}25!° Vërnuur m Unieke 'overgang' op OBS De Schakel Mavo Soest pakt pestprobleem aan -■•f Woorden vormen in de Rank De huwelijksnacht? Loeh van Walsem MAVO Sportief... INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS Krankeledenbal: al 22 jaar Tumult' op Baarnsch Lyceum iode Kruis start grote werfactie voor bloeddonors in Soest Tapdansen voor 60-plussers Courantenreclame is niet te vervangen Het Baarnsch Lyceum houdt internationale conferentie PAGINA 14| WOENSDAG 10 MAART 1993 •RSONEN SOESTER COURANT PAGINA 15 rAMPPOT ENSOEP Twee leerlingen tussentijds van groep twee naar groep drie 0 300100 NK scrabble voor 21ste keer in Soest Bruidsreportages Project 'Kijk naar je eigen' voor eerste en tweede klassen Wim van llworn NV0B Carnavalsfeest voor Zonnebloem-gasten Sterk cabaret van leerlingen Uw bloed: een gift uit duizenden!' Accountantskantoor J.H. Braber RA Nieuw bij dansschool Gerdie van Kooten ÜPELO Forse buit inbraak Titus Brandsmastraat Fiets en friteuse doelwit van dief V erkeerscontrole Winkeldiefstal v o M DE i GOUDEN Hypotheek informatie - /V I50r GL1.6i (5-deiirs) 31.250," ,IG "V SAMEN IS iedere autodealer. Door uw en diverse verkopers al het iccessoire voor een habbekrats hebben wij nu een geweldige 'pel Astra GL, rnet een speciaal eens 50% korting krijgt, ndaard al voorzien van allerlei i helemaal niet of alleen extra ners. Die zorgen ervoor dat de i een fractie van een seconde volgen van een eventuele aan dacht u van dubbele stalen bal- li een geruststellende gedachte. rraad strek11 ikket 1: 6i 3-, 4- en 5-deurs) t glas - elektrische antenne. Speciale prijs: 695,—- akket 2: 3-, 4- en 5-deurs) inclusiefschuif-fkatueldak; Speciale prijs: L390,~. i waarmee elke Astra eveneens n ander staaltje van technisch ecirculatiesysteem schakelt met gezuiverde interieurlucht. Laten i een stuk prettiger in de file... tiepakket op de Astra GL betaalt u slechts 1.390,-. Een korting lag u dan ook nog eens over extra ant er zitten er toch al 6 in... G: Uw partner in geldzaken. sten rijklaar maken. Prijs- cn specifica- Op De Schakel hebben twee leer lingen pasgeleden een unieke pro motie gekregen. Ze mochten tus sentijds van groep twee naar groep drie overstappen. Volgens de schoolleiding is het tweetal al toe aan de leerstof, waaronder reke nen en taal. Kinderen mogen tegenwoordig vanaf hun vierde verjaardag naar de basis school. Het maakt niet uit of dat in au gustus of veel later in het schooljaar is. Het komt dus voor dat kinderen in ja nuari of in maart aan de hand van vader of moeder voor de eerste keer het klas lokaal binnenstappen. Die kinderen zit ten dan ruim twee jaar in de kleuterklas sen van de basisschool. Volgens directeur A. Broertjes van De Schakel zijn sommige kinderen na twee jaar kleutermateriaal echter al toe aan De gepromoveerde kleuters volgen één van de eerste taallessen in groep drie van De Schakel. De titel is officieus, maar toch. In gebouw De Rank aan de Soester- bergsestraat zullen zaterdag weer zo origineel mogelijke woorden worden gevormd. Inzet: het Ne derlands kampioenschap scrabble. Het is alweer de 21ste keer dat de titel strijd op Soester grondgebied plaats vindt. Wat begon als een gezellig dagje scrabble is uitgegroeid tot een nationaal evenement. De Rank zit zaterdag vol. Die fotograferen we niet. maar van uw huwelijksdag maken wij 'n schitterende reportage en fotografie Telefoon: 02155-18071 het leerproces. De openbare basis school aan de Klaarwaterweg geeft daarom cursussen aan de kleuters van groep twee. In januari gebeurde dat voor de eerste keer. Tijdens die cursus stelde het schoolteam vast dat twee leerlingen al toe zijn aan de stap naar groep drie. Inmiddels hebben ze de eer ste lessen achter de rug. Broertjes: "Op andere scholen doen ze het nog niet. Wij willen deze mogelijk heid wel voor de kinderen creëren en kijken of het kan. Tijdens de cursus kom je daar achter. Het is heel belang rijk datje weet hoe je dat moet aanpak ken en in de organisatie moet opne- De twee gepromoveerde leerlingen van De Schakel mogen elke woensdagmor gen om half elf nog even terug naar hun oude klasgenoten om te spelen. Op die manier wil de schoolleiding de over gang op soepele wijze tot stand bren gen. De leerlingen van Mavo Soest hebben woensdag geboeid en af en toe onder grote hilariteit gekeken naar een to neelvoorstelling van theatergroep Steil, genaamd "Jokes". Deze voor stelling vormde de start van een pro ject waar de eerste en tweede klassen vier weken lang aan zullen werken. Het project, dat de naam draagt "Kijk naar je eigen", is opgezet door de GGD Eemland en het RIAGG Oostelijk Utrecht en is gestemd voor groep 7 en 8 van de basisscholen en klas 1 en 2 van het voortgezet onderwijs. De belang rijkste doelstelling van het project is het voorkomen en bestrijden van pesten en het vergroten van de sociale weerbaar heid van leerlingen. Het wordt steeds duidelijker dat pesten en sociale weer baarheid grote invloed hebben op de ontwikkeling en het functioneren van kinderen. Door de toneelvoorstelling werden de j leerlingen direct betrokken bij het pro bleem pesten en gepest worden. Na een korte pauze gingen de klassen ieder naar een lokaal om onder leiding van één van de spelers en in aanwezigheid van de mentor het stuk te verwerken. Nadat de leerlingen verteld hadden wat ze van het stuk vonden, werden oplos- j singen geïnventariseerd om het pesten te stoppen. De klas werd in 4 groepen I verdeeld. In ieder groepje werden de f£| rollen verdeeld: een pester, een gepeste r en een aantal meelopers. Ieder groepje I speelde na enige voorbereiding een to- I neelstukje van 5 minuten waarin een I mogelijke oplossing om het pesten te stoppen naar voren kwam. Na iedere I presentatie werd nagegaan of het pes- I ten minder was geworden. Na deze ver- I werking was de titel van project "Kijk I naar je eigen" voor de meeste leerlingen wel duidelijk. In de komende drie we ken zullen de leerlingen op verschillen de manieren bezig zijn met het pro bleem pesten en gepest worden. Alle docenten die les geven in de eerste en tweede klas zullen hun bijdrage leveren. De leerlingen krijgen een video te zien die met hun nabesproken wordt, er vindt een uitgebreid klassegesprek plaats onder leiding van de mentor, ze zullen cartoons maken, een "pesttest" doen, ze zullen een oefening doen waarin voorop staat goed naar elkaar te luisteren en ze zullen oplossingen be denken voor een denkbeeldige teener die met een probleem zit op het gebied van pesten. Kortom ze zullen, nu de aandacht voor het pesten is gewekt door de toneelvoorstelling, wat meer inzicht krijgen in het probleem, zich daar een mening over kunnen vormen, ideeën krijgen hoe je het pesten kunt stoppen en er kunnen afspraken ge maakt worden over hoe de leerlingen met elkaar omgaan. Het project wordt afgesloten met het maken van een muurkrant waarin alle bijdragen van de leerlingen terug te vinden zijn. Om de ouders te informeren over het project wordt een ouderavond georga niseerd. De ouders krijgen hierbij de mogelijkheid om ervaringen uit te wis selen over opvoedingssituaties die be trekking hebben op pesten en sociale weerbaarheid. Een medewerkster van de GGD Eemland zal een grote bijdra ge leveren aan deze avond. Wanneer tijdens de uitvoering van het project leerlingen ernstige problemen vertonen op het gebied van pesten en/of sociale weerbaarheid, dan heeft de school een aantal mogelijkheden om deskundige hulp in te schakelen. Sportief. Dat gold vorige week zeker voor de 2e-klassers van MAVO Soest, die zich op 4 maart al om 6.30 uur 's ochtends enthousiast op het school plein verzamelden om een dag te gaan langlaufen in het Sauerland. Helaas liet de tweede bus 'even' op zich wachten, zodat met enige vertraging vertrokken werd naar Altastenberg. Daar aangekomen stortten de leerlin gen zich (soms letterlijk) op het lang laufen in de schitterende omgeving. De voorbereidende oefeningen (met stof doeken onder de voeten om te kunnen glijden) die de leerlingen tijdens de gymnastieklessen hadden uitgevoerd, kwamen nu goed van pas. Bovendien was leraar B. Uffen, zelf een geoefend langlaufer en bekend met de omgeving, ter plaatse aanwezig om nuttige aanwij zingen te geven. Terug in de bus waren de leraren leerlingen het voor deze keer roerend met elkaar eens: dit sportieve gebeuren vraagt om herhaling. BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 02155-15073-FAX17496 NIEUWBOUW .«VI VERBOUW RENOVATIE rf ONDERHOUD Woensdag 10 maart Open Huis: Vallei Coll., voor vwo, havo, mavo, Paladijnenweg 611, Amers foort. Vanaf 19.30 uur. Open Huis: Vallei Coll., voor VBO-Handel/Adminstr./Verk., Dierenriem 11 Amersfoort. Van 14.30-16.30 uur. Open Huis: Vallei Coll., voor VBO-IVBO, Hooglandseweg 55, Amersfoort. Van 16.00-20.00 uur. Zaterdag 13 maart Open Dag: Oranje Nassau School voor mavo, Overboslaan 15, Bilthoven. Van 10.30-12.30 uur. Open Dag: Het Nieuwe Lyceum voor havo, athen., gymn., Jan Steenlaan 38, Bilthoven. Van 9.30-12.30 uur. Open School: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a, Soest. Van 10.00-12.00 uur. de deelnemers zullen hun hersens bre ken, literair creatief moeten nadenken en vooral bij de lesjblijven. De tien beste scrabbelaars kunnen een prijs mee naar huis nemen. Ook degene die het langste woord maakt en degene die het meest originele woord op het speelbord legt, krijgt een prijs. Natuur lijk wordt het woordenboek opengesla gen als er twijfels of meningsverschillen zijn over een woord. Op zaterdag 20 maart vindt het 22e "Krankeledenbal" plaats in Amers foort, georganiseerd door carnavals vereniging "De Kiezelfoorters" en aangeboden aan de gasten van de "Zonnebloem". Het Krankeledenbal is een geweldig feest met veel artiesten. Een paar hon derd gasten van de Zonnebloem kun nen van deze avond genieten en 22x is extra bijzonder. Tevens bestaat de pro vinciale afdeling van de Zonnebloem 15 jaar; dit keer zal het krankeledenbal dan ook extra in het zonnetje staan. De Zonnebloem is een vereniging die zich inzet voor het welzijn van zieken en li chamelijk gehandicapten. De Zonnebloem is dan ook ontzettend blij met dit Krankeledenbal, dat aange boden wordt voor de Zonnebloem gas ten. De Kiezelfoorters verrichten met een grote groep heel veel werk voor de ze avond. In carnavalstijd gaan zij de markt op om aan de marktkooplieden een financiële bijdrage te vragen. Door hun steun kan deze avond georgani seerd worden. Veel artiesten treden er op en er is alle gelegenheid voor een borreltje en een hapje. Het Krankeledenbal is dus een avond aar He gasten echt naar uitkijken. De Zonnebloem is er trots op dat dit nu voor de 22e keer wordt gedaan. Het Krankeledenbal is op zaterdag 20 maart in scholengemeenschap de Ame- rij. Aanvang 19.00 uur; zaal open 18.00 uur. De toegangsprijs is f 7,50 inclusief consumpties. Toegangskaarten zijn te verkrijgen via de afdelingen van de Zonnebloem. Wie meer informatie of ook naar dit Kran keledenbal toe wil, kan contact opne men met Dorien Becks, tel. 033- 721488, of met Tiny Overeem, tel. 033-802891. Tientallen leerlingen van Het Baarnsch Lyceum bewezen donder dag dat ze meer kunnen dan leren en sporten. Onder de regie van drie van hen brachten ze in een vlot tempo het cabaretprogramma "Tumult", waarin lyriek, persiflage, kritiek en kolder el kaar afwisselden. Na een wat zwak openingslied was het vrijwel de hele avond raak. Hoogtepun ten waren de sketches "De praatgroep" en "Greenpoint" en de liedjes "Ik ken jou nu wel", "Opsporing verzocht" en "Nietsvermoedend" De vaak sterke teksten waren van Sjoerd Ammerlaan, Ronald Craenen en Joost Schouten. De laatste had alle muziek zelf gecomponeerd en bege leidde het gezelschap voortreffelijk op de vleugel. Petra Koks, Craenen en Schouten leverden met hun strakke re gie een prestatie van formaat." Mede door de leuke decors en de perfecte techniek was het een uitstekend geheel. Pesten en gepest worden tijdens een toneelvoorstelling op de Mavo Soest. De bloedbank Gooi en Eemland van Het Nederlandse Rode Kruis telt ruim 15.000 donors. Geza menlijk staan zij geheel belange loos zo'n 25.000 halve liters bloed per jaar. Dankzij deze donoren kunnen veel patiënten behandeld worden. Toch is er nog een groot tekort aan bloed en vooral aan bloedplasma. De bloedbank Gooi en Eemland ver zorgt de bloed- en plasmavoorziening van alle ziekenhuizen in het Gooi, Amersfoort en Almere en levert veel plasma aan het centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst te Am sterdam. Bloedplasma is nodig voor de bereiding van o.a. de stollingsfactor VIII die onontbeerlijk is voor de behan deling van hemofiliepatiënten (bloe derziekte). Veel patiënten hebben de ziekte in zo'n ernstige mate dat ze elke week factor VIII nodig hebben, bereid uit het plasma van 15 tot 20 donoren! Rond 1980 begon de vraag naar plasma het aanbod in Nederland te overtreffen. Dat tekort is de laatste jaren nog nijpen der geworden. Actie in Soest Om het landelijk plasmatekort terug te dringen heeft de bloedbank Gooi en Eemland een plasmaferese - project DIENSTVERLENING AAN MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Oude Utrechtseweg 12 - 3768 CC Soest - Telef. 02155 - 1 69 11 Dansschool Gerdie van Kooten heeft een methode ontwikkeld om dames en heren van zestig jaar en ouder op aangepaste wijze te leren tapdansen. De danscursus begint op dinsdag 30 maart in diensten centrum De Vijverhof aan de Kla rinet. "Ouderen kunnen alles leren wat jon gere mensen kunnen doen", zegt Ger die van Kooten. Ze zegt dat op grond van haar ervaringen die ze opdeed toen ze zich specialiseerde in het lesgeven aan ouderen. Ze gebruikt een aange paste lesmethode tijdens de tapdans cursus. "Gedurende de helft van de cursus zit- EEn fototoestel, een draagbare tele foon, een fles whisky, wat sieraden waaronder drie heren- en een dames horloge plus een geldbedrag van ca. 1200 gulden, dat was de buit bij een in braak die in het weekeinde plaatsvond in een huis aan de Titus Brandsma straat. Bovendien nam de inbreker van uit de keuken ook de autoradio mee, die de eigenaar juist om diefstal te voor komen uit zijn auto had gehaald. De da der kwam binnen door via het boven licht het keukenraam te openen. De be woner, een 34-jarige Soester, deed aan gifte bij de politie. Een 60-jarige bewoner van de Ples- manstraat in Soesterberg ontdekte vrij dagavond dat uit zijn achtertuin een da mesfiets ontvreemd was. Bovendien bleek de dief in het voorbijgaan ook een friteuse te hebben meegenomen. De politie hield vrijdagmorgen aan de Birkstraat een verkeerscontrole, die duurde van half tien tot elf uur. Acht automobilisten kregen een proces-ver- baal: twee wegens een verlopen APK- keuring, een wegens gladde banden en vijf wegens het niet dragen van de auto gordels. ten de deelnemers op een stoel. Dat is mogelijk, omdat de speciale 'slagen' en 'taps' zittend op een stoel kunnen wor den geoefend", aldus Van Kooten. De lessen bestaan uit een warming-up en een oefengedelte. Daarna wordt de dans geleerd. De cursus omvat vijf les sen van veertig minuten. Halverwege wordt tien minuten gepauzeerd. De danslerares wijst erop dat speciaal schoeisel niet nodig is, als de schoenen maar makkelijk zitten. "De mensen hoeven evenmin aanleg voor tapdansen te hebben, want met tien minuten 'huis werk' per dag leren ze het ook. Tapdan sen is leuk en het betekent goede li chaamsbeweging. Misschien zijn er wel cursisten die na afloop een demonstra tie geven Vanaf 30 maart geeft Gerdie van Koot en vijf weken lang elke dinsdagmiddag les in de Vijverhof. De kosten bedragen 35 gulden per deelnemer. Daarvoor krijgen de cursisten ook de speciale 'ta- p-ijzers' die onder de schoenen worden geschroefd. Inschrijven kan tot en met 23 maart telefonisch worden gedaan. Voor informatie kan contact worden opgenomen met Gerdie van Kooten. Ze is dagelijks van 17.00 tot 19.00 uur bereikbaar, tel. 28598. De politie heeft vorige week proces verbaal opgemaakt tegen een 23-jarige Soesterse, die bij een supermarkt aan de Parallelweg was betrapt op winkeldief stal. De vrouw wilde zonder betalen voor ruim f 48,- aan goederen meene men. Verkoop Verhuur Reparaties van gereedschappen en machines voor de vakman en de doe-het-zelver Industrieweg 37b - Tel. 19589 Nu uit voorraad lever baar, honderden titels. dealer voor Soest: A n P audio video Steenhoffstraat 15 - Soest - Tel. 1 21 32 opgestart. Plasmaferese houdt in dat de donor de rode cellen uit het afgenomen bloed terug ontvangt, zodat alleen het plasma van de donor wordt gebruikt. Deze donor is dan niet meer beschik baar voor "gewone" bloeddonatie. Omdat een groot aantal donors uit Soest en Soesterberg zich beschikbaar hebben gesteld als plasma-donor is het aantal bloed-donoren in de gemeente Soest gedaald en moet het donorbe stand weer aangevuld worden. Bloed, een noodzaak In samenwerking met de afdeling Soest/Soesterberg van het Nederland se Rode Kruis zal de bloedbank Gooi en Eemland de komende weken in Soest de aandacht vestigen op het do nortekort. De bevolking wordt drin gend opgeroepen zich aan te melden als donor. Men kan zich aanmelden met een telefoontje naar Tineke Vortref- flich, tel. 17998. Ook kan men een briefkaart of een briefje in een gesloten enveloppe zon der postzegel sturen aan: Bloedbank Gooi en Eemland, Antwoordnummer 145, 1200 WB Hilversum. Na opgave wordt een aanmeldingspakket ge stuurd, waarin informatiefolders en een aanmeldingsformulier zijn ingesloten. Uw bloed: een gift uit duizenden! Als onderdeel van haar vijftiende lustrum organiseert Het Baarnsch Lyceum een Internationale Jeugd Conferentie. Jongeren van 16 tot 19 jaar uit heel Europa zullen van 16 maart tot en met 19 maart 1994 bij elkaar komen om ideeën over het Europa van de jeugd uit te wis selen en om over hun Enropa te beslissen. Het Baarnsch Lyceum verwacht ruim 150 jongeren, opgedeeld in 20 delega ties uit de EG-landen. Ook zullen scho len uit enkele Noord- en Oosteuropese landen hun afgevaardigden sturen. Het organiseren van deze internationale jeugdconferentie is een logische ont wikkeling van een uitwisselingsproject dat op het lyceum nu vier jaar succesvol loopt. Met dit uitwisselingsproject en deze conferentie wil Het Baarnsch Ly ceum een bijdrage leveren aan interna tionalisering onder de jeugd en een be ter begrip tussen volkeren. Het programma van de conferentie is intensief. Vertegenwoordigers van commerciële, politieke of culturele in stanties zullen werkgroepen leiden over actuele thema's die de jeugd bezig houdt. Het hoogtepunt van de confe rentie zal het parlement zijn. Daar zul len de delegaties stemmen over resolu ties die uit de werkgroepen zijn voort gekomen. De aangenomen resoluties worden aangeboden aan prominente (Europese) politici. Iedere delegatie krijgt behalve voorbereidend werk op de thema's ook de opdracht een ten toonstelling samen te stellen over de streek of het land van herkomst. Na tuurlijk staat een uitgebreide excursie naar de hoofdstad en door de polders op het programma. De voertaal zal steeds het Engels zijn. Het Lyceum heeft de eerste aanmeldin gen uit Denemarken, Frankrijk, Duit sland, Engeland, Slowakije, Grieken land, Luxemburg en Hongarije al bin nen. Met zes buitenlandse scholen wor den mogelijke thema's uitgewerkt, yer- volgens zal de organiserende commissie op zoek gaan naar interessante sprekers die de jeugd kunnen boeien. De school zet nu alles in het werk om sponsors te vinden die vinden dat de internationale jeugd iets te zeggen heeft over het Euro pa van de jongeren. 5 jaar vaste rente Annuïteit Spaarhyp. Trad.Leven gemeentegarantie werke opge opge werke opge lijke geven geven Geldverstrekker lijke geven Geldverstrekker rente rente rente rente rente Bouwfonds Limburg 7,87 7,5 7,7 ZwitserLeven 7,74 7,5 GAK Pensioenfonds 7,92 7,6 7.9 NOG 7,92 7,6 7,9 Zwolsche Alg. 7,85 7,5 Zwolsche Alg. 7,92 7,6 7,9 Vita 7,98 7,7. ABP 8,19 7,8 8.0 Hooge Huys 8,08 7,8 Bouwfonds Hyp. 8,19 7,8 8,0 ROYAL 8,18 7,8 Centr. Volksbank 8,19 7,8 7,9 Nederlanden 1870 8,19 7,9 Delta Lloyd 8,19 7,8 .8,0 Amersfoortse 8,30 8,0 Hooge Huys 8,19 7,8 8,0 AEGON 8,30 8,0 HNG 8,22 7.8 8.0 AMEV 8,30 8,0 Woonfonds Hypoth 8,30 7,8 8,1 Delta LLoyd 8,30 8,0 Avéro 8,39 '8,0 8,0 Equity Law 8,30 8,0 Bank Mees Hope 8,41 8.0 Nationale Ned. 8,30 8,0 Nutsspaarbank 8.41 8,0 8,2 Stad Rotterdam 8,30 8.0 Postbank 8,41 8,0 8,2 Tiel-Utrecht 8,30 8,0 SNSbank 8,41 8,0 8,2 Ohra 8,32 8,0 Spoorweg Pensf. 8,41 8.0 Avéro 8,39 8,0 VSB 8,41 8.0 8,2 NOG 8,40 8,0 ABN-AMRO 8,51 8,1 8,3 Prudential 8,61 8,2 Direktbank 8,51 8,1 8,3 Andere vormen opge geven rente Friesland Bank 8,51 8,1 8,3 - Geldverstrekker ING Bank 8,51 8,1 8,3 - Bouwf. Rente Rust 8.3 Nederl.Hyp.Bank 8,51 8,1 8,2 - Bouwf.(PGGM) Loonvast 8,7 RABO Hypoth.Bank 8,51 8.1 8,3 - Rabo Rente Stabiel 8.1 Ohra 8,53 8,2 8,2 - Roparco Krediet 8,7 AMEV 8,62 8,2 8,3 - SNS Netto Lasten 8,1 Nationale Ned. 8,62 8,2 8,3 - WUH Lage Lasten 8,0 Tiel-Utrecht 8,62 8,2 8,3 Aegon Hypoth.Bank 8,95 8,5 8,3 J*: Amersfoortse 8,1 Nederlanden 1870 8,2 - nvmiM: lM\/M Peildatum: 1 maart 1993

Soester Courant | 1993 | | pagina 15