o//on UKKER scliociimkcr 'tUjtjc ia ►leumer Krijger (WD) over Lokker (CDA): 'Hij liegt, en dat kan ik bewijzen!' Bedreigde man raakt bewusteloos na klap Vechtpartij op Kerkstraat blijkt storm in glas water Soesters gewond na botsing op de Amsterdamsestraatweg Zorgeloze jaren zijn voor Soest voorbij VYVSI-rVIM Milieugroep Soest maakt zich zorgen om 'chloor per spoor' te vervangen elden? mmer genlijk iACTUEEL f Herdenking gevallenen College wil mini-Hema 't liefst in (aangepast) Lindenhof-complex 2e afdruk MAAK NU KENNIS MET HET ROLGOLFAPPARAAT TEGEN CELLULITE. PAGINA 2 OLLAND B.V. \ND B.V. oard vernield, nbestuurbaar WOENSDAG 21 APRIL 1993 SOESTER COURANT PAGINA 3 Botsing tijdens debat over welzijnsbeleid Onbekende dringt schoolgebouw binnen SCHOEMAKER technische dienst Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Winkels open/dicht op feestdagen TOP-AUTO1S VRAGEN OM TOP-PERSONEEL ALTIJD KEUS UIT 150 MERCEDESSEN MET ERVARING 'Einde aan ongebreidelde groei' MAAK MEER VAN UW WONING OF BEDRIJF! Lokatie-Burgerzaken in de ijskast Gebruik van bermen Stadhouderslaan FOTO VIDEO TV Gemeente nog niet rond met museum Cécile Dreesmann De effectieve methode voor: Opheffing van Cellulite Gladstrijken van vetweefsel Doelgericht AFSLANKEN 'Nieuwe route, oud gevaar' ilen flessluitingen. j vragen wij een 1 5 één-kleurenpersen, 3 is vereist. 0-4294111 levrouw Bleumer en de he en Donkervoort. 11 vaatziekten. Met de infor- lartweek kan men tijdens ng een hartewens van een mkmd in vervulling laten bovenal wordt iedereen op- t hart te laten spreken als de in de deur komt. in een Soesterberger moest iar de garage worden ge it het voertuig onbestuur- worden. De reden daarvan dashboard volledig werd or een kraker. De 'sloop- ïden werden uitgevoerd tuiglaan. EZEN, Keizersgracht 391 6 EJ Amsterdam Een langdurige gemeenteraads vergadering pleegt niet alleen een aanslag op het zitvlees van de poli tici, maar soms ook op de beheer sing van andere lichaamsdelen, zo als de tong. Dat uitte zich vorige week in een pijnlijke botsing tus sen het WD-raadslid Bert Krijger en zijn CDA-collega Jan Pieter Lokker. De raad discussieerde nog eens uitvoe rig over het nieuwe welzijnsbeleid, vast gelegd in de nota "Welzijn zal ons een zorg zijn" (doorgaans afgekort tot het handzamer "Welzorg"). In de nota worden nieuwe uitgangspunten gefor muleerd over de manier waarop, de we gen waarlangs en de mate waarin de ge meente in de toekomst de verschillende welzijnsactiviteiten gaat subsidiëren, compleet met een geheel nieuw toet- sings-systeem, waarbij al die activitei ten worden gewogen en in verschillen de categorieën ondergebracht, dië op hun beurt een uiteenlopende subsidie prioriteit - variërend van noodzakelijk tot niet-noodzakelijk - hebben meege kregen. De operatie is langdurig en achter ge sloten deuren voorbereid in gezamen lijke vergaderingen van de raadscom missie Welzijn en de ambtelijke afde ling WVC. De instellingen hebben er inmiddels ook hun zegje over mogen doen en de gemeenteraad moest vorige week de nota, de (voorlopige) categori e-indeling en het toetsingssysteem offi cieel vaststellen. In beginsel zitten alle fracties in de ge meenteraad wel zo'n beetje op één lijn, maar tot nu toe hebben de WD en Ge meentebelangen flink gesputterd tegen het feit dat nog niet alle welzij ns-activi- teiten in het nieuwe systeem worden opgenomen. De sport, de basiseducatie en nog wat van die zaken - eigenlijk alles wat buiten de portefeuille van welzijns wethouder Frans Kingma valt - komen pas in een later stadium aan de orde, en volgens de WD en Gemeentebelan gen is dat in strijd met de gemaakte af spraken over een "integrale" behande ling, waardoor enkele portefeuillehou ders voorlopig buiten schot blijven. Verknald Volgens Krijger was de discussie daar door helaas toch weer uitgelopen op politiek getouwtrek, waardoor het nieuwe beleid eigenlijk al bij voorbaat verknald was. De WD wilde voor de categorie-indeling dan ook geen ver antwoordelijkheid dragen. Hij kreeg de steun van Elske van Gorkum (GGS), die ook staande hield dat van meet af aan gesproken was over het gehéle wel- zijnsveld. Dat werd hardop bestreden door Jan Pieter Lokker (CDA), die weliswaar eerst vaststelde dat de politieke partijen Bert Krijger zo fijn met elkaar hadden samenge werkt, maar verder opmerkte dat er vanaf het begin uitsluitend gesproken was over "specifieke" gebieden van welzijn. Pas in juli komen de andere ac tiviteiten aan de beurt, en ach, zo'n be zwaar was dat toch niet, want het ging niet om dogma's. "Niet de regels zijn het allerbelangrijkste, maar de mensen voor wie die regels zijn bedoeld. Dat laatste is geen dogma, maar een cre do..." Preekje Lokkers preekje viel helemaal verkeerd bij WD en Gemeentebelangen. Van Gorkum vond nog dat hij niet zo schoolmeesterachtig moest doen, maar Krijger ontstak in toorn, vergat alle par lementaire etiquette en schalde - tot verbijstering van de verblufte collega raadsleden - met luider stemme door de raadzaal: "Hij liegt!", om daaraan ver volgens toe te voegen dat hij dat met de notulen van de besloten bijeenkomsten kon bewijzen. "Ik heb ze hier bij me!" Burgemeester De Widt greep niet in; al le andere fracties hielden zich ook van den domme en Lokker liet al helemaal niets meer van zich horen. De gemoe deren werden echter even snel gesust als ze ontvlamd waren, vooral toen wet houder Kingma vaststelde dat de dis cussie binnen de raadscommissie al zo intensief was geweest. "Dat we niet he lemaal eensgezind zijn is jammer; ik hoop dat dat straks, bij de tweede trap, wel zo is." Volgens Kingma lag de waar heid ergens in het midden: "Er is er wel degelijk integraal gewerkt, zij het niet zo integraal als sommigen beoogd had den". Het raadsvoorstel werd aangenomen - met de stemmen van de WD en Ge meentebelangen tegen. Of Krijger en In het gebouw van de Wethou der de Haanschool in Soester- berg is vorige week een schoon maker met een mes bedreigd en later bewusteloos geslagen. De dader is voortvluchtig. Uit het pand aan de Professor Lorentz- laan wordt niets vermist. De man die werd bedreigd, is een 33-jarige Amersfoorter. Hij was dinsdagmorgen bezig met schoon- maakwerkzaamheden in de hal, toen plotseling een onbekende man met een mes dreigde en geld eiste. De Amersfoorter slaagde erin zich los te rukken, maar kreeg nog wel een klap op zijn achterhoofd. Hij viel daarna bewusteloos op de grond. Toen hij weer bijkwam, was de dader verdwe nen. Op het moment dat de schoonmaker werd aangevallen, was er verder nie mand in het schoolgebouw. Op 30 september vorig jaar werd in de Carolusschool in Soesterberg ook een 33-jarige schoonmaker uit Amersfoort lastiggevallen. De dader riep toen eveneens om geld en gaf de schoonmaker een trap tegen de borst, toen hij de politie had gebeld. Een vechtpartij op de Kerkstraat blijkt achteraf, aldus de politie, een storm in een glas water te zijn geweest. De klappen vielen woensdagavond tegen elven, na dat een fietser tegen een etalage ruit van een garage was gereden. De fietser was één van de vier Soesters die van een voetbalwedstrijd in Amers- Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid 1 Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* foort terugkeerden. Hij zei per ongeluk tegen de ruit te hebben gereden. Vol gens een woordvoerder van de politie was er geen alcohol in het spel. Omdat bij het bedrijf de laatste tijd ver nielingen zijn aangericht, meende de 61-jarige eigenaar wederom met van dalen te maken te hebben. Met zijn 32-jarige zoon stormde hij naar buiten, achter de jongens aan. Op straat ont stond een vechtpartij, waarbij de partij en elkaar volgens de politie met stokken achterna zaten. De zoon van de eige naar moest zich bij de dokter laten be handelen. De politie nam het zestal mee naar het bureau. Daar werd, in aanwezigheid van enkele ouders van de jongens, tot twee uur 's nachts gesproken. Hoewel ze elkaar de schuld gaven, gingen ze na een kop koffie handenschuddend uit el kaar. Volgens de politie zouden de vier jongens een dag later opnieuw langs het bedrijf gaan om met de eigenaar te pra ten. Zij hebben overigens niets te ma ken met de eerder aangerichte vernie lingen. Op advies van de Federatie Midden- en Kleinbedrijf (MKB) zullen de winkels in Soest op Koninginnedag (vrijdag 30 april) en Hemelvaartsdag (donderdag 20 mei) gesloten zijn. Op Bevrijdings dag (woensdag 5 mei) zijn de winkels geopend. Jan Pieter Lokker Lokker voortaan als dikke vrienden door het leven zullen gaan lijkt niet erg waarschijnlijk... Omdat een Mercedes-Benz niet zomaar een auto is, werkt Van Kooy alleen met hoog gekwalificeerd personeel. Perfect geschoolde vakmensen die de meest moderne apparatuur en origineel Mercedes-Benz 'f jl gereedschap gebruiken. Want stand verplicht. Nijverheidsweg 65N Amersfoort, telefoon 033-635174 Twee Soesters en een man uit Nij- kerk zijn vorige week gewond ge raakt bij een aanrijding op de Am sterdamsestraatweg. Bij het onge luk, dat ter hoogte van het Shell- benzinestation gebeurde, waren vijf auto's betrokken. De veroorzaker van het ongeval is een 45-jarige man uit Soest. Hij reed in de richting van Soest en wilde drie stil staande auto's inhalen. Hij raakte de Een droom die u in werkelijkheid tegenkomt in de badkollektie van laanstraat 67 - baarn 02154-15588 j twee auto's voor hem en botste volgens de politie frontaal op een tegenligger uit Nijkerk. In totaal werden vijf auto's be schadigd. De wagens van de Soester man en de Nij kerker raakten total-los. De twee mannen werden met onbekend letsel naar ziekenhuis Gooi-Noord ge bracht. Ook een vijftig-jarige vrouw uit Soest liep verwondingen op. Bij het on geluk waren verder een Soester vrouw van 53 en een 55-jarige Baarnaar be trokken. Zij stonden met hun auto stil op de weg. Ze bleven ongedeerd. Het ongeluk ontstond vorige week dinsdag om ongeveer tien minuten voor half ze ven. De herdenking van de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog vindt op dinsdag 4 mei 's avonds om precies 20.00 uur plaats bij het Monument bij Braamhage aan de Insp. Scheu- derlaan. Medewerking aan deze plechtigheid wordt verleend door het Soester Mannenkoor Apollo. Na de twee minuten stilte en het optre den van het koor geschiedt de bloemlegging, waarna het défilé langs het Monument volgt. De commissie belast met de uitvoe ring van de herdenking dringt er bij de inwoners met klem op aan tijdig aanwezig te zijn bij het Monument, zodat er om 20.00 uur precies abso lute stilte heerst bij de gedenkplaats. De inwoners wordt verder in ver band met de herdenking verzocht 's avonds vanaf 18.00 uur tot zons ondergang de vlaggen halfstok te hangen. "Wat onze financiële positie be treft zijn we duidelijk op een keer punt aangeland, en we moesten vaststellen dat er een einde is ge komen aan de ongebreidelde groei van de uitgaven. We zullen gaten moeten dichten en een keus ma ken tussen lastenverhoging voor de burgers óf de begroting bijstel len, en dat betekent: schrappen." Met die woorden maakte Ries van Log- tenstein (CDA) vorige week bij de be handeling van de Voorjaarsnota duide lijk dat het Soest in de nabije toekomst financieel aanzienlijk minder voor de wind zal gaan dan in de afgelopen jaren het geval was. In de komende jaren komt Soest door verschillende oorza ken - de autonome stijging van de groei, maar vooral de kortingen die de rijks overheid op het gemeentefonds toepast - voor begrotingstekorten te staan. Voor 1994 wordt een tekort becijferd van ruim een half miljoen en in de jaren daarna loopt dat bedrag op tot ruim 700.000 gulden. Daar is met inschake ling van de reserves wel wat aan te doen, maar het signaal is duidelijk: de buik riem moet ook in Soest worden aange haald en voor mooi weer spelen met ge meenschapsgeld is eigenlijk geen ruim te meer. Eerder had Kees Boerkoel (PvdA) al gezegd dat hij verwachtte dat de juist CD A-fractie met voorstellen kwam om het gat in de "verkeerde" begroting van 1993 - met een tekort van 420.000 gul den - te dekken. Ook volgens Loet Jan sen (D66) had het CDA dat tekort ge creëerd, door vorig jaar hardnekkig vast te houden aan het teruggeven van het overschot aan de burgers. Hij vond dat er bij de Voorjaarsnota voortaan strikt de hand gehouden moest worden aan de drie O's (onvoorzienbaar, onaf wendbaar, onuitstelbaar). Gevlinder Neks Blommers (WD) stelde kortweg vast dat er alle aanleiding was voor her bezinning: "We zullen verantwoorde, betaalbare keuzes moeten maken. Het is afgelopen met het gevlinder...", daar mee D66-wethouder Mieke Swinkels - die zo druk is met de voorlichting over de vlinderstand in Soest - een forse steek onder water gevend. "Onze ijzeren wethouder krijgt aan het eind van zijn bewind de wind tegen," schamperde ook Harry Witte (Ge meentebelangen) aan het adres van CDA-wethouder Jan Menne, eerste verantwoordelijke voor het financieel reilen en zeilen van de gemeente. "Hij zal nog heel wat gaten moeten dichten voordat hij de pijp aan Maarten geeft." Volgens Witte, die Menne in dat ver band vergeleek met Margaret That- cher, is Soest financieel ongezond, "en daar waren we niet meer aan gewend." Menne gaf toe dat Soest inderdaad structureel op een financieel keerpunt is aangeland. "Als we wat we hebben willen houden, zonder verluxing, ont komen we niet aan maatregelen." Hij stelde overigens vast dat de gemeente raad ook nog wel een aantal grote wen sen heeft. "Die afweging zal van ons al len de nodige zorgvuldigheid vragen. De situatie is inderdaad niet rooskleu rig, maar we blijven streven naar een sluitende begroting. Dat had Thatcher graag gehad..." De belangstelling van Witte voor de Soester financiën deed hem veel deugd. "Bij een vacature in het College weten we dat er alvast één enthousiasteling langs de lijn klaar staat..." Wensenlijstje De raad boog zich vervolgens over de nota zelf en over een aantal punten van het gebruikelijke wensenlijstje. Boer koel gaf een voorzetje met het voorstel om de 165.000 gulden voor de verhui zing van Radio Soest naar C-drie niet nu al uit te geven, maar dat bedrag te "parkeren" tot het zo ver is, al was het alleen maar om te voorkomen dat de CAl-reserves in de tussentijd zouden worden uitgeput, en het in de begroting voor 1994 op te nemen, zodat een deel van het geld eind volgend jaar wel be schikbaar zal zijn. Wethouder Visser was daar dik tevreden mee, al verweet Van Logtenstein hem nog dat hij deze zaak eigenlijk maar in z'n eentje pro beerde door te drijven, wat Visser in al le toonaarden ontkende. Over de honorering van de garantie subsidie voor de activiteiten in het Ou- derenjaar, waarvoor de ouderenbon- deuren dakkapellen rolluiken ramen schuifpuien horren serres «inbraakwerend «luifels kozijnen hang-en sluitwerk «zonwering 't Driftje is officieel dealer van een TIMMERFABRIEK WERD, VEKA, VEIUX en N0RHIG0. t tLkjtjc Wie méér van z'n huis of bedrijf »il Drif||e 6 3768 ER SOEST maken kiest voor 't Drif Ije. Bezoek onze verrassende showroom! Telefoon: 02155-17201 Ook op zaterdag geopend van 10.00-13.00 uur. (achter winkelcentrum Soest-Zuid) den 16.000 gulden hadden gevraagd, liepen de meningen uiteen. Een sympo sium en de voorlichtingsmarkt konden ermee door volgens de raad, maar de feestmiddag die de Cosbo samen met het Gilde wil organiseren kreeg alleen de steun van het CDA. De andere frac ties vonden dat er in commissieverband nog maar eens over gepraat moest wor den. Na enig vijven en zessen besloot de raad 30.000 gulden beschikbaar te stellen voor een eigen home voor de boog schutters van het Bentinckfonds bij de Peters Baan. De hele raad was het ook eens met het reserveren van gelden uit de opbrengst van de voetbalvelden in Soesterberg voor een nieuw clubge bouw voor de handbalvereniging BDC aan de Henriëtte Blaekweg, om daar mee niet tot volgend jaar te hoeven wachten. De club moet wel snel met een plan komen. 'Kikkeren' Met uitzondering van de WD - werd ook besloten de gereserveerde 125.000 voor het onderzoek naar het diftar-sys- teem geheel beschikbaar te stellen. Neks Blommers meende dat het hele onderzoek maar beter afgeblazen kon worden en dat het zonde was om geld uit te geven voor iets wat toch niet haal baar zou zijn. Volgens wethouder Swin kels "kikkerde" de WD over het dif- tar-onderzoek maar wat heen en weer, want in januari had het raadslid Blaauw geen woord van verzet geuit. "We gaan door; in juli of augustus hebben we een volledig plaatje." De nieuwe plateaus voor de warme- maaltijdvoorziening van Mariënburg (f 33.600) - de oude zijn door de Keu ringsdienst van waren afgekeurd - mo gen er ook komen en dat geldt ook voor het onderhoud van het weiland bij de Kinderboerderij (f 8.300), waartegen het CDA weer'onoverkomelijke be zwaren had. Met de extra kosten voor de verbouwing van de Molensoos en het Kruispunt (f 155.000) had alleen Leidje Tomassen (P.S.) grote moeite. Tomassen pleitte weer wél voor 10.000 gulden voor het jeugdwerk in Soester berg, maar trof geen medestanders. Piano Meest opmerkelijk was nog het verzet van het CDA tegen de 1500 gulden voor de Buma-rechten en het stemmen van de gemeentelijke piano, die het College als een "autonome" uitgave be schouwt. Ries van Logtenstein vond dat onzin, want het instrument - waarop de door wethouder Visser gepromote con certjes in de raadzaal worden gegeven - was zonder medeweten van de raad aangeschaft. "Van wie is-ie eigenlijk? Die moet dan ook de pianostemmer maar betalen." Het ging hem niet om het bedrag, maar om de "zuiverheid in de leer", aldus van Logtenstein. Flauwekul, meende Visser. "Als me neer Van Logtenstein morgen een pia no wint in een tv-quiz zegt-ie ook niet dat de omroep 'm maar moet komen stemmen." Officieel is de piano aange schaft met steun van de Kermispot. De rest van de raad had trouwens geen pro blemen met de uitgave. De bewoners van de Stadhouderslaan hebben van Burgemeester en Wethou ders een brief gekregen over het herstel en onderhoud van de bermen van de Stadhouderslaan. Er is namelijk gecon stateerd dat veel bewoners en bezoe kers niet alleen gebruik maken van de aanwezige inritten om de weg op en af te rijden. Op een aantal plaatsen wordt vrij inten sief gebruik gemaakt van de bermen en voet- en fietspaden. Daardoor wordt schade toegebracht aan de verhardin gen en het groen. Ook uit een oogpunt van verkeersveiligheid vinden Burge meester en Wethouders dat niet ge wenst. De bermen en inritten zullen nu nog maals hersteld worden. Dat heeft echter alleen zin indien de bewoners er geza menlijk op toezien en zorgdragen dat de bermen niet meer door auto's bereden worden. van k.b.film 10X15 cm mal ol glans WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155-12874 - vrijdag Koopavond. Volop gratis parkeergelegenheid. Niet in het leegstaande gebouw van de voormalige Burgerlijke Stand, maar in het nieuwe Linden- hof-complex aan de Van Weede straat moet een mini-Hema ko men. Dat is sinds vorige week offi cieel het standpunt van het College van B. W. De vestiging van het warenhuis - vol gens de "kleine (non-food) formule" - in het gebouw aan de Van Weedestraat 35 (in vroeger tijden de NMB-bank Soest) stuit op bezwaren vanwege de gedachte omvang: 540 vierkante me ter. Dat is heel wat meer dan in de Structuurvisie is voorzien, waarin slechts 300 meter beschikbaar wordt geacht. Om die reden geeft het College de voorkeur aan een mini-Hema in het nieuwe Lindenhof-complex, tussen Nassauplantsoen en Dillenburglaan, waarvoor project-ontwikkelaar Vah- stal een plan heeft ingediend. In dat ge bouw zijn aanzienlijk meer meters be schikbaar. Een complicatie is dat het nog aller minst zeker is dat de nieuwbouw op het Lindenhof-terrein inderdaad doorgang zal vinden, gezien de talrijke bezwaren die vanuit de gemeenteraadscommissie voor Ruimtelijke Ordening onlangs naar voren zijn gebracht. Naar verluidt is Vahstal inmiddels tege moet gekomen aan een aantal van die bezwaren, wat geleid heeft tot een aan passing van het bouwplan. Het zou erop neerkomen dat het totale gebouw wat smaller wordt en dat de zeer omstreden vijfde etage ("penthouse") wordt ge schrapt. Het College gaat ervan uit dat eind 1992 kan worden gestart met de bouw van het Lindenhof-complex en zal vooralsnog afwijzend reageren op het verzoek van de Baarnse project-ont wikkelaar Macéka, die al min of meer "rond" is met de Hema voor een vesti ging in het oude bankgebouw aan de Van Weedestraat en een verzoek om medewerking had ingediend. B. W. vinden dat - gezien het ruimtebeslag - geen goede ontwikkeling. Vahstal op zijn beurt heeft ook al gerui me tijd kontakt met het KBB-concern, waarvan de Hema een onderdeel is. Die kontakten hebben tot dusver niet geleid tot concrete plannen of afspraken, om dat de realisatie van het plan steeds on zeker is geweest. Volgens het College is het gewenst dat Vahstal en de Hema nu op korte termijn een intentie-verklaring opstellen. B. W. wachten die verkla ring nog even af, voordat definitief wordt beslist op het verzoek van Macé ka. Dat plan gaat dus voorlopig de ijs kast in. In tegenstelling tot eerdere berichten is de gemeente Soest nog niet akkoord met de vestiging van het Cécile Drees- mann-museum in het Anna Paulowna- huis. Volgens de afdeling Voorlichting bestaat daarover nog geen zekerheid. De gemeente is wel op de hoogte van de gesprekken tussen de huidige huurder (de galerie van Ton Paauw c.s.) en de Stichting CitaDelle, maar heeft nog geen schriftelijke huuropzegging ont vangen. De besluitvorming over de ver huur van het pand aan de stichting moet plaatsvinden via de betrokken raads commissie en de gemeenteraad, aldus de afdeling Voorlichting. Bel voor een proefbehandeling: Jan de Rooystraat 36 3762 HM Soest Tel. 02155-2 69 14 Tevens schoonheidsbehandeling en pedicure. De Milieugroep Soest maakt zich zorgen over het chloortransport per trein, dat voor een deel over Soester grondgebied loopt. In aan sluiting op de landelijke pro test-actie tegen de chloortrein is de Milieugroep begonnen met het in zamelen van handtekeningen. De NS willen het chloortransport van Delfzijl naar het Botlek-gebied vanaf volgende maand laten verlopen via het Góoi en Amsterdam-zuid. Het nieuwe traject loopt weliswaar voor een kleiner deel over het grondgebied van Soest dan tot nu toe het geval is, en dat zou kunnen betekenen dat er minder risi co's aan verbonden zijn, maar de Mi lieugroep is er niet gerust op. Van B. W. wil ze horen op het Colle ge al officieel op de hoogte is van de nieuwe route en of er voorzorgsmaatre gelen zijn genomen met het oog op eventuele calamiteiten. "Is er een ram penplan en is de bevolking geïnfor meerd wat te doen als er een ongeluk gebeurt? Kan men zich wel beschermen tegen chloorgas als dat bij een ongeluk vrijkomt?" aldus de Milieugroep, die van B. W. een mening vraagt over het chloortransport in een bijzonder dicht bevolkt stedelijk gebied en langs een belangrijk en kwetsbaar natuurgebied. "Wij maken ons zorgen over de gevaren die het chloortransport met zich mee brengt," schrijft secretaris E. Algra. "Dat ongelukken niet louter denkbeel dig zijn blijkt uit een recent gebeuren op het station in Amersfoort met een lek kende wagon met chemicaliën." Alternatieven De Milieugroep sluit zich aan bij de lan delijk actie tegen de chloortrein van o.a. de Vereniging Milieudefensie en de Vereniging tot Behoud van de Wad denzee, die willen dat het chloortrans port op korte termijn wordt beëindigd. In dat verband wordt gewezen op de brochure uit 1990 - "Van keukenzout tot gifcocktail" - waarin economisch en technisch aanvaardbare alternatieven voor chloor worden aangegeven. De ar gumenten daarvoor zijn de laatste jaren alleen maar sterker geworden, meent de Milieugroep, die op bescheiden schaal begonnen is met het inzamelen van handtekeningen van inwoners die het protest tegen de chloortrein willen steunen. Ook in een brief aan Gedeputeerde Staten van Utrecht betuigt de Milieu groep Soest haar steun aan de protesten tegen de chloortrein. Het verplaatsen van de trajecten kan geen oplossing zijn voor de gevaren, meent de Milieu groep. Ze vraagt het provinciebestuur het transport over het grondgebied van Utrecht niet toe te staan en maakt te vens ernstig bezwaar tegen de voorge nomen uitbreiding van de chloorpro- duktie met 100.000 ton per jaar bij Ak- zo-Rotterdam (Botlek), waardoor er geen zicht is op beëindiging van de chloortransporten. vV

Soester Courant | 1993 | | pagina 3