DAAL Mmml J w f '■M !M1 w Carnaval trekt meer mensen dan vorig jaar Jè ■/jt iVarIaï nieuws iNDAAL Alternatief tariefsysteem voor drinkwaterverbruik? Galerij der kampioenen (Nog) niet geringd, maar wel gekooid Werkwijze ouderenbonden ter discussie PAGINA 12 WOENSDAG 24 FEBRUARI 1993 SOESTER COURANT Knollendam, Knotsendam en Knijersgat in teken van feestvierders PAGINA 13 z^dlmMd^'r id Len Zii" Ook1 ^vak- OPICAL 495,- EHB O - juniorenteam wint thuiswedstrijd t Vil Nieuwe tarieven bedrijfsafval op De Schans Sportuitslagen L SOEST Ruim 2,5 ton subsidie voor participatie STRAAT gelegen modern appartement met srging en parkeer- ir 1982. gang, woonkamer ierne keuken met in- r, slaapkamer (3.20x ir, douche en toilet. is c.v. eerd. 99,- per maand, isomf 132.500,-k.k. n moderne hoek- arport en een fraai e tuin op het zuid- ar 1976. toilet, inpandige kamer met open eren schuifpui naar Verdieping: over- sn 3) slaapkamers, ligbad en 2e toilet, is c.v. (nieuwe c.v. >omf 198.000,- k.k. ■LAAN 1 woonhuis met Bouwjaar ca. 1910. gang, woonkamer iken, douche, toilet, loop, drie slaapka- 'oorzien van lokale som f219.000,- k.k. 1 gelegen sfeervol beeldbepalend berging. Bouwjaar toilet, L-vormige open haard en an- loer, woonkeuken, loop, twee slaapka- met douche, ruime 3 c.v. som f265.000,-k.k. nJTSOEN rijstaande villa rustig gelegen op centrum met fraai intsoen, omgeven aangelegde tuin. hal, toilet, L-vormi- a.42 m2), met open keuken met in- rloop, 3 slaapka- ;amer voorzien van naar zolder met ka an onderhoud, am f410.000,- k.k. :gen moderne vrij liet ruime garage/ aai aangelegde be- t zuiden. Bouwjaar ruime hal met toe- elder, toilet, L-vor- r (ca. 75 m2) met nuifpuinaar terras, meuken met allerlei uken. Verdieping: ipkamers(eenmet en 2e toilet, ruime is c.v. (hete-lucht- om f 645.000, k.k. STRAAT onhuis met be- 5 garage's op Dnd. is: entree, gang, e woonkamer met luken metinbouw- loop, 3 slaapka- >adkamer met 2e aar zolder met ka- irzien van plavui- varming. Gas c.v. at uit diverse ver- m f695.000,- k.k. RANTIÊN De carnavals-activiteiten hebben dit jaar meer feestvierders Betrokken dan vorig jaar. Die conclusie trok president Henk te Pafvan de Narrë Knollen tijdens het senioren carnaval. Het Bal der Zotten zaterdag avond me zevenhonderd Knollendammers het drnkst bezochte'Duntod optocht op zaterdagmiddag trok de aandacht van veel Soesters De Narre Bosstraat! feS,,V,,e"en 8«»«er.vond af in de KnoSurcMaanZ Wasiel I heeft de sleutel van de gemeen te inmiddels weer teruggegeven aan het college van burgemeester en wethou ders. Maar veel Soesters zijn de afgelo pen dagen in de ban geweest van het carnaval. En of dat nou in Knijersgat, Knollendam of Knotsendam gebeurde, maakte allemaal niet zoveel uit. Het begon zaterdagmiddag met de op tocht. De andere Soester carnavalsver eniging De Plattelandsgenotsknotsen sleepte bij de grote wagens de eerste prijs in de wacht met hun inzending. De tweede prijs ging naar de 'Mexicanen' die onder een grote hoed op de wagen dansten. Bij de kleine groepen (twee tot en met vijf personen) ging de eerste prijs naar 'Dansen om de gildeboom', terwijl bij de individuele deelnemers 'Ik sla echt nergens op' won. Tijdens het Bal der Zotten was de Knol- lenburcht bomvol met zevenhonderd bezoekers. Maar op zondagavond, toen het Knollenbal plaatsvond, waren ook nog vierhonderd mensen aan het hos sen op de carnavalskrakers. Daarvoor had het kindercarnaval, dat dit jaar op kinderboerderij De Vrije Teugel werd gehouden, ongeveer 150 jonge inwo ners van Soest met de beentjes van de vloer gekregen. Traditiegetrouw bezocht Prins Wasiel ook de jongste inwoner van Soest. Op zondagmorgen was hij met onder ande ren zijn adjudanten te gast bij Brett Ju- lian van Weeren aan de Wiardi Beck- manstraat. Die was vorige week zater dag geboren. Een half uur later zat Prins Wasiel I al bij Geurt Sukel die op 10 ok tober honderd jaar hoopt te worden. Ook het carnaval voor senioren werd goed bezocht. Ongeveer honderd ou deren uit Soest en Soesterberg vierden maandagmiddag drie uur lang feest. "Dat is toch elke keer een topper", gaf Te Pas als commentaar. De Narre Knollen bleven het daarna druk houden. Op maandagavond werd het jeugdcarnaval gehouden en gister avond bracht de Raad van Elf nogmaals een bezoek aan bejaardencentrum Mo lenschot om daarna het laatste feest in de Knollenburcht te houden. Precies om middernacht werd de sleutel van Soest geretourneerd aan het gemeente bestuur. Het programma van De Narre Knollen was zo vol, dat er geen tijd was om acti viteiten van carnavalsverenigingen bui ten het dorp te bij te wonen. Plattelandsgenotsknotsen Ook de Plattelandsgenotsknotsen stort ten zich in het carnavalsgewoel. De tweede vereniging van Soest won zater dag de eerste prijs bij de grote wagens in de optocht van De Narre Knollen. Met dezelfde wagen werd zondag in Hoog land de negende plaats gehaald in een stoet van 62 wagens. De Plattelandsgenotsknotsen vierden zaterdagavond carnaval in hun eigen burcht aan de Korte Melmweg. De tweehonderd beschikbare entreekaar- ten waren al in de voorverkoop de deur uitgegaan. Tijdens de feestavond ont stond spontaan een Raad van Mafke zen, gevormd door allemaal carnava leske personen die Kees heten. Op zon dag gingen de leden van de carnavals vereniging in kieltjes naar het Bal der Zotten van De Narre Knollen. Op maandag- en dinsdagavond waren ze te gast in Hoogland. Soesterberg Ook Soesterberg stond de afgelopen dagen in het teken van carnaval. Voor de tweede keer in successie waren de Zotteklappers actief. Onder leiding van Prins Zotteklap I werd vrijdag een be zoek gebracht aan de St. Carolusschool. In de avonduren waren Fenny van Oe- veren en zijn gevolg getuige van de sleu teloverhandiging in Amersfoort aan de Stadsprins. Café De Gouden Leeuw in Soesterberg vormde zaterdagavond het decor voor een grote feestavond. De Leutbunker was zondag ook de plaats waar het kleintje carnaval en de Rio- avond met onder andere Limbo-dans wedstrijden werden gehouden. De Stadsprins van Amersfoort vereerde de Zotteklappers met een bezoek aan de Leutbunker. De voltallige Raad van Elf had zondagmorgen al de mis bijge woond en was maandagmiddag te gast op het bejaardencarnaval van De Narre Knollen in Bos en Duin. Op maandag avond waren de Zotteklappers bij hun collega's van de Leutbroeken in Leus den. Prins Zotteklap I bezocht daar naast verschillende ouderen in onder meer De Drie Eiken. "Het was ontzet tend gezellig. De bevolking heeft ook meegedaan. En dat was voor ons be langrijk, want we wilden kijken of we bestaansrecht hebben. Nou, dat hebben we", aldus een woordvoerster van de Zotteklappers. Het kindercarnaval vond dit jaar plaats op kinderboerderij De Vrije Teugel aan het Vedelaarpad. Op het feest van De Narre Knollen kwamen 150 kinderen af. Foto: Goos van der Wilt. In de Knollenburcht aan de Bosstraat kwamen maandagmiddag de senioren van Soest traditioneel bijeen. Natuurlijk gingen ook daarbij de voetjes van de vloer. Steenhoffstraat 9A, tel. 12075 Evenementen Benefietconcert Derde Wereldgroep, lulianakerk, 25 februari, 20.00 uur; Lezing Remco Campert, gemeente huis, 12 maart, 20.00 uur; Boswandeling IVN, Korte Duinen, voor kinderen 8-12 jaar, 12 maart, re serveren tel. 15573. Exposities Valsmunterij in Nederland, museum Rijksmunt, Utrecht; Karei Appel, paleis Lange Voorhout, Den Haag. Theater-info "Johannes Passion", J.S. Bach, Oude Kerk, Amsterdam, 9 april, 14.00 uur; "Requiem", Verdi, Beurs van Berla- ge, Amsterdam, 15 maart, 20.15 uur; "Evita", musical, RAI, Amsterdam, 1 en 2 maart, 20.15 uur; "Grease", Ned. Congresgebouw, Den Haag, 1 mei, 20.15 uur; Jaap van Zweden, Concertgebouw, Amsterdam, 28 februari; Den Haag, 16 april; "Perfect Skin", Scapino-ballet, op muziek van J.S. Bach, Den Haag, 9 maart; "Dreamtime", ballet, A.T.&T. dans theater, Den Haag, 15 april - 6 mei. Vredenburg, Utrecht Deacon Blue, 23 maart; Nacht van de poëzie, 27 maart; Frank Boeyen, Sacksioni, Van het Groenewoud, 8 en 9 maart; Candy Dulfer, 2 en 3 april; Gerard Joling, 8 april. VW-Soest is bespreekburo voor alle theater-reserveringen: tel. 12075. WV/ANWB-winkel Nieuwe brochure Utrecht Piassen- gebied, f 1,50; Informatiegids Den Haag'93, f 1,50; Museumgids, f 12,50; Tuinen in Nederland; Accommodatiegidsen Nederland vanaf f 3,50; Hotel-kampeergids. ANWB: taalgidsen; routekaarten 1:500.000 Duitsland, Frankrijk, Italië, etc.; waterkaarten; fietsroutes; reisver zekering; internationaal rijbewijs; reis- en kredietbrief. VW/ANWB, Steenhoffstraat 9 A, tel. 12075, maandag t/m vrijdag 9.30- 16.30 uur. Zonnestudio VERKOOP VAN ALLE SOORTEN ZONNEHEMELS EN ZONNEBANKEN ZONNEHEMELS vanaf Voor partikulier en professioneel gebruik. Scherpste prijzen van Nederland. Grote showroom aanwezig. Ook s avonds geopend. Brinkstraat 34, Baarn 02154-22392 In het EHBO-gebouw aan de Parallel weg is het team van de EHBO-Soest vorige week winnaar geworden van een rayon-juniorenwedstrijd, waaraan vijf teams deelnamen. Het team bestaat uit Natasja Valk, Frans Nieuwelink en Jaap Nieuwelink. Onder leiding van coach Rico van 't Land zal het team op 9 maart meedoen aan de districts-junio- renwedstrijd in Veenendaal. "Een alternatief tariefsysteem voor drinkwater van huishoudens zou kunnen leiden tot besparing op het waterverbruik. Wij staan vooralsnog positief tegenover zo'n systeem; wel zal onderzocht moe ten worden hoe het er precies uit moet gaan zien". Dat schrijven Gedeputeerde Staten aan Provinciale Staten in een notitie over de drinkwatertarieven in relatie tot water besparing. De Staten vroegen onder meer bij de behandelng van de begro ting voor dit jaar en bij de bespreking van het Waterhuishoudingsplan, in het kader van de verdrogingsproblematiek om extra financiële prikkels tot water besparing. Een mogelijkheid zou volgens GS zijn het aanpassen van het tariefsysteem. Ook door de waterleidingbedrijven, de waterkwaliteitsbeheerders, gemeenten en rijksoverheid wordt al enige tijd over een nieuw tariefsysteem gedacht. Het huidige tarief voor drinkwater be staat uit een vastrecht deel en een varia bel deel. Het alternatieve systeem zou uit drie compenenten kunnen bestaan: een variabel tarief voor het vastrecht- deel; het vervangen van de huidige hef fing voor aanleg en onderhoud van de riolering door een heffing op basis van het drinkwaterverbruik; en ten derde door het vervangen van de heffing op grond van de Wet Verontreiniging Op pervlaktewater door eveneens een hef fing op basis van het drinkwatergebruik (het zogeheten waterspoor). Voor de consument zou het nieuwe systeem overigens niet leiden tot toename van kosten. Het Cl-elftal van V VZ '4 9 heeft zonder één verliespartij het kampioenschap in de regionale lste klasse A in de wacht gesleept. Onder leiding van trainer Hans Renes (staand, tweede van links) heeft de ploeg al ruim voor het verstrijken van de competi tie ver afstand van de tegenstanders genomen. Tweede van links zit Hidde Reitsma die is geselecteerd voor het team van de afdeling Utrecht. De gemeente Soest gaat m.i.v. 1 maart 1993 de tarieven voor be drijfsafval op De Schans wijzigen. De huidige tarieven lopen niet meer gelijk met de (gestegen) kos ten die de gemeente zelf moet ma ken om het afval af te voeren en vervolgens te laten verwerken. Dat betekent dat de extra kosten voor het bedrijfsafval door alle inwoners van Soest zouden moeten worden betaald. Het is daarom veel redelijker de kosten bij de 'vervuiler' zelf in rekening te brengen. De tarieven worden als volgt: hout f 17,00 per m3 schoon puin f 22,00 per m3 vuil puin f 76,00 per m3 tuinafval f 20,00 per m3 papier f 10,00 per m3 ijzer f 2,50 per m3 dakbedekking f 115,00 per m3 asbest f 130,00 per m3 overig afval (te verbranden) f 90,— per m3 De beheerder van de brengplaats heeft de bevoegdheid om ter plekke de hoe veelheden te bepalen. Wijzigingen van de tarieven moeten worden voorbe houden. Deze zullen worden gepubli ceerd en tevens worden opgehangen op de brengplaats. Nadere informatie is te verkrijgen via de Infolijn van de afdeling Reiniging en Vervoer: tel. 93688. Soester Bowling Vereniging Maandag: Big Splitters - Boule d'or 0-5; Zilveren Ster - Bloopers 5-0; No Name - Bodrum 1-4; DeEngh-FlyingPinTen 0-5; Arrows - Baanbrekers 4-1Van Ede - Arko 2-3. Dinsdag: Gokkers - Wings 0-5; Toppers Bay Watch 0-5; The Family - Fox Hunters 2-3; Trio BTG - Hagen 1-4; Bazuintjes - Heppie Hoekers 2-3-; HAM - Funnel 4-1; Strajk - Pin Down 0-5; HAM ARA - Koffrie Westra's 1-4; SHj Ammer - Cobra's 1-4. Carnavalsvereniging De Plattelandsgenotsknotsen sleepte in Hoogland de negende prijs gewonnen in een stoet van 62 bij de grote wagens de eerste prijs in de wacht tijdens de optocht wagens. van De Narre Knollen. Met dezelfde wagen werd een dag later Foto: Goos van der Wilt. Prins Wasiel I had aandacht voor zowel jong als oud. Hijbe- Soest is geboren op zaterdag 13 februari en was net acht dagen zocht de 99-jarige Geurt Sukel in Molenschot links) en ging oud. ook langs bij Brett Julian van Weeren. De jonge inwoner van Foto: Goos van der Wilt. Nog niet geringd, maar wel gekooid. Dat gold zaterdag voor René van den Deijssel. Zes dagen voor de huwelijksvoltrek king met Pascha Stalenhoef werd de voetballer van Soest op gesloten door vrienden. Gevangen in een kooi vormde hij één van de bezienswaardigheden tijdens de carnavalsoptocht. La ter zou hij in Eindhoven zijn vrijgezellenavonddoorbrengen. Of Van den Deijssel tijdens zijn huwelijk ook van zijn vrijheid zal worden beroofd, werd uit navraag bij bekenden van het aanstaande echtpaar niet duidelijk. Ook daar zal hij echter bij zijn komende bruid niet om hebben gevraagd. Gedeputeerde Staten van Utrecht willen met de statencommissie voor het ouderenbeleid een open discussie voeren over de vraag hoe de ouderenbonden in de provincie de maatschappelijke participatie van ouderen in de toekomst vorm moeten geven. De aanleiding is de evaluatie van het werk van de drie ouderenbonden in de provincie Utrecht; de algemene (ANBO), de protestantse (PCOB) en de katho lieke (KBO). Uit de evaluatie blijkt dat de manier waarop het werk wordt vervuld niet al tijd even doelmatig is. De ANBO, PCOB en KBO krijgen al zo'n tien jaar subsidie van de provincie Utrecht voor hun ondersteuning van groepen (bij voorbeeld het gewestbestuur, provin ciale commissies en lokale afdelingen) en voor kadervorming. Bij een eerdere evaluatie in 1989 werd geconstateerd dat de invulling van deze steunfunctie door drie afzonderlijke bonden niet ef ficiënt was. Toch besloot het provinciebestuur - mede op aandrang van de betrokken ouderenbonden die verlies van identi teit vreesden - in de jaren 1990 t/m 1992 het steunfunctiewerk per bond apart te blijven subsidiëren, waarna op nieuw een evaluatie zou plaatsvinden. In die periode ontving de ANBO jaar lijks 48.000 gulden subsidie, de PCOB 30.000 gulden en de KBO 33.000 gul den. De bijdragen worden betaald uit het krediet voor maatschappelijke par ticipatie van ouderen; naast het geld voor de ouderenbonden is daarin geld gereserveerd voor projecten. Versnippering In de nieuwe evaluatie constateren G.S. opnieuw dat opdeling van het beschik bare geld over de drie bonden leidt tot verlies aan doelmatigheid en versnip pering van werk. Het college consta teert bovendien dat de kans op dubbel werk duidelijk aanwezig is; zo blijkt on der meer ook uit de keuze van dezelfde thema's die de bonden elk afzonderlijk projectmatig aanpakken. Teleurgesteld zijn G.S. over de trage manier waarop samenwerking tussen de bonden tot stand komt. Als voornaamste oorzaak voor de pro blemen wijzen G.S. op de beperkte om vang van de steunfunctie bij ieder af zonderlijke bond. De oplossing zou kunnen liggen in verhoging van het budget van iedere bond (wat ten koste zou gaan van het geld dat voor partici patie-projecten beschikbaar is), in het onderbrengen van de steunfunctie bij de federatie van steunfunctie-instellin gen SMVO of in het verlenen van subsi die voor de steunfunctie op projectba sis. Over de vraag hoe het geld het meest effectief kan worden besteed, praat de statencommissie op 3 maart aanstaande. 2,5 ton Voor 1993 en 1994 zal het college ove rigens het beschikbare geld voor de drie bonden, 115.000 gulden, nog blijven verdelen zoals in de voorafgaande pe riode. Ook na die datum blijft het totale budget voor participatie van ouderen, ruim 2,5 ton, beschikbaar. "In een si tuatie van vergrijzing, met een groeien de groep oudere, zorgbehoevende ou deren en een groot aantal jongeren, zeer actieve ouderen, wil de provincie de zelforganisatie van ouderen blijven bevorderen, opdat ouderen een actieve rol kunnen spelen in het maatschappe lijk leven. Voortzetting van subsidie voor een steunfunctie is zeker wense lijk", aldus G.S. Hoe het totale krediet voor participatie van ouderen vanaf 1995 zal worden verdeeld, is afhanke lijk van de discussie in P.S.

Soester Courant | 1993 | | pagina 13