èholten cholten MET HET OOG OP UW BRIL. A. sWEERD Ongewenst reclamedrukwerk OPHEFFINGSUITVERKOOP demonstratie, Wildschut Optiek Milieugroep Soest uit de startblokken: ■niet agressief, wél duidelijk9 Bereden politie voor 't eerst in Soest R.k. begraafplaats Soesterberg krijgt plek op monumentenlijst gratis oogdrukmeting 'Nederland bekent kleur' tegen racisme en vreemdelingenhaat OPTIEK HORLOGER JUWELIER Soest 111e afdeling van Milieudefensie BLOEMEN PLANTEN gaat de plantenkas verbouwen! En omdat we ruimte nodig hebben koopt u op zaterdag 20 maart a.s. alle planten uit de plantenkas voor de 1 /2 prijs (50% korting). BLOEMEN PLANTEN Dienders te paard houden toezicht in de bossen Soester Courant goede informatiebron DE TROMSLAGER PAGINA 4 WOENSDAG 17 MAART 1993 SOESTER COURANT ACTUEEL PAGINA 5 Ook voor uw Schilderij gestolen uit auto Torenstraat Vredesplatform doet oproep aan Soest SOESTERBERGSESTRAAT 26 - SOEST - TEL. 02155-12982 Vier portemonnees uit vrachtwagen JeOEM HaciSme W Vrum&UiKGMHMT riesprong verkeren het de leerlingen in 'hogere' oto: Goos van der Wilt. >rof. dr. Henny Lamers •zitter van het Sterren- ut in Utrecht) en Eddy ïoofdredacteur van het tijdschrift Zenit. Of De De Achtbaan de finale liet bekend. sn daartoe strekkend ver gassing van het daarbij ge- chrift, vergunning te ver- n van een tuinbouwkas Hellingweg 1 (artikel 19 )p de Ruimtelijke Orde- ïl vernieuwen van een nge Brinkweg 35A (arti- Wet ïlijke Ordening); len en verbouwen van een Tamboerijn 11-13 (arti- e Wet op de Ruimtelijke lefinitieve beslissing zal wor- is een ieder bevoegd binnen i twee weken, te rekenen van- .8 maart 1993, eventuele be- telijk bij Burgemeester en te dienen. rzoek betrekking hebbende gedurende die termijn ter in- neentehuis, afdeling Ruimte en Bouwzaken (balie Bouw- uisplein 1, dagelijks van 8.30 raagde rgunningen bouwvergunningen/mel- igediend op de aangegeven rtsestraat 120A (93077): een carport, 2-3-93; i 47 (93071): uitbreiden inhuis, 1-3-93; an 55 (93067): uitbreiden mhuis, 5-3-93; an 72 (93085): vergroten kapel, 1-3-93; iweg 71 (93103): bouwen ging, 4-3-93; :r 3 (93101): plaatsen van 3-3-93; ij 47 (93081): bouwen van 3-3-93; inelaan 116 (93061): uit- een woonhuis, 5-3-93; irtweg 38 (93043): uitbrei- t woonhuis, 1-3-93; ijkstraat 58 (93104): plaat- i blokhut, 4-3-93; tg 9-11 (93089): het (op)- n een kantine met toilet- 93; J 77 (93097): plaatsen van 1-3-93: :rpad (93069): bouwen van woonhuis, 1-3-93; bergsestraat 82 (93107): n een dakkapel, 5-3-93; edestraat 8 (92051): wiizi- u luifel, 3-3-93; oning 94 (93099): plaatsen ïkhut, 2-3-93. tgen kunt u inzien in het ge- Raadhuisplein 1, afdeling Ordening en Bouwzaken (balie I, elke werkdag 8.30-12.30 uur. nde ^rgunningen ie bouwvergunningen/mel- verleend/geaccepteerd op :ven verzenddatum. •ortsestraat 9 (93072): ver- n een woonhuis, 2-3-93; ?k 43 (93066): plaatsen van luurtje, 1-3-93; 4 (92503): plaatsen van een 2-3-93; rinkweg 99 (92425): plaat- overkapping boven een 2-3-93; tfontgomeryweg 5 (93073): i van een woonhuis, 2-3-93; tfontgomeryweg 7 (93074): i van een woonhuis, 2-3-93; de Talmalaan 11 (93083): n een afdak met tuinschuur- van de Wet Administratieve Overheidsbeschikkingen (AROB) nghebbenden tegen deze beslis- bezwaarschrift indienen. Dat t worden aan Burgemeester en i van Soest, Postbus 2000, 3760 iet bezwaarschrift moet binnen de verzenddatum van de beslis- i ingediend. De stukken kunt u X gemeentehuis, Raadhuisplein <uimtelijke Ordening en Bouw- e Bouwzaken), elke werkdag Sinds vorige week donderdag is de gemeente Soest officieel een "Mi lieugroep''' rijker. Ze is voortgeko men uit het Milieuplatform en offi cieel aangesloten bij de landelijke vereniging Milieudefensie, waar van het de 111e afdeling is. Van een echte "platform-functie" - een overkoepeling van de Soester organisa ties die zich direct of indirect met het milieu bezighouden - kwam tot dusver niet zoveel terecht, constateerde be stuurslid Nel van Leeuwen vorige week tijdens haar welkomstwoord in de Kwe kerij aan de Molenstraat. Vandaar dat vorig jaar al besloten werd de club om te vormen tot een milieu-werkgroep en aansluiting te zoeken bij Milieudefen sie. Het Milieuplatform stond overi gens wel aan de wieg van een aantal ont wikkelingen in Soest, zoals de gemeen telijke aansluiting bij het Klimaatver- bond, de sticker-actie tegen ongewenst drukwerk en andere activiteiten. Met de introductie van de nieuwe JA/ NEE-sticker heeft de Milieugroep haar eigen sticker-actie beëindigd. De nieu we stickers zijn prima, maar hebben wel het "aanklevend" bezwaar dat ze per soonlijk op het gemeentehuis moeten worden afgehaald. "Waarom niet huis- aan-huis verspreid"?, aldus de Milieu- groep. De oprichting als afdeling van Milieu defensie kreeg een officieel tintje door de aanwezigheid van Yvonne van Put ten, die de groep een vlag van Milieude fensie aanbood. Zij schetste de achter gronden van de landelijke organisatie en stond o.a. stil bij de "ludiek-confron- terende" acties - o.a. gericht op het te rugdringen van verpakkingsmateriaal - die ten opzichte van de vervuilers wor den gevoerd. Milieudefensie streeft naar samenwerking met de overheid en wat dat betreft kan de Soester afdeling rekenen op de belangstelling van wet houder Mieke Swinkels, met wie intus sen al een afspraak is gemaakt voor overleg. Milieu-parkjes Eerder had Irma van Helden, mede werkster van de gemeentelijke afdeling Reiniging, een inleiding gehouden over de manier waarop Soest het milieu-be- leid gestalte geeft, met name op het ge bied van de afvalverwerking. Ze noem de in dat verband ook de plannen voor het inrichten van "milieuparkjes", waar de bevolking in de toekomst naast glas en papier ook textiel, blik en batterijen kan inleveren, en de totstandkoming van het "afvalstoffenpark" aan de Schans, waar ook Spullenhulp dit na jaar een onderkomen krijgt. De enquête over de inzameling van het klein chemisch afval (800 adressen) heeft volgens Van Helden inmiddels een - bemoedigende - respons van 45 opgeleverd. Ze wilde over de resultaten nog niets zeggen, maar liet wel door schemeren dat er op dit gebied in Soest binnenkort wat gaat veranderen. Vol gens Van Helden is 1993 voor de ge- Tijdens de verbouwing gaat de verkoop gewoon door. 8 Middelwijkstraat 28 Soest, Tel.: 02155-12336 (geldt alleen voor de planten uit de plantenkas op 20 maart a.s.) De Milieugroep Soest ontvouwt de vlag die ze als 11 le afdeling van Milieu defensie kreeg aangeboden. Foto: Goos van der Wilt. meente vooral het jaar van de "diftar": het gedifferentieerde tarief naar gelang van de hoeveelheid aangeboden afval. In september komt er een inspraak avond, waar de bevolking haar zegje over het nieuwe systeem mag doen. De verpakkingsproblematiek leek haar een mooie aanleiding voor intensieve sa menwerking tussen de gemeente en de Milieugroep Soest, waarin zij naast zin volle kennis ook kritisch vermogen ont waarde. WC-papier Na de pauze volgde een stukje cabaret, opgevoerd door de leden Erica Hoks- bergen, Bineke Bolwijn en Eit Algra, waarin de milieuproblematiek op hu moristische wijze werd gerelativeerd. De bezoekers maakten zo kennis met een wat doorgeslagen milieu-activiste die zelfs haar wc-papier voor herge bruik geschikt maakte door het te was sen in een sopje, het vervolgens te dro gen en tenslotte te strijken. Het bleef een open vraag of deze behandeling ei genlijk niet meer energie kostte dan be spaarde, maar de voorstelling mondde uit in een fraai lied van Algra's hand, op muziek van Clinge Dorenbos, dat de milieuproblematiek - compleet met verbrandingsgassen, ozonlaag en sper ziebonen uit Senegal - op dichterlijke wijze onder woorden bracht, o.a. met de strofe: 'Vragen, vragen, duizend vragen... het milieu is een probleem. De vervuiler moet betalen, krijgt een forse schadeclaim. En wij kunnen met z 'n allen nu alleen met goed fatsoen, op een creatieve wijze aan milieudefensie doen... Veri Na afloop volgde nog een levendige dis cussie over allerlei milieu-zaken, waar bij ook de nodige suggesties werden ge daan voor een beter gemeentelijk mi lieubeleid. Een daarvan was bijvoor beeld het voorstel om de zuiveringshef fing voortaan rechtstreeks te koppelen aan het waterverbruik. De Milieugroep zal zich in de nabije toekomst gaan rich ten op de verpakkingsproblematiek. Daartoe wordt o.a. kontakt gezocht met de winkeliersorganisaties in de Fe deratie MKB, waarmee al eerder con structief is samengewerkt, en de super markten. De Milieugroep bedrijft haar activitei ten onder de slogan: "Niet agressief, wél duidelijk". Nieuwe, actieve en be trokken leden zijn daarbij uiteraard welkom. Inlichtingen kunnen ze krijgen bij de secretaris van de Milieugroep Soest, Eit Algra, tel. 16597. Foto: Goos van der Wilt. Voor het eerst heeft Soest afgelo pen zondag kennis kunnen maken met de bereden politie. De dien ders te paard maakten hun eerste rondje door het duingebied, waar bij vooral het gedrag van ruiters in de gaten werd gehouden. Vier van hen kregen een waarschuwing om dat hun ruiterbewijs niet in orde was. In de toekomst zal de bereden politie vaker te zien zijn in Soest of andere ge meenten van de regio Utrecht, want daaronder ressorteert de afdeling. Die bestaat uit tien politiemannen en elf paarden en kan op allerlei plaatsen worden ingezet, bijvoorbeeld bij evene menten met een groot publiek. Norma liter zullen zij het meest in de landelijke gebieden aan te treffen zijn, waar ze o.a. ook belast zijn met het toezicht op ma neges, maar indien nodig worden ze ook ingezet bij de surveillance binnen de bebouwde kom. De politiemannen Ton Wilbrink en Joop van der Lingen gingen samen te paard op stap voor een surveillance in de Lange en Korte Duinen. Ze werden daarbij gegidst door Bianca van Dalen, dochter van bospolitieman Ton van Galen en zelf in opleiding aan de poli- 'tieschool. Zij kent het Soester buitenge bied op haar duimpje en dat kan voor lopig van de bereden-politiemannen niet gezegd worden. De reacties van het publiek waren positief. Voor het eerst verkende de bereden politie de Soester bossen. Begraafplaatsen geïnventariseerd De Monumentencommissie heeft het gemeentebestuur geadviseerd de r.k. begraafplaats in Soester berg (achter de Caroluskerk aan de Rademakerstraat) op de offi ciële Monumentenlijst te plaatsen. Dat is het resultaat van de inventa risatie van alle Soester begraaf plaatsen, die op hun culturele en historische merites zijn beoor deeld. Bij de vaststelling van de gemeentelijke Monumentenlijst opperde wethouder Jan Visser destijds al de wenselijkheid om ook de Soester en Soesterbergse be graafplaatsen op te nemen. De cultuur historische ontwikkelingen - soms tot eeuwen terug in de geschiedenis - zijn ook op begraafplaatsen terug te vinden, vindt de monumentencommissie. Gra ven hebben uiteraard hun waarde als herinnering aan de overledenen, maar de cultuurhistorische waarde wordt ook bepaald door het toegepaste mate riaal, de grafische vormgeving, elemen ten uit de symboliek en de heraldiek, de ontwerper of de fabrikant. De commissie heeft alle Soester be graafplaatsen onderzocht: de algemene aan de Veldweg, de r.k. begraafplaat- DE SCHARRELSLAGER UAAROlH/E SCHARREIVIEÈS 7 DAT proef JE TOCH/ DE SCHARRELSLAGER Sjaak Ruyscndaal i Nicuwslraal 23 - Soes! Telcloon 12967 sen aan de Dalweg en de Kostverloren- weg, het oude kerkhof bij de Oude Kerk aan de Torenstraat, plus de r.k. begraaf plaats aan de Rademakerstraat en de begraafplaats achter het Cenakel. De algemene begraafplaats van Soester berg ligt op Zeister grondgebied en telt dus niet mee. De cultuurhistorische waarde van de meeste begraafplaatsen valt nogal te gen. Op de Veldweg heeft het lijken huisje (1909) een paar aardige details, en voor de rest zijn o.a. de graven van J.H. Isings en Rinke Tolman cultuur historisch de moeite waard. Aan de Dalweg staat het poortgebouw al op de monumentenlijst, maar er liggen ook een aantal "waardevolle" graven. Van het kerkhof bij de Oude Kerk resten nog een paar grafstenen, die geen mo numentale waarde meer hebben. In 1936 werd er voor het laatst begraven, al vond er in 1977 nog een bijzetting plaats in een familiegrafkelder. De begraafplaats aan de Kostverloren- weg heeft al met al de minste luister en bij het Cenakel gaat het alleen om de graven van de kloosterzusters in de tuin van het slotklooster van de "Congrega tie van de Dienaressen van de Heilige Geest van de Altijd Aandurende Aan bidding". De omgeving wordt binnen kort aangewezen tot "beschermd dorpsgezicht". Meest waardevol In cultuurhistorische zin is de r.k. be graafplaats aan de Rademakerstraat in Soesterberg het meest waardevol, aldus de monumentencommissie. Gewezen wordt o.a. op een tiental rijk versierde grafmonumenten van de familie Bosch van Drakestein, met neo-gotische en neo-classicistische stijlkenmerken, het Franse-monument, het graf van pas toor Rademaker en de bijzondere gra ven van de (woonwagen)bewoners van Beukbergen; ze accentueren het bij zondere karakter en de ontstaansge schiedenis van de begraafplaats, aldus de monumentencommissie. Na een algemene inleiding komen deze en dergelijke vragen in de onderlinge bespreking aan de orde. De avond wordt op 25 maart gehouden in een van de zalen van De Open Hof, Veenbes straat 2, hoek Dalweg, en begint om acht uur. De salade- en koud buffet specialist voor particulieren en bedrijven! 02155 22871 Steenhoffstraat~58 (voorheen slagerij Duwel) Bij Wildschut is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Wildschut kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/optometrist. Die neemt de tijd vooru, adviseert u met smaak. U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. ©GROOTSTE COLLECTIE BIJ: ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 Het is natuurlijk altijd toe te juichen als van hogerhand ac ties worden ontketend, die moeten bijdragen aan een beter mi lieu. De landelijke stickeractie om de afvalberg van reclame drukwerk en huis-aan-huisbladen af te toppen, is daar een ac tueel en goed voorbeeld van. Hoe meer mensen de stickers ('JA-NEE' of 'NEE-NEE') op hun brievenbus plakken, des te minderpapierafval er hoeft te worden verwerkt. Dat spaart op den duur bomen èn geld uit. Ook de gemeente Soest neemt deel aan de actie. De wethou ders Mieke Swinkels en Jan Visser.namen anderhalve week geleden zelfs de moeite om eigenhandig een sticker op de brie venbus van het gemeentehuis te plakken. Huis-aan-huisbla- den zijn welkom aan het Raadhuisplein, maar elke vorm van ongeadresseerd reclamedrukwerk is verbannen uit de brie venbus. Op zondag 21 maart is er een lan delijke demonstratie tegen racis me en vreemdelingenhaat, als sluitstuk van de nationale actie week van 13 t/m 20 maart. De de monstratie wordt gehouden in Amsterdam en starl om twee uur 's middags op de Dam. Tal van maatschappelijke organisaties en instellingen steunen deze demon stratie. Het Vredesplatform Soest roept de inwoners van Soest op aan deze de monstratie deel te nemen. Het is van groot belang, bij de toenemende agres sie tegen wat als 'anders' wordt ervaren, massaal te protesteren tegen uitingen van racisme en vreemdelingenhaat. Gevaarlijke maatschappelijke krachten doen zich het gemakkelijkst gelden in een sfeer van onverschilligheid en afzij digheid. Het deelnemen aan een grote landelijke demonstratie betekent een belangrijk signaal van betrokkenheid. 'Vrede in den brede' Op de laatste avond van de cursus 'Vre de in den brede', die de IKV-kern Soest in samenwerking met enkele plaatselij- ke instellingen op donderdag 25 maart organiseert, zal het thema 'discrimina tie' worden behandeld. De vraag of dis criminatie een verschijnsel is dat aan Soest voorbijgaat, zal worden getoetst aan de manier waarop in onze plaats met minderheden wordt omgegaan. Verdienen ze bijzondere aandacht? Wat wordt er voor hen gedaan en is dat voldoende? De bezorgers die op hun zwaar beladen fiets het dorp door kruisen, zullen best even de tijd nodig hebben om te wennen aan de stickers. Bij elke brievenbus met een sticker zullen ze zich moeten afvragen wat er nou wel en wat er nou niet in mag. Het is best mogelijk dat de bezorgers door de nog niet gekapte bomen het bos niet meer zien en de komende weken een vergis sing maken. Dat is menselijk en moet kunnen. Maar het is natuurlijk uit den boze om de ongewenste folders en kranten op straat te lozen, zoals vorige week donderdag ge tuige deze foto) op de Steenhoffstraat moet zijn gebeurd. Hoe het papierafval op de openbare weg terecht is gekomen, is niet bekend. Maar eh, niet meer doen hè. Foto: Johan van Beek Een 65-jarige Soester meldde de politie zaterdag de diefstal van een schilderij. Het kunstwerk had hij achtergelaten in zijn auto, die onafgesloten aan de To renstraat stond. Het ging om een schil derij van Till Moes, een schilder van de Haagse school, uit ca. 1900. De politie kon geen mededeling doen over de voorstelling. Een 21-jarige Soester ontdekte in het weekeinde dat uit zijn vrachtwagen, die hij aan de Parallelweg had gestald, vier portemonnees waren weggehaald. Daarin bevond zich een onbekend be drag aan Belgisch, Frans, Spaans en Ita liaans wisselgeld. Verder bleken een at tachékoffertje en een map te zijn weg genomen, maar die werden later in de omgeving teruggevonden. Een kleine greep uit een grote collectie. Diverse gouden ringen50% korting Zilveren bloemvaasjes50% korting Borrelglaasjes met zilveren voet 25% korting 14 Krt. gouden slot met bloedkoraal van 1008,- voor650,- 3 Rij snoer bloedkoraal met gouden slot van 3285,- voor2415,- Diverse gouden ringen met briljant 50% korting Zilveren wapenlepels van Soest, 69,50 nu35,- 12 Zilveren lepeltjes in etui, 790,- nu410,- 6 Zilveren lepeltjes, 396,- nu 205,- Zilveren kinderbekers, 605,- nu 365,- Zilveren sigarettenkist, 1743,- nu898,- Zilveren broodmand, 1865,- nu 995,- Zie etalage's. ,t,

Soester Courant | 1993 | | pagina 5