gratis n 'tAdpjc Bewoners hebben hart voor supermarkt 'De Weegbree' 'Meer schade na komst van bussen' ACTUEEL ONTMOET 2e afdruk scliocmnkcr Soest gaat fors geld vragen voor ballonvaarten vanaf de Eng Nieuwe brochures bij gemeente Timmy van Scheijen wordt het zo langzamerhand zat... Albert Cuyp: verontrust over verdwijnen bushaltes College kiest ook voor een fietspad op de Bosstraat 'trbdftjc WOENSDAG 17 MAART 1993 SOESTER COURANT Honderden handtekeningen voor AH op Nieuwerhoekplein PAGINA 3 ALTIJD KEUS UIT 150 MERCEDESSEN MET ERVARING Bewonersvereniging 't Hart start met tachtig leden feest- en partycentrum Uw gasten zijn onze gasten. Picknicktafel van jeugdherberg in brand gestoken Aantal vluchten beperkt tot 60 per jaar Onder meer over sociale zekerheidsrecht Rondleidingen op de vliegbasis 'Caravankraker'? SCHOENAKER technische dienst Bijna 500 gulden uit bedrijf weg Bewoners Molenstraat willen geen CN en parkeerverbod -li Voorzieningen Ossendamweg en Den Blieklaan MAAK MÉÉR VAN UW WONING OF BEDRIJF! Bus definitief over Julianalaan n OS tij O In de wijk 't Hart wil bijna ieder een dat de nieuwe vestiging van Albert Heijn op de locatie van Ga rage Stam aan het Nieuwerhoek plein komt. Een aantal bewoners overhandigde vrijdagmiddag al 602 handtekeningen aan wethou der Jan Menne, maar dat worden er nog meer. Volgens veel bewoners heeft 't Hart al jaren dringend behoefte aan een super markt. "Oude mensen van Mariënburg moeten helemaal naar de Van Weede- straat lopen. Dat kan toch niet", zei één van de initiators van de handtekenin genactie vrijdagmiddag tegen wethou der Menne. Volgens hen hebben vooral de oudere inwoners van 't Hart hun handtekening op de lijsten gezet. "Maar ook de jongeren doen mee." Een supermarkt in de wijk is broodno dig, omdat het winkelaanbod te wensen over laat, vinden de actievoerders. "We doen een beroep op de raadsleden dat ze hier goed notie van nemen. We hou den de fracties in de gaten om te kijken welk standpunt ze innemen en hopen dat wij binnenkort in onze eigen wijk boodschappen kunnen doen. Informatie In het gemeentehuis wordt vanavond een informatieavond gehouden over de nieuwe locatie van Albert Heijn. De grutter zoekt al ruim tien jaar naar een geschikte plek voor een groot filiaal en heeft de gemeente gedreigd een scha declaim te zullen indienen als niet bin nen twee maanden een besluit tot me dewerking aan de vestiging van een su permarkt wordt genomen. Dit naar Wethouder Jan Menne kreeg vrijdag al 602 handtekeningen. Dat worden er nog meer, beloofden de initiators Foto: Goos van der Wilt aanleiding van het feit dat het gemeen tebestuur steeds heeft gezegd te zullen zoeken naar een locatie voor Ahold. Wat de bewoners van 't Hart betreft, wordt dat besluit vandaag nog geno men. De informatiebijeenkomst begint om 19.30 uur. Bij Van Kooy vindt u geen verkopers. Wel de meest deskundige adviseurs die u graag laten kennismaken met autorijden in zijn mooiste vorm. Voor een verrassend lage prijs. We hebben dus ook sterren in huis die niet op vier wielen staan. Nijverheids weg 65N Amersfoort, telefoon 033-635174 In buurthuis De Vangrail heeft vrij dagavond de oprichtingsvergade ring plaatsgevonden van de bewo nersvereniging 't Hart. Tachtig men sen hebben zich aangemeld als lid. Aagje van der Neut is benoemd tot voorzitter, Softe van de Veen is se cretaris en Eva Verwoerd is gekozen tot penningmeester. Als leden zijn de heer Verwoerd en Dick Berendse tot het bestuur toegetreden. Het be stuur komt vrijdag bijeen om te wer ken aan de statuten en het huishou delijk reglement. Woningbouwver eniging Soest is op de hoogte gesteld van de oprichting van de bewoners vereniging. Wij maken van uw bruiloft een onvergetelijk feest. vakbekwaam - voordelig hapjes - koffietafel - buffetten Wij maken met alle plezier een vrijblijvende begroting. Weegbreestraat 205-207 SOEST Telefoon 02155- 14282 De brandweer moest vorige week uit rukken naar de jeugdherberg aan de Bosstraat. Aanleiding daarvoor was een brandende picknicktafel. Het vuur is aangestoken door onbekenden, maar werd door de brandweer geblust. Aan de Varenstraat zijn van een auto vier wieldoppen gestolen. Daarvan deed een 25-jarige vrouw aangifte. De toegenomen belangstelling voor ballonvaarten blijkt een heus gat-in-de-markt, waarvan profes sionele (commerciële) ballonvaar- ders graag gebruik maken. De ge meente Soest wil daar ook wel een graantje van meepikken, want vooral het evenemententerrein op de Eng blijkt een populaire "lucht haven" te zijn geworden. Van ambtelijke zijde is onlangs voorge steld het aantal ballonvaarten vanaf de Eng voortaan te beperken tot maximaal 60 per jaar. Bovendien wil Soest het "ballon-monopolie" gunnen aan één ballonvaarder (Rob Wiegers uit Hilver sum), met wie tot dusver goede ervarin gen zijn opgedaan. Ook ballonvaarder F. Kool uit Biithoven wilde een vergun ning, maar het College van B. W. vindt dat het dan allemaal een beetje te druk wordt. Het terrein staat immers in de eerste plaats ten dienste van sport en spel, en daarnaast voor evenementen als het cir cus, de kermis of hoogstens nog eens een autoshow. Als er tijdens gunstige weersomstandigheden dan ook nog voortdurend ballonnen opstijgen komt het eigenlijke doel van het evenemen tenterrein in de verdrukking, vreest het gemeentebestuur. f 100 per keer De uitverkoren ballonvaarder moet overigens wel fors in de buidel tasten om een vergunning in de wacht te sle pen. Volgens het ambtelijk advies dankt de Eng - die voor de ballonvaar ten eigenlijk niet helemaal ideaal is we gens de aanwezigheid van huizen en be planting - zijn populariteit als luchtha ven waarschijnlijk niet het minst aan het feit dat Soest tot nu toe maar 18 gulden aan leges voor een vergunning in reke ning brengt, en dat nog wel voor een heel seizoen. Het gemeentebestuur wil dat bedrag nu verhogen naar 6000 gul den per jaar, voor maximaal 60 opstij gingen, dus 100 gulden per keer. Ter vergelijking: voor het circus en de auto show vraagt de gemeente als eigenares van de grond een vergoeding van 200 gulden. "Het betekent wel dat de betrokkene op de hoogte gebracht moet worden van de bijdrage die de gemeente van hem gaat vragen," wordt in het ambtelijk ad vies nog droogjes opgemerkt. "Mis schien schrikt hij wel van de kosten..." In het gemeentelijk Informatiecen trum kunnen weer nieuwe brochures worden afgehaald. Dat is in de eerste plaats de brochure 'U wilt in beroep'. Deze brochure gaat over het sociale zekerheidsrecht. U vindt daarin de informatie over wat u moet doen als u in beroep wilt gaan te gen een beslissing omtrent een uitke ring. Een andere brochure heet 'Zo zit het bij beslag op loon en uitkering'. Wie schul den heeft, kan met beslag te maken krij gen. Schuldeisers kunnen naar de rech ter stappen en een vonnis vragen. Met dat vonnis in de hand kan de schuldei ser aan een deurwaarder opdracht ge ven beslag te leggen op bijvoorbeeld loon of uitkering. In de brochure wordt uitvoerig ingegaan op 'wie beslag kan leggen', 'waarop is geen beslag moge lijk', 'procedure bij beslag' en 'verzet'. Als men meer wil weten over gevolgen van het wegvallen van de Europese grenzen dan is de brochure 'Eén Euro pese Markt' interessant. In deze bro chure wordt de handel in landbouwpro- dukten en levensmiddelen beschreven. Een andere brochure is een boekje met 'Feiten en Cijfers Over 1992' met cij fermatige informatie over de produktie, de verwerking en de afzet van agrari sche produkten, over natuurbeheer, bosbouw, de inrichting en beheer van het landelijk gebied, de kwaliteitszorg en de openluchtrecreatie. Ook geeft het boekje enig inzicht in de ontwikkelin gen die plaatsvinden op diverse terrei nen. Tenslotte ligt in het Informatiecen trum' een serie brochures uitgegeven door het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij. De titels zijn: welzijn van dieren, bemesting en mi lieu, landbouw en de Europese ge meenschap, openluchtrecreatie, inten sieve veehouderij, gewasbescherming en milieu, bos- en bosbouw, melkvee houderij en zuivel en milieumaatrege len in de landbouw. van k b.film 10x 15 cm mat of glans FOTO VIDEO TV WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155-12874 - vrijdag koopavond. Volop gratis parkeergelegenheid. Bureau Voorlichting Vliegbasis Soes- terberg organiseert, in samenwerking met de stichting Vrienden van het Vliegdorp, voor iedere inwoner van Soesterberg en alle omliggende ge meenten een rondleiding op de vliegba sis. De eerstvolgende rondleidingen zijn op donderdag 25 maart en donder dag 29 april. Opgave is mogelijk bij J.E. Nijs-van Daal, Montgomeryweg 44 te Soester berg, tel. 03463-52227, waar men te vens nadere informatie kan verkrijgen. Vrijdagmorgen (26 febniari) is één van mijn poesjes van het balkon gewllen en spoorloos* Ze is een half jaar oud en voor het eerst op stap? Ze is zwart en droeg een lichtbruin bandje,en heeft een paar witte haren op onderbuik. Als u haar ziet of vindt, belt u mij alstublieft. M'n telefoonnummer is 19446, of op de zaak 02154 - 20101. Ook kunt u terecht bij mijn buren; Mevrouw Solleveld, tel. 14416 of Mevrouw Kluvers, tel. 13604. De andere poes is ontroostbaar en kan er niet overheen komen nu haar kameraadje weg is. Ruth van de WeteringHazepad 147 Telefootil9446 Soest-Oost, Soest-West, Soest- Noord, Soest-Zuid - er is onder hand zowat geen wijk meer waar géén actiecomité of bewonersver eniging is opgestaan om de ge meente ervan te overtuigen dat het - vooral bij hén natuurlijk! - met het verkeer toch wel buitengewoon droevig gesteld is en dat daar nodig eens wat aan gedaan moet worden. Is het niet vanwege het sluipverkeer dan wel vanwege de monsterachti ge snelheden waarmee auto's de woonstraten onveilig maken, en niet vanwege de busroute dan wel vanwege de gaten, kuilen en putten in het wegdek, om nog maar te zwij gen van de parkeer-overlast... De "jongste actievoerder van Soest", de 9-jarige Timmy van Scheijen van de Dorresteinweg, is al sinds vorig jaar met de gemeente aan het steggelen over maatregelen die het autoverkeer in zijn straat nog verder aan banden moeten leggen. Volgens Timmy kunnen zijn vriend jes en hij nauwelijks meer op straat spelen. Timmy verdiende met zijn actie o.a. de nominatie voor de Gouden Olie bol van Progressief Soest/Groen Links, maar dat leverde hem tot dus ver weinig op. Het heen-en-weer schrijven van brieven aan de ge meente nog minder. Bij de gemeente snapten ze eigenlijk niet wat Timmy nou precies wilde; de Dorresteinweg geldt tegenwoordig als een van de rustigste straten van heel Soest. Timmy schreef in oktober vorig jaar voor het laatst, en sinds die tijd heeft hij niets meer vernomen. Daarom is hij vorige week opnieuw in de pen geklommen en heeft hij een boze brief aan het College van B. W. ge stuurd: "Aan de Burgemeester en wethou ders. Ik heb nu lang genoeg op antwoord gewacht. Mijn laatste brief heeft u op 23-10-'92 ontvangen (dat is bijna vijfmaanden geleden). Dan heeft u toch wel een keertje tijd gehad, om antwoord te geven. Doet u nou wél iets aan de Dorre steinweg of niet? Ik snap niet dat u zegt dat het veilig is op de Dorresteinweg. U bent er zeker nog nooit geweest? Krijg ik nu eindelijk eens een keertje antwoord, dat is toch niet zo moei lijk. Ik kan toch ook een brief schrijven? De groeten van Timmy van Scheijen (9 jaar). De eigenaar van een caravan op kam peerterrein 't Nest (Soesterbergse- straat) ontdekte afgelopen zondag dat er in zijn kampeerwagen was ingebro ken. Bij nadere beschouwing werd er niets van waarde vermist. De politie houdt het erop dat een onbekende de caravan gewoon even als onderdak heeft gebruikt. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid I Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Een inbreker is 497 gulden rijker ge worden door een bedrijf aan de Ster renbergweg te bezoeken. Hij brak kort na sluitingstijd in. Een 49-jarige man van het Soesterbergse bedrijf deed aan gifte bij de politie. UJ LU Bewoners van bejaardencen trum Molenschot en de tegen overliggende flat aan de Albert Cuyplaan zijn geschokt over het feit dat de bushaltes op de Al bert Cuyplaan worden opgehe ven. Van hen hebben 88 men sen een handtekening gezet on der een brief die aan alle raads fracties wordt verzonden. Veel mensen van Molenschot en de flat zijn, mede vanwege hun hoge leeftijd, aangewezen op het open baar vervoer. In het nieuwe bussche ma, dat op 23 mei ingaat, zullen ze veel verder moeten lopen om een abri te bereiken en op de bus te kun nen stappen. In de brief schrijven ze dat ze straks helemaal naar de Dal- weg moeten lopen. En dat is veel te ver, vinden ze. "Voor velen is dat on doenlijk, omdat de leeftijd van de meeste mensen boven de tachtig ligt." De verontruste bewoners van de Al bert Cuyplaan hebben geen goed woord over voor Centraal Neder land en de gemeente Soest die het busplan gezamenlijk hebben opge steld. Met weemoed wordt terugge dacht aan de firma Tensen die van 1930 tot 1980 een belangrijk deel in het openbaar vervoer voor Soest voorzag. "We laten ons niet in de hoek druk ken of uitschakelen. We blijven vechten. Deze besluiten raken kant noch wal en het is zelfs discrimine rend wat de gemeente in samenwer king met de rayonleiding van Cen traal Nederland doet. We verwach ten dat dit snel wordt teruggedraaid. Laat degenen die aan het stuur zitten en de belangen van de bevolking be hartigen, zich eens realiseren wat dit met zich meebrengt. Ze moeten meer respect tonen ten aanzien van ons ouderen en luisteren naar wat er wordt gezegd en gevraagd." De bewoners laten het er niet bij zit ten. "Drijf dit niet te ver door, anders zullen we andere maatregelen moe ten treffen om ons recht te verkrij gen", aldus de bewoners die dreigen naar de Raad van State te stappen. Sinds de bussen van Centraal Ne derland (CN) door de Molenstraat koersen, is het aantal scheuren in de gevels van woningen toegeno men. Dat is de indruk van bewo ners èn van de woningbouwvereni ging St. Joseph die eigenaar van de huizen is. Het gaat met name om de woningen tussen de rotonde en de kruising met de Molenweg. Op de Bosstraat komt een fietspad en op de Ossendamweg komt een tweede, veilige oversteek. Dat hebben burgemeester en wethou ders besloten op grond van uit spraken van de raadsfracties in de commissie verkeer. Dat blijkt uit de reactie van het college. De voorzieningen worden gefinancierd uit de verkeersveiligheidsgelden. Van dat bedrag (ruim 2,5 ton) wilde het col lege 149.000 gulden aanwenden voor de aanleg van busvriendelijke verkeers drempels. In de commissie verkeer stel den de fracties evenwel dat die drem pels uit de pot openbaar vervoer van de Structuurvisie moeten worden betaald. Het college heeft dat advies opgevolgd. De daardoor vrijgekomen 149.000 gul den kan worden benut voor een (aanzet tot) fietspad op de Bosstraat. Daar had onder meer de sportorganisatie Soest om gevraagd. De meeste raadsfracties delen de mening dat het langzame ver keer op de Bosstraat moet worden ge scheiden van het snelverkeer. Op de Ossendamweg komt een tweede, veilige oversteek. Daarmee honoreert het college het verzoek van het bestuur van de vereniging voor protestants christelijk onderwijs Soest. Omdat de Savornin Lohmanschool en de Minister de Visserschool per 1 augustus van dit jaar gaan fuseren, wil het bestuur dat de schoolkinderen veilig kunnen overste ken. De Ossendamweg moet worden overgestoken om van het ene naar het andere schoolgebouw te kunnen ko men. Het college komt in juni met een voor stel op de proppen voorde oversteek en het fietspad op de Bosstraat. Tevens zal het college bekijken welke voorzienin gen op de Den Blieklaan kunnen wor den getroffen om de verkeersveiligheid op die sluiproute te bevorderen. "Wij verdenken het busverkeer ervan, maar er rijdt wel meer zwaar vrachtver keer door de straat", zegt woordvoer der M.R. Westveld van St. Joseph. "Over de intensiteit van dat verkeer zijn geen cijfers bekend. Maar voor zover wij kunnen vaststellen, hebben we sinds de komst van de bussen meer voegwerk moeten uitvoeren. We hebben daar in formeel contact met de gemeente over gehad, maar dat heeft tot niets geleid." Volgens ambtenaar Marcel Vossesteijn van de gemeente, die belast is met het openbaar vervoer, zijn de betreffende woningen extra gevoelig voor de trilling die het verkeer veroorzaakt. "Ik heb be grepen dat dat komt door de fundering van de woningen. Dat hoort bij de lus ten en de lasten van een woning." Parkeerverbod In verband met de CN-route werd en kele jaren geleden een parkeerverbod ingesteld aan de zuidelijke zijde van de Molenstraat. Dat was noodzakelijk om Koolstra bij het parkeerverbodsbord: "Sommige chauffeurs rijden hier zeven tig kilometer per uur. de bus doorgang te verlenen. Bewoners, hebben daar in 1991 een bezwaarschrift tegen ingediend bij de Kroon. Dat was het begin van een langdurige procedure die nog steeds loopt. "Als aan beide zijde van de straat auto's staan geparkeerd, heeft dat een snel- heidsremmende werking op het door gaand verkeer", zegt bewoner Koolstra die lid is van de bewonerscommissie MABO (Molenstraat, Albert Cuyp laan, Bleekveld en Overhees). "De Mo lenstraat heeft een bol wegdek en is bo vendien veel te smal voor de bussen." Tot die conclusie kwam ook de ge meente in 1991. "Maar met een eenzij dig parkeerverbod kan een voldoende veilige route onstaan", schreef de ge meente toen. deuren •dakkapellen ramen schuifpuien serres inbraakwerend kozijnen hang- en sluitwerk 't Driftje is officieel dealer van een aantal topmerken zoals: Emüllffl WERU, VEKA, VELUX en NORHTGO. Wie méér van z'n huis of bedrijf wil maken kiest voor 't Driftje. Bezoek onze verrassende showroom! Ook op zaterdag geopend van 10.00-] 3.00 uur. rolluiken horren i luifels rerk zonwering TIMMERFABRIEK 't Driftje 6, 37Ó8 ER SOEST Telefoon: 02155 -17201 (achter winkelcentrum Soest-Zuid) Het bezwaarschrift van de bewoners commissie kon lange tijd niet in behan deling worden genomen, omdat de ge meente nog geen verweerschrift had ge schreven. Na veel telefoontjes en cor respondentie verzond de gemeente in januari 1993, anderhalf jaar nadat het bezwaarschrift was ingediend, het ver weerschrift. Een uitspraak van de Kroon is tussen nu en enkele weken te verwachten. Koolstra: "Waarom moet het allemaal zo lang duren? De gemeente luistert niet naar de burgers. Ze huurt een duur bureau in en drijft haar zin door." L.H. Voskuilen van de MABO: "Het weg dek staat sinds de aanleg van de riole ring helemaal bol. Het vorige college beloofde voor 1990 een nieuw wegdek. Dat werd uitgesteld tot 1991 en nu zeg gen ze dat er geen geld voor is." Schudden De bewoners hopen vurig dat het par keerverbod moet worden opgeheven, zodat de bussen niet meer door de Mo lenstraat kunnen rijden. Koolstra: "De mensen liggen te schudden in hun bed. Het glaswerk rinkelt in de kasten, de stenen scheuren en het cement komt uit de voegen." De snelheid van het verkeer is sterk toe genomen, sinds er aan de zuidzijde van de Molenstraat geen auto's meer mo gen worden geparkeerd, stellen Kool stra en Voskuilen. "Sommige bu schauffeurs rijden hier zeventig kilome ter per uur. Een woonwijk uit de jaren twintig is niet op de bus berekend. Aan drempels hebben we ook niets. Want dan wordt er in de winter niet meer ge strooid en stel je voor dat er een hartpa tiënt naar het ziekenhuis moet. Die overleeft dat nooit. Je hobbelt nu al aan alle kanten." Als de Kroon beslist dat het parkeer verbod moet worden opgeheven, is er in de Molenstraat geen plaats meer voor CN. Dat zou ernstige gevolgen kunnen hebben voor het openbaar vervoers plan. De Molenstraat is namelijk ook in de nieuwe routes voor de buslijnen 70 en 73 opgenomen. Het nieuwe schema gaat in op 23 mei van dit jaar. Lijn 70 zal alleen nog 's avonds (vanaf 19.00 uur) en op zon- en feestdagen (9.00-0.30 uur) door de Molenstraat rijden. Lijn 73 zal elk uur in plaats van ieder half uur door de straat gaan rijden, behalve 's avonds en op zon- en feestda gen. Koolstra: "Er stapt praktisch niemand van de Molenstraat op. Als het er vijf zijn, is dat veel. We hebben een alterna tieve route voorgesteld. De bus kan via de Dalweg en dé Albert Cuyplaan naar Molenschot en dan via de Rubenslaan en de Dalweg weer terug." Volgens Vossestein is dat alternatief vervoers- kundig niet uitvoerbaar. Het college heeft besloten dat de bus die vanaf 23 mei over de Prins Hen driklaan zou gaan rijden, een route over de Julianalaan gaat volgen. Daarmee heeft de Vereniging Veilig Verkeer Prins Hendriklaan i.o. defi nitief haar zin gekregen. De bus zal niet door de Prins Hendriklaan gaan rijden. Dat betekent dat de aange kondigde verkeersmaatregelen in die laan niet worden uitgevoerd. Het college voldoet daarmee aan de wens van de bewoners èn van de raadsfracties. Burgemeester en wet houders zijn tot dat besluit gekomen, nadat ook Centraal Nederland had verklaard geen bezwaar te hebben tegen een route over de Julianalaan. Het besluit heeft tot gevolg dat de bus niet voor de bejaardenflat Hoog Soestdijk zal stoppen. De bewoners die de bus willen nemen, zullen iets verder moeten lopen.

Soester Courant | 1993 | | pagina 3