i Natuur p Nabij oogdrukmetmg Horeca-Soest(erberg) op ziekenbezoek NIEUW IN SOESTERBERG nieuws Echtpaar wil kinderopvangverblijf iVARiAÏ /SOESTERBERGf OOK DINERS LA CARTE d'Oude Enghe Soesterbergse Eveline Klaassen speelt hoofdrol in 'Onbetaalbaar' RESTAURANT Van Den Brink Kringloopcentrum Spullenhulp verruimt openingstijden Brillenmode die zit Wildschut Optiek Kleding- en speelgoedbeurs WOENSDAG 24 MAART 1993 SOESTER COURANT PAGINA 19 'Prik de lente aan je vork' In d 'Oude Enghe Première op 26 maart in Amsterdam V oetreflexmassage Nieuwe openingstijden BIJ BOVENSTAANDE SOESTER HORECA-BEDRIJVEN, VINDT U DE LENTE OP UW BORD. LET OP HET GELE SPANDOEK, DAN ZIT U GOED! HORECA SOEST SOESTERBERG. RESTAURANT fy i Peter en Felicity: "Iedereen praat over gebrek aan plaatsen Van 6 naar 16 uur per week Ook voor uw Zuidpromenade 14, SOEST het restaurant Reserveer nü voor uw receptie, diner of party voor deze zomer, want ons nieuwe terras komt begin april. Dan is het 'weer' mooier! In het Dorpshuis op zaterdag 3 april Accountantskantoor J.H. Braber RA IVN-wandeling op landgoed Buitenzorg De patiënten in medisch centrum Mo- lendael-Soest keken afgelopen maan dag verrast op bij de binnenkomst van een aantal vooraanstaande horeca ondernemers uit Soest. Die kwamen alle zieken bij het begin van de lente - zondag was het 21 maart - een bloem rijke attentie aanbieden. Vier weken lang voert de Soester hore ca ook dit voorjaar weer een gezamen lijke campagne onder het motto "Prik de lente aan je vork". De horeca-onder- nemers besteden in die periode extra aandacht aan het voorjaar, wat o.a. tot uiting komt in de lente-menu's die ze hun gasten offreren. Dat de horeca-ondernemers een groot hart hebben werd bewezen met de uit reiking van de boeketjes narcissen (in toepasselijk "Prik de lente"-geel) aan de patiënten, die voorlopig geen ge bruik van al die feestelijke gerechten kunnen maken. Zodra ze weer enigs zins op de been zijn is een bezoekje aan de deelnemende restaurants en andere eetgelegenheden - herkenbaar aan het gele spandoek - beslist de moeite waard, want de horeca van Soest en Soesterberg zet dit voorjaar opnieuw zijn beste beentje voor. Aan de lente-campagne wordt meege daan door de firma's V.d. Brink (Soes- terbergsestraat), Kwalitaria Nieuwer- hoek (Nieuwerhoekplein), Darthuizen (Prins Hendriklaan), Dessa (Beuken laan), De Korte Duinen (Birkstraat), 't Luykje (Steenhoffstraat), D'Oude Enghe (Middelwijkstraat), De Knol lentuin (Burg. Grothestraat), Soestdijk (Vredehofstraat), 't Hoogje (Kerk straat), De Soester Duinen (Soester- bergsestraat), In den Houten Klomp (Molenstraat), Bos en Duin (Bos straat), Het Witte Huis (Birkstraat), 't Spiehuis (Biltseweg), Bauers (Burg. Grothestraat) en De Tuin (Radema- kerstraat-Soesterberg). Naast het "TEGELEN", heeft onze keuken zich in de loop der tijd gemanifesteerd als een verrassend goede ervaring dus niets staat u in de weg voor een ruime keuze ..etA uit onze kaart 'tevens geschikt voor partijen tot 70 personen BAR EETCAFE Middelwijkstraat 2 Soest Tel.: 02155-13331 De Soesterbergse actrice Eveline Klaassen speelt op 26 maart in Amsterdam de première van haar toneelstuk 'Onbetaalbaar'. Hel stuk gaat over vrijwilligerswerk en is bedoeld voor hen die aktief zijn in het vrijwilligerswerk. Het stuk wordt gespeeld door vrijwilligers en wordt uitgebracht door de pro fessionele theatergroep Makkers. 'Onbetaalbaar' is een muziektheater stuk over de haken en ogen die aan vrij willigerswerk zitten. Het publiek is een avond te gast bij 'Het Keikollektief een theaterkollektief dat uit vier vrijwil ligers bestaat: Joost Steenhoop, ge sjeesd theaterwetenschapper, thans ar tistiek leider van het Keikollektief; Lisa Luceer, zijn vriendin; Pip Tacodip, ge handicapt akteur en Wendela Smal, blonde stoot en derderangs actrice. De ze vier hebben een voorstelling ge maakt die datzelfde vrijwilligerswerk tot thema heeft, met de bedoeling enke le van de vele vooroordelen die er be staan ten aanzien van vrijwilligerswerk weg te nemen. De acteurs zijn: Eveline Klaassen, Mark Minten, Mariëtte van Casteren en Ruud Steenbergen. Tekst en regie: Dominique Engers; muziek en regie: Jelle van der Meulen. In zeven scènes worden situaties ge schetst die ontstaan tussen vrijwilligers en de mensen die van hun diensten ge bruik maken. Van thuishulp bij bejaar den, buddyprojekt en toneelgroep tot een alleenstaanden-avond in de kerk. Daarnaast krijgt het publiek de kans blikken achter de schermen te werpen om te konstateren dat 'het Keikollek tief alleen kan funktioneren dankzij het feit dat het uit vrijwilligers bestaat. De verloting, waarvan de opbrengst geheel bestemd is voor 'het Keikollektief wordt dan ook onbedoeld tot één van de hoogtepunten van de avond. Stichting Makkers Cabaret Stichting Makkers is een ideële professionele theatergroep, die sinds anderhalf jaar verschillende program ma's brengt voor scholieren op middel bare scholen en in theaters. Naast op tredens voor doelgroepen probeert Makkers hoogwaardige produkten te leveren voor alle geïnteresseerden. Zo kan je Makkers vinden in een klaslokaal in Elburg en in de Schouwburg van Apeldoorn, in een bejaardencentrum in Nieuwkoop en voor de plattelands vrouwen van Harderwijk. De première van 'Onbetaalbaar' vindt plaats op 26 en 27 maart in het Fijn- houttheater in Amsterdam, Jacob van Lennepkade 334 (020-6184768). (Gra tis) kaarten zijn te bestellen bij het Fijn- houttheater of de stichting Makkers op bovenstaand telefoonnummer. De zes-mans delegatie die maandag Molendael-Soest bezocht bestond uit de heren Ploeg, Klinkhamer, Van Rou wendaal, Kuiper, Van den Brakel en Sluis (v.l.n.r op de foto achter het bed). Cursuscentrum Eemland start in april met^een basiscursus voetreflexmassage voor beginners. De voeten zijn volgens de theorie van de voetreflexologie de spiegel van het lichaam. Reflexzones zijn kleine plekken in een bepaald ge bied (handen, voeten, gezicht bijvoor beeld), waar het lichaam zich in afspie gelt. Er is een relatie tussen een derge lijk reflexzonegebied en het betreffende orgaan of lichaamsdeel. Een reflexzone is waarneembaar en voelbaar. Bij druk van de duim zal er bij problemen van het betreffende orgaan een reactie op het bijbehorende reflex zonegebied optreden. Dit gebied kan dan gevoeliger zijn, of zelfs heftige pijn veroorzaken. Door massage kan een positieve invloed uitgeoefend worden op het corresponderende orgaan. In de cursus worden de basishandgre pen aangeleerd, waarna deze in kleine groepen met elkaar geoefend worden. Bij de cursus wordt een uitgebreid werkboek verstrekt. De cursus bestaat uit acht avonden of ochtenden en is be doeld als eerste kennismaking met re- flexzonemassage of uit preventief oog punt: een goede zorg en aandacht voor je lichaam. De lessen staan onder lei ding van een gediplomeerd natuurge neeskundig massagetherapeute. Aanmelding en informatie: Tillie de Hoog, tel. 16112 in Soest. Steenhoffstraat 9A, tel. 12075 Maandag t/m vrijdag: 9.30 - 17.00 uur; Zaterdag: 9.00 - 12.00 uur. Evenementen Sport-evenementen nu ook te boeken bij de VVV-Soest! 3 en 4 april: Open Ned. Kampioen schap Judo, Den Bosch; 30 juli en 1 augustus: Wereldkam pioenschap Fietscross, Schijndel. 25 maart - 4 april: Wereldkampioen schap IJshockey, B-poule, Eindhoven; 21-23 mei: Europees Kampioen schap Teakwon-Do, Groningen; 3 april: Internationale City-Pier-Ci- ty-loop, 1/8, 1/4 en 1/2 marathon, Scheveningen; 7 -13 juni: Grass Court Tennis Kam pioenschap, Rosmalen. Theater 3 en 4 april: Paravisie, Den Haag. 16 -18 juli: Chippendales, RAI, Am sterdam; 31 mei: Pink Pop Festival, Landgraaf (incl. busvervoer); t/m 29 augustus: Musical "Cats" (verlengd), Carré, Amsterdam; 16 april: Gerard Joling, Annie Schil der, De Doelen, Rotterdam; 27 en 28 april: Peter Gabriël, Ahoy, Rotterdam; 29 april: Nacht van Oranje, Ahoy, Rotterdam. WV-winkel De "Tourist Discount Kaart", kor tingpas voor 4 personen voor 80 toeris tische attracties, zoals pretparken, mu sea etc. Prijs f 19,95, nu verkrijgbaar bij de WV. VW-nationaal magazine, met 1500 lentetips, f 6,95; 2 fietsroutes en drie wandelroutes in en om Soest, in boekje met kaartje, f 3,50; wandel- en fietskaart Gooi en Vecht streek f 8,50; fietskaart Utrechtse Heuvelrug f 7,50; hotels en restaurants Nederland f 8,50; budgethotels Nederland f 9,-; tuinenboek, museumgids f 12,50. VW-Soest, Steenhoffstraat 9A, tel. 12075; maandag-vrij dag 9.30-17.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur. In Soesterberg bij: Restaurant de Tuin, tel. 03463-5 12 73. In Soest en omgeving (02155) bij: Restaurant Van den Brink, tel. 1 27 06. Kwalitaria Nieuwerhoek, tel. 2 1605. Restaurant Darthuizen, tel. 1 3807/193 84. Restaurant De Korte Duinen, tel. 137 20. Bar Restaurant't Luykje, tel. 1 82 52, Restaurant de Oude Enghe, tel. 133 31De Knollentuin, tel. 1 98 93/2 23 94. Restaurant Soestdijk, tel. 1 25 25. Restaurant 't Hoogje, tel. 1 56 60. Restaurant De Soester Duinen, tel 1 27 39. In den Houten Klomp, tel. 2 29 67. Restaurant Bauer, tel. 1 25 16. Partycentrum Bos en Duin, tel. 2 23 44. Indonesisch Restaurant Dessa, tel. 2 41 00. Hotel/rest. Het Witte Huis, tel. 033-61 71 47. Restaurant 't Spiehuis, tel. 02156-82 36. Bij ons bent U uit en toch thuis. Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 Speciaal menu voor de actie "Prik de lente aan je vork" "LENTE MENU "f 50,00 HELDERE OSSESTAARTSOEP VERFRISSEND IJSJE MET CHAMPAGNE REEPJES GEBRADEN VA RKENS VLEES MET BOSPADDESTOELEN SA VS Verse groenten en gebakken aardappelen LUCHTIGE KIWIBA VAROISE MET FRUIT Wij zijn geopend: dinsdag t/m vrijdag lunch vanaf 11.30 uur, diner vanaf 17.30 uur. Zaterdag en zondag diner vanaf 17.30 uur. 's Maandags gesloten. Het Engelse echtpaar Peter en Fe licity Webster wil een opvangver- blijf starten, waar dagelijks 45 tot 50 kinderen terecht kunnen. Het idee van de Websters, die al jaren lang ervaring op dat gebied heb ben, is ingegeven door de grote be hoefte die aan 'day-care' bestaat. "Iedereen heeft het erover. Ouders, maar ook bedrijven. Die zeggen dat ze geen personeel kunnen krijgen, omdat de kandidaten hun kinderen nergens kunnen onderbrengen", zegt Peter Webster. Hij heeft inmiddels een Amersfoortse aannemer benaderd. "Ik heb hem ge vraagd of hij een stuk grond heeft, waar hij een gebouw op kan en mag bouwen, dat aan alle eisen van de kinderopvang voldoet. Ik ben geen miljonair en kan dat niet bekostigen. We zullen afhanke lijk zijn van de inkomsten van de kinde ropvang. Daarom wil ik eerst van ou ders en bedrijven, die klagen over het gebrek aan kinderdagopvang, horen of ze kindplaatsen willen afnemen. Daar naast zullen we ook subsidie bij de ge meente aanvragen." Integratie Webster en zijn vrouw kwamen in 1984 naar Nederland en begonnen in Den Dolder (gemeente Zeist) een kinderda gopvang voor met name Amerikaans kinderen. In 1991 vestigden ze zich in Soesterberg en momenteel 'runnen' ze een kinderdagopvang in gebouw De Hoeksteen aan de Buys Ballotlaan. Die voorziening biedt plaats aan twaalf kin deren. Veel te weinig, meent Webster. "We moeten ontzettend vaak kinderen weigeren en dan praat ik over meer dan twintig, dertig gevallen." Hoewel Webster en zijn vrouw ook in De Hoeksteen voornamelijk Ameri kaanse kinderen opvangen, willen ze in het nieuwe gebouw ook Nederlandse kinderen en kinderen van andere natio naliteiten opvangen. Felicity: "Dat is goed voor de integratie van de kinde ren. Dat is wat je noemt culturele uit wisseling." Er is, meent het echtpaar, een schrij nend tekort aan kinderopvangplaatsen. "Ik begrijp dat de gemeente zich aan re gels moet houden en dat er niet altijd geld is. De centrale overheid heeft de verantwoordelijkheid voor kinderop vang overgedragen aan de gemeenten. Maar als de gemeenten zich zo formeel blijven opstellen, zullen ze dit probleem nooit oplossen. Wij willen voor de kin deren zorgen. We willen ze van de straat houden. We kunnen het gebouw ook benutten om activiteiten in de weekein den en in de vakanties te houden voor de jeugd. Ik heb dat in Engeland ook gedaan." "Ik wil dat gebouw laten bouwen, maar dan wil ik subsidie van de overheid en de bouwer kunnen laten zien dat ik veertig tot vijftig kindplaatsen kan vul len. Dan is het te doen. Mensen die fi nanciële problemen hebben, kunnen we wellicht voor een aangepast tariei helpen. De kinderdagopvang zal op commerciële basis geschieden, maar we praten hier natuurlijk wel over de zorg om mensen.""De Hoeksteen is te klein voor ons. We hebben geprobeerd ruim te in het Dorpshuis te huren, maar dat wilden ze niet eens in overweging ne men. Het zou goed voor de gemeen schap zijn als we dit project kunnen starten. Je praat ook over vijf arbeids plaatsen. De eisen zijn hoog, de regels zijn scherp. Wij kunnen niet vijf gedi plomeerde begeleiders betalen. Maar je kunt ook vijf werkloze gediplomeerde begeleiders in dienst nemen, die een deel van hun uitkering houden en daar bovenop iets bijverdienen. Het Ameri kaans leger zal ons geen garantie bie den, want zij hebben op de basis een ei gen opvang. Maar ik twijfel er niet aan dat veel Amerikanen hun kinderen naar ons willen sturen. Hetzelfde geldt voor Nederlandse ouders", aldus Peter Webster. Zijn vrouw Felicity: "Als wij het ge bouw hebben, zorgen wij voor de servi ce. We kunnen kinderen desnoods met onze mini-bus ophalen en wegbrengen. De kinderen die bij ons komen, spelen niet de hele dag. We geven ze soms ook les. En we gaan een dagje bij de brand weer kijken, bezoeken een bakkerij, gaan naar de kinderboerderij in IJssel- stein of ergens anders heen. Onze kin deren hebben meer van Nederland ge zien dan veel Nederlandse kinderen." Peter: "Iedereen zegt dat er een gebrek is aan kinderopvang. Ik wil daarop in springen, maar dan wil ik wel toezeg gingen van ouders en bedrijven over kindplaatsen. Ik ga niet mijn nek uitste ken, als ik niet weet of het haalbaar is. Het gaat ons om een simpele, goed ge organiseerde en goed geleide kinderda gopvang. We zijn van zeven uur 's mor gens tot 's avonds zes uur open en zijn ook nog bereid om in het weekeinde open te zijn." Peter en Felicity Webster zijn schrifte lijk te bereiken op de Rumpler 10,3769 GG Soesterberg en telefonisch onder nummer 03463-54039 (tot 18.00 uur) of 03463-54050 (na 18.00 uur). De reorganisatie bij Spullen- hulp is inmiddels zó ver voort geschreden dat het Soester kringloopcentrum aan de Paral lelweg de openingstijden aan zienlijk kan verruimen. In plaats van 6 uur per week zal Spullenhulp vanaf volgende week 16 uur per week geopend zijn. Spullenhulp is voortaan op drie ach tereenvolgende middagen (dinsdag, woensdag en donderdag) voor de verkoop geopend van 13.00 tot 17.00 uur, en op zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur. Voor het publiek is een duidelijke regelmaat in de openingstijden veel gemakkelijker om te onthouden, al dus Spullenhulp. Bovendien wordt op deze manier alvast ingespeeld op de openingstijden van het gemeen telijke afvaldepot aan de Schans, waar het kringloopcentrum in het komende najaar ook zijn nieuwe on derkomen zal betrekken. Door de nieuwe openingstijden - vier uur per dag - is het risico minder groot dat men voor een gesloten deur komt te staan. De avond-open stelling op donderdag komt echter te vervallen. Mensen met een hele dag taak kunnen op zaterdag ruim schoots bij Spullenhulp terecht. Brengen Het kringloopcentrum biedt het pu bliek vanaf volgende week ook meer mogelijkheden om voor hergebruik geschikte spullen en kleding te bren gen. Dat kan voortaan elke werkdag: op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en op vrijdagmorgen van 9.00 tot 13.00 Ophalen Voor het ophalen van spullen kan men op de hierboven genoemde tij den telefonisch een afspraak maken met Spullenhulp, tel. 18730. Bezorgen Voortaan biedt Spullenhulp, voor mensen die zelf écht geen mogelijk heden hebben om de spullen te ver voeren, de extra service om ze thuis af te leveren. De transportkosten worden daarbij uiteraard wel in re kening gebracht. ©GROOTSTE COLLECTIE BIJ: Pr. Hendriklaan 1 - 3761 DS Soest Telefoon 02155- 1 38 07 In het Dorpshuis in Soesterberg wordt op zaterdag 3 april de jaar lijkse kinderkleding- en speel goedbeurs gehouden. Tussen 10.00 en 12.00 uur kunnen men sen er terecht voor koopjes. Tweedehands kleding en speelgoed kan op vrijdag 2 april tussen 18.00 en 20.00 uur in het Dorpshuis worden afgege ven. De spullen moeten schoon zijn en in goede staat verkeren. Aan de koper èn verkoper wordt tien procent van de vraagprijs in rekening gebracht als zijn de onkosten. De mensen die spullen inleveren, kun nen zaterdagmiddag tussen 13.30 en 14.30 uur komen afrekenen. Tevens kunnen zij de niet verkochte spullen desgewenst weer meenemen. De kle ding en het speelgoed dat niet wordt verkocht en ook niet meer wordt afge haald, wordt geschonken aan de adop tievereniging Flash. Die zorgt ervoor dat de tweedehands spullen ten goede komen aan projecten in onder meer Sri Lanka, Hongarije en Roemenië. Voor informatie over de kleding- en speelgoedbeurs, tel. 03463-52295, 03463-51269 of 03404-24552. DIENSTVERLENING AAN MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Oude Utrechtseweg 12 - 3768 CC Soest - Telef. 02155 -1 69 11 IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. IVN-Eemland houdt op zaterdagoch tend 27 maart in Baarn een vroege-vo- gel-wandeling op het Landgoed Bui tenzorg, gelegen pal naast (boszijde) Kasteel Groeneveld. De uitbundige zang van vogels in de paartijd en de her kenning daarvan vormt het onderwerp. Neem vooral een kijker mee! Gestart wordt vanaf het parkeerterreintje aan de Ravensteinselaan, dicht naast de op rijlaan van Groeneveld, om 6.00 uur. De periode eind maart/begin april is de meest ideale tijd van het jaar om naar vogels te luisteren en te kijken. De vo gels zijn hard aan het werk om een eigen territorium te veroveren. Een manier om goed op te vallen is om zo hard en/of mooi mogelijk te zingen. Het lengen van de dagen en het feit dat er voldoende voedselaanbod binnen de biotoop aanwezig is, zorgt ervoor dat bij de vogels een broeddrang ontstaat. In de vogelwereld is het meestal het man netje dat het meeste voorbereidende werk opknapt. Het mannetje zoekt een geschikt terrein. Binnen dat gebiedje moet zo veilig mogelijk een nest ge bouwd kunnen worden. Bovendien moet er genoeg voedsel te vinden zijn. Als het mannetje tevreden is, is het de kunst om een vrouwtje te lokken. De manier om dat te doen is zo mooi moge lijk te zingen. Daarnaast is de zang be doeld om de grenzen van het eigen ter ritorium aan te geven. Vanzelfsprekend heeft elke vogel zijn eigen kenmerkende zang, zijn typeren de gedrag en zijn eigen leefgebiedje. Zeker zullen we de merel, roodborst, vink, winterkoninkje, kool- en pimpel mees horen. Het roffelen van de spech ten en het miauwen van de buizerd zijn misschien ook te horen. Of we nu reeds zomergasten als de Fitis en Tjiftjaf te genkomen is erg afhankelijk van het weer. De deelnemers zullen wel vroeg hun bed uit moeten, maar dat is zeker de moeite waard. Informatie: tel. 20920. Rademakerstraat 6, 3769 BD Soesterberg, telefoon 03463 -51273. Geopend van 12.00 tot 23.00 uur.

Soester Courant | 1993 | | pagina 19