til. E F0T0SEIZ0EN IS JUll c 'I E 5 mm 1 BOEKENWEEK! 1 W.F. Hermans schreef 'In de mist van het schimmenrijk' HET mm 'Ik kan het niet langer verbergen': over liefde en liefdesbrieven Boekenweek-essay geschreven door Martin van Amerongen Ik kan het niet Vertellen op boekenfestival Mari Shields leent Soest beeld 'Het leven geschreven' O' Nieuws van de bibliotheek pagina r WOENSDAG 10 MAART 1993 SOESTER COURANT maten PAGINA 9 IJNEN R ATI ES SYSTEMEN 9 nadert! 'viseur terslaperi M Fragmenten uit oorlogsdagboek Boekenweek-geschenk W.F. Hermans ontrukt oorlogsdagboek aan de vergetelheid. Cadeau bij aankoop van ten minste f 19,50 aan Nederlandse Boeken, zolang de voorraad strekt. van de ven Libris-verrassing van Nelleke Noordervliet 'illem Van Oosten fotoservice Libris. De Complete Boekhandel. 'Mijn leven zijn leven Boekenweek agenda Met Yvonne Keuls en hoofdcommissaris Blaauw Sprankelend essay van Martin van Amerongen over een steeds populairder genre: de (auto)biografie. Slechts f 4,95 van de ven Libris. De Complete Boekhandel. Voor poëziemanifestatie vrijdagavond BOEKENWEEK Eenmalig tijdschrift gewijd aan dagboeken, brieven en biografieën. Prijs: één gulden. van de ven Libris. )e Complete Boekhandel. Tien auteurs in 'Ik' stichting openbare bibliotheek Aanwinstenlijst volwassenen afdeling 38 t/m 50 straat 145, Soest. Maandags gesloten. Installatie- en Servicebedrijf B.V. Erkend C.V. gas- en waterinstallateur loogste tijd voor: R. of H.R. c.v.-ketel. hoge subsidie. rijblijvende prijsopgave. K Kantoor/showroom Laanstraat 23 3762 KA Soest Tel. 02155-14184 lamheden Fax 02155-16655 f advies en aken die u van slapen wij samen den en ma- t tekening, g van bij- slaapmeubi- Je kwaliteit mag ver- rs talist in i opmerk op sterbedden. tmen, supe- omplete le- iressant de- sntwikkelde comfort. en 'talist in PI ijken en de ?en zelf be- and van uw keuze wor- >e keuze uit •eksets van teel mooi af. over- ussens 'ialist i Kreatief Wonen "In de mist van het schimmenrijk; fragmenten uit het oorlogsdag boek van de student Karei R." is de titel van het nieuwe boek dat Willem Frederik Hermans heeft geschreven. Het wordt vandaag door de Stichting CPNB uitge bracht als Boekenweekgeschenk, in een oplage van tenminste een balf miljoen exemplaren. Uit het dagboek dat de student Karei R. tijdens de oorlogsjaren bijhield, zijn na het einde van de Duitse bezetting op scheidene adressen in Amsterdam igmenten tevoorschijn gekomen, het irste gedateerd 6 maart 1944. De laat st ongedateerde, fragmenten zijn in de hongerwinter geschreven. Samen met zijn vriend Michiel heeft de twintigjarige Karei plannen bedacht om geheime berichten naar Engeland te zenden. Aangezien ze geen van beiden het morse-alfabet kennen, besluiten ze dat Karei een telegrafiste van het post kantoor zal verleiden. Van het seinen van berichten komt niets terecht, wel wordt Karei echt verliefd op de telegra fiste Madelon. Het aan en uit van deze verhouding be heersen hem tot het eind. Het meisje is alIjaren verloofd met Tjeu en zal na de oorlog met hem trouwen. Zij kan of wil geen keus maken en houdt Karei in on zekerheid. Via Madelon komt hij in contact met ";u en zijn merkwaardige vrienden- ng. Al deze mensen hebben op hun jgen manier de oorlog onder de leden, lun levens zijn doortrokken van exe- ities, deportaties, bombardementen, :ia's, pogingen tot verzet, verraad en tberingen. In de laatste maanden lakt Karei het zicht op de werkelijk- 10 T/M 20 MAART 1993 waemftedenk Hermans In de mist van het schimmenrijk Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 heid kwijt. Hij belandt in het mistige ge bied waarin alles hem ontglipt: Made lon is ongrijpbaar, zijn vrienden zijn dood of gevangen genomen, zijn ouders zijn bij een bombardement omgeko men, eten is er nauwelijks meer. Ge wond en ziek wacht hij het einde van de oorlog af. "Brokstukken van dit dagboek zijn na het einde van de Duitse bezetting op verscheidene adressen in Amsterdam tevoorschijn gekomen. Ter gelegenheid van deze uitgave is de spelling gemo derniseerd en zijn alle eigennamen ver anderd. De beschreven personages zijn trouwens, voor zover bekend, niet meer in leven. Hoe het met de dagboekschrij ver zelf is afgelopen, die van stonde af aan een schuilnaam heeft gebezigd, is nooit opgehelderd." Aldus het naschrift van W.F. Hermans bij 'In de mist van het schimmenrijk - fragmenten uit het oorlogsdagboek van de student Karei R.'. Genoemd dag boek is een cadeautje voor elke klant die tijdens de Boekenweek 1993 (10 t/m 20 maart) voor tenminste f 19,50 aan boeken koopt. Na de Boekenweek kost het f 10,-. 10 T/M 20 MAART 1993 <Hct Lct'eit geschreden Trouw aan het thema van de Boeken week 1993 (én aan de natuurlijke aard Van de lente) biedt de Libris-boekhan- del dit vooraar een levenswarme sur prise. Nelleke Noordervliet schreef een ïssay over liefde, liefdesbrieven en de taal, en ze illustreerde dit essay met een verrassende keuze van literaire liefdes brieven. 'Ik kan het niet langer verbergen' is wat je noemt een 'persoonlijke' bloemle zing. In de inleiding uit Noordervliet in niet mis te verstane woorden haar be zorgdheid over de verwording van de taal en de armoede van onze huidige cultuur, waarin 'Ik hou best wel een beetje van je' in de plaats is gekomen van de wellicht geëxalteerde, maar toch ook oprecht zelf-onderzoekende taal van schrijvers van vóór het tijdperk van telefoon en fax. Zij vraagt zich ook af of de taal wel toe- v« Bij ontwikkelen en afdrukken van uw filmrolletje GRATIS: mini fotoalbum 15X21 cm vergroting! Soesterbergsestraat 57 Soest-Zuid 02155-13109 Van Weedestraat 147 Soestdijk 02155-25942 Ot de helft van de tegenwaarde, en zolang de voorraad strekt Kodak Gold II200 film, 12 opnamen. Martin van Amerongen schreef op verzoek van de Stichting CPNB het thema-essay voor de Boeken week 1993. Deze Boekenweek heeft als thema brieven, dagboe ken en biografieën meegekregen, onder het motto 'Het leven ge schreven' Jarenlang was het te onzent een sterk verwaarloosd genre: de biografie, res pectievelijk de autobiografie. Met enige jaloezie keek menige uitgever naar zijn Engelse vakgenoten: hoe kwam het toch dat bij een boekenzaak als het Londense Foyles meters en meters bio grafieën verkrijgbaar zijn, terwijl in Ne derland zelfs geen aanzet was voor een biografie van noem maar op: Troel stra noch Ter Braak, Schaepman noch Vestdijk. Vanuit deze verwondering heeft Martin van Amerongen zich aan het schrijven gezet van 'Mijn leven zijn leven - over biografieën, autobiografieën, hagiogra fieën en anti-biografieën'. Dit essay - een teken dat het genre van het egodo cument volop bloeit - verschijnt ter ge legenheid van de Boekenweek 1993 (10 t/m 20 maart). Verkoopprijs slechts f 4,95. Martin van Amerongen is sinds 1985 hoofdredacteur van De Groene Am sterdammer. Zijn biografische belang stelling blijkt uit zijn boeken over Ri- chard Wagner, Heinrich Heine en Ruud Gullit (het laatste samen met Gerlof Leistra). Dit najaar verschijnt zijn eerste roman, een geheel op feiten materiaal gebaseerde verbeelding van een wandeling door Leiden van Sig- mund Freud en Gustav Mahler. In voorgaande jaren schreven Rudy Kousbroek, Jeroen Brouwers, K. Schippers, Lieve Joris en A. Alberts het thema-essay. Het verschijnt in de Boe kenweek naast het Boekenweekge schenk van W.F. Hermans. Mijn leven zijn leven Martin vanAmerongen over biografieën wr- aB-autobiografieërr* "j* hagiografieën en anti-biografieën reikend is om de liefde te beschrijven. Vele gelieven doen wel een greep in de schatkist van de poëzie, maar de talrijke metaforen van lente, die de ontluikende liefdesgevoelens moeten weergeven, zijn toch nauwelijks adequaat waar het gaat om zulke verscheurende gevoelens als geliefden ervaren. Liefde wil bezit ten, volledig verslinden. Liefde is geen lenteblaadje of zomerdag... Verliefd heid is bij Noordervliet 'een invasie door een vreemde mogendheid', en taal 'een kar met vierkante wielen'. Om te laten zien hoe sommige schrij vers zich ook met die vierkante wielen een pad naar hun geliefden banen, koos Nelleke Noordervliet de mooiste lief desbrieven uit de correspondentie van zes Nederlandse auteurs: Belle van Zuylen, Willem Bilderdijk, Multatuli, Willem Kloos, Anna Blaman en - nog nooit gepubliceerd! - Martinus Nijhoff. Kortom, een hartverheffende Libris- verrassing. Voor slechts f 7,95! Donderdag 11 maart, 10.00 uur: Schrijfster Christine Kraft in de openbare bibliotheek, Albert Cuyp- laan. Toegang vrij. Vrijdag 12 maart, 19.00 uur: Opening expositie Cor van Tol in het gemeentehuis, door schepen Luk Robijns van Bergloon. Toegang vrij. Vrijdag 12 niaart, 20.00 uur: Poëzie-manifestatie SLAS in het ge meentehuis; uitreiking van de Rinke Tolmanprijs door gedeputeerde Jip- pe Hoekstra van Utrecht; m.m.v. Remco Campert en het duo De Kam en De Vries. Toegang vrij. Dinsdag 16 maart, 20.15 uur: Tiende Boekenfestival 't Nut, Grift- land College; m.m.v. Wim Hazen, prof. Henk van Os, J.A. Blaauw, Yvonne Keuls en Hester Knibbe. Toegang f 5,-. Het jaarlijkse boekenfestival van Soest beleeft op dinsdag 16 niaart de tiende editie. In de aula van het Griftland College ontvangt schrij ver en uitgever Wim Hazeu ver schillende auteurs, onder wie hoofdcommissaris Blaauw en Yvonne Keuls. Het boekenfestival wordt georgani seerd door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, boekhandel Van de Ven en de uitgeverijen De Prom en Fontein. De aanvang van de literaire avond is 20.15 uur. Yvonne Keuls is een geliefd schrijfster van autobiografische romans als Jan Rap en z'n maat, Het verrotte leven van Floortje Bloem en de Moeder van Da- vid S. Onlangs verscheen haar boek 'Meneer en mevrouw zijn gek', dat is gebaseerd op jarenlang'onderzoek in psychiatrische inrichtingen. Het boek staat al wekenlang bovenaan de bestsel lerslijsten en plannen voor de verfil ming van dit boek zijn inmiddels ver gevorderd. Hoofdcommissaris J.A. Blaauw van de Rotterdamse politie is een andere be kende gast. Hij gaf in televisieprogram ma's meermalen commentaar op ont wikkelingen in de misdaad en de be strijding daarvan en publiceerde ver schillende boeken over moordzaken. Tijdens de Boekenweek verschijnen zijn herinneringen onder de titel 'Boe ven, dienders en Rotterdammers'. Zowel Blaauw als Keuls staan bekend als vertellers die de aandacht van het publiek van begin tot eind vasthouden. Op het podium wordt ook plaats ge maakt voor de dichteres Hester Knibbe. Zij zal voorlezen'uit haar bundel 'Meis je in badpak'. Het tiende boekenfestival in het Grift land College wordt geopend door bur gemeester Hans de Widt. De schoolzaal is om 19.30 uur geopend. Kaarten voor het boekenfestival kosten vijf gulden en zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VW-kantoren in Soest en Baarn, boekhandel Van de Ven aan de Zuid promenade en op de avond van het fes tival in het Griftland College aan de Noorderweg. 10 T/M 20 MAART 1993 ever biografieën Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Dit beeld van de Soester beeldhouwster Mari Shields is door haar uitgeleend aan de gemeente Soest, om aanstaande vrijdagavond de poëziemanifestatie in de raadzaal op te fleuren. Een ander kunstobject van haar, 'The last lost Landscape' (aan het le Heeserlaantje), vormde de inspiratiebron voor het SLAS (Samenwerkingsverband Lite raire Activiteiten Soest) bij het uit schrijven van de Rinke Tolman-poëzie prijsvraag 'Het Verloren Landschap'. Na de prijsuitreiking vrijdagavond door gedeputeerde J. Hoekstra zal Remco Campert voorlezen uit eigen puczic- werk. Verder wordt de literaire bijeen komst in deze boekenweek afgewisseld door het muzikale dichtersduo De Kam en De Vries. De avond begint om 20.00 uur, na de opening om 19.00 uur van de expositie 'Landschappen aan de grenzen van ons taalgebied' van Cor van Tol. In de pau ze bestaat gelegenheid in de hal van het gemeentehuis kennis te maken met de gemeentelijke Kunstuitleen. De toe gang is gratis. Yvonne Keuls. Hoofdcommissaris J.A. Blaauw. 10 T/M 20 MAART 1993 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 cm 10 T/M 20 MAART 1993 TT TT TT TT <Hct LeVen geschreven Onder het motto 'Het leven ge schreven' vraagt de Boekenweek 1993 aandacht voor een breed sca la aan boeken. Boeken die met el kaar gemeen hebben dat ze een écht mensenleven behandelen. Zo'n geschreven leven kan allerlei vor men aannemen. Een boek over het le ven van iemand anders: een biografie. Of een boek waarin iemand terugkijkt op zijn eigen leven: de memoires of de autobiografie. Vaak gebeurt dat op enigszins gevorderde leeftijd, soms met behulp van een ghostwriter. Dan is er nog de bundeling achteraf van aanteke ningen die iemand over een langere pe riode heeft gemaakt: het dagboek. Of de bundeling van brieven van of aan één persoon of meer personen. Bij brieven en dagboeken, die niet ge schreven zijn met het oog op publikatie, kunnen we vaak andermans leven op ongeëvenaarde wijze betrappen. In goede biografieën en autobiografieën kunnen lezers zich net zo heftig verlie zen als in een góed gecomponeerde ro man of thriller. 'Ik', de eenmalige uitgave van de stich ting CPNB die tijdens de Boekenweek door de Nederlandse boekhandel wordt verspreid, laat iets van de rijk dom van de verschillende manieren van geschreven levens zien. Het aanbod is de laatste jaren sterk toegenomen. Bo vendien komen er steeds meer boeken die uitstijgen boven de opsomming van droge feiten. Boeken waarin de hoofd persoon of de biograaf dooreen vernuf tige schikking van de hoofd- en bijza ken een pakkend verhaal vertelt. Tien auteurs laten in bijdragen aan 'Ik' iets van deze rijkdom zien. Prins Bern- hard, Anne Frank, dominee J.J. Bus- kes, Renate Rubinstein, Johan Huizin- ga, Georges Simenon, Belle van Zuy len, Annie M.G. Schmidt, Mariene Dietrich en Anatoli Karpov behoren tot de personen wier leven door deze tien besproken worden. Aan de hand van boeken van öf over hen. Als dat geen rijkdom is... 'Ik' is voor f 1,- verkrijgbaar in de boek handel. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Romans Barnes, Julian. Trioloog. Tussen twee Engelse mannen en een vrouw ontstaat een ingewikkelde, wisselende driehoeksverhouding. Een verhaal van jaloezie en wraak op een geestige manier verteld. Binchy, Maeve. Terug naar Mount- fern. Een man komt met zijn twee kinde ren naar een dorpje in Ierland, waar hij op de ruïne van zijn voorvaderlijk landgoed een modern hotel wil bou wen; de dorpsbewoners nemen hem dit niet in dank af. Vlot geschreven verhaal waarin het dagelijks leven van een aantal dorpsbewoners nauwgezet wordt weergegeven. Haran, Maeve, Alles of niets. Het kost een tv-producente in Lon den veel moeite werk en gezin te combineren. Een moderne roman. Harris, Robert. Vaderland. In het Berlijn van 1964, waarin Hit- Ier nog leeft en zijn grote Duitse Rijk bestuurt, wordt een politieman ge confronteerd met een reeks moor den op gepensioneerde Nazi-lei ders. Kortooms, Toon. Het gouden Jan tje. Met veel geluk maar ook door on vermoeibare inzet slaagt een boe renzoon er in een groot aannemers concern op te zetten. Een waar ge beurd verhaal dat zich afspeelt in en rond Haarlem. Lessing, Doris. Londen bekeken: schetsen en impressies. Mensen en toestanden in het vaak deprimerende Londen van de late jaren tachtig worden scherp geob serveerd en indringend beschreven. Massie, Sonja. Far and away: an Irish story. Romantisch verhaal over een arme Ierse boerenzoon die zich wil wreken op zijn landheer, hij belandt echter in Amerika en ontmoet daar diens dochter. Verfilmd met Tom Cruise in de hoofdrol. Miles, Rosalind. De roos en de doorns. Een getrouwde Anglicaanse geeste lijke in Australië wordt achtervolgd door de liefde voor een jong meisje. Lekker lezende roman, vol harts tocht, spanning en romantiek door de schrijfster van de populaire TV-serie "Terugkeer naar Eden". Small, Bertrice. De vurige erfgena me. Historische roman. De jonge Schot se erfgename van een kasteel in de 15e eeuw wordt op haar huwelijks dag ontvoerd. Studieboeken 410.1 ABC van de menselijke geest: 1001 vragen en antwoorden. Een grappig, overvol boek over de psyche van de mens, met veel leuke wetenswaardigheden over wat de mens het meest interesseert: de wer king van zijn eigen geest. 694 Conran, Terence. Wooni- deeën. Het boek is samengesteld voor hen die de inrichting van hun woning wil len verzorgen en daarbij zoveel mo gelijk zelf willen doen. 798.55 Gray, Marianne. Depar- dieu: biografie. Leven en werk van de bekende Fran se filmamateur. 418.2 Wijnberg, Jeffrey. Waarom zijn vrouwen zo gemeen?: conflict en uitdaging. In korte schetsjes wordt een beeld gegeven van misstanden en proble men in man-vrouw relaties. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur.

Soester Courant | 1993 | | pagina 9