tfS ie zone Hulleman opffek Ambachtsverzamelgebouw in Soesterberg I- en 'iVARIAÏ 2798/ Auto Stam wint service-wedstrijd OOK Soester bronsgieterij centraal in kunstmanifestatie Oranje Comité is al druk met Koninginnedag in Soesterberg INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS Griftland kindvriendelijker dan doorsnee Nederlandse school Stel kijkcomfort niet langer uit kom naar Hulleman optiek V, Wi rstijd - laaktijd! DL en in de lizenkrant. krant! Sdwidsprekers^ PHIUPSJ -799,- Voor alle zekerheid! EUROPESE ELECTRO SPECIALISTEN Beste Renault-service van Nederland HET KAN ANDERS ïbiNNENhuis 'Eerbetoon aan gebroeders Jbosten Soester Courant goede informatiebron Videorecorder en sieraden uit huis Inbraak overdag Middelwijkstraat Docenten nemen zichzelf onder de loep PAGINA 6 Installatie- en Servicebedrijf B.V. Erkend C.V. gas- en waterinstallateur gste tijd voor: lerhoud van uw apparaten. S Kantoor/showroom Laanstraat 23 3762 KA Soest Tel. 02155-14184 ïden Fax 02155-16655 3 te Soest. (plavuizen), ruime :uinkamer met bar/ warm en koud wa- granolwanden, gara- oorzien van alle aan- chine en droogtrom- elektra). e kamer met parket- id, keuken met spie- d en afzuigkap. Voor zonwering, Toilet en en 1 kleine slaapka- ,e badkamer (grote a toilet/vaste wasta- wasmachine). (combi-ketel 1989). Automatische buiten- o parterre v.v. extra smeedwerkbeveili- nhuis v.v. granolwan- a tuin met terras en g is rustig gelegen in .■entrum, )PSOM ƒ214.000,- k.k. il. 02155 - 20950. ber. 93 16 SOEST 68 ngalow in aanbouw met groot souterrain op ca. •levering geschiedt begin tadium kan nog rekening uw wensen ten aanzien sgelwerk enz. De extra's groot souterrain, vergro- ïrging geven het huis een t. Indeling: living met iken met vide, bijkeuken, ner, toilet en hal met trap 50 m2. nweg 2 ngalow met garage en ïrvlak ca. 580 m2. Vanuit :je zit u in een oogwenk in gebieden en heeft u een de A12. Indeling: woon- 'd, keuken, slaapkamer, iieping: 2 slaapkamers. WOENSDAG 24 FEBRUARI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 7 'N PHILIPS KOOP JE BIJ SCHOEMAKER Al bijna 50 jaar is Schoemaker het vertrouwde adres in Soest op het gebied van beeld en geluid. Al bijna 50 jaar is Schoemaker Philips dealer, een topmerk in de wereld, van Nederlandse bodem. Zie en hoor het allermooiste én allernieuwste van Philips bij Schoemaker. Wij staan er 100% achter. meer met deze l PH,UPS- PHILIPS inca ■nci. service Eigen technische mensen verzorgen snelle service en garantie'' Dus niet opsturen naar verre technische diensten. Dat is pas zekerheid SCllOCIIKlkCI EURONICS VAN WEEDESTRAAT 78 - TEL. 02155 - 1 72 53 TECHNISCHE DIENST - TEL. 02155 - 1 03 44* Bouwbedrijf Hoffmann B.V. te Amersfoort start binnenkort met de bouw van een Ambachtsverza melgebouw in Soesterberg. Het bedrijven- en ambachtsverzamel gebouw komt op de hoek van de Amersfoortsestraat en de Sterren bergweg te staan. Het gebouw is vooral bestemd voor I startende ondernemers en kleinschalige bedrijven uit de gemeente Soest. Soes- terbergse bedrijven en starters uit Soes terberg krijgen bij de toewijzing een voorkeurspositie. Enkele belangrijke punten die kenmer kend zijn voor het bedrijven- en am bachtsverzamelgebouw zijn onder meer de markante lokatie, de goede parkeermogelijkheden en de uitsteken de ligging ten opzichte van het rijkswe gennet (A28), het bedrijventerrein Soesterberg en de omliggende gemeen ten. De units zijn er vanaf 80 m2 tot 40C m2 bruto vloeroppervlak. Het huurprijsni veau ligt rond de 120 gulden per vier kante meter bedrijfsvloeroppervlakte per jaar. Meerdere units zijn schakel- baar. Ook bestaat de mogelijkheid om een tussenverdieping te maken. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum hangen tekeningen van het ge bouw. Nadere informatie kan men krij gen in het gemeentehuis bij de bedrijfs- contactfunctionaris (tel. 93449) en ver der bij Kamerbeek Bedrijfshuisvesting in Amersfoort (tel. 033 - 62 20 34). Eind 1993 is het gebouw gereed. Auto Stam is als winnaar uit de bus gekomen bij de service-wedstrij den die Renault Nederland in het afgelopen jaar organiseerde onder alle Renault-dealers van Neder land, om de service-graad nog ver der te verbeteren. Vorige week zaterdag werden de win naars van de Renault-servicewedstrijd in cultureel centrum Claus in Hoofd dorp in het zonnetje gezet. Alle afdelin gen van het bedrijf waren bekeken en uitgetest door een "mistery guest". Per afdeling werden er punten gegeven en zo ontstond een aantal winnaars, waar onder ook Stam-Bussum/Huizen en Stam-Amersfoort. Tijdens de prijsuit reiking werd ook een totaal-winaar be kend gemaakt; die eer was weggelegd voor Stam-Amersfoort. Uiteraard is de firma Stam trots op deze prijzen. Het bevestigt dat Stam de servi ce hoog in het vaandel heeft staan. "Ser vice is de belangrijkste peiler van een bedrijf," zeggen ze dan ook niet voor niets bij Stam. m MODERN EN KLASSIEK INTERIEUR BEDDEN VERLICHTING GORDIJNEN VLOERBEDEKKING. ACCESSOIRES In september wordt op diverse lo- katies in Soest een kunstmanifes tatie georganiseerd, waarin de eer tijds beroemde bronsgieterij van de gebroeders Joosten een centra le plaats inneemt. De bronsgieterij stond destijds aan de Smitsweg, op de plek waar nu het winkelcen trum Smitshof staat. De Joostens speelden in het kunstleven van Soest en Nederland een belangrij ke rol. Het initiatief voor de manifestatie is uit gegaan van de vorig jaar opgerichte Hermen Molendijk Stichting, die na mens de provincie Utrecht aandacht geeft aan de recente cultuurgeschiede nis. Directeur Felix Villanueva presen teerde het plan vorige week tijdens een persconferentie, samen met cultuur wethouder Jan Visser. De manifestatie mag gerust gezien wor den als een eerbetoon aan de gebroe ders Joosten, aldus Visser, en met name aan Ben Joosten, die in het kunstleven van Soest in de jaren '60 en '70 een be langrijke functie vervulde, o.a. als voor zittervan de kunstenaarsvereniging Ar- tishock en gemeenteraadslid voor D66. Na de opheffing van de bronsgieterij (in 1971) vertrok Joosten naar Wagenin- gen, waar hij directeur werd van een cultureel centrum. Ben Joosten trouw de met de bekende kunstenares Emmy Eerdmans en ook zijn broers: Mart, Herman, Egbert kwamen in het "vak' terecht. In de manifestatie staat de (overigens al eeuwenoude) "a cire perdu"-methode centraal, ook. wel de "verloren-was- methode" genoemd, die bij de firma Joosten werd toegepast. In de loop der jaren lieten tal van vooraanstaande beeldhouwers hun werk bij de Joostens gieten. Bekende namen zijn o.a. Mari Andriessen, Wessel Couzijn, Charlotte van Pallandt, Lotti v.d. Gaag en tal van anderen. In de jaren na de Tweede We reldoorlog kreeg een groot deel van de Nederlandse beeldhouwkunst letterlijk "gestalte" in Soest, aldus Villanueva. Kleurrijke familie In tal van Nederlandse parken en mu sea staan dan ook beeldhouwwerken die in Soest gegoten zijn. De Joostens vormden bovendien een kleurrijke fa milie: "Weinig orthodox, wars van con venties, maar met een passie voor hun werk," aldus Villanueva. De bronsgie terij functioneerde lange tijd ook als een soort broedplaats voor aankomende beeldhouwers, omdat heel wat leerlin gen van 'de kunstacademie er praktijk ervaring kwam opdoen. Onder hen be vinden zich bekende namen als Jan Cremer, en de Soesters Ton Paauw en Jan Hazelaar, de eigenaar van de galerie en beeldentuin aan de Bosstraat. De manifestatie begint op maandag 3 september en zal vermoedelijk drie we ken duren. De gemeente Soest levert uit het Cultuurstimuleringsfonds een bij drage van 5000 gulden (speciaal voor de onderdelen met een educatief karak ter) en de provincie draagt 100.000 gul den bij: 50.000 gulden voor de deel-ex- posities en nog eens zo'n bedrag voor de uitgave van een boekwerk, waarin de kunsthistorische achtergronden uitvoe rig worden beschreven door een aantal experts. Mogelijk zal er ook nog een ca talogus verschijnen. Exposities komen er in het gemeentehuis, Artishock, C-drie en de beeldentuin. Een 45-jarige Soester heeft aangifte ge daan van een inbraak in zijn woning aan de Willem Speelmanhof. De dader nam een videorecorder en sieraden mee. Uit een tuin aan de Christinalaan wer den veertien hegplanten getrokken en meegenomen. Een onbekende dader heeft vorige week kans gezien in te breken in een woning aan de Middelwijkstraat. Dat gebeurde terwijl de bewoners overdag een half uurtje weg waren. Hij forceer de de voordeur en doorzocht het huis. De buit bestond uit twee paspoorten, een herenhorloge en een leren jas. Een 36-jarige Soester deed aangifte bij de politie. Evenals vorig jaar is het Oranje Comité Soesterberg weer druk be zig met de voorbereidingen voor Koninginnedag 1993. Na de flit sende start van het nieuwe comité in 1992 en de bijzonder gezellig verlopen activiteiten is er dit jaar voor gezorgd dat werkelijk alle leeftijdscategorieën aan hun trek ken komen. Een uitgebreid overzicht kan op dit mo ment nog niet gegeven worden, maar enkele zaken zijn al bekend. Zo zal er op .29 april weer een stratenloop zijn voor alle leeftijden, een lampionop tocht voor de kleintjes en een echte nachtdropping voor iedereen van twaalf jaar en ouder! Op 30 april zijn natuurlijk de ballon nenwedstrijd, de zeskamp en zwarte markt voor de kinderen vaste elemen ten. Voor de invulling van de avond wil men op dit moment nog niets kwijt, want dat wordt echt heel leuk. De hele dag zal het Dorpsplein bol staan van ac tiviteiten en plezier geven voor jong en oud. Steun Een punt van zorg is nog altijd het fi nanciële plaatje, want voor de organisa tie is veel geld nodig. Steun van de ge meente Soest en het Soesterbergse be drijfsleven is toegezegd, maar (helaas) niet toereikend. Daarom doet het Oranje Comité een beroep op de Soes- terbergers om een extra duit in het zakje te doen en een bijdrage te storten op bankrekeningnummer 39.52.16.540 van de Rabobank te Soesterberg. Het gironummer van de bank is 217131. Alle kleine beetjes helpen én vele (ook kleine) bijdragen maken een fantasti sche Koninginnedag mogelijk. Het Oranjeboek dat half april huis aan huis zal worden aangeboden zal het vol ledige programma bevatten. Zaterdag 6 maart Open Huis: GroenhorstColl., voorchr. agrarische opleidingen, Dierenriem 2, Maartensdijk. Van 10.00-12.00 uur. Dinsdag 9 maart Voorlichtingsavond: s.g. De Amersfoortse Berg, voor mavo, havo en vwo (met Latijn), Hugo de Grootlaan 25, Amersfoort. Vanaf '19.30 uur. Woensdag 10 maart Open Huis: Vallei Coll., voor vwo, havo, mavo, Paladijnenweg 611Amers foort. Vanaf 19.30 uur. Open Huis: Vallei Coll., voor VBO-Handel/Adminstr./Verk., Dierenriem 11, Amersfoort. Van 14.30-16.30 uur. Open Huis: Vallei Col)., voor VBO-IVBO, Hooglandseweg 55, Amersfoort. Van 16.00-20.00 uur. Zaterdag 13 maart Open Dag: Oranje Nassau School voor mavo, Overboslaan 15, Bilthoven. Van 10.30-12.30 uur. Open Dag: Het Nieuwe Lyceum voor havo, athen., gymn., Jan Steenlaan 38, Bilthoven. Van 9.30-12.30 uur. Open School: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a, Soest. Van 10.00-12.00 Het Griftland College in Soest is beduidend kindvriendelijker dan de gemiddelde Nederlandse school. Dat is gebleken uit een ver gelijkend onderzoek, uitgevoerd door de medewerkers van de uni versiteit van Utrecht. Onder toezicht van de Utrechtse uni versiteit hielden de Griftland-docenten een enquête over hun eigen functione ren. Elke docent legde in één van zijn klassen een door de universiteit aange leverde vragenlijst aan de leerlingen voor. Opvallend was het enthousiasme waar mee de leerlingen zich op deze op dracht stortten! Ook opvallend was overigens hoe serieus dat gebeurde. Kennelijk voelen de meeste leerlingen zuich toch meer betrokken bij de school (of bij hun docenten) dan pessimisten wel eens beweren. Nadat elke docent uit Utrecht de uitslag van zijn enquête had gekregen kwamen afgelopen vrijdag de onderzoekers dr. Hans Creton en dr. Mieke Brekelmans naar het Griftland om tijdens een stu diedag te vertellen hoe de school er als geheel uit was gekomen. Hoe ziet de goede docent eruit? De door Creton en Brekelmans onder vele duizenden Nederlandse leerlingen gehouden enquête wijst uit dat de goe de leraar 1. goed leiding kan geven (tegenover: onzeker zijn); 2. helpend en vriendelijk is (tegenover: ontevreden over het werk van zijn leer lingen); 3. begrip heeft voor gemaakte fouten (tegenover: te veel corrigeren); 4. voldoende ruimte geeft (tegenover: streng is). Griftland wijkt af van landelijk beeld Een groot onderzoek als op het Grift land College komt volgens dr. Creton eigenlijk altijd uit op het landelijk ge middelde. Hij was dan ook verbaasd - en het Griftland aangenaam verrast! - dat er sprake was van een "significant verschil": op alle positieve eigenschap pen scoorde de gemiddelde Griftland- docent aanmerkelijk hoger (10 a 20%!) dan de gemiddelde Nederlandse do cent. Een opsteker voor de Soester scholen gemeenschap. roeg of laat krijgt iedereen boven de veertig te maken met problemen bij het lezenUw armen worden te kort om dichtbij nog scherpte kunnen zien; u heefteen "leesbril" nodig. Het op en afzetten van zo'n leesbril of het steeds wisselen van leesbril en vertebril is lastig en onpraktisch. De nieuwe multifocale glazen van Hulleman optiek zijn dan voor u de beste oplossing. Daarmee heeft u met één bril een goed en comfortabel zicht van dichtbij tot veraf zonder-hinderlijke overgangen. ij informeren u graag over de nieuwe multifocale glazen van Hulleman optiek. BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Optometrist O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. BURG. GROTHESTRAAT10 3761 CM SOESTDIJK TELEFOON 02155 -1 38 59 's Maandags gesloten

Soester Courant | 1993 | | pagina 7