fCdlüL cr Nieuws van de bibliotheek 7 CÜL TUUR WËLZjMj: Marathon modelvliegtuigen bouwen feW aruóhocK 'Idolen' in C-drie Remco Campert bij uitreiking Rinke Tolman-poëzieprijs Nederlandse Kindeijury kiest de favoriete kinderboeken van 1992 'Van Gogh' WOENSDAG 24 FEBRUARI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 10 L Idolen Paniek in de dierentuin Pro Theater '93 Wordt verwacht Kinderboerderij De Vrije Teugel Leden van 'Otto Liliënthal' slaan een nachtje over Foto's voor jongeren 160 inzendingen over 'verloren landschap' Nieuwe cursussen bij Mayindra Cursus babymassage \NereldI/|/inkel Dalende koffieprijzen ramp voor coöperaties V olksuniversiteit Soest/Soesterberg Koken in de magnetron Cursus voor ouders van pubers stichting openbare bibliotheek Nieuwe aanwinsten fonotheek Fotocursussen van Stichting Statief Y ormingscursus De Zonnebloem Cultureel Creatief Centrum Willaerstraat 49, tel. 22188 Vanaf 2 maart is in C-drie een bijzonde re expositie te bezichtigen, die de hele maand duurt. Het is een zogenaamde 'reizende tentoonstelling', of anders ge zegd: 'een tentoonstelling die op toer- nee gaat'. "Idolen" is een fototentoon stelling. De foto's zijn gemaakt door vijf fotografen, die ieder in hun eigen genre "idolen" gefotografeerd hebben. Hoe wel als speciale doelgroep voor jonge ren is gekozen, is iedereen natuurlijk van harte welkom. In de kinderbios van 5 maart draait een leuke speelfilm voor kinderen vanaf vijf jaar. Alles in deze film speelt zich af in en om een dierentuin, iets wat alle kin deren aanspreekt. Hoofdpersoon is een kleine aap, die heel wat paniek veroor zaakt voor het dierentuinpersoneel, maar ook bij de bezoekers. De film be gint om 15.45 uur en duurt ongeveer 80 minuten. Onder de naam Pro Theater starten de theaters in de provincie Utrecht een jaarlijks terugkerende themamaand rond een bepaalde theaterdiscipline. Pro Theater wil een lans breken voor theatervormen die bij het grote publiek - ten onrechte - weinig bekendheid ge nieten. Daarom staat voor deze eerste keer Pro Theater '93 in het teken van poppentheater en mime. Negen thea ters in de provincie Utrecht - van groot tot klein - hebben in de maand maart een scala aan bijzondere en uiteenlo pende voorstellingen geprogram meerd. Voor het publiek een uitmun tende gelegenheid om in een korte pe riode kennis te maken met deze unieke theatervormen. C-drie heeft de volgende voorstelling geboekt: "Otto '39 en de bah-bakken", een familievoorstelling van Arno Hui- bers. Rond deze voorstelling, die op 27 maart gegeven wordt, geeft C-drie do cent Herman Kamphorst een lezing/ workshop op maandag 22 maart. Deze lezing/workshop is speciaal voor vol wassenen, die inhoudelijk meer willen horen en zien, maar op vrijwillige basis ook eens zelf aan de slag willen. Een voudige mime-oefeningen zullen veel duidelijk maken, en zeker ook voor de nodige hilariteit zorgen. Opgave voor de lezing/workshop (inclusief de voor stelling 'Otto '39 en de bah-bakken' kan nu al bij de administratie van C-drie gedaan worden. Persberichten Veel mensen die bij een vereniging, sportclub of actiegroep actief zijn moe ten wel eens de publiciteit verzorgen en dus een persbericht schrijven. Dat gaat vele vaak moeilijk af. Daarom start C-drie in maart een cursus 'Persbericht schrijven'. Tijdens de lessen krijgt u een aantal handvatten aangereikt en gaat u ook een aantal persberichten schrijven. De cursus bestaat uit vier lessen die ge houden worden op de dinsdagavond. De eerste les is op 2 maart a.s. De kos ten zijn f 60,-. Schriftelijk inschrijven is mogelijk bij de administratie van C-drie. maart: fototentoonstelling "Idolen" 5 maart: kinderbios "Paniek in de die rentuin" 19 maart: kinderbios "Walt Disney te- kenfilmspecial" 22 maart: lezing/workshop "poppen theater en mime" 26 t/m 28 maart: workshop decoratie technieken Pro memorie: C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 tot 12.30 uur, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur; op zaterdag van 15.00 tot 23.00 uur. Op zondag is C-drie gesloten. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49,3766 CP in Soest en telefonisch te be reiken onder tel. 02155-22188. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 25 februari: Vanochtend zijn er weer activiteiten voor volwassenen, van 9.30 tot 11.30 uur. Onder het genot van een kopje koffie worden er mooie dingen ge maakt. 's Middags komen Roland, Jo- sien en Lara hun verjaardag vieren. Vrijdag 26 februari: Vanmiddag komen Gerlien, Coen en Lisanne hun verjaardag vieren. Alle kinderen worden mooi geschminkt en Lisanne gaat onder deskundige begelei ding een drie-gangen maaltijd koken. Iedereen mag komen eten. Kosten: f 7,50 per persoon. Zaterdag 27 februari: Noortje, David en Esther zijn van 13.30 tot 16.00 uur de feestvarkens van de kinderboerderij! Maandag 1 maart: 's Ochtends komt groep 1 en 's middags groep 3 van de Prins Willem-Alexan- derschool voor het project hok, bak, huis. We gaan o.a. bij alle dierenverblij ven een kijkje nemen, dus oude kleren aan! Dinsdag 2 maart: Vandaag komen kinderen van 7 tot 13 jaar weer oefenen aan hun toneelstuk. De uitvoering zal aan het eind van het seizoen zijn. Woensdag 3 maart: Van 9.30 tot 11.30 uur is er weer de peuter/ouderochtend, gezellig voor ouder en kind. Het kost f4,- per ouder/ kind-paar. Om 14.00 uur wordt er voor de kinderen een mooi toneelstuk ge speeld, waarna er limonade wordt ge dronken en leuke activiteiten worden gedaan. Allemaal komen! Het is zaterdag stoffig in één van de vertrekken op de eerste verdie ping van het Dorpshuis in Soester- berg. Op de grond liggen houtsnip pers en zaagsel, op de tafels liggen onderdelen van vliegtuigen. Oor zaak: een marathon van de Model vliegclub Otto Liliënthal uit Soes- terberg. Om half negen zijn ze vrijdagavond be gonnen. Ongeveer twintig leden van de club openen op dat moment een bouw doos om een vliegtuig te bouwen. De bedoeling is dat alle leden hetzelfde vliegtuig hebben, waarmee ze onderling wedstrijden kunnen houden. Om er voor te zorgen dat iedereen ongeveer op hetzelfde moment klaar is, hebben ze afgesproken een marathon te hou den. Rond het middaguur, ruim veertien uur na de start, zijn de meeste leden al ver gevorderd. Sommigen leggen de laatste hand aan de vleugels, anderen strijken reeds een speciaal soort folie over het houten skelet. Maar er zijn ook tafels, waar het werk is blijven liggen. Sommi ge leden zijn 's avonds toch maar hun bed ingedoken. "De mensen die vannacht zijn doorge gaan, komen vandaag een eind", zegt Timo van Soest. "Het was de bedoeling dat we morgen al wedstrijden zouden houden, maar het ziet er niet naar uit dat die doorgaan. Het weer werkt niet mee." Secuur Het bouwen van modelvliegtuigen is se cuur werk. "Het is belangrijk dat de vleugels exact hetzelfde zijn. Als de ene vleugel een afwijking heeft, moet de an dere vleugel die ook hebben. De hoe ken van de stabilot (de vleugels op het achterstuk-red.) ten opzichte van de vleugels zijn belangrijk voor de stabili teit. Maar het blijft handwerk, dus je krijgt het nooit perfect." Het bouwpakket van Balsohout en vuurhout (voor de vleugels en de dra gende delen) kost negentig gulden. Dat is niet veel geld, menen de leden. Er blijken ook pakketten van duizend gul den en meer in omloop te zijn. Timo: "Je kunt ook kunststoffen modellen ko pen, die je zo in elkaar kunt zetten. Maar op deze manier is het gezellig om met elkaar te werken. We ontwerpen ook zelf modellen. Het uitgangspunt is altijd dat we zweefvliegtuigen maken. Er komen geen verbrandingsmotoren aan te pas." De Modelvliegclub Otto Liliënthal komt elke vrijdagavond bijeen in het Dorpshuis. De oudere leden begeleiden de jeugdleden, zodat de kennis en han digheid bij het maken van vliegtuigmo dellen intern wordt overgebracht. Vol gens een modelbouwer kan iedereen het leren. "Niemand heeft twee linker handen. De mensen kunnen vaak meer dan ze denken, als ze het maar probe ren." Voor een paar tientjes per jaar ben je lid van de clüb. De leden moeten daarnaast lid zijn van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart. De wedstrijden worden gehou den op De Vlasakkers. Het ministerie van defensie heeft daarvoor toestem ming verleent. Bij de wedstrijden komt het er op aan wie zijn vliegtuig het lang ste in de lucht weet te houden. Ook het landen op een aangewezen plek be hoort tot de mogelijkheden. Het is de kunst de thermiek op te zoeken, zodat Vanaf 2 maart is in de expositie ruimte van cultureel centrum C-drie een fototentoonstelling te bezichtigen. Het thema van de ten toonstelling is "Idolen", wat vooral jongeren aanspreken zal. De tentoon stelling is gratis te bezichtigen tij dens de openingsuren van C-drie. De bedoeling van "Idolen is om via een thema dat voor jongeren aantrekkelijk is, hen het inzicht te geven dat fotogra fen de werkelijkheid op verschillende manieren benaderen. Vijf fotografen kregen de opdracht foto's van en over "Idolen" te maken, ieder in hun eigen genre. De vijf categorieën zijn: documentaire fotografie; reportage-fotografie; portretfotografie; popfotografie; geënsceneerde fotografie. Sommige fotografen registreren, ande ren geven hun foto's een meer persoon lijk karakter, en de zogeheten kunstfo tograaf combineert schijn en werkelijk heid tot een fotografisch beeld. Binnen het thema "Idolen" hebben de vijf fotografen gezocht naar situaties, die de doelgroep aanspreken. Jongeren in de gevangenis op hun eigen kamer, een meisje gevolgd voor, tijdens en na een popconcert, een jonge orkestmusi cus, portretten van de broers en zussen van idolen, en last but not least de ido len zelf (o.a. Grace Jones, Peter Ga- briël, Prince, Mick Jagger) zijn onder meer de onderwerpen, die zij op foto hebben vastgelegd. De laatste catego rie, geënsceneerde fotografie, toont werk van de beeldend kunstenaar Lydia Schouten. Het zijn droombeelden, die nergens in werkelijkheid zijn aan te tref fen, maar toch zijn het foto's. De fototentoonstelling "Idolen" is sa mengesteld door de St. Kunstzinnige Vorming Rotterdam, het Centrum Beeldende Kunst Rotterdam en het Landelijk Ondersteuningsinstituut Kunstzinnige Vorming (LOKV). "Ido len" is gratis te bezichtigen tijdens de openingsuren van C-drie. Maandag tot vrijdag van 8.30 - 17.00 en 19.00 - 23.00 en zaterdag van 15.00 - 23.00 uur. Niet, zoals eerder aangekondigd, de dichter Rutger Kopland, maar de Amsterdamse auteur Remco Campert is op vrijdag 12 maart aanwezig bij de literaire bijeen komst in de raadzaal van het ge meentehuis in Soest. Hij luistert de feestelijke uitreiking op van de Rinke Tolman-poëzieprijs. Campert komt voorlezen uit eigen werk. Daaraan voorafgaand vindt de prijsuitreiking plaats van de poëzie wedstrijd, die georganiseerd is door het SLAS (Samenwerking Literaire Activi teiten Soest). Het thema van de poëziewedstrijd luid de "Het verloren landschap" en tot 15 februari - de laatste inzenddatum - wa ren er 160 inzendingen geteld bij het se cretariaat van de jury, die bestaat uit de Soester wethouder Jan Visser, de Vlaamse dichteres Edith Oeyen, de Amersfoortse letterkundige Jef van de Sande en secretaris Nelleke Streefkerk. De inzendingen zijn zowel afkomstig uit Nederland als uit Vlaanderen. De hoofdprijs is een bedrag van 350 gulden en een oorkonde; daarnaast worden er twee eervolle vermeldingen toegekend, eveneens met een oorkonde en een boekenbon van 100 gulden. De prijzen worden niet, zoals eerder was gemeld, aan de winnaars uitgereikt door burgemeester Hans de Widt, maar door cultuur-gedeputeerde Jippe Hoekstra van de provincie Utrecht. De bijeenkomst in het gemeentehuis staat in het teken van de Boekenweek 1993 en begint om 20.00 uur. Cor van Tol Een uur eerder - 19.00 uur - vindt in de gang naast de raadzaal de opening plaats van een expositie van werken van de oud-Soester Cor van Tol, die mede tot stand is gekomen in verband met de uitreiking van de Rinke Tolman-poë zieprijs. De expositie omvat tekenin gen, schilderij enen teksten van Van Tol rondom het thema "Landschappen aan de grenzen van ons taalgebied, van Haspengouw tot Waddenzee", en wordt geopend door Luk Robijns, schepen van cultuur van de Vlaamse stad Borgloon. De tentoonstelling was eerder te zien in Wieringen en in Borgloon en is tijdens de openingsuren van het gemeentehuis te bezichtigen tot en met 12 april. Modelvliegtuigen bouwen is secuur werk, zo bleek in het Dorpshuis. Foto: Goos van der Wilt het vliegtuig langer in de lucht blijft. Het is hetzelfde principe als bij zweefvlie gen. Mannen Timo van Soest is overigens ook lid van de Amsterdamsche Club van Zweef vliegers. Wat hem opvalt, is dat daar wel vrouwelijke leden zijn en bij de model vliegclub niet. "Het is kennelijk typisch iets voor mannen. Soms komt er een zus of een vriendin mee, maar daar blijft hel bij." En een ouder lid: "Het komt zel den voor dat een vrouw lid is. Meestal is dat dan de dochter van een mannelijk lid."1 Praktisch pendelen Iedereen bezit van nature het vermogen om te pendelen. De cursus is er op ge richt om de deelnemers op weg te hel pen in het gebruik van de pendel. Ze le ren diverse pendelmethoden waardoor ze na afloop in staat zijn gezondheid, le vensenergie en persoonlijke ontwikke ling positief te beïnvloeden. Tijdens de cursus worden vele prakti sche toepassingen aangereikt. Ook wordt veel aandacht besteed aan de ef fecten van onze manier van denken en emoties op onze gezondheid en hoe men negatieve effecten met behulp van de pendel kan vermijden dan wel ver helpen. De cursus wordt gegeven door Chris Lambrechtsen en begint op dinsdag 16 maart, drie weken achter elkaar. P olariteitsmassage Polariteitsmassage is een ontspannende en therapeutische massage, waarbij de positieve en negatieve en -) geladen delen op het lichaam (weer) met elkaar verbonden worden. Hierdoor kan de energie weer vrij-uit gaan stromen en kunnen fysieke en geestelijke blokka des opgeheven worden of het verwer kingsproces in werking gezet worden. Op een stille, veilige doch krachtige wij ze worden er veranderingen op gang ge bracht. Tijdens de cursusdagen wordt er veel met elkaar geoefend. Verder wordt er ingegaan op het gebruik en belang van diverse massage-oliën in combinatie met etherische oliën. In deze opleiding zijn de ervaring en de doorgekregen speciale technieken die Roos Vilé heeft, door haar jarenlange praktijk als o.a. spiritueel genezer, ver werkt. Daardoor heeft deze massage opleiding een uniek karakter en is zo, enig in zijn soort. De opleiding bestaat uit twee delen. Het eerste deel kan ook apart gevolgd wor den. De cursus wordt gegeven door Roos Vilé. Informatie: Mayindra, Kerkstraat 3-5, Soest, tel. 25599. Cursuscentrum 'Eemland' start begin maart met een cursus babymassage. Doel van de cursus is een intensief en geestelijk contact op te bouwen tussen moeder/'vader en kind. Massage is een prettige manier om kin deren ontspannende ervaringen te ge ven. Het vermogen om bewust te kun nen ontspannen bij het opgroeien in een samenleving van materialisme en ge jaagdheid is belangrijk. Als het vroeg geleerd is, kan de ontspanningsreactie een deel van het natuurlijk systeem worden. Fysiek werkt massage bij mensen op de zelfde manier als likken bij dieren. De gevoeligheid van de huid is een van de vroegst ontwikkelde en belangrijkste li chaamsfuncties. Men heeft ontdekt dat het stimuleren van de huid het vermo gen van het hart vergroot, de ademha ling bevordert en de maag- en darm functie beter ontwikkelt. Babymassage is een eenvoudige maar doeltreffende massage die ook toegepast kan worden bij baby's met darmkrampjes, veel hui len en slaapstoornissen. De cursus bestaat uit drie ochtenden, waarin de handgrepen aangeleerd wor den, waarna deze thuis geoefend kun nen worden. De groepen waarin ge werkt wordt zijn klein, zodat het per soonlijk contact intensief is. De lessen staan onder leiding van een gediplo meerd natuurgeneeskundige massage therapeute. Aanmelding en informatie: Tillie de Hoog, tel. 16112. k Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Ooc of In Oeganda wordt alle koffie geprodu ceerd door kleine boeren. Grote plan tages komen niet voor. De coöperatieve beweging is van oudsher erg sterk in dit Afrikaanse land. Elke boerenfamilie is als vanzelfsprekend bij een coöperatie aangesloten. Als gevolg van de lage koffieprijzen maken deze organisaties momenteel erg moeilijke tijden door. Een voorbeeld is de Bugisu Co-operati- ve Union (BCU) in het oosten van Oe ganda. De BCU verleent veel diensten aan de aangesloten boeren: gratis trans port en verwerking van de koffie en le vering van jonge koffieplanten. Daar naast geeft ze voorlichting en helpt de boeren bij het afsluiten van banklenin gen. Vanaf maart 1992 tot september 1992 zakte de koffieprijs van 72 naar 45 dol lar per 45 kg. Gevolg: de BCU kan nau welijks volhouden en is zelfs niet in staat de boeren te betalen als zij hun koffie komen afleveren. Nieuwe schulden Voor de boerenfamilies vormen de late betalingen van de coöperatie een groot probleem. Nu ze niet direct geld krijgen voor hun koffie, kunnen ze hun schul den niet afbetalen of moeten nieuwe schulden aangaan. Is herstel mogelijk? Komend jaar hoopt de coöperatie een deel van haar koffie- export onder de voorwaarden van Max Havelaar te kunnen exporteren. Dat le vert bijna 120 dollar per 45 kg op. Daardoor zal de BCU beetje bij beetje de zo broodnodige dienstverlening kunnen hervatten, waardoor het leven voor de koffieboer weer perspectief biedt. Zolang de koffie-prijzen op de wereld markt onder het bestaansminimum lig gen, blijft onze steun aan de Max Have laar koffie onmisbaar. Max Havelaar koffie is behalve in de Wereldwinkel in nagenoeg alle levens middelenzaken in Soest te koop. Let op het keurmerk! Steenhoffstraat 9a, tel. 22195 De grote belangstelling in de afgelopen maanden voor de cursus "Koken in de magnetron" geeft wel aan dat veel be zitsters van een magnetron niet precies weten welke mogelijkheden dit appa raat biedt. Behalve ontdooien en op warmen kan er ook snel en heel gezond in een magnetron gekookt worden. In deze cursus leert men een heel menu klaar te maken, van voorgerecht tot na gerecht. Vlees en kip, zonder vet bereid, geven de mogelijkheid om mager, gezond en lekker te eten. Ook gebak en diverse sauzen komen aan de orde. Tevens krijgt men uitgebreide informatie over allerlei kookgerei dat geschikt is voor de magnetron. Natuurlijk mag men van alles proeven en krijgt men de recepten mee naar huis, zodat men thuis zelf aan de slag kan gaan. Wie nog niet in het be zit is van dit veelzijdige apparaat vindt in deze cursus een goede gelegenheid om zich nader te oriënteren. Aanvang cursus: donderdag 11 maart, 20.15 - 22.15 uur. Docente: mevr. H. van Leeuwen. Cursusadres: De Open Hof, Veenbesstraat 2. Aantal lessen: 2. Cursusprijs: f 50,-. Informatie en inschrijving bij de Volks universiteit Soest/Soesterberg, Steen hoffstraat 9a, tel.: 22195; maandag en woensdag 13.00 - 16.00 uur; dinsdag en donderdag 10.00 - 13.00 uur. Tij dens de voorjaarsvakantie, 22 t/m 26 februari, is het kantoor gesloten. Op donderdagavond 25 maart start er een cursus voor ouders van pubers. De ze cursus wordt georganiseerd door het Adviesbureau voor Jongeren en Ou ders (AJO) en de Preventieafdeling van het RIAGG. De cursus duurt acht avonden. Er wordt een bijdrage van f 30,- per persoon voor de hele cursus Voor nadere informatie over de inhoud van de cursus, het opvragen van een in formatiebrief of voor opgave voor de cursus kunnen ouders contact opne men met het AJO, tel. 033 - 613157 (vragen naar Jet Schreuder). De Nederlandse Kindeijury, de enige echte grote tegenhanger van de volwassenenjury's, gaat weer van start. Alle kinderen kunnen hun favoriete boeken van het afge lopen jaar - in dit geval 1992 - kie zen. De Stichting Nederlandse Kinderjury bekroont jaarlijks in drie leeftijdscate gorieën de bij kinderen meest favoriete boektitel en mag zich verheugen in een groeiende belangstelling. In 1988 be stond de Nederlandse Kinderjury uit 8000 kinderen, vorig jaar waren er 22.000 deelnemers. Alle kinderen van 6 t/m 16 jaar kunnen meedoen door op een van de 1.200 uit- reikpunten in scholen, boekhandels en bibliotheken een deelnameformulier te halen en hierop hun boeken top-5 van 1992 in te vullen. De formulieren moe ten worden ingezonden vóór 1 juni 1993. Ook een gewone briefkaart telt als deelnameformulier. De deelnemers maken kans op één van de duizend boe- kenbonnen. Rondom haar jeugdpro gramma's op dinsdag- en zaterdagmid dag zal de VARA-televisiespotjes uit zenden, waarin wordt opgeroepen om mee te doen aan de Nederlandse Kin derjury. Kinderen kunnen de boeken die in aan merking komen voor de prijs van de Nederlandse Kinderjury 1993 gemak kelijk herkennen aan het speciale Kin derjuryvignet met het jaartal 1993, dat uitgevers in elk nieuw uitgebracht kin- der- en jeugdboek drukken. De Prijs van de Nederlandse Kinderjury, be staande uit een oorkonde, zal 19 juni worden uitgereikt in een speciaal aan de Kinderjury gewijd televisie-program- ma van de VARA. De Nederlandse Kinderjury is een ini tiatief van Stichting CPNB, VARA en het NBLC. De activiteiten van de Stich ting Nederlandse Kinderjury worden fi nancieel ondersteund met een bijdrage van de Nederlandse Boekenbon bv. te Den Haag. 09 Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Klassiek 40 Camerata Trajectina - Pacxken van minnen. Camerata Trajectina voert ons door de Nederlandse Middel eeuwen, waarbij de liefde het verbindende element in het pro gramma is. 23. Eyck, Jacob van - Der fluyten lusthof. Twintig nummers uit Der fluyten lusthof, uitgevoerd op kopieën van 17e eeuwse blokfluiten door Marion Verbruggen. 38 Five Blind Boys of Alabama - Deep river. Opname van een van de be roemdste Amerikaanse gospel groepen, die al in 1939 werd op gericht en in een wisselende be zetting nog steeds populair is. Niet-klassiek 78 Charles, Ray - The love songs. Deze cd bevat o.a. een duet met Dee Dee Bridgewater. 73 Gillespie, Dizzy - To Bird with love. cd met een van de laatste opna mes van Dizzy Gillespie, ge maakt ter gelegenheid van zijn 75-ste verjaardag, opgenomen in The Blue Note te New York. 68 The King and I. Deze musical van Rodgers en Hammerstein ging in 1951 in première. Dit is een nieuwe op name met o.a. Julie Andrews, Marlyn Home e.a. 63 Kitt, Eartha - My greatest songs. Eartha Kitt zingt haar beroemde songs en natuurlijk het Turkse Uska Dara. 76 MacEntire, Reba - It's your call. Reba MacEntire is in Amerika de absolute top op country western-gebied. 78 Shai - If ever I fall in love. In Amerika, maar ook in ons land, bekend kwartet met mo derne soul/house/rap. 78 Slagerij Van Kampen - Link. Op deze vierde cd van deze be langrijke Nederlandse percus siegroep staat slagwerk uit uit eenlopende streken van de we reld centraal. 73 Vingerhoeds, Vera - Live. Voornamelijk eigen composities van deze Nederlandse jazz-saxo- foniste in een live-opname. In de video-collectie van de bi bliotheek bevinden zich vele ver filmde romans, zoals "Havinck", "Van de koele meren des doods," "Presumed innocent" en "Out of Africa". Te leen voor f 7,50 per vier dagen. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.30 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 1 Donderdag 25 februari: Mooiste film ooit over Van Gogh gemaakt "O nee, niet nóg eens Vincent van Gogh. Daar hebben we na het Van Gogh-jaar voorlopig genoeg van ge had."? Een begrijpelijke reactie van ie mand die de film "Van Gogh" op de filmhuisagenda ziet staan, zeker als hij zich in 1990 ook nog door de eerdere "biopics" geworsteld heeft, zoals "Lust for Life", met Kirk Douglas. Maar bega geen fout: Deze "Van Gogh" is anders en mag beslist niet worden gemist. De film behandelt de laatste maanden van Vincents leven, als hij de inrichting in Saint-Remy verlaat en neerstrijkt in Auvers-sur-Oise, een dorp in de buurt van Parijs. Van zijn zolderkamer in de herberg maakt hij een atelier, waar hij in 70 dagen 80 doeken maakt. Bij een bezoek aan de dokter, een groot kunstliefhebber, ontmoet hij diens beeldschone 16-jarige dochter, Mar- guérite. Als Vihcent haar portret schil dert, raakt het meisje op hem verliefd, ook al weet ze dat hij labiel is en dat zijn spontane oprispingen (zoals met kleren en al het water inspringen of de dokter en klap in zijn gezicht geven) een ge vaarlijke kant van zijn karakter verra den. Eenmaal reist Vincent naar Parijs om zijn broer Theo en diens vrouw Jo te be zoeken. Theo is kunsthandelaar en is er zowaar in geslaagd één schilderij van Vincent te verkopen. Hun relatie wordt grotendeels bepaald door zaken. Vin cent vermoedt dat Theo eigenlijk niet echt in de kwaliteit van zijn werk ge looft, in tegenstelling tot Jo. Wel bezoe ken de broers samen een bordeel. De epiloog van de film is als een andere schilder aan Marguérite vraagt of ze Vincent gekend heeft. Jawel, ant woordt ze, hij was mijn vriend. Dat is hij na de film ook van de kijker, ontdaan van de herdenkingsjaar-lagen die het zicht op de mens Vincent ontnamen. Geen stereotype Het bijzondere van deze film is dat Vin cent voor het eerst niet wordt afgebeeld als de sterotiepe gekwelde artiest, of als de bevlogen schepper die met machtige gebaren zijn penselen staat te hanteren. Eigenlijk krijgen we zijn schilderijen nauwelijks te zien, of het moet zijn als de (onverkoopbare) handelswaar die het toen was: oningelijste doeken die in stapels tegen de muur staan. Hoofdrolspeler Jacques Dutronc is door en door overtuigend, zowel bij het uitbeelden van heftige emoties, als ook juist met een enkele blik waarin zowel een goddeloze eenzaamheid ligt als de grimlachende acceptatie van een ga pende leegte die leven heet. Ook al komen er dan weinig schilderij en in de film voor, toch zijn de beelden er duidelijk door geïnspireerd: een hete zomerdag aan de rivier krijgt de kleur van het werk van Manet mee, een be zoek aan een bordeel en een dansavond komt van Toulouse-Lautrec, een pia noles is geïnspireerd op Degas. Overi gens zijn zowel Jacques Dutronc als re gisseur Maurice Pialat ook zelf nog een blauwe maandag schilder geweest. Aanvang 20.30 uur. Entree f 7,50; CJP/65+ f 5,00. Reserveren vanaf 19.30 uur, tel. 19577. Stichting Statief organiseert weer een aantal fotografie-cursussen voor begin nende en gevorderde fotografen in Soest. Op het programma staan: Foto grafie voor beginners; doka voor begin ners; doka experimenteel; belichten en verlichten; reportagefotografie; crea tieve portretfotografie; modefotogra fie; naaktmodelavonden; modelfoto grafie voor vrouwen; architectuurfoto grafie; interieurfotografie; landschaps fotografie; technische camera; dieren- fotografie; werkgroep voor gevorder den; het zelfbeeld in de fotografie; workshops modelfotografie; privé-cur- sussen. Op 15 maart 1993 start er weer een be ginners cursus; het maximaal aantal deelnemers is zes personen. De cursus wordt op maandagavond om de veer tien dagen gegeven. Cursusduur: vijf avonden. Op 17 maart start de cursus 'doka voor beginners', die op drie achtereenvol gende woensdagavonden wordt gehou den. Al deze fotografiecursussen staan uit voerig in een folder beschreven die aan te vragen is bij Fred Vermeulen, Hart- weg 20, 3762 SE Soest, tel. 18105. De afdeling Soest van De Zonnebloem organiseert op vijf achtereenvolgende maandagmiddagen in maart een vor mingscursus bezoekwerk voor nieuwe medewerkers. Het cursusprogramma omvat de volgende onderwerpen: 1 maart: "De Zonnebloem als ver eniging"; "Omgaan met rolstoelen" 8 maart: "Bezoekwerk in de prak tijk" 15 maart: "Omgaan met dementie" 22 maart: "Omgaan met verlies en rouw" 29 maart: "Moeilijke momenten bij het bezoekwerk". De cursus wordt gegeven in de dagka pel van Petrus en Pauluskerk, Kerk plein 2 te Soest, telkens van 13.30 uur tot 15.30 uur. Hoewel de cursus op de eerste plaats bedoeld is voor medewerkers, zijn ook anderen welkom die belangstelling hebben voor het werk van De Zonne bloem, of die geïnteresseerd zijn in een bepaald onderwerp. Men kan zich op geven voor de hele cursus of voor een onderdeel bij de cursusleidster, me vrouw Paula Pietersen-Teunisse, tel. 02153-82841, voor zondag 28 februari

Soester Courant | 1993 | | pagina 10