f/Tdf/r aru6t->ocK 7CÖL TUUR WELZIJNI Vlaming Frans Brocatus winnaar van Soester Rinke Tolman-poëzieprijs O' Nieuws van de bibliotheek Lezing over 'mime' in C-drie Tekenfilm-special Workshop decoratie-technieken WOENSDAG 17 MAART 1993 SOESTER COURANT PAGINA 18 L Marion Bloem redt literaire manifestatie Lezing over TM Hanny Michaelis bij Poëziekring Eemland Landschap met koets en paard Groeneveld laat werken Gooische kunstenaars zien Spullenhulp dagelijks te bellen Kinderboerderij De Vrije Teugel NNereldI/1/inkel Pottenbakkers in Mexico Wie vergelijkt leest de Soester Courant Vrijwilligers Vakature Bank Werving is geen wondermiddel 'Rebro Adama' stichting openbare bibliotheek Nieuwe boeken jeugdafdeling Cultureel Creatief Centrum Willaerstraat 49, tel. 22188 'Idolen' Tot eind maart is er in de expositieruim te een bijzondere fototentoonstelling te zien. Vijf fotografen kregen de op dracht foto's van en over idolen te ma ken, ieder in hun eigen genre. De vijf ca- tegoriën zijn: documentaire-fotografie, reportage-fotografie, portretfotogra fie, popfotografie, geënsceneerde foto grafie. De tentoonstelling is samengesteld door de Stichting Kunstzinnige Vor ming Rotterdam, het Centrum Beel dende Kunst Rotterdam en het Lande lijk Ondersteuningsinstituut Kunstzin nige Vorming(LOKV). Het is een mooie expositie die vooral jongeren aan zal spreken. Kinderbios Schitterende tekenfilms voor de hele kleintjes zijn er te zien op vrijdag 19 maart in de kinderbios. De films zijn juist geschikt voor de allerjongsten, om- dt er weinig tekst in voorkomt. De beel den vertellen het verhaal. De voorstel ling begint om 15.45 uur en duurt onge veer 60 minuten. Zuidamerikaanse dans Begin maart is de cursus Zuidameri kaanse dans van start gegaan. Een grote groep cursusten heeft zich aangemeld om de schitterende dansen onder de knie te kunnen krijgen. Docente An- nette van der Steen maakt als het ware een culturele reis door Latijns Amerika. Prachtige traditionele dansen uit het Andes-gebergte, heupwiegende dan sen uit het Cara'ïbisch gebied, de Tango, de Lambada en nog vele andere komen aan de orde. Deze cursus voldoet wel aan een behoefte gezien het feit dat de cursus 'vol' zit en zelfs mensen uit Utrecht en Lochem ervoor naar Soest komen. Familietheater Arno Huibers Op zaterdagmiddag 27 maart speelt Arno Huibers in het theater van C-drie de schitterende voorstelling 'Otto '39 en de bah-bakken'. Deze voorstelling wordt gegeven in het kader van Pro theater '93. Onder deze naam worden er in verschillende theaters in Utrecht gedurende de maand maart voorstellin gen gegeven met het thema mime en fi- gurentheater. Protheater kiest ieder jaar een ander thema; theatervormen die bij het grote publiek weinig bekend heid genieten. 'Otto '39 en de bah-bak ken' is een echte familievoorstelling dus jong en oud zijn van harte welkom. De voorstelling begint om 14.30 uur en duurt ongeveer 60 minuten. Kaarten kunnen gereserveerd worden bij de ad ministratie. Wordf verwacht: maart: fototentoonstelling 'idolen' 19 maart: kinderbios: Walt Disney te- kenfilmspecial 22 maart: lezing: figurentheater en mi me 26-28 maart: workshop: decoratie- technieken 27 maart: familietheater - Arno Hui bers Pro memorie: C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 tot 12.30 uur, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur; op zaterdag van 15.00 tot 23.00 uur. Op zondag is C-drie gesloten. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49,3766 CP in Soest en telefonisch te be reiken onder tel. 02155-22188. Op woensdag 24 maart wordt in cultu reel centrum C-drie, Willaertstraat 49, een introductielezing gehouden over Transcendente Meditatie (TM). De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Infor matie: tel. 033-806798. De Poëziekring Eemland ontvangt op vrijdag 26 maart de dichteres Hanny Michaelis. Zij wordt ingeleid door Jan Visser. De avond in de kleine zaal van het theater De Lieve Vrouw begint om 20.30 uur, maar vanaf 20.00 uur is men welkom in het theatercafé. De toe gangsprijs is f 6,50. Donateurs van de Poëziekring hebben gratis toegang. Re serveren bij de kassa van het theater, of telefonisch: 033-618865. Hanny Michaelis debuteerde in 1945. In de oorlog was zij ondergedoken. De Reina Prinsen Geerligsprijs ging in 1947 naar Van het Reve voor "De Avonden", maar voor Hanny Michaelis was er wel een eervolle vermelding voor een tiental ingezonden gedichten, die later in haar eerste bundel "Klein Voor spel" gepubliceerd zouden worden. Regelmatig publiceerde zij naderhand in literaire tijdschriften. Voor de bundel "Onvoorzien" ontving zij in 1967 de Jan Campertprijs. Na de bundel "Weg- draven naar een nieuw Utopia" in 1971 heeft Hanny Michaelis geen poëzie meer gepubliceerd. Wel schrijft zij nog literaire essays. Een beetje tegen de verhoudingen in - slechts 40 van de 220 inzendin gen kwamen uit Vlaanderen - is de Rinke Tolman-poëzieprijs, uitge loofd door het SLAS en de ge meente Soest, vrijdag j.ï. toege kend aan de Vlaamse dichter Frans Brocatus. Hij legde met het gedicht "Landschap met koets en paard" beslag op de hoofdprijs. In de volgepakte raadzaal van het Soes ter gemeentehuis was de prijsuitreiking het hoogtepunt van de literaire mani festatie, die het SLAS (Samenwerking Literaire Activiteiten Soest, waarin deelnemen Artishock, de bibliotheek, C-drie en boekhandel Van de Ven) voor het eerst had georganiseerd. In haar welkomstwoord meldde SLAS- voorzitter Nelleke Streefkerk dat deze 12e maart - bij toeval - ook de sterfdag was van Rinke Tolman, de Soester dichter/bioloog naar wie de prijs is ge noemd. Tolman stierf precies tien jaar geleden. Als secretaris van de jury las Streefkerk vervolgens het jury-rapport voor. De poëziewedstrijd had als thema "Het verloren landschap", geïnspireerd op een kunstwerk van de Soester beeld houwster Mari Shields. Een (ander) beeld van Shields luisterde voor de ge legenheid ook de raadzaal op. De jury - onder voorzitterschap van de Soester dichter/wethouder Jan Visser - werden in enkele maanden overspoeld met ingezonden gedichten. In totaal kwamen er zo'n 220 poëmen binnen, waarvan overigens lang niet alle volde den aan de geringste kwaliteitsmaatsta ven die de jury - verder bestaande uit de Amersfoortse letterkundige Jef van der Sande en de Vlaamse dichteres Edith Oeyen - aanlegde. Omdat de gedichten onder schuilnaam waren ingeleverd (om de jury zonder vooringenomenheid over "namen" te laten oordelen) bleef het tot de prijsuit reiking zelf een verrassing wie met de hoogste eer zou gaan strijken. Tweede circuit' De gedichten kwamen uit alle hoeken van het Nederlandse taalgebied en zelfs één van het bovenwindse Sint Maarten. Volgens de jury gaf de totale inzending een aardig beeld van het literaire peil in het "tweede circuit" van het Neder landstalig poëziewereldje, en schom melde de kwaliteit van de verzen tussen zwajc, matig en zeer verdienstelijk. De eerste prijs was weggelegd voor de dichter met het pseudoniem Cornelis Baegert, achter wie dus Frans Brocatus schuilging. De 35-jarige winnaar is Vla ming van geboorte maar woont en werkt in het Nederlands-Brabantse Chaam. Na de "onthulling" droeg hij zelf opnieuw het winnende gedicht voor (zie het kader). Brocatus kreeg de hoofdprijs - een oorkonde en een geld bedrag - uitgereikt door cultuur-gede puteerde Jippe Hoekstra van de pro vincie Utrecht. Volgens de jury wordt het Verloren Landschap-thema in het gedicht op een originele manier verwoord in een ets, waarin de dichter op een verrassende manier verdwijnt. "In het gedicht ge beurt werkelijk wat erin beschreven wordt: het langzaam ontstaan van een oud, idyllisch landschap op het doek van een schilder. In al zijn beknoptheid een klein gaaf en beeldend gedicht, mooi van klank en zeer eenvoudig," al dus het jury-rapport. De beide eervolle vermeldingen - even eens voorzien van een oorkonde en een geldbedrag - waren voor Jaap van der Molen (34) uit Meppel, die onder het pseudoniem J. Elles de gedichten "Ka- tharsis" en "Overgang" inzond, en voor Tjerk Gardenier (61, schuilnaam "Rein E. Dragt") met zijn gedicht "Chorogra- fie". Gardenier komt uit Maartensdijk - "om de hoek", zoals hij vertelde - en bood zowel de gemeente Soest als het SLAS een origineel gedicht van zijn hand aan, uit waardering voor het ini tiatief. Hoe deze gedichten luidden bleef echter een vraag, want hij kreeg aan de zoom van weilanden etst hij feilloos naaldbomen moeiteloos schaduwt hij lucht en wolken, langs draad en heg zendt hij beek en beemd, kleurt hij schijnbaar achteloos gras en water, zacht als marterhaar beweegt hij tussen loodlijn en perspectief zwijgend als een voerman verdwijnt hij tussen koets en paard. Frans Brocatus, winnaar Rinke Tolman-prijs 1993 Hoofdprijswinnaar Frans Brocatus leest zijn gedicht voor. Foto: Goos van der Wilt niet de gelegenheid om ze voor te lezen. Loftrompet Gedeputeerde Hoekstra stak overigens ook nog even de loftrompet op "cul- tuurminnend Soest" en stelde vast dat de gemeente kunstenaars - zij het op'af stand - koestert. Hij roemde de talrijke culturele initiatieven in Soest en wees daarbij o.m. op Artishock, C-drie, de muziekschool, de kunstuitleen en de bloeiende bibliotheek. Ook noemde hij de wereldberoemde bronsgieterij van de firma Joosten en uiteraard de naam gever van de poëzieprijs, Rinke Tol man, die Hoekstra in zijn kweekschool- jaren eens had ontmoet. Hij riep de ge meente en het SLAS overigens op het niet bij deze eenmalige poëziewedstrijd te laten, maar het evenement te herha len, "op z'n minst om de vijfjaar". Tussen de bedrijven door had het pu bliek, dat voor Soester begrippen mas saal was opgekomen, kunnen genieten van muzikale poëzie door het literaire gitaristenduo De Kam en de Vries, die uiteindelijk ook het winnende gedicht op muziek hadden gezet. Geen Remco Campert maar Marion Bloem Een teleurstelling was voor velen de mededeling dat Remco Campert, die na de pauze zou voorlezen uit eigen werk en daarbij geïnterviewd zou worden door Jef van der Sande, het had laten af weten. De Amsterdamse schrijver had zich ziek gemeld wegens hoge koortsen, al beweren kwade tongen dat hij in bla kende gezondheid op het Boekenbal was gesignaleerd. Vrijdag 19 maart in C-drie Ook voor de hele kleintjes zijn er leuke tekenfilms. Ruim een uur lang kunnen kleuters (maar ook hun begeleiders) op vrijdag 19 maart in de Kinderbios van C-drie genieten van korte, eenvoudige filmpjes met veel muziek. Deze films zijn zo geschikt voor de jongsten, omdat er erg weinig tekst in. De beelden ver tellen het verhaal. De special omvat de volgende films: 'De beertjes en de eendjes', 'De hoefs mid', 'De biggetjes zoeken een huis', 'Het nijlpaard en de mol' en 'Een muis als verstekeling'. Aanvang 15.45 uur. Duur ong. 60 min. Leeftijd vanaf 3 jaar; Toegang kinderen f 3,-; volwassenen f5,-. Onder de naam Pro Theater star ten de theaters in de provincie Utrecht een jaarlijks terugkerende theipa-maand rond een belang wekkende theaterdiscipline. Deze maand. Pro Theater '93, staat in het teken van poppentheater en mime. Negen theaters in de provincie Utrecht hebben in de maand maart een scala aan bijzondere en uiteenlopende voor stellingen geprogrammeerd. C-drie heeft de familievoorstelling 'Otto'39 en de bah-bakken' van Arno Huibers ge boekt. Deze is te zien op zaterdagmid dag 27 maart om 14.30 uur. Rond deze voorstelling wordt er op maandag 22 maart een lezing georgani seerd die gaat over het onderwerp 'mi me'. Er zal in eerste instantie een toe lichting gegeven worden op de elemen ten van pantomime die in de voorstel ling van Arno Huibers voorkomen. Verder krijgt men een overzicht van de ontwikkeling van de mime van de Grie ken tot nu; ook het verschil tussen mi me en pantomime zal aan de orde ko men. Om een en ander te illustreren worden er door middel van videobeelden een aantal voorbeelden van mime getoond. Tenslotte kan men praktisch aan den lijve ondervinden wat mime is door middel van mime-oefeningen, die door docent Herman Kamphorst worden be geleid. Herman is drama-docent en geeft in C-drie de cursus kindermusical. De lezing wordt gehouden op maandag 22 maart, van 20.00 tot 22.00 uur. De prijs is f 17,50, inclusief bezoek aan theatervoorstelling 27 maart. Wie be langstelling heeft voor deze lezing kan zich hiervoor inschrijven bij de admini stratie van C-drie, maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. Een aantal kunstenaars uit 't Gooi en de Vechtstreek exposeren tot en met 4 april in kasteel Groeneveld in Baarn. De tentoonstelling is al geopend. In het Koetshuis is een gevarieerde col lectie te zien met schilderijen uit de ne gentiende en begin twintigste eeuw. Ook hedendaagse kunstenaars hebben hun werken in het Koetshuis hangen. De toegang is gratis. Het Koetshuis is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en in het week einde van 12.00 tot 17.00 uur. Het kringloopcentrum Spullenhulp is voortaan vrijwel de gehele week bereikbaar voor telefonische kon takten, met uitzondering van de maandag- en de zaterdagmiddag. Het telefoonnummer is: 18730. Voor het ophalen, sorteren, repare ren en verkopen van kleding en spul len worden vrijwilligers gevraagd. Aanmelden bij Spullenhulp, Paral lelweg 7, of via hetzelfde telefoon nummer. In zijn plaats had het SLAS op het laat ste nippertje de schrijfster/filmmaak- ster Marion Bloem bereid gevonden om de literaire manifestatie op te luiste ren, waarmee de avond in elk geval was gered. Zij las proza en poëzie uit haar inmiddels respectabele oeuvre, waarbij vooral het thema van haar Indische jeugd een hoofdrol speelde. Bloem - opgegroeid in Soesterberg - benadrukte overigens dat haar werk lang niet zo veel "autobiografie" bevatte als velen veronderstellen. "Het is fascinerend wat er in autobiografieën loskomt, maar ik verzin m'n boeken op basis van de werkelijkheid, want ik wil m'n perso nages zelf kneden." Opmerkelijk was dat Bloem zich enkele malen - al te bescheiden - min of meer excuseerde voor het feit dat zij er was en niet Campert (die overigens al als ver vanger van Rutger Kopland zou optre den). Fel was haar verzet tegen uitge vers en lezers die voortdurend haar ei gen lotgevallen in haar boeken wensen te "herkennen". "Het idee dat al mijn boeken autobiografisch zijn, daar ko men de mensen maar niet van af." Ze bleek in elk geval de moeite te heb ben genomen om aansluiting te zoeken bij het thema "Het verloren land schap": "Eigenlijk gaat al m'n werk daarover, want schrijvend probeer je vast te houden wat verdwenen is." Op vallend was overigens dat ze veel dialo gen in haar boeken met een duidelijk Indische tongval voorlas, wat het geheel een bijzondere "couleur locale" gaf. Ten slotte las ze een wél autobiografisch verhaal over haar eerste boekje, dat ze op 6-jarige leeftijd had geschreven toen ze zich op een regenachtige zondag middag verveelde. "Ik schrijf nu mis schien nog om dezelfde reden als toen: om de regen de baas te zijn..." Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 18 maart Van 9.30 - 11.30 uur: Activiteiten voor volwassenen. Van 9.30 - 11.15 uur: deelname groep 1 van de Ludgerus- school aan het project over "Hok, bak en huis". Van 13.15 - 15.15 uur: groep 3 en 4 van De Driesprong komt mee doen aan hetzelfde project. Van 15.45 - 17.45 uur: Gijs, Lisette en Kim vieren vandaag met vriendjes hun verjaar dagsfeestjes. Vrijdag 19 maart Van 9.30 - 11.30 uur: groep 2 van de Ludgerusschool voor deelname aan "Hok, bak en huis". Van 15.45 -17.45 uur: Stefan en Frank (tweeling), Sascha en Jolien vieren hun verjaardag. De clown is er' ook, dus er kan niets mis gaan... Van 19.00 - 20.45 uur: Kinder disco. We gaan weer een nieuw muziek feest tegemoet met hopelijk veel kinde ren die komen dansen. Entree: 2 gulden per persoon. Zaterdag 20 maart Van 13.30 -16.00 uur: verjaardagspar tijtjes van Niek, Dominic en Emmely. Zij nemen wel 30 vriendjes mee en gaan veel activiteiten doen. Het is ook moge lijk voor oudere kinderen om mee te helpen met de verzorging van de dieren. Kom tijdig (13.30 uur) en doe laarzen aan! Maandag 22 maart Van 9.30 - 11.30 uur: groep 1 en 2 van de Driesprong komt meedoen aan het project: "Hok, bak en huis'. Van 13.15 - 15.15 uur: groep 3 van de Desmond Tutuschool komt meedoen aan hetzelf de project. Dinsdag 23 maart Van 16.00 uur - 17.30 uur: Toneel groep van kinderen oefent voor tonee lopvoering. Woensdag 24 maart Van 9.30 - 11.30 uur: de peuter/ou deractiviteit start weer voor ouders met hun kleinste kinderen. Gezellig zingen, spelen en iets leuks maken, kortom het is een drukke bedoening. Om 14.00 uur speelt de toneelgroep van de kinder boerderij haar nieuwste voorstelling voor kinderen van vier tot en met twaall jaar. Na de voorstelling is er limonade en snoep en worden er nog diverse akti- viteiten gedaan. Stichhng Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 In de Mexicaanse pottenbakkerswerk plaats El Nuevo Camino (De Nieuwe Weg) is het werk naar sekse verdeeld. De vrouwen beschilderen de serviezen en nemen de afwerking voor hun reke ning. De mannen zorgen voor de klei en bedienen de draaischijf. Van oudsher gebeurt het werk thuis en de hele familie is bij het pottenbakken betrokken. Naarmate het werk meer in de werkplaats gebeurde en minder thuis, bemoeiden de vrouwen van het dorp zich er minder mee. Zeker toen de elektrische draaischijf en de dure oven werden aangeschaft. Het pottenbakken werd mannenwerk in plaats van fami- liewerk. Ook vrouwen zijn lid van de coöperatie. Dat werd mogelijk nadat Frauke Alber, de Duitse expert-pottenbakster, op be zoek kwam. Zij gaf de mannen van El Nuevo Camino technisch advies (in het kader van het assistentieprogramma van SOS Wereldhandel) en drong erop aan ook vrouwen de kans te geven lid te worden van de coöperatie. Tijdens hun proeftijd bleek al snel dat de vrouwen de serviezen beter afwerkten en be schilderden dan de mannen. De Nieuwe Weg is nu ook voor vrou wen begaanbaar. Bij El Nuevo Camino werken nu zes mannen en zes vrouwen. Smitsweg 311, tel. 12630 Werving is voor elke vrijwilligersorga nisatie van belang. Alle organisaties hebben te maken met een "natuurlijk verloop": vrijwilligers houden het na een tijdje voor gezien, vinden ander vrijwilligerswerk, krijgen betaald werk of gaan verhuizen. Vaak blijven er in eens taken liggen, waardoor de organi satie als het ware incompleet wordt. Als er dan geen nieuwe vrijwilligers komen, zakt de organisatie langzaam maar ze ker in. Werving is dus nodig, maar hoe moet u werving aanpakken? Huis aan huis bellen en mensen vragen of ze vrij williger willen worden? Tegenwoordig maken organisaties steeds meer gebruik van een gericht wervings- en selectiebeleid. Opvallend is dat veel organisaties bij een vacature -alleen het werk en de kwaliteitseisen aangeven en niet inspelen op de motie ven en belangen van de aspirant-vrij williger. Deze eenzijdige presentatie van het vrijwilligerswerk spreekt steeds minder aan. De voordelen van het werk en de organisatie voor de vrijwilliger mogen best geëtaleerd worden in een tijd, waarin mensen bewuster kiezen en zich niet meer vanzelfsprekend beschikbaar stellen. Wat aanspreekt zijn bijvoor beeld concreet werk met goed resultaat, een prettige werksfeer, collegiale sa menwerking, maar ook ontplooiings kansen, status of het opdoen van erva ring. Een maatschappelijk (milieu) of humanitair probleem (vluchtelingen opvang) appelleert aan de bereidheid tot helpen, indien het omgezet kan wor den in een concrete activiteit. Kort samengevat komt het bovenstaan de er op neer dat werving noodzakelijk is voor zowat elke organisatie; werving en publiciteit geen reddingsboeien zijn voor een slecht functionerende organi satie; werving goed dient te worden voorbereid. Vakatures 3-11: Centrum voor verstandelijk ge handicapten zoekt vrijwilligers voor het bezoeken van een koffieconcert met een of meerdere bewoners. 5-118: Centrum voor natuur- en landschapseducatie zoekt vrijwilligers die de educatieve programma's willen begeleiden en ook bij het suppoosten willen assisteren (het hele seizoen); 7-138: Stichting voor sociaal-cultu reel werk Soest vraagt vrij williger(st)ers die het leuk vinden om met kinderen van 0-4 jaar te spelen of simpel op hen te letten; 6-117: Hulpverleningsorganisatie voor vluchtelingen Baarn zoekt vrijwil- lig(st)ers voor opvang en begeleiding van asielzoekers, in het bijzonder bij het leven in Baarn (ondersteuning in asiel procedure en maatschappelijke bege leiding); 8-190: Centrum voor verstandelijk gehandicapten Den Dolder zoekt vrij williger voor het wandelen met de be woners (lx per week); 13-107: Recycling-organisatie Soest zoekt vrijwillig(st)er voor het bezorgen en ophalen van tweedehands kleding en artikelen, (vervoersdienst); 13-108: Recycling-organisatie Soest zoekt vrijwillig(st)er voor het sorteren van tweedehandsartikelen en kleding; 15-110: Stichting Kindercentra Soest zoekt vrijwilligers voor het van school ophalen van jonge kinderen en brengen naar de naschoolse opvang; overdracht met leerklacht en groepsleiding; werk tijden 's morgens en 's middags; 16-110: Muziekvereniging Soest zoekt geschikte man/vrouw voor het beheer van de bar; taken: bestellen van drank bij de leverancier, verzorgen con sumpties tijdens en na repetities, finan ciële verantwoording consumpties tij dens en na repetities, financiële verant woording, e.d. Inlichtingen bij de Vrijwilligers Vaka- ture-Bank, Smitsweg 311, Soest, tel. 12630; dinsdag t/m donderdag 09.00 - 12.00 uur; in Baarn op afspraak. De Vangrail, tel. 17615 Het Kruispunt, tel. 21987 De Praatpaal, tel. 19546 Kruispunt Buurthuis Het Kruispunt, Albert Cuyplaan 200, tel. 21987, organiseert: Dinsdagclub De jongeren van 9 tot 12 jaar kunnen dinsdag 23 maart vanaf 16.00 uur mee doen aan een speurtocht. Kom op tijd, zodat we allemaal om 17.30 uur weer terug zijn. Je kunt ook nog een leuke prijs winnen! Entree f 1,00. Woensdag-instuif Voor de kinderen van 4 tot 8 jaar is er elke woensdagmiddag iets te doen in het Kruispunt. Op woensdag 24 maart is er van 14.00 tot 15.30 uur een span nende speurtocht in groepjes onder be geleiding van een volwassene. Het groepje met de meeste punten krijgt de prijs. Kosten f 1,00. Voor de kinderen van 2 tot 4 jaar is er voorlezen in het Turks. Na het voorle zen worden er spelletjes gedaan. Het is woensdag van 14.00 tot 15.30 uur en het kost f 1,00. Vangrail Buurthuis De Vangrail, Nachtegaalweg 8c, tel. 17615, organiseert een aantal leuke en gezellige workshops: Creatieve uurtjes - Pasen: Op donderdag 8 april kunt u van 9.30 tot 11.00 uur paasbloemschik- ken. De kosten zijn f 3,75, excl. mate riaal (incl. ijzerdraad). - Sierpopjes: Op donderdag van 9.30 tot 11.00 uur. Op 1 april gaan we dik buikpopjes maken van stof en fiberfill. De kosten zijn f 2,50 excl. materiaa. Op 15 april worden er sierpopjes van stof en draad gemaakt. De kosten zijn f 2,50 excl. materiaal. Op 22 en 29 april kunt u vlinderpopjes maken. De kosten zijn f 5,00. - Wenskaarten borduren: Op woens dag 21 en 28 april van 9.30 tot 11.00 uur kunt u leren hoe u prachtige kaarten kunt borduren met borduurzijde. De kosten zijn f 5,00 excl. materiaal. Voor al deze creatieve uurljes kunt u zich direct opgeven en nadere inlichtin gen krijgen bij Jolanda, tel. 17615. Steenhoffstraat 46. tel. 19577 Donderdag 18 maart Over Russen kan veel beweerd worden, maar niet dat zij geen gevoel voor hu morhebben. Hoe slechter de tijden, hoe zwarter de humor, lijkt het. Een overle vingsstrategie, die met "Rebro Adama (Adams rib) een zeer amusante film op levert. In een driekamerappartement in een grote stad (het zou Moskou kunnen zijn) wonen drie generaties vrouwen ongemakkelijk samen: een bedlegerige grootmoeder, die alleen nog maar eet, poept en televisie kijkt; haar ongeveer 50-jarige dochter, gids in een Museum van de Revolutie; en haar twee dochters uit verschillende huwelijken, te weten een 25-jarige secretaresse met verant woordelijkheidsgevoel en onterechte il lusies over een getrouwde minnaar en een zeer pragmatische tiener, die be kwaam vleeswaren en andere materiële 'gemakken ritselt. De beide jongste vrouwen ruziën doorlopend over het gebruik van de badkamer, make-up en de vraag wie er aan de beurt is om oma's beddepan te legen. Niet alleen de rivaliteit, maar ook de onderlinge solidariteit tussen de vier vrouwen wordt zwaar op de proef ge steld tijdens het veijaarsfeest van oma, wanneer zowel moeders aanbidder en twee ex-echtgenoten, als de stomdron ken puber die de jongste dochter zwan ger heeft gemaakt, langskomen. Met zijn derde speelfilm weet Vjatches- lav Kristofovitsj in een knappe opbouw van schijnbaar onbenullige gebeurte nisjes een volmaakt herkenbaar, uni verseel portret te schetsen van incasse ringsvermogen, overlevingsdrang en gevoel voor humor. In het camerawerk wordt de claustrofobie van het overvol- le driekamerappartement navoelbaar I gemaakt, de dialogen zijn geestig op het absurdistische af, de personages zijn met mededogen en begrip uitgewerkt waar het de vrouwen aangaat en met een enigzins sarcastische ironie wat be treft de mannen. Aanvang 20.30 uur. Entree f 7,50; c.j.p./65+ f 5,00. Reserveren vanaf 19.30 uur: tel. 19577. Zelf je gordijnen maken, een des sin voor nieuwe bekleding voor de bank ontwerpen of je eigen post papier maken. Dat zijn dingen die je niet zo snel alleen zult gaan doen. In C-drie wordt er daarom eind maart een workshop decoratie-technieken georganiseerd waarin een aantal tech nieken wordt uitgelegd en uitgepro beerd. De workshop duurt drie hele da gen; van vrijdag t/m zondag. Op de eerste dag zal de docente/styliste Cyn Ferdinandus een aantal schitterende technieken uitleggen zoals sjabloneren, sponzen, stempelen, marmeren, batik ken, zijde beschilderen, spuiten/spat ten. Gedurende de twee andere dagen eö Albert Cuyplaan 202 3 764 TW Soest Prentenboeken Tien malle muizen, een prenten boek van Helme Heine. Zoals in het bekende "Tien kleine negertjes-verhaal" doen tien malle muizen gevaarlijke dingen, waar door er steeds eentje afvalt. Wan neer er op het eind één vrouwtjes muis overblijft krijgt die een hele dikke buik en toen waren er weer tien! Humoristisch telprentenboek met grote kleurrijke platen en tekst op rijm. Wat lijk jij op je papa!, van Pili Mandelbaum. Het nichtje van Nana komt logeren. Dat is leuk, want Nana is dol op Ma- rijtje. Maar als iedereen denkt dat Nana's papa eigenlijk de papa van Marijtje is, is dat niet leuk. Misschien moeten ze maar nooit meer met Ma- rijtje gaan wandelen... Eerste leesboekjes De club van twee, door Anne Ta- kens. Fons heeft een vriendje. Het is een meisje en ze heet Koos. Ze heeft rood haar, net als hij. En een bril, net als hij. Ze lijken wel tweelingen, maar dat zijn ze niet. Ze zijn: De club van Twee! A-boeken (6-8 jaar) Petroesjka's lakschoentjes, van Vi- ta Andersen. Op de dag dat ze vijf wordt, gaat Pe troesjka's grootste wens in vervul ling: ze krijgt een paar spiegelend glanzende lakschoentjes. Petroesjka is het gelukkigste kind op de hele we reld. Maar Marie, haar kleine zusje, is jaloers. Ze wil nü, metéén, ook lakschoentjes... Komisch verhaal, vooral geschikt om voor te lezen. B-boeken (8-12 jaar) Piraat Jenny en haar gorilla, van Henk van Kerkwijk. Vloeren dweilen, bedden opmaken, glazen wassen, bier tappen: Jenny moet keihard werken in de herberg van Baas Blarney. En ondertussen lachen de gasten van de herberg haar uit. "Snotpegel" roepen ze. 's Avonds ligt Jenny huilend in bed. Dan denkt ze aan haar vader. Ze hoopt dat hij haar ooit komt halen met zijn piratenschip. Maar op een dag is Jenny het wachten beu... Alleen Beer mocht mee, van Vivian den Hollander. Trudi woont met haar vader, moe der, zusje en broer in Nederlands- Indië. Ze heeft er een heerlijk leven in het huis met de grote tuin aan zee. Maar dat is afgelopen als de Japan ners Indië binnenvallen in 1942. Hun huis ligt te gevaarlijk zo dicht bij de kust. Ze moet weg. C-boeken (12 jaar en ouder) Al het water van de zee, van Greet Beukenkamp. In een 2e klas AVO wordt een jon gen -Ivo- permanent getreiterd. Op een schoolwerkkamp op Terschel ling neemt dat treiteren zulke sadis tische vormen aan dat deze begaafde en kunstzinnige jongen er tenslotte onder bezwijkt. Boeiend boek over "pesten en gepest worden op school". Met je rug tegen de muur, van Klaus Kordon Berlijn aan het begin van de jaren '30. De mensen vechten voor hun bestaan. Armoede en werkeloos heid worden met de dag erger. De 15-jarige Hans heeft gelukkig een baantje in een fabriek gevonden. Maar daar worden de ruzies tussen de aanhangers van Hitier en zijn te genstanders steeds heftiger. Een* spannend en interessant boek, dat een antwoord geeft op vragen als "Hoe kwam Hitier aan zijn aan hang?". en "Hoe heeft het ooit zover kunnen komen?". Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest tel 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. gaan de deelnemers zelf aan de slag om de technieken uit te proberen en wie weet kunnen ze zondag met een kant en klaar werkstuk naar huis. Verschillende materialen kunnen ge bruikt worden als ondergrond b.v. zij de, katoen, linnen, hout, papier, porce- lein (serviesgoed). De workshop wordt gehouden op vrij dag 26 t/m zondag 28 maart. De tijden zijn: vrijdag: 9.30 - 15.30 uur; zaterdag en zondag: 10.00 - 16.00 uur. De kos ten zijn f 95,- (exclusief materiaal). Wie belangstelling heeft voor deze workshop kan zich hiervoor schriftelijk inschrijven bij de administratie van C-drie, Willaertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 22188.

Soester Courant | 1993 | | pagina 18