rfCdf/r Natuur O Nabij Kinderboerderij: 30.000 bezoekers /Tl nieuws 1 CULTUUR WELZIJNI (i fNvoirt CirLióhOCK Schilderijen in Molendael Nieuwe expositie De Bereklauw Wim van Hoorn Dimitri Shapko zaterdag te gast bij 'huisorkest' perron 5B WOENSDAG 10 MAART 1993 SOESTER COURANT PAGINA 18 De Vrije Teugel blijft records breken Van Hannie Jansen en Annemarie Willemsen Aquarellen van Nel Kooyman Zomerbollen rVN-wandeling op 't Soester Hoogt Kinderboerderij zoekt talent voor talentenjacht Kinderboerderij De Vrije Teugel Lezing in kwekerij over afvalprobleem Spullenhulp dagelijks te bellen NJMereldH/inkel Buitenkansjes - -r- Fotocursussen bij Stichting Statief Vrijwilligers Vakature Bank Wie vergelijkt leest de Soester Courant Sweet Emma, Dear Böbe 035-245555 Opmerkelijk jazztrio in Artishock Cultureel Creatief Centrum Willaerstraat 49, tel. 22188 Poëzie-avond SLAS Op vrijdagavond 12 maart wordt in de raadzaal van het gemeentehuis in Soest een feestelijke manifestatie gehouden rond de Rinke Tolman poëzie-wed- strijd. Ruim 150 mensen hebben meer dan 200 gedichten ingestuurd. Tijdens deze avond zal de Rinke Tolman prijs uitgereikt worden aan de winnaar. Het tweede onderdeel van de avond bestaat uit een gesprek tussen de schrijver Remco Campert en Jef v.d. Sande. Campert zal tevens voordragen uit ei gen werk. De toegang tot de poëzie- avond is gratis. Kinderbios Voor de kleintjes (vanaf 3 jaar) zijn er op vrijdag 19 maart leuke tekenfilms te zien in de kinderbios. Een uur lang kun nen kleuters genieten van de korte en eenvoudige filmpjes met veel muziek. Welke films hebben we op het pro gramma staan: De beertjes en de eend jes, de hoefsmid, de biggetjes zoeken een huis, het nijlpaard en de mol, een muis als verstekeling. De film begint om 15.45 uur en de toegang is f 3,- voor kinderen en f 5,- voor volwassenen. Familietheater 'Otto '39 en de bah-bakken'. Zo heet de familietheatervoorstelling die gespeeld wordt door Arno Huibers. Op zaterdag 27 maart is hij te zien in het theater van C-drie. De voorstelling gaat over de zwerver Otto. Hij woont in huisvuil container nr. 39, waarin hij de mooiste dromen droomt. Aanvang 14.30 uur en de toegang voor kinderen is f5,- en voor volwassenen f 7,50. Rond deze voorstelling wordt op maan dag 22 maart voor volwassenen een le zing georganiseerd waarin aandacht wordt besteed aan de theatervormen fi- gurentheater en mime. De lezing begint om 20.00 uur en de prijs is f 17,50 incl. toegang theatervoorstelling. Opgave is mogelijk bij de administratie van C-drie. Hongaarse- en zigeunerdans In de maand april wordt een korte cur sus Hongaarse- en zigeunerdans ge houden. De lessen worden begeleid door de Hongaarse docent Gusztav Ba- lazs en de docente Els Hilhorst. Gusz tav is etnoloog en verzamelt het lesma teriaal zelfbij zigeuners in Hongarije en Roemenië. Hij is tevens begeleider van de muziekgroep 'Maljaki Luludji' (wil de bloem). Op woensdag 14 april zal deze groep een concert geven in C-drie. De toegang is f 10,- (tevens toegang dansbal). Wanneer u belangstelling heeft voor de korte cursus zigeunerdans dan kunt u zich hiervoor schriftelijk in schrijven bij de administratie van C-drie. De cursuskosten zijn f 34,- voor 4 lessen van anderhalfuur. De eerste les vindt plaats op woensdag 7 april om 20.30 uur. Wordt verwacht: maart: fototentoonstelling 'Idolen'; 12 maart: poëzie-avond SLAS in raad zaal gemeentehuis; 19 maart: kinderbios 'Walt Disney te- kenfilmspecial'; 22 maart: lezing 'figurentheater en mi me'; 26-28 maart: workshop decoratie technieken; 27 maart: familietheater 'Otto '39 en de bah-bakken' van Arno Huibers. Pro memorie: C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 tot 12.30 uur, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur; op zaterdag van 15.00 tot 23.00 uur. Op zondag is C-drie gesloten. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49,3766 CP in Soest en telefonisch te be reiken onder teL 02155-22188. De Vangrail, tel. 17615 Het Kruispunt, tel. 21987 De Praatpaal,tel. 19546 Buurthuis Het Kruispunt aan de Al- bert Cuyplaan 200. Dinsdagclub Te oud voor de woensdagmiddag-in stuif? Dan is er vanaf nu voor jongeren- van 9 tot en met 12 jaar elke dinsdag vanaf 16.00 uur een dinsdagclub. Je kunt er knutselen, leuke films zien, spelletjes doen en nog veel meer! Dins dag 16 maart gaan we met golfkarton van alles knutselen. Entree f 1,00. Woensdag-instuif Woensdag 17 maart is er van 14.00 tot 15.30 uur voor kinderen van 4 tot 8 jaar een instuifmiddag. Deze middag is het een buitendag. Met mooi weer gaan we buiten spelen en kan je stoeptekeningen maken of spelletjes doen. Entree f 1,00. Tevens is er op woensdag 17 maart van 14.00 - 15.30 uur de kleintjes van twee tot vier jaar voorlezen in het Turks. We gaan dan met de kinderen naar de bi bliotheek waar we uit een boekje een verhaal voorlezen. Terug in Het Kruis punt kunnen de kinderen nog wat spe len of een kleurplaat kleuren. Kosten f 1,00. Buurthuis De Praatpaal aan de Smits- weg 311, organiseert: Disco Op zaterdag 13 maart is er in de Praat paal weer een disco voor 12-15 jarigen. Aanvang: 19.30 uur. Toegang: f 3,00 Pashouders f 2,00. Buurthuis De Vangrail aan de Nachte gaal weg 8, organiseert: Bingo-avond Op zaterdag 13 maart is er weer de maandelijkse bingoavond in de Vang rail. Wederom zijn er mooie prijzen. De zaal staat vanaf 19.30 uur voor u open. Op de kinderboerderij weten ze zelf ook niet meer waar de grens ligt. Met 30.877 bezoekers brak De Vrije Teugel in 1992 opnieuw alle records. Bij de verschillende activiteiten werden 14.877 deel nemers geregistreerd. Daarnaast kwamen 16.000 mensen om ande re recreatieve redenen naar de welzijnsinstelling aan het Vede- laarpad. De cijfers staan in het jaarverslag van De Vrije Teugel dat vorige week aan het gemeentebestuur is overlegd. "Het lijkt bijna onmogelijk, maar het is waar: 1992 was een nog fantastischer jaar", is de openingszin van het voorwoord. "Waar het einde van deze opgaande lijn is te vinden, is onbekend, maar het zal wel ergens in het heelal liggen." De topper van alle activiteiten op de kinderboerderij vormden de festivitei ten op koninginnedag. Het Oranjefeest trok vorig jaar niet minder dan 3.500 bezoekers. Goede tweede zijn de ver jaardagsfeestjes met in totaal 2.562 kin deren. Daarnaast namen 2.031 basis scholieren deel aan de natuur educatie- projecten en verbleven 1.998 leeftijds genoten tijdens hun schoolreisje op De Vrije Teugel. De theatervoorstellingen werden bezocht door 1.926 mensen. Het aantal deelnemers aan de peute r/ouderochtenden, de kinderdisco, het kinderrestaurant en de losse activiteiten In Medisch Centrum Molendael aan de Soesterbergsestraat is een tentoonstelling te zien van de Zeis ter kunstenares Hannie Jansen en haar collega Annemarie Willem sen uit Utrecht. De schilderijen en het vitrinewerk is tot en met 12 april te bezichtigen. Willemsen doet sinds zes jaar aan beeldhouwen. Ze volgt al drie jaar les sen bij beeldhouwer Frans de Fotter. Haar voornaamste inspiratiebron is de menselijke gestalte. Haar werken varië ren van sterk realistisch tot geabstra heerd. Van Hannie Jansen hangen schilderijen in Medisch Centrum Molendael. Ze heeft een voorliefde voor bloemen, maar schildert ook landschappen en stillevens. In opdracht geeft ze op het doek ook huizen en bruidsboeketten Vanaf zaterdag 13 maart is in het Soester kunstwinkeltje 'De Be reklauw', Steenhoffstraat 63, een ten toonstelling te zien van het laatste werk van Nel Kooyman uit Blaricum. Met het naderende vooijaar in zicht zijn de aquarellen van deze kunstenares een verademing te noemen. Frank en vrij, met frisse wazige tinten, geeft zij net datgene aan waardoor haar schilderijen een boeiende indruk achterlaten. De geheimzinnigheid die de natuur ons biedt, is in haar werk terug te vinden. Als Nel Kooyman over haar werk praat, praat zij over de inspirerende werking van de omgeving waar zij woont. "De natuur boeit me ieder uur van de dag, de eigen tuin en de woonomgeving zijn een bron van inspiratie. Altijd weer getrof fen door vorm en kleur tracht ik met aquarel het meest karakteristieke van het onderwerp weer te geven. Water verf kan een eigen leven gaan leiden, soms verlies je, soms krijg je iets ca deau." Nel Kooyman, die naast een groot aan tal exposities zelf ook schilderlessen geeft, probeert met veel plezier en en thousiasme haar eigen ervaringen aan haar cursisten door te geven. Het is haar tweede expositie in 'De Bereklauw'. Haar opleiding kreeg zij aan de Acade mie voor Beeldende Kunst 'Artibus' in Utrecht. De tentoonstelling duurt t/m 21 april en is dagelijks te bezichtigen van 10.00 - 18.00 uur. "O" O KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Wie denkt dat er na al het krokus-nar- cis-tulp-hyacint en ander bollengeweld niets meer te beleven valt, komt bedro gen uit. Op donderdag 18 maart zal Ri- ta van der Zalm, bollenkweekster in hart en nieren, voor Groei en Bloei, een lezing houden over sierlijke zomer- bloeiers, onvermoede schoonheden uit een bloembol. Eigenlijk ligt het helemaal niet zo voor de hand om bij het samenstellen van een zomerbloeiende border ook bolgewas sen te betrekken. Vaste planten en een- of tweejarigen bepalen grotendeels het beeld. Zou het misschien komen door dat bolgewassen zich nogal eens nukkig gedragen en niet doen wat wij graag wil len? Als dat al zo is, dan is mogelijk de standplaats toch niet geheel naar wens geweest of de samenstelling van de grond was niet geheel naar wens ge weest of de samenstelling van de grond was niet goed genoeg. Wie in het verleden teleurstellingen te verwerken heeft gekregen zou deze le zing toch niet mogen missen... Gega randeerd dat u het toch weer gaat pro beren, gewapend met de tijdens deze le zing opgedane kennis en de ervaring van Rita en op uw netvlies de prachtige kleuren en vormen van zomerbloeiende bolgewassen. Een grote en bekende groep is de iris: veelldeurig, van laag tot hoog, rijk- bloeiend van het vroege voorjaar (iris reteculata) tot in de herfst (iris germani- ca). Op de Soester grond zal een aan trekkelijk nieuwkomertje als Oxalis het ook goed doen. De Nederlandse naam is klaverzuring en deze plantjes, oor spronkelijk afkomstig uit Zuid-Afrika, zijn bijzonder geschikt voor zonnige plekjes in kleine tuinen, voor rotstuinen en potten. De bloeitijd ligt laat: septem ber tot de eerste nachtvorst. Een alleraardigst bolgewasje, met zacht-blauwe bloempjes, niet groter dan 25 cm is Ipheion. In de volle zon ge plant heb je er een groot deel van de zo mer plezier van. Tot de zomerbloeiers behoren uiteraard ook de (niet winter harde) Galtonia, Eucomis, Cyclamen en diverse soorten lelies. Rita zal dit keer ook een klein deel van haar uitge breide assortiment meenemen, u kunt hiervan profiteren! De lezing wordt gegeven in het EHBO- gebouw aan de Parallelweg (tussen Dalweg en Molenstraat, voorbij de Ge- mar) aanvang 20.00 uur. Niet-leden zijn welkom tegen een vergoeding van f 3,-. IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. Op 14 maart is "Natuur in de lente" het onderwerp van de maandelijkse wan deling die IVN-Eemland organiseert op het "Soester Hoogt". Dit startpunt is gelegen aan de verbindingsweg tussen station Soestduinen en het vliegveld Soesterberg en bereikbaar met CN-lijn 73. Gestart wordt om 14.00 uur. Het vooijaar is weer zichtbaar. We zien de voorjaarsbloemen en de uitbottende bomen en we horen de kwetterende vo gels, zoals zwartkop, mezen en 't rood borstje. Ons wandelgebied is in de voorlaatste ijstijd ontstaan, c.a. 150.000 jaar geleden. Rendierjagers trokken hier ca. 80.000 jaar voor Chris tus al rond. Vuurstenen van deze jagers zijn hier gevonden, alsmede grafheu vels. We hebben hier te doenmet een zeer va riabel landschap dat nogal heuvelachtig van aard is. Meest pure zandgrond, re den waarom delen van het terrein afge graven worden t.b.v. de bouw en we genaanleg. Weliswaar berust op de af- gravers de verplichting tot herbeplan ting, maar de oorspronkelijke toestand is toch verre te verkiezen boven dit ta melijk steriele resultaat. Gelukkig is er nu nog voldoende over voor een interessante wandeling. Er is veel te zien aan planten, zoals de Jan- panse Duizendknoop, Bergvlier, Ko ningskaars en Distels, Boerenworm- kruid, Kruiskruid, Springzaad, Hengel en het Maartse Viooltje. Ook heide en Adelaarsvaren zijn hier present. In het productiebos staat o.a. de zwarte den. Verderop de larix en de Douglasspar (ik hoorde iemand zeggen "dit zijn geen bomen, maar monumenten!). Zeer vroege vogels zitten al op de eie ren, maar de meeste vogels komen pas nu uit hun overwinteringsgebied terug. Er valt dus volop te genieten van deze zeer Nederlandse natuur. Het nabij ge legen vliegveld houdt zich zondags meestal rustig en ook een enkel zweef vliegtuig boven uw hoofd maakt geen lawaai. Het overige vertellen de gidsen op deze wandeling. Dus alles bijeen een goede reden om mee te wandelen. Informatie: tel. 18551 in Soest. loopt per activiteit in de honderden. De leiding van de kinderboerderij zegt met betrouwbaarheid te kunnen schat ten dat ongeveer zestienduizend men sen om een andere reden naar De Vrije Teugel kwamen. Ze namen een kijkje bij de dieren, genoten van een picknick, vermaakten zich met de speeltoestel len, genoten van het zonnetje, lazen een boek of deden een spelletje. Stabiliteit De leiding karakteriseert 1992 als een jaar van verandering en stabiliteit. Er werd veel verspijkerd aan de kinder boerderij, maar de activiteiten bleven leuk voor jong en oud. Aan de kinder boerderij zijn vier beroepskrachten ver bonden. Naast directeur Leo van den Berg zijn dat onderhoudsman Heine Tolsma, dierenverzörgster Miijam van der Wal en Titia Tabak. De laatste nam in augustus de natuurprojecten over van Marieke Boneschansker. Het team kan daarnaast een beroep doen op sta giaires en een leger aan vrijwilligers. In totaal leven 130 dieren op het terrein. De vissen zijn niet meegerekend. De medewerkers van de kinderboerde rij zijn blij met de gang van zaken in het afgelopen jaar. In het slotwoord van het jaaroverzicht valt dan ook van de hand van Leo van den Berg te lezen: "We zijn ervan overtuigd dat wij veel fijne herin neringen verzorgen in de geheugens van kinderen door ze nu veel leuke, leerzame en boeiende indrukken mee te geven. We gaan er vrolijk mee door in 1993." Kinderboerderij De Vrije Teugel is op zoek naar kinderen van vier tot en met twaalf jaar die willen meedoen aan de talentenjacht op koninginnedag. De talentenjacht is één van de activitei ten in het kader van het Oranjefeest op 30 april. De deelnemers mogen zingen, vertel len, moppen tappen, dansen of toneel spelen. In enkele voorronden worden de tien beste talenten geselecteerd voor de talentenjacht op koninginnedag. Kinderen die willen meedoen kunnen zich bij De Vrije Teugel aanmelden, het telefoonnummer is 18136. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 11 maart Van 9.30 - 11.00 uur: Groep 1 van de Professor Waterinkschool komt langs om mee te doen met het project over 'Hok, bak en huis'. Ook omstreeks deze tijd de volwassenengroep die weer mooie dingen komt maken. Van 13.15 - 15.00 uur komt groep 2 van de Profes sor Waterinkschool met hetzelfde pro ject meedoen. Van 15.45 - 17.45 uur: Monique, Charlotte, Sander en Tessa komen hun verjaardagsfeestje vieren. Vrijdag 12 maart Van 9.30 -11.00 uur is groep 2 van De Bron welkom bij Titia voor het natuur project over "Hok, bak en huis", 's Mid dags komt groep 4 van de Van der Huchtschool meedoen aan hetzelfde project. Van 15.45 - 17.45 uur: Rick, Eveline en Marianneke vieren hun ver jaardag met wel 30 vriendjes. Zaterdag 13 maart Vanaf 13.30 - 16.00 uur: drie verjaar dagspartijtjes zijn er vandaag. Van Rianne, Arie en Adinda. Verder be staat de mogelijkheid om mee te helpen met de verzorging van de dieren. Maandag 15 maart Van 9.15 -11.00 uur: groep 1 en 2 van De Schakel komt meedoen met het pro ject over "Hok, bak en huis". Van 13.15 - 15.00 uur: Groep 4 en 5 van de Des- mond Tutuschool is welkom bij hetzelf de project. Dinsdag 16 maart Van 13.15- 15.00 uur: Groep 4 van De Wegwijzer komt voor het project over natuureducatie. Van 16.00 - 17.30 uur zijn de kinderen van de toneelgroep weer driftig in de weer met hun eigen toneelstuk. Woensdag 17 maart Van 9.30 - 11.30 uur: peuter/ouderac- tiviteit voor de allerjongsten met hun vader/moeder. Lekker zingen, spelen en iets leuks maken en natuurlijk koffie en limonade. De prijs is vier gulden per ouder/kindpaar. Om 14.00 uur speelt de theatergroep van de kinderboerderij haar nieuwste voorstelling voor kinde ren van vier tot enmet twaalf jaar. Na de voorstelling is er limonade en snoep en dan gaan we nog allerlei leuke spelen doen. Deelname kost twee gulden per kind. In de gemeentelijke kwekerij aan de Molenstraat wordt morgenavond ge sproken over het groeiende afvalpro bleem. Medewerkers van de Stichting Milieu defensie en de gemeente Soest snijden dit onderwerp om 20.00 uur aan. Na de pauze is er gelegenheid tot discussie. De toegang is gratis. Het kringloopcentrum Spullenhulp is voortaan vrijwel de gehele week bereikbaar voor telefonische kon takten, met uitzondering van de maandag- en de zaterdagmiddag. Het telefoonnummer is: 18730. "^^^^kchting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 In de eerste weken van maart kon de Wereldwinkel een aantal "buitenkans jes" te koop aanbieden. Hoe zijn die verlaagde prijzen mogelijk, zult u zich afvragen. Gaat dat ten koste van de mensen in de Derde Wereld? Neen, zo zit dat gelukkig niet. De pro ducenten hebben, zoals gebruikelijk, een normale prijs voor hun artikelen ontvangen. Een prijs die hen in staat stelt een betere toekomst op te bouwen. Het is misschien goed te vertellen hoe de Wereldwinkel deze artikelen zo goedkoop kan aanbieden. In het cen traal magazijn van SOS-Wereldwinkel werden om twee redenen een aantal ar tikelen voordelig aangeboden. a. het zijn kunstnijverheidsprodukten, waarvan slechts één exemplaar aan wezig is en die nooit in het assorti ment van SOS zijn opgenomen. De ze zg. monsters doet SOS nu van de hand.. b. het zijn kunstnijverheidsprodukten, die men vanaf nu niet meer in de handel brengt, omdat daarvoor in de plaats andere artikelen zijn geko men. Men zou dit de magazijnop ruiming van SOS-Wereldhandel kunnen noemen. Deze artikelen worden éénmaal per jaar aan de Wereldwinkeliers aangeboden. Een gelegenheid die ook de We reldwinkel Soest niet voorbij liet gaan. Openingstijden: de Wereldwinkel is op maandag gesloten, maar voor de rest van de week elke dag van 9.30 uur tot 17.00 uur open; ook de koopavond. Tel. 14780 De tuinvijver De afdeling Soest/Baam van aqua riumvereniging Neon Tetra heeft een dia-lezing georganiseerd. Die wordt op donderdag 11 maart gegeven door H. Alblas. De bijeenkomst vindt plaats in De Speeldoos aan de Rembrandtlaan in Baarn en begint om 20.00 uur. Leden van Neon Tetra kunnen de dia-lezing gratis bijwonen, andere belangstellen den wordt een entree van drie gulden Stichting Statief organiseert weer een fotocursus voor beginners. Deze cursus start op maandagavond 15 maart en duurt vijf lesavonden. De volgende on derwerpen komen aan bod: Uitleg van de camera; Objectieven; Scherptediep te; Belichting en verlichting; Flitsen; Filters; Foto-opdrachten. Op 16 maart start er ook weer een cur sus afdrukken zwart-wit negatieven. Deze cursus bestaat uit drie lesavonden en de volgende onderwerpen komen aan bod: Zwart-wit film ontwikkelen; Zwart-wit afdruk op verschillende pa piersoorten; Een perfecte vergroting maken. Al deze fotografiecursussen staan uit voerig in een folder beschreven die aan te vragen is bij Fred Vermeulen, Hart- weg 20, 3762 SE Sost, tel. 18105. Steenhoffstraat 9A, tel. 12075 Evenementen Donderdag 11 maart: lezing Christi- ne Kraft in bibliotheek, Alb. Cuyplaan, 10.00 uur; Vrijdag 12 maart: lezing Remco Campert in raadzaal gemeentehuis, 20.00 uur; Zaterdag 13 maart: concert in NPB-kerk Baarn, Kampstraat 8, 20.00 uur; Maandag 15 maart: zangavond m.m.v. Maastreechter Staar, Noorder- kerk, Spakenburg, 19.30 uur; kaarten bij de VW-Soest; Dinsdag 16 maart: 10e boekenfesti- val 't Nut, Griftland College, 20.15 uur: .kaarten a f 5,- bij VW-Soest. Theaterinfo Paasrock (De Dijk, The Scene), De Meern, 11 en 12 april; Johannes Passion, J.S. Bach, 9 april, 14.00 uur, Oude Kerk, Amsterdam; Groot Chinees Staatscircus, 20 t/m 25 april, Eindhoven; BZN, 2 juli, Barneveld; Golden Earring, 26 en 27 mei, Stads schouwburg, Amsterdam; Chippendales, 16 t/m 18 juli, RAI, Amsterdam. VW-winkel Nieuwe reizen Eemland o.a. Vogeltjes markt Antwerpen, dagje Brugge, Jopie Huisman; fietsvakantie 7 dagen IJssel- meer; weekend Kinderdijk Bies- bosch; toren beklimmen Oude Kerk, f5,- (reserveren VW); nieuw VW- magazine met o.a. 1500 evenementen, ingedeeld per provincie; nieuwe musea, pannekoekenrestaurants, alles over kamperen etc. f 6,95. VW-Soest, Steenhoffstraat 9A, tel. 12075, maandag t/m vrijdag 9.30- 16.30 uur. Smitsweg 311, tel. 12630 Deze week vraagt de Vrijwilligers Va- kature-Bank uw aandacht voor de vol gende vakatures: 5-112: Milieu-educatiecentrum te Soest zoek een enthousiast iemand voor het ontwikkelen van lesmateriaal en voor het begeleiden van educatieve ac tiviteiten op het gebied van natuur en milieu. 7-129: Stichting voor sociaal-kultureel werk en basiseducatie te Baarn zoekt een tweetal vrijwillig(st)ers voor bege leiding van kinderen van 8 tot 12 jaar tijdens allerlei "technische" aktiviteiten zoals houtbewerking en knutselen. 7-141: Een vereniging voor jeugd- en jongerenwerk zoekt vernieuwers (mee werkend) voor hun aktiviteitenpro- gramma en trainingsroute; en eenmaal per twee jaar een programma ontwik kelen voor het wereldcongres. 8-189: Centrum voor geestelijk gehan dicapten zoekt vrijwillige assistenten, die met de bewoners gaan zwemmen, wandelen, enz. tot het bezoeken van een koffieconcert. 10-110: Toneelvereniging te Baarn is op zoek naar een regisseur (m/v) die er plezier in heeft een amateur-gezelschap te regisseren. Bij voorkeur ervaring met het regisseren van blijspelen. 13-108: Recycling-organisatie te Soest zoekt een vrij willig(st)er voor het sorte ren van tweedehandsartikelen en kle ding. 14-107: Een reaktiveringscentrum voor ouderen en bedlegerigen te Amersfoort zoekt sociaal voelende mensen die de patiënten in de huiska mers helpen met allerhande bezighe den. In het dagbehandelingscentrum helpen met aktiviteiten, en/of 's zater dags en zondagmiddag de mensen ge zelschap komen houden in de recreatie zaal. 15-101: Welzijnsinstelling voor oude ren zoekt vrijwillig(st)ers voor het rondbrengen van maaltijden. Werktij den vanaf ca. 11.30 tot 13.00 uur. Men dient over een rijbewijs te beschikken. Reële kilometervergoeding. 18-120: Een stuurgroep voor welzijns bevordering zoekt een voorzitter/ster die hun maandelijkse vergadering leidt, en enkele leden voor de groep zelf. Inlichtingen over de bovenstaande va catures en over vrijwilligerswerk in het algemeen kunt u verkrijgen bij de Vrij willigers Vakature-Bank, Smitsweg 311, Soest, tel. 12630. Ook kunt u tij dens kantooruren ten alle tijde langsko men om een indruk te krijgen van wat vrijwilligerswerk kan betekenen. De openingsuren zijn: dinsdag tot en met donderdag van 09.00 tot 12.00 uur. In Baarn is er de mogelijkheid van spreek uur op afspraak. BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 02155-15073-FAX 17496 NIEUWBOUW vglVAKjty. RENOVATIE ff ONDERHOUD Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 11 maart Emma en Böbe, twee jonge vrouwen van het platteland, hebben zich opge werkt tot lerares in Boedapest. Ze ge ven Russisch, maar als dit vak na de val van het communisme niet langer ver plicht is en geen enkele leerling het meer in zijn vakkenpakket kiest, zijn ze gedwongen zich om te scholen naar En gels. 's Avonds zitten ze op een cursus, en wat ze daar leren, kunnen ze de vol gende dag meteen doorgeven aan de leerlingen. Geld voor een eigen appar tement ontbreekt, dus delen ze een armzalige kamer in een flat speciaal voor leerkrachten. Ook in de liefde, het laatste toevlucht soord in onzekere tijden, ontbreekt ie der perspectief. Emma heeft een ver houding met het getrouwde school hoofd, maar hij weigert zijn vrouw voor haar te verlaten. Böbe kiest in haar hon ger naar geluk voor een opportunisti- scher houding. Ze papt aan met buiten landse mannen in de hoop ooit meege nomen te worden naar het westen. Op een dag treft Emma de politie aan in hun flat... Aanvang 20.30 uur. Entree f 7,50; cjp/65-F f 5,00. S.O.S. Telefonische Hulpdienst Elke dag en nacht bereikbaar Voor en gesprek over: persoonlijke relaties werk onderdak verlies van een partner diskriminatie eenzaamheid zwangerschap sexualiteit verslaving Afgelopen zaterdag gaf het Sander Tekelenburg Trio een verrassend jazz concert in Artishock. Evenals vorige maand, toen de groep van Yuri Ho ning hier optrad, ging het ditmaal om een trio met tenorsaxofoon, bas en drums. Voor iemand die beide optredens heeft meegemaakt ligt het voor de hand om te gaan vergelijken en dan valt op dat bei de groepen voor een zeer verschillende benadering hebben gekozen. Bij Yuri Honing werd op allerlei wijzen geëxpe rimenteerd, bijvoorbeeld met het door breken van de taakverdeling tussen so list en begeleiders. Het trio van Sander Tekelenburg werkte vanuit een meer conventionele aanpak en hun repertoi re bestond dan ook uit jazzstandards. Opvallend was de bijdrage van tenorsa xofonist John Ruocco (die hier vrij on bekend is - waarom eigenlijk?). Een avontuurlijk improvisator; het was als of hij tijdens het spelen niet alleen de luisteraar, maar ook zichzelf bleef ver rassen met allerlei melodische en ritmi sche vondsten. Dit resulteerde in gave solo's waarin het thema doorgaans her kenbaar bleef en waarbij de bassist en de drummer zich beperkten tot helder en functioneel begeleiden. Daarnaast kregen ook zij ruimschoots de gelegen heid tot soleren. Nu zijn bas- en drumsolo's niet altijd even boeiend. Soms komt het zelfs wat plichtmatig over, maar dat lag bij dit concert wel anders. Zo waren er de me lodieuze bassolo's van Sander Tekelen burg en de zorgvuldig opgebouwde drumsolo's van Douglas Sides. Laatst genoemde leverde bijvoorbeeld een op merkelijke bijdrage door tijdens het so leren geruime tijd vrijwel uitsluitend de hi-hat te bespelen. Uit dit concert bleek weer eens dat jazz die zich binnen het traditionele kader afspeelt wel degelijk interessant kan zijn, en dat oudere jazzcomposities, in handen van fantastierijke musici, nog steeds kunnen dienen als basis voor im provisaties. Dit is wellicht ook komen de zaterdag het geval, wanneer perron 5B, het huisorkest van de Jazzclub zal spelen met een bijzondere gast, name lijk de 29-jarige Russische tenorsaxofo nist Dimitri Shapko, die op het ogenblik in Nederland verblijft. Een Russische jazzmusicus in het Wes ten bevindt zich doorgaans in een wat moeilijke positie. Over het algemeen is er weinig waardering voor eigentijdse muziek, zoals jazz, uit Oost-Europa. Wanneer dat wèl het geval is richt de aandacht zich vaak op andere zaken dan het werk van de kunstenaar in kwestie. Hoe dan ook, de muzikant schiet daar niet veel mee op. Wat Dimitri Shapko betreft is dat jam mer, want hij is een goede saxofonist, die serieuze aandacht verdient. Wat voor muziek kunt u van hem verwach ten? Zelf zegt Dimitri hierover: "De meeste Russische musici hebben een af standelijke, intellectuele benadering. Ik houd meer van directe, swingende jazz. Jazz met een groovezoals die te horen is op al die mooie Blue Note-platen uit de jaren '50." (uit een interview afgelo pen zomer in Jazz-Nu, nummer 163). Kort en bondig geformuleerd door de maëstro zelf en het klopt ook allemaal, zoals bijvoorbeeld bleek tijdens het concert met Perron 5B nu ruim een jaar geleden. Zaterdag 13 maart is hij opnieuw te ho ren, samen met Semmy Prinsen (tenor saxofoon), Peter van Marle (piano), Gerco Arts (bas) en Laurens Miedema (drums). Een groep met twee tenorsa xofonisten, met een eigen stijl van spe len en een eigen, herkenbare sound. Aanvang 21.30 uur. Deur open 20.30 uur, dicht 22.30 uur. Toegang gratis.

Soester Courant | 1993 | | pagina 18