Meningen van lezers IMMI Verlengde Talmalaan verwacht alleen onheil van eenrichtingsverkeer en her-openstelling Programma Koninginnedag Verenigingen moeten vuil op koninginnedag opruimen WOENSDAG 21 APRIL 1993 SOESTER COURANT PAGINA 4 'Raadscommissie Verkeer verwart oorzaak en gevolg' Feestelijke Koninginnedag met PVO Raambilj ettenactie Milieugroep Soest tegen kernenergie Wie vergelijkt leest de Soester Courant vraagt uw aandacht voor: Hinderwetvergunnin gen Ontwerp-hinderwet- vergunning Vrijstelling ex art. 19 WRO le Heeserlaantje 2 Bouwzaken Aangevraagde bouwvergunningen Verleende bouwvergunningen Geen nieuwe activiteiten tijdens Oranjefeest SOESTER COURANT In Memoriam Soest, natuurlijk niet The Talk of the Town Bewoners van de Verlengde Talmalaan hebben met grote bezorgdheid kennis genomen van de 'oplossing' die de raadscommissie Verkeer on langs heeft bedacht voor de verkeersproblemen in Soestdijk. Ze zijn daar verre van gelukkig mee, zoals blijkt uit het onderstaande artikel, dat ge schreven is namens een grote groep bewoners. Inmiddels is het initiatief genomen voor een handtekeningenactie die het gemeentebestuur op an dere gedachten moet brengen. Met de bewoners van de Waldeck Pyr- montlaan - die op soortgelijke wijze het slachtoffer dreigen te worden van de nieuwe verkeersmaatregelen - zijn kontakten gelegd om tot samen werking te komen. Sinds drie jaar is een groot deel van de wijk Soestdijk rustig. Doorgaand oost west/ west-oost verkeer is dankzij de af sluitingen van Verlengde Talmalaan en Waldeck Pyrmontlaan niet mogelijk. Doorgaand verkeer is overigens alleen onmogelijk voor personenauto's. Voor alle andere vervoerwijzen (fietsers, vrachtauto's, etc.) zijn de afsluitingen niet van toepassing. Voor Soestdijk is de huidige situatie een verademing. Kinderen kunnen veilig door de wijk naar school fietsen; gevaarlijke punten, zoals het kruispunt Julianalaan-Wal deck Pyrmontlaan en ook de oversteek bij de Albert Cuyplaan, waar veel aan rijdingen plaatsvonden, bestaan niet meer. In de raadscommissie Verkeer is op 5 april het idee gelanceerd doorgaand personenautoverkeer in Soestdijk weer toe te laten. Waarom, wat zijn de argu menten? Drie jaar geleden is een einde gemaakt aan de onhoudbare verkeers situatie in Soestdijk. In smalle woon straten traden verkeersintensiteiten op die je verwacht op hoofdwegen die daarvoor zijn ingericht of aangelegd. Maatregelen, vond een ieder, waren noodzakelijk. De oplossing werd ge vonden door, naast enkele andere aan vullende maatregelen, doorgaand per sonenautoverkeer in Soestdijk onmo gelijk te maken. Schoolvoorbeeld Nu opnieuw commotie. Bewoners van de Korte Bergstraat/Hellingweg kla gen over het toegenomen verkeer door hun straat. Terecht waarschijnlijk. De raadscommissie Verkeer trekt als con clusie: dan moeten verlengde Talma laan en Waldeck Pyrmontlaan maar weer open voor doorgaand verkeer. Een schoolvoorbeeld van het verwar ren van oorzaak en gevolg. Als Helling- weg en Korte Bergstraat nu te druk zijn door een te veel aan doorgaand perso nenautoverkeer, los je dit probleem niet op door Verlengde Talmalaan en Wal deck Pyrmontlaan weer open te stellen voor doorgaand personenautoverkeer, maar door maatregelen te nemen voor Hellingweg en Korte Bergstraat. Nieuwe wijken worden zó aangelegd dat doorgaand autoverkeer onmogelijk is en veilige woonstraten ontstaan. Ie- i dereen vindt dat logisch. Wijken als Soestdijk zijn ontworpen in een tijd dat van autoverkeer nauwelijks sprake was. Nu de intensiteit van het autoverkeer vele malen is toegenomen, en nog steeds toeneemt, is het noodzakelijk de wegenstructuur van wijken als Soest dijk aan de nieuwe tijd aan te passem Niet alleen omdat er steeds meer auto's komen, maar ook omdat bijvoorbeeld Soestdijk steeds dichter bebouwd wordt (Engendaal, Prinsenhof, Hee- takker, etc.) en omdat er meer ver- keersaantreKkende voorzieningen ko men (bijvoorbeeld het kinderdagver blijf aan de Talmalaan). De raadscommissie wil doorgaand ver keer in Soestdijk weer toelaten. Het zou ondenkbaar zijn dat de raadscommissie met een voorstel komt woonerven in nieuwbouwwijken om te bouVven tot wegen geschikt voor doorgaand ver keer, om daarmee een verkeerspro bleem dat zich ergens voordoet op te lossen. Het voorstel van de raadscommissie leidt tot doorgaand autoverkeer in de woonwijk Soestdijk. De drie jaar gele den aangebrachte afsluitingen moeten verdwijnen en een systeem van éénrich tingsverkeer komt er voor in de plaats. Hoe bedenk je het! Plankgas over de Eng? Stel je voor wat dat gaat betekenen: Niet alleen wordt doorgaand verkeer weer mogelijk, het krijgt nog vrij baan ook. Geen tegenliggers waar je vooraan de kant moet; plankgas over de Eng. Hooguit moet je in de wijk wat omrij den door het éénrichtingsverkeer in woonstraten. Niet alleen wordt Soest dijk weer belast met doorgaand ver keer, ook het verkeer van en naar de wijk zelf wordt erdoor gedwongen rond te rijden in de wijk. Bijvoorbeeld: de be woners van de Heetakker kunnen nu via een stukje Verlengde Talmalaan van en naar hun huis. Zou de Verlengde Talmalaan éénrichtingsverkeer zijn, dan moetemze in éénrichting altijd via de wijk Soestdijk van of naar hun huis. Per saldo wordt het alleen maar druk ker! De raadscommissie heeft dat uiteraard ook in de gaten. Daarom zijn straks aanvullende maatregelen nodig, zo vin den zij. De doorgaande éénrichtings- traten in Soestdijk moeten daarom, vol gens de raadscommissie, worden voor zien van drempels en versmallingen om automobilisten tot kalmte te manen. In eerste instantie zullen de Waldeck Pyr montlaan en de Verlengde Talmalaan eraan moeten geloven. Drempels en versmallingen zijn niet leuk voor auto mobilisten, dus zoeken zij andere rou tes door de wijk, die nog niet zijn voor zien van drempels en versmallingen. Andere woonstraten zullen volgen. Af gezien van de kosten die dat met zich meebrengt (toch gauw honderdduizen den guldens aan reconstructies) zijn er andere nadelen, het karakter van Soest dijk als wijk met oude huizen aan oude lanen verdwijnt. Er voor in de plaats komt een wijk met oude huizen aan nieuwebouw-straten. Onbegrijpelijk Wat de raadscommissie Verkeer nu wil is onbegrijpelijk. Je kunt drie situaties vergelijken: De eerste situatie is die van drie jaar geleden: geen maatregelen, autover keer kiest de kortste route, ongeacht of die route door woonstraten leidt. Au toverkeer wordt niet gedwongen ge bruik te maken van de wegen die zijn in gericht om veel verkeer te verwerken (Dalweg, Beukenlaan, Koningsweg, etc.) Eenrichtingsverkeer houdt in dat au toverkeer niet via de kortste route kan rijden, maar gedwongen wordt in de woonwijk om te rijden. Éénrichtings verkeer houdt doorgaand verkeer niet tegen. Integendeel, het biedt routes die snel te rijden zijn, omdat geen hinder van tegenliggers wordt ondervonden. Het dwingt niet alleen doorgaand ver keer in de woonwijk een langere route te nemen, ook de bewoners van de wijk zelf worden gedwongen langere routes door de wijk te nemen. Hierdoor on- staat een situatie waarbij per saldo méér verkeer door een wijk rijdt dan in een si tuatie zonder maatregelen. Afsluitingen om doorgaand verkeer uit woonstraten te weren betekent dat autoverkeer niet via de kortste route kan rijden, maar gedwpngen wordt ge bruik te maken van de hoofdwegen. Be woners van een woonwijk verlaten deze via de kortste weg naar de hoofdwegen. Afsluitingen in woonwijken leiden tot rustige woonwijken en drukkere hoofd wegen. Sluipverkeer door woonwijken wordt onmogelijk. Hoofdwegen zijn er voor ingericht veel verkeer te verwer ken (voldoende breed, vrijliggende fietspaden, etc.). Fam. V.d. Wal, Fam. Van Zandwijk, mede namens een groot aantal bewo ners van de Verlengde Talmalaan. PVO is druk met de voorbereidin gen voor de activiteiten rondom Ko ninginnedag 1993. Die beginnen voor de muziekvereniging al op don derdag 29 april, 's avonds bij de lam- pionnenoptocht. Op vrijdag 30 april verzorgt PVO 's ochtends eerst de optocht met ver sierde fietsen, die ieder jaar veel be langstelling trekt. De optocht gaat om 10.30 uur van start in het winkel centrum Overhees. 's Avonds vanaf 20.45 uur verzorgt PVO op het Raadhuisplein de jaar lijkse taptoe, waarbij opnieuw grote belangstelling wordt verwacht. Aan de taptoe verlenen ook het fanfare=- orkest Odeon uit Soesterberg, de drum/lyraband Voorwaarts met het show- en majorettekorps Alma uit Zeist hun medewerking. Gezien de samenstelling van de korpsen kan een gevarieerd muziek- en showpro gramma verwacht worden. Het wordt beslist de moeite waard dit evenement bij te wonen. Het ge heel wordt op vakkundige wijze ver licht door de Vrijwillige Brandweer Soest, die ook dit jaar haar mede werking verleent. Alle korpsen gezamenlijk verzorgen de finale van de taptoe. Daarbij wor den o.a. de Brandweermars, Koraal, Taptoe-signaal en ter afsluiting het Wilhelmus ten gehore gebracht. Na tuurlijk wordt het evenement na het Wilhelmus afgesloten met een gran dioos vuurwerk, rond de klok van 22.00 uur. Op 26 april is het zeven jaar geleden dat de kerncentrale in Tsjernobyl ontplof te. Bij die explosie ontsnapte veel meer radio-actief materiaal uit de kern dan lange tijd is aangenomen en de ramp heeft nog steeds vergaande consequen ties voor vele duizenden mensen, het milieu en de economie. Deze "ramp zonder einde" mag niet vergeten worden, vindt de Milieugroep Soest. "Blijvende aandacht is vereist, niet alleen voor de slachtoffers, maar ook voor de herlevende discussie over de toepassing van kernenergie." De Mi lieugroep sluit zich daarom aan bij de Vereniging Milieudefensie, die onlangs het intiatief nam om het Landelijk Plat form Tegen Kernenergie weer bijeen te roepen. De datum van 26 april wordt aangegre pen om opnieuw te wijzen op de geva ren die aan het gebruik van kernenergie verbonden zijn. De Milieugroep Soest neemt aan de actie deel door het ver spreiden en ophangen van raambiljet ten me de tekst: "Hoe lang zullen we le ven... 26 april, 7 jaar Tsjernobyl". Exemplaren van het raambiljet zijn ver krijgbaar bij he secretariaat van de Mi lieugroep Soest, Eikenlaan 16, tel. 16597. Raadhuisplein 1, tel. 93411 Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer '2.27, liggen vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan (en voor A ook bij de dependance pu- bliekszaken in Soesterberg) tijdens de openingsuren, ter inzage de beschik kingen op de verzoeken van: A. Gebr. Lensink Betonwaren, Amersfoortsestraat 66, voor een pro- duktieruimte t.b.v. betonartikelen op het perceel Amersfoortsestraat 66; B. Procar Verkoop B.V., Industrie weg 30-32 voor een inrichting tot het verhandelen van auto-onderhouds middelen en reinigingsmiddelen annex handelsonderneming op de percelen Industrieweg 30-32 en Koningsweg 6. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingediend door: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen die tegen de aanvraag om ver gunning tijdig bezwaren hebben ingediend; d. enige ander belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijze niet (tijdig) in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019,2500 EA 's-Gravenhage, binnen een maand na de dagtekening van deze kennisgeving. Zij die beroep instellen kunnen overeen komstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019,2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is be slist. Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27 ligt vanaf heden op werkdagen van 8 30 tot 12.30 uur, alsmede in de biblio theek aan de Albert Cuyplaan tijdens de openingsuren, ter inzage het ont werp van de beschikking op het verzoek Branson Ultrasonics b.v., Energie weg 2, voor het vervaardigen, testen, en verzenden van industriële reinigings- kunststoflas-apparatuur. (Metaalbe werking, kunststof, elektrotechniek, elektronica) op het perceel Energieweg 2. Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp beschikking kunnen schriftelijk worden in gebracht door de aanvrager en degenen die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar heb ben gemaakt tegen het verzoek om vergun ning en door hen die daartoe redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest. De be zwaarschriften moeten bij het gemeentebe stuur worden ingediend vóór 6 mei 1993. Indien men dat wenst, worden de persoon lijke gegevens van degene die een bezwaar schrift indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijker tijd met het bezwaarschrift bij het gemeente bestuur worden ingediend. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op een daartoe strekkend ver zoek, met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, vrijstelling van het bestemmingsplan le Heeserlaantje 2 te verlenen voor: het gebruik van een gedeelte van het pand le Heeserlaantje 2 als praktijk voor chiropractie. Alvorens een definitieve beslissing zal wor den genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen van af donderdag 22 april 1993 eventuele be zwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn, dagelijks van 8.30 tot 12.30 uur, in het ge meentehuis, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), Raad huisplein 1, ter inzage. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op een daartoe strekkend ver zoek met toepassing van de daarbij ge noemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: het uitbreiden van een woonhuis, De Genestetlaan 3b (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 6 van de Woningwet). Alvorens een definitieve beslissing zal wor den genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen van af donderdag 22 april 1993 eventuele be zwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn, dagelijks van 8.30 tot 12.30 uur, in het ge meentehuis, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), Raad huisplein 1,ter inzage. De volgende bouwaanvragen/meldin- gen zijn ingediend op de aangegeven datum: A.P. Hilhorstweg 10 (93124): bou wen van een werktuigenberging met jongveestal, 5-4-93; Beetzlaan 68 (93170): bouwen van een garage-berging, 6-4-93; Koninginnelaan/Nieuwstraat (93172): bouwen van een schutting, 7-4-93; Pijperpad 14 (93173): plaatsen van een tuinhuisje, 7-4-93; Schoutenkampweg 76 (93174): plaatsen van een dakkapel, 5-4-93; Schoutenkampweg 76 (93175): plaatsen van een dakkapel, 7-4-93; Weegbreestraat 30 (93169): bou wen van een berging, 5-4-93. Deze aanvragen kunt u inzien in het ge meentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), elke werkdag van 8.30 tot 12.30 uur. De volgende bouwvergunningen/mel dingen zijn verleend/geaccepteerd op de aangegeven verzenddatum: Ant. van Leeuwenhoeklaan 21 (93135): uitbreiden van een woonhuis, 7-4-93; Clemensstraat 82a (93080): bouwen van een bijgebouw, 8*-4-93; Heetakker 2 (93147): plaatsen van een berging, 6-4-93; Heetakker 3 (93159): plaatsen van een blokhut, 6-4-93; Kampweg 56 (93141): bouwen van een serre, 8-4-93; Kerkpad N.Z. 48 93164): uitbreiden van een woonhuis, 8-4-93; Kerkpad N.Z. 67 (93060): uitbrei den van een woonhuis, 5-4-93; Koninginnelaan 116 (93061): uit breiden van een woonhuis, 5-4-93; Korte Melmweg 21 (93130): re noveren van een woonhuis, 8-4-93; Lange Brinkweg 25 (93155): ver nieuwen van een woonhuis, 7-4-93; Mercury 209 (93144): plaatsen van een dakkapel, 8-4-93; Schoutenkampweg 16 (93153): uit breiden van een garage, 8-4-93; Stadhouderslaan 25 (93110): plaat sen van een dakkapel, 6-4-93; Van Straelenlaan 6b f92095): plaat sen van een serre-bijkeuken met kelder, 8-4-93. Op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen kunnen belanghebbenden tegen deze beslissingen een bezwaarschrift indie nen. Als u een bezwaarschrift wilt in dienen, dan moet dat bezwaarschrift gericht worden aan Burgemeester en Soest staat op koninginnedag weer bol van de activiteiten. Dat blijkt uit het programmaboekje van het Oranje Comité, dat huis-aan-huis is ver spreid. De festiviteiten beginnen al op donderdag 29 mei met een lam- pionnenoptocht en worden een dag later afgesloten met het traditionele vuurwerk op de Dalweg. Het volledige programma ziet er als volgt uit: •Donderdag 29 april: 21.00 uur Lampionnenoptocht Start vanaf De Driesprong aan de St. Theresiastraat met begeleiding van PVO. De route loopt via de Helling- weg, de Beetzlaan, de Schrikslaan, de Nachtegaalweg, de Merelweg, de Nieuwstraat (oversteken), de Groen van Prinstererstraat, de Thorbecke- straat, de Korte Hartweg, de Hartweg, de Nieuwstraat, de Beetzlaan, de Ma- riastraat, de Van Straelenlaan, de Hel lingweg en de St. Theresiastraat. •Vrijdag 30 april: 09.00 uur Natuurfietstocht Start (van 9.00 tot 10.00 en van 13.00 tot 14.00 uur) vanaf de gemeentelijke kwekerij aan de Molenstraat. De deel nemers krijgen een routebeschrijving. 10.00 uur Paardensport Springkampioenschap van Soest, best- gaand rij pony, bestgaand rijpaard en hoogste sprong van Soest bij manege Eldorado aan de Bosstraat. 10.30 uur Fietsoptocht Start met PVO vanaf winkelcentrum Overhees aan de Tamboerijn. Deelna me is gratis. Bestemd voor kinderen van vier tot en met tien jaar. De route loopt via de Tamboerijn, de Di Lassostraat, de Bazuin, de Cimbaal, de Di Lasso straat, de Klarinet, de Spinet, de Di Las sostraat, de Draailier, de Gemshoorn en de Kornet 11.00 uur Stratenloop Start en finish aan de St. Willibrordus- straat. De recreatieloop gaat over 4.500 meter. Deelname kost 2,50 gulden. 11.00 uur Oranje Vrijmarkt Met de meest uiteenlopende artikelen voor een schappelijke prijs. De Vrij markt wordt, zoals ieder jaar, georgani seerd door de Stichting Welzijnswerk Soest en gehouden op de Eng. 11.00 uur Kinderboerderij Diverse activiteiten op kinderboerderij De Vrije Teugel aan het Vedelaarpad met onder anderen Hakim van Sesam straat, Knoert, Samba Salad, olifanten en kamelen. De toegang kost drie gul den per persoon. 16.00 uur Oranje-bal Oranje-bal in Bos en Duin aan de Bos straat met live-mzuiek. De toegang is gratis. 19.30 uur Oranje-disco Voor tieners van twaalf tot en met vijf tien jaar in buurthuis De Praatpaal aan de Smitsweg. De toegang kost twee gul den voor leden en drie gulden voor niet- leden. 20.00 uur Bingo Vijverhof Oranje-bingo in dienstencentrum De Vijverhof aan de Klarinet. Deelname kost vijf gulden per persoon. 20.45 uur Taptoe Feestelijke taptoe op het Raadhuisplein met medewerking van PVO, Odeon, Voorwaarts, Arma en de Vrijwillige Brandweer Soest. 22.00 uur Vuurwerk Vuurwerk aan de Dalweg, tegenover het gemeentehuis. •Zaterdag 1 mei: 20.00 uur Bingo De Vangrail Oranje-bingo in buurthuis De Vangrail aan de Nachtegaalweg. Wethouders van Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Het bezwaarschrift moet binnen dertig dagen na de ver zenddatum van de beslissing worden ingediend. De stukken kunt u inzien in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1, af deling Ruimtelijke Ordening en Bouw zaken (balie Bouwzaken), elke werk dag van 8.30 tot 12.30 uur. Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57-3760 AB Soest Openingsti|den: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. Instellingen die op koninginnedag evenementen organiseren, moeten voortaan nog dezelfde dag de rom mel opruimen. Dat hebben burge meester en wethouders bepaald naar aanleiding van klachten van uit de bevolking. Tot dusver werden de containers met afval pas een dag later afgevoerd. Dat leidde er vrijwel steeds toe dat bewo ners in de omgeving last hadden van zwerfvuil dat uit de containers was ge vallen. Dat betekende weer dat de afdeling rei niging en vervoer van de gemeente werd ingeschakeld en het vuil opruim de. Dat hield op zijn beurt weer in dat de gemeente extra kosten maakte, want in de begrotingen voor de oranje-festivi teiten had de gemeente al geld beschik baar gesteld voor het opruimen van het afval. Daarom is aan de instellingen en het Oranje Comité de voorwaarde gesteld, dat het afval op koninginnedag wordt opgeruimd. Als de gemeente toch moet opdraven om zwerfvuil weg te halen, zullen de kosten daarvan worden door berekend aan de organisatoren van het betreffende evenement. Eenmaal veilig achter de liguster en in middels ook voor zichzelf een vreemde, nam hij de laatste hindernis, de hoge opstap voor de toegangsdeur. Eenmaal binnen en glas rondom, toch door niemand meer gezien. Zijn eigen grauwheid één met die van het interieur. Zich geborgen wanend in de wurgende omhelzing van de bar. In zijn zak de munten afgetast... Hij was goed voor vier borrels en met de vijfde van het huis verzekerd van het ge bied der vergetelheid. Zijn grip steviger om het glas dan op zijn leven. Met elke slok nam hij een illusionair be sluit, maar... hij nam de afstap niet... In zijn zak vond men tweevijfentwintig, goed voor de met de laatste wilskracht niét genomen troost. Achter de liguster sloot men zijn ogen. 'Café De Naald' is niet meer... C. Kuiphof De proef met de OV-taxi van Soest naar Soesterberg vice versa gaat niet door, zo lezen we in de Soester Courant van woensdag 7 april jl. 's Avonds en op zon- en feestdagen kunnen we straks dus niet meer per openbaar vervoer van Soest naar Soesterberg of omgekeerd. De proef is te duur. "Het blijft tenslotte gemeenschapsgeld," aldus een ver- woorder van de tegenstanders. Wel lees ik in dezelfde editie dat er f 125.000,- beschikbaar komt voor een onderzoek naar het zgn. diftar-systeem, een systeem waarbij het aangeboden huisvuil wordt gewogen en waarbij men per kg huisvuil wordt aangeslagen. Het onderzoek alleen al moet dus f 125.000,- kosten en de algehele in voering ervan zal denk ik een veelvoud van dit bedrag zijn. Volgens een eerder uitgebracht rapport zou dit systeem echter op den duur kunnen leiden tot 40, zelfs tot 60% minder afval en dat gaat de gemeente veel geld schelen. In beide zaken lees ik alleen maar over geld, terwijl ik niet begrepen heb dat Soest een arme gemeente is. Wel lees ik steeds dat Soest milieuvriendelijk is of althans wil zijn. Een paar jaar geleden werden we geze gend met de SULO, een reusachtige container die je in je kleine achtertuintje echt overal in de weg staat en bovendien veel te groot is voor mensen die niet zo veel afval produceren. Ruilen voor een kleine blijkt echter heel moeilijk in Soest, want deze zijn hier alleen voor in validen bestemd. Dat grote bakken meer milieu-onvriendelijk plastic be vatten en wellicht ook afvalbevorde- rend werken schijnt geen punt te zijn. Na veel moeite is het me destijds dan toch gelukt om de grote bak voor een kleine omgewisseld te krijgen. Deze zgn. kleine bak is overigens nog steeds een gigant en als ik hem dan ook eens vergeet bij de boom te zetten is er niets aan de hand, want vier weken afval kan hij ook nog makkelijk verwerken. Zou het nu niet mogelijk zijn de inwo ners van Soest in de gelegenheid te stel len hun grote afvalbak voor een kleine om te wisselen? Mensen met een kleine bak kunnen dan in een lager tarief wor den aangeslagen. Op deze manier wordt het zuiniger met afval omgaan ook gestimuleerd en hoeft er niet weer een uiterst duur systeem ingevoerd te worden. Ik ben namelijk bang dat ik straks naast de oude gegalvaniseerde bak ook nog twee overbodig geworden plastic bakken in mijn schuurtje heb staan. Nee, in dat weegsysteem heb ik absoluut geen vertrouwen. Een aardige nouveauté voor een 'milieuvriendelij ke' gemeente, maar in de praktijk een bron van ergernis, want wie garandeert mij dat er niet een aardige buurtbewon- der en passant een zakje vuil in mijn bak bij de boom gooit, of dat ik dat niet zal doen? Nee, die f 125.000,- lijkt mij weggegooid geld en zou veel beter aan gewend kunnen worden ten behoeve van de OV-taxi. Het wordt in Soest de niet-autorijders wel erg moeilijk gemaakt om bij hun principe te blijven, 's Avonds en op zondag kan ik als niet-autobezitter niet meer per bus naar mijn oude vader in De Bilt en mijn tuinafval moet een maand voor mijn huisdeur blijven lig gen. Toevallig is er deze week nl. een flinke struik uit onze tuin gerooid die helaas te groot voor de GFT-bak bleek. Toen ik mij vanmorgen per telefoon tot de ge meente richtte met de vraag wanneer grootvuil in onze straat kon worden op gehaald, bleek dat pas over vier weken te zijn. Hem zelf naar De Schans bren gen bleek ook een mogelijkheid, maar ik heb geen auto. Denkt het gemeentebestuur wel echt zo milieuvriendelijk? Ik geloof er niets van. Als het milieu je inderdaad een zorg is, hoe is het dan mogelijk dat je een enorm gebouw als het nieuwe ge meentehuis is, helemaal wit laat verven en hoe kan je dan een rond te pompen waterpartij laten aanleggen, die een aanzienlijk deel van het totale energie verbruik van het gemeentehuis voor haar rekening neemt? In de; Soester Courant van deze week lees ik dat wethouder Swinkels het straks gereorganiseerde Spullenhulp als een 'paradepaardje' ziet. Ineens wist ik het. Het gaat niet in de eerste plaats om het milieu, nee het gaat om de 'para- depaardjes' waar je als bestuurder van de gemeente mee voor de dag kunt ko men. Nou en dan denk ik dat er vast nog heel wat 'milieuvriendelijke' bedrijven in ons land zijn, die het oog op dit soort ge meentes hebben laten vallen om hun peperdure nieuwigheidjes aan te slijten. Mar Visser De commissie algemene bestuursza ken, zeg maar de minigemeenteraad, heeft gesproken: een drankje mag weer. De leden van de Stuurgroep Al- coholmatigingsbeleid zullen nu waar schijnlijk met een kater zitten, want ook al zullen ze geen moment de illu sie hebben gehad dat ze zelf echt ge tapt waren door het doel dat zij zich gesteld hadden, ze noteerden hier en daar toch een succesje, hielden ze zich zelf voor. Het terugdringen van het drankge bruik is op zich een loffelijk streven. Dat zal niemand ontkennen. Het ge vaar van de stuurgroep schuilt echter in het steeds meer willen. Geen drank natuurlijk, maar resultaten. De leden mogen er na kritiek bij eerdere gele genheden dan wel op wijzen dat wal hen betreft van een drooglegging van Soest geen sprake is, daar lijkt het toch wel verdacht veel op als je geen gele genheid onbenut laat om uit te dragen dat de gemeente het goede voorbeeld moet geven. Laten we eerlijk zijn, dal komt er toch gewoon op neer dat de gemeente helemaal niet moet schen ken. Dan kun je toch moeilijk staande houden dat het uitsluitend om mati ging gaat. Het is mijns inziens een wat overmoe dige veronderstelling van de Stuur groep dat iedereen dit pikt. Immers, de meeste mensen zijn zelf heel goed in staat te bepalen tot hoever zij kun nen gaan als het om drankgebruik gaat. Voor wie dat niet kan, helpt geen enkele poging van welke stuurgroep ook om hem of haar te laten matigen. De Stuurgroep heeft bij een aantal mensen de indruk gewekt dat ze hen de eigen verantwoordelijkheid uil handen wil nemen. Zo van: om te voorkomen dat je misschien ooit een keer meer zal drinken dan je van plan was, hebben wij als Stuurgroep alvast voor je bepaald dat dit voorkomen moet worden. In het geval van de ge meente door helemaal niet te schen ken en waar mogelijk in andere gele genheden het schenken van alcohol op z'n minst zoveel mogelijk te beperken. Nu heeft de Stuurgroep in Soest niet alleen de commissie algemene be stuurszaken op haar weg gevonden, een aantal publikaties van de laatste tijd werkt ook niet bepaald mee om het drankgebruik terug te dringen dan wel onmogelijk te maken. In steeds meer publikaties van achtenswaardige en onverdachte wetenschappers wordt er melding van gemaakt dat een bor rel, zelfs een stevige, juist heel goed is om hart- en vaatziekten tegen te gaan. Die aspecten heb ik steeds gemist bij de Stuurgroep, maar ja, zoiets komt natuurlijk niet van pas als je je met ma tigen bezighoudt. Of het werk van de Stuurgroep werke lijk iets heeft uitgehaald, zal wel nooit helemaal duidelijk worden. Waar dat wel het geval is, kun je je afvragen voor hoelang. De Stuurgroep zal, net als zoveel andere groepen en commis sies, geen eeuwig leven beschoren zijn. Voorzichtig manoeuvrerend kan ze het misschien nog wel een tijdje uitzin gen, maar ze zal steeds voor ogen moe ten houden dat ze niet zelfs maar de schijn opwekt drammerig, betweterig en betuttelend bezig te zijn. In dat ge val kon het effect van het werk van de stuurgroep zelfs wel eens averechts werken. Voor hen die als onderdeel van een goed gesprek, een gezellig feest of na een vermoeiende dag een glaasje alco hol op prijs stellen, moet die gelegen heid gewoon blijven bestaan. Want niet het drinken is af te keuren, maar het niet maat kunnen houden. Soms heb ik het gevoel dat de Stuurgroep Alcohohnatigingsbeleid dat zelf ook niet kan als ze ontkent eigenlijk aan drooglegging te werken, maar toch laat weten 'dat die en die' toch het goe de voorbeeld zouden moeten geven. En zegt u, luisteraars, nu eens eerlijk: u drinkt toch ook liever een glas Moe zelwijn dan een glaasje Rijnwater...? J.v.S. Radio Soest, 18-4-93

Soester Courant | 1993 | | pagina 4