>Z"A sjps 'tUffa gratis igistiek WDAM ZONNEBRIL OP STERKTE Omwonenden willen héus wel een nieuwe Lindenhof, zolang het maar precies dezelfde is... schocmakcr Nieuwe politieleiding op volle sterkte Open huis van Paltz- en Eemgeuzen 1 ACTUEEL 18?5 20?5 15?5 20?5 s 23?5 325° 13473 Kerkelijke gelukwensen voor moslims bij einde Ramadan Deel Soesterbergsestraat op 6 en 7 april afgesloten 2e afdruk Progressief Soest roept op tot demonstratie aan Raadhuisplein DEALER VOOR DE STERREN PAGINA 2 MGEVINGü! WOENSDAG 31 MAART 1993 SOESTER COURANT PAGINA 3 Stekelige confrontatie op informatieavond 506?5 r°Asrè»- Va* tse"<>eid e spurts RESTAURANT j Van Den Brink -s 'Bidden en werken voor vrede en recht' SCHOEMAKER technische dienst Managementteam Eemland-noord gepresenteerd MAAK MEER VAN UW WONING OF BEDRIJF! FOTO VIDEO TV Zaterdag bij start politieregio ALTIJD KEUS UIT 150 MERCEDESSEN MET ERVARING Wildschut Optiek r HAVO, MAVO, LBO o ivezen en het imweg 2 PT Amersfoort :teur J. C. W. de Jager Wie ooit gehoopt mocht hebben dat de "eeuwige" discussie over de Lin denhof met het indienen van het nieuwste bouwplan wel zo'n beetje beëindigd zou kunnen worden, komt bedrogen uit. Dat bleek maandag avond eens te meer op de informatie-avond over het plan om een nieuw gezinsvervangend tehuis te bouwen en op het terrein van het oude een complex met woningen, winkels en kantoren te bouwen. Opnieuw lieten omwonenden hun protesten horen tegen het plan, dat niet alleen in de I details veel weerstand oproept, maar volgens de meeste omwonenden zelfs uitloopt op een "historische vergissing". WINKELCENTRUM OVERHEES TAMBOERIJN 29 TELEFOON 27777 Vrijdagavond Koopavond snlands bier. vijn. GRATIS. Zolang de voorraad strekt. i Karhu ische nauw* ïtlengte leling binnen 60 'rtoald in een pas- Voor een schoen 'lijk Prestatie 3t do ni •rt en Vrije Tijd Zo'n vijftig belangstellenden bevolkten maandagavond de kantine van het ge meentehuis, waar wethouder Jan Visser het gesprek leidde. Hij hoopte nog op een "zakelijke discussie", maar gaande weg liep de bijeenkomst opnieuw uit op een stekelige confrontatie tussen pro ject-ontwikkelaar Vahstal en de direc tie van de Lindenhof enerzijds en de omwonenden anderzijds, met Visser als de deugd-in-het-midden. De nieuwe - nu volledig uitgewerkte - plannen (in december waren de teke ningen niet compleet) gaven opnieuw aanleiding tot een stroom van kritiek, die grotendeels betrekking had op de details van het plan. Volgens Vahstal had het inmiddels de instemming van alle tot oordelen bevoegde instanties, van de provincie tot de brandweer en van de welstandscommissie tot de Rijksgebouwendienst. De belangrijkste kritiek gold tamelijk fundamentele zaken als de verkeersaf wikkeling bij het nieuwe pand, met na me de vraag waar de soms 15 of 18 me ter lange vrachtwagens naartoe rijden als ze aan het Nassauplantsoen hun la ding hebben gelost. Vahstal noch Vis ser konden daarop een bevredigend antwoord geven. "Ik vraag u toch ook niet hoe u uw terrein afrijdt..." aldus Vahstal. Van de zijde van de omwonen den - die constateerden dat Visser de verkeersaspecten kennelijk niet had doorgesproken met zijn collega Swin- kels - werd erop aangedrongen dat tij dens de officiële inspraakprocedure ook de "hele omgeving" besproken kan worden. Het behoud van de monumentale boom op de hoek van de van Weedestraat en het Nassauplantsoen staat inmiddels vast, maar voor het voortbestaan van de andere bomen op het terrein - o.a. aan de Beatrixlaan - moet gevreesd worden. "Het ziet er niet risicoloos uit," aldus Vahstal. Hoge hoed Veel bezwaren richtten zich (opnieuw) tegen de bouw van een penthouse (de "hoge hoed" op de vijfde etage), wat volgens de omwonenden in strijd was met alle afspraken. Volgens stede- bouwkundige Ad van Dongen (ge meente Soest) is het in Soest echter ge bruikelijk dat een bouwplan met vier verdiepingen een extra bouwlaag krijgt, als die maar "terugligt" (zoals in dit ge val) of onder een kap uit het zicht ver dwijnt. Als maximale hoogte volgens de bouwverordening geldt immers de goothoogte. Dat de vijfde bouwlaag uit het zicht ver dwijnt is volgens sommigen overigens allerminst zeker. De heer Brunekreef maakte zich namens een aantal Van Weedestraat-bewoners zelfs zorgen over het licht dat in de woningen aan de overkant van de straat - op de hoek van de Stadhouderslaan - zou worden weg genomen. Visser spoorde hem aan om "reëel te blijven en ook Vahstal vond het onzin, tenzij de bewoners voortdu rend schuin naar buiten zouden kijken. Slagschaduw Het oud-WD-raadslid Gert Beijen - ("burger Beijen"?) - toonde zich op nieuw een van de felste bestrijders van het bouwplan. Hij bleef bezwaar maken tegen de procedure, maar vooral tegen het stedebouwkundige monstrum dat volgens hem aan de Van Weedestraat zou verrijzen. Volgens Beijen moet het gebouw niet verder de Van Weede straat naderen dan de huidige rooilijn en werpt het straks een enorme slag schaduw over het kruispunt met de Stadhouderslaan, ook aan de "warme, heldere, aangename" kant van de win kelstraat, waardoor een beeldbepalend deel van Soest wordt vernietigd. Vol gens Beijen zijn alle stedebouwkundi gen die hij raadpleegde het er roerend over eens dat Soest op het punt staat een historische vergissing te maken. "Onze kinderen worden de dupe," al dus Beijen. De heer Banki vroeg zich vertwijfeld af waarom er in Soest - en niet voor het eerst - iets moois, ouds en monumen taals wordt opgeofferd voor iets nieuws. "Zo haal je het karakter uit dit dorp. Het tehuis kan op legio andere plaatsen ook gebouwd worden, en win kels hebben we al helemaal niet nodig!" Hij zag meer in een nieuw tehuis op de plaats van de huidige Amro-bank (Stadhouderslaan). Visser maakte nog eens duidelijk dat het College alle bezwaren zo zorgvuldig mogelijk had afgewogen tegen de wen sen van de Stibaz (eigenaar van het te huis) en van Vahstal. "Er is wel degelijk naar u geluisterd," hield hij de omwo nenden voor, maar dat betekent niet dat uw bezwaren automatisch gehonoreerd worden. Zo werkt het nu eenmaal niet..." Hij stelde vast dat de Stibaz - "de Lindenhof zit nu vreselijk omhoog" - ten einde raad begon te raken als het bouwplan wéér zou worden afgekeurd, wat hem enig boegeroep uit de zaal op leverde. Dromen en fantasieën Pasman (Stibaz) stelde dat renovatie van de oude Lindenhof, zoals door een van de omwonenden alsnog werd be pleit, eenvoudigweg onrealistisch is. Aan het plan wilde hij niet meer tornen en hij wilde ook niet ingaan op de con crete vraag wat het zou kosten als de Lindenhof alleen maar gerenoveerd zou worden, maar verder dezelfde om vang zou houden. "Een gigantisch be drag," aldus Pasman, vooral omdat bij de kosten ook het verlies van de boek waarde geteld zou moeten worden, evenals de bedragen die in de afgelopen jaren nog besteed zijn aan de verbete ring van het oude pand. Hij deed de suggestie dan ook af als "dromen en fantasieën" waarover hij geen cijfers kon verstrekken, maar noemde even la ter toch een bedrag in de orde van ca. een of anderhalf miljoen. X Bij ons bent Ij uit en toch thuis. Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 le Paasdag zijn wij geopend. Wij zijn geopend: dinsdag t/m vrijdag lunch vanaf 11.30 uur. diner vanaf 17.30 uur. Zaterdag en zondag diner vanaf 17.30 uur. 's Maandags gesloten. Traditiegetrouw heeft een delega tie van de commissie Islam-Chris tendom van de Raad van Kerken Soest vorige week de gelukwensen Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* aangeboden aan de moslims in Soest, die het einde van de Rama dan vierden. Daarbij werd ook een boodschap van de landelijk Raad van Kerken overhandigd. Namens de commissie werden de groe ten overgebracht door de heren Smeele en Van den Berg bij de (grote) Fatih- moskee aan de Parallelweg, waar het Suikerfeest - 'ld al-Fitr - onder grote belangstelling werd gevierd. Tevens werd daar kennis gemaakt met de nieu we voorzitter van het moskeebestuur, de heer Mustafa Akyüz. De heer Oom- kes bracht de felicitaties bij de gebeds ruimte van de Suleimanli-groep, die tot voor kort aan de Weegbreestraat bij el kaar kwam maar sinds enige tijd in gro ten getale gebruik maakt van de nieuwe ruimte in de voormalige LTS aan de Molenstraat. De Marokkaanse moslims moeten hun Suikerfeest nog altijd buiten onze ge meente vieren, omdat er tot nu toe nog geen eigen gebedsruimte gerealiseerd kon worden. In de boodschap van de Raad van Ker ken in Nederland aan de moslim-broe ders en zusters wordt o.a. gewag ge maakt van de oorlogen in Bosnië-Her- zogowina, Somalië, Soedan en elders, en een verband gelegd tussen het lijden van Christus en dat van mensen overal ter wereld. "Voor christenen liggen ac tie en gebed in eikaars verlengde," al dus de boodschap, "en naar wij begre pen hebben geldt dat ook voor moslims. Laten wij samen blijven bidden en wer ken voor vrede en gerechtigheid." Het voortbestaan van de Lindenhof was, zoals enkele omwonenden nog eens onderstreepten, niet aan de orde. "Brunekreef: "Wij gunnen de Linden hof best een nieuw gebouw, maar de ge meente speelt met Vahstal een spelletje waar het tehuis wel goed uitspringt, maar waarbij enorm veel verloren gaat. Dat dat gebeurt omdat het de Linden hof is, is hoogst twijfelachtig..." Visser bestreed verontwaardigd dat de gemeente een spelletje speelde: "De gemeente heeft klanten - het tehuis en de aannemer - en moet dan alleen maar afwegen, voorwaarden scheppen en de procedures goed laten verlopen." Dat leverde hem het verwijt op dat hij zich kennelijk tevreden stelde met een beetje coördineren en geen beleidsma ker was. Urgentie Opmerkelijk was nog de woordenwis seling over wat er bij de Raad van State - waar het voorgaande bouwplan van ta fel was geveegd - nu precies was gezegd over de urgentie van het plan. Volgens de omwonenden was het duidelijk dat de Raad van State het plan geen spoe deisend karakter had toegekend, wat weer bestreden werd door Pasman. "Daar is alleen gevraagd of we een dak boven ons hoofd hebben. Dat hébben we, maar dat dak voldoet dus niet." Pasman maakte - zonder de omwonen den ook maar enigszins te overtuigen - nog eens duidelijk hoezeer de Linden hof aan nieuwbouw toe is, en vooral dat voor de huidige lokatie is gekozen om dat de bewoners van het tehuis, die er al zo lang wonen, juist daar graag willen blijven. "De Lindenhof hóórt daar, op deze plek in Soest." De Soesterbergsestraat zal op dinsdag 6 en woensdag 7 april ge deeltelijk worden afgesloten voor motorvoertuigen. Dit in verband met het rooien van bomen langs de straat. Het colbert heeft dit seizoen vele gezichten. De leukste jasjes... natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 "De kogel is door de kerk." Met die woorden presenteerde com missaris E.W. Schutzmann, de hoogste politiebaas van Eemland- noord, afgelopen maandag het managementteam dat het nieuwe politiedistrict gaat leiden. In het weekeinde was de voorgenomen plaatsing bekend geworden, waar bij alle politiefuncties zijn inge vuld. Daarmee kwam een einde aan een pe riode van de loopbaan-oriënteringsge- sprekken, die de gemoederen binnen de politiewereld de laatste maanden be hoorlijk heeft beziggehouden. Volgens Schutzmann hebben veel politiemen sen sinds oktober vorig jaar in spanning geleefd over de vraag waar ze in de nieuwe organisatie uiteindelijk terecht zouden komen. In dat proces speelden verschillende factoren een rol, aldus de commissaris. In de eerste plaats werd gekeken naar ieders bereidheid om te "bewegen", maar tegelijkertijd moest voorop blijven staan dat de gemeente lijke korpsen zouden integreren tot één nieuw korps, waarin de functies even- wichting verdeeld konden worden. Niet iedereen was overgelukkig met de uitkomsten, gaf Schutzmann toe. De plaatsingsadviescommissie, die alle be zwaren moest behandelen, had dan ook een drukke tijd achter de rug. "Het doorwerken van zo'n 2500 dossiers is geen sinecure." Aan de onzekerheid was nu gelukkig een einde gekomen en het deed hem genoegen het manage mentteam van het district Eemland- noord aan de pers voor te stellen. Eén vrouw Dat managementteam bestaat naast De vier wijkchefs van Soest I, SoestII, Baarn en Bunschoten/Eemnes. mmmm deuren «dakkapellen «rolluiken ramen schuifpuien horren iLii ramen serres kozijnen inbraakwerend hang- en sluitwerk 't Driftje is officieel dealer van een WERU, VEKA, VELUX en NORHTGO. lWnCT Wie méér van z'n huis of bedrijf wil maken kiest voor 't Driftje. Bezoek onze verrassende showroom! Ook op zaterdag geopend van 10.00-13.00 uur. horren J luifels rerk zonwering TIMMERFABRIEK 't Driftje 6, 3768 ER SOEST Telefoon: 02155 - 17201 (achter winkelcentrum Soest-Zuid) Het managementteam dat het nieuwe politiedistrict Eemland-noord leiding gaat geven. Schutzmann zelf uit vijf mannen en één vrouw: Patricia Zorko, die benoemd is tot chef van het rayon Soest. Zorko is afkomstig van de gemeentepolitie Utrecht, waar ze chef was van een wijk team. Haar directe collega is Riekele Meinema, tot voor kort hoofd van de al gemene dienst in Soest, die chef van het rayon Eemdal wordt (Baarn, Bunscho ten en Eemnes). De andere functies worden bekleed door Bert Revier (voorheen Soest), die hoofd facilitaire ondersteuning is ge worden en zich voortaan zal gaan bezig houden met geldmiddelen en mate riaal. Kees van Stam (eveneens uit Soest afkomstig) wordt beleidsmede werker, speciaal belast met taken op het gebied van beleidsondersteuning en controlling. Bert Brandsen (afkomstig uit Amers foort) zal de functie van personeelsma- nagement-adviseur gaan vervullen. Zijn collega Ton Boon (voorheen Baarn) wordt chef van de afdeling exe cutieve ondersteuning, waaronder res sorteren de recherche, bijzondere wet ten, verkeer, vreemdelingendienst, mi lieu en preventie. Wijkchefs Vervolgens stelde Schutzmann ook de nieuwe wijkchefs voor. Het district Eemland-noord wordt verdeeld over vier wijkteams: twee in Soest (I en II), een in Baarn, en een in Bunschoten/ Eemnes. Chef van "Soest I" wordt Jan Riger, tot voor kort werkzaam bij de rijkspolitie in Maartensdijk; zijn collega van "Soest II" is de uit Soest zelf afkom stige Luitzen Rondhout, tot voor kort waarnemend chef van de surveillance dienst in Soest. De Soester Evert van Oostenbrugge, tot voorkort chef van de vreemdelingendienst, wordt wijkchef in Baarn en deze functie wordt in Bun schoten en Eemnes vervuld door Freek Vierwind, oud-rayonchef van de rijks politie in Bunschoten. Volgens Schutzmann heeft de reorgani satie geleid tot het vertrek van ca. 25 politiemensen uit het district, die elders in de regio een functie hebben gevon den. Er zijn uit andere onderdelen van de "oude politie" zo'n 12 a 13 man/ vrouw naar Eemland-noord overge stapt. In de komende tijd zal er veel aan dacht worden besteed aan het elkaar le ren kennen, aan "team building" en aan het uitwerken van de activiteitenplan nen, aldus Schutzmann. Het gaat om het gedeelte tussen de krui sing met de Dennenweg en de uitrit bij garage Jurriëns op de grote verkeers- kruising. De werkzaamheden worden uitgevoerd tussen 9.00 en 16.00 uur. De gemeente zal vrijdag al borden plaatsen, waarop de afsluiting wordt aangekondigd, zodat de automobilisten er rekening mee kunnen houden. Het verkeer zal, met behulp van bor den, worden omgeleid via de Van Beu- ningenlaan, de Bartolottilaan, de Birk- straat en de Vondellaan. Om sluipver- keer in Soest-Zuid te voorkomen, wor den enkele straten afgesloten. Het gaat om de Dennenweg, de Heideweg, de P.C. Hooftlaan en de Hildebrandlaan. van k.b.film 10X15 cm mal of glans WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155-12874 - vrijdag koopavond. Volop gratis parkeergelegenheid. Progressief Soest/Groen Links heeft de burgers die bezorgd zijn over de toekomstige politiezorg opgeroepen om aanstaande zater dag demonstratief aanwezig te zijn bij de officiële start van de nieuwe regiopolitie Utrecht, die plaats vindt in en om het gemeentehuis aan het Raadhuisplein. Volgens het bestuur is dat een mooie gele genheid om die bezorgdheid te to nen en om kenbaar te maken hoe het wél moet. Niet alleen in Soest, maar in veel plaat sen in de provincie en de rest van Ne derland zijn volgens het bestuur veel burgers ongerust over de ontwikkelin gen bij de politie. Ondanks de mooie woorden en de mooie plannen valt te vrezen dat de relatie tussen de burgers en de politie (nog meer) vergroot zal worden, wat de onderlinge verstand houding niet ten goede komt. Er mag dan wellicht wel meer politie op straat komen, aldus Progressief Soest/ Groen Links, maar gevreesd wordt dat die in auto's voorbij zal rijden, dus ko men ze niet écht op straat, en zeker niet op de momenten waarop dat in de woongebieden nodig is. Ook valt te vre zen dat de "aanrijdtijden" in geval van nood nog langer worden en dat er dus veel langer op politiehulp moet worden gewacht. "Er moet echter nog veel geregeld wor den," aldus het bestuur van de politieke groepering. "Er kan dus nog het een en ander worden verbeterd. De laatste1"be slissingen zijn nog niet genomen." Za terdag 3 april - als de regiopolitie offi cieel van start gaat en o.m. de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie, de hoofdofficier van justitie, alle burge meesters en nog een boel hoogwaardig heidsbekleders naar Soest komen - een heel goed moment om via een demon stratieve aanwezigheid op het plein te laten zien hoe men erover denkt. Medestanders worden zaterdag vanaf 09.45 uur op het Raadhuisplein ver wacht om hun gevoelens "op hun eigen manier" kenbaar te maken. Wie Mercedes kiest, kiest Van Kooy: de dealer voor de sterren. Zonder daarvoor prijzen te berekenen die de hemel inschieten. Kom langs en maak kennis met de auto en de dealer. Nijverheidsweg 65N Amersfoort, telefoon 033-635174 Houden de zeescouts van de Paltz- en Eemgeuzen zich gewoonlijk met één programma-onderdeel bezig, op zaterdag 3 april zullen ze zich uitleven met een scala van ac tiviteiten. Dit ter gelegenheid van de open dag voor ouders en be langstellenden. De open dag wordt van twaalf tot vier uur 's middags gehouden op het scoutingterrein aan de Den Blieklaan De bezoekers krijgen een 'droge' vloot- schouw van opgetuigde lelievletten te zien en zien de welpen, verkenners en stafleden aan het werk bij het aanleggen van vuurtjes, het pionieren van een stei ger en een wedstrijd fokhijsen. Wie de verleiding niet kan weerstaan, mag op deze onderdelen z'n krachten met de scouts meten. Er is een foto- en diapresentatie van de activiteiten van de groep en op het ter rein staan kraampjes met verschillende attracties. Stokbrood bakken, koek- happen en skippyballen ontbreken niet op het programma. Voorzitter Remco Bax: "Het is alweer een paar jaar geleden dat we een open dag hebben gehouden. Het doel ervan is de ouders en andere belangstellenden nader te laten kennismaken met de Paltz- en Eemgeuzen, de enige zeever- kennersgroep in Soest, al zijn we wel ge handicapt doordat we in eigen gemeen te geen ligplaats meer hebben voor onze vloot. Een paar jaar geleden zaten we nog bij de Grote Melm aan de Eem, maar toen er een nieuwe eigenaar kwam, werd het huurcontract niet meer verlengd. Nu moeten de 24 welpen, 23 verkenners en acht stafleden elke zater dag op de fiets naar Eembrugge. Daar hebben we op het Ocriet-eiland een tij delijke ligplaats dank zij de medewer king van de Baarnse Mango Kwane- Wilco Jiskoot-groep. Ons belangrijkste doel is nu opnieuw een ligplaats aan de Eem in Soest te krijgen". De Paltz- en Eemgeuzen, die in 1995 meedoen aan de door Scouting Neder land georganiseerde Wereldjamboree in Dronten, gaan na de open dag aan de Den Blieklaan de vloot weer te water la ten. Tot oktober blijven de vletten in het water van de Eem. Dan worden ze, zo als ieder jaar, op het droge gehaald voor onderhoud. De«bezoekers van de open dag kunnen zaterdag zien dat dit gron dig gebeurt, want de lelievletten zien er piekfijn uit! MONTUUR COMPLEET MET GLAZEN IN UW EIGEN LEES- OF AFSTANDSTERKTE G+H-CI) VOOR EEN ZEER PLEZIERIGE PRUS. ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12

Soester Courant | 1993 | | pagina 3