Soest doet méér dan enkel afgeven stickers ongewenst reclamedrukwerk Als ongevraagd ook ongewenst is. Stenen op de Gemeentekwekerij Maatregelen ter beperking van geluidsoverlast dierenasiel Sociale fraudeurs krijgen in Soest minder kans Wat mag de busreiziger in Soest verwachten vanaf 23 mei? Nieuwe tarieven voor aanbieden bedrijfsafval op de Schans Voorlichting over gevolgen van plakken "nee-nee"-sticker Dan deze sticker. Of deze. Gemeente haalt autowrak weg WOENSDAG 24 MAART 1993 OP 'T HOOGT PAGINA 2 Klagen mogelijk tegen negeren "nee"-sticker Sportinstuif gaat door tot 28 april Bouwvergunning gevraagd voor geluidwerende voorzieningen Nieuwe brochure verkrijgbaar over Algemene Bijstandswet Welkom bij station Soest-Zuid Verlies en winst in kort bestek Indien er sprake is van hande len in strijd met het doel van de sticker waardoor men aangeeft geen ongeadresseerd reclame drukwerk en geen huis-aan- huis-bladen te willen ontvan gen, dan bestaat de mogelijk heid schriftelijk een klacht in te dienen bij de afzender en/of verspreider. Deze is verplicht de klacht te onderzoeken. Binnen vier weken moet de klager ant woord hebben gekregen. Op verzoek van de klager moet de afzender van het drukwerk naam en adres van de versprei der bekendmaken. Als de klacht niet binnen de ter mijn van vier weken of naar te vredenheid van de indiener is afgehandeld, kan de klager ver volgens zijn klacht neerleggen bij de Stichting Reclame Code, Paasheuvelweg 115, 1105 BE Amsterdam. Evenals in eerste instantie geldt hier dat de klacht binnen een termijn van vier we ken moet worden ingediend. Na toewijzing van de klacht doet de Reclame Code Commissie een aanbeveling. Zwaarste middel is het publiek maken van het in strijd met de code handelen door een verspreider. Misverstand Een mogelijk misverstand is dat de gemeente zelf 'moeilijk zou doen' tegen degenen die de 'Nee- Nee'-sticker kiezen. Dit is abso luut niet het geval. De nieuwe re geling is een initiatief uit de sec tor van de reclamemakers en -verspreiders. Daarbij is men (helaas) niet zovergegaan om drukwerk van de overheid uit te zonderen. Sinds 1 maart heeft de gemeente de tarieven gewijzigd voor bedrijfsaf val dat op de brengplaats voor grof vuil aan de Schans wordt aangebo den. De vorige tarieven liepen niet meer gelijk met de gestegen kosten die de gemeente zelf moet maken om het vuil voor verwerking af te voeren. Omdat de gemeente het re delijk vindt dat de kosten bij de 'ver vuiler' zelf in rekening worden ge bracht in plaats van alle inwoners hieraan te laten meebetalen, is ge kozen voor verhoging van de tarie ven voor bedrijfsafval. Deze zijn nu als volgt: hout 17 gulden per kubieke meter; schoon puin (harde soort) 22 gulden per kubieke meter; vuil puin 76 gulden per kubieke meter; tuinafval 20 gulden per kubieke meter; papier 10 gulden per kubieke meter; dakbedekking 115 gulden per kubieke meter; asbest 130 gulden per kubieke meter; overig afval (te verbranden) 90 gulden per kubieke meter; ijzer fl. 2,50 per kubieke meter. De beheerder van de brengplaats heeft de bevoegdheid om ter plaatse de hoeveelheden te bepalen. Wijzigingen van de tarieven moe ten worden voorbehouden. Deze zullen worden gepubliceerd en te vens worden opgehangen op de brengplaats. Nadere informatie is te verkrijgen via de informatielijn van de afdeling reiniging en vervoer, 02155-93688. De gemeente Soest laat het niet bij het uitgeven van de nieuwe landelijke stickers tegen ongewenst reclamedrukwerk en huis-aan-huis-bladen. Soest werkt uit oogpunt van milieubescherming (afvalpreventie) van har te mee aan de deze maand gestarte landelijke campagne van de Stichting Stuurgroep Reclame. De Vereniging Nederlandse Gemeenten heeft de gemeentebesturen gevraagd als afhaalpunt te willen fungeren voor de twee stickers. indien men geabonneerd is op de Soester Courant blijft men dus 'Op 't Hoogt' ontvangen en op die ma nier op de hoogte van het gemeen telijk nieuws. Afhalers van de "Nee-Nee"-sticker krijgen als service van de gemeente een brief mee, waarin zij op de con- sèquenties worden gewezen. Hen wordt aangeraden attent te zijn op berichten in de media (bijvoorbeeld de gemeentelijke pagina's op de Kabelkrant) over verschijnen van deze uitgaven en ze af te halen in het informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis of bij de dependance burgerzaken in het Dorpshuis aan het Dorpsplein in Soesterberg. In de brief is ook de klachtenprocedure vermeld (zie het afzonderlijke ka dertje bij dit artikel) voor het geval de sticker wordt De sportinstuif op de woensdag middag in sporthal Beukendal is zo'n succes, dat de gemeente heeft besloten dit evenement te verlen gen. De instuif, die is bedoeld voor kinderen van 6 tot 12 jaar, zal nog doorgaan tot en met woensdag 28 april. Tegen betaling van een gul den per keer kunnen jongens en meisjes 's middags van twee uiir tot half vier in de sporthal terecht voor allerlei activiteiten op sportgebied. De ene sticker is voorzien van de tekst "Nee-Nee. Géén ongeadres seerd reclamedrukwerk, géén huis- aan-huis-bladen" (sticker A), de andere van de tekst "Nee. Géén on geadresseerd reclamedrukwerk. Ja. Wél huis-aan-huis-bladen" (sticker B). In het kader van de voorlichting over deze campagne wijst het ge meentebestuur erop dat zij die de "Nee-Nee"-sticker kiezen voortaan ook geen ongeadresseerd gemeen telijk drukwerk meer ontvangen. Te denken valt hierbij aan bijvoorbeeld de gemeentegids en huisvuilinza- melkalender. Ook ontvangt men dan niet langer de gemeentelijke voorlichtingskrant 'Op 't Hoogt, die eens per maand als bijlage in de S.oester Courant verschijnt. Alleen sticker A s{icker B Voor wat de communicatie betreft met inwoners die de "Nee-Ja"-stic- ker kiezen, voorziet het gemeente bestuur geen problemen. Zij geven immers te kennen wél huis-aan- huis-bladen te willen ontvangen. Daartoe behoort ook 'Op 't Hoogt', dat als bijvoegsel bij de Soester Courant één keer in de maand huis- aan-huis wordt bezorgd. genegeerd. Voorlichtingsmateriaal zoals de ge meentegids, de huisvuilinzamelka- lender, milieufoiders en dergelijke is als verlengstuk van de gemeente lijke voorlichtingskrant te beschou wen. Het zal voortaan zoveel moge lijk gelijktijdig met en als bijlage van 'Op 't Hoogt' worden ver spreid. De verspreiding van de gemeente- gids 1993 zal nog 'los' plaatsvinden op zaterdag 3 april. Hiervoor was namelijk al opdracht gegeven. Welkom in Soestdijk-noord Een willekeurige busreiziger vanuit Hilversum arriveert (met lijn 70) om kwart over het uur in het noor den van Soest. Wie weet vertrok hij nog maar drie kwartier geleden met de InterCity van Amsterdam CS. De bus gaf in Hilversum een prima aansluiting. In Soest komt de bus aan op een pleintje rond een oude beuk. 'Soestdijk-noord' staat op het bord. Rond het pleintje staan nog vier bussen. Handig met de deuren naar elkaar toe. De bus voor de bus uit Hilversum gaat (als lijn 73) naar Soesterberg. Hij kwam als lijn 74 op het pleintje aan. De bus rechts gaat nu als lijn 74 juist tegengesteld, richting Van Weedestraat, Daiweg-gebied en Smitsveen-oost. Daarachter staat bus 72 uit Baarn, die als lijn 71 ver der rijdt richting industrieterrein en Smitsveen-west. Bijna de helft van de passagiers stapt snel over op 'zijn' bus. Nogal wat lege plaatsen worden nu ingenomen door reizi gers uit de Baarnse wijk Eemdal. Zij beschikken sinds kort weer over een streekbuslijn (72), die ook het Baarnse industrieterrein Drie Ei ken bedient. Nadat de reizigers verrassend snel van bus wisselden, zij n plotseling al le bussen vertrokken. Onze reiziger bereidt zich voor op de 'slingers' door de wijken van Soest, 'slingers' Na de onderwerpen 'energie'en 'het weer' stond voor februari en maart het onderwerp 'stenen' op het pro gramma van het milieu-educatief centrum De Kwekerij aan de Mo lenstraat. Deze les was speciaal voor de groepen 1 en 2 van het basison derwijs in elkaar gezet. Er werden allerlei stenen bekeken en onder zocht. Aan de hand van spelletjes, proefjes en verhaaltjes maakten de leerlingen kennis met de verschil lende eigenschappen van de stenen. Stroomt water sneller door zand of door grind? Hoe voel je of iets van steen is of niet? Waarom bouwen we huizen van steen en niet van blik of papier? Een steen die kan blijven drijven, hoe kan dat!? Welke stenen zijn door de mens gemaakt en welke door de natuur? Zo'n 450 kleuters kunnen deze vragen nu beantwoor den, want de afgelopen weken heb ben 20 groepen de stenenlessen van juf Marieke of juf Nicole op De K wekerij bezocht. Inmiddels is de jaarlijkse bomenles gehouden in het kader van de natio nale boomfeestdag, die vandaag ge houden wordt. Leerlingen die deze les gevolgd hebben, planten van daag een tiental vlinderstruiken rond. hun school. Op die manier le veren ook de scholen hun bijdrage aan een vlinderrijk Soest, bekend van de posters "We zijn er weer". Het gemeentebestuur streeft er naar medio juni de maximaal haal bare oplossing te hebben gereali seerd voor de problemen die door de vestiging van het dierenasiel 't Hart aan de Eemweg zijn ontstaan voor omwonenden. Ter beteuge ling van de geluidshinder die de blaffende honden veroorzaken, is besloten tot het aanbrengen van platen en isolerend materiaal voor het afschermen van de buitenhok- ken. Daarnaast zal de bestaande wal met een halve meter worden verhoogd. Hier bovenop wordt een zichtdichte haag geplant, zo dat de honden voorbijgangers niet meer kunnen zien en dus minder zullen aanslaan. Binnenkort is de bouwvergunning te verwachten voor de uitvoering van de werkzaamheden. Een deel van de kosten ervan zal door de ge meente worden gedragen. Als de maatregelen zijn gerealiseerd, zal naar verwachting de geluidhinder voor de omwonenden tot een aan vaardbaar niveau zijn beperkt. Het dierenasiel was oorspronkelijk aan de Klein Engendaalweg geves tigd. Het moest verhuizen om wo ningbouw mogelijk te maken. In de zomer van 1992 is de verhuizing ge realiseerd. Vanaf dat moment kwa men er bij de gemeente tal van klachten binnen over geluidsover last. In eerste instantie ging men van de veronderstelling uit dat dit na de vakantieperiode minder zou wor den door vertrek van de pension honden. Dit bleek echter nauwelijks het geval te zijn. Hoewel in de hinderwetvergunning voorschriften zijn gesteld met be trekking tot de geluidhinder, bleken deze in de praktijk niet voldoende te zijn, hoofdzakelijk als gevolg van de 'dragende' wind in het open polder landschap. Daardoor werd de 'ge luidsnorm' op 250 meter afstand net overschreden. De gemeente verklaarde de klachten gegrond en schreef het bestuur van de dieren bescherming als beheerder van het asiel, aan om zelf maatregelen te treffen. Men zocht de oplossing in geluid- werende voorzieningen. Het be stuur van de dierenbescherming stelde het plaatsen van een afscher ming en verhoging van de aarden wal voor. De gemeente liet de effec ten hiervan eerst doorrekenen. De uitkomst was, dat uitvoering van de voorgestelde maatregelen een af doende resultaat zou hebben. De dierenbescherming vroeg op grond van het positieve onderzoeksresul taat de noodzakelijke bouwvergun ning aan. De welstandscommissie heeft hieraan inmiddels haar goed keuring gehecht. Zodra de bouw vergunning is verleend, zullen de werkzaamheden beginnnen. Naar verwachting kunnen deze in juni zijn afgerond. De gemeentelijke sociale dienstverlening gaat het opsporen van fraude versterken. De twee sociale rechercheurs worden tot 2,5 (formatieplaat sen) uitgebreid. Hierover en over de invoering van een verhuiskostenver goeding voor minima die te duur wonen in relatie tot hun inkomen, een gesprek met Wibo Rip, hoofd van de sociale dienstverlening. Wat is fraude eigenlijk en hoe komt iemand ertoe om te gaan frauderen Rip: "Fraude is het opzettelijk ver zwijgen of verdraaien van feiten met het doel zich te verrijken". Zijn dat allemaal mensen met een slecht karakter? Rip: "Nou, dat is wel erg boud ge sproken. Fraude mag natuurlijk niet, maar het is toch vaak de gele genheid die de dief maakt. In feite is het een soort leerproces. Neem bij voorbeeld je eigen belastingaangif te. Een paar jaar geleden gaf je als aftrekpost misschien op datje vak bondslid was zonder dat dit in wer kelijkheid zo was. De belasting dienst reageerde niet. Oh, dan kun je ook alle aftrekposten wel een beetje naar boven afronden, enzo voort. Zo kan het bij de sociale dienstver lening ook gaan. Als gegevens niet goed worden nagevraagd en verge leken met andere bestanden, dan wordt het erg verleidelijk om de si tuatie anders voor te stellen dan de ze in werkelijk is. Ik zie dus meer heil in preventie, het voorkomen van fraude, dan in de opsporing". Toch levert die opsporing wel resul taten op, is het niet? Rip: "Jazeker, we hebben juist het jaarverslag 1992 afgerond en daar uit blijkt dat een aantal burgers door de sociale recherche is aangespro ken. Over 1992 gaan we 148.000 gulden terugvorderen wegens ten onrechte verstrekte bijstand. Dat is vaak niet gemakkelijk voor dege nen die dat moeten terugbetalen, maar dan hadden ze het niet zover moeten laten komen". Voor gëinteresseerden is de on langs verschenen brochure over de Algemene Bijstandswet beschik baar. Zij kunnen deze afhalen in het gemeentelijk informatiecen trum in de hal van het gemeente huis. De brochure gaat uitvoerig in op de hoofdlijnen en bedragen die sinds 1 januari in het kader van de Algemene Bijstandswet gelden. Andere onderwerpen die de aan dacht krijgen, zijn: netto bijstands normen; jongerenuitkeringen; bij zondere bijstand; bijzondere rege lingen; woonkosten, en inkomens hulp. Om hoeveel gevallen gaat het dan Rip: "In Soest zijn 27 burgers tegen de lamp gelopen. Van hen hadden 23 inkomsten verzwegen. In de ove rige gevallen ging het om verkeerde adressen, andere woonplaats enzo voort. Wij rekenen erop dat dit jaar beduidend meer fraudegevallen aan het licht zullen worden gebracht door het aantrekken van extra per soneel, het vergelijken van bestan den en het voeren van een lik-op- stuk-beleid". Tot nu toe is het een duidelijk ver haal o ver deplich ten van de burgers. Staan die plichten niet veel te veel in de schijnwerper? De burger mag toch juist rechten van de overheid verwachten? Rip: "Ja, sociale recherche staat naast de plichten voor de uitke ringsgerechtigde ook voor het recht van de belastingbetalende burger die eist dat de door hem betaalde gulden rechtmatig wordt uitgege ven. Maar we proberen wel een zo goed mogelijk evenwicht te vinden tussen die rechten en plichten. Zo hebben we dit jaar een verhuis- en herinrichtingskostenregeling ge troffen voor minima (een werkelijk bijstandsinkomen) die te duur wo nen. Als zij door verhuizing naar een goedkopere woning hun woon lasten blijvend verlagen, dat wil zeg gen dat ze er daardoor een paar honderd gulden per jaar op vooruit gaan, kunnen ze een subsidie van de gemeente ontvangen van maximaal ongeveer 5.000 gulden. Zo'n gezin of alleenstaande kan dan het be spaarde geld besteden aan noodza kelijke kosten, bijvoorbeeld de aan schaf van een fiets. Wie komen voorde regeling in aan merking? Rip: "Mensen met een inkomen op bijstandsniveau. Dat kunnen dus ook mensen zijn die geen cliënt zijn bij onze dienst, maar het minimum loon ontvangen door te werken. Je laatje bij de afdeling huisvesting in schrijven als woningzoekende voor een goedkoper huis. Als dit wordt toegewezen, kun je bij de afdeling sociale dienstverlening terecht voor een subsidie-aanvraag. Hiervoor kan men dagelijks tot half één bij de afdeling terecht. Een con tactambtenaar zal de aanvrager be hulpzaam zijn. Om teleurstelling te voorkomen, doet men er wel ver standig aan de aanvraag in te dienen voorafgaand aan de verhuizing". die hij altijd zo hinderlijk vond. Na het winkelcentrum Overhees rijdt de bus nu een heel directe route. Plotseling, na amper een kwartier, staat de bus al voor NS-station Soest-Zuid. Voor het station hebben treinreizi gers uit Utrecht rond het halve uur keus uit maar liefst zes bussen. Rond het hele uit vier, omdat de beide bussen (lijn 73) van en naar Soesterberg dan ontbreken. Het is nog maar drie minuten geleden dat de reizigers uit de trein stapten. Uit de bussen stapten heel wat passa giers die met de trein naar Utrecht gaan. Hun trein zal over een minuut of zeven vertrekken. Uit de bussen van de lijnen 71 en 74 stappen reizigers over op de bussen naar Amersfoort en Soesterberg. Zij stapten in bij haltes die niet lan ger door lijn 70 worden bediend. De bussen lijnen 71 en 74 worden weer gevuld met reizigers uit de bussen uit Amersfoort en Soesterberg waar ze kennelijk hebben gewinkeld. De bus naar Soesterberg rijdt niet lan ger door naar Utrecht. De oude aansluiting naar Zeist paste niet in het tijdschema van het busnet. Nu geeft de bus in Soesterberg aanslui ting op een andere bus naar Utrecht. Ook hier in Soest-Zuid gaat het overstappen aan één per ron snel! Voor de goede bus/treinaanslui- ting moest de InterCity-aansluiting in Amersfoort naar het noorden en oosten worden opgeofferd. Zoals gezegd ging ook de rechtstreekse bus naar Utrecht verloren. Tegen over het verlies van rechtstreekse bussen in de wijk staan de veel kor tere verbindingen. Daarvoor moet men nu één keer overstappen. Ook uit de omgeving van de Van Wee destraat kan men nu ieder half uur naar Amersfoort en Hilversum. Soest beschikt daarmee over drie snelle noord/zuid-verbindingen. Daardoor is de oost/west-verbin- ding voor de meeste Soesters wat minder snel. Toch zijn er nu met een halfuurdienst in alle richtingen en snelle overstappen goede busver bindingen. Het overstappen van de buslijnen 71 en 74 is meestal niet nodig omdat de bussen afwisselend een volledig rondje door Soest rij den. Overdag komt door bijna heel Soest ieder half uur een bus; in een kwartier is men van de ene kant aan de andere kant van het dorp. Soms is een overstap nodig, soms niet. De bus is er, ieder half uur opnieuw! Vanuit Overhees naar het centrum van Amersfoort kost voortaan geen 27 minuten meer, maar 20 minuten. Die tijd geldt ook voor hen die mid den in Soest wonen. Na 20 auto-mi nuten is de automobilist vaak nog op zoek naar een parkeerplaats. De aansluiting op de trein richting Utrecht kost niet langer 20 minuten wachttijd, maar slechts enkele mi nuten. Met zo'n 20 minuten in de bus en 20 in de InterCity ligt Am sterdam verrassend dichtbijSchip hol ligt maar een half uurtje verder. Het eerste autowrak in Soest is weggehaald dankzij een gezamen lijke actie van de politie en de ge meente. Het ging om een witte Alfa Romeo zonder kentekenbewijs en nummerplaten die op de Weeg breestraat stond. De actie heeft aan getoond dat de gemeente snel en doeltreffend optreedt om van au towrakken af te komen. Indien poli tie of gemeente ergens een wrak aantreft, zal opnieuw actie worden ondernomen om het te verwijderen. Op de weggehaalde auto aan de Weegbreestraat werd eerst een oranje sticker geplakt. Dit betekent dat de eigenaar een week de tijd heeft om het wrak we te halen. In dit geval is dat niet gebeurd. Daarom is het wrak naar het provinciaal op slagterrein afgevoerd. Daar kan de eigenaar tegen betaling van de weg sleep- en stallingskosten het wrak ophalen. Informatie hierover ver strekt desgewenst de gemeentelijke afdeling milieubeheer. Op dit moment is de eigenaar van de weggesleepte auto aan de Weeg breestraat nog niet bekend. Het op sporingsonderzoek wordt echter voortgezet, zodat de kosten op hem of haar kunnen worden verhaald.

Soester Courant | 1993 | | pagina 30