Nieuwe milieuwet geeft gemeente zwaardere verantwoordelijkheid Uitbreiding SNS Bank ontwerp van de maand Station Soest-Zuid beter bereikbaar voor fietsers uit het Soesterveen Maandag inspraakavond over De Lindenhof Gemeente pakt nalaten afdekking mestsilo's aan Tot 31 maart aanvragen bijdragen Kermispot Kunstmanifestatie in september in Soest WOENSDAG 24 MAART 1993 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Voor aanvrager vermindert aantal loketten drastisch Subsidie-aanvragen 'welzijn' 1994 Aanmelden voor plaats in ambachtsverzamel- gebouw te Soeserberg Stimuleringsregeling sociale veiligheid De nieuwe Wet Milieubeheer die op 1 maart van dit jaar van kracht is ge worden, heeft zonder meer een positieve invloed op de kwaliteit van het milieu. Dat is de vaste overtuiging van mevrouw S. Overduin van de ge meentelijke afdeling Milieubeheer. Immers, het is nu mogelijk om ten gunste van het milieu verdergaande eisen te stellen, bijvoorbeeld waar het gaat om het gebruik van produkten, het verwerken van afvalstromen en eventueel hergebruik. In de toekomst, wanneer daarvoor in aanmer king komende bedrijven ook verplicht zijn aan bedrijfsinterne milieuzorg te doen, kan het ontbreken hiervan zelfs een weigeringsgrond zijn voor een vergunning. Nieuw is ook de coördinatie hin derwetvergunning-bouwvergun ning. Tot voor kort kon iemand wel- iswaar over een bouwvergunning beschikken, maar toch geen moge lijkheid hebben om te bouwen door het ontbreken van een hinderwet vergunning. Nu is het zo dat geen bouwvergunning wordt afgegeven als er geen vergunning is op grond van de milieuwetgeving. De nieuwe milieuwet vervangt een aantal afzonderlijke milieuvergun ningen, bijvoorbeeld in het kader van de hinderwet, de wet geluidhin der, de afvalstoffenwet, de wet che mische afvalstoffen en de wet inza ke luchtverontreiniging. Voordat de nieuwe wet bestond, moest de burger naar soms wel vier loketten om op onderdelen vergunning te krijgen. Daarnaast kwam het voor dat hij hiervoor niet alleen naar de gemeente maar ook naar een zuive ringsschap, de provincie of zelfs het ministerie moest! Dankzij de nieu we wetgeving komt hieraan een eind: de burger kan voortaan, een enkele uitzondering daargelaten, bij één loket terecht. Het voor de burger (meestal het be drijfsleven) positieve gevolg hier van is duidelijk: elk bedrijf kan uit één document zijn rechten en plich ten aflezen, en er is nog maar één bevoegd gezag verantwoordelijk voor het verlenen en handhaven van de vergunning. De aanvraag daartoe moet altijd worden getoetst op de invloed ervan voor het milieu. In het uiterste geval zouden voor het milieu nadelige gevolgen van de vergunningverlening aanleiding kunnen zijn deze niet te verlenen! Het is niet gelukt om alle milieu wetten in de nieuwe wet op te ne men: de Wet Verontreiniging Op pervlaktewater valt erbuiten. De lo zingsvergunningen op grond van deze wet zullen ook in de toekomst door de waterkwaliteitsbeheerders, in onze provincie Gedeputeerde Staten van Utrecht, worden uitge geven. De nieuwe wet regelt ook de plan nenmakerij met als doel in de be staande wirwar verandering te brengen. Op elk bestuursniveau (gemeente, provincie, rijk) moet voortaan sprake zijn van één inte graal milieubeleidsplan en -pro gramma. De gemeente Soest kent een milieubeleidsplan. Dit zal ver vangen worden door een verplicht milieu-uitvoeringsplan. Dit moet jaarlijks door de gemeenteraad worden vastgesteld. Ook verplicht is het gemeentelijk rioleringsplan. Dit moet onder meer ingaan op de staat van de aanwezige riolering (overstort, bezinktanks enzovoort) en de milieu-aspecten ervan in kaart brengen. Soest is hier al mee bezig. De gemeente is verplicht tot een stringente handhaving van de mi lieuwetten. Voor alle milieu-over tredingen geldt dat de gemeente be stuursdwang kan toepassen. Dat wil zeggen dat ze op kosten van de bur ger/het bedrijf datgene kan doen wat hij /dit nalaat; in het uiterste ge val kan dit tot stillegging of sluiting van het bedrijf leiden. Dwangmid delen zijn het opleggen van een dwangsom en zelfs het intrekken van de vergunning. De nieuwe wet zorgt ook voor een verkorting van de procedures. In de oude situatie stond voor afhande ling van een aanvraag een periode van zeven maanden, in de nieuwe is die teruggebracht tot zes. Een ge volg hiervan is dat de inspraakpro cedures ook eenvoudiger worden. In plaats van twee keer kan er voor taan één keer bezwaar gemaakt worden: als de gemeente de con cept-beschikking publiceert. De be roepsmogelijkheid bij de Raad van State blijft gehandhaafd. Nieuw in de wet is ook de mogelijk heid om de aanvrager de plicht van een financiële zekerheid op te leg gen. Dit houdt in dat bedrijven zelf voor de kosten van het ongedaan maken van door hen veroorzaakte milieuvervuiling moeten opdraai en. Ze kunnen deze niet langer op de gemeenschap afwentelen. De milieuwet nieuwe stijl geeft de gemeente meer mogelijkheden om aan de vergunning voorwaarden te verbinden. Dit kan op de terreinen energie, afval, verkeer en vervoer, en grondstoffen. Een groot bedrijf zou bijvoorbeeld kunnen worden verplicht over een eigen vervoers plan te beschikken, inclusief een carpool-regeling. Wat energiever bruik betreft zou de gemeente een bedrijf besparende maatregelen kunnen voorschrijven. Met betrek king tot het afval zou een scheiding ervan kunnen worden opgelegd, en daarnaast het bijhouden van een af- valstoffenboekhouding. Ten aan zien van de grondstoffen is de situa tie moeilijker; de gemeente zou een bedrijf misschien kunnen vragen een andere grondstof te gebruiken omdat het produkt nu niet afbreek baar is. Mevrouw Overduin verwacht dat door de nieuwe wetgeving zeventig procent van de bedrijven die vroe ger nog een vergunning in het kader van de milieuwetgeving nodig had den, voortaan kunnen volstaan met een melding aan het gemeentebe stuur. Het gaat dan om bedrijven als de horeca, bakkerijen, slagerijen, landbouw, tuinbouw, garages, kan toren, benzinestations, scholen, de tailhandel en eenvoudige hout- en metaalbedrijven). Voor deze cate gorieën worden algemene landelijk geldende regels gemaakt. Een groot aantal van dergelijke meldings- plichtige regelingen is al tot stand gekomen. Een bedrijf dat zich er gens vestigt, hoeft zich alleen bij de gemeente te melden. Het krijgt dan te horen aan welke regels het zich moet houden. Bij dit alles heeft de gemeente ook de plicht de verleende vergunnin gen regelmatig tegen het licht te houden, de actualiseringsplicht. De bestaande vergunning kunnen van zelfsprekend niet van de ene op de andere dag aan de nieuwe wet wor den aangepast, maar in de toekomst zal dit zeker gebeuren. Wie met betrekking tot de regels in de nieuwe wetgeving vragen heeft, kan hiervoor terecht bij me vrouw S. Overduin van de ge meentelijke afdeling milieube heer, telefoon 93458. Het door het architectenbureau Meys te Maastricht ontworpen plan voor het uitbreiden van het bankge bouw van de SNS op de hoek Van WeedestraatlPrins Bernhardlaan, is door de welstandscommissie aan gewezen als het ontwerp van de maand. De commissie is van oordeel dat de architect op een moeilijke plaats een bestaand karakteristiek pand op een boeiende manier heeft vergroot. Met toepassing van hedendaagse ar chitectuur en op een geheel eigen wijze is er een uitbreiding ontstaan, waarin de functie en de vormgeving van het totaal zeer goed op elkaar zijn afgestemd. De commissie is ver der van mening dat de detaillering verrassend is te noemen. De verdere uitwerking van het plan gebeurt door INBO Architecten te Woudenberg. itVU, Nu het fietspad tussen de Nieuwe- weg en de spoorlijn in de Ossendam- weg is verbreed, is het NS-station Soest-Zuid beter bereikbaar voor fietsers die uit de wijken Overhees, Smitsveen en Klaarwater komen. Nieuw is de overdekte fietsenstalling aan de Nieuweweg, vlakbij de spoorlijn. Fietsers uit de wijken kun nen via het verbrede fietspad aan de kant van de winkels bij de stalling komen. Het gemeentebestuur maakt be langhebbenden erop attent dat voor het aanvragen van subsidie op grond van de 'Algemene Subsidie verordening Welzijn' nog enkele dagen resten. De verzoeken hiertoe moeten voor 1 april van dit jaar worden ingediend bij het college van burgemeester en wethouders, Postbus 2000, 3760 CA Soest. De subsidie-aanvraag moet in elk geval bestaan uit een begroting (voorzien van een toelichting), een werkplan, de statuten en/of de huishoudelijke reglementen, en de bestuurssamenstelling. Indien een instelling of groep reeds een aantal jaren bestaat, moeten ook de jaarre keningen van de twee voorafgaande jaren worden bijgevoegd. Nadere informatie kan men krijgen 'bij de gemeentelijke afdeling wel zijn, volksgezondheid en cultuur (telefoon 93651 of 93450). Bij deze afdeling is ook de geldende subsi dieverordening verkrijgbaar. De gemeente houdt op maandagavond 29 maart in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein een inspraakavond over het plan De Lindenhof Dit nieuwbouwplan voor het gezinsvervangend tehuis met winkels /kantoren/'apparte menten tussen de Van W'eedestraat, het Nassauplantsoen en de Dillenburglaan is ontwikkeld door het bouwbedrijf Vahstal uit Amersfoort. Het plan wordt naar verwachting in mei ter visie gelegd. Dan kunnen eventueel bezwaar schriften worden ingediend. De inspraakavond begint om acht uur. Agrarische bedrijven in de provin cie Utrecht die hun opslagbassins voor dunne mest nog niet hebben afgedekt, kunnen elke dag bezoek verwachten van het bevoegd ge zag. De gemeenten en de politie in de provincie voeren samen met het Openbaar Ministerie en de regio nale Inspectie Milieuhygiëne een handhavingsactie. Aanleiding voor deze actie zijn de resultaten van een serie milieu- vluchten. De politie en de Inspectie Milieuhygiëne stelden in het najaar van 1992 vanuit de lucht vast, dat binnen de provincie Utrecht een groot aantal mestsilo's nog niet was afgedekt. Uit een voorlopige schat- Gegadigden voor een plaats in het tweede ambachtsverzamelgebouw in de gemeente, aan de Sterrenberg weg in Soesterberg, kunnen zich nog melden. Van de beschikbare 2.700 vierkante meter is nog 1.200 vierkante meter beschikbaar. Deze is verdeeld over drie grote bedrijfs- units van 288 m2 en vier kleine van 80 m2. Informatie hierover kan men ver krijgen bij de heer A. C. P. Tamse van Kamerbeek Bedrijfshuisvesting te Amersfoort, telefoon 033-621044. ting blijkt het binnen het samenwer kingsverband Gewest Eemland te gaan om ongeveer 40 mestsilo's. Ze zijn na 1 juni 1987 gebouwd, maar nog niet van een afdekking voor zien. In de hele provincie is het aan tal niet afgedekte silo's ongeveer 190. De mestbassins, vaak betonnen of stalen silo's waarin dunne mest van varkens of runderen wordt be waard, hadden als gevolg van de nieuwe wetgeving al sinds 1 februari 1992 afgedekt moeten zijn. Doel van deze maatregel is het terugdrin gen van de ammoniakuitstoot door dierlijke mest. Mede oorzaak van het vertraagde afdekken van de mestbassins is de discussie die was ontstaan over het gebruik van goedkopere alternatie ven als afdekking, zoals stro. Inmid dels hebben de ministers van Volks gezondheid, Ruimtelijke Ordening en Milieuhygiëne bevestigd dat stro niet als afdekmiddel mag worden gebruikt. De handhavingsaktie is begin deze maand van start gegaan. Alle geïn ventariseerde bedrijven zullen door de gemeente worden bezocht. Is de zaak niet in orde, dan krijgen de be drijven gedurende een korte perio de de gelegenheid alsnog aan de af- dekplicht te voldoen. Na afloop van die periode zal bestuursrechtelijk en/of strafrechtelijk worden opge treden. Dit jaar wordt van woensdag 19 tot en met zondag 23 mei op het Eve nemententerrein op de Engh (Prins j Bernhardlaan/Soesterengweg/ Talmalaan) de jaarlijkse kermis ge houden. Zoals gebruikelijk is, zal de Stichting Coördinatie Kermissen zo spoedig mogelijk na afloop van de kermis bepaalde bedragen uitkeren aan verenigingen en instellingen die in Soest en/of Soesterberg op so ciaal-cultureel of charitatief terrein werkzaam zijn. Deze bedragen zijn afkomstig uit de pachtsommen. Verenigingen of instellingen die verwachten voor een bijdrage uit de Kermispot in aanmerking te ko men, hebben nog tot 31 maart de tijd een schriftelijke aanvraag in te dienen bij de Stichting Coördinatie Kermissen Soest, per adres ge- meentehuis, Raadhuisplein 1,3762 AV Soest. In de brief moet tevens het doel van de aanvraag zijn om schreven. Indien mogelijk moet een begroting worden bijgevoegd. Het 'kunstdorp' Soest beleeft in september een spectaculaire kunstmanifestatie die in het hele land de aandacht zal trekken. Exposities in de tuinen achter het gemeentehuis, in de Beeldentuin van Jan Hazelaar aan de Bosstraat, in C-drie en Artishock zullen in het teken staan van de 'wereldberoem de' (dat zijn de woorden van gede puteerde Jippe Hoekstra tijdens de poëzie-avond op 12 maart in de raadzaal) bronsgieterij van de ge broeders Joosten. Elly Joosten wees mij er onlangs terecht op, dat hierbij ook Gerard de Groot genoemd moet worden. In 1959 werd de bronsgieterij de grootste in Nederland met faam ver in het buitenland. Met z'n drieën zijn Ben Joosten, Mart Joosten en Gerard de Groot begonnen met bronsgieten in een schuurtje achter in de tuin. De beeldhouwers Starreveld en Ze- gers waren hun eerste klanten. Daarna kwamen Wessel Couzijn, Mari Andriessen, Charlotte Pa- landt, Gooitsen de Jong en vele an deren. De gieterij aan de Smitsweg, waarin ook bekende Soesters hebben ge werkt als Egbert Joosten, Herman Joosten, Piet Riethoven, Jan Haze laar en Ton Paauw, heette 'A Cire Perdue' (verloren was). De Herman Molendijkstichting be reidt de manifestatie voor en brengt een bijzonder boek uit over de gie terij. De provincie Utrecht subsi dieert het geheel en ons eigen Cul tuur Stimuleringsfonds draagt een steentje bij. J.V. Veiligheid is voor steeds meer men sen in Soest een onderwerp, waar voor zij zich daadwerkelijk willen inspannen. Het vergroten van de veiligheid en het veiligheidsgevoel kan op veel manieren gestalte krij gen. Eén van de manieren is bij voorbeeld het verlichten van ach terpaden. In het kader van de sociale veilig heid heeft de gemeente een stimule ringsregeling ontwikkeld. Deze houdt in dat mensen die hun achter paden willen verlichten in aanmer king kunnen komen voor een finan ciële bijdrage in de aanlegkosten. Informatie over deze regeling is verkrijgbaar bij de gemeentelijke afdeling Bestuurlijke Preventie van veel voorkomende Criminaliteit, telefoon (doorkiesnummer) 93705. SOSYAL GÜVENCE: Güvence Soest halki tarafindan aktif bir gekilde u^ragi haline gelmig bir dururadur. Güvence ve güvence duygusunu büyültmek gok gekilde gekillendirilebilirBu gekillerden birisi yer evlerinin arkasindan gegen kügük yollari ïgiklandirmaktirBelediyenin uygulamaya gegirdi^i "Stimuleringsregeling" düzenlemesi genei olarak yer evlerinda oturan kigilerin evlerinin arkasindan gegen kügük ve dar yollari belediyenin uyguladi^i bu düzenlemeden yararlanarak ïgiklandirilmalarim da kapsamaktadir Bu düzenleme hakkmda tüm bilgileri belediyenin "Buro Bestuur lijke Preventie" kisiminda galigan görevlilerden alabilirsiniz, tel. 93705.

Soester Courant | 1993 | | pagina 32