-mm 2995,*- [Er gaat eerlijk gezegd niets boven iet genot van een goede sigaar...' OPENINGSSTUNT!!! 'Boerderij van het jaar 1993' Polikliniek van Marjolein Kinderdijk: 'menselijk' gebouw met paraplu-dak 'abobanken Soest en Baarn teraden zich over fusie EINDELIJK IS HET ZOVER! ONZE SHOWROOM GAAT PERMANENT OPEN Wereldwinkel Soest zet zich extra in voor Max Havelaar-koffie Actie Achtbaan voor Unicef WOENSDAG 31 MAART 1993 SOESTER COURANT PAGINA 15 °roeverij tabakspeciaalzaak Van Kleef TER GELEGENHEID HIERVAN HEBBEN WIJ SPECTACULAIRE AANBIEDINGEN. OCCASIONMODELLEN: COPIEERAPPARAAT UTAX C125 kantoor Bfficiency b.v..v. SHOWROOM VAN DE VEN DENON Boerderijenstichting organiseert verkiezing Architecte studeert af op 'Soester' ontwerp Landelijke campagne tot 1 januari DE BESTE KEUS T KAPSALON MARIE-CLAIRE ZONNESTUDIO - NAGELSTYLISTE Maandag 5 april zijn wij gesloten. Wij zijn dan met het hele team op cursus. 'Help de schoenpoetsertjes in Nicaragua' Videorecorders uit woningen weg i met de afgemaakte april naar de Kabel- ■sum. bekendgemaakt op 'slag in een brief aan ilander/Goois Week en over de uitslag en ideerd. UNNEN NIET IN ORDEN OMGEZET. ko'n vijftig - al dan niet verstokte - Igarenrokers (en -rooksters) formelen vorige week het uiterst vreden gezelschap, dat gehoor lad gegeven aan de uitnodiging Km deel te nemen aan een heuse si- larenproeverij. Dat "consumen- Tn-onderzoek" was georgani- fcerd door de bekende tabakspe- Baalzaak van Kleef (Soest en laarn), in samenwerking met de Irma Hajenius, de gerenommeer- fe sigarenmakers (sinds 1826) uit Imsterdam. Ie bijeenkomst in de Soester Duinen las er een van het soort waarvan de leelnemers heel wat konden "opste len", want er gingen niet alleen maar si- laren in rook op. Vooraf kregen ze een ■iteenzetting met dia's over de diepere fchtergronden van het sigarengebruik, liet de nodige wetenswaardigheden ■ver herkomst en fabricage. ka een korte pauze kregen de dames en leren alle gelegenheid om de theorie Kan de praktijk te toetsen. Op aanwij- ling van Hajenius-verkoopleider Th. lan Herwijnen en de heer en mevrouw J/an Kleef mocht de eerste van een serie lan vijf proef-sigaren, van uiteenlo pend formaat, smaak en aroma, "gesa voureerd" worden: een senorita, waar voor zeven minuten werden uitgetrok- bok de andere sigaren - o.a. een tuit- Icnak, een panatella en een corona - gin- len achtereenvolgens na een voorge- Ichreven tijd in rook op. De deelnemers noteerden hun ervaringen op een spe- ftiaal formulier, waarin ze hun oordeel moesten geven het uiterlijk (kleur, af werking, model), maar ook over de smaak van de test-sigaren. Daarbij werd met name gelet op zachtheid en lichtheid, geur, eventuele bitterheid, de gelijkmatigheid van het vuur en de vraag of de sigaar al dan niet op de tong "brandde". Als favoriete sigaren kwa men uiteindelijk de panatella en de co rona tevoorschijn. Dat het al vrij snel aardig "blauw" stond in de zaal was voor geen van de rokers een bezwaar; de ventilatie van de Soes ter Duinen bleek daar goed tegenop ge wassen en bovendien: "Voor een echte sigarenliefhebber gaat er eerlijk gezegd niets boven het genot van een goede si gaar", zoals een van de deelnemers het uitdrukte. Dat de ene sigaar de andere niet is, en De proevers lieten zich de sigaren in de Soester Duinen uitstekend smaken. De beheerscolleges van de Raboban- Iken Soest en Baarn zijn unaniem tot het besluit gekomen een onderzoek in te (stellen naar de mogelijkheid om in de [toekomst te fuseren. Beide banken on derzoeken op dit moment in nauw joverleg met elkaar hoe een toekomstige Samenwerking nog betere garanties kan Tbieden voor een goede dienstverlening (aan haar cliënten. Aanleiding tot dit besluit is het gevolg jyan de snelle veranderingen binnen en ibuiten het bankwezen, waardoor ande- ire en hogere eisen aan de banken wor den gesteld. Met name automatisering en verdere uitbreiding van de dienst verlening spelen een belangrijke rol. Een commissie, die bestaat uit verte genwoordigers van beide banken en van Rabobank Nederland, zal dit on derzoek uitvoeren. Over de resultaten zal worden geadvi seerd aan de beheerscolleges en aan de algemene ledenvergadering. De uitein delijke beslissing ten aanzien van de fu sie zal in de algemene ledenvergadering van beide banken genomen moeten worden. Toshiba Oki Pitney B Tec Murata Oki Mita Xerox Murata Canon Toshiba Toshiba Jazzy Philips Prijzen zijn excl. BTW. fax f 499,- Mita copiër f 999,- fax f 999,- 3 M copiër f 799,- fax f 639,- Ricoh copiër f 999,- fax f 349,- Utax copiër f2950,- fax f 549,- Toshiba copiër f 999,- fax f 999,- Canon copiër f 749,- fax f 999,- Develop copiër f 1495,- fax f1095,- Mita copiër f 749,- fax f 249,- Mita copiër f 999,- fax f 449,- Gestetner copiër f 1399,- fax f 899,- Mita copiër f 1995,- fax f 999,- Toshiba copiër f 999,- fax nieuw f 795,- Mita copiër f 775,- fax nieuw f 875,- Toshiba copiër f 1595,- Illölfefi 14 copieën per minuut automatische belichting tafelmodel stilstaande glasplaat fotomode papiermagazijn 250 vel voor A4, A5, A6 en folio instelbaar van 1 tot 99 q excl. BTW TIJDENS DE EERSTE 10.000 COPIEËN GRATIS: installatie verbruiksmaterialen papier service voorrijden omruilgarantie aktie geldig t/m 31 mei '93 U kunt tevens in onze showroom terecht voor kantoormeubilair, kasregisters, tekentafels, kantoorverlichting, laserfaxen, kluizen, papiervernietigers, dic- teerapparatuur, enz. enz. Vanaf april zijn wij maandag t/m vrijdag geopend van 10.30 uur t/m 16.00 uur. Natuurlijk is iedereen van harte welkom. Kortebrinkweg 32 H - Soest Telefoon 02155-26001 dat een sigaar het waard is om met res pect behandeld dient te worden, en dat het op zichzelf nog een hele kunst is om een sigaar op de góede manier te roken (kleine trekjes, flinke pauzes, nooit in haleren en op twee-derde wegleggen om hem vanzelf uit te laten gaan), werd nog eens duidelijk op deze zeer geani meerde proeverij, waarop de liefheb bers prima aan hun "trekken" kwamen. "Een sigarenroker wil zich omwikkelen met aroma; hij (of zij!) laat de rook dan ook langzaam uit de mond komen - nooit krachtig wegblazen - en laat mét de rook ook zijn gedachten gaan. Een sigarenroker is, althans op het moment van roken, een rustig, wegdromend, na denkend en duidelijk tevreden mens," stond er in de documentatie die de deel nemers ontvingen. "Dat een sigaar zoiets bewerkstelligt, dat is toch fantas tisch...?" Als geautoriseerd Denon dealer bieden wij u. naast en deskundig advies een uitstekende service, 2 jaar olticiele importeursgarantie. inrif Steenhoffstraat 13a-15 - Soest - Telefoon 02155 -12132 PROFESSIONAL AUDIO Voor de derde maal organiseert de Boerderijenstichting Utrecht (BSU) de verkiezing 'Boerderij van het Jaar'. De manifestaties van 1991 en 1992 waren beide een groot succes. Het streven van de Boerde rijenstichting: behoud van de ka rakteristieke verschijningsvorm van de Utrechtse boerderijen, kreeg hierdoor de gewenste aan dacht. De boerderijen 'De Looije Brug' te IJs- selstein en de 'Hoogerhorst' te Hoog land ontvingen in resp. 1991 en 1992 het predikaat 'Boerderij van het Jaar'. Dit werd blijvend zichtbaar gemaakt door het inmetselen van een gedenk steen in de gevel. De eigenaars ontvin gen een oorkonde. Deze vormt niet al leen een eerbewijs voor de zorg en toe wijding waarmee zij hun boerderij en erf hebben onderhouden, maar vooral ook voor de gevoelige manier waarop zij met de plaatsing van bijgebouwen en voorzieningen zijn omgesprongen. Hierdoor zijn deze boerderijen het le vende bewijs dat ook in deze moderne, op efficiency gerichte tijd, een agrarisch complex op harmonische wijze in het landschap geïntegreerd kan worden. Na een brede voorselectie zal de jury haar oordeel bepalen op grond van de volgende criteria. Het moet een boerderij zijn die nog steeds als agrarisch bedrijf functio neert; Het hoeft geen monument te zijn, maar er dient wel gelet te worden op ar chitectonische waarden als: eenheid van stijl in hoofdvorm en bijgebouwen; Uit de staat van onderhoud van ge bouwen en erf moet de zorg van de eige naar/gebruiker blijken; Uit de plaatsing van bijgebouwen en voorzieningen en uit hun vormgeving, materiaal- en kleurtoepassing, moet de aandacht voor het complex als geheel blijken; Diezelfde aandacht moet ook blijken uit inrichting en beplanting van het erf, bij voorkeur in samenhang met de si tuering in het omringende landschap; Cultuurhistorische aspecten van boerderij en plek kunnen mede bepa lend zijn in het waardeoordeel. Gaarna ontvangt de BSU voordrachten voor de verkiezing van de Boerderij van het jaar 1993 vóór 15 april. Het adres luidt: Boerderijenstichting Utrecht, Mariaplaats 23, 3511 LK Utrecht. Morgen - 1 april - verdedigt ze haar afstudeeropdracht aan de Technische Universiteit in Delft: Maijolein Kinderdijk, 29 jaar, oud inwoonster van Soest en nu bijna architect. Als onderwerp koos ze de nieuwe polikliniek, die binnen afzienbare tijd aan de Dalweg moet verrijzen ter vervanging van het ziekenhuis Molendael/Zon- negloren. Marjolein heeft over dat onderdeel van het nieuwe "zorg centrum" van Soest haar architec tenfantasie de vrije loop gelaten en het resultaat mag op z'n minst ge zien worden. Marjolein woonde tot haar 8e in Soest, waar ze o.a. een paar jaar doorbracht op de Minister de Visserschool. Ze ver huisde met haar ouders mee (die inmid dels weer hier wonen) en is in de week ends nog dikwijls in Soest te vinden, al heeft ze het de laatste maanden uiter aard heel druk met de studie. "Maar ik zou best terug willen naar Soest. Het is hier schoner en prettiger, en ik hou niet zo van de stad..." Soest heeft in elk ge val altijd haar sympathie gehouden. Het is daarom niet zo vreemd dat ze voor haar afstudeeropdracht een echt "Soester" project koos. Dat ze architect zou worden zat er al vroeg in: toen ze - zes, zeven jaar oud - op weg naar de school in Soest-zuid een huis zag bou wen had dat onmiddellijk haar hevige belangstelling. "Dat wilde ik ook." Op de middelbare school verdween die ze kerheid weliswaar - even speelde ze zelfs met de gedachte om boer te wor den - maar later werd duidelijk dat het bouwkunde moest zijn, en niets anders. Vanuit haar persoonlijke interesse be sloot ze dat ze voor het afstuderen een onderwerp zou kiezen dat iets met "ver zorging" én met "Soest" te maken moest hebben. De keuze viel dan ook al gauw op de nieuwe polikliniek en ze kreeg volop medewerking van de Mo- lendael-directie, die haar het "pro gramma van eisen" meegaf, evenals van de gemeente Soest, in de persoon van stedebouwkundige ir. Ad van Dongen, die haar tekeningen van de Dalweg-lo- katie liet zien. De beste plek Met die lokatie kan de aankomende ar chitecte zich best verenigen. "Ik ben heel Soest door geweest om te kijken of er ook een andere geschikte plek, maar dit is echt de beste, zo in het hart van het dorp. Even dacht ik nog aan de hoofd weg, maar zo tussen de winkels zou het net zijn of je in de polikliniek gauw even een hapje gezondheid zou moeten ko pen, en dat leek me toch niks..." Ze beperkte zich tot de polikliniek. "Het hele zorgcentrum - inclusief het bejaardenhuis, het verpleeghuis en de woningen - zou veel te groot zijn. Ik mocht er negen maanden over doen, en ik wilde zo diep mogelijk op het ont werp ingaan, bij wijze van spreken'tot de deurklinken toe." Dat al die instellingen op één plek in Soest bij elkaar komen te staan vindt ze overigens maar zo-zo. "Economisch zal het wel goed zijn, maar maatschappelijk heb ik m'n twijfels. Als je in een ver pleeghuis zit wil je toch niet de hele dag uitkijken op een ziekenhuis? Het idee lijkt me niet prettig: je gaat van het be jaardenhuis via het verpleeghuis naar het ziekenhuis en tenslotte kom je te recht bij het uitvaartcentrum - zo schuif je de hele Eng over..." Op de polikliniek heeft ze de afgelopen maanden haar architectentanden zo'n beetje stuk gebeten, maar het ontwerp stóat, zoals uit een forse stapel fraai uit gewerkte tekeningen blijkt. Met de fi nanciën - "de grootste frustratie van ie dere architect, want het moet altijd min der kosten" - hoefde ze gelukkig geen rekening te houden, zodat ze haar ver beeldingskracht helemaal kon botvie ren op de vormgeving van het gebouw, waarover ze uitgesproken ideeën heeft. Geleidelijk Voor Marjolein is een polikliniek een grote ruimte, waar mensen binnen ko men die eigenlijk niet weten wat er met ze gebeuren gaat en die hun lot in vreemde handen komen leggen. "Je moet die overgang - van buiten, waar het licht en ruim is, naar binnen - dus zo prettig mogelijk latgn verlopen." Het belangrijkste onderdeel van haar ontwerp is dan ook een ruime centrale hal, waar de mensen nog (visueel) kon- takt met de buitenwereld kunnen heb ben. Door de grote raampartijen onder het "paraplu-achtige" dak - min of meer los van het gebouw zelf, "beschut maar wel open" - blijft dat kontakt in Marjolein Kinderdijk heeft voor Soest een compleet nieuwe polikliniek op pa pier gezet. stand. "Een mens moet zich altijd kun nen oriënteren: waar sta ik ten opzichte van de wereld?" De polikliniek moet in haar visie een gebouw met een mense lijke maat zijn: "Ik heb een hekel aan van die imposante bouwwerken. Een mens moet zich er lekker kunnen voe len..." Rondom de - vierkante - hal met stenen vloer heeft Marjolein zowel op de bega ne grond als op de verdieping (die iets naar binnen buigt) de diverse wacht ruimten en patiëntenbalies gedacht, voor elk specialisme één, met als cen trale plek de algemene informatiebalie, die een bijzondere vorm krijgt: rond in plaats van recht, zoals alle andere. Van af dat punt kan de bezoekers direct de weg gewezen worden naar de plaats waar ze uiteindelijk moeten zijn. Optiek De verschillende ruimten zijn in haar ontwerp zo ingedeeld dat de overgang van de buitenwereld naar de behandel kamer van de arts ook weer geleidelijk verloopt, ook in de inrichting (geen ho ge muren) en in het gebruik van mate rialen, bijvoorbeeld houten parketvloe ren. "De meeste ziekenhuizen worden altijd gebouwd vanuit de optiek van de artsen, maar dat wil ik persé niet. Het uitgangspunt moet de beleving van de patiënt zijn, en daar moet je op elke schaal rekening mee houden." In haar ontwerp heeft Marjolein inder daad aandacht besteed aan de kleinste details, dus ook - zoals ze zich had voor genomen - aan de vormgeving van de deurknoppen en andere "kleine din gen" in het interieur. 'Tedere stap heb ik doordacht, me in elke fase van het ont werp afgevraagd wat de mensen in het gebouw zouden ondergaan." Morgen moet ze haar ideeën verdedi gen tegenover maar liefst vier studiebe geleiders en enkele gecommitteerden, die op alle onderdelen een oordeel moeten vellen. Ze twijfelt niet echt aan de goede afloop, maar zit toch een beetje "in de zenuwen". "Je mag met zo'n ontwerp hartstikke gek doen, maar het moet allemaal wel logisch zijn. Als je redenering maar klopt..." In het kader van de landelijke ak tie voor koffie met het Max Have- laar-keurmerk start ook de We reldwinkel Soest per 1 april de campagne voor eerlijk verhandel de koffie. De aktie loopt tot 1 ja nuari 1994 en er staan diverse acti viteiten op het programma. Twintig jaar geleden begon S.O.S.We- reldhandel met de verkoop van "zuive re koffie" aan de wereldwinkels. Doel was, en is nog steeds, het betalen van een "eerlijke prijs" aan de koffieboeren en -boerinnen. Centraal daarin staat het verstevigen van de positie van de kleine koffieboer. Koffie met het Max Havelaar keurmerk onderscheidt zich op diverse punten van gewone koffie: de producenten van deze koffie zijn in coöperaties verenigd, waardoor ze ster ker staan tegenover hun afnemers; ze zijn niet langer afhankelijk van de tussenhandelaar ginds; S.O.S.Wereldhandel en de Max Ha- velaar-keurmerkbranders zorgen zelf voor de import hier; afspraken over de prijs, voorfinancie ring en meerjarencontracten worden rechtstreeks met de coöperaties gere geld. Dit alles heeft vanzelfsprekend gunsti ge gevolgen voor de inkomsten van de koffieboer en biedt kansen op ontplooi ing, niet in de laatste plaats aan de vrou wen. Op dit moment is Max Havelaar meer nodig dan ooit tevoren. De koffie prijs op de wereldmarkt heeft haar dieptepunt bereikt, met alle gevolgen van dien. Koffieovereenkomst Tot juli 1989 was er een Internationale Koffieovereenkomst van kracht. Deze overeenkomst moest voor stabiele kof fieprijzen zorgen. Afgesproken was hoeveel koffie elk koffieproducerend land maximaal mocht exporteren, de zg. exportquota. Maar op vier juli 1989 barstte de bom. Door een conflict over de verdeling van die quota werd de koffieovereenkomst buiten werking ge steld. Dat betekende dat er weer vrij handel heerste op de koffiemarkt. MAX HAVELAAR IN DE WERELDWINKEL f RK> S.O.S. Wereldhandel 20 jaar zuivere koffie Sindsdien is de prijs op de wereldmarkt in een vrije val geraakt. Producenten probeerden aanvankelijk hun inkom sten op peil te houden door meer koffie te verbouwen. Maar dat leidde uitein delijk alleen maar tot meer overpro- duktie en nóg lagere prijzen. Veel boe ren zoeken nu hun heil buiten de koffie. Een behoorlijk alternatief is er echter niet. Ook de prijzen van andere gewas sen als cacao, bananen of palmolie zijn beneden peil. Alleen de teelt van coca lijkt nog rendabel... Een nieuwe koffieovereenkomst is dus dringend nodig, maar komt die er bin nenkort? Voorlopig moeten de koffie boeren voor een redelijk bestaan nog bij Max Havelaar aankloppen. Omzetver- groting van de Max Havelaar-koffie is dringend nodig, zodat meer boeren al thans een deel van hun produktie onder de gunstige voorwaarden van Max Ha velaar kunnen afzetten. Vandaar deze koffie-campagne. In Soest In april gaat een spaaraktie van start. Via de aktiezegels (vanaf 1 april op elk pak koffie) kan men meedingen naar een van de koffieserviezen uit Peru, die maandelijks door S.O.S.Wereldhandel worden uitgeloofd. Op zaterdag 17 april van 11.00 tot 16.00 uur wordt een (gratis) kopje kof fie geschonken in de Wereldwinkel. En dat niet alleen: er is ook gelegenheid om te proeven en keus te maken uit diverse soorten koffie uit het assortiment van de Wereldwinkel. In de loop van het jaar wil de Wereld winkel ook in enkele supermarkten op nieuw de Max Havelaar-koffie onder de aandacht van de klanten brengen. Alle koffie-aktiviteiten die nog volgen worden via de pers en in de Wereldwin kel bekend gemaakt. Dillenburglaan 2a - Soest - Telefoon 02155 - 19991 Kinderen van de Achtbaan zetten zich tot Pasen in voor Unicef. Ze proberen geld in te zamelen, dat ten goede komt van de schoen poetsertjes in Nicaragua. De scho lieren zamelen lege flessen in en houden een sponsor wandeltocht. De leiding van de roomskatholieke ba sisschool heeft een groot aantal lege kratten ter beschikking gekregen. Het is de bedoeling dat ze met lege flessen worden gevuld. Het statiegeld gaat naai het goede doel. Sinds eergisteren kun nen de kinderen de lege flessen inleve ren. Die actie duurt tot en met komende maandag. Daarnaast houdt de school op zondag 4 april een sponsor wandeltocht. In ge zinsverband kunnen de kinderen een tocht van vijf of tien kilometer onderne men. De start is tussen 12.00 en 12.30 uur vanaf het schoolgebouw aan de Van Hamelstraat. De deelnemers kunnen zich per kilometer laten sponsoren dooi vrienden, kennissen en familie. Het is niet de bedoeling dat de kinderen bij onbekenden aankloppen. De opbrengst wordt gevoegd bij het verzamelde statiegeld en wordt overge maakt op de rekening van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. De actie 'Help de schoenpoetsertjes in Nicaragua' is een werkgelegenheids project van Unicef voor straatkinderen. Voor schoenpoetsers zijn standplaat sen geregeld met vaste tarieven om de felle, onderlinge concurentie tegen te gaan. Autobewakers worden voorzien van een uniform, zodat ze voor de poli tie herkenbaar zijn en enige wettelijke bescherming genieten. Andere straat kinderen hebben via Unicef een baantje in een supermarkt of bij een bank ge kregen. De kinderen kunnen gratis maaltijden krijgen in de zogenaamde 'cantinas', ook al opgezet door Unicef. De scholieren van de Achtbaan vonden het de hoogste tijd om hun leeftijdsge nootjes in Midden-Amerika een hel pende hand toe te reiken en hebben zich daarom vol overgave in het project ge stopt. Een inbreker heeft uit twee naast elkaar gelegen woningen de videorecorder weggehaald. De dader kwam in actie op de Weegbreestraat. Hij slaagde erin de woningen binnen te dringen. Ook op de Professor Lorentzlaan in Soesterberg werd ingebroken en dat terwijl de bewoner thuis was. Het is bij de politie niet bekend of de man iets vermist.

Soester Courant | 1993 | | pagina 15