Derde Wereldgroep: bezoek uit India UW-Soest zoekt betrokken mensen (m/v) Kunstuitleen Soest exposeert nieuwe aanwinsten Bachs Johannes-Passion in Baarn Boekenweek trekt in Soest dit jaar weer heel wat belangstelling Foto: Goos van der V\ Friendship Gospel Choir viert eerste 'anniversary' met uitverkocht concert Zangeres Rachel Ann Morgan komt naar Soest! OOK ANDERS HET KAN WOENSDAG 17 MAART 1993 SOESTER COURANT PAGINA 9 ïbiNNENhuis u in de e sluier binnen- i beste, ebben, ïze kol- er 700 3r liefst i ruime i ziet u ieuwste terende marmo- goede Ie kwa- spijten Bona- oldLine, n Edel >rdigd. Nieuw bestuur telt nu ook mannen Soest zorgt voor motor-rïksja retoerüoetieH Pauluskerk, vrijdag 26 maart Nu uit voorraad lever baar, honderden titels. M Dc dealer voor Soest: muiMmm mm uwuuciv Accountantskantoor J.H. Braber RA Geen verlichting en APK-sticker Inbraken Kampweg Televisie, sieraden en cheques gestolen Flinke buit bij inbraak Soesterberg Schrijfster Christine Kraft in bibliotheek Soester koor brengt originele 'black gospel' Vergeefse autokraak: tuinlamp vernield De Soester Duinen Concert met S. O. V. en Apollo K. DE BOER EN ZOON BV KLASSIEK MOLLERUSSTRAAT 7 MODERN LAANSTRAAT 22 BAARN TELEFOON 02154-12797 MODERN EN KLASSIEK INTERIEUR BEDDEN - VERLICHTING GORDIJNEN VLOERBEDEKKING ACCESSOIRES ([■bedekkingen jelang bij het in. Dat begint en, kleuren en i neemt u een n alles nog kijken of de het overige Jat wij bij u eren over de eor u gaan gordijnen tegen i laten maken sste gordijnate- laar, dan om uw nieuwe iphangen. Ook waar wij veel s, om het zo te ver specialis- nt u ook bij ons tvoering wilt, jplooi, of als u 'dijn of een waken bij de of of vitrage het :ats te zetten. Jijn is de afwer- i goede rails, ook hiervoor de VOORJAARS- ZOMERCOLLECTIE vanaf dinsdag 16 maart vofop voorradig! Zoals: vlotte jurkjes, zonnige blouses, zwierige rokken, koele T-shirts, zomerse broeken, enz. enz. De prijzen? Daar krijg je de (lente)kriebels van! Open di. t/m vr. 9.00 -16.00 uur (zaterdags 10.00 -16.00 uur) Baarn, Dahliastraat 20, tel. 02154 - 21895 éérlijk, dat in de eerste plaats. De mu ziek en de songs zijn eerlijk, en je zingt recht vanuit je hart. Ik geniet er heel erg van, en dat doen de anderen ook. Ik kijk wel 's naar de gezichten om me heen, dan zie je het enthousiasme ervan af stralen..." Edith Kastelein: "Het is ook spannend. Omdat je altijd improviseert - soms weet je van tevoren niet eens welke nummer je gaat zingen - is dat voor gewone Hollanders wel 's een beetje angstig, maar het is heerlijk om te doen..." Met het concert van zaterdag viert het Friendship Gospel Choir in feite z'n eerste verjaardag ("anniversary") op eigen Soester bodem. Gekozen is voor de Oude Kerk vanwege z'n voortreffe lijke akoestiek, al betekent het dat het aantal zitplaatsen enigszins beperkt is: ongeveer 300. "We hebben al minstens 175 mensen teleur moeten stellen," zegt Cokky Spelt. Even is overwogen om op zondagmiddag nog een tweede concert te geven, maar dat bleek orga nisatorisch op zo korte termijn niet haalbaar. Radio-opnamen Aan het concert wordt ook meegewerkt door het Soesterberg Community Choir, een "gelegenheidskoor" dat van zich deed spreken tijdens de viering van Martin Luther King-dag (een nationale feestdag in de V.S.) en nu een gast-op- treden verzorgt, zoals ook in Amerika gebruikelijk is. Daarnaast zullen optre den de zangeres Carol Williams en de pianist Eldridge Johnson. De begelei ding is in handen van Willem Jan de Bruin (drumsl en Past Winterthal (bas gitaar), met afwisselend Eldridge John son of Edith Kastelein aan de piano. De EO-radio maakt opnamen van het con- Foto: Goos van der Wilt eert, die waarschijnlijk op 26 mei wor den uitgezonden in een programma dat gewijd is aan de workshops van Edith Kastelein. Wie belangstelling heeft voor het koor, maar geen kaartje heeft weten te bem achtigen voor het concert in de Oude Kerk, moet op de woensdagavonden beslist eens een kijkje nemen in het wijkgebouw van de Emmakerk aan de Regentesselaan. Daar wordt wekelijks geoefend, van kwart voor acht tot kwart voor tien. Voor informatie kan men kontakt opnemen met Edith Kastelein, Oranjelaan 41, tel. 11108 in Soest. De Bach Cantorij Baarn voert op vrijdagavond 26 maart de Johan nes-Passion van Johann Sebastian Bach uit. Dat gebeurt vanaf 20.00 uur in de Pauluskerk aan de Brink in Baarn. Deze schitterende compositie werd voor het eerst ten gehore gebracht op Goede Vrijdag van het jaar 1724 en wel in de Nicolai-Kirche te Leipzig. Meer nog dan de Matthaus-Passion, die twee koren en twee orkesten kent, leent de Johannes-Passion zich voor uitvoering in kleine bezetting. De Bach Cantorij heeft zich in de drieëntwintig jaar van haar bestaan in dit opzicht een uitste kende naam verworven. Het zal ook ditmaal weer een belevenis zijn 25 zan gers en 22 instrumentalisten op zo'n in tegere wijze te horen musiceren. De in timiteit van de fraaie Pauluskerk levert daaraan een belangrijke bijdragen. Herman van Kerkhof zingt de evange list-, Gérard Bernts de Christus-partij. Verder hoort men als solisten Froukje Hoitinga, sopraan, Sasja Hunnego, alst, Berhard Loonen, tenor en Mitchell Sandler, bas. Instrumentale solisten zijn Karei Brester, viool, Maijolijn Oonk, viool, Henk Knöps, hobo, Dieks Visser, fluit, Peter Doberitz, cello/gamba, Mare Wolff, luit en Chris Farr, orgel. Het geheel staat onder de bekwame lei ding van Hans Linnartz. Aanvang 20.00 uur, in de Pauluskerk aan de Brink te Baarn. Toegangsbewij zen a f 20,- (65+ en CJP a f 15,-) o.a. in Soest verkrijgbaar bij De Gouden Snaar, Steenhoffstraat 15, en aan de in gang van de Pauluskerk. SkT" Af /ft /ft Maudio ^lf#4A4 f"l video Steenhoffstraat 15 - Soest - Tel. 1 21 32 DIENSTVERLENING AAN MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Oude Utrechtseweg 12 - 3768 CC Soest - Telef. 02155 - 1 69 11 Op de Van Weedestraht heeft de politie vorige week een auto met paardentrai ler aangehouden. De verlichting van de aanhanger functioneerde niet meer en bij controle bleek dat de uiterste datum voor de APK-keuring was verstreken. Het voertuig is meegenomen naar het bureau. Op twee adressen aan de Kampweg in Soesterberg werd in het weekeinde een inbraakpoging geconstateerd. Uit het ene huis, waar een raampje werd gefor ceerd, werd niets weggenomen, zoals de 55-jarige bewoner kon vaststellen. Uit het andere huis verdwenen een hoe veelheid Nederlands en Engels geld, twee bankpasjes, een aantal betaalche ques en wat persoonlijke papieren. De inbreker moet hebben toegeslagen toen de 69-jarige bewoonster lag te slapen. Vorige week kreeg de Derde We reldgroep Soest bezoek van me vrouw Andal Damodaram, alge meen secretaris van de Indian Council for Child Welfare in de staat Tamil Nadu in het zuiden van India. Deze organisatie heeft ver scheidene programma's opgezet voor kinderen in achterstandsitua ties, zoals straatkinderen (in Ma- drad, de hoofdstad van de staat al leen al 27.000!), scholingspro gramma's voor moeders en meis jes, vakopleidingen en gezond heidsprogramma's. Voor dit laatste heeft de Derde Wereld- groep vorig jaar aktie gevoerd. Hier door is de Council nu in staat een ver vangende motor-riksja aan te schaffen voor het vervoer van poliopatiëntjes van en naar huis, ziekenhuis, school, enz. Van de 75 kinderen met polio die de Council verzorgt zijn er 50 intern door het geheel of gedeeltelijk ontbre ken van ouders. De nieuwe riksja zal binnenkort worden geleverd. Hoewel 80% van de kinderen tegen po lio is ingeënt, waarvan er trouwens nog al wat niet de volledige serie injecties hebben gehad, zijn er vrij veel poliopa tiënten. De staat verstrekt voor het on derhoud van de kinderen aan de Coun cil wel een subsidie. Deze bedraagt 150 rupee per maand per kind. Voor 100 rupee moet dan nog een andere bron worden gevonden. Een rupee is ca. 6 cent!! Een ander programma behelst de zorg voor 300 straatkinderen. De meesten verdienen genoeg om in leven te blijven met handel in b.v. oud papier, flessen e.d. Ze hebben echter geen dak boven hun hoofd. Men is nu begonnen om hiervoor voorzieningen te treffen. Voor 30 kinderen is er nu een onderkomen. Geprobeerd wordt de kinderen te leren om geld dat ze niet direct nodig hebben voor hun onderhoud via de Council te sparen om daarmee later een beroep te kunnen starten. Verder krijgen deze kinderen summier onderwijs en medi sche begeleiding. Mevrouw Andal Damodaram en Eri ca Hoksbergen van de Derde Wereld- groep. De staat Tamil Nadu heeft zo'n 55,5 miljoen inwoners, de hoofdstad Madras een slordige 4,5 miljoen. Een zevental organisaties trekt zich het lot van al die kinderen aan. Tienduizenden kinderen werken, hoewel de wet dat verbiedt in sigaretten-, lucifer- en andere fabriek jes onder slechte omstandigheden, vrij wel als slaven. Tamil Nadu geniet de twijfelachtige eer hierbij één van de koplopers te zijn. Ook hierin probeert de Indian Council for Child Welfare verbetering te brengen. Mevrouw Andal Damodaram bena drukte bijzonder gelukkig te zijn met de steun die de Soester bevolking gaf voor de aanschaf van de riksja. Wanneer de ze is geleverd zal hiervan een foto naar Soest worden gestuurd. Op haar ver zoek dankt de Derde Wereldgroep al len die hieraan bijdroegen. Uit een woning aan de Prins Hendrik laan zijn vorige week sieraden, een tele visie, girokaarten en cheques gestolen. De inbreker verschafte zich toegang tot het pand door de tuindeuren te force ren. De 77-jarige bewoonster deed aan gifte. Ze was niet thuis tijdens de in braak. Onbekende daders hebben in het week einde ingebroken bij een caravancen trum aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg. Met een trottoirtegel werd een ruit vernield, waarna er een deur geopend kon worden. De buit bestond uit een schotel-antenne, drie losse an tennes, vier caravankluisjes en een draagbare telefoon. Namens het bedrijf deed een 25-jarige Bunschoter aangifte bij de politie. De Boekenweek mag zich ook in Soest dit jaar weer in een redelijke belangstelling van het publiek ver heugen. De literaire manifestatie in het gemeentehuis (vrijdag avond) werd zelfs druk bezocht, maar ook de lezing die Christine Kraft woensdagmorgen in de openbare bibliotheek aan de Al- bert Cuyplaan gaf trok behoorlijk wat publiek. Omdat de "autobiografie" het centrale thema van de Boekenweek is ("Het le ven geschreven") had de bibliotheek de schrijfster Christine Kratt uitgenodigd om het spits van de literaire activiteiten in Soest af te bijten. Kraft heeft inmid dels een behoorlijk aantal boeken op haar naam staan en haar werk wordt voor een belangrijk deel gekenmerkt door sterk "autobiografische" elemen ten, maar zij maakte wel duidelijk dat men zich daarin niet moet vergissen en dat lang niet alles wat de "ik-persoon" in haar boeken overkomt haar eigen er varingen weerspiegelen. Ze maakte verder een duidelijk onder scheid tussen auteurs die al op andere gebieden naam hebben gemaakt, en pas daarna tot het schrijven van autobio- Christine Kraft aan het woord in de leeszaal. grafieën komen, en auteurs die - zoals zij - juist bij hun eigen belevenissen en ervaringen te rade gaan om op basis daarvan een fictief verhaal te schrijven. Haar drijfveer was dat ze in elk geval, hoe dan ook, schrijfster wilde worden. Kraft las een aantal interessante stuk ken uit enkele van haar boeken en beantwoordde tenslotte vragen uit het publiek - dat opmerkelijk genoeg vrij wel uitsluitend uit vrouwen bestond - waardoor er nog een levendige discus sie ontstond. De Unie van Vrijwilligers is een landelijke stichting, die in tal van plaatsen haar eigen afdeling heeft. De UW stond vroeger voor Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, maar al in 1977 werd gekozen voor samenwerking tussen vrouwen en mannen. Ook in het nieuwe be stuur van de UW-Soest zijn nu mannen vertegenwoordigd. Tijdens de vorige week dinsdag gehou den kontaktmiddag in Honsbergen werd afscheid genomen van drie be stuursleden en werden in hun plaats drie nieuwe bestuurders benoemd. Voorzitter mevrouw Kerstholt werd opgevolgd door de heer Smits, secreta ris mevrouw Koning door de heer Fau- ser, en de coördinator vriendschappe lijk kontakt mevrouw Broek droeg haar functie over aan mevrouw Smit. De da mes Van Wijk en Van der Ree blijven resp. als penningmeester en bestuurslid aan. De doelstelling van de UW luidt: het bevorderen en verlenen van maat schappelijke hulp door vrijwilligers, met menselijk kontakt en continuïteit als voornaamste kenmerken. Ook in Soest zijn enkele mannen werkzaam en voor het eerst hebben twee van hen ook zitting genomen in het bestuur. Een goede zaak, want in de toekomst zal steeds meer een beroep worden gedaan op organisaties als de UW. De Oude Kerk aan de Torenstraat is komende zaterdagavond (20 maart) het domein van het Friendship Gospel Choir. Al we ken van te voren zijn alle toegangs kaarten volledig uitverkocht voor dit eerste "eigen" concert van het koor, dat pas een jaar geleden werd opgericht. Het unieke koor kan dan ook rekenen op een zeer enthousiast publiek. Enthousiasme is als het ware het "han delsmerk" van dit jonge Soester koor, dat vorig jaar na een workshop onder leiding van Edith Kastelein van start ging. Edith (bege)leidt al enige jaren het Soesterberg Gospel Choir, dat be staat uit de op de vliegbasis gelegerde Amerikaanse militairen en hun familie leden, en durfde vorig jaar het initiatief aan om in Soest - met merendeels "ge wone" Soester zangers en zangeressen - een koor op te richten dat de originele Amerikaanse "black gospel sound" zou gaan brengen. Na de succesvolle workshop in de Em makerk in Soestdijk - die dus zo'n beetje als het geboortehuis van het koor beschouwd kan worden - ging het Friendship Gospel Choir inderdaad van start met 38 leden. Dat aantal is in middels uitgegroeid tot ongeveer 80 - in de leeftijd van 13 tot 55 jaar - en als het aan Edith Kastelein ligt gaat die ontwikkeling nog wel even door. "We streven naar ongeveer 100. Ik zou er wel 150 willen, maar dan is elk gebouw te klein om op te treden..." In het afgelopen jaar heeft het Friends hip Gospel Choir al diverse malen van zich laten horen. Het werkt o.a. mee aan een concert voor het Foster Parents Plan in Hilversum en aan de grote Kerst-inn in de Veluwehal in Barne- veld, trad ook diverse malen op de vliegbasis voor het voetlicht en werkte reen enkele keer mee aan kerkdiensten in Soest en omgeving. Inmiddels staat er ook een concert gepland in Rotter dam en zijn er concrete plannen voor een toernee naar Duitsland. Met het Friendship Gospel Choir heeft t Soest inderdaad een uniek koor in huis, want het is echt een "mass choir" dat de onvervalste "black gospels" zingt zoals ze ook in Amerika worden gezongen, en niet te vergelijken met de manier waarop "gewone" Nederlandse koren gospels brengen."Je hangt als het ware in je noten," legt Edith Kastelein uit. f "Soms zit je tussen twee noten in, maar dat is geen bezwaar. Juist in deze mu ziek mag je met de noten spélen. Je moetje emotie erin betrekken, het moet overtuigend zijn - dan raak je de men sen..." De koorleden zingen ook niet van papier, maar richten zich volledig op de aanwijzingen van Edith. Improvi satie is dan ook een van de belangrijkste kenmerken van deze muziek. 'Recht vanuit je hart' Wat is het geheim van het succes van het Soester gospelkoor? Dat wordt uitge legd door Cokky Spelt, voorzitter van het koor, die vanaf het prille begin met groot enthousiasme meezingt. "Het is Misschien uit chagrijn omdat zijn po ging tot autokraak werd verijdeld - het alarm ging af - heeft een onbekende da der zaterdag aan de Hommel een tuin lamp kapot getrapt. De auto was het ei gendom van een 29-jarige Duitser, die aangifte deed bij de politie. Mensen worden gestimuleerd om zo lang mogelijk zelfstandig te blijven, maar de kinderen wonen vaak niet meer in de buurt om een handje te hel pen bij problemen; en door de bezuini gingen in de gezondheidszorg en de maatschappelijke sector wordt profes sionele hulp steeds schaarser. De UW- Soest hoopt dan ook op aanmelding van nieuwe medewerkers. Voor man nen en vrouwen die zich betrokken voe len bij de gemeenschap is het uiterst zin vol bezig-zijn, en bovendien is het heel fijn om je met elkaar ergens voor in te zetten. Oude en nieuwe bestuursleden van de UW-Soest tijdens de bijeenkomst in Honsbergen. selijke mededelingen of bijzonderhe den over het werk. Na de pauze wordt ^dikwijls een spreker uitgenodigd, waar bij onderwerpen van allerlei aard be handeld worden, cultureel of maat schappelijk, maar ook ontspannend. Wie interesse heeft kan bellen met een van de onderstaande nummers: Guus Fauser, secretaris, tel. 19391, of Marij ke Smit, coördinator vriendschappelijk kontakt, tel. 19815. De Kunstuitleen Soest, Willaert- straat 49, exposeert van vrijdag 19 maart tot en met vrijdag 26 maart haar nieuwe aanwinsten. Er is werk bij van Harry van Kruinin- gen, Cees Dolk, Carin Unversagt, An- ton Martineau, M. Germann, Hans Leyerzapf en Bernadette Beunk, kun stenaars die verschillende technieken gehanteerd hebben zoals zeefdruk, olieverf op doek, keramiek, litho, föto, ets en gouache. De grootste aanwinst is 152 x 122 cm., een olieverfschilderij van M. Box hoorn. Het kleinste werk is 25 x 35 cm en is van W. Hagemans. De Kunstuit leen Soest heeft ongeveer 500 kunst werken in haar kollektie, in allerlei stij len en technieken. Landschappen, stil levens, maar ook abstract en experi menteel werk. Ook Soester kunste naars zijn ruim vertegenwoordigd. De Kunstuitleen Soest is ook op zater dag 20 maart geopend, van 11.00 uur tot 14.30 uur. Iedereen die geïnteres seerd of nieuwsgierig is kan tijdens de openingstijden vrijblijvend komen kij ken. Projecten De UW werkt via verschillende pro jecten: het ziekenhuis; de ouderensoos; kinderpostzegels; "luister-lezen" voor visueel gehandicapten; winkel verzor gingstehuis; boek-aan-huis (biblio theekproject) en vriendschappelijk kontakt. Met name voor dat laatste project heeft de UW dringend behoefte aan nieuwe medewerkers. Met het vriendschappe lijk kontakt probeert de UW een handreiking te bieden aan mensen die op een of andere manier wat in een iso lement zijn geraakt, door ouderdom, ziekte of een handicap. Eenmaal per maand - op de tweede dinsdag - is er vanaf 14.00 uur een kon taktmiddag in dienstencentrum Hons bergen. Het eerste deel van de middag wordt besteed aan landelijke en plaat- RESTAURANTS PARTY EN VERGADERCENTRUM NU OOK OOK STEENGRILLEN in de maanden maart en april ter introduktie inclusief voor- en nagerecht onbeperkt smullen voor; Fl. 32.50 p.p. Soesterbergsestraat 188. 3768 MD Soest Telefoon 02155-12739. Fax 02155-25961 De voorbereidingen voor het geza menlijke concert van de Soester Orkest Vereniging en het Soester Mannenkoor Apollo op 13 mei zijn in volle gang. Medewerking wordt verleend door de befaamde mezzo-sopraan Rachel Ann Mor gan, die de solopartij zal zingen in de Altrapsodie van Johannes Brahms. Zoals reeds eerder bericht, wordt de sporthal van Aqua-Indoor voor deze gelegenheid omgetoverd tot een con certzaal met een capaciteit van meer dan 1000 zitplaatsen. Rachel Ann Morgan heeft na haar stu die aan de universiteit van Bristol en het Koninklijk Conservatorium in Den Haag vele operarollen vertolkt, o.a. bij de Nederlandse Opera Stichting, Ope ra Forum, Opéra de Lyon en de Opera van Vlaanderen. Zij trad op in Spanje, Duitsland, Italië en Engeland. Ook in de oratoriumwereld is ze een graag ge hoorde soliste. In het Holland Festival van 1990 zong zij in 1'Ange de Feu van Prokofiev met het Koninklijk Concert gebouworkest onder leiding van chefdi rigent Riccardo Chailly. Op 13 mei zal zich een belangrijk en uniek cultureel evenement voltrekken in Soest, dat financieel mede mogelijk wordt gemaakt door bijdragen uit het sociaal cultureel fonds van de gemeente Soest en van de ABN/AMRO-bank. Kaarten zijn vanaf 15 april verkrijgbaar bij de leden van het orkest en het koor, alsmede bij de VVV. Rachel Ann Morgan

Soester Courant | 1993 | | pagina 9