Actie onder sportende jeugd 1 Landelijke aandacht voor vlinders ziger ten neente aalt 'rak weg Herinrichting Dorpsplein afsluiting werkzaamheden voor 'Soesterberg-kom' Cultuur Stimulerings Fonds subsidieert eenmalige activiteiten op gebied van kunst en cultuur Veel vlinders in Soest Tennisbaan aan de Hooiweg mag niet; gemeente grijpt uiterlijk op 26 april in PAGINA 2 WOENSDAG 24 MAART 1993 OP 'T HOOGT PAGINA 3 inst k Procedure-schema herinrichting Dorpsplein Aanvragen mogelijk tot 31 maart Tot 31 maart Bezorging gemeentegids op zaterdag 3 april derlijk vond. Na Overhees rijdt el directe route. Ier een kwartier, voor NS-station ition lebben treinreizi- >nd het halve uur efst zes bussen, t vier, omdat de 73) van en naar mtbreken. Het is ïuten geleden dat trein stapten. Uit heel wat passa- rein naar Utrecht tl over een minuut :en. t de lijnen 71 en 74 over op de bussen t en Soesterberg. j haltes die niet lan- orden bediend. De en 74 worden weer I gers uit de bussen n Soesterberg waar I ben gewinkeld. De berg rijdt niet lan- Utrecht. De oude Zeist paste niet in 'an het busnet. Nu oesterberg aanslui- andere bus naar j tier in Soest-Zuid ppen aan één per- i bus/treinaanslui- iterCity-aansluiting aar het noorden en opgeofferd. Zoals k de rechtstreekse ït verloren. Tegen- van rechtstreekse k staan de veel kor en. Daarvoor moet r overstappen. Ook l van de Van Wee- in nu ieder half uur art en Hilversum, daarmee over drie lid-verbindingen. s oost/west-verbin- neeste Soesters wat ch zijn er nu met een 'i alle richtingen en pen goede busver- overstappen van de t 74 is meestal niet bussen afwisselend ndje door Soest rij- :omt door bijna heel t uur een bus; in een van de ene kant aan van het dorp. Soms nodig, soms niet. De half uur opnieuw! ies naar het centrum t kost voortaan geen er, maar 20 minuten, ok voor hen die mid- inen. Na 20auto-mi- tomobilist vaak nog sn parkeerplaats. De de trein richting et langer 20 minuten ir slechts enkele mi- 'n 20 minuten in de e InterCity ligt Am- ;send dichtbij! Schip- en half uurtje verder. utowrak in Soest is inkzij een gezamen- de politie en de ge- ng om een witte Alfa r kentekenbewijs en i die op de Weeg- d. De actie heeft aan- le gemeente snel en >ptreedt om van au- e komen. Indien poli- ïte ergens een wrak pnieuw actie worden >m het te verwijderen. ehaalde auto aan de at werd eerst een geplakt. Dit betekent lar een week de tijd 'rak we te halen. In dit ït gebeurd. Daarom is r het provinciaal op gevoerd. Daar kan de i betaling van de weg- lingskosten het wrak •rmatie hierover ver- enst de gemeentelijke ubeheer. mt is de eigenaar van )te auto aan de Weeg- l niet bekend. Het op- rzoek wordt echter )dat de kosten op hem ;n worden verhaald. Het herinrichtingsplan Soester- berg-kom is bijna voltooid. Met de uitvoering van de laatste fase, de herinrichting van het Dorpsplein, wordt eind van het jaar een begin gemaakt. De werkzaamheden moeten voor de winter '93 zijn uit gevoerd. Voordat het zover is, stelt het ge meentebestuur de belanghebben den in de gelegenheid hun mening te geven over de toekomstige in richting van het Dorpsplein. Win keliers, ondernemers die de voor malige winkels hebben betrokken, bewoners van De Drie Eiken, als mede direct omwonenden krijgen het verzoek om mee te werken aan een 'woonwensenonderzoek' door het Bureau 'Speelruimte' uit Amersfoort. Dit bureau zal de 'be- woners'wensen inventariseren en uit de gegevens een programma van eisen opstellen. Dit kan dan door de gemeente worden verwerkt in een schetsontwerp. In verband met de al geruime tijd onduidelijke toekomst van de win kelvoorzieningen aan het Dorps plein, is dit plein tot nu toe steeds buiten het herinrichtingsplan Soes- terberg-kom gehouden. Intussen zijn de meeste winkels verdwenen. In de panden hebben zich onderne mingen in de dienstverlenende en medische/paramedische sector ge vestigd, Door het verdwijnen van de winkels heeft het Dorpsplein een somber karakter gekregen. Vroeg of laat zal dit tot verpaupering en vernieling leiden. Mede om een so ciaal onveilige situatie te voorko men, is het naar het oordeel van de gemeente nu de hoogste tijd om als afronding van het herinrichtings plan ook het Dorpsplein aan te pak ken. Het Bureau 'Speelruimte' heeft daarom de belanghebbenden aan geschreven met het verzoek mee te werken aan het onderzoek. Het is voor het eerst dat de gemeente voor een herinrichtingsplan een bureau inschakelt. "We willen in de onder zoeksfase alle mogelijkheden door een objectieve bril laten bekijken, zegt John Buitenhuis van de ge meentelijke afdeling ruimtelijke or dening en bouwzaken. De gemeente heeft Bureau 'Speel ruimte' voor het interviewen van hen die aan het onderzoek willen meewerken ruimte in de hulpsecre tarie toegewezen. Hier krijgen de genen die meewerken aan het on derzoek de gelegenheid hun wen sen voor de toekomst van het Dorpsplein naar voren te brengen Van maandag 29 maart tot en met vrijdag 23 april voert Bureau 'Speelruimte' uit Amersfoort het wensenonderzoek uit met be trekking tot de herinrichting van het Dorpsplein in Soesterberg. Hiervoor zullen belanghebben den worden geïnterviewd. In de laatste week van april zullen bur gemeester en wethouders het programma van eisen vaststellen, in de eerste week van mei ge volgd door het opstellen van een schetsontwerp. Dit zal vervol gens aan alle in- en externe be trokkenen worden voorgelegd. Een informatiemarkt over het schetsplan staat gepland voor de week van 21 tot en met 25 juni. Na onder meer het verwerken van de inspraakreacties en het opstellen van het herinrichtings plan voor het Dorpsplein, zal dit in de week van 27 september tot 1 oktober ter behandeling en vaststelling aan de commissie ruimtelijke ordening worden voorgelegd. Kort daarna, begin oktober, zal dan een begin wor den gemaakt met de uitvoering van het plan. Het moet voor de winterperiode zijn afgerond. en aan te geven hoe volgens hen de knelpunten het best kunnen wor den opgelost. Aan de hand van de hierdoor verkregen gegevens zal het onderzoeksbureau een programma van eisen opstellen. 1 Tijdens de verkiezing van de sport man, sportvrouw en sportploeg van Soest 1992 heeft de heer Jan L. Menne in zijn functie als loco-bur gemeester het eerste trainingshesje uitgereikt, voorzien van het op schrift "Alcohol, hou het leuk. Ook in Soest Natuurlijk!". René van Zee, voorzitter van de Sportraad, nam het hesje in ontvangst. Deze uitreiking was de start van de actie om de sportende jeugd in de leeftijd van 10 tot 14 jaar gratis trai ningshesjes te verstrekken. De actie heeft tot doel ook deze leeftijdsgroep attent te maken op de gevolgen van het alcoholgebruik, ook in de sport. Inmiddels is een aantal sportvereni gingen benaderd met de mededeling dat zij trainingshesjes met de toepas selijke opdruk bij de gemeente kun nen aanvragen. Veel verenigingen hebben hier enthousiast op gerea geerd, zoals de voetbalvereniging SEC, de atletiekvereniging Pijnen burg en de basketbalvereniging The Red Stars. Verenigingen die ook graag in het bezit willen komen van deze gratis hesjes, kunnen deze aanvragen bij Gerda van Ekeren, afdeling sport, telefoon 93542, of bij Karin van der Meer, afdeling welzijn, cultuur en volksgezondheid, telefoon 93680. Het bestaan van het Cultuur Sti mulerings Fonds maakt het moge lijk subsidie aan te vragen voor unieke, eenmalige activiteiten. Zij die hiervoor in aanmerking willen komen, hebben nog tot 31 maart de gelegenheid een subsidie-aan vraag in te dienen. Het Cultuur Stimulerings Fonds (CSF) bestaat sinds 1 januari 1992. Het is voor een periode van twee jaar in het leven geroepen met als doel een extra impuls te geven ter stimulering van spontane activitei ten op het gebied van kunst en cul tuur, in de ruimste zin van het woord. Voor de uitvoering van unieke, eenmalige activiteiten kan subsidie worden aangevraagd. De aanvraag moet wel aan enkele criteria vol doen: - het moet gaan om een initiatief op kunst en/of cultuurgebied; - de georganiseerde activiteit(en) moet(en) toegankelijk zijn voor alle inwoners van Soest; - het initiatief moet een eenmalig karakter hebben. Een herhaling van een evenement omdat het de eerste keer zo geslaagd is, komt dus niet meer voor subsidie uit het Cultuur Stimuleringsfonds in aanmerking. Voorbeelden Enkele voorbeelden van manifes taties die tot nu toe binnen het kader van het Cultuur Stimuleringsfonds voor subsidie in aanmerking kwa men, zijn: - de kunstmanifestatie 'Kunst op Soest' ter gelegenheid van een jubi leumfeest van Artishock; - de poëziewedstrijd (met als inzet de Rinke Tolmanprijs) van de Stichting Literaire Activiteiten Soest; - de manifestatie 'Tekens in as' in de Soester duinen, een initiatief van Artishock; - het samenwerkingsconcert tussen het mannenkoor Apollo en de Soester Orkestvereniging in mei aanstaande in Aqua Indoor; - het cultuuraanbod van de kinder boerderij De Vrije Teugel voor kin deren tot twaalf jaar op koninginne dag; - een educatief programma brons- gieten van C-drie in het kader van de binnenkort te houden beelden tentoonstelling over de activiteiten van de destijds aan de Smitsweg in Soest gevestigde bronsgieterij 'A Cire Perdue' van de firma Joosten. De gemeente heeft deze expositie aangeboden gekregen door de Her man Molendijkstichting; - de openstelling op zaterdag van de kunstuitleen Soest en de daaraan gekoppelde - tentoonstelling over hoe kunst tot stand komt en wat de kunstenaar ertoe beweegt die te maken. Voorbeelden van niet gehonoreer de verzoeken om subsidie zijn de verbouwing van een clubhuis en de organisatie van een commerciële markt. Verzoeken om een subsidie uit het Cultuur Stimulerings Fonds kun nen nog tot 31 maart worden inge diend bij de Stichting Coördinatie Kermissen Soest, per adres ge meentehuis, Raadhuisplein 1,3762 AV Soest. Ze moeten op z'n minst voorzien zijn van een duidelijke omschrijving met kostenbegroting van de te houden activiteit. De ingediende subsidieverzoeken zullen in de maand april ter advise ring worden voorgelegd aan de commissie Beeldende Kunst. Deze brengt advies uit aan de voorzitter van de Stichting Coördinatie Ker missen. Tegen de uiteindelijke be slissing van het bestuur van de Stichting is geen beroep mogelijk. Er zijn nog veel vlinders in Soest te vinden. Dat is duidelijk geworden uit het onderzoek dat de gemeente in 1992 heeft laten doen naar de vlinderstand in het openbaar groen in Soest. Dat is al het groen dat binnen de be bouwde kom voorkomt en wordt onderhouden door de af deling groenbeheer. Opvallend resultaat is dat er op de geluidswal van Soesterberg zowel de meeSte soorten (15) voorkwamen als de meeste aan tallen per soort (234 Zwart- sprietdikkopjes). De tweede plaats was voor de Koningsweg, met 13 soorten en 146 stuks Zwartsprietdikkopjes. Het laagst scoorde het speelveld de Engh, met slechts 3 soorten, in totaal 6 stuks, die ook nog in de categorie 'mobiel' thuishoren. Dit zijn de vlinders die weinig eisen stellen aan het milieu. Hiermee is gelijk al iets bekend over het milieu waar vlinders zich thuisvoelen; veel wilde kruiden en .planten, hier en daar een op gaande struik voor de luwte, en weinig ingrijpen door de mens. Kortom, een stukje natuur in de stad. Er zijn veel meer plekken in Soest die zo kunnen worden. De gemeente ziet op verschillende plekken mogelijkheden om een meer natuurlijke situatie te creë ren. Denk hierbij vooral aan overgang tussen gazon en strui ken. Meestal is deze grens nu messcherp, terwijl hij met minder moeite ook zou kunnen bestaan uit een geleidelijke overgang met wilde kruiden. Er zullen binnen kort enkele voorlichtingsavon den gehouden worden waarbij dit wordt toegelicht. Ze vinden verspreid over Soest plaats, zodat er altijd wel één bij u in de buurt is. In Soest worden ze gehouden op dinsdag 20, woens dag 21 en maandag 26 april, in Soesterberg op maandag 19 april. Op deze avonden zal ook een gratis vlinderboekje worden uit gereikt waarin de bevindingen over vlinders in Soest staan ver meld. In het kader van het Hk-op-stuk- beleid waartoe het college van burgemeester en wethouders des tijds heeft besloten als het om ille gaal bouwen gaat, is de familie S. L. Treffers aangeschreven de ten nisbaan bij de woning aan de Hooiweg 2a te verwijderen. Ge beurt dit niet voor 26 april, dan zal op die datum de gemeente hiertoe overgaan. Dit is mogelijk nu de Raad van State (RvS) het verzoek van de familie Treffers tot schor sing van het besluit van burge meester en wethouders heeft afge wezen. De gemeente geeft de familie Tref fers nu geen respijt meer, hoewel na afwijzing van het schorsingsverzoek de bodemprocedure bij de Raad van State nog moet dienen. Dat wil zeggen dat de RvS zal toetsen of in de hele procedure juist gehandeld is. Kort nadat het nieuwe college van burgemeester en wethouders was aangetreden, kondigde het aan ernst te maken met het optreden te gen illegaal bouwen. Het tot dan ge voerde beleid kwam erop neer dat de gemeente alle procedures af wachtte. Soms gingen daar jaren overheen. Na de periode van 'gedo gen' werd niet in alle gevallen nog opgetreden. Het college besloot daarom aan deze rechtsongelijk heid een eind te maken door voor taan direct op te treden. Dit gebeurt nu ook in het geval van de illegaal aangelegde tennisbaan van de familie Treffers. In eerste in stantie heeft de commissie bezwaar schriften de bezwaren tegen de ge meentelijke aanschrijving tot ver wijdering van de zonder vergunning aangelegde tennisbaan ongegrond verklaard. Te elfder ure -de ge meente had al een bedrijf ingescha keld om de baan te laten verwijde ren- werd een verzoek ingediend bij de RvS om het besluit van burge meester en wethouders te schorsen. Toen ook dit werd afgewezen, be sloot het gemeentebestuur het ver wijderen van de tennisbaan niet lan ger uit te stellen. Het is niet mogelijk achteraf een vergunning voor de tennisbaan te verlenen, omdat een tennisbaan aan de Hooiweg, in het open agrarische buitengebied van de gemeente Soest (of er straks een agrarische bestemming dan wel een woonbe stemming met tuin en erf aan wordt gegeven) niet passend wordt geacht. Met het oog op de planolo gische ontwikkelingen heeft de ge meente een groot belang bij de handhaving van het geldende be stemmingsplan. De gemeentegids Soest 1993 wordt op zaterdag 3 april in Soest en Soes terberg huis-aan-huis bezorgd. De gids wordt echter niet in brieven bussen gedaan waarop door middel van de officiële landelijke sticker "Nee-Nee" (lichtgevende oranje kleur) is aangegeven dat men géén ongeadresseerd drukwerk en huis- aan-huis bladen wil ontvangen. Zij die deze sticker op de brieven bus hebben geplakt maar niettemin wél over de gemeentegids willen be schikken, kunnen deze met ingang van maandag 5 april afhalen bij het gemeentelijk informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein, en bij de dependan ce publiekszaken in het Dorpshuis aan het Dorpsplein in Soesterberg. Bruin Zandoogje Maniola jurtina 9 Zittend in rust - en in zonnehauding op Veldbeemdgras Poa pratensis) Tekening: Paul Schoenmakers. Vit: Atlas van de Nederlandse Dagvlinders. Uit onderzoek is gebleken dat er sinds het begin van deze eeuw 15 van de 75 soorten vlinders zijn uit gestorven, terwijl er 20 soorten sterk bedreigd zijn. Deze achter uitgang komt doordat de geschikte leefomgeving verdwijnt. Een re den dus om je zorgen te maken. Met de vlinders verdwijnen er on getwijfeld ook andere soorten waar nog geen onderzoek naar ge daan is. In het Natuurbeleidsplan worden vlinders aangemerkt als soort die extra aandacht nodig heeft bij de in richting en het beheer van natuur en landschap. In 1989 is het Bescher mingsplan Dagvlinders uitgebreid, waarin maatregelen staan die bij dragen aan behoud en herstel van de vlinderstand. Deze maatregelen zijn niet alleen voor de vlinders heil zaam, maar ook voor zowat alle an dere soorten planten en dieren die in de buurt van de stad kunnen voorkomen. Natuurlijk groen, kan dat wel? De één zegt: "Natuur is daar waar ik m'n hond uitlaat", terwijl een an der pas tevreden is wanneer hij op een Alpenweide temidden van de Edelweiss en Alpenmarmotten staat. 'Natuur in de stad' lijkt vergezocht. Toch hebben wel degelijk allerlei dier- en plantesoorten zich spon taan gevestigd in het stedelijk mi lieu. Als we de stad dan ook zien als een apart milieu met zijn eigen be groeiing en bewoners, dan kun je best van stedelijke natuur praten. Dan is natuur alles wat ondanks of dankzij de mens voortbestaat. En zo is het eigenlijk; natuur is overal. Plantjes groeien tussen de voegen van het plaveisel, vogels leggen eie ren in je tuin, en meerkoeten vesti gen zich spontaan in de sloot achter je huis. Natuurlijk groenbeheer Wanneer er vele soorten vlinders zijn, dat betekent dit dat er in het groen veel variatie is in samenstel ling en structuur. Dit zegt iets over de ecologische kwaliteit van het groeft. Groen dat aan typerende of aan veel verschillende soorten een overlevingskans biedt, kan met 'na tuurlijk groen' worden betiteld. Elke soort vlinder heeft zijn eigen leefwijze en stelt andere eisen aan het milieu. Wanneer het groen al leen bestaat uit gazons en rozenper ken, zal dit een zeer beperkt aantal soorten vlinders aantrekken. Dit zijn de mobiele vlinders, bijvoor beeld klein koolwitje, kleine vos, Dagpauwoog, Landkaartje en Ata lanta. Deze stellen geen hoge eisen aan hun omgeving. De eitjes wor den gelegd op brandnetels, een soort die niet bepaald zeldzaam is. Omdat ze redelijk mobiel zijn, zijn ze gemakkelijk in staat naar de rand van de bebouwing te vliegen, waar altijd wel een pol te vinden is. Bij natuurlijk groenbeheer zijn er echter ook andere, minder mobiele soorten te verwachten. Het zwart- sprietdikkopje is daar een voor beeld van, een kenmerkende soort voor schrale graslanden. Andere soorten die zijn aangetrof fen, zijn bijvoorbeeld het Bruin zandoogje en het Icarusbkuwtje (eveneens kenmerkend voor schraal grasland en ruigte). Maar ook het groot dikkopje is al gesigna leerd, een echte bos(rand)vlinder, ook al waren het maar enkele exem plaren. Directeur van Muziekschool tij dens hoorzitting in de raadzaal: "Muzikale opvoeding van kinde ren begint bij de geboorte van hun moeder". Wolfduin: op de lange (golf)baan. Illegale tennisbaan van S. Tref fers: deuce. Directeur van de bibliotheek tij dens hoorzitting over a-, b-, c-, d-categorie-indeling welzijns werk: "CD is een lokkertje". Spoorlijn in Eempolder: be- SCHERMd natuurgebied. Als Albert Heijn toch aan het Nienwerhoekplein zou komen, kan hij niet alleen op de kleintjes maar ook op de oudjes letten. Vaagstal. Officier van justie tegen Schut: 'Smeer 'm'\ Wordt bospolitie uit het goede hout gesneden? Van Galen: "Over twee jaar kap ik ermee". Van bospolitie tot crosspolitie. Positief denken: Je raakt in Soest misschien al gauw je autoradio kwijt, maar daardoor krijg je er airconditioning voor in de plaats! Als de sirene gaat, kunnen we er dan niet het beste meteen maar ge woon met z'n allen achteraan gaan? Waar zouden die weidevogels bij het Bremeentje meer last van heb ben: een paar passerende brom mers of een nesten vermorzelende grasmaaier? Wat hoort in dit rijtje niet thuis? - Opzij, Elle, Margriet, Op 't Hoogt, Marie Claire, Viva, Cos- mopolitain. Bestuurlijke vernieuwing: regio Soest. Vleermuizendrift. Staatscircus Van der Weij. Onkruid vergaat niet, want on kruid bestaat niet. (Proef (ballonvaart. Zonder zo'n parkeerverbod op de Soesterengweg zou er al voor 30 april vuurwerk zijn geweest.

Soester Courant | 1993 | | pagina 31