J 24-UUR5 I POLITIE Nieuwe regiopolitie Utrecht met veel feestgedruis uit de startblokken 1 ACTUEEL t GEXNUOQIiOEM jBStaijn Provinciebestuur Utrecht kritisch over politie-reorganisatie WIN JE EIGEN PASFOTOSTEMPEL r eerste klant euwe-formule in' in raadhuis Bevolking uitgenodigd voor informatie-avond over groen Bloemen voor Pasen 1 April grap krijgt staartje PAGINA 4 Wil Westerveld WOENSDAG 7 APRIL 1993 SOESTER COURANT Tienduizend gulden voor Colombine PAGINA 5 Spullenhulp im van Hoorn okraak gelukt gestolen i- en rugletsel ïfietser (16) inrijding J De Tromslager brengt u tijdens Pasen nog meer gezelligheid! DE TROMSLAGER 'Vlinders en Openbaar Groen CHEQVfe MHIlk Computer gestolen Inbraak overdag aan Plesmanstraat Materiële schade bij botsing auto's TROUWPLANNEN? BRUIDS- BOEKETTENSHOW G.S.: 'Praatpalen zijn verschraling' 'Het gegraai van de Remu in de CAI-pot moet afgelopen zijn!' bij Bloemenhuis Jasmijn vindt u het grootste assortiment snijbloemen, veilingvers! En onze bloembindsters maken er voor u graag een mooi paasboeket van. Vrijdag en zaterdag kunt u volop kiezen uit: - diverse soorten Paasboeketten - Paasmandjes - Paasfleurtjes etc. etc. Let op de speciale Paasaanbiedingen! BLOEMENHUIS Wethouder en raadslid geven krabbers Ui bij aankoop van een set pasfoto's FOTO SWAGER betekent overigens helemaal niet r geen plaats is voor nieuwe men- die ook graag een handje meehel- /oor het milieu in het algemeen en ïcycling van bruikbare spullen in Tijzonder, zoals Spullenhulp na- ft. Wie belangstelling heeft moet eens een kijkje nemen aan de Pa- weg 7, of anders even bellen: tel. 10. Kringloopcentrum Parallelweg 7 tel. 18730 peningstijden: nsdag 13.00-17.00 uur; oensdag 14.00-17.00 uur; inderdag 13.00-17.00 uur; iterdag 10.00-14.00 uur. uilen brengen: landag t/m donderdag 9.00-17.00 r, vrijdag 9.00-13.00 uur. uilen ophalen: leen grotere hoeveelheden) telefonische afspraak, tegen rgoeding van de transportkosten. UWBEDRIJF SOEST 02155-15073-FAX 17496 IEUWBOUW wouw #NVOg. ENOVATIE NDERHOUD nbekende dader heeft vorige in de Dokter Rupertlaan een au- ngebroken. De eigenaar, een ;e bewoner, hoorde in het holst tacht, vreemde geluiden en toen kijkje ging nemen zag hij dat er was vernield. De buit bestond radio/cd-speler en een dure ril, jarige bewoner van de Nassau- :dekte vorige week de diefstal Sulo-container. De vuilnisbak r onbekenden weggehaald. ien-jarige Soester is met knie- sel naar medisch centrum Mo- 'ebracht, nadat hij maandag- was aangereden door, een gen. Hij reed met zijn brom- e Ossendamweg en kreeg geen van de bestuurder die uit de ikampweg kwam. Bij de bot je de jongen gewond, terwijl nfiets volledig werd vernield, val gebeurde kort na half drie. idder is de "vogelman" van de •asis Soesterberg. De vliegbasis en itaire terreinen vormen gezamen- igeveer een kwart van het Lande- lebied van Soest, waarvoor een bestemmingsplan in de maak is. ;bied is zeer rijk aan flora en fau- ;t wemelt er van de vogels, varië- /an broedende kieviten en zang- i tot buizerds, uilen en torenval- ^erder leven er bunzings, wezels, en konijnen, en er bloeien zeker lantesoorten. ik van de "vogelman" is ervoor te i dat "aanvaringen" tussen vogels laljagers zoveel mogelijk worden Tmen. Hij verzorgt zo'n 150 nest en registreert wat er op de basis dder kan boeiend vertellen over ictie en zijn werkterrein. Volgens is de lezing ook een poging om de bescherming Nederland - als on- :1 van het pas opgerichte BirdLife itional - onder de aandacht van bliek te brengen. Tien toespraken, waarvan de meeste de voorgeschreven lengte van drie minuten ruim overschreden, kregen de genodigden afgelopen zater dag te verstouwen in de raadzaal van het Soester gemeentehuis, waar de officiële start van de nieuwe regiopolitie Utreccht luister werd bijgezet. Onder de sprekers twee ministers - Dales en Hirsch Ballin - en een heel rijtje "mindere goden". Maar de open dag die tegelijkertijd op en om het Raadhuisplein werd gehouden trok veel bekijks en groeide uit tot een ge zellig "volksgebeuren", wat ook de bedoeling was. De genodigden die zaterdag min of meer in volgorde van belangrijkheid met zoevende limousines bij het ge meentehuis arriveerden werden eerst geconfronteerd met een demonstratie van Progresief Soest, dat zich altijd heeft verzet tegen de politiereorganisa tie en vooral tegen de nachtelijke slui ting van het bureau. Vermomd als poli tiemannen (of juist als geboefte) maak ten de progressieven onder leiding van raadslid Leidje Tomassen met span doeken en pamfletten duidelijk dat ze de reorganisatie als een ordinaire bezui nigingsoperatie beschouwen, waarop de politiek geen greep heeft en waarvan de burger de dupe dreigf te gaan wor den. "Soest waakt, politie slaapt," aldus een van de teksten. De hoge gasten accepteerden de aange reikte pamfletten zonder problemen en verzamelden zich in de raadzaal, waar ze door burgemeester De Widt werden verwelkomd. Hij bood de ministers twee boeken aan: het "blauwboek" met de geschiedenis van de recherche in Soest, geschreven door W. ter Haar, en een "witboek", waarin alle persberich ten over de politiereorganisatie van de laatste maanden waren verzameld. Regio-gevoel Eerste spreker was vervolgens de nieu we beheerder van het regiokorps, bur gemeester Opstelten van Utrecht. Die sprak over de afronding van een dyna misch proces, dat er zeker toe zal leiden dat de politiezorg in de regio wordt ver beterd. "Dat is het doel; laten we dat alsjeblieft vasthouden. De nieuwe orga nisatie moet meetbaar effectief zijn." Hij hoopte dat het "regio-gevoel" zich snel zou vastzetten en dat ook de bur gers dat zouden ondervinden. Minister Dales (Binnenlandse Zaken) bekende dat ze ondanks het dynami sche karakter van de reorganisatie wel eens door de vrees bevangen was dat het allemaal te lang zou gaan duren. Van de discussie over de "super-burge meester" moest ze niet veel hebben: "We zullen nog wel eens zien wie er su per wordt..." Ze juichte het gebaar van de regio - een gift van 10.000 gulden voor de kinderprojecten van de stich ting Colombine, bijeengebracht door politiemensen die "een boom voor het leven" hebben gekocht - van harte toe. Niet alleen de wouden, ook de 'wouten' (jargon voor politiemensen) moeten toenemen, aldus de minister.Haar col lega Hirsch Ballin (Justitie) stelde vast dat de regiopolitie een feit is. "Nu nog recht en veiligheid," aldus de minister niet zonder ironie. De reorganisatie was geen doel, maar een middel, gericht op resultaat: een veilige, vitale samenle ving, zonder geweld, fraude en georga niseerde misdaad. Volgens de minister krijgen sommige gemeenten wel min der politiemannen, maar daar staat te- De Ministers Dales en Hirsch Ballin (aan weerszijden van burgemeester Op stelten plantten de boom bij het politie bureau. genover dat ze voortaan een beroep kunnen doen op de gespecialiseerde diensten van de regiopolitie: "Kwanti tatief misschien minder, maar kwalita tief meer." Hij noemde het essentieel dat de banden tussen binnenlands be stuur, politie en justitie nauwer worden aangeknoopt. Frustraties Na hem volgden nog toespraken van mr. Berger, hoofdofficier van justitie; burgemeester Reeringh van Doorn (de leukste burgemeester van Nederland); burgemeester Laan van Nieuwegein (zijn absolute tegenvoeter); korpschef mr. J. Wiarda, die de ministers op het hart bond een contract met de politie bonden af te sluiten, om te voorkomen dat de reorganisatie "wegloopt in aller lei rechtspositionele rimram", en poli tieman Verheul, die namens de dienst commissie een onderhoudende video film vertoonde over de dagelijkse fru straties van de gewone politieman, on der het motto "Dat moet toch anders kunnen". Na de toespraken bewoog het gezel schap zich naar buiten - de ministers in een Jan Plezier met een tiental als "mini-agent" uitgedoste kinderen - waar bij het politiebureau eerst het nieuwe vignet boven de ingang werd onthuld. Dat gebeurde door de politie- kinderen Mark Blik en Linda v.d. Bas. Op het dak van het bureau prijkte sinds de dag ervoor het nieuwe politielogo in neon-letters. Boomplanting Politievrouw Angelique Heynen pre senteerde vervolgens de officiële boomplanting op het "kunstrondje" bij het politiebureau, waar de ministers eerst werden onthaald op het "Bomen- lied", voordat ze zich gezamenlijk aan het planten van de ene symbolische boom mochten wijden. Daarna namen mevrouw Pronk en Babette van Veen (ook bekend van Goede Tijden Slechte Tijden) namens Colombine de reuze cheque van 10.000 gulden in ontvangst, waarmee de officiële plechtigheden - afgezien van een champagnetoost in het gemeentehuis - wel bekeken waren. Op en rondom het plein vermaakte het publiek zich, onder de stralen van een weldadig voorjaarszonnetje, met aller lei interessante zaken tijdens de pu blieksmanifestatie, afgewisseld met muziek, volksdansen en andere artistie ke activiteiten, die mede gericht waren op de "multi-culturele samenleving". Veel belangstelling was er voor allerlei politie-demonstraties, de bereden poli tie, politiehonden, recherchewerk, vuurwapens, zelfverdediging, het be vrijden van slachtoffers uit autowrak ken. Verder kon er een kijkje genomen worden bij diverse standjes en smaak ten sommigen zelfs het genoegen om een tochtje met de politiehelicopter te maken, die op de Eng aan de overkant was gestationeerd. Veel jeugdige belangstelling was er voorde in beslaggenomen vuurwapens. Foto: Goos van der Wilt. Luxe Paashaas-salade Huzarensalade, rijk gegarneerd met ge vulde eieren, gevulde komkommer, pompernikkel, 4 personen 29.95 Luxe Paashaas-salade Zalmsalade, rijk gegarneerd met gevulde eieren, gevulde komkommer, pompernikkel, 4 personen 39.95 voor particulieren en bedrijven De salade- en koud buffetspecialist Steenhoffstr.58 Soest (voorheen —r Slagerij vAT/ Duwel) 02155 2 28 71 De gemeente Soest zal op vrijdag 9 april de bewoners van Soest huis- aan-huis uitnodigen om een infor matiebijeenkomst over het groen in Soest bij te wonen. Er worden vier avonden georganiseerd, zodat er altijd eentje dicht bij huis is. Mensen met een 'riee/nee'-sticker op de brievenbus, krijgen geen uitnodi ging. Zij kunnen de uitnodiging vanaf dinsdag 13 april ophalen bij het Infor matiecentrum in het gemeentehuis of bij de hulpsecretarie in het dorpshuis te Soesterberg. Mensen met een 'ja/nee'-sticker ont vangen de uitnodiging wel, ondanks het feit dat de kaart niet geadresseerd is. De gemeente acht de uitnodiging erg be langrijk, omdat het doel van de bijeen komsten is de bewoners van Soest te in formeren over en te betrekken bij de veranderingen die zich in groen af spe len. In samenwerking met de vlinderstich ting zal toegelicht worden waar en hoe de gemeente het groen een hogere na tuurwaarde wil gaan geven. Ieders me ning en inbreng zijn daarbij van harte welkom. Voor elke bezoeker ligt als attentie het boekje 'Vlindervriendelijk Soest' klaar. Informatie over de exacte lokaties en tijdstippen vindt men op de uitnodi ging. Babette van Veen en mevrouw Pronk Leidje Tomassen (links met politie- kregen een cheque van f 10.000,- voor pet) en medestanders demonstreerden de stichting Colombine. bij de ingang van het gemeentehuis. Uit de auto van een 32-jarige inwoner van Nederhorst den Berg, die de wagen aan de Buntweg had neergezet, is vorige week een complete personal computer gestolen. Volgens de eigenaar was de wagen op slot, zodat de politie ver moedt dat de dief gebruik heeft ge maakt van een valse sleutel. Op klaarlichte dag is vorige week inge broken in een woning aan de Plesman straat in Soesterberg. De dader forceer de met een schroevedraaier de deur, maar het lukte hem niet om het huis binnen te dringen. Er wordt niets ver mist, zoals de 28-jarige bewoner vast stelde. De deur werd wel zwaar bescha digd. Bij een botsing tussen twee auto's op de Van Weerden Poelmanweg is zaterdag alleen materiële schade ontstaan. Het ongeval werd veroorzaakt door een 27-jarige Amersfoorter. Hij zag een na derende auto over het hoofd, toen hij de rijbaan opreed. Degene die naderde, was een negentien-jarige Baarnaar. Hij kon de wagen van de Amersfoorter niet meer ontwijken. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van recreatieterrein de Berg- schrijf nu in je agenda: op zaterdag 17 april a.s. organiseren wij weer onze jaarlijkse volop informatie en nieuwe modellen! BLOEMENHUIS Zuidpromenade 9 Tel. 02155-1 68 77-Soes» Ook het bestuur van de provincie Utrecht volgt de politie-reorgani satie met Argus-ogen. Gedepu teerde Staten onderschrijven de uitspraak van de Tweede Kamer dat de reorganisatie nog geen effi ciëntere politie heeft opgeleverd en wachten voorlopig met belang stelling de ontwikkelingen af. Dat blijkt uit het antwoord van G.S. op de schriftelijke vragen van de WD-Statenleden Korthuis-Elion en Kortenhoff-Neppérus. Die hadden on langs gesteld dat de veiligheid van de burgers niet gediend is met het zeer tra ge verloop van de reorganisatie, wat zou leiden tot "demotivatie" bij de poli tie. Volgens de beide Statenleden is er als gevolg van de nu al bestaande onderbe zetting in de regio Utrecht - vooral 's avonds en 's nachts - te weinig politie aanwezig om adequaat op alarm te kun nen reageren. Voor de beperkte open stelling van de politiebureaus in veel Utrechtse dorpen bieden "praatpalen" - zoals onlangs gesuggereerd in het dis trict Ronde Venen - weliswaar enige uitkomst, maar ze vormen geen werke lijke oplossing. Meer politie op straat (of bij de weg) stelt de burger gerust, aldus de VVD-fractie, en dat geldt ook voor. de kleinere plaatsen. De fractie vindt dat ook de provincie niet om de zorg voor de veiligheid van de burgers heen kan en wil dat G.S. dat nog maar eens onder de aandacht van de regering en de Tweede Kamer moet brengen. Vertraging Hoewel de politiereorganisatie geen taakveld van G.S. is heeft de voorzitter van het College (de Commissaris van de Koningin) vanuit zijn betrokkenheid als rijksorgaan bij de politie wel gerea geerd. Hij stelt dat de reorganisatie naast efficiencyverbetering ook tot doel had om "nieuw elan" in de gelederen van de politie te brengen, maar consta teert dat er door het veel langer uitge vallen "wetgevingstraject" inderdaad vertraging is opgetreden. De meeste re gio's starten pas op 1 januari. Utrecht is gelukkig een uitzondering (3 april). De reorganisatie is de grootste bestuur lijke operatie die ooit in Nederland is uitgevoerd, aldus de CdK. "Voorzichti ge schattingen wijzen uit dat momen teel een aanzienlijk deel van de perso nele capaciteit wordt opgeslokt door de reorganisatie. Binnen de politie wordt het motto 'De winkel wordt verbouwd, maar de verkoop gaat door' gehan teerd, maar geconstateerd moet wor den dat de aanwezigheid van de politie op straat zeker niet is toegenomen." In dat verband wordt gewezen op een onderzoek van enige jaren geleden, waaruit bleek dat de gemiddelde poli tiefunctionaris slechts 27 procent van zijn werktijd met feitelijk politie werk bezig was. "De nieuwe organisatie moet uitmonden in een organisatie die straks duidelijk doelmatiger werkt, met als belangrijkste en meest concrete re sultaat dat er aanzienlijk meer politie functionarissen op straat werkzaam zijn en beduidend minder eeri bureaufunc tie bekleden." Praatpalen Over de praatpalen wordt opgemerkt dat die weliswaar de "bereikbaarheid" van de politie bevorderen, maar dat ze wel een verschraling betekenen, afgezet tegen de situatie waarin burgers ook 's nachts bij een politiebureau te woord werden gestaan door politiefunctiona rissen. "Wat echter prevaleert is de fei telijke aanwezigheid van de politie op straat. De burgers moeten het idee krij gen weer veilig over straat te kunnen." Vooruitlopen op de uitkomsten van de reorganisatie - de bereikte mate van ef ficiencyverbetering - is moeilijk, aldus de CdK. Van belang zijn de concrete re sultaten, met name voor wat betreft het aantal werkzame politiefunctionarissen in de kleinere gemeenten. "Wij zijn van mening dat de nieuwe politie-organisa- tie een eerlijke kans moet krijgen om zich te bewijzen." De Commissaris van de Koningin sluit zich aan bij de kritiek van de Tweede Kamer, dat de reeds geruime tijd gele den in gang gezette reorganisatie nog geen efficiëntere politie heeft opgele verd - "Wij onderschrijven deze uit spraak" - maar willen nog even wachten om dat in Den Haag te gaan vertellen. Het is doeltreffender om enige tijd na' afronding van de reorganisatie te bekij ken wat de resultaten zijn. Hoogst opmerkelijk was vorige week in de commissie Welzijn een korte discussie naar aanleiding van de verhuisplannen van Radio Soest. Kees Boerkoel, fractievoor zitter van de PvdA, liet weten dat de 165.000 gulden daarvoor wat hem betreft wel uit de CAI-reser- ves betaald zou kunnen worden. Boerkoel schoot daarbij onverhoeds uit zijn slof met de kreet: "Het ge- graai van de Remu in de CAI-pot moet maar eens afgelopen zijn. La ten we de reserves maar als de don der gaan afbouwen..." De overige commissieleden keken verbaasd op, omdat Boerkoel daar mee iets prijs gaf van wat de politiek daags tevoren nog zo nadrukkelijk achter besloten deuren had bespro ken: de algemene verontwaardiging over het feit dat de Remu inmiddels bijna een ton heeft geïnvesteerd in o.a. de aanleg van glasvezelkabels, zonder de gemeente daarvoor - vol gens afspraak - om toestemming te vragen. Het College is daarover des duivels, en in navolging daarvan ook de gemeenteraad, die Remu-direc- teur Jonkman daarover vorige week in een besloten vergadering van de commissie R.O. op het matje riep. "Deze voorzieningen zijn getroffen zonder enige voorkennis of toestem ming van de gemeente," staat er in de Voorjaarsnota. De wethouders Menne en Kingma vinden dan ook dat de Remu de investeringen maar zelf moet betalen en ze niet mag af wentelen op de gemeente, maar de overige leden van het College willen zo ver niet gaan. Bart Krol (CDA) voelde zich geroe pen te reageren op de woorden van Boerkoel. "De Remu doet inder daad dingen die niet correct zijn, maar we hebben ze nu duidelijk te verstaan gegeven dat dat nooit meer gebeuren mag." Hij was het oneens met de "draai" die Boerkoel nu aan de affaire gaf. "Het geld zo vlug mo gelijk uitgeven is een verkeerde keus." Zuidpromenade 9, Tel.: 02155-16877, Soest Fax: 02155-28649 vï£hp^ De leden van de commissie milieu hebben vorige week donderdag een flessekrabber gekregen van wethouder Mieke Swinkels. Op die wijze haakte ze in op de 1 april grap over de invoering van de krabber in de Soester Courant van vorige week. Volgens Swinkels zou Soest met de fles sekrabber zelfs de nationale milieuprijs hebben gewonnen en een extra subsidie van het rijk tegemoet kunnen zien. De commissieleden kregen even later een in een wijndoos verpakte flessekrabber. CDA-er Jan Zwaanenburg liet zich evenmin onbetuigd. In het artikel van vorige week werd gesteld dat er voor de vierkante flessen geen krabbers op de markt waren. Maar Zwaanenburg overhandigde de wethouder een krab ber die speciaal voor vierkante flessen is ontwikkeld. Voor de aardigheid had hij de krabber voorzien van een (volle) fles Pisang Ambon. "Omdat u vaak de pi sang bent met uw milieubeleid", aldus Zwaanenburg. De commissie ging vervolgens over tot de orde van de dag. ^nanneu 1791XTA anneN0o 17?i xtame, AKTIE GELDIG T/M 30 JUN11993 FOTO-VIDEO VAN WEEDESTRAAT 85 3761 CD SOEST TEL. 02155-13917, NA 18.00 UUR 13875

Soester Courant | 1993 | | pagina 5