zn artfóhocK 1 CULTUUR WELZIJN I z/L- a u/y Kinderbios: 'Robin Hood' De Bibliofoon (06-8411) geeft antwoord op elke vraag O Nieuws van de bibliotheek /T\ Schilderijen van den Berg in De Annalie van Bereklauw WOENSDAG 21 APRIL 1993 SOESTER COURANT r/— PAGINA 18 Pop en Jazz RMA in De Lieve Vrouw stichting openbare bibliotheek Nieuwe cd's Muziek in Utrecht NNereldI/I/inkel S.O.S.-Wereldhandel Y olksuniversiteit Soest/Soesterberg Cursusprogramma 1993/1994 Kinderboerderij De Vrije Teugel Vrijwilligers Vakature Bank V rijwilligerswerk: doe het verzekerd Ed Leeflang gast op dichters diner Poëzie a la Carte Expositie Nadjezjda van Ittersum in Arti Industriae Lezing over Bloem bij Poëziekring Eemland Janine Jansen (15) wint 3e prijs in vioolconcours Spullenhulp uil* ui/yvtn 'Howard's End' Cursus blues in Artishock met Jan van Vlierden Cultureel Creatief Centrum Willaertstraat 49, tel. 22188 Kinderbios Op vrijdagmiddag 23 april wordt de laatste kinderfilm van dit seizoen ge draaid. De film gaat over Robin Hood, de grote held die voor de armen op- korpt. Deze tekenfilm is geschikt voor kinderen vanaf 6 jaar en begint om 15.45 uur. Toegang kinderen f 3,- en voor volwassenen f 5,-- Amateur-uitvoeringen In de maanden mei en juni zullen twee amateur-toneelverenigingen hun uit voering geven in de theaterzaal van C-drie. Het Soester Applaus zal op vrij dag 7 mei en zaterdag 8 mei zijn nieuw ste voorstelling op de planken brengen. Het Soester Muziek Gezelschap geeft op donderdagavond 17 juni een bene fietconcert om de doelen van de Stich ting Madat Nepal te ondersteunen. De ze Stichting is in juli 1992 opgericht door een aantal Nepal liefhebbers met de doelstelling hulpprojecten in Nepal te ondersteunen. In 1993 richt de Stich ting zich op drie grote projecten. Expositie In de expositieruimte is er tot 29 april werk te zien van cursisten zeefdrukken en boetseren/beeldhouwen. Bij de in gang ligt een lijst klaar met de namen van de exposanten, titels en prijzen. Gedurende de maand mei is er een fo totentoonstelling te zien met als thema 'vrouw'. Het is een schitterende collec tie van de Turkse fotografe Belgin Gö- kalp. Lezing Juan Gris uitgesteld! De lezing over de kubist Juan Gris zou gehouden worden op vrijdag 16 april j.1. Helaas kon het op deze dag niet door gaan. Door organisatorische probleme- nis de lezing verschoven naar woensdag 28 april. Aanvang 20.00 uur; toegang f 10,-. Wordt verwacht april: expositie cursistenwerk: zeef drukken en boetseren /beeldhouwen 23 april: kinderbios 'Robin Hood' 28 april: lezing Juan Gris mei: foto expositie van Belgin Gökalp. Pro memorie: C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 tot 12.30 uur, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur; op za terdag van 15.00 tot 23.00 uur. Op zon dag is C-drie gesloten. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49, 3766 CP in Soest en telefonisch te bereiken onder nr. 02155-22188. De Vangrail, tel. 17615 Het Kruispunt, tel. 21987 De Praatpaal, tel. 19546 Oranje-disco Buurthuis de Praatpaal, Smitsweg 311, tel. 19546, organiseert: een grootse Oranje-disco. Op 30 april zijn alle 12- tot 15-jarigen welkom van 19.30 tot 23.30 uur in de Praatpaal. Om het extra feestelijk te maken zijn er gratis Oranje- hapjes! Toegang f3,-; pashouders beta len f 2,-. Oranje-vrijmarkt Er zijn nog volop grondplaatsen te huur op de Oranje-vrijmarkt op het terrein van de Engh, georganiseerd door SWS. Men kan een plaats reserveren bij De Vangrail, Nachtegaalweg 8c, maar ook op de dag zelf komen. De SWS is op 30 april vanaf 7.00 uur aanwezig. Een grondplaats is 2 bij de 3 meter groot en kost f 5,- en f 10,- borg (voor niet-han- delaren). Vrijdag 23 april in C-drie Je hebt rijke mensen en je hebt arme mensen. Soms denk je wel eens: dat is helemaal niet eerlijk! En dan wil je er zelf iets aan doen. Maar wat kan je doen? Volgens een oud verhaal was er eens een man, die er iets op gevonden had. Daar is een prachtige tekenfilm van gemaakt, die je op 23 april in C-drie kunt zien. Robin Hood steelt van de rijke mensen om dit aan de armen te geven. Dat vindt Prins Jan heel vervelend en daarom verhoogt hij steeds de belastingen. Het liefst wil hij Robin Hood te pakken krij gen. Daarom organiseert hij een toer nooi en de winnaar zal een kus krijgen van de mooie Marianne. Prins Jan weet maar al te goed, dat Robin verliefd is op Marianne. Zo hoopt hij Robin naar het toernooi te lokken. En hij heeft gelijk. Robin Hood vermomt zich en neemt deel aan het toernooi. Ondertiteld. Aanvang 15.45, duur ong. 90 min. Leeftijd vanaf 6 jaar. Toegang kinderen f 3,-; volwassenen f 5,-. Op 1 april j.1. zijn alle openbare bibliotheken in de provincie,U- trecht gestart met de telefoni sche informatiedienst Biblio foon. Via telefoonnummer 06- 8411 kan iedereen - particulier, bedrijf, instelling of organisatie rechtstreeks toegang krijgen tot een ervaren informatieteam. Dat team maakt gebruik van alles wat in bibliotheken voorhanden is, van boeken tot computerbestanden. Er zijn aansluitingen op databestan den van ministeries, het ANP, etc. Drie lijnen zorgen voor een ruime beschikbaarheid, waardoor de vra gensteller nooit lang hoeft te wach ten. Het Bibliofoon-nummer is zestig uur per week bereikbaar: van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 20.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 14.00 uur. De kosten zijn 0,40 cent per minuut. Als de medewerker van de Biblio foon verwacht dat het opzoeken van het antwoord langer dan vijf minu ten duurt, wordt de vragensteller diezelfde dag nog teruggebeld. Een vraag kan dus nooit meer dan f 2,- kosten. Wat voor vragen? Wat voor vragen kan de gebruiker stellen? Hij kan vragen naar feiten, naar in stanties, naar data, adressen, ope ningstijden, en bio- en bibliografi sche informatie. Bijvoorbeeld: Waar kan ik een video lenen over asbest? Wat behelst het verdrag van Maas tricht in grote lijnen? Wat zijn de rechten van huiseige naren bij gedwongen verkoop, bij voorbeeld aan de gemeente? Zijn er wettelijke voorschriften voor het uitschrijven van. Weet u het adres van de patiënten vereniging fibromyaligie? In welke bundel staat het gedicht "De Blauwbilgorgel" van Cees Bud- dingh en nog veel meer. Voordeel Deze service betekent een belangrij ke uitbreiding van de dienstverle ning aan het publiek, omdat de vra gensteller zijn vraag telefonisch kan stellen, dus niet naar de bibliotheek hoeft te komen. Een ander voordeel is de beschikbaarheid van de Biblio foon: 06-8411 is 60 uur per week bereikbaar. Het Bibliofoon-team kan meestal direkt antwoord geven op de gestel de vraag. Met name als het gaat om een adres of snel te vinden feiten. Ook kan het zijn dat de vraag thuis hoort bij een bepaalde organisatie of instantie. In dat geval wordt de naam, het adres en telefoonnummer van die instelling doorgegeven. Op zaterdag 24 april zullen leerlingen van de muziek- en dansschool voor Amersfoort, Soest en Hoevelaken uit de afdeling Pop en Jazz een gevarieerd programma brengen in het theatercafé De Lieve Vrouw. Er zijn verschillende formaties, zoals een beginnersensemble o.l.v. Kees Vos met big-bandachtige muziek, een jazz-combo o.l.v. Jan Ament en een popband o.l.v. Eric Weyergang. Karakteristiek voor de lichte muziek binnen de muziekschool is het samen spel in bandformatie. De leerlingen la ten nu horen waarmee zij zich bezig hebben gehouden o.l.v. vakdocenten. De aanvang van het concert is 14.00 uur en de toegang is gratis. es Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Klassiek 31 Andriessen, Louis: Mausoleum; Hoketus. Deze twee composities van Louis Andriessen vormen een belangrijk voorbeeld van de he dendaagse Nederlandse klassie ke muziek. 13 Galway, James: Dances for flu- te. Een verzamel-cd van deze Ierse fluitist met de meestgevraagde korte klassieke werken. 20 Schat, Peter: Anathema. Vier kenmerkende werken van Peter Schat uit de periode 1969-1974 in een mooie uitgave van Donemus. 00 Telemann, Georg Philipp: Sui- ten/Ouvertures. Levendige vertolkingen van drie orkestsuites, uitgevoerd door The English Concert o.l.v. Tre- vor Pinnock. Niet-klassiek 78 Black, Frank: Frank Black. De leider van de Pixies nu met een uitstekende solo-cd. 76 Country collection. Dubbel-cd met 33 klassieke country nummers, gezongen door o.a. Kenny Rogers, Dolly Parton en Grant Forsyth. 78 Dulfer, Candy: Sax a go go. Zeer funky CD van deze buiten gewoon succesvolle Nederland se saxefoniste. 78 O'Neal, Alexander: Love makes no senses. Mooie soul-cd die o.a. een duet bevat met Cherelle. 80 O'Neill, Sean: 50 Irish accor- dian favourites. Uitstekende volksdans-cd, waar op een van de bekendste Ierse folkorkesten polka's, walsen en jigs ten gehore brengen. 73 Ritenour, Lee: Wes bound. De stergitarist brengt hier een oprechte ode aan de jazzgitaarle- gende Wes Montgomery. 78 Warwick, Dionne: Friends can be lovers. Prachtige nieuwe cd met o.a. een duet met Lisa Stansfield en Whitney Houston. De bibliotheek is op vrijdag 30 april, op zaterdagochtend 1 mei, op dinsdag 4 mei en op woensdag 5 mei gesloten. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.30 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Zaterdag 24 april, Domkerk: eerste concert in thema-serie over de liefde. Uitgevoerd worden "Liebeslieder Wal- zer" voor piano a quatre mains en vier stemmig koor van Johannes Brahms (m.m.v. Jan Jansen en Alexander Schmalz) en "Stehe auf, meine Freun- din", motet uit het Hooglied, van Hein- rich Schütz. Aanvang 15.30 uur. Toe gang vrij. X^^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 S.O.S.-Wereldhandel, de stichting voor ontwikkelingssamenwerking, impor teert rechtstreeks produkten van sa menwerkende producenten in de Der de Wereld. Als u produkten van S.O.S.- Wereldhandel koopt, kunt u er van op aan dat: ze afkomstig zijn van producenten die deze steun nodig hebben; de producenten een goede prijs heb ben gekregen; een deel van vrijwel elke bestelling vooruitbetaald is; de betreffende organisatie regelmatig wordt bezocht. S.O.S. geeft ook adviezen. Zonodig krijgt de produktiegroep adviezen over produktvernieuwing of over de organi satiestructuur. S.O.S.-Wereldhandel verkoopt de pro dukten voornamelijk via Wereldwin kels, kerkelijke groepen en via een cata logus die in samenwerking met de No- vib tot stand komt. In toenemende mate levert zij aan de reguliere handel, be drijven en overheidsinstellingen. Een voorbeeld daarvan is de zuivere koffie voor grootverbruik. In België zijn de produkten van S.O.S.-Wereldhandel te koop bij Wereldwinkels en via postor dercatalogi. S.O.S.-Wereldhandel werkt nauw sa men met tien collega-organisaties in Europa, gebundeld in The European Fair Trade Association (EFTA). De Wereldwinkel is, behalve op maan dag, elke dag geopend van 9.30 tot 17.00 uur. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Het cursusseizoen van de Volksuniver siteit is langzamerhand afgelopen en de voorbereiding van het nieuwe cursus seizoen 1993/1994 is alweer in volle gang. Er wordt, zoals ieder jaar, hard gewerkt om naast de bestaande altijd succesvolle cursussen (o.a. talen, brid ge, cortiputer, magnetron) een zo veel zijdig mogelijk aanbod van nieuwe akti- viteiten te organiseren. Nieuwe cursussen zijn o.a.: Fries I en Fries voor Friessprekenden, Portugees, Griekse mythologie, filosofie, intuïtief tekenen, vegetarische en Indonesische keuken, partyhapjes, póppen maken, beenbewerken, elektriciteit. Ook boeiende lezingen zijn in het nieu we programma opgenomen: Schot land, geneeskunde, reisimpressies (Ba- li-Java en Malta-Sicilië). In de komende maanden wordt men nader geïnformeerd over alle cursussen die voor het nieuwe cursusprogramma gepland zijn. Natuurlijk kan men, tij dens de openingsuren, voor inlichtin gen ook altijd terecht op het kantoor van de Volksuniversiteit Soest/Soes terberg, Steenhoffstraat 9A, tel. 22195; maandag en woensdag 13.00-16.00 uur; dinsdag en donderdag 10.00- 13.00 uur. 'Kleuren zijn de kinderen van het licht' Vrijdagavond 23 april, om 20.00 uur, wordt in het Soester kunst winkeltje 'De Bereklauw', Steen hoffstraat 63, een tentoonstelling geopend van schilderijen van An nalie van den Berg uit Soest Het is de eerste keer dat Annalie voor het voetlicht treedt met haar werk. Wel deed zij eerder mee aan enkele groeps- exposities in 'De Bereklauw'. Met deze expositie wil Annalie (45) haar omge ving laten zien waar zij op dit moment zit. Een momentopname van haar le vensweg uitgedrukt in bijzondere kleurrijke aquarellen. Rijk aan fantasie wil zij de inspirerende werking van het schilderen overbrengen op de kijker. Je raakt onder de indruk van de manier van werken, vanuit de kleuren komen tot vormen. Zij schildert intuïtief, van daaruit ontstaan de beelden. Haar pas sie voor het schilderen dateert al uit haar kindeijaren. Na haar maatschap pelijke opleiding in de gezondheidszorg en 'naar huwelijk raakte haar hobby wat op de achtergrond, maar sedert 1988 is zij een trouwe leerling van Jan de Kok. Zijn manier van schilderen (sluiertech niek), zijn bezieling om meer spirituele achtergronden in het schilderen te brengen, sloeg erg aan bij Annalie en sinds die tijd is er sterke vooruitgang ge komen in haar werk. Zij is duidelijk op weg, haar schilderijen zijn meer dan al leen vingeroefeningen, maar dragen een boodschap, het zijn lichtpunten in een onsamenhangende wereld. Zowel in haar landschappen als in haar intuïtieve schilderijen zijn deze spiri tuele elementen aanwezig. "Kleuren zijn de kinderen van het licht", zegt Goethe in een van zijn vele beschou wingen over de kleuren. De tentoonstelling van Annalie van den Berg is te bezichtigen tot eind mei. 'De Bereklauw' is dagelijks geopend van maandag t/m zaterdag van 10.00 - 18.00 uur. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 22 april Van 9.30 - 11.30 uur: activiteiten voor volwassenen. Leuk om samen mooie dingen te maken en de koffie is ook nog lekker. Van 9.30 - 11.30 uur: groep 5 van de Achtbaan komt langs voor het educatieproject over jonge dieren. Van 13.15 -15.15 uur is groep 1 van De Wegwijzer aan de beurt voor hetzelfde projekt. En dan zijn de clowns weer present om de jarige Marloes, Jessica en Judith op te vangen. De clowns zitten aan elkaar vast en de jarige kinderen komen hel pen. Lukt dat? 's Avonds is er de voor ronde voor kinderen die meedoen aan de talentenjacht op 30 april. De kinde ren die zich opgegeven hebben kunnen hun act laten zien en de jury beslist wie er mag optreden op het grote feest. Vrijdag 23 april Van 9.30 - 11.30 uur komt groep 2 van De Wegwijzer voor het project over jonge dieren. Na schooltijd zijn Tamara en Sabine de gelukkige jarigen die met hun vriendinnen feest komen vieren. En Naomi en Jolien en Koen zijn de ge lukkigen die met hun vriendjes mogen koken in het kinderrestaurant. Zij ma ken een heerlijke driegangenmaaltijd en nodigen iedereen uit te komen eten. Komt u? Reserveren kan tot 15.30 uur. De maaltijd begint om 18.30 uur. Zaterdag 24 april Marijntje, Krista en Elske komen hun verjaardagsfeestje vieren. Dit gebeurt van 13.30 - 16.00 uur. Tegelijkertijd kunnen kinderen vanaf 8 jaar helpen met de verzorging van de dieren. Maandag 26 april Van 9.30 -11.30 uur komt groep 1 van de Prins W.A. school langs om mee te doen aan het project over jonge dieren. En 's middags is groep 3 van De Weg wijzer aan de beurt om de jonge dieren te bekijken en de les te volgen. Dinsdag 27 april Vanmiddag komt de toneelgroep voor kinderen weer oefenen voor het toneel stuk dat in mei wordt opgevoerd. Woensdag 28 april Van 9.30 -11.30 uur: peuter en ouder activiteit. Zingen, spelen en iets leuks maken voor onze kleinste gasten en hun ouders. Om 14.00 uur staat de toneel groep van de kinderboerderij weer te popelen om hun nieuwste voorstelling te laten zien: "De sleutel tot geluk". De prins van de maan is deze sleutel kwijt en komt op aarde om te zoeken. In een boomgaard komt hij een heel klein clownspopje tegen dat betoverd is. Sa men nemen zij de tovenaar in de maling en dan wordt de clown weer echt en groot en tot slot trouwen zij ook nog. En of ze dan samen naar de maan gaan? Na de voorstelling zijn er nog diverse acti viteiten. Het begint om 14.00 uur en deelname kost twee gulden. Smitsweg 311, tel. 12630 Onlangs is een brochure verschenen met overzichtelijke informatie over ver zekeringen voor vrijwilligers. Sinds de invoering van het Nieuw Burgerlijk Wetboek in 1992 zijn de risico's voor organisaties die met vrijwilligers wer ken groter geworden. Ze kunnen nu sneller aansprakelijk worden gesteld voor de schade die vrijwilligers tijdens hun werk aan anderen toebrengen. Bij vrijwilligerswerk gaat het vooral om twee soorten risico's: het aansprakelijk heidsrisico en de kans op een ongeval. Beide zijn vrij eenvoudig, voor niet te veel geld, te verzekeren. 'Doe het ver zekerd' geeft vele voorbeelden van schade die bij vrijwilligerswerk kan ont staan. Zo zal een klussendienst aansprakelijk worden gesteld voor de verfspatten die een vrijwilliger tijdens het witten van het plafond op het bankstel en de gor dijnen van een cliënt heeft veroorzaakt. Ook een organisatie die door vrijwilli gers een kraampje laat opbouwen, dat instort en daarbij een voorbijganger verwondt, zal voor de schade aanspra kelijk worden gesteld. Verder geven de schrijvers duidelijk aan waarom een on gevallenverzekering voor veel vrijwilli gers aan te raden is. Het boekje 'Vrijwilligerswerk, doe het verzekerd' kost f 4,50, en wordt op aan vraag toegezonden. Vanzelfsprekend kan het boekje ook worden afgehaald bij de WB Soest-Baarn. Vakatures 1-119: Milieu-organisatie Baarn zoekt vrijwillig(st)er voor div. kantoor- werkzaamheden: telefoon, type- en computerwerk. 2-106: Milieu-instelling zoekt nijvere klusjesman of nijverheidsvrouw. 5-107: Sociaal-cultureel centrum Baarn zoekt vrijwillig(st)ers ter assis tentie bij lessen Nederlands aan buiten landers. 7-106: Kinderboerderij vraagt vrij willigsters voor kinderaktiviteiten, sa men met anderen, voor 1 tot 5 midda gen per week. 8-192: Centrum voor verstandelijk gehandicapten zoekt vrijwilliger(st)er voor verkoop van zelfgemaakte houten figuren, broodplanken, kaarsen en al lerlei produkten op handwerkgebied. 17-101: Dienstencentrum Soest zoekt gastvrouwen of -heren voor het schenken van een kopje koffie en het onderhouden van sociale kontakten van de oudere bezoek(st)ers. 18-122: VAC-Soest vraagt vrouwen die aktief willen meedenken in advies commissie over woningbouw en buurt- (her)inrichtingsplannen Inlichtingen bij de Vrijwilligers Vaka- ture-bank, Smitsweg 311,12630; dins dag t/m. donderdag 09.00 tot 12.00 uur; in Baarn op afspraak. De Amsterdamse dichter Ed Leeflang leest voor uit eigen werk op zaterdag 1 mei in Kasteel Groeneveld te Baarn. Daar wordt voor de negende achter eenvolgende keer in samenwerking met de Poëziekring "Eemland" een jaarlijk se literaire manifestatie georganiseerd, van 16.00 tot 22.00 uur. Na ontvangst van de deelnemers wordt een tentoonstelling geopend van de Vlaamse schilder Hilde Noël uit Brug ge, waarna Ed Leeflang in de Hasse- laerzaal een poëzie-programma ver zorgt met zang en muziek van Willem Schot. Na het aperitief om 18.00 uur begint het vermaarde dichtersdiner "Poëzie a la Carte", een perfecte maaltijd die wordt afgewisseld met mei-gedichten in het algemeen en 1 mei-gedichten in 't bij zonder. Nadere inlichtingen over het program ma en de kosten zijn verkrijgbaar bij de balie van Kasteel Groeneveld (tel. 02154-20446), waar men ook tijdig kan reserveren, omdat het aantal plaat sen beperkt is. De produktie van deze manifestatie is in handen van Nelleke Streefkerk, Werner Paans en Jan Vis ser. De Soester kunstenares Nadjezjda van Ittersum is een van de deelnemers aan de expositie "Papier Vertier" in Arti et Industriae in Den Haag. Ze is daar pre sent met haar "paper Tigers"-serie, een verzameling van kleur, flair en zuivere fantasie, objecten gemaakt uit geprepa reerd papier en "objets trouvés". Aan de gevel van Arti bewegen zich Nadjezjda's wapperende "Windwap- pers" als multi-kleurige wezens, haar statige "Pandora's Boxes" staan garant voor visuele verrassingen en mysterieu ze assemblages, haar "Tooien op stel ten" steken de draak met de alledaagse eentonigheid. Dit alles als een kunstzin nige autobiografie van een onverbeter lijke bosjutter, samengebracht in een explosie van kleur en vorm. De expositie wordt op 25 april geopend met een papierperformance van Inge borg en Barbarella van Ittersum en is tot en met 13 mei te zien in Arti et Indus triae, Noordeinde 79, Den Haag; dins dag-zaterdag 11.00-17.00 uur; zondag 13.00-17.0Q uur. Voor Poëziekring Eemland zal Mar- greet v.d. Valk op vrijdag 23 april een lezing houden over de dichter J.C. Bloem (1887-1966). Enkele van zijn gedichten zullen worden voorgelezen en besproken. Behalve aan de poëzie van Bloem zal ook aandacht worden besteed aan de biografische achter gronden, speciaal aan de jaren dat Bloem in Amersfoort woonde. Daar over zijn in verschillende archieven boeiende gegevens ontdekt, die een in teressant licht werpen op een aantal ge dichten. De lezing wordt gehouden in 't Juffers gat, Korte Gracht 21, te Amersfoort en begint om 20.00 uur. In verband met de beperkte ruimte is reserveren dringend aanbevolen. Dit kan telefonisch op nummer 033-756507. De 15-jarige Janine Jansen uit Soest heeft op zaterdag voor Pasen de derde plaats behaald bij het Oscar Back-con cours voor jeugdige violisten in Am sterdam. Janine, dochter van Dom-or- ganist Jan Jansen (eertijds organist van de Oude Kerk in Soest), was de jongste deelnemer. Ze komt trouwens uit een zeer muzikale familie, want ook haar moeder Christine en haar broers Maar ten en David zijn muzikaal zeer actief en op hoog niveau. Janine zit nog op school (3-VWO), maar volgt al jaren lessen bij de bekende viooldocente Coosje Wijzenbeek in Hilversum. Kringloopcentrum Parallelweg 7 tel. 18730 Openingstijden: Dinsdag 13.00-17.00 uur; Woensdag 13.00-17.00 uur; Donderdag 13.00-17.00 uur; Zaterdag 10.00-14.00 uur. Spullen brengen: Maandag t/m donderdag 9.00-17.00 uur, vrijdag 9.00-13.00 uur. Spullen ophalen: Na telefonische afspraak. Nu uit voorraad lever baar, honderden titels. dealer voor Soest: CÊLÈ B Mk BÊaudio video Steenhoffstraat 15 - Soest - Tel. 121 32 Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 22 april: Winnaar Jubileumprijs Cannes 1992 en 9 Oscar-nominaties. Wie naar de films kijkt van regisseur James Ivory denkt: die man is op en top Brits. Denk ook maar aan zijn interesse voor India die in veel films tot uiting komt. Toch is Ivory Amerikaan. Zo blijkt maar weer eens dat vaak de blik van een buitenstaander nodig is om een bepaalde maatschappij tot op het bot bloot te leggen. Ivory is daar, samen met zijn vaste producent Ismail Merchant en dito scenario schrijfster Ruth Prawer Jhabvala, uit stekend in geslaagd in. het geval van "Howard's End", zijn derde verfilming van een roman van E.M. Forster (na A Room with a View" en "Maurice"). Voor het huis Howard's End, de spil van het verhaal en de verzoenende fac tor, stond het huis Rooksnest model, waarin Foster heft gewoond van zijn 4e tot zijn 14e jaar. En zoals Flaubert zei: "Madame Bovary, c'est moi", zo mo gen we in Margaret Foster zelf zien. "Just connect" is het thema van het boek Howard's End, dat is Engeland, in handen van de rijken en onbereikbaar voor de armen. Maar het heeft de zorg van alle betrokkenen nodig om niet te verkommeren. De Wilcoxes, de Schle- gels en de Basts zullen de handen ineen moeten slaan om het huis overeind te houden. Ivory en Merchant hebben Forsters ro man weer weten om te zetten in een oogstrelend mooie film. Maar het ster ke van Forsters stof is, dat het daar niet bij blijft. Tijdens al het gebabbel bij de thee ko men wel degelijk universeel menselijke thema's aan de orde. Dat geeft de For- ster-verfilmingen (binnenkort komt er weer een uit: "Where angels fear to thread", van Brideshead-regisseur Charles Sturridge, weer met Helena Bonham Carter) hun eigen niche in de filmgeschiedenis. Aanvang 20.30 uur. Toegang f7,50; le- den/CJP/Pas-65 f 5,-. Reserveren vanaf 19.30 uur. Concert op 25 april Zanger-gitarist Jan van Vlierden. In interviews met bluesartiesten wordt zo nu en dan de vraag gesteld wat de blues eigenlijk is. Meestal antwoordt men dan dat de blues vooral een gevoel is en de uiting daarvan. Vaak een treu rig gevoel over verloren liefde, geldzor gen of slechte leefomstandigheden. Maar de blues kan ook vrolijk zijn, ver halend of vermanend. Wat in ieder ge val zeker is, is dat de blues de belang rijkste volksmuziek is van de zwarte be volking van de Vereniging Staten van Amerika. Met een traditie teruggaand tot de slaventijd en invloeden tot in de hedendaagse jazz, rock, pop en hip hop. Jan van Vlierden, geboren in Soest in 1960, was twaalf toen hij z'n eerste ak koorden leerde spelen op de gitaar van zijn oudere broer. Zijn grootste wens was blueszanger worden, maar carriè res lopen vaak anders dan je je als kind voorstelt. Zo bleef bij Jan de muziek meer hobby dan broodwinning. Hij speelde en zong in verschillende band jes, meest recentelijk in het jazz-combo Bluestrain van de Soester pianist Thom Janus. Solo trad hij vooral op in kleine kring bij feesten en partijen. De blues bleef al die tijd zijn grote liefde. In een uitgebreid programma, met veel gezongen voorbeelden, geeft Jan van Vlierden zijn visie op de blues. In het eerste deel van deze korte cursus ko men vorm en inhoud van de blues aan de orde, aan de hand van het werk van onder andere Big Bill Broonzy, Blind Boy Fuller, Muddy Waters en Elmore James. Jan begeleidt zichzelf hierbij op akoestische gitaar en Dobro. Bij voldoende belangstelling volgt in het najaar een tweede optreden, waarin de geschiedenis van de blues en de in vloed van de blues op andere populaire muziekstijlen aan de orde komen. Aanvang: 14.00 uur. Entree f 7,50; le den/ cjp/pas 65 f 5,-. Reserveren vanal 13.00 uur via tel. 19577.

Soester Courant | 1993 | | pagina 18