeger ging het er vooral om toeristen naar Soest te halen en tegenwoordig gaat het vooral om dienstverlening aan de eigen ingezetenen. Ondanks haar Het illustere drietal De Widt - Nou wen - Plomp (v.l.n.r.) betrad het VVV-ANWB-kantoor via een karton nen deur. Foto: Goos van der Wilt. hoge leeftijd staat de VW volgens hem nog volop in het leven. Broedende kip Over de subsidie-aanvraag van de VW wilde De Widt niets zeggen onder het motto: "je moet een broedende kip niet storen". Wel bood hij de VW (en haar mede-huisgenoten) alvast symbolisch een vlag van Soest aan, die echter we gens drukte bij de vlaggenfabriek nog even op zich zal laten wachten. Het gezelschap spoedde zich vervol gens per toeringcar, voorafgegaan door een "historische" en een moderne We genwacht-wagen, naar de Steenhoff straat. Plomp, Nouwen en De Widt stapten daar vervolgens gezamenlijk door de kartonnen deur met het op schrift "VW-Soest en ANWB hebben elkaar gevonden". Na de nodige com plimenten en het uitwisselen van ca deautjes ging het vervolgens terug naar Darthuizen, waar het glas (champagne) werd geheven op het verloop van de sa menwerking. Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 Een videorecorder, wat sieraden en een dure balpen vormden vorige de buit bij een inbraak in een huis aan de Kerk straat. De dader bleek de achterdeur te hebben opengebroken en had de hele woning doorzocht. De 34-jarige bewo ner stelde de politie op de hoogte. Luxe- en bestelauto's vanaf SeatMarbella 25,- Seat Ibiza35,- SeatToledo 45,- Seat-dealer voor Soest-Baarn e.o. AUTO VAN DOORN BK Waarborg voor goede service Laanstraat 82 - Soest - Tel. 02155-21719 i pagina Telefoon: 02155 - 19600

Soester Courant | 1993 | | pagina 1