IJIJll AKTIE AKTIE 495 IJIJR Hulleman optiek De Sprong C 30 X 45 lichting st Bishondjes aan de wandel in de duinen Studio Karla Karwoczik SOESTERBERG/ illem Van Oosten fotoservice MINIPOSTER illem Van Oosten fotoservice iin Koninginnedag Soesterberg Nieuws van Soesterbergs Belang mtrum Soesterbergs Oranje Comité wil 'Cornelis Odijklaan' Turkse vrouwen halen zwemdiploma Nederlandse kinderen welkom bij Turks kinderfeest -^2ü^A/0ENSDAG 28 APRIL 1993 UIT EIGEN LAB Bassets Fauve de Bretagne-club vergadert 9p uw bord. 1! ^lichting. Geen groen tussen parkeerhavens en huis Soesterbergse Auto leeggehaald op carpoolplaats Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Op donderdag 29 en vrijdag 30 april uw juwelier - vakman in de regio Gemeente offert groen niet voor parkeerplaats op fcGARDENA* ;t 2 28 Festiviteiten in Soesterberg op woensdag 5 mei SOEST Cosmetica a la carte Heren beauty-arrangement Shiseido's estherapie Bruidsarrangement Maria Galland's modellage methodes Zonnebank Instituut voor gezichts- en lichaamsverzorging Burg. Grothestraat 25 - Telefoon 02155 - 2 04 88 Ritueel slachten weer in Slachthuis Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Zaterdag 1 mei in de Open Hof CATERING SOESTER COURANT PAGINA 11 1 UUR FOTOSERVICE, OOK NABESTELLINGEN ZELF KLEURVERGROTEN T/M 28X35 CM VAN WEEDESTRAAT 147 - SOEST - TELEFOON 02155 - 25942 1 UUR FOTOSERVICE, OOK NABESTELLINGEN KLEURVERGROTEN T/M 30X45 CM, UIT EIGEN LAB SOESTERBERGSESTRAAT 57 - SOEST-ZUID - TELEFOON 02155 IJ .1 lever levertijd 24 uur AKTIE T/M 31 MEI '93 19 mei natuurlijk in de keuken. :rse gerechten en groot iken van een 3 saladeschotels? n gewenst. 7 stijden: - zondag van 15.00 - 20.00 uur gs gesloten Het waren er uiteindelijk maar een stuk of twintig, maar de Bassets Fauve de Bretagne - zoals de officiële naam van deze bijzondere hondesoort luidt - waren zondag goed vertegen woordigd in de Soester Duinen. De bazen en bazinnen hiel den in het gelijknamige restaurant hun jaarvergadering, en de liwe beestjes mochten daar ook bij zijn. Wel werden ze vooraf even uitgelaten in de duinen, waar ze even lekker mochten Ten. De Basset Fauve de Bretagne is niet zomaar een hond. Hij komt met name voor in Bretagne (uiteraard), maar ook in Nederland en Denemarken bestaat een "bloedlijn". In ons land zijn er ongeveer 800 exemplaren, en een niet onaanzien lijk aantal daarvan is verenigd in de Nederlandse Basset Fau ve de Bretagne-club. De Basset F. de B. staat bekend als een intelligente jachthond, en volgens de bazen is-ie ook heel lief. ilGARDENA' De spot s zeer geschikt voor Ie gerichte belichting 'art tuinitems die i extra wilt «nadrukken. BRILLEN - OOGMETtNG - CONTACTLENZEN Optometrist O.V. - Contacttensspecialist A.N.V.G. BURG. GROTHESTRAAT10 - 3761 CM SOESTDIJK - TEL. 02155- 1 38 59 's Maandags gesloten. Op de Professor Lorentzlaan in Soes- terberg zal geen groenvoorziening worden aangelegd tussen de parkeer plaatsen en de woningen. Mevrouw W.H. Cremer had daarom gevraagd tijdens de periodieke praat avond met burgemeester en wethou ders. De Soesterbergse zei overlast te ondervinden van de geparkeerde auto's en stelde daarom voor struiken te plan ten tussen de parkeerhavens en haar woning. Volgens de gemeente is dat niet moge lijk, omdat de trottoirs dan te smal wor den. Op de carpoolplaats aan de Richelle- weg in Soesterberg is vorige week een auto leeggehaald. De inbreker nam een compressor, een lasapparaat, een flex en, een haspel mee. De totale waarde wordt geschat op tweeduizend gulden. De spullen zijn eigendom van een be drijf uit Alphen aan de Rijn. Een Soes ter deed aangifte van de diefstal die donderdag op klaarlichte dag werd ge pleegd. Donderdag 29 april 18.50 uur Stratenloop op het Dorpsplein met prijsuit reiking om 21.00 uur. 21.15 uur Lampionnenoptocht met start en finish op het Dorpsplein. 22.15 uur Dropping voor kinderen vanaf 12 jaar. Vertrek per geblindeerde bus en terugkomst om circa 0.30 uur op het Dorps plein. De ploegen mogen maximaal uit acht perso nen bestaan. Vrijdag 30 april 08.00 uur reveille Odeon door het dorp. 08.00 uur Uitreiken ballnnen in het Dorpshuis (tot 8.45 uur). 08.45 uur Toespraak burgemeester Hans de Widt. 09>00 uur Zeskamp op het Dorps plein (tot 1.30 uur) 09.00 uur Jaarmarkt aan de Ban- ningstraat. 09.30 uur Kinderfeest in het Dorps huis. 10.00 uur Koffiedrinken in de Drie Eiken. 12.00 uur Modelbouwen (Kamp weg). 12.30 uur Springkussen voor de jeugd. 13.00 uur Klaverjassen in de Drie Eiken. 14.00 uur Zwarte markt voor kin deren. 17.30 uur Prijsuitreiking dropping (Dorpsplein). 18.00 uur Warme Hammenfeest met onder anderen Der Hinterfelder Tiroler Ka pel en Go Yellow (20.30 uur) 19.30 uur Bridgedrive in de Drie Eiken. 20.00 uur Pantoffeldisco in het Dorpshuis. 22.00 uur Sluiting koninginnedag. Onze nieuwe voorjaarscollectie ligt klaar: Eigen ontwerp 14k 18k gouden ringen met Saffier Robijn Smaragd Brillant gouden armbanden; colliers e.v.a. gouden sieraden in diverse steensoorten Lange Brinkweg 66 - 3764 AN Soest - Tel. 02155-13042 De groenstrook aan de Kamerlingh Onneslaan in Soesterberg zal niet deels worden opgeofferd voor par keerplaatsen. Volgens de gemeente zou dat niet bijdragen aan een betere bereikbaarheid van het fietspad. Mevrouw G. van Rheenen van de Ka merlingh Onneslaan is het niet met de gemeente eens. Zij klaagde twee maan den geleden tijdens de praatavond met burgemeester en wethouders over de slechte toegang tot het fietspad. Vol gens haar zijn de geparkeerde auto's daar debet aan. Ze vroeg dan ook de parkeerhavens te verplaatsen naar de overzijde van de weg, waar een groenstrook ligt. De ge meente is er echter niet zo happig op om groenvoorzieningen op te offeren aan parkeerplaatsen en ziet bovendien de noodzaak er niet van in. Dat is me vrouw Van Rheenen dan ook schrifte lijk meegedeeld. GARDEN A" De paddestoellamp Bedoeld als sfeerma ker waar u dat wenst, bijvoorbeeld bij een bloembed, een vijver of fontein. 3 delige paddestoellampset aktieprljs 249,- 5 delige paddestoellampset aktieprljs 398,- lightline i Bus-actie Met ingang van 23 mei veranderen de islijnen. Dat betekent voor Soester- :rg 's avonds en in de weekenden geen isverbindingen meer met Soest...! De ^ereniging Soesterbergs Belang (VSB) leeft de politiek van Soest uitgenodigd Kt eens duidelijk te maken. Ze kwa- Het CDA, PvdA en de WD. Kennelijk bestaat Soesterberg niet voor le andere vier partijen. tDA en WD hadden de mogelijkheid bm dit nog voor ons dorp te redden. Op woor hen gegronde redenen hebben ze Hit afgekapt, onder protest van de fcvdA. Fel werd hen gevraagd welk al ternatief zij dan nog voor Soesterberg padden. Geen...! Dit was teveel voor de nestor van de ge- neenteraad, Cees Verheus (fractie- R/oorzitter CDA). Met stemverheffing peloofde hij dat het CDA en de WD jeen initiatiefvoorstel aan de gemeente- Jraad gaan voorleggen om te komen tot Peen redelijk openbaar vervoer 's avonds r en in de weekenden voor Soesterberg naar Soest v.v. De VSB blijft hierop at- I tent. B&W en Soesterberg B&W van de gemeente Soest komen regelmatig in Soesterberg praten. De opkomst is per keer groter, de spreek tijd wordt daardoor geringer. Helaas gaan velen dan met een ontevreden ge voel naar huis. De VSB heeft B&W gevraagd meer tijd voor Soesterberg te nemen, omdat zij meent dat zij meer zijn dan een wijk van Soest. "We zijn een dorp met onze ei gen vragen en problemen en dat kan men nooit in een uur bepraten", aldus de VSB. B&W hebben positief op dit voorstel gereageerd. Weekmarkt Tijdens de weekmarkt, elke woensdag morgen, was er een gedrang nabij gara ge Ekris. Auto's wilden benzine tanken en voetgangers en fietsers slipten daar tussendoor. "Levensgevaarlijke situa ties", aldus de reacties. De VSB vroeg B&W in augustus 1992 hier iets aan te willen doen. Toen hierop geen reactie kwam vroeg de VSB dit nog eens mondeling op een hoorzitting in Soesterberg, en nu met succes. In middels is de markt enkele meters in de richting van 't Zwaantje opgeschoven. Speelplekkenplan "Ga maar mooi buiten spelen." Een be kende kreet van heel wat ouders. Maar dan moet zo'n speelplek er wél zijn! Ook op dit verzoek van de VSB werd door B&W positief gereageerd. Teke ningen, gesprekken, brieven, velen hebben dit gezien en gehoord. Binnen kort worden nieuwe speelplekken aan gelegd en bestaande plekken van nieu we speelattributen voorzien. Bezwaren werden gehoord. Men is bang dat de oudere jeugd hiervan ge bruik zal maken met gevolg vernielin gen en overlast. De VSB meent dat de oudere jeugd iets anders zoekt en wij met elkaar in staat moeten zijn zulke misstanden te voorkomen. Oudere jeugd De VSB meent dat de oudere jeugd in Soesterberg terecht ageert tegen de weinige ontspanningsmogelijkheden. Om die reden heeft de VSB een verzoek aan B&W gericht om een skateboard terrein voor hen aan te leggen op het stuk grond aan de Kampweg/Ban- ningstraat, en dit te voorzien van bas ketbal-palen en enkele zitbanken. Urnen-muur Naast het begraven kennen we ook het cremeren van de doden. In Soesterberg is men tot op heden v.w.b. een laatste rustplaats na crematie aangewezen op plaatsen buiten het dorp. Voor velen is het een goede zaak te we ten dat waar je eens leefde en woonde ook op deze wijze 'begraven' mag wor den. Voor de nabestaanden is die laat ste rustplaats dan niet meer zo ver weg om nog even in gedachten verbonden te zijn. De VSB heeft B&W Soest gevraagd een urnenmuur op de Algemene Begraaf plaats in te richten. Hierop werd posi tief gereageerd. Nu gaat dit verzoek naar de Gemeente Zeist, aangezien de begraafplaats in die gemeente ligt. Het is ook bekend dat de R.K. parochie te Soesterberg eenzelfde verzoek heeft gericht voor de begraafplaats achter de plaatselijke R.K. Kerk. Huurverhoging Vorig jaar lanceerde de VSB een actie tegen huurverhoging. Op grond van een uitspraak van de kantonrechter in Enschede was er een mogelijkheid om in beroep te gaan tegen huurverhoging. Deze mogelijkheden zijn voor Soester berg hetzelfde. Een juiste procedure hierin vergt een goede studie en tijd. Een lid van de VSB werd (onterecht) aangeslagen voor huurverhoging. De VSB heeft daarop een juridische proce dure in werking gezet. Buurtpreventie Buurtpreventie is een afspraak tussen buurtbewoners om attent te zijn op on gewenste zaken die in hun straat of wijk gebeuren. In enkele straten van Soes terberg is dit reeds ingevoerd. De VSB kreeg enkele verzoeken om dit ook voor andere straten op te starten. De gemeente Soest is daarop benaderd en binnenkort zal men ook hiervan meer horen. Wie (eventueel met meer bewoners van straat of plein) van mening is dat dit van belang is, kan dat opgeven bij de VSB, Postbus 126, 3769 ZJ Soesterberg. Wog-wijs Ondanks de gewijzigde plattegronds borden voor Soesterberg blijft men als vreemdeling zoeken naar bijvoorbeeld de tennisbaan of de skischool. De win keliers in de Rademakerstraat weten daarvan mee te spreken. Om die reden staat op de winkeldeur: "We zijn geen VW." De VSB werd gevraagd hieraan iets te doen. Dat is gebeurd. In een rapport aan B&W zijn alle belangrijke locaties in Soesterberg via aanwijzingsborden in kaart gebracht. Het is nu wachten op de uitvoering. Regio-nieuws Enkele maanden geleden eindigde de bezorging van de huis-aan-huiskrant 'de Zeister Nieuwsbode'. Gezien de ve le reacties die bij de VSB binnen kwa men bleek dat men deze krant node miste. Na veel aandrang ging de directie van het blad ermee akkoord om elke dinsdag en donderdag honderd kranten in het Dorpshuis te deponeren. Het is nu zo dat deze honderd kranten en ook de vele Soester Couranten na enkele minuten in vele handen zijn ver dwenen. De VSB heeft de redactie te Zeist gevraagd het aantal van honderd kranten drastisch te verhogen. Verzetsbuurt? Op verzoek van het Oranje Comité heeft ook de VSB gevraagd straatna men te willen geven aan twee overleden verzetsmannen uit Soesterberg. Voor gesteld is het Zwarte Wegje te vernoe men naar Andries Stemerding en de verbindingsweg tussen de Kampweg en de Gen. Winkelmanstraat naar Corne- lis Odijk. Met Van Angeren zijn zij de drie Soesterbergers die als leden van het verzet hun leven gaven voor de strijd. Nieuwe wijkagent Soesterberg heeft een nieuwe wijk agent: de heer Oosterbaan. De VSB wil graag met deze nieuwe gezagsdrager kennis maken. Hij is uitgenodigd op de vergadering van de VSB op woensdag 19 mei a.s. Ook de inwoners van Soes terberg zijn hierbij van harte welkom. Het Dorpshuis is op die datum van 19.00 tot 20.00 uur gereserveerd. In Soesterberg worden op woensdag 5 mei diverse activiteiten gehouden in verband met de bevrijding op die dag in 1945. Ze vinden plaats of beginnen op het Dorpsplein. Het programma ziet er als volgt uit: 10.30 uur Straattekenen. 11.30 uur Rad van Avontuur. 12.00 uur Prijsuitreiking straatteke nen. 13.00 uur Kinderfilm. 13.00 uur Fietspuzzeltocht. 17.00 uur Prijsuitreiking fietspuzzel tocht. Soesterberg kent drie verzetsmen sen die hun leven voor de vrijheid gaven. Dat waren Van Angeren, Stemerding en Odijk. Opdat Soes terberg deze namen nooit zou ver geten, kent men reeds de "Van An- gerenstraat'. Een voorstel om het Zwarte Weggetje om te dopen in de 'Van Stemerding- laan', is door het Oranje Comité bij de B&W Soest ingediend. Dan blijft nog over Cornelis Odijk, geboren op 7 mei 1913. Een paardenliefhebber bij uit stek. Zijn beroep werd dan ook pikeur. In 1940 sloot hij zich aan bij het verzet. Om aan de greep van de Duitsers te ont komen verhuisde hij diverse malen. Te gen het eind van de oorlog was hij sec tiecommandant van een verzetsafde- ling. In die periode werd hij chauffeur van Z.K.H. Prins Bernhard. Dat was een verantwoordelijke- en ook een eretaak. Op zijn verjaardag, 7 mei 1945, werd hij in de Marnixlaan te Utrecht door een Duitse officier doodgeschoten. Het Oranje Comité Soesterberg heeft B&W Soest gevraagd de zogenaamde Kamp dwarsweg als een posthuum eerbewijs te willen wijzigen in de Cornelis Odijk laan. De 33 van Soesterberg Zoals de Grebbeberg verbonden is aan Rhenen, de Waalsdorpervlakte aan Den Haag, zo meent het Oranje Comité Soesterberg dat de 33 van Soesterberg verbonden zijn aan het dorp Soester berg: opdat men nooit zal vergeten dat op donderdag 19 november 1942 on schuldig bloed op het grondgebied van Soesterberg werd vergoten. Op 4 mei worden al die 33 namen ge noemd en hun leeftijd. Bii dat horen van soortgelijke namen en leeftijden gaan de gedachten naar Noord-Ierland, de Balkanlanden, de Golfoorlog, Irak, Indonesië enz. enz. Het gaat niet om de 33 van Soesterberg, het gaa( erom dat Nederlanders van nu door hen attent blijven op de vrijheid. 4 mei-herdenking Door een foutje is op blz. 14 van het Oranjeboekje de herdenkingsbijeen komst op 4 mei niet opgenomen, 's Avonds om 19.00 uur is er in de gere formeerde kerk een herdenkingsbij eenkomst. Daaraan werken mee leer lingen van de Postiljonschool. mw. Goor (orgel), mw. Sielhorst (fluit) en hetChr. Gemengd Koor Sursum Corda uit Soest o.l.v. dhr. Meijer. De leiding wordt verzorgd door leden van het Oranje Comité. Stille tocht Op 4 mei start de 'stille tocht' omstreeks 19.40 uur vanaf de gereformeerde kerk. De stoet gaat via de Gen. Winkel manstraat en Moerbessenberg naar het monument aan de Kampweg'. Wie aan deze stille tocht wil meedoen wordt be leefd verzocht daarin ook de 'stilte' in acht te nemen. Het Oranje Comité ver zoekt de bewoners van de Gen. Winkel manstraat en Moerbessenberg hun au to's zodanig te parkeren dat de stoet ruim baan heeft. Nationale driekleur Niet iedereen doet mee aan het vlaggen. Dat is ook een stuk vrijheid. Gaat de vlag wel uit, dan is dit het protocol: De vlag mag een uur na zonsopgang tot een uur voor zonsondergang buiten hangen. Op Koninginnedag (en andere veijaar- dagen van de Koninklijke familie) wordt de vlag met wimpel gebruikt. Op 4 mei alleen de vlag en halfstok. S.O.S. Telefonische Hulpdienst 035-245555 Elke dag en nacht bereikbaar Voor en gesprek over: persoonlijke relaties werk onderdak verlies van een partner diskriminatie eenzaamheid zwangerschap sexualiteit verslaving Ook dit jaar kunnen Islamieten terecht in het Slachthuis aan de Lange Brink- weg voor het ritueel slachten. Het offer feest is dit jaar gepland op dinsdag 1 ju ni. Voor die gelegenheid krijgt het Slacht huis toestemming om slachtwerkzaam- heden uit te voeren. Dit om te voorko men dat de Islamieten de dieren in hun auto vervoeren naar andere plaatsen. Dat is in het verleden voorgekomen. Voor de meeste Nederlanders is het be halen van het zwemdiploma een dood normale zaak, maar voor veel anderen is dat iets heel bijzonders. Vandaar dat de diploma-uitreiking aan vier Turkse vrouwen uit Soest, vorige week in Aqua Indoor, wat extra aandacht kreeg. De dames hebben de afgelopen maan den intensief getraind onder leiding van instructrice Marian Peters en badmees ter Gerrit van Delden. Eén van hen haalde zelfs het B-diploma. Op de foto staan aan weerszijden van Marian Pe ters de dames Fahriye Korkmaz, Gülay Cicek Candan, Fikriye Erkal en Fatma Ilhan. Komende zaterdag -1 mei - is een belangrijke dag voor de Turkse ge meenschap in Soest. Dan wordt het Kinderfeest gevierd, een natio nale feestdag die is ingesteld bij de invoering van de democratie in Turkije, nu meer dan zeventig jaar geleden. In Turkije wordt het Kinderfeest altijd groots gevierd op 23 april, en ook in de Turkse gemeenschappen buiten het moederland is het een heel bijzondere dag. Daarom heeft ook het Turkse Co mité in Soest een groot kinderfeest ge organiseerd, en dat wordt zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur in de Open Hof ge vierd met een leuk programma, met o.a. een playbackshow en een optreden van de clown Luko. Ook Nederlandse kinderen zijn zater dag welkom op het Kinderfeest, en als het aan migrantenwerker Memet Biber ligt komen er een heleboel. "Dit is een van de beste manieren om de integratie te bevorderen," zegt hij. Als het aan slaat wordt er volgend jaar vast en zeker een nóg grootser Kinderfeest gevierd. De toegangsprijs is één gulden en de kinderen krijgen allemaal limonade en wat lekkers.

Soester Courant | 1993 | | pagina 11