Hees mag alleen nog hoop koesteren ISPÖÏÏTt Nieuw clubhuis voor Smeeing/BDC Leiders: "Het sociale aspect is heel erg belangrijk" Doelpuntrijk einde WZ'49 Sterke eindsprint Eemvogels Geld voor rolstoelbasketbal Teveel commentaar DYS-ers enen PAGINA 12 WOENSDAG 10 MAART 1993 SOESTER COURANT nieuws Titelkandidaat Barneveld maatje te groot: 0-4 PAGINA 13 ZAALVOETBAL Zaalvoetballers Hees verrassen De Baron: 1-5 VOETBAL zaterdag Ander SEC wint verrassend van Radiostad: 1-4 Soesters doen zichzelf tekort VOETBAL zaterdag Vertrouwen voor veldcompetitie KORFBAL Dank zij vrijkomende lasten van vv Soesterberg Soest geeft vijf mille voor EK-finale DAMMEN Damkampioenschap gaat aan neus van DYSB voorbij Zaalvoetballers bereiken laatste vier niet ZAALVOETBAL IHans Dreef (Soest) en Rob La Rose (Red Stars) druk in de weer met jeugdige sporters riffioen-Smeeing/BDC MHC Soest (D) C Soest (H)-Voordaan ipetitie Soester Bowling 3k op dinsdag vanaf Irie) :es-Adelaars de Bruin -Tafelberg (Beukendal) usky-DVS/Knollentuin >B1: 2-3;Hooglanderveen l-l; VVZA E6 - Hees El: -SO Soest Al 1-3; KWA A2 5-1; SO Soest Bl - 3; SO Soest B2 - Achterveld 5 B6 - SO Soest B3 2-9; SO ?P Cl 0-2; SO Soest C2 - OSCC3-SO Soest C3 4-0; obuboysDl 1-4; SO Soest 1 2-7; IJsselmeervogels E2 •5; WZA E5 - SO Soest E2 SO Soest E3 2-4; SO Soest •n E5 1-7; Hoogland E5 - -3; TOV F1 - SO Soest Fl 1 - SO Soest F2 0-1; SO vorde Fl 3-1; Hoogland - WZ'49 F3-SO Soest F5 11-SO Soest F6 1-0; TOV djB 2-1. iVCBl 4-1; WZ'49 Cl - QUICK C2 - WZ'49 C2 3 - IJsselmeervogels C4 6-2; 'U1CKD2 5-5; WZ'49 D2 D3 3-3; RODA'46 E3 - 0; CJW E4 - WZ'49 E2 n - APWC Fl 2-4; RO- 'Z'49 F2 2-2; WZ'49 F3 - -3. :n behaalden in Amers- jpe maar verdiende over- WZA. Door doelpunten uwels en Wouter van den lees met voorsprong de tweede helft nam WZA het initiatief wat al snel re- e gelijkmaker. Vijf minu- stelde Tebbo Pauwels de veilig. iTegen koploper en de gedoodverf- de kampioen Barneveld heeft iHees een verdiende nederlaag ge lleden. Barneveld had evenwel ge- lluk, dat het op de juiste momenten Iscoorde, Hees werd daardoor ge- Idwongen de wedstrijd te maken, len gaf achterin teveel ruimte weg: l0-4. VOETBAL zaterdag ■Ondanks deze nederlaag is de degrada- |tie van Hees nog geen feit. Het Amers- [foortse SOVA'54 staat er met twee punten meer en een wedstrijd meer te [spelen weliswaar beter voor, maar door handtastelijkheden jegens de scheids rechter in de wedstrijd Unicum-SOVA hangt de Amersfoorters nog een moge- Éijke straf van de tuchtcommissie boven jhet hoofd. hn de wedstrijd tegen Barneveld gaf de Jopstelling van Hees opnieuw een be- Bangrijke wijziging te zien. Na een we- jkenlange blessure aan de enkel mocht Peter de Jong zijn opwachting maken tap het middenveld. Doordat Eric Looysen een schorsing moest uitzitten, [schoof Rob Joustra naar de spitspositie. Jit de derde hoekschop van Barneveld ontstond het openingsdoelpunt. Ge hinderd door een aantal Barnevelders kon Rob van Dorresteijn niet anders ■dan de bal ver weg stompen buiten het ■strafschopgebied. Vanuit de lucht knal- Ide Gijs Doornekamp de bal als een ■streep in de linker benedenhoek (0-1). ■Het spel golfde hierna op en neer, met ■wisselende kansen voor beide ploegen. ■Aan de andere kant was het vooral aan lgoed keeperswerk van Rob van Dorres- Iteijn te danken, dat Barneveld al niet Opnieuw is Hees machteloos. De Barneveldse doelman is paraat bij een tevergeef- se poging van de hekkesluiter die met 0-4 verloor. Foto: Elger Geessinck. voor rust een grotere voorsprong had opgebouwd. In de rust werd Dirk Jan Huver gewis seld voor Paul Castein en Hees pakte direct het initiatief. Jeffrey Dorrestein, Joustra en Danny Brandenburg zagen hun schoten gepareerd door de doel man, alvorens Barneveld de kans schoon zag de score op te voeren. Ger- brand Buring slipte door de verdedi ging en stifte de bal over de uitkomende Rob van Dorresteijn (0-2). Hees toog andermaal ontstuimig ten aanval in een poging om nog te redden wat er te redden was, maar gaf helaas te veel ruimte weg achterin. Na een goed uitgevoerde counter tekende Ron Leef- ting 0-3 aan, nadat de gehele verdedi ging was uitgespeeld. Gerben van de Gling tenslotte, was de gelukkige Bar nevelder, die in de allerlaatste minuut de eindstand op 0-4 bepaalde uit een scrimmage. Met gedegen voetbal en conform de opdrachten van coach Reijer Looijsen heeft Hees maandagavond voor een verrassing gezorgd. De nummer twee. De Baron, van de tweede klasse, werd met een 1-5-nederlaag naar huis ge stuurd. Het betrof voor Hees eigenlijk een uit wedstrijd, maar het duel werd in Beu kendal afgewerkt. In de rust leidden de roodwitten met 1-2. Daarna bleef de ploeg gecontroleerd spelen en werd de voorsprong verzilverd in een overwin ning. De doelpunten van Hees kwamen op naam van Eric Looijsen (twee), Danny Brandenburg, Johan van den Brink en Peter de Jong. Met eerst vijf en later zeven invallers heeft SEC-zaterdag een huzarenstukje uitgehaald door met 1-4 te winnen van Radiostad. Het andere SEC kwam daarmee op een totaal van veertien punten. Richard de Bruin gaf de ploeg het goede voorbeeld. Twee acties van de spits betekende 0-2. Zijn collega Razzo van Dam had blijk baar goed opgelet en rondde een solo af met een treffer. Het vierde Soester doelpunt kwam op naam van Ibrahim. I In de Meern heeft WZ'49 het zich I tegen het gelijknamige de Meern I moeilijker gemaakt dan nodig was. I WZ'49 had moeten winnen om [nog aanspraak te kunnen maken op een periodetitel. Door het in de [Meern behaalde gelijke spel (3-3) [zal WZ'49 hier nu waarschijnlijk I net naast grijpen. Ook deze competitieronde kon trainer I Visee weer niet al zijn paradepaardjes de wei insturen. Tijdens de warming-up I bleek de in de training opgelopen bles- I sure van John Brouwer dusdanig, dat I deze niet kon spelen. Desondanks be- I gon WZ'49 goed. Met vlot combina- 1 tiespel en goed uitgevoerde aanvallen [creëerde VVZ'49 zich enkele goede I kansen. Abdelhak Belarbi en Ton [Wolfsen konden WZ'49 al in een [vroeg stadium naar een voorsprong I schieten. Het gebeurde pas in de zeven- tiende minuut, toen Belarbi een voorzet 1 van Cees-Jan de Vries van dichtbij kon inschieten. In plaats van op dezelfde wijze door te ■gaan en een grotere voorsprong te ne- Imen, stokte het spel van WZ'49 en liet ■het de Meern meer en meer richting de Igoal van Mare Brouwer komen. Het ■werd dan ook vlak voor rust, toen een in tweede instantie voorgetrokken corner, van dichtbij werd ingekopt. Na rust leek WZ'49 weer het goede spel van de beginfase op te pakken. Zo kwam Dik Lam alleen voor de keeper, maar zijn lob verdween een meter naast het doel. De Meern worstelde zich ook onder dit offensief uit en nam het initiatief over. Het kwam zelfs twintig minuten voor tijd op een voorsprong na een snelle uit val. Na deze goal schrok WZ'49 wak ker. Visee bracht twee nieuwe spitsen in (Gunther Buxtorff en Joop van Kooy) en begon de Meern onder druk te zet ten. Dit had zes minuten voor tijd effect. Ton Wolfsen werd binnen de beruchte lijnen neergelegd en benutte zelf de toe gekende strafschop. De Meern was hier in het geheel niet van onder de indruk en scoorde uit de volgende aanval 3-2. Het siert WZ'49 dat ze ondanks deze tegenslag bleef vechten tot de laatste snik en vlak voor tijd met een schitte rende goal van Willem de Vries toch nog met een punt naar huis ging. De laatste wedstrijd in de zaalcompe titie gaf Eemvogels gelegenheid af te rekenen met een aantal zaken. Ten eerste kon door een duidelijke winst (4-14) op Minerva worden aange toond dat de Soesters niet thuis horen in de onderste regionen van het klas sement. Ten tweede kon de club een plaatsje stijgen ten koste van Viking. Maar het belangrijkste was nog wel het feit dat de eindsprint die was ingezet, Eemvogels het vertrouwen geeft dat zij op de grasmat hun hoge ranglijstpositie kunnen handhaven. Minerva werd hiervan de dupe. Het werd in Nieuwe- gein volledig overklast door de rood zwarte formatie, die bovendien op nieuw met twee invalsters speelde. Ag- nes Kraaikamp en Henriette Wisse lie ten op geen enkel moment blijken dat zij 'slechts' vervangers waren. De thuis club kwam geen moment in de wed strijd en mag nog van geluk spreken dat er een zekere nonchalance in het spel van de Eemvogels kroop, waardoor de schade nog beperkt bleef. In de eerste helft was Eemvogels nog op zoek. Al direct schoot Aukje Merema van afstand raak. De enige speler van Minerva die enigszins tot de verbeel ding sprak deed iets terug (1-1). Kathja Rauch toonde echter aan dat de schot training niet voor niets is geweest: zij kreeg twee keer de bal van afstand door de korf. Bij rust was het pas 1-4, door dat alleen Aukje Merema nog een af- standsdoelpunt produceerde. Na rust ging het allemaal wat gemakke lijker. Er werden nog veel meer kansen dan in de eerste helft gecreëerd, maar ook gemist. Na 2-6 ging de trein lopen. Fons Verduin benutte opnieuw een stip (overtreding tegen Henriette Wisse) en even later maakte hij een doelpunt van af de middenlijn: 2-8. Wim Oldewarris, die zijn tegenstander regelmatig te vlug af was, kreeg na een doorloopbal het leer door het mandje, waarna Rauch haar derde doelpunt liet aantekenen. Hezelfde deed Merema; zij maakte er 2-11 van. Agnes Kraaikamp pikte haar doelpunt) e mee en opnieuw passeerde Wim Oldewarris zijn tegenstander: 3-13. In de slotminuten benutte Miner va toch ook nog een kansje, maar het laatste doelpunt kwam toch weer uit Eemvogels-handen: Verduin schoot van ver zijn vierde treffer door de korf. Hij bepaalde daarmee de zeker niet ge flatteerde overwinning op 4-14. Handbalvereniging Smeeing/BDC maakt kans op een nieuw clubgebouw aan de Hen- riëtte Blaekweg. De Vereniging Sportraad Soest heeft daarover een positief advies gegeven. Het clubhuis zou 514.000 gulden moe ten kosten. Smeeing/BDC moet zelf 132.500 gul den bijdragen, de gemeente financiert de overige 3,8 ton. De gemeente kan die financiering dekken uit de vrijko mende exploitatielasten van het terrein van de opgeheven voetbalvereniging Soesterberg. De komende tien jaar zou de gemeente jaarlijks 35.000 gulden hebben moeten uitgeven aan onderhoud, belasting en verzekeringen voor het terrein van Soesterberg. Doordat de club (die een schuld bij de gemeente heeft) is opge heven en het terrein is afgesloten, kan de gemeente die jaarlijkse lasten in een nieuw gebouw voor Smeeing/BDC ste ken. In de kas van de gemeente zat nog twintigduizend gulden voor het BDC-gebouw. Dat geld werd bespaard door gepland onderhoud niet uit te voe ren. Het bestuur van de handbalvereniging gaat ermee akkoord dat Smeeing/BDC zelf 132.000 gulden moet bijdragen. Bert Smeeing: "We zullen proberen die kosten te drukken door veel werkzaam heden zelf uit te voeren. Het belangrijk ste is nu dat er schot in de zaak komt." Het clubgebouw verkeert in een ex treem miserabele staat. De club geeft de hoogste prioriteit aan een spoedige ver vanging van de douches en kleedka mers. Ook de kantine zal echter worden vernieuwd. Tenminste, als de gemeenteraad het plan acceptabel vindt. Bij de behande ling van de voorjaarsnota in april zal het plan voor een nieuw clubhuis aan de Henriëtte Blaekweg aan de raadsleden worden voorgelegd. Vijfduizend gulden uit de gemeen tekas zal worden besteed aan het Europese kampioenschap rol stoelbasketbal dat van 23 tot en met 25 april in Soest zal worden gehouden. De Utrechtse vereni ging Antilope had om een subsidie van die hoogte gevraagd. Zowel de vereniging Sportraad Soest (VSS) en het Bentinck Fonds zijn door de gemeente om advies gevraagd be treffende het subsidieverzoek. Beide gaven een positief advies. De gemeente besteedt jaarlijks 17.500 gulden aan sportstimulering. Acht mille daarvan komt elk jaar ten goede aan de gehandi captensport. Antilope staat met The Red Stars en het Bentinck Fonds garant voor de organi satie van het internationale evenement. Om uit de kosten te komen, heeft de or ganisatie 45.000 gulden aan sponsor geld nodig. Antilope draagt de lasten bij een eventueel tekort. Dans-' en partycentrum Slingerland houdt zondag 14 maart een dansmara- thon.Het is een initiatief van de cursis ten om geld bijeen te brengen voor een goed doel. Ditmaal is gekozen voor het EK rolstoelbasketbal in Soest. De organisatoren hopen vijfduizend gulden bijeen te brengen. Van dat geld kunnen onder meer bekers, vaantjes en medailles worden gekocht voor het eve nement. Bij Slingerland wordt gehoopt op een grote toeloop. Hoe meer men sen meedoen, hoe meer geld bijeen kan worden gedanst. De deelnemers kun nen per minuut inschrijven. Iedere mi nuut kost minimaal een kwartje, maar de deelnemer mag per minuut ook meer bijdragen. Ook de sponsors van de ma rathon betalen een minimaal bedrag van een kwartje per uur. Antilope bestaat dertig jaar en heeft daarom de International Wheelers Bas ketball Foundation (IWBF) verzocht om de organisatie van de finaleronde voor de Europa Cup II. Inzet van de wedstrijden is de André Vergauwen Cup. Twee Nederlandse clubs, waaronder Antilope, zijn rechtstreeks geplaatst. Diverse teams uit Europa proberen zich deze maand tijdens Voorrondes in Frankrijk en Engeland te kwalificeren voor de finalepoules. De eindronde wordt vrijdag 23, zaterdag 24 en zon dag 25 april afgewerkt in sporthal Beu kendal en Aqua Indoor. Antilope heeft de medewerking ge vraagd van het Bentinck Fonds en The Red Stars. Tientallen leden van de bas ketbalvereniging hebben zich aange meld voor het jureren en het scouten tij dens de wedstrijden. Het Bentinck Fonds participeert eveneens in de orga nisatie. Nederland is al jarenlang een toonaan gevende natie op het gebied van rol stoelbasketbal. Het niveau waarop de teams in de eindronde spelen, is hoog. De EK-wedstrijden in Soest hebben dan ook een hoge amusementswaarde. Dagkaarten of passepartouts (voor alle dagen) zijn in de voorverkoop verkrijg baar in restaurant Beukendal. De toe gangsprijzen variëren van vijf gulden voor een dagjeugdkaart tot 25 gulden voor een passepartoutbewijs. In de voorlaatste wedstrijd is DVSB uitgeschakeld voor het kampioen schap in de landelijke competitie. Lijstaanvoerder eiste de titel op door de Soester dammers met 7-13 te ver slaan. De wedstrijd verliep spannend. Benne- kom kwam met 0-4 voor door winstpar tijen op Mulder en De Waard, maar dank zij winst van Van de Ploeg en Vos en remises van Weistra, Van de Laan en De Bruyn werd de stand gelijk getrok ken: 7-7. Op de laatste drie borden, waarop nog werd gespeeld, gingen Bakker, Den Os en Van Wijk evenwel in de fout. DVSB had de wedstrijd moeten winnen om op gelijke hoogte te komen met Bennekom. Die ploeg is nu, met nog een ronde voor de boeg, niet meer te achterhalen. Teveel commentaar op de leiding is er de oorzaak van dat DVS/ Knollentuin vrijdagavond werd uitgeschakeld in de bekercompeti tie. In de strijd om een plaats bij de laatste vier verspeelden de zaal voetballers een 1-5-voorsprong door acht strafminuten op te lo pen. Burger trok de stand in overtal-situaties gelijk en zou uiteindelijk na strafschop pen winnen. Zonder Ronald de Rooij en René Kaats speelde DVS/Knollen- tuin één van de beste wedstrijden van dit seizoen. Vooral Saban Aksit was op dreef tegen oud SEC-speler Fred Bos. De hoofdklasser nam nog wel de lei ding, maar daarna dicteerde DVS/ Knollentuin het spel. Aksit (driemaal), Gerard van Soeren en de herstelde Luits Houkes bepaalde de stand nog voor rust op 1-5. Toen liep Ronald van Dorresteijn we gens aanmerkingen tegen een straf van twee minuten op. De straf werd ver lengd tot vier minuten toen hij vanaf de bank zijn mond wederom open deed. Voor de pauze zou Burger terugkomen tot 2-5. Daarna moesten Luits Houkes (praten) en Jan-Willem van de Wint (vermeend te vroeg inlopen) twee minuten op de bank plaatsnemen. Van Dorresteijn ging daarop noodgedwongen tussen de palen staan en DVS had nog maar twee veldspelers over. Dat was teveel van het goede en Burger scoorde twee keer (4-5). Pech had DVS/Knollentuin toen de ploeg weer compleet was. Een stiftbal van Aksit ging net over en Van Soeren schoot tegen de binnenkant van de paal. In de slotminuut maakte Burger alsnog gelijk. In de strafschoppenserie benutte de hoofdklasser alle trappen, terwijl aan Soester zijde Van Soeren miste. DVS/Knollentuin kan zich nu volledig richten op de competitie. De ploeg staat eerste, De Lieberg heeft evenveel ver- liespunten. had zaterdag grote kansen 'inning in en bij SDC Put- ;n staan ze in de onderste ?r was dus sprake van een el. De Soesters wonnen r onder andere een won- >al van Remi v.d. Pol. SO met 9-2 van Roda'46. Op verd de voetbalthriller SO DCP Cl gespeeld. Nadat /as gebleven, liep Putten in »ch weg: 0-2. volledige competitiepro- i de voorjaarsvakantie e Al na, alle teams van 2r in het veld. Opnieuw 1 voor volle winst. NVC 4-1-ruststand uiteindelijk nederlaag huiswaarts. De iet een prima overwinning >vense BVC: 4-1 VS/Knollentuin kampioen n nu toe alle wedstrijden op t rayon 't Gooi. Z VÉ kon de 'oppen. De Soesters zijn niet Het aantal scholen dat de laatste jaren is opgeheven, omdat er niet voldoende kinderen in de klaslokalen zaten, is al lang niet meer op de vingers van één hand te tellen. De invloed van de ge boorte-afname is op veel terreinen waarneembaar. Tal van sportverenigingen kampen met een teruglopend ledenbestand. Verschillende clubs was hetzelfde lot beschoren als de bovenge noemde scholen, andere redden het toch op eigen kracht of stort ten zich in een fusie. Positieve uitzonderingen op deze ontwikke ling vormen sportorganisatie Soest en basketbalvereniging The Red Stars, waarmee niet gezegd is dat zij de enige zijn. Bij Soest rennen elke woensdag en zaterdag alleen al 110 E-en F-pupillen rond, Red Stars riep onlangs voorde welpen en de aspiranten een ledenstop af Voetbaloefenmeester Hans Dreef en basketbal trainer Rob La Rose praten over de succesformule van hun clubs. Over organisatie, enthousiasme, opvang, ouders, tech niek, limonade en kleine criminaliteit. lans Dreef valt meteen met de Üeur in huis. "Zolang je van bo venaf als vereniging je kader en thousiast houdt, kun je het volhou den. Als de jeugdleden zien dat je dagelijks voor ze bezig bent, blij ven zij ook enthousiast." De beamende woorden komen uit de ond van Rob La Rose. "Je moet zor gen dat er .altijd mensen aanwezig zijn om de kinderen op te vangen. Wij zijn tinimaal een half uur voor de training in de hal om de kinderen te begeleiden. •at mis ik nog wel eens bij andere clubs. Dan komt de trainer één minuut voor de training aanzetten en staan dc kinde ren in de regen te kleumen. Tijdens en rond de trainingen en de wedstrijden moet er altijd iemand zijn die leiding geeft. Als je daarvoor zorgt, gaat het verder allemaal vanzelf. Je moet blijven pushen'. Als je een paar keer wegblijft, houdt het op." Dreef en La Rose zitten met hun ge dachten over de jeugdbegeleiding op één lijn. Behalve dat ze allebei bij een sportclub actief zijn, hebben ze veel overeenkomsten. Ze leerden elkaar in 1974 kennen als leiders van de gemeen.- telijke sport-instuif op zaterdagmor gen. Drie jaar later werden ze collega's op het Florens College in Amsterdam. Ze rijden op werkdagen nog steeds ge- zamelijk naar de hoofdstad. Bovendien speelden ze jarenlang samen in één bas ketbalteam van Red Stars. Een club moet volgens de generatiege noten een actief bestuur hebben, een breed en enthousiast kader, een goede structuur en een goede organisatie. Maar hoe stromen dan de jeugdleden binnen? Mond-op-mond Dreef: "Het is een kwestie van mon d-op-mond reclame, vooral op basis scholen. Ouders komen dan vragen stellen en je nodigt ze uit. Ze krijgen koffie, de kinderen limonade. Je geeft voorlichting over de structuur van de vereniging. Ankie Rauch zit bij ons elke woensdagmiddag in de kantine om de ouders op te vangen en met ze te praten. De kantine zit dan bijna vol. Het voor deel van een voetbalvereniging is, datje een eigen kantine hebt, die altijd open is. We hebben nu al 110 E- en F-pupil- len. Als het eenmaal draait, hoefje wei nig extra's te doen. Dan komen de kin deren vanzelf." La Rose heeft bij Red Stars een leden stop moeten invoeren bij de jongens tot en met dertien, veertien jaar. "Met twintig aspiranten op één veld zitje vol. Maar als ik de deur weer open doe, weet ik zeker dat er vrijdag weer twaalf bijko men. We proberen er een zaal bij te krij gen, zodat we meer ruimte krijgen. Zo dra de competitie is afgelopen in april, heffen we de ledenstop sowieso op." Soest en Red Stars vertonen overeen komsten als het gaat om de opleiding van de 'toekomst'. La Rose bereidt alle trainingen voor de jongste groepen voor, iets wat Anton Vugts bij Soest ook doet. Ook 'coachen' zij de trainer/ coaches en leiders van de elftallen, c.q. teams. De wat oudere teams hebben al lemaal een eigen trainer met zijn eigen oefenstof. Het kader wordt door beide verenigingen in de gelegenheid gesteld om cursussen te volgen. Bij Soest zijn er veel ouders die zaterdag op pad gaan met een jeugdelftal. Voor hen heeft de KNVB een speciale cursus opgezet. Voetbaltechnische zaken komen daar niet ter sprake. De gespreksstof behelst allerlei neven-zaken. "Van het strikken van schoenveters in de kleedkamer tot aan het aanmoedigen langs de lijn", al dus Dreef. La Rose wijst op de vuistre gel: "Als iemand niet kan, moet hij af bellen en moet er voor een vervanger worden gezorgd. Voor de jeugdteams hebben we voor het hele seizoen een vervoersschema. Elke ouder weet voor het hele jaar wanneer hij moet rijden. Dat wordt als heel gewoon ervaren. Als ze niet kunnen, regelen ze zelf een ver vanger. Dat werkt." Dreef: "Bij Soest willen we voor vol gend seizoen een coördinator aanstel len, die zich bezig houdt met de gehele jeugd-afdeling. Die man gaat ook de trainers en de leiders begeleiden. Hij heeft zelf geen team. Dat werk wordt nu nog door de trainers gedaan. De coör dinator is straks ook het aanspreekpunt voor ouders die klachten hebben." La Rose: "Aan zo'n iemand hebben wij ook behoefte. Dat soort dingen doe ik nu nog zelf." Grassprietjes Van een prestatiegerichte aanpak wil len beiden niets weten. Dreef: "Je moet kijken of een kind met voetbal bezig is, of dat hij in het gras ligt te rollen en gras sprietjes uit de grond trekt. Je kunt je teams laag indelen en kampioen wor den, maar wij willen zo hoog mogelijk spelen, zodat ze meer weerstand op bouwen. Ieder jeugdlid moet even veel speeltijd krijgen. Daar hameren wij bij de leiders op. De wissels worden bijge houden. Als iemand niet in een team past, wordt hij lager ingedeeld. Dat le vert wel eens problemen met ouders op, maar het gaat om de ontwikkeling van het kind. In het eerste elftal spelen nu jongens die bij de jeugd nog nooit in een selectie hebben gezeten. Laat ze zelf maar ontdekken wat het beste voor ze is. Je gaat niet tegen een jeugdlid zeg gen dat hij later laatste man in het eerste wordt." De E- en F-jes van Soest zijn verzekerd van een opvang door een breed kader. Hans Dreef: 'Als ze zien dat je dagelijks voor ze bezig bentblijven ze zelf ook en thousiast. La Rose: "Bij Red Stars speelt ieder jeugdlid minimaal twintig minuten. John Bertus heeft dat met de aspiranten zelfs doorgevoerd tijdens de Neder landse kampioenschappen. Hij heeft toen iedereen even veel laten spelen. De tegenstanders speelden met hun ze ven sterkste basketballers. Die wofden dan kampioen, gefeliciteerd hoor.'' Dreef: "Laat ze maar allemaal op de bal vliegen. In Spakenburg moeten ze bij de F-jes al een systeem spelen. Dan wordt een jochie uitgescholden als hij niet achterin blijft hangen. In de loop der ja ren haal je dat soort teams wel in. Wij zijn pas bij de D-pupillen met taktiek bezig." La Rose: "De techniek staat voorop. Wij laten de wblpjes alleen maar drib belen en één-tegen-één spelen. De rest komt later wel." Red Stars en Soest hebben reeds vele malen de vruchten geplukt van die aan pak. De A-1 van Soest speelt al jaren lang interregionaal, de A-junioren van Red Stars werden in het verleden al Ne derlands kampioen en ook de kadetten en aspiranten dringen vrijwel jaarlijks door tot de finale van de vijf beste teams uit Nederland. Dat menige talentvolle voetballer en basketballer elders gaan sporten als ze senior zijn, is een ander verhaal. Veel basketballers verhuizen in verband met studies en in het ama teurvoetbal werkt het geldcircuit als een magneet. Randgebeuren Toch gaat het niet alleen om trainen en partijtjes spelen, roepen Dreef en La Rose andermaal in koor. "Het randge beuren is heel belangrijk", zegt Dreef. "Daarom organiseren we ieder jaar een jeugdvoetbalkamp, toernooien, een fa miliedag en lichtwedstrijden op het hoofdveld voor de jeugdteams. In de cember zat de jeugd kerststukjes te ma ken in de kantine. Als het slecht weer is op woensdag en zaterdag kunnen de kinderen sjoelen en tafeltennissen in de kantine. Er is altijd wat te doen. Het is belangrijk dat de oudere jeugdspelers ook iets doen. Het is prachtig als je tij dens het kamp een F-je op de schouders van een A-junior ziet zitten." La Rose: "Het basketbalkamp draait bij helemaal op de A-junioren en de Een ledenstop was onafwendbaar bij de jongste teams van The Red Stars. Rob La Rose: "Maar als ik de deur weer open doe, weet ik zeker dat er vrijdag weer twaalf bij komen. ons 1 meisjes kadetten. De kadetten zijn pas vijftien, zestien jaar, maar enorm en thousiast. Jongens van die leeftijd vin den het stom als je met kleine kinderen omgaat, maar de meiden vinden dat prachtig. Ze geven die kinderen een knuffeltje en zo." Samenleving "Eigenlijk is een sportvereniging een kleine vorm van een samenleving die goed functioneert. Je hebt in feite het werk van de kerk overgenomen. Watje vroeger voor de kerk deed, doe je nu voor de club", vervolgt La Rose. Dreef: "Ik ben ervan overtuigd dat een kind van een sportclub minder snel in de kleine criminaliteit terecht komt. Elk kind op een vereniging krijgt een gevoel van verantwoordelijkheid. Het moet zo en zo laat aanwezig zijn en in de team sport leren ze rekening met elkaar te houden." La Rose: "Het idee is wel eens geop perd om kinderen die in moeilijkheden verkeren gratis te laten komen spelen om de criminaliteit tegen te gaan. Dat is moeilijk, want als iemand anders zijn contributie niet betaalt, wordt hij ge royeerd. De doelstelling van een ver eniging is om sport te beoefenen, niet om de kleine criminelen van de straat te plukken. Maar als sportclub ben je na tuurlijk wel preventief bezig. Je zal het niet snel van de ouders horen als het zo is, maar ik heb niet het idee dat één van 'mijn' kinderen met criminaliteit te ma ken heeft gehad." Dreef en La Rose denken nog niet aan stoppen. Met respectievelijk 265 en 170 jeugdleden hebben ze hun handen vol. Ze weten uit ervaring dat het er eer der meer dan minder zullen worden. Dreef en La Rose: "Je moet het idee hebben dat je lid bent van een vereni ging, niet dat je gaat voetballen of bas ketballen. Het sociale aspect is gewoon heel erg belangrijk." Gemiddeld aantal leden van verenigingen die gebruik maken van het passepartout- systeem van de gemeente Soest: 1986 1988 1990 1992 The Red Stars 166 247 234 250 s.o.Soest 496 481 505 496 SEC 388 370 448 329 WZ'49 249 251 255 265 Hees 159 155 150 156 w Soesterberg 108 146 Badso 205 300 302 313 Selby 210 223 227 201 AGAVS 173 181 153 206 Laetitia 158 136 136 138 Smeeing/BDC 189 175 137 117 De Knickerbockers 59 76 90 90 MHC Soest 550 555 504 454 De Eemvogels 90 83 81 61 KVO 170 147 136 123 Shot 88 83 103 83 LTC Soestdijk 676 669 668 686 LTV Soesterberg 479 580 625 580 Stam/SoVoCo 422 380 348 329 DVS/Knollentuin 16 21 29 De Duinkikkers 249 323 256 287 De Schieter 44 AV Pijnenburg 275 332 Bron: Afdeling sport van de gemeente Soest.

Soester Courant | 1993 | | pagina 13