c Nieuws van de bibliotheek i /Tl nieuws WY f in aruóROCK f/L- Q 70e Utrechtsche Antieksalon in Postiljon 'Utrecht - Bunnik' Nieuwe expositie bij Mondileder Perron 5B zaterdag in Artishock Organist Peter Baartmans te gast bij Orgelclub Eemland Rondje f AAN EEN VAN ONS c Muse 's mi» WOENSDAG 7 APRIL 1993 SOESTER COURANT PAGINA 22 WOENSDAG r/~ //-Ar Expositie Zigeunerorkest Decoratie Soester Applaus Pro memorie: Gratis taxatie schilderijen Werken van Nic Jonk stichting openbare bibliotheek Nieuwe aanwinsten Man raakt sleutel van kluis èn zijn spullen kwijt Zigeunerorkest en dansbal in C-drie NNereldH/inkel India vrouwen en de emancipatie Flint-concert met Candy Dulfer e.a. gaat niet door Kinderboerderij De Vrije Teugel Jazzclub blijft verrassen met concerten Vergadering FNV Nieuwe openingstijden Muzikale avond in Honsbergen 'Camille Claudel' Auto gestolen van 47-jarige Soester Speedboat gestolen aan Vermeerlaan Cultureel Creatief Centrum Willaertstraat 49, tel. 22188 Kinderbios De laatste film in de kinderbios van dit seizoen op vrijdag 23 april gaat over Robin Hood. Het is een prachtige te kenfilm, waarin Robin Hood dingen steelt van de rijke mensen om dit aan de armen te geven. Dit wordt hem natuur lijk niet in dank afgenomen. De film is ondertiteld en daarom geschikt voor kinderen vanaf 6 jaar. Aanvang 15.45 uur en de film duurt ongeveer 90 minu ten. Geaurende de lentemaand april zijn er schitterende werkstukken te zien van een aantal cursisten van C-drie. Zij vol gen de cursus zeefdrukken en boetse ren/beeldhouwen. Het leuke van een cursistenexpositie is dat er een diversi teit aan werkstukken te zien is. Iedere cursist heeft zo zijn eigen uitgangspun ten, voorkeur voor kleuren en stijl. De zeefdrukken zijn op een paar na alle maal te koop tegen een schappelijke prijs. Reden te meer om eens een be zoekje te brengen aan de exporuimte van C-drie. Op woensdagavond 14 april geeft de zang/dans/muziekgroep Maljaki Lu- ludji (wilde bloem) een concert van een uur. Daarna worat er een dansbal ge houden waarin de zigeunerdans cen traal staat. De dansen worden uiteraard begeleid door het orkest. Het concert begint om 20.30 uur en het dansbal zal gehouden worden van 21.30 - 23.30 uur. Toegang f 10,-. Een enthousiaste groep cursisten heeft zich gedurende drie dagen (26 t/m 28 maart) bezig gehouden met een aantal prachtige decoratie-technieken zoals marmeren, sjabloneren, zeefdrukken, lino druk, sponzen, batikken, zijde be schilderen. Zo werden prachtige dien bladen en tafeltjes versierd, doosjes be schilderd met behulp van sjablonen, T-shirts bedrukt. Het aardige van deze workshop was te ontdekken dat door het gebruik van hele eenvoudige mate rialen schitterende effecten verkregen konden worden. Deze handige tips werden aangereikt door de docen te/styliste Cyn Ferdinandus. De cursisten zijn nog lang niet klaar met het experimenteren. Zij willen ook graag weer meedoen met de volgende workshop die gehouden zal worden in september van dit jaar. De toneelvereniging Soester Applaus zal dit jaar zijn jaarlijkse uitvoering weer houden in het theater van C-drie. Op vrijdag 7 mei en zaterdag 8 mei is het zo ver. De voorstellingen beginnen op beide dagen om 20.00 uur en de toe gang is f 10,- voor CJP en 65+ f 7,50. C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 tot 12.30 uur, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur; op za terdagvan 15.00 tot 23.00 uur. Op zon dag is C-drie gesloten. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49, 3766 CP in Soest en telefonisch te bereiken onder nr. 02155-22188. Onder auspiciën van de Verenigde Nederlandse Antiquairs (VNA) zal gedurende het weekend van 10 tot 12 april (Pasen) de 70e Utrechtsche An tieksalon plaatsvinden in Postiljon 'Utrecht - Bunnik' te Bunnik, gelegen aan de A12 (Utrecht - Arnhem). De gerenommeerde beurs in het hart van Nederland opent haar poorten op zaterdag 10 april om 11.00 uur. Het landelijk evenement biedt ook dit jaar weer een breed spectrum aan kunst en antiek, waarbij kwaliteit en betaalbaar heid centraal staan. Voor vele duizen den antiekminnaars, zowel jong als oud, betekent 'Bunnik' dan ook tradi tioneel met Pasen een attractieve ge beurtenis om niet te missen. Er zal ook dit jaar weer een grote diver siteit in aanbod zijn, zoals: 19e eeuwse schilderkunst; decoratieve prenten en topografie; 17e, 18e en 19e eeuwse meubelen van internationale origine; antieke gouden en zilveren sier- en ge bruiksvoorwerpen; Chinees en Japans porselein; authentieke uurwerken w.o. Friese staart- en stoelklokken„ Amster damse staande horloges en Franse pen dules; antieke tinnen, koperen en ijze ren gebruiksvoorwerpen; oude poppen en nostalgisch speelgoed; antiek glas en kristal; ambachtelijk gereedschap; an tiekejuwelen en (streek-)sieraden; Ne derlands sieraardewerk (Jugendstil, Art Deco); boerenantiek; curiosa en kunstliteratuur. Op Bunnik is te zien: een unieke verza melingvazen, borden, plastieken en an dere voorwerpen uit een groot aantal plateelbakkerijen van bekende signa tuur zoals Rozenburg, Ram, Haga, Brantjes, Sint Lucas, Lanooy, Hobbel, Mobach e.a. Een deel van deze collectie is te koop. Tevens bestaat de gelegen heid tot kosteloze taxatie. Gratis taxatie Al sinds 1970 bestaat voor particu lieren de gelegenheid om op een VNA- Kunst/Antiekbeurs kosteloos oude De zeven Zwaben - het monster was een haas', van Auguste Bartholdi (1855) de bronzen beeldengroep die een van de bijzondere inzendingen vormt op de Antieksalon. schilderijen, aquarellen en tekeningen te laten beoordelen door een beëdigd expert. In geval van zeer kostbare of omvangrijke collecties kan een af spraak aan huis worden gemaakt. Ook is bemiddeling bij verkoop mogelijk. Voor de minder deskundige antieklief hebber betekent een bezoek aan de 70e Utrechtsche Antieksalon een veilige manier om kennis te maken met een uit gebreid assortiment kunst en antiek, dat door circa 35 exposanten gedurende een weekend is samengebracht onder één dak. Door vergelijking van kwali teit en prijs kan de beginnende verza melaar zich gedegen oriënteren en wel licht tot een verantwoorde aankoop overgaan. Het VNA-Garantie Certifi caat waarop elke koper aanspraak kan maken, biedt daarbij extra bescher ming. Openingstijden: Zaterdag 10 april: 11.00 -18.00 uur; zondag 11 april (eer ste Paasdag): 11.00 - 18.00 uur; maan dag 12 april (tweede Paasdag): 11.00 - 18.00 uur. Locatie: Postiljon 'Utrecht - Bunnik' A12 (snelweg Utrecht - Bunnik, ter hoogte van Bunnik); Kosterijland 8, 3981 AJ Bunnik, tel. 085-648181 (se cretariaat VNA); 03405-69222 (Bun nik) Bij Mondileder/Stoutenbeek, Amersfoortsestraat 76 te Soester- berg, is vanaf 9 april tot 12 juni een zeer uitgebreide expositie te zien van bronzen beelden, olieverf schilderijen, zeefdrukken en aqua rellen van beeldhouwer/schilder Nic Jonk. Jonk is vooral bekend door zijn ver maarde 'Museum en Beeldentuin Nic Jonk' in het Noordhollandse Groot schermer en de vele beelden (150 stuks) die door heel Nederland zijn ge plaatst. Ook in het buitenland geniet Jonk ruime bekendheid door zijn rei zende en permanente exposities in Amerika, Italië, België en Duitsland. Jonk is een veelzijdig en produktief kunstenaar. Naast het maken van beel den legde hij zich ook toe tot zeefdruk ken, sieraden, keramiek en olieverf schilderijen. De kleurrijke expressio nistische schilderijen, de zeefdrukken en de ronde, lieflijke vormen van zijn beelden accentueren zijn positieve kijk op het leven. Jonk richtte in 1992 de 'Art Pacific Foundation Nic Jonk' op, een stichting die zich inzet voor het behoud van de natuur in het algemeen en de walvissen in het bijzonder. Bij verkoop van wer ken van Nic Jonk die verwantschap hebben met walvissen zal een gedeelte worden afgestaan aan deze stichting. In 1993, het jaar dat Nic Jonk 65 jaar wordt, zal de gedreven Noord-holland- se kunstenaar weer nieuwe uitdagingen aangaan. Hij is begonnen met het ma ken van roestvrij stalen en pursplex beelden, glasobjekten en het ontwer pen van interieurstoffen. Bij Mondileder zijn deze keer ook ge dichtenbundels van Nic Jonk's vrouw Greet Jonk-Commandeur verkrijg baar. In deze door haar dochter Barba- ra geïllustreerde bundels staan mijme ringen over alledaagse dingen, samen gaand met emoties als geluk, blijd schap, verdriet en eenzaamheid. De expositie is tot 12 juni alle werkda gen te bezichtigen van 9.30 tot 17.00 uur; op tweede Paasdag van 10.00 tot 17.00 uur. 09 Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Romans De Luca, Teresa: Te trots voor tra nen. Roman over de Spaanse Burgeroor log, waarin een Londense onderwij zer en zijn vrouw gaan meestrijden. Dibdin, Michael: Vuile streken. Een weinig succesvolle Engelse le raar vermoordt de rijke man van zijn vriendin en raakt daarna van kwaad tot erger. Humoristische thriller. Ellroy, James: Bloed op de maan. Een adjudant van de gemeentepoli tie van Los Angeles die wordt ge confronteerd met een reeks gruwe lijke moorden, weet zich dooreen ei gen traumatische jeugdervaring te verplaatsen in de psyche van de se riemoordenaar. Koontz, Dean R: Het masker. Een Amerikaans echtpaar dat een kind wil adopteren raakt in een reeks lugubere gebeurtenissen verzeild. Een goed geschreven, spannende horror-roman. Korda, Michael: Het rode doek. Een man en een vrouw, die samen vaak geliefden spelen in toneelstuk ken van Shakespeare, hebben ook buiten het toneel een liefdesrelatie, maar deze is niet zo ideaal als het pu bliek wil geloven. Macinerney, Jay: De schittering valt. Een jong echtpaar ondervindt dat ook een goed huwelijk slecht be stand is tegen de sociale en materiële druk in het yuppiemilieu van New York in de jaren '80. Indringend, subtiel ben met humor wordt het snelle wereldje van succesvolle der tigers beschreven. Shelby, Philip: Erfenis van hun dro men. Lijvige familieroman voor een groot lezerspubliek over een vrouw die aan het hoofd staat van een groot be drijf, maar zich bedreigd voelt door diverse familieleden. Victor, Barbara: Vrienden, min naars, vijanden. Een Amerikaanse journaliste die ternauwernood aan een PLO-aan- slag ontsnapt is, krijgt de opdracht het brein achter de aanslag, een mys terieuze PLO-leider, op te zoeken en te interviewen. Studieboeken: 657.4 Ballantine, Richard: Groot fietsenboek. Na een historische inleiding en een algemeen verhaal over de fiets met verspreiding, gebruik, constructie en onderdelen worden diverse fietsty- pes behandeld. 906.6 Beer, Gertom De: Het dikke herenboek. Lees- en kijkboek over de beer van knuffeldier tot statusobject. 912.1 Mystieke Almanak. In dit boek worden vele mysterieuze, mythologische en mystieke gebeur tenissen onder de aandacht ge bracht. Met veel mooie afbeeldin gen. 625.8 Olsthoorn-Roosen, Marieke: Over kinderkleren. Adviezen en suggesties voor het ont werpen en zelf maken van kin derkleding door de vrouw achter het kinderkledingmerk "Oililly", voor afgegaan door een beschrijving van haar inspiratiebronnen en visie op kinderkleding. Op vrijdag 9 april - Goede Vrij dag - en zaterdag 10 april is de bi bliotheek gesloten! Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.30 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Een 22-jarige Soesterberger is zondag een suède jas van vierhonderd gulden, een portemonnee met honderd gulden en een pasje èn een sleutelbos kwijtge raakt. De spullen zaten in een kluisje van sport- en recreatiecentrum Aqua Indoor. De man was de sleutel van de kluis kwijtgeraakt, die later door een ander is gevonden. De vinder heeft daarop de kluis geopend en de spullen meegenomen. De Hongaarse dansdocent Gusztav Ba- lazs is sinds januari weer in Nederland. Hij geeft in de maand april een cursus zigeunerdans in C-drie. Hij is tevens be geleider van de zang/dans/muziek groep Maljaki Luludji" (wilde bloem). De leden van deze groep komen deze maand over naar Nederland. Op woensdag 14 april zullen ze een be zoek brengen aan C-drie. Het orkest geeft eerst een prachtig concert van zes tig minuten en zal daarna het dansbal muzikaal begeleiden. Ze brengen au thentieke zigeunermuziek. Tijdens het dansbal zullen uiteraard de Hongaarse dans en Zigeunerdans centraal staan. Wie belangstelling heeft voor dit con cert en/of dansbal kan telefonisch kaarten reserveren bij de administratie van C-drie. De toegang is f 10,-. Het concert begint om 20.30 uur en het dansbal duurt van 21.30 - 23.30 uur. V^^Stichjing Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 In Indiase moeten vrouwen knokken voor erkenning van hun recht op deel name aan het produktieproces. Hoewel er in India hier en daar vrouwencoöpe raties van de grond komen, illustreert het verhaal over een 20-jarig meisje, dat de familietradities een storende faktor vormen. Met behulp van zeer dun katoenen ga ren weeft Nalakhsmi blauw-witte thee doeken voor de export. Door haar re gelmatige aanslag is het weefsel van pri ma kwaliteit. Haar getouw staat naast dat van haar vader in een aanbouw van bamboe. Van hem leerde zij weven. Dat is bij zonder, want veel wevers in Zuid-India vinden het verloren moeite hun doch ters weven te leren: ze trouwen toch. Omdat het in India niet de gewoonte is dat ongetrouwde vrouwen alleen op straat lopen, haalt haar vader het garen en brengt hij ook de stoffen naar de coö peratie. Volgend jaar trouwt Nalakhsmi. Dat wil zeggen: als er voldoende spaargeld is voor haar bruidsschat. Met het kopen van een theedoek in de Wereldwinkel helpt u niet alleen Na lakhsmi aan haar bruidsschat, u helpt ook vrouwen een zelfstandig bestaan op te bouwen. Openingstijden van de Wereldwinkel: dagelijks van 9.30 tot 17.00 uur maan dag de hele dag gesloten en deze week ook de vrijdagavond (Goede Vrijdag). In de maandagenda van De Flint en in de 'Select Uit-agenda van Amersfoort' staat voor zondag 11 april a.s. een con cert aangekondigd van Candy Dulfer Funky Stuff in de stadshal van De Flint. Dit aangekondigde concert is door een buitenlands t.v.-optreden van Candy Dulfer Funky Stuff komen te verval len. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 8 april Van 9.30 - 11.15 uur; groep 1 van de Achtbaan komt langs voor het project over 'jonge dieren', en reken maar dat die er zijn! Tevens van 9.30 -11.30 uur: activiteiten voor volwassenen. Leuke dingen maken en het gezellig hebben met elkaar staat voorop. Van 13.30 - 15.15 uur: De Savornin Lohmanschool komt meedoen met het project over jonge dieren. Van 15.45 - 17.45 uur: Chantal, Manon en Patricia en Wesley vieren hun verjaardagspartijtjes. Te vens komen vanmiddag 120 kinderen van de basisschool Overhees eieren zoeken, want de paashaas wil ze ook wel eens kwijt. Vrijdag 9 april Vandaag van 15.45 - 17.45 uur drie verjaardagspartijtjes van Frank, Jeroen en Pascal. Zaterdag 10 april Ook vandaag drie verjaardagspartijtjes. Van 13.30 - 16.00 uur komen Dorien, Martijn en Marlot met 30 vriendjes het terrein op en gaan veel leuke dingen doen. Dinsdag 13 april De toneelgroep voor kinderen oefent weer dapper door. Woensdag 14 april Van 9.30 - 11.30 uur: Peuter/oude rochtend met veel jonge ouders en hun kleinste kinderen die samen weer veel pret maken. Zingen, iets leuks knutse len en misschien een rondje met de po- nykar en dat voor slechts vier gulden voor ouder en kind. U hoeft geen lid te zijn om deel te nemen. Van 14.00 - 16.00 uur is het weer feest voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Eerst kijken we naar een voorstel ling van een theatergroep uit Hilver sum. Het gaat over een klein beertje dat verdwaalt. Hij komt diverse dieren te gen en een jongetje dat ook verdwaalt. Ze gaan op zoek en vinden de ouders van het jongetje. Maar deze ouders zijn niet aardig voor het beertje. Dan ont moet het kleine beertje Grote Beer. Na de voorstelling gaan we nog allerlei leu ke aktiviteiten doen. Het kost twee gul den per kind. 's Avonds om 19.30 uur is er een mede werkersavond over het grote feest op koninginnedag. Alle aktiviteiten wor den besproken en taken verdeeld. Wie nog wil meewerken is van harte wel kom. Afgelopen zaterdag vond in Artis hock het derde jazzconcert van dit jaar plaats. Het ging ditmaal om een optreden van het trio van pia nist/componist Mare van Roon. Een belangrijk element van jazzmuziek is improvisatie, waardoor bij een optre den van een goede jazzgroep nooit ge heel te voorspellen is wat er gaat gebeu ren; zo kan een concert anders uitpak ken dan verwacht werd. Dit laatste deed zich voor toen het Mare van Roon Trio in Artishock optrad; wie de CD kende en nu de groep live aan het werk hoor de, zal het niet zijn ontgaan dat hun mu ziek nu wat uitbundiger klinkt, wat min der introvert. Misschien komt dit door dat deze musici zich op een podium voor een (klein, maar aandachtig) pu bliek beter op hun gemak voelen dan in een opnamestudio. Het is ook mogelijk dat de groep een ontwikkeling heeft doorgemaakt en nu gewoon anders speelt dan vorig jaar. Hun optreden in Artishock was alleen al de moeite waard vanwege de interac tie tussen de musici. Dit is altijd essen tieel in de jazz, maar in het Mare van Roon Trio zeer duidelijk. Er waren, ui teraard, solo's te horen, maar ook veel collectief spel, altijd met vloeiende overgangen daartussen. De groep deed denken aan een perfecte machine, waarin ieder onderdeel goed functio neert en waaraan niets overbodigs zit, maar ook het luisteren naar de bijdra gen van de afzonderlijke muzikanten werd ruimschoots beloond. Voor een live-optreden van een andere jazzformatie kan men komende zater dag weer naar Artishock om perron 5B te horen. Deze, uit Soest afkomstige groep is in januari 1988 van start ge gaan, tegelijk met de jazzclub, en ver vult nu de functie van huisorkest. Een aanbod voor een optreden elders, zal doorgaans niet worden afgeslagen, be halve op iedere tweede zaterdag van de maand, want dan zorgt Perron 5B voor levende muziek in Artishock. Het doel dat deze groep vanaf het begin voor ogen heeft gestaan is het avon tuurlijk samen improviseren, maar wel vanuit de jazztraditie. Het repertoire bestaat uit composities van onder ande re Charles Mingus, Wayne Shorter, Sonny Rollins en Thelonious Monk. Deze nummers behoren grotendeels tot het standaard-jazzrepetoire, zodat het mogelijk is om in een session met een gastmuzikant te spelen. In de afgelopen jaren werden optredens verzorgd met bijvoorbeeld de saxofo nisten Ferdinand Povel en Ben van den Dungen, bassist Tjitze Vogel, pianist Cesar Stormvogel en vele anderen. Ook voor de toekomst staan weer een aantal optredens gepland. Perron 5B is samengesteld uit Semmy Prinsen (tenorsaxofoon), Peter van Marle (piano), Gerco Aerts (bas) en Perron 5B. Laurens Miedema (drums). Sinds kort kan dit quartet worden uitgebreid tot een sextet met trompettist Roeland Cleijne en altsaxofoniste Carolyn Breuer. Bij deze bezetting (waarmee gespeeld zal worden als er geen gastop treden is) ligt het accent op de muziek van mensen als Art Blakey en Horace Silver. Soms is het bovengenoemde quartet te horen, zonder gast-muzikant, zoals zaterdag aanstaande. Er bestaan dus twee versies van Perron 5B, beiden met een steeds groeiend re pertoire en (wat het quartet betreft) tel kens nieuwe gasten, zodat hun optre dens altijd wel iets onverwachts te bie den hebben. Voor geïmproviseerde muziek is dat tenslotte niet meer dan passend. Jazz Club Artishock. Zaterdag 10 april, 21.30 uur. Deur open 20.30 uur, dicht 22.30 uur. Toegang gratis. De FNV-afdeling Soest/Soesterberg organiseert op woensdag 14 april haar jaarlijkse voorjaarsledenvergadering. Dat gbeurt in het "duivenzaaltje" aan de Koningsweg. Aanvang 20.00 uur. Steenhoffstraat 9A, tel. 1 20 75 Maandag t/m vrijdag: 9.30 - 17.00 uur; Zaterdag: 9.00 - 12.00 uur. Paasvakantie-ideetjes Siberische mammoeten, museum Schokland, Emmeloord, dagelijks ge opend; Eén miljoen jaar Nederland, mam moetskeletten, weerbericht van 120.000 jaar geleden, Museon, Den Haag; Bezoek aan Paleis op de Dam, woensdagmiddag 13.45 en 15.15 uur, Amsterdam; Rondvaart door de Biesbosch incl. maaltijd, tel. 01684-2250. VW-winkel Nieuwe wandel- en fietsroutes f 3,50; Hollandse Waterlinie-fietsroute f 1,50; Gooilustroute f 2,50; vakantiegidsen heel Nederland; museumjaarkaarten en museumgids; stad wandelroute Amersfoort f 2,50; visakte; Cultureel Jongeren Paspoort; Erop Uit, ideeën voor een dagje uit f 4,50; Heuvelrug pad (lange afstandswandeling), Tuinen in Nederland. ANWB Nieuwe wegenkaart Noord-, Midden- en Zuid-Nederland f 8,50; reisgidsen; taalgidsen; internationaal kampeercar- net en -bewijs; telefoonkaarten; Beste Boek van de Weg; internationale reis- en kredietbrief; reisverzekeringen; campinggidsen; hotelgidsen; wegen kaarten; nieuw: toeristische wegenatlas (Frankrijk, Italië). De VW/ANWB is ook op Goede Vrijdag geopend: Steenhoffstraat 9A, tel. 12075. Op vrijdag 16 april zal de bekende or ganist Peter Baartmans andermaal te gast zijn bij orgelclub Eemland. Deze muzikale avond, die van 19.30 tot 21.30 uur wordt gehouden in Diensten centrum Honsbergen, Wiardi Beek- manstraat 475 te Soest, is ook voor niet- leden vrij toegankelijk, zodat ieder in staat is kennis te maken met het huidige elektronische orgel en één van Neder lands beste organisten. Vorig jaar was hij er ook maar toen liep het optreden niet zo als gepland: het te demonstreren orgel bleek op het laatste nippertje niet aanwezig te zijn. Geluk kig beschikte de orgelclub zelf over een, weliswaar enigszins verouderd, eigen orgel. En dankzij het grootse talent van Peter Baartmans (hij zei zelf dat dit pas écht werken was) ging het massaal toe gestroomde publiek toch zeer tevreden naar huis. Tijdens zijn optreden verklaarde Peter Baartmans dat hij zeker nog een keer terug wilde komen om het echte vlagge- schip van de Yamaha-elektronische or gels te demonstreren, waarop het be stuur van Orgelclub Eemland uit het publiek veelvuldig het verzoek kreeg om aan een volgend optreden weer be kendheid te geven. Net als in de computerwereld staat ook de ontwikkeling van het elektronisch orgel geen moment stil; moesten de eer ste Hammond-orgels nog worden voor verwarmd, voordat erop gespeeld kon worden, de tegenwoordige orgels pro duceren met behulp van de nodige IC's gesampelde geluiden, zodat de nage bootste instrumenten niet meer van echt zijn te onderscheiden. Bovendien kan door de aanslaggevoeligheid van de' huidige orgels er net zoveel gevoel in de muziek worden gebracht als bijvoor- Peter Baartmans. beeld met een piano, een viool of een trompet. Dit alles zal op deze avond op een onna volgbare wijze worden gedemonstreerd door Peter Baartmans, die in het verle den o.a. synthesizer speelde bij Rob de Nijs, pianist was bij verschillende big bands en onlangs nog Jasperine de Jong begeleidde tijdens haar laatste tour-de- chant. Naast zijn vele reizen door Euro pa en naar Japan brengt hij momenteel veel tijd door in zijn eigen studio, waar hij componeert, arrangeert en opneemt voor zichzelf en voor andere artiesten. Informatie bij de secretaris van Orgel- club Eemland, Dhr. G. de Graaf, tel. 033-945407. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 8 april: "Het geschiedde in die dagen dat Au guste Rodin, de beroemdste beeldhou wer van Parijs en omstreken, een meisje ontmoette dat graag les van hem kreeg. Camille Claudel heette zij en ze was mooi en talentvol; beide eigenschappen constateerde de meester in een oog wenk. Rodin besloot het talent te kne den en van haarzelf kon hij ook niet af blijven. Het werd een passie en als een echte liep het uit op een plof. Rodin ver koos een veilig bestaan met zijn vrouw, Camille kon fluiten naar zijn liefde en intussen was haar grote talent behoor lijk verknald. Ze barstte bijna letterlijk uit haar vel. Haar familie liet haar op sluiten in een gekkenhuis, waar zij nog dertig jaar vertoefde, tot zij geheel was weggekwijnd. Ietsje te veel van het goe de, wanneer het verzonnen was, maar het is waar gebeurd." (Peter van Bueren in de Volkskrant). De kleindochter van de broer van Ca mille schreef een biografie die Isabelle Adjani, topactrice van de Franse cine ma, en haar man, Bruno Nuytten inspi reerde tot de film. De Fransen stonden er in 1989 met miljoenen voor in de rij. En toch is er met het verhaal en de film heel wat meer aan de hand. Wie in de historie duikt, stuit op intri ges, verdraaide getuigenissen, verdwe nen documenten en tenslotte op een volledig uit zijn voegen getrokken his torisch beeld. Het komt er op neer dat Camille's minnaar Rodin en haar broer, een diplomaat, zoveel macht hadden dat zij zelfs jaren na hun dood de ge schiedschrijving hebben kunnen dicte ren en vervalsen. Ook de film ontkomt daar niet aan. Tot voor tien jaar waren de beide heren en hun kring zo goed in hun opzet ge slaagd dat de naam Camille Claudel (1864 -1934) zelfs geheel uit de naslag werken was verdwenen. Ten onrechte, want als beeldhouwster was zij wellicht de gelijke van Rodin die dit als bedrei gend kan hebben ervaren. Archiefon derzoek bewees verder dat Camille door haar broer Paul, tevens auteur en dichter met eigen ambities, in een in richting was gestopt. Was Camille gek? Volgens de film was opsluiting onvermijdelijk maar de waarheid ligt anders. Naast de jaloezie van de twee mannen was er ook het vooroordeel en de hypocrisie van de overige familieleden. Het feit dat een meisje uit de gegoede burgerij in het ne- gentiende-eeuwse Frankrijk een be roep koos dat destijds vrijwel alleen door mannen werd uitgeoefend, was al een verdacht gegeven. Dat zij daarnaast ook nog eens met haar minnaar ging sa menwonen, twee 'onwettige' kinderen baarde en een abortus onderging was voor een goede katholieke familie in die tijd een grote schande. Tegenwerking Tot in 1985 bewaakte de familie Clau del de medische rapporten. Pas met be hulp van een conservator van het Mu- sée Rodin in Parijs lukte het een en an der los te krijgen. Toen pas bleek dat Camille niet gek was en ook nooit is ge weest. De macht van de familie reikte inmid dels nog ongehoord ver. Een toneel schrijfster die het voor Camille opnam, zag de filmrechten voor haar neus voor bijgaan terwijl zij de eerste gegadigde was. Archieven die in theorie openbaar toegankelijk zijn, werden voor haar ge sloten en zelfs het Musée Rodin weiger de haar de toegang. De opdracht om een filmscenario te schrijven ging naar een kleindochter van Paul Claudel... Aanvang: 20.30 uur. Toegang: f 7,50; CJP/pas 65+: f 5,-. De Vangrail, tel. 17615 Het Kruispunt, tel. 21987 De Praatpaal, tel. 19546 De Vangrail: Nachtegaalweg 8c, tel. 17615. Bingo-avond: op zaterdag 10 april is er weer een bingo-avond in de Vang rail. Er zijn weer vele kansen om mooie prijzen te winnen! De zaal staat vanaf 19.30 uur open. De Praatpaal: Smitsweg 311, tel. 19546, organiseert: Disco: op zaterdag 17 april is er in de Praatpaal weer een spetterende disco voor 12-15 jarigen. Om 19.30 uur gaan de deuren open. Toegang: f 3,-; pashouders betalen f 2,-. In de nacht van vrijdag op zaterdag is op de Steenhoffstraat een personenauto gestolen. De wagen is eigendom van een 47-jarige Soester die op bezoek was in Artishock. De sleutels van de wagen waren uit zijn jas gestolen. De jas hing op dat moment in de garderobe. De au- f to was om 20.00 uur geparkeerd aan de Steenhoffstraat. Om één uur 's nachts ontdekte de man de diefstal. Onbekenden hebben vorige week aan de Vermeerlaan een spectaculaire dief stal uitgevoerd, zonder dat iemand het in de gaten had. Uit een garagebox ver dween daarbij een complete speedboat met trailer. Bij onderzoek bleek de kan- teldeur van de box te zijn opengebro ken. De 38-jarige eigenaar deed aangif te bij de politie. Het gaat om een wit-o- ranje speedboat van het type Glastron Crest Flite V-184, met het registratie nummer YM-Og-19. De trailer is van het type Alicante. door A Heer, U kent Arie Dat gelooft hij. Toch is bidden tot soms zo moeilijk. Dat zit niet in U, Mag hij het eens p gebruikelijke brief komen? Zo een vraag steil zijn beste geloof. Waar mensen zo manier dan ook, zoeken, U te vin mers. Vroeg, soms ook i dat verkeerd? Ho rie gelovigen die kunnen maken oj seerde voorkeurs Het lijkt er wel o Geduld, door zijn op, en zijn liefde opzichten te kort U heeft, in Arie' ste, hem daarop wezen. Op die mt in gesprek, of ne voor U. Zelf he< het hem zo af en verklaring voor. de steeds groter v uitroept: Heer, voor ons zo moe Zondag a.s. viei onder ons Pasen gedenken dat U, ons, gestorven e Hoe komt het toi deze Paastijd hf niet alleen verre: ons bent weggej Komt U dat vre Arie zal proberc Wij mensen Het der eeuwen hier tje van gemaakt, maar de onze. VI ping, van Uw overgebleven? van weg dat U 2 door ons gekru kan natuurlijk i Of misschien tc Als wij kerkelijl iets niet kunnei of uitleggen dar daarvan nooit kruipt ons zelfs nen die U na u achtergelaten i' Een veronderf voor geen millii mee gooit Arl geloof in U helt er niets over w Arie komt tot maar dat zal w dat hij binnen christenen en i nig uw aanwei hem is geleerd een Heer bent Sterker nog, mensen, wie t staat er niet. Zou het zo kui zoeken op pla waar U zich n Het ligt voor d de voor de na; zoeken is, U v perdag neemt en andere me bewust niet d den, omdat w U, druk zijn? Eerlijk gezegi deze tijd de gende verklar conclusie die U zijn verwij Arie heeft va U Heer men liefde, zorg e reiken en uil verkeerd als daarin hopel Als het juist i daag, Arie vc Hij wil en kaï weten dan U wij, ieder op te wachten. nergens. Arie vraagt kerkelijken, nen met Pas Leer ieder v en niet het Help ons 'je Ieder op zij Uw, Voor infc werkdag 19190. Museum wel eersri opend ziji lijke tijd: 's middag Behalve d ling, die la gen in Soe nog kijkei ling "Gast oud beeld tie hoezee was ingest zoekers. F zo'n 15.01 zeker 150 derdak k< sions, vak

Soester Courant | 1993 | | pagina 22