I Betalen per kilogram aangeboden vuil: gunstig voor milieu en portemonnee Rondje Raadhuis Wethouder Swinkels geeft startsein voor uitvoering van Landschapsbeleidsplan Soest op televisie Soest-Zuid, -Midden en Soestduinen praten op 22 april met B. en W. soesa Bevolkingsadministratie van Soest gekoppeld aan landelijk netwerk SS- PAGINA 28 Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 3762 AV Soest Tel. 02155 - 93460 93512/93459/93777 Gemeente onderzoekt mogelijkheid tot invoeren rechtvaardiger betalingssysteem Voorop Spreekuren Telefoonnummers Agenda Inspraakprocedure diftar-systeem Door het planten van een inlandse eik Fruitboomgaarden OOGT Uit milieu-overwegingen maar ook om te komen tot een rechtvaardiger tariefsysteem, onderzoekt de gemeente momenteel de mogelijkheid tot invoering van een gedifferentieerd afvalstoffentarief, kortweg diftar. Er zitten nogal wat haken en ogen aan, daarom zal zo'n systeem naar ver wachting niet eerder dan in 1995 kunnen worden ingevoerd. "Het moet financieel en inhoudelijk goed worden uitgezocht", zegt de heer J. van Gent, directeur sector milieu en stadsbeheer. "Er zijn nogal wat vragen waarop eerst een afdoende antwoord moet komen. Dat is ook door de ge meenteraad uitgesproken: er zal geen beslissing worden genomen voor dat het college van burgemeester en wethouders de voor- en nadelen goed op een rijtje heeft gezet. Aan de hand van de onderzoeksresultaten zal de gemeenteraad te zijner tijd beslissen of het diftar-systeem daad werkelijk zal worden ingevoerd". Het is daarom nog veel te vroeg om nu al over concrete punten te pra ten. Niettemin hebben de berichten over de mogelijke invoering van het diftar-systeem bij de bevolking tal van vragen opgeroepen. "Het klinkt misschien niet zo aardig, maar de briefschrijvers krijgen een standaard- antwoord. We zitten midden in de periode waarin alles moet worden uitgezocht, we weten zelf de ant woorden nog niet", zegt de heer Van Gent. Soest loopt wat het diftar betreft voorop, al is het niet de eerste ge meente die zich ermee bezighoudt. Eerder al werd de voorbereiding van een proef gestart in Zaanstad. De invoering van een diftar-sys teem kon echter om fiscaal-juridi sche redenen geen doorgang vin den. Inmiddels is in Oostzaan als proef een diftar-systeem ingevoerd. Het wordt begeleid door het Zeister adviesbureau PME. Soest heeft dit bureau ook ingeschakeld om op de hoogte te blijven van de resultaten in Oostzaan. Deze zouden dan ge bruikt kunnen worden bij het even tueel opzetten van het diftar-sys teem in Soest. Uiteindelijk is het doel van de in voering van een gedifferentieerd systeem dat de hoeveelheid afval wordt teruggedrongen. De burger heeft er immers financieel voordeel van wanneer hij zo min mogelijk af val aanbiedt. Wel zal er waarschijn lijk een basis-vastrecht voor ieder een worden vastgesteld, omdat er nu eenmaal vaste kosten zijn, zoals voor de aanschaf van de vuilcontai ners en het laten rijden van de vuil nisauto's, alsmede variabele kosten in verband met de afvoer en verwer king van het afval. De burgér zal, mogelijk met uitzon dering van het bedrag dat in reke ning wordt gebracht, niet veel mer ken van de invoering van het diftar- systeem. Er zal een vaste prijs per kilogram aangeboden huisvuil wor den vastgesteld. Dit wordt mecha nisch gewogen op het beladingssys teem van de huisvuilauto. Na het le digen wordt de container, die bij in voering van het nieuwe systeem van een chip zal worden voorzien, op nieuw gewogen. Een computer op het beladingssysteem registreert het verschil in gewicht voor en na het le digen, en maakt een aftreksom metje. Voor het verschil betaalt men. Als er dus door welke oorzaak ook vuil in de container achterblijft, betaalt men hier niet voor. i Het gemeentehuis is voor het pu bliek geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. Het Informatiecentrum (tel. 93777) in de hal van het gemeen tehuis is elke werkdag tussen 8.30 en 16.30 uur geopend. De afdeling Burgerzaken (tel. 93411) is dagelijks van 8.30 tot 13.30 geopend. Daarnaast zijn deze beide afdelingen samen met de afdeling Huisvesting (tel. 93893, echter alleen van maan dag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10.00 uur, daarna via tel. 93411) ook open op de vrijdagse koopavond, van 19.00 tot 20.00 - De dependance Burger- en Sa menlevingszaken in het Dorps huis te Soesterberg (tel. 03463 - 51412) is voor het publiek ge opend op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. Burgemeester J. de Widt houdt spreekuur na een telefonische af spraak (93443). Wethouder 1 L. Menne op woensdag van 14.00 tot 16.00 uur na telefonische afspraak (93446). Wethouder F. Kingma op dins dag van 16.00 tot 17.00 uur na ene telefonische afspraak (93531). Wethouder M. Swinkels op woensdag van 15.00 tot 17.00 uur na telefonische afspraak (93601), voor milieu (93457) en onderwijs (93517). Wethouder J. Visser op maan dagmorgen na telefonische af spraak (93463). Belangrijke telefoonnummers zijn: 06-11 algemeen alarmnummer (politie, brandweer, ambulance). 93 777 Informatiecentrum en klachtentelefoon. Hier kunt u te recht met uw vragen over de ge meente; klachten over door de gemeente niet beantwoorde brie ven, of het niet nakomen van be loftes. 93 665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aange sloten met gemeentelijke infor matie over raadsvergaderingen enzovoort, maar ook over opge broken wegen in de gemeente. Speciaal voor slechtzienden. 93 666 Grof vuil ophalen (aan melden van 10.00 tot 12.00 uur). 93 688 Infolijn afvalstoffen. Voor al uw vragen over afval, zo als klein chemisch afval (KCA), groente-, fruit- en tuinafval en zovoort. 93 458 Klachtentelefoon milieu. Voor al uw vragen en klachten over milieu. Met uitzondering van klachten/vragen over afval en groen. Voor noodgevallen te lefoon 19 444 (politie), 24 uur per dag. 93 705 Meldpunt Sociale Veilig heid. Voor al uw klachten en vra gen over onveilige plekken, van dalisme, discriminatie, rascisti- sche en aanstootgevende leuzen. 25 346 Meldpunt woonomge ving. Kleine klachten over de woonomgeving die in ongeveer een uur kunnen worden opge lost. Deze worden binnen 24 uur verholpen. De maandelijkse gemeente raadsvergadering en alle verga deringen van gemeentelijke commissies worden gehouden in het gemeentehuis aan het Raad huisplein en beginnen om 19.30 uur, tenzij anders aangegeven. Donderdag 25 maart, commissie financiën. Maandag 29 maart, commissie algemene bestuurszaken. Dinsdag 30 maart, commissie ruimtelijke ordening. Woensdag 31 maart, commissie welzijn. Donderdag 1 april, commissie milieu. Donderdag 15 april, raadsverga dering. Vragen Voordat het diftar-systeem eventu eel wordt ingevoerd, zal eerst het antwoord bekend moeten zijn op een aantal vragen. Die leven ook bij de inwoners zoals uit de brieven blijkt. Bijvoorbeeld wat ertegen ge daan kan worden als iemand stie kem z'n afval in andermans contai ner deponeert en hem dus voor de kosten laat opdraaien. Een andere vraag heeft betrekking op de situa tie in de hoogbouwwoningen. Flat bewoners hebben nu geen contai ner. Nog een vraag uit een hele se rie: wie milieubewust bezig is door bijvoorbeeld ook het trottoir bij z'n woning schoon te houden en het af val in z'n container doet, zou hier voor straks de rekening gepresen teerd krijgen. Dat is natuurlijk niet de bedoeling. Volgens Irma van Helden van de afdeling reiniging en vervoer zal in het onderzoek ook bekeken worden of de verenigingen een actieve(re) rol kunnen spelen in bijvoorbeeld de papierinzameling. Daarnaast moeten er misschien meer papier en glasbakken komen. "Je moet het de mensen zo gemakkelijk mogelijk maken om het afval kwijt te raken, dan is de kans op succes het grootst". Behalve het mogelijke financiële voordeel voor de burger en de gun stige invloed op het plaatselijke mi lieu, heeft het nieuwe systeem ook nog als voordeel dat de burger straks misschien wat vaker verpak kingsmateriaal zal weigeren. Wie bijvoorbeeld een groot electrisch apparaat koopt (wasmachine, tele visietoestel) zou de verpakking bij de verkoper kunnen achterlaten. Op den duur zal dit er misschien toe leiden dat de fabrikanten zorgvuldi ger met de hoeveelheid verpak kingsmateriaal omgaan. "Want er worden nog steeds produkten aan geboden die wel erg ruim in de ver pakking zitten", besluit de heer Van Gent. Een definitief besluit van de ge meenteraad om het diftar-sys teem in te voeren, raakt iedere inwoner direct, zowel in de ma nier waarop hij of zij met huisvuil omgaat als in de portemonnee. Om die reden zal iedereen die dat wil over enige tijd de moge lijkheid krijgen hierover z'n zegje te doen. Om de inspraak goed te laten verlopen, moeten eerst de resultaten beschikbaar zijn van het onderzoek van de gemeente lijke afdeling reiniging en het ex terne adviesbureau. Dit onder zoek zal in augustus worden af gerond. Mondeling zal men kunnen in spreken tijdens het eerste deel van de speciale vergadering van de raadscommissie voor milieu op 15 september 1993. Aan deze mondelinge inspraak zal een schriftelijke inspraakronde voor afgaan. De juiste data hiervoor zullen tijdig worden gepubli ceerd. Met het doorknippen van eenfeest- slinger (foto) heeft burgemeester J. de Widt de koppeling van de geauto matiseerde bevolkingsadministratie in Soest aan het landelijk netwerk een officieel tintje gegeven. In de overgang van de handmatig bijge houden persoonskaarten naar de nieuwe gemeentelijke basisadmini stratie GBAheeft Soest een voor trekkersrol gespeeld. Dankzij de nieuwe GBA kan de overheid persoonsgegevens voor taan efficiënter registreren en uit wissen. De kans op fouten wordt kleineren de dienstverlening aan het publiek kan worden versnelden ver beterd. Bij verhuizing bijvoorbeeld hoeft men het nieuwe adres maar één keer op te geven. De opgegeven wijzigingen worden automatisch en snel aan andere organisaties door gegeven. Op voorwaarde dat die or ganisaties daar recht op hebben, want ook binnen de GBA speelt de bescherming van de privacy een grote rol. Iedereen kan kosteloos bij de ge meente inzage krijgen in de gege vens die van hem/haar in de GBA zijn opgenomen. Ook heeft men het recht om gegevens die onjuist of on volledig zijn te corrigeren. Tenslotte heeft men het recht om van het ge meentebestuur te vernemen welke persoonlijke gegevens in het vooraf gaande jaar aan welke instanties zijn verstrekt. Voor meer informatie over de GBA kan men terecht bij de afdeling Bur gerzaken in het gemeentehuis. In de televisieserie 'Het Ge zicht van Nederland' zal op woensdag 28 april aandacht worden geschonken aan de ge meente Soest. Soest is één van de twaalf ge meenten die dit jaar aan bod ko men. De serie wordt tussen 14 april en 30 juni wekelijks uitge zonden. Na Noordwijk en Roer mond is op 28 april Soest aan de beurt. Het programma wordt uitgezon den op Nederland 1 (NCRV) en begint om 19.30 uur. In de twin tig minuten durende uitzending wordt onder meer aandacht be steed aan het Soester 'produkt': de natuur. De kijkers krijgen, mede aan de hand van inter views, beelden te zien van de Kerkebuurt, de duinen, bossen, polder, Eem, vliegbasis, het mu seum Oud-Soest, de Engh, Paar denkamp en het zwembad. Naast de film verschijnt er ook een boekje onder de titel 'Het ge zicht van Nederland - Soest'. Dit boekje met veel nog niet eerder gepubliceerde foto's is na de tele visie-uitzending te koop bij de VW Soest aan de Steenhoff- straat. De tekst is geschreven door Jan W. van Steendelaar. In de volgende 'Op 't Hoogt', die op woensdag 28 april verschijnt, komen wij hierop terug. In Pijnenburg heeft milieu-wethou der Mieke Swinkels de aanzet gege ven tot het aanleggen, onderhouden en instandhouden van kleine, ken merkende landschapselementen. Zij deed dit door het planten van een inlandse eik op het terrein van één van de particulieren die zich voor deelname aan dit project in het ka der van het Landschapsbeleidsplan bij de gemeente hebben aangemeld. Voorlopig staan tien projecten op het programma. Deze actie betreft particuliere en ge meentelijke eigendommen die in het buitengebied liggen. Om de particu liere eigenaren van kenmerkende landschapselementen te stimuleren deze te onderhouden, is voor hen een subsidie van 75 procent in de to tale kosten beschikbaar. Het geld hiervoor komt van zowel de ge meente als de provincie. De heer J. K. Tupker, opzichter bos, natuur en landschap van de ge meentelijke afdeling Groenbeheer, tevens coördinator landschapsbe- leidvertelt dat de gemeente tal van positieve reacties heeft ontvangen op het Landschapsbeleidsplan. De oproep aan particulieren om meer aandacht te besteden aan onder houd van kleine landschapselemen ten heeft een behoorlijk aantal aan meldingen tot gevolg gehad van ei genaren die hieraan hun steentje willen bijdragen. Het gaat vooral om het noodzake lijk onderhoud van bestaande land schapselementen, vertelt de heer Tupker. Vaak is het nodig houtsin gels of houtopstanden uit te dunnen of te zuiveren. Verder gaat het bij één van de eerste projecten om het schoonmaken van een poel; de aan leg van een houtsingel; het aanleg gen van erfbeplanting, en het aan leggen van fruitboomgaarden aan de Eem weg, Peter van den Breemer- weg en Wieksloterweg. Eigenaren van particuliere eigen dommen die menen voor deelname aan (en dus vergoeding voor) één van de projecten in het kader van het Landschapsbeleidsplan in aanmer king komen, kunnen hiervoor con tact opnemen met de heer J. K. Tup ker, telefoon 06-52870035. Burgemeester en wethouders houden de periodieke bijeenkomst onder het motto 'Praten met B. en W.' voor de bewoners van de wij ken Soest-Zuid, Soest-Midden en Soestduinen op donderdag 22 april van 20 tot 22 uur. Plaats van samenkomst is ditmaal de kerk- zaal van het Medisch Centrum Molendael aan de Soesterbergse- straat 125. De bijeenkomst is bedoeld voor mensen die wonen in het gebied dat wordt begrensd door de Dalweg, de Weideweg, de spoorlijnen Baarn- Amersfoort, Amersfoort-Utrecht en en Utrecht-Baarn (tot station Soest- Zuid) en de Nieuweweg. Het streven van burgemeester en wethouders is om op deze praat avonden tot een open gedachten- wisseling te komen over wat er bij de bewoners van de verschillende wij ken leeft. Voor nieuwe inwoners van de wijken Soest-Zuid, Soest- Midden en Soestduinen kan deze avond een kennismakings- en infor matiebijeenkomst zijn. De avond begint met een forumge sprek. Daarin kunnen de bezoekers vragen aan het college van burge meester en wethouders voorleggen. Na de pauze kan men met de burge meester of een wethouder persoon lijk van gedachten wisselen over on derwerpen die tot zijn of haar 'por tefeuille' behoren. Van de discussie voor de pauze wordt een verslag gemaakt. Dit zal worden toegezonden aan de aanwe zigen die dat wensen. Op 't Hoogt: de AllerHande van Soest. Grootouderdag op basisschool De Driesprong. - "Weet jij waarom opa zo laat is?" - "Ja, hij moest weer nablijven voor straf'. Bergjesbike. Tafeltje-dek-je-in. Kop in de Amersfoortse Courant: 'Jarige Derde Wereldgroep in Soest stuurt koeien naar India'. - Weten die beesten de weg wel? Op de perstribune: journaille. "Je bent laat. Heb je de integraal gebouwde lichtgewicht streekbus gemist?" - "Nee, de alliance intercity had een lekke band". Michael Jackson over op 't Hoogt: "That is so stupid. That's the most ridiculous, horrifying story I've ever heard". Diftiritus. Raadsleden op 3 april achter de toonbank. - Klant: "Mag ik even afrekenen?" Golfclub Soesterberg (G.C.S.): 0-holes. Poligigant. 'Stortplaats in Soesterberg ne geert regels' (Amersfoortse Cou rant). - Tam, Tammer, Tamst. Aanleun warmhoud-plateaus. Stap-voor-Staphoorn. Tafeltje-dek-je in Soest: jus met vla. Goed dat er politie is. - "Waar dan?" Ook niet aardig van de redacteur van de gemeentelijke pagina's op de Kabelkrant om z'n werkgever zo te noemen: volgens hem kun nen bezwaren worden ingediend bij het gemeenbestuur.

Soester Courant | 1993 | | pagina 29