ZONNEBRIL OP STERKTE Op 1e Paasdag staan wij op ons paasbest voor u klaar. (SchuitemokcKj Hulleman opgek Poolse artsen kijken veertien dagen mee achter de schermen van Molendael tuien Chambray blouse r cmodvp Cultuur in plaats van schoolreisje Bijna vier mille voor Hongaarse school De huwelijksnacht? Coeh van Walsem Geen gevaar schoolbrand Le Mavo Soest a Paris WOENSDAG 7 APRIL 1993 SOESTER COURANT PAGINA 9 ft\ouse Twee ploegen uit Kozle op werkbezoek THC-Eemland zoekt vrijwilligers het restaurant Op je nieuwe rijbroek draag je natuurlijk een met goede gilet. Scapino drie dagen lang op de OBS Overhees A ctiviteiten op Minister de Visserschool druk bezocht Bruidsreportages GGD Eemland trekt conclusie na onderzoek Marathontrip examengroep Frans Medisch centrum Molendael heeft - zowel in Soest als in Baarn - deze we ken een bijzondere categorie "pottenkijkers" uit Polen te gast. In twee ploegjes van vier nemen acht medewerkers van het ziekenhuis in Kozle een kijkje achter de ziekenhuisschermen. Het uitwisselingsprogramma, een uitvloeisel van de jumelage tussen Soest en Kedzierzyn-Kozle, is vooral gericht op de kennismaking met een stukje Nederlandse gezond heidszorg en de methoden die daarbij worden toegepast. "Niet zozeer op jallerlei moderne technische snufjes," zegt dokter Maarten Verweij, "maar vooral op de manier waarop we hier met de patiënten omgaan en boe de communicatie tussen de artsen onderling verloopt." eerste ploeg ziekenhuismedewer- die een beslissende stem heeft in wat er met hem gebeuren gaat. Daar keken ze wel een beetje van op."Het uitwisse- lingsbezoek was allerminst bedoeld om de Poolse collega's nog eens te confron teren met allerlei medisch-technisch snufjes, benadrukt Verweij, maar voor al gericht op de overdracht van infor matie. De gezondheidszorg in Neder land kenmerkte zich de laatste jaren door een overvloed aan middelen en materialen, maar daar is men in Polen zeker niet aan toe. "Wij zijn trouwens ook over die top heen en keren langza merhand weer terug naar oudere, be proefde methoden, die niet aantoon baar slechter zijn dan de nieuwste snuf jes. In Polen moeten ze die top over slaan, daar is al helemaal geen ruimte voor moderne grillen. Het heeft dan meer zin om te kijken naar hygiëne en andere, meer algemene aspecten." kers kwam half maart en is intussen af- igelost door de tweede ploeg, die tot vol gende week tijdelijk in het oude zuster huis verblijft. Het eerste viertal bestond uit internist Wladyslaw Koczublik, kin derarts Slawowir Janus, klinisch chemi cus Jolanta Ruidzka en intern-ver pleegkundige Jadwiga Kandziora. Hun plaatsen zijn inmiddels ingenomen door arts-assistent Marzanna Glawac- (oogarts), arts-assistent Jarodlaw Glowacki (gynaecoloog), Maria Klich (OK-assistent) en Sonia Krauze (rönt- genlaborante). Hun Soester/Baarnse collega's functioneren als min of meer persoonlijk begeleider tijdens het werk- pezoek. ^oor gezellige uitstapjes biedt het pro- feramma nauwelijks ruimte, maar uiter aard is er tussen de bedrijven door wel [gelegenheid voor de meer "sociale as pecten" van het uitwisselingsbezoek. volle nadruk valt echter op het érk: het praten met vakgenoten over e manier waarop het ziekenhuis reilt n zeilt en over de ontwikkelingen op de /erschillende vakgebieden binnen de ;ezondheidszorg. 'Het is meestal gewoon een kwestie van neekijken," aldus Verweij. Met de pa- iënten hebben de Poolse gasten dan )ok weinig kontakt en het meeste ge beurt inderdaad achter de schermen. Bepaalde vakgebieden lenen zich be er voor dat meekijken dan andere. Bij le internist of de kinderarts is het meestal een zaak van praten, maar op 3e operatiekamer of bij de röntgen gaat iet veel praktischer toe, en dat is dan :en stuk prettiger en minder afstande- ijk." mmense verschillen )e eerste groep was volgens Verweij :eer enthousiast, en de tweede niet min- ler. "Ze constateren immense verschil- en met de gang van zaken in het zieken- ïuis in Kozle, met name in de organisa- :ie en de omgang met de patiënten. Wij )esteden veel meer tijd aan de patiënt; n Polen is het systeem veel meer gericht )p 'produktie'. De Nederlandse patiënt ;eniet ook meer privacy dan de Poolse n wordt meer beschouwd als 'partner', Een voorbeeld? "In het laboratorium in Kozle gaat nog veel handmatig. De be palingen duren dus langer en je hebt meer mensen nodig, maar die zijn er ge noeg en het is bovendien wél veel goed koper." Een ander verschil is dat in Mo lendael veel patiënten poliklinisch of ambulant worden behandeld, die in Po len allang voor langere tijd in het zie kenhuis zouden worden opgenomen. Effectiviteit Voor Molendael is de effectiviteit van de uitwisseling een belangrijk uitgangs punt. Het kontakt moet leiden tot het beter functioneren van het ziekenhuis in Kozle. Het gaat dan ook niet om het afleggen van wederzijdse bezoekjes zonder meer, maar zeker ook niet al leen om het verstrekken van appara tuur en materiaal die hier niet meer zo nodig zijn en daar nog gebruikt kunnen worden, de "medische spullenhulp", zoals Verweij het omschrijft. Als er iets aan te bieden is vindt daar over eerst zorgvuldig overleg plaats en het vervoer gaat via de kontakten van de jumelagestichting. Molendael advi seert de stichting ook als die op haar beurt medisch materiaal krijgt aange boden. "Het wordt niet zomaar in een vrachtwagen gestouwd en in Kozle ge dumpt..." Of de uitwisseling inderdaad effect Foto: Goos van der Wilt. heeft op de situatie in het ziekenhuis in Kozle is moeilijk te meten, geeft Ver weij toe. "We zetten straks eerst de er varingen maar eens op papier om te kij ken hoe we verder zullen gaan." Voor een tegenbezoek is nog niet zoveel aan leiding, vindt hij. "Het is voor de bege leiders hier wel zinvol om op de hoogte te zijn van de situatie in Kozle, maar voor de rest zal het kontakt waarschijn lijk wel wat eenzijdig blijven. Het bud get biedt daarvoor nauwelijks ruimte, en je kunt van de mensen hier ook niet zomaar vragen of ze er hun eigen geld en tijd in steken." Als de evaluatie positief uitvalt gaat Molendael zeker door met het organi seren van dergelijke werkbezoeken op kleine schaal. De gedachten gaan uit naar drie a vier keer per jaar. Verweij: "Wij kunnen de situatie hiervandaan niet beïnvloeden, dat moet van binne nuit komen. Wij kunnen hoogstens wat handgrepen bieden, zodat de mensen die hier geweest zijn daar hun bijdrage kunnen leveren aan een betere gezond heidszorg. Dat is een zaak van lange adem." Als een kind gehandicapt is zitten ouders er zo anders voor. Op hel moment dat een kind geboren wordt, heeft iedere ouder (hoge) verwachtingen van zijn of haat kind. Soms echter moeten die ver wachtingen in de loop van de tijd bijgesteld worden; hun kind is minder gezond of levenslustig o! stabiel dan zij hadden verwacht. Dat geeft ouders extra zorgen. Zorgen die niet makkelijk gedeeld kunnen wor den. Want hun kind, dat speciale aan dacht nodig heeft, kunnen zij bijvoor beeld als zij oppas nodig hebben niet bij iedereen achter laten. Zo komen ou ders te weinig aan ontspanning toe. Voor deze ouders zoekt de Thuishulp centrale Eemland gemotiveerde vrij willigers die speciale oppastaken kun nen invullen. Om vrijwilliger bij de THC te worden hoef je geen speciale opleiding te heb ben. Wie iets voelt voor onderstaande hulpvragen of graag bij een chronisch zieke of dementerende wil oppassen, kan bellen met Lueie Wildervanck ol Jorieke Rijsenbilt - coördinatoren THC - voor meer informatie. Een vrijblij vend informatief gesprekje kan ook: tel. 033-633924, of met contactper soon Erica Stanton in Soest, tel. 19226. Vrijwilligers ontvangen een onkosten vergoeding van f 2,50 per uur. Vanuit Amersfoort, Baarn, Soest, Bunscho ten/Spakenburg, Leusden, Wouden berg en Hoevelaken worden regelmatig hulpvragen ontvangen. Dus ook als men in een andere plaats woont kan men zich melden als vrijwilliger. Amersfoort, Zielhorst Voor de moeder van een gedragsmoei- lijke jongen van 8 jaar zoekt de THC een vrijwilliger die er op woensdagmid dag met hem op uit wil trekken. Hoogland Voor de ouders van een jongen van 3,5 jaar met een spierziekte, zoekt de THC een vrijwilliger die op maandagmiddag met hem thuis wil spelen en één keer per maand een avond wil oppassen. Amersfoort, Schothorst Voor de ouders van een jongen van bij na 3 jaar met een achterstand door een stofwisselingsziekte, zoekt de THC een vrijwilliger die hem één ochtend per week wil bezighouden en verzorgen. Soesterberg Bij een alleenstaande ouder, die op het ogenblik een opleiding volgt, wordt voor haar verstandelijk gehandicapte dochter van 16 jaar gezocht naar: - een oppas van ca. 16.00 tot 17.Q0 uur voor één of meer dagen per week; - of een speel-gezin, waar ze gedurende die tijd kan zijn; - een oppas voor één avond in de week. Het meisje houdt van gezelligheid, spel letjes en muziek en kan piano spelen. Pr. Hendriklaan 1 - 3761 DS Soest Telefoon 02155-1 38 07 SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155 - 2 35 84 Op de OBS Overhees zijn de leer lingen vorige week cultureel actief geweest. Elke groep van de basis school aan de Willaertstraat werk te een dag lang met medewerkers van de educatieve dienst van Sca pino. Elke dag werd afgesloten met een voorstelling van de kinde ren. De groepen 1 en 2 van de school waren woensdag aan de beurt. Voor de kleu ters was het thema 'seizoenen' bedacht. Een dag later hielden de groepen 4,5 en 6 zich bezig met het thema 'landen', waarna de twee oudste groepen alles kwamen te weten over de klokkenlui der van de Notre Dame. De leerlingen oefenden met de mede werkers van Scapino, terwijl het school team en een aantal ouders kostuums maakten en voor een decor zorgden. Het was de tweede keer dat de OBS Overhees Scapino had binnengehaald. Directeur De Jong: "Deze culturele ac tiviteiten zijn in de plaats gekomen van de traditionele schoolreisjes. Die heb ben we enkele jaren geleden afgeschaft onder meer in verband met de hoge buskosten. Bovendien heeft dit meer waarde dan een schoolreisje." Onder wijzeres Maija Hadders van groep 8: "Ze gaan al met hun ouders overal naar toe." Volgens De Jong bevalt het de kinderen goed. "De oudere kinderen hoor je eerst zeggen 'moet dat nou', maar als ze eenmaal bezig zijn, worden ze dolen thousiast." Dat laatste bleek wel tijdens Elke culturele dag werd afgesloten met een voorstelling van de leerlingen. de uitvoering van de groepen 7 en 8, die vrijdagmiddag in de sportzaal van C-drie werd gegeven. Ook ouders, grootouders en anderen waren blijk baar enthousiast, want de tribune zat nagenoeg vol, toen de acteurs-in-spé in de schijnwerpers kwamen te staan. Die fotograferen we niet, maar van uw huwelijksdag maken wij 'n schitterende reportagel en fotografie Telefoon: 02155-18071 Zowel tijdens als na de brand in het Lodenstein College in Amers foort is geen gevaar geweest voor de volksgezondheid. Die conclusie trekt de GGD Eemland na een uit gebreid asbestonderzoek. Leerlingen en personeel kunnen zonder gevaar worden toegelaten in de school gebouwen en de bewoners in de omge ving lopen geen enkel risico, laat de GGD in een persbericht weten. Het gebied waar de brand heerste, is af gezet met een hek van twee meter hoog te. De verkoolde resten en het terrein dat is besmet met asbest worden nat ge houden. Daarmee is elk gevaar voor de volksgezondheid geweken. Op korte termijn wordt, aldus de GGD Eemland, gestart met het verwijderen van de asbesthoudende en verkoolde resten. Die sanering wordt uitgevoerd volgens de laatste richtlijnen van het zo genoemde asbestbesluit. MONTUUR COMPLEET MET GLAZEN IN UW EIGEN LEES- OF AFSTANDSTERKTE (S+H-C2) VOOR EEN ZEER PLEZIERIGE PRIJS. BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Qptomatrist Q.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C, BURG. GROTHESTRAAT 10 - 3761 CM SOESTDIJK - TEL. 02155-1 38 59 's Maandags gesloten. Leerlingen en teamleden van de Minister de Visserschool hebben vrijdag ongeveer 3.600 gulden bij elkaar gebracht voor de christelij ke basisschool in het Hongaarse Majoshaza. Het geld kwam binnen via een sponsorloop en diverse ac tiviteiten. De actie werd gehouden in het kader van het honderd-jarig bestaan van de Vereniging voor protestants christelijk onderwijs (PCO) in Soest. Alle zeven basisscholen van de PCO houden een actie. De totale opbrengst is nog niet be- zullen 'Parijse karikaturen' te zien zijn. Een teleurstelling was het feit dat de be faamde vuurvreter op het plein voor het Centre Pompidou geen aanstalten maakte om zich van z'n "spijkerstoel" te verheffen. Dan maar via metro en be kende Montmartretrappen met "te lang stijgingspercentage" naar Place du Têr- tre en Sacré Coeur. Het fraaie voor jaarsweer bracht veel straatartiesten op de been zodat veel leerlingen niet veel kerk gezien hebben. Tot slot stond een bezoekje aan de grote warenhuizen op het programma. Door tijdgebrek en Pa rijse uitverkoopdrukte moest dit onder deel worden ingekort. Om te kunnen vertrekken van de Place de la Concorde moest eerst nog een in teressant gezelschapspel worden ge speeld. "Het je-eigen-bus-zoek-spel; Als Soester puber had je toch geen idee dat zoveel busmaatschappijen uit even- zovele landen Parijs als begin- en eind halte hebben. De hoop bij de docenten dat de jeugd vermoeid en dus stil de terugreis zou aanvaarden, werd snel de kop inge drukt. Waar haalt de huidige jeugd de energie vandaan? Het Franse belegde stokbrood misschien? Zaterdagavond om 23.00 uur arri veerde een touringbus met zeer ver moeide docenten en 42 opmerkelijk frisse leerlingen van Mavo Soest bij de school aan de Valeriaanstraat. De tra ditionele marathontrip naar Parijs voor de examen-groep Frans was ach ter de rug. Hoewel de nachtelijke busrit naar Parijs niet het prettigste deel van de reis is, is anderzijds de zon boven Parijs te zien opkomen een bijzondere belevenis. kend, omdat nog niet alle scholen hun activiteiten hebben afgerond. Van het geld wordt onder meer het bouwvallige pand van de school opgeknapt. Ook wordt geld besteed aan het modernise ren van de leermethodes die de school toepast. De Minister de Visserschool, die per 1 augustus van dit jaar fuseert met de Sa- vornin Lohmanschool, begon vrijdag met een sponsorloop in het bos. Tijdens de Hongaarse avond was er in elk klas lokaal wel wat te doen. Volksdansen, een modeshow, een bloemschikwed strijd, een talentenjacht, een concert Het was vrijdag druk in de klaslokalen van de Minister de Visserschool. In elk lokaal was wel wat 'Hongaars' te doen. met -hoe kan het ook anders- Hongaar se muziek en de poffertjeskraam van de kok van Molenschot zijn enkele voor beelden van de activiteiten. De drukte tijdens de Hongaarse avond op de Minister de Visserschool was groot. Volgens directeur Van der Sluijs hebben nagenoeg alle ouders een kijkje genomen en dat is, naast de opbrengst,* reden om te spreken van een geslaagde avond. Een ontwakende stad kan fraaie en ook 'schone' beelden oproepen. Daarnaast is de verkeersstilte een voordeel voor de rondrit door de stad. Deze startte in de wijk La Défense (het Manhattan aan de Seine) om als sterk contrast in architec tuur vervolgd te worden in het oude Pa rijs met Are de Triomphe, Eiffeltoren en Notre Dame. Rond negen uur werd aan de Boulevard St. Michel de bus verlaten en begon de wandel- en metrotocht langs een aantal bezienswaardigheden. Alras bleek dat de portrettekenaars meer in de belang stelling stonden dan bijvoorbeeld de Notre Dame of het Centre Pompidou. In menig huiskamer in Soest en Baarn

Soester Courant | 1993 | | pagina 9