Q/7C>n 'Als u niks aan het verkeer doet, moeten wij wel negatief reageren' Reizen per OY-taxi toch goedkoper scliocmsikcr 'Opnieuw uitstel van de nieuwbouw zou fataal zijn voor de Lindenhof' iACTUEEL! GRATIS BESCHERMENGEL 2e afdruk CDA-twijfels over te 'zachte' wegsleepregeling op markt technische dienst 'De Weegbree' Soester politici als part-time winkelbedienden Daling van alcoholgebruik door automobilisten zet zich voort Gemeenteraad nuanceert kritiek op nieuwe milieuheffing WOENSDAG 24 FEBRUARI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 3 'Brainstormen' over bestemmingsplan Soestdijk: Experiment: enkele reis Soest-Soesterberg voor 3,75 Weinig succes voor autokrakers ALTIJD KEUS UIT 150 MERCEDESSEN MET ERVARING SCHOENAKER Fauteuil gestolen uit bedrijfspanchs Jukebox en geld bij bedrijf weg iJsrJ Uw gasten zijn onze gasten. Fietsers uit 't Veen makkelijker naar Soest-Zuid NS Op klaarlichte dag auto's opengebroken Nieuwe brochures in INFOcentrum Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Leiding hoopt dat bouwplan snel gerealiseerd wordt MAAK MEER VAN UW WONING OF BEDRIJF! 'Rij Alcohol Vrij'-campagne '92-'93 afgesloten VVD wil toch briefje aan Tweede Kamer Humor kan wethouder Jan Visser niet worden ontzegd. Hij bewees dat vorige week, tijdens de informatie-avond over het nieuw te maken be stemmingsplan Soestdijk, weer eens met de slotopmerking dat het "een goeie, interessante avond" was geweest; een conclusie met een hoog grap-gehalte, want in de twee voorafgaande uren was het gemeentebe stuur bijkans bedolven onder de kritiek van de ca. 160 Soestdijkers, die met moeite nog een plekje in de raadzaal konden vinden. De echte conclusie moest zijn dat de be woners totaal geen boodschap hebben aan de plannenmakerij van de gemeen te, althans niet zolang er nog geen be vredigende oplossing is gevonden voor de verkeersproblematiek waaronder Soestdijk zucht, en die alleen nog maar toeneemt als er straks zo'n 600 wonin gen bijgebouwd gaan worden: 450 aan de Jachthuislaan, 100 bij het Griftland College en nog eens 50 bij Braamhage. De heren Van Laar en Galjaard van het ook voor dit bestemmingsplan weer in gehuurde bureau Zandvoort mochten - met behulp van een kaart vol gekleurde lijnen en vlekken - eerst nog eens uit de doeken doen waar het om ging: een glo baal en (afgezien van de uitbreidingen) grotendeels conserverend plan, waarin dus geen grote ingrepen gepleegd zul len worden. Maar van de opzet van deze "start-avond" - de burgers in de gele genheid te stellen om suggesties en voorstellen te doen, waarmee de plan- nemakers dan rekening kunnen houden als in november het echte plan op tafel moet komen - kwam nauwelijks een spaan terecht. De actiegroepen roerden zich volop. Van de zijde van de Koninginnelaan- bewoners werd in elk geval duidelijk ge maakt dat hun geen zee te hoog zal gaan om een stokje voor het uitbreidingsplan te steken. Het actiecomité KAC ver wacht (of hoopt) dat ook de provincie niet voetstoots akkoord zal gaan, omdat Soest vooruitloopt op het streekplan dat er nog niet is. Visser legde nog wel uit dat het bestem mingsplan natuurlijk aangepast wordt als de provincie dat wil en weersprak met klem dat hij het plan er even wilde dooijagen. "We hebben geen speciale haast, maar we moeten wel doorgaan met ons werk." Gegeven Zolang er geen oplossing is voor de ver keersproblemen - o.a het sluipverkeer in Soestdijk-Oost - is uitbreiding van winkels en huizen uit den boze, betoog de een ander. "Eerst moet de pijn eer lijk verdeeld worden." Het hielp weinig dat Visser uitlegde dat het verkeer deze avond niet ter discussie stond en dat de Structuurvisie voor de plannenmakers nu eenmaal een gegeven is waar ze niet onderuit kunnen. De enige concrete suggesties voor de invulling van het bestemmingsplan hadden overigens - afgezien van het pleidooi om op het terrein van de Vang rail (Nachtegaalweg) seniorenwonin gen te bouwen - ook betrekking op het verkeer. Voorgesteld werd de nieuwe woonwijk aan de Jachthuislaan (450 huizen) niet via de Koninginnelaan, maar juist via de Biltseweg te ontslui ten. Voor de 100 woningen die bij het Griftland College gedacht zijn werd een tweede ontsluiting via "Praamhage" of de "Braamgracht" gesuggereerd, waar mee later de Praamgracht bleek te zijn bedoeld. De heren van Zandvoort zou den dat meenemen. Vooral de nieuwe wijk aan de Jacht huislaan riep verzet op. Het leek een van de insprekers volstrekt ondenkbaar dat al het verkeer uit die wijk - volgens hem toch zeker zo'n 1000 auto's per dag - allemaal via de Koninginnelaan een weg naar elders zou kunnen vinden. "De weg is al veel te druk, daar komt nog een busstation bij en misschien een AH-supermarkt. Wij zien de bui al han gen." 'Denktank" Visser en zijn adviseurs beloofden wel iswaar dat er in het nieuwe plan goed re kening gehouden zal worden met de verkeerssituatie en dat alles "in samen hang" bekeken zal worden, maar dat stelde de toehoorders nauwelijks ge rust. Het "brainstormen" kwam dan ook niet uit de verf, reden waarom een van de aanwezigen voorstelde dat maar over te laten aan de "klankbordgroep" of "denktank", Een ander waarschuw de zijn mede-bewoners nog: "In no vember is er een compleet plan, dan krijg je er geen vinger meer tussen", maar de meesten bleven volharden in kritiek op de verkeers-aanpak in Soest dijk, of liever: het veronderstelde ge brek aan een aanpak. "Als u niks aan het verkeer doet, zullen wij negatief moeten reageren op dit plan," vatte een van de aanwezigen de kritiek samen. Een aantal bewoners was bovendien verbolgen over het feit dat het plan zo als het nu werd gepresenteerd weinig anders bevatte dan wat uit de Struc tuurvisie al volop bekend was. "Waar praten we nu anders over dan acht maanden geleden?" Anderen vonden dat eerst de officiële reactie van de pro vincie op de Structuurvisie moest wor den afgewacht. "Ga maar terug naar de Nul-optie en laat alles zoals het is," klonk het zelfs, waarop Visser nog eens uitlegde dat de besluitvorming daar over al acht maanden geleden was afge rond. "Maar uw opmerking is vast be doeld als een signaal aan de gemeente raad,'.' veronderstelde hij welwillend. Voor 3,75 gulden kan straks een kaartje worden gekocht voor een enkele reis Soest-Soesterberg of Soesterberg-Soest. De reiziger mag dan plaatsnemen in een taxi busje van de Soester taxibedrijven Klomp en Tak. Die zogenaamde OV-taxi moet de verbinding tus sen beide dorpskernen in stand houden op momenten dat de bus van Centraal Nederland niet meer rijdt. De kosten van de OV-taxi worden per jaar geraamd op 180.000 gulden. Het rijk is genegen de helft te subsidiëren. De gemeente Soest moet een kwart voor zijn rekening nemen, evenals de twee taxibedrijven. Het gaat om een proef van twee jaar. Als het experiment met de OV-taxi aanslaat, moet de ge meente ermee doorgaan. Het rijk wil dat de gemeente die intentie nu al uit spreekt, voordat het subsidie verstrekt. Volgens de gemeente en de taxibedrij ven zullen jaarlijks 24.000 mensen ge bruik maken van de OV-taxi. Daarmee wordt ongeveer de helft van de investe ring terugverdiend. Het gaat om de helft die de gemeente en de taxibedrij ven investeren. Bij een eventueel min der aantal reizigers, zullen beide partij en het tekort dekken. Goedkoper Het tarief van 3,75 voor een enkele reis is aanzienlijk goedkoper dan in het eer ste plan. Toen werd uitgegaan van een bedrag van ongeveer vijf tot zes gulden. Dat vonden veel mensen echter teveel geld. Tijdens nieuw overleg tussen de gemeente, CN en de taxibedrijven is een tarief van 3,75 overeen gekomen. Reizigers kunnen ook een tien ritten- kaart voor 35 gulden kopen. De OV-taxi zal worden ingezet vanaf station Soest-Zuid. Het is vanuit kos tenbesparend oogpunt in eerste instan tie de bedoeling dat slechts één busje wordt ingezet. Bij bijzondere drukte kan eventueel een tweede bus worden benut. De OV-taxi gaat rijden in de avonduren en op zondag. Op die uren komt de bus van CN niet meer langs, zodra het nieuwe openbaar vervoers plan in mei in werking treedt. De gemeenteraad moet het OV-taxi- plan nog goedkeuren en negentigdui zend gulden beschikbaar stellen. Het plan komt op donderdag 4 maart ter sprake in de commissie milieu en ver keer. Dan zal blijken of het college een politieke meerderheid achter zich kan krijgen voor het voorstel dat uiteinde lijk in de gemeenteraadsvergadering zal moeten worden bekrachtigd. Autokrakers hebben donderdagnacht weinig succes geboekt tijdens de bijna traditionele strooptochten door Soest. Zes wagens werden opengebroken, maar dat leverde slechts een radiocas- setterecorder op. De buit werd binnengehaald op de Wal raven van Hallhof, waar van drie auto's een ruit werd ingetikt. Aan de Pieter de Hooghlaan werden twee ruiten van een auto stukgeslagen, maar de geluidsap paratuur en het telefoontoestel zaten met een code vast, zodat de kraker er niet in slaagde de spullen mee te nemen. Op de Jan Thijssenhof verdween even eens niets uit een opengebroken auto. Op de Clauslaan troostte de kraker zich met en zaklamp. Wie Mercedes rijdt met Van Kooy heeft altijd een gratis beschermengel bij zich: onze 24-uurs service. Die staat voor snelle technische assistentie door heel Nederland, ook in het weekend. Dat rijdt wel zo rustig. Nijverhcidsweg 65N Amersfoort, telefoon 033-635174 De gemeenteraad is vorige week unaniem akkoord gegaan met de verplaatsing van de weekmarkt van de Weegbreestraat naar de Smitsweg, inclusief de nieuwe wegsleep-regeling voor auto's die eventueel in de weg blijken te staan. Alleen het CDA en GPV/ SGP/RPF vreesden dat die rege- Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* ling wat te "zacht" zou worden toegepast Volgens de regeling wordt een auto, waarvan de eigenaar niet meer bereikt kan worden, naar een parkeerterrein in de buurt gesleept. De eigenaar kan hem daar later gewoon weghalen. De ge meente neemt in eerste instantie de kos ten voor haar rekening, maar zal probe ren die later op de eigenaar te verhalen. Het risico bestaat dat dat niet lukt, en dan heeft de gemeente het nakijken. Ries van Logtenstein (CDA) was daar niet zo van onder de indruk en meende dat de regeling op die manier wel erg "zacht" zou uitvallen. Hij zag liever waarborgen voor een hardere aanpak op het eerste signaal dat de omwonen den misbruik van de gemeentelijke sou plesse zouden maken. Ook Wiebe Mei lof (GPV/SGP/RPF) vond dat een nuchtere benadering. De andere fracties wilden zo ver niet gaan. "We moeten juist blij zijn dat de omwonenden positief staan tegenover deze regeling," vond Hans van Wuijck- huijse (Gemeentebelangen). "Laten we dan ook uitgaan van hun loyale mede werking." Ook Kees Boerkoel (PvdA), Joop Ebbers (WD) en Leidje Tomas sen (PS) kozen voor deze benadering. Wethouder Jan Menne had niets dan lof voor de manier waarop de bewoners aan de drie proefmarkten hadden mee gewerkt. "Natuurlijk, we moeten streng zijn, maar we hebben geen enkel pro bleem gehad." De zinsnede over het ri sico dat de kosten niet verhaald kunnen worden hield volgens hem geen "zacht heid" in. "Het betekent alleen: waar niet is verliest de keizer zijn recht. Maar we zullen de norm uiteraard zoveel mo gelijk toepassen." Uit een bedrijfspand aan de Apersfoortse- straat in Soesterberg is een fauteuil gestolen. De stoel heeft een winkelwaarde van drie duizend gulden. De inbrekers gooiden met een grinttegel een acht millimeter dikke ruit in en vernielden bij de inbraak twee andere fauteuils. Bij een inbraak in een bedrijfsgebouw aan de Middel wijkstraat is een bedrag van driehonderd gulden en een jukebox buitgemaakt. Het geld lag in een brand kast die werd vernield. De jukebox stond in de showroom van het bedrijf. feest- en partycentrum Wij maken van uw bruiloft een onvergetelijk feest. vakbekwaam - voordelig hapjes - koffietafel - buffetten Wij maken met alle plezier een vrijblijvende begroting. Weegbreestraat 205-207 SOEST Telefoon 02155 - 14282 Het NS-station Soest-Zuid is binnen kort voor de fietsers, die vanaf de wij ken Overhees, Smitsveen en Klaarwa- ter komen, beter bereikbaar. Op dit moment wordt het fietspad tussen de Nieuweweg en de spoorlijn verbreed. Verder komt er aan de Nieuweweg, vlakbij de spoorlijn, een fietsenstalling. Fietsers die dus straks vanaf de Ko ningsweg of Nieuweweg naar het sta tion willen, kunnen dan via het verbre de fietspad aan de kant van de winkels bij de stalling komen. Vervolgens kun nen ze vanaf deze plaats lopend naar het station gaan. De maatregel is bedoeld om het station beter bereikbaar te maken voor de fiet sers. Over enige tijd zal ook het fiets padgedeelte tussen de stalling en het station verbreed worden. Op de Van Weerden Poelmanweg en de Monnickenbosweg in Soestduinen zijn zondagmiddag twee auto's openge broken. In beide gevallen verdween de radiocassetterecorder uit de wagen. De dader was zondagmiddagmiddag tus sen twee en drie uur actief. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum (gemeentehuis, Raadhuisplein) zijn voor geïnteresseerden weer diverse brochures verkrijgbaar over de volgen de onderwerpen. Belastingen In de eerste plaats zijn er drie brochures op het gebied van de belastingen. Om dat iedereen voor 1 april weer zijn/haar aangiftebiljet moet invullen kunnen de ze brochures een goede aanvullende hulp betekenen. De eerste brochure vertelt alles over het "Zelf invullen van het aangiftebiljet" en is speciaal bedoeld voor hen die een E- of een T-biljet invullen. Alle vragen die op het aangiftebiljet staan worden uit voerig toegelicht aan de hand van voor beelden. De tweede brochure bevat 50 vragen en antwoorden over de belastingaangifte. De vragen zijn samengesteld uit de vele vragen die jaarlijks aan de Belasting Te lefoon worden gesteld. De derde brochure over de belastingen is de Belastingwijzer. Milieu Verder zijn er in het INFOcentrum nog twee brochures verkrijgbaar op milieu gebied. De titels zijn: "Minder afval heb je zelf in de hand" en "Je bespaart meer dan energie alleen". De Winkelkring van Weede straat, de ondernemersorgani satie in het winkelcentrum van Soest-Noord, heeft de leden van de gemeenteraad uitgenodigd om op zaterdag 3 april in de winkels te komen assisteren, 's Middags tussen 13.00 en 15.00 uur zijn de politici wel kom om mee te helpen bij de verkoop. "Politiek en ondernemers hebben elk hun eigen inzichten over het functioneren van een winkelge bied," zegt Winkelkring-voorzitter Hans Nota in de uitnodiging, die in eerste instantie via het College van B. W. is doorgegeven. "Niet zo vreemd eigenlijk," voegt Nota daaraan toe. Volgens hem staat de politiek immers niet achter de toonbank, en de ondernemer zit niet op de stoel van de politiek, "Maar wederzijdse kennismaking met el- kaars werkgebied kan leiden tot een beter begrip voor elkaar standpun ten." De uitnodiging kan niet los worden gezien van de verschillen van inzicht tussen de politiek en de winkeliers, die onlangs weer aan de dag traden bij de bespreking van de herinrich tingsplannen voor de Van Weede straat. De Winkelkring is daarvan een felle tegenstander, met name voor wat betreft het plan om het parkeren uit de winkelstraat te halen en te con centreren op nieuwe parkeerterrei nen aan de "koppen" van het win kelgebied. De officiële uitnodiging aan het adres van de politici moet de deur nog uit. Het verzoek staat ook in het teken van de landelijke "Week van de Winkel", die in die periode plaatsvindt. De politici worden allemaal per soonlijk uitgenodigd om die zater dag twee uurtjes de handen uit de mouwen te steken. "De medewer king van de leden van de gemeente raad wordt door de ondernemers zeer op prijs gesteld," aldus Nota. van k b film 10X15 cm mal ol glans FOTO VIDEO TV WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155-12874 - vrijdag koopavond. Volop gratis parkeergelegenheid "Wij kunnen de stellingname van de omwonenden best begrijpen, maar voor het huis zou opnieuw uitstel echt fataal zijn. We zijn er nu sinds 1985 mee bezig; uitstel kan gewoon niet meer. Je mag best kritisch naar het bouwplan kijken, als het maar niet coüte-que-coüte wordt tegengehouden omdat men tegen de gemeente is, of tegen de project-ontwikkelaar." Dat zeggen directeur J. Wesseling van de Stichting ASVZ, die het gezinsver vangend tehuis voor verstandelijk ge handicapten aan de Van Weedestraat beheert, en Margreet Welmers, die de dagelijks leiding heeft over de 24 bewo ners en de ca. 20 begeleiders. De Lin denhof staat aan de vooravond van de nieuwe procedure voor het bouwplan, maar uit de signalen die tijdens de infor matieavond, eind vorig jaar, te horen waren blijkt dat veel omwonenden nog steeds grote moeite hebben met de plannen. Bij de Lindenhof zijn ze er dan ook nog niet helemaal gerust op de goe de afloop. De bedoeling is het oude tehuis te slo pen en een nieuw gebouw neer te zet ten, waar de bewoners volgens de in zichten van de huidige gezondheids zorg kunnen worden opgevangen. Naast het tehuis zou het bestaande Lin- denhof-terrein ruimte gaan bieden aan een complex met woningen en winkels, waarvoor project-ontwikkelaar Vah- stal inmiddels de uitgewerkte plannen heeft ingediend. De Lindenhof heeft de opbrengst van het terrein gewoon hard nodig om de nieuwbouw van het eigen tehuis te kunnen financieren. De vlag uit... Voor de Lindenhof is het dus van het grootste belang dat het plan nu dóór gaat, benadrukken Wesseling en Wel mers. Het tehuis staat al zo lang op de nominatie om te worden vervangen en het zou bijzonder triest zijn als er op nieuw - na de enorme teleurstelling van december 1991 - een streep doorge haald wordt. "We hadden hier in huis de vlag al klaar liggen, maar we hadden te vroeg gejuicht. Het deed wel pijn dat juist de omwonenden die dag wel de vlag uitstaken. Aan onze bewoners was dat heel moeilijk uit te leggen," aldus Magreet Welmers. Met sommige van de (opnieuw) ge hoorde argumenten tegen het bouw plan heeft Wesseling veel moeite. "Met alle respect: er wordt bijvoorbeeld ge zegd dat het zo'n mooie oude villa is, maar qua functie is het een volstrekt verouderd gebouw. En je hoort hier en daar verhalen over het verlies van de tuin, maar die wordt door onze bewo ners niet intensief gebruikt. Hij is ge woon niet echt nodig. Ze wonen nu eenmaal midden in het dorp, dat zijn ze gewend. Als ze naar buiten willen gaan ze er gewoon op uit, en bovendien héb ben we hier al een prachtige omgeving: het Nassauplantsoen is zelf al een schit terende tuin!" Dat de nieuwe Lindenhof op nagenoeg hetzelfde plekje komt te staan is heel belangrijk voor de bewoners, die er soms al jaren wonen en zich hier, dicht bij de winkels en het centrum, ver trouwd voelen. "Voor hen is het absolu te noodzaak dat het nieuwbouw door gaat, ook vanuit de optiek van de mo derne gezondheidszorg, die ervan uit gaat dat de bewoners als gewone men sen behandeld moeten worden en dat ze dus recht hebben op hun privacy - wie wil er nu in een groep van 24 mensen bij elkaar wonen? Maar dat is in dit oude gebouw allemaal niet te realiseren." Kunstgrepen In het afgelopen jaar heeft de Linden hof met wat kunstgrepen nog wat mo gelijkheden gecreëerd. Boven het nor male onderhoudsprogramma heeft de stichting er voor minstens een ton aan ASVZ-directeur H. Wesseling en hoofd Margreet Welmers van de Lin denhof. moeten verspijkeren om de oude villa nog zoveel mogelijk aan de nieuwe ei sen te laten voldoen. Zo is o.a. een voorraadkast voorlopig omgebouwd tot slaap-wachtruimte. "Hoe langer de nieuwbouw op zich laat wachten, hoe meer je de bewoners ontwikkelingskan sen ontneemt," aldus Wesseling. "Een aantal van hen had inmiddels al zelf standig kunnen wonen; nu moeten ze soms nog een slaapkamer delen. Op die manier doen we deze mensen ernstig te kort." Wesseling en Welmers betreuren het dat al deze "inhoudelijke" argumenten voor de omwonenden tot dusver geen gewicht in de schaal lijken te leggen. Een "hartekreet", zo omschrijven ze hun verhaal. "Wij zouden graag zien dat ze daar óók aan zouden denken, en dat ze een beetje rekening houden met de belangen van onze bewoners. Laat die nu eens prevaleren, durf daar nu eens naar te kijken, zouden we de mensen wel willen toeroepen. Ga dan niet al leen maar zitten sikkeneuren over het project, maar kijk eens naar deze groep mensen, die óók tot de burgerij van Soest behoort, en hun begeleiders die hier ook wonen en hun werkgelegen heid hebben." deuren dakkapellen ramen schuifpuien serres inbraakwerend kozijnen hang- en sluitwerk 't Driftje is officieel dealer van een VEKA, VELUX en N0RHTG0. BSBS"®®® Wie méér van z'n huis of bedrijf wil maken kiest voor 't Driftje. Bezoek onze verrassende showroom! rolluiken horren d luifels /erk zonwering 1 TIMMERFABRIEK 't Driftje 6,3768 ER SOEST Telefoon: 02155- 17201 Het percentage automobilisten dat met een borrel op achter het stuur zit daalt opnieuw, na een onver wachte tijdelijke stijging. Het per centage blijkt zelfs lager te liggen dan bij voorgaande controles. Dat is de belangrijkste conclusie van de onlangs beëindigde campagne "Rij Alcohol Vrij", die van 19 ok tober tot 6 februari j.1. heeft ge duurd. De afgelopen jaren zijn er verschillende alcoholcontroles gehouden. In 1990 had 4% van de gecontroleerde auto mobilisten teveel alcohol gebruikt. In 1991 bleek dat percentage gedaald naar 3,2%. Daarna volgde in de loop van 1992 een stijging naar 4,2%. Tijdens de nu gehouden campagne blijkt het per centage automobilisten dat met alcohol op achter het stuur zit, te zijn gedaald naar iets onder de 3%. Vooral de tussentijds geconstateerde stijging was verontrustend. In andere provincies is namelijk sprake van een dalende trend in het rijden onder in vloed. Het percentage ligt daar, afhan kelijk van het gebied, tussen de 3 en 4%. Utrecht stak daar met een stijging naar 4,2% ongunstig bij af. Met de laat ste cijfers lijkt die ontwikkeling terug gedraaid te zijn. Alcoholcontroles Tijdens de "Rij Alcohol Vrij"-campag- ne van het RO V-Utrecht hebben de ge zamenlijke politiekorpsen in de provin cie Utrecht een aantal grote alcohol controles gehouden. In totaal zijn daar bij ruim 12.000 motorvoertuigen aan gehouden. De bestuurders moesten een blaasproef doen. 142 personen bleken daarbij zoveel alcohol in hun bloed te hebben, dat ze strafbaar waren. De straffen varieerden van een bekeuring van 400 gulden tot het invorderen van het rijbewijs. 'Be Fris' De resultaten zijn gepresenteerd tijdens de afsluiting van de campagne "Rij Al cohol Vrij" en van de actie "Be Fris" op 16 februari. Aan de actie "Be Fris" heb ben vier restaurants uit de provincie meegedaan, o.a. De Tuin in Soester berg. Zij hebben een speciaal menu sa mengesteld, voorzien van een alchohol- vrij wijnarrangement. De restauranthouders zijn niet ontevre den over de actie. Zij zijn echter van mening dat de actie meer succes zal hebben bij het publiek als deze meer plaatsgebonden is, bijvoorbeeld als alle restaurants in een bepaalde gemeente meewerken. Het ROV en Horeca Ne derland onderzoeken of een dergelijke opzet voor de komende campagne in mei en juni mogelijk is. In navolging van het College heeft de gemeenteraad vorige week be sloten niet in te gaan op het WD-voorstel om bij de Tweede Kamer te protesteren tegen de nieuwe afvalstoffenbelasting. Het wetsvoorstel blijkt intussen gewij zigd te zijn. Wel gaat er misschien nog een briefje naar Den Haag om duidelijk te maken dat de rijksoverheid z'n eigen belasting maar moet innen, en niet de gemeenten voor dat karretje moet spannen. Aan vankelijk wilde de WD-fractie - daar toe aangespoord door de gemeenteraad van Den Helder - dat ook Soest be zwaar zou maken tegen de nieuwe mi lieuheffing. Volgens de Helderse raad- suitspraak was die alleen bedoeld om het rijk aan inkomsten te helpen en had het met het milieubeleid niet zo veel te maken. De woonlasten van de burger zouden stijgen en de gemeenten moch ten voor het rijk het geld binnen zien te krijgen. Inmiddels is het wetsvoorstel op aan drang van de Kamer veranderd. Er komt nu een heffing van f 17,50 voor het storten van afval en een nul-tarief voor het verbranden (waarvoor eerst 14 gulden per 1000 kilo was voorgesteld). De meeste gemeenten kunnen daarmee in elk geval wel leven. Voor WD-fractievoorzitter Neks Blommers was er overigens nog aanlei ding genoeg om een briefje naar Den Haag te sturen. "Het gaat ons om de in tentie. Waarom zou de gemeente een hoop soesa moeten maken om het geld te innen, terwijl er geen duidelijkheid wordt gegeven over het gebruik daar van? Dat is een slechte zaak. Ook de provincie schijnt trouwens niet vies van zo'n regeling te zijn..." Loet Jansen (D66) vond het prima dat het rijk de belasting-inning probeert te verleggen van de inkomsten naar het milieu, en meende dat de inschakeling van de gemeenten daarbij slechts een kwestie van "techniek en methode" was. Als de opbrengst voor de grondsa- nering zou worden gebruikt had hij er helemaal geen problemen mee, vooral nu het storten van vuil extra belast wordt. 'Loze kreten' Jan Zwaanenburg (CDA), Kees Boer koel (PvdA) en Leidje Tomassen (PS) waren het daarmee eens. Met een "ge richte" milieuheffing hadden zij niet zo veel moeite, al deelden ze Blommers' bezwaren tegen de inschakeling van de gemeente ook wel. Alleen Hans van Wuijckhuijse (Gemeentebelangen) vond het onzin. "Met alle rariteiten van dit kabinet kun je elke dag wel een brief naar Den Haag sturen." Hij voelde niets voor "loze kreten" die niet aankomen en nergens toe leiden. Wethouder Mieke Swinkels wees er overigens op dat het nog lang niet vast- staat dat het geld inderdaad voor de grondsanering wordt gebruikt, maar toonde zich wel bereid een brief aan de regering te sturen waarin gevraagd wordt om meer duidelijkheid over de besteding. Van de "systematiek" vond ze ook dat die niet de eerste prijs ver diende. "Dat wekt irritatie."Hoe het nu verder moest bleef wat onduidelijk. Tenslotte werd afgesproken dat de WD-brief in de commissie Milieu nog een keer ter sprake komt, voordat hij al dan niet naar Den Haag wordt ver stuurd.

Soester Courant | 1993 | | pagina 3