i WELZIJNI Verzorgingstehuis en inleunwoningen aan de Rademakerstraat Ouderen en de laatste plaats Ambtelijke oplossing bushalte Molenschot Overbodig? Vriendelijke winkeliers die thuisbezorgen Reacties van Lezers WOENSDAG 28 APRIL 1993 SOESTER COURANT PAGINA 26|wÓÉNSDA( 4e JAARGANG NR. 4 Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers Dépendance Molenschot in Soesterberg Aktiviteiten ANBO-Soest Aktiviteiten ANB O- Soesterberg Basisscho slagen all verkeerse Aktiviteiten PCOB-Soest Aktiviteiten KBO/ St. Jozef -ZIBf1Ó£„HO£ WISLGE&I&D ~ZJN BBNVONPI&BN UBPBN VAN LAéBRBN S1ANP IN PBZEN LANP£ ZU '0CN De Seniorenpagina valt onder verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor oude ren te melden, neem dan con tact op met of schrijf naar: Werkgroep Publiciteit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, telefoon 13786 of 23681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 26 mei 1993. Kopij graag vóór vrijdag 14 mei inleveren bij de redactie; adres: zie hiernaast. SENIOREN PAGINA! ANBO-Soest: P. de Roos, Wil- laertstraat 166, 3766 CR Soest, tel. 18018. KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75,3765 EK Soest, tel. 17938. PCOB-Soest: W.L. Schuitema ker, Veenbesstraat 656, 3765 BT Soest, tel. 10748. ANBO-Soesterberg: D. de Jager, Dorpsplein 50, tel. 03463-52428. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. Ouderenbus 19190 Maaltijdvoorziening 16324 Ouderenalarmering 14114 S.W.O.S. 23681 C.M.D. 190(M Kruisvereniging 06-8344* Seniorenvoorlichting 27997 Na vele jaren van voorbereiding zijn alle vergunningen verkregen voor de bouw van een verzorgings tehuis, tevens medisch centrum en een aantal woningen voor bejaar den als dépendance van het ver zorgingshuis Molenschot. De bouwplaats ligt aan de Radema kerstraat te Soesterberg. De bouwplek werd verkregen door de sloop van een groot woonhuis en van het medisch centrum. Op drachtgever is de Stichting Woon en Dienstencentrum voor ouderen te Soesterberg. De aanleunwonin gen, dit keer betiteld als inleunwo ningen, woren gerealiseerd in op dracht van de Woningbouwvereni ging St. Jozef. De directie van Mo lenschot runt het verzorgingsge deelte en de eventuele verzorging van de bewoners van de woningen. Er moest heel wat gebeuren, voor dat tot het bouwrijp maken van het terrein kon worden overgegaan. De afbraak van het medisch centrum betekende dat er noodvoorzienin gen moesten worden getroffen om dit centrum tijdelijk te huisvesten. In de achtertuin van de Drie Eiken, een woonflat voor ouderen aan het Dorpsplein te Soesterberg, werd een verplaatsbare noodvoorziening neergezet. In één weekend verhuis de het medisch centrum naar het nieuwe onderkomen, zodat de praktijk ongehinderd voortgang had. In dit dienstencentrum - dat later in de nieuwbouw weer wordt onder gebracht - hebben fysiotherapeu ten, de trombosedienst etc. hun ei gen afdelingen. In het nieuw te bouwen project vin den straks 28 verzorgingbehoeven- de bejaarden onderdak. Bovendien komen inpandig de toegang tot 13 aanleunwoningen. Deze bejaarden woningen bestaan uit een entreehal met inpandige berging, een ruime douche/toiletruimte. De slaapka mer is gelegen naast de woonkamer. Bovendien beschikt men straks over een volledig uitgeruste keu ken, welke in open verbinding staat met de woonkamer. De woningen krijgen een eigen verwarmingsin stallatie en worden aangesloten op het zusterroepsysteem. De huisjes krijgen eveneens aansluitingen op het centrale antennesysteem en te lefoon. Teneinde het bezoek van bewoners van De Drie Eiken aan het medisch centrum gemakkelijker te maken komt er een verbindingsgang van de flat voor ouderen naar het medisch centrum. De bouwer, de fa. Geelen, hoopt over ongeveer een jaar het geheel - verzorgingstehuis, medisch cen trum en de inleunwoningen - op te leveren. De komst van dit kleinschalige ver zorgingstehuis betekent de vervul ling van een hartewens van vele ou deren, die in Soesterberg zijn gebo ren en getogen en die graag - als de noodzaak daar is - in eigen woon plaats verzorging hopen te vinden. De sloop is inmiddels achter de rug. Rond de tijd van de verschijning van deze Seniorenpagina zal men al druk doende zijn met het plaatsen van de palen, die de fundering gaan vormen. Deze palen worden niet geheid, maar worden geboord, zo dat er geen overlast door lawaai, noch trillingen ontstaat. Donderdag 6 mei: Klaveijastoer- nooiinHonsbergen; aanvang 14.00 uur. (voor 55+ers) Vrijdag 14 mei: Feestmiddag voor ANBO-leden in De Vijverhof; bingo met aantrekkelijke prijzen. Zondag 23 mei: Laatste praat middag van dit seizoen in De Vij verhof. Aanvang 14.00 uur. Wel kom alle 55+ers uit Soest en Soes terberg. Iedere bezoeker ontvangt twee bonnen voor gratis consump ties. Dinsdag 15 juni: Bustocht voor ANBO-leden naar Friesland met bezoek aan het Jopie Huisman-mu seum in Workum. Iedere donderdag: Kaartsoos in Honsbergen. Aanvang 13.30 uur. Op zondag 2 mei a.s. gaan de ANBO-trappers van start met de traditionele fietsmiddag. Nadere inlichtingen te verkrijgen bij me vrouw Dusschooten, tel. 53338, of bij mevrouw Meyers, tel. 52129. Op dinsdag 13 mei koffieochtend van de ANB O in de Drie Eiken. Aanvang 10.00 uur. Met de verkiezingen in het toch niet zo heel verre verschiet, laten de politieke partijen nadrukkelijk weten dat zij de ouderen best in de gaten hebben. Een partij kopt in haar landelijke partijblad: "Oude ren komen zeker niet op de laatste plaats", en ook: "Het ontbreekt (bij ons) aan gevoel voor oude ren." Een Tweede-Kamerlid van die partij zegt dat hij regelmatig (aan de lopende band oudere mensen ontmoet en hij zegt te proberen ouderen weerbaar te maken. "Hij meent dat de gemiddelde fi nanciële positie van de ouderen goed is want ze gaan nogal eens op reis", constateert hij. Overigens is hém wel verteld dat veel verzor gingshuizen en verpleeghuizen de vraag naar plaatsen niet kunnen beantwoorden. En in reactie daarop zegt hij zich te herinneren dat hij dertig jaar gele den bij zijn schoonouders bij wijze van tractatie een halve augurk kreeg. En nu heeft zijn schoonmoe der het gewoon goed! Een andere kop in dat partijblad geeft aan dat het de partij aan gevoel voor ouderen ontbreekt. Die van die 'augurk heeft daar, ons inziens, last van. Vermoedelijk is in zijn ogen een heel potje met augurken, een bewijs dat je het goed hebt. In het interview over het ontbreken van gevoel zegt de geïnterviewde: "Ik vind het onbegrijpelijk dat men het er steeds over heeft dat ouderen zelfstandig moeten blijven wonen en dat men tegelijk bezuinigt op de thuiszorg. Dat is inconsequent be sturen." Er wordt op gewezen dat het leven steeds duurder wordt door allerlei gemeentelijke heffingen en hogere prijzen. De politiek heeft het slechts over de economische noodzaak van I de maatregelen en kijkt alleen maar I naar de hoge collectieve uitgaven en I daarbij ontbreekt het aan het gevoel voor de mensen. De politiek wordt geadviseerd de ouderen een plaats te geven in ver-1 tegenwoordigende organen, zoals I de Tweede Kamer en ook gemeen teraden. "Zij hebben kennis en er-1 varing", aldus het interview. Ouderen kunnen heus wel iets enl daarbij hoeft niet voorop te staan I dat ouderen het altijd het beste we-1 ten. Maar ervaring kan wel een goe-1 de bijdrage leveren aan een vrucht-1 bare discussie en dus ook aan goede I besluitvorming. Wat dat betreft I hoeven ouderen niet op de laatste plaats te komen. Dinsdag 11 mei: bowlen in C-drie, van 10.00-12.00 uur; Donderdag 13 mei: dagtocht naar het natuurgebied Slabroek in de Peel en de heuvelachtige omgeving van Groesbeek en Berg en Dal. Na een rondrit met gids over bospaden en zandwegen volgt een diner in Grave. 's Middags wordt een bezoek ge bracht aan het klompenmuseum "De Platijn". Vertrek 8.30 uurhoek Talmalaan/ Albert Cuyplaan, naast de Ichthuskerk. Terugkomst plm. 18.30 uur. Informatie en aanmel ding: tel. 15590 en 15846. Dinsdag 25 mei: bowlen in C-drie, van 10.00-12.00 uur (laat ste speeldag van dit seizoen). Met deze aktiviteiten wordt het sei zoen 1992/1993 afgesloten. In sep tember hopen we weer een nieuw programma te kunnen aanbieden. Zoals al medegedeeld op de Senio renpagina van maart, wordt de bushalte Molenschot/bibliotheek aan de Albert Cuyplaan in het nieuwe busplan opgeheven. Bij meting van de rijtijden, zo zegt een ambtelijk antwoord, is vastgesteld dat deze route (via de Molen straat) 16 a 17 minuten vergt en dat ondanks de voorrangsregeling bij de verkeerslichten. Als oorzaak wordt genoemd de toegenomen verkeersdrukte. Wat dat voor het openbaar vervoer in Soest gaat betekenen bij het al ja ren voorspelde toenemen van de rij - tijden zijn immers heilig. Minder haltes, want de rijtijden zijn immers heilig. Node is door ons ambtelijk appa raat, vermoedelijk in samenwerking met Centraal Nederland, vastge steld dat de bediening van de halte Molenschot met toch zo'n 50 reizi gers per dag in het bussysteem over dag niet haalbaar is. Je zou zo denken in eerste instantie, dat juist het terugdringen van het autoverkeer overdag, door gebruik te maken van het openbaar vervoer, het belangrijkste is. Dat is dus niet zo: de rijtijd is het doel dat wij na streven. Maar er is redding. Het ambtelijk apparaat heeft geconstateerd dat de route Albert Cuyplaan/Molen- straat 's avonds en op zon- en feest dagen wèl gereden zal blijven wor den. Gelukkig maar; dan kunnen de bewoners van Molenschot en de naastliggende flat voor ouderen tenminste de disco in Amersfoort en Hilversum blijven zoeken. Het is ook nooit goed horen wij het ambtelijk apparaat al zeggen. Nee, inderdaad, dit is geen oplossing! Met een beetje kritisch bekijken van de hele busroute en het zo opsporen van haltes die niet of nauwelijks ge bruikt worden (en zeker door min der dan 50 passagiers die vast en ze ker jonger zijn dan de bewoners van Molenschot), zouden er misschien best wat haltes opgeheven kunnen worden. Dan is het vast ook moge lijk de rijtijd wel te halen en daar door worden oudere passagiers wandelingen van zo'n vier- a vijf honderd meter (zowel heen als te rug) bespaard. Maar deze oplossing is vermoede lijk te simpel! Of heeft men daar eenvoudig nog niet aan gedacht? Misschien kan het dan alsnog ge beuren. Of moet daarvoor eerst een externe deskundige worden inge huurd? Als je ouder wordt krijg je er alle maal mee te maken. Op een dag valt het doek. Je gaat in de VUT of met pensioen. Het werkzame le ven is voorbij. Je hoeft niet meer elke dag om 8 uur de deur nit. Had je een paar vrije dagen, dan kon men je toch wel vinden voor een advies. Jé was een sturende en stuwende kracht in het bedrijf. Je stond bij wijze van spreken dag en nacht ter beschikking. Bij het af scheid werd je geprezen om je in zet en inzicht en het vertrek werd geschetst als een verlies voor de onderneming. En je moest vooral nog eens langskomen. Zelf bood je aan dat men je gerust kon bellen als men iets wilde weten. Maar na het afscheid werd het stil. Geen kollega of opvolger die belde om advies. Na verloop van tijd ga je terug om te zien hoe het met de kol lega's is. Vreemd eigenlijk is de eer ste indruk. Nu moet je je eerst melden bij de re ceptie om die of die te kunnen spre ken. "Nee, meneer is bezet en kan nu geen bezoek ontvangen". Vroe ger liep je zo alle deuren binnen. Je komt een bekende tegen, een kolle ga. Even een kort praatje en dan "ik moet weer aan de slag" en daar sta je dan weer. Je ziet onbekende gezich ten. Terloops hoor je nog dat een goede kollega een jubileum bij het bedrijf heeft gevierd. Helaas is men vergeten je uit te nodigen. Je voelt het, je hoort er niet meer bij, je bent hier overbodig. De jaarlijkse busreis - wat toch een soort reünie zou kun nen zijn - gaat door, maar er komt geen uitnodiging. Aan het eind van het jaar worden er weer pakketten uitgereikt, maar aan de deur wordt niet gebeld. Jarenlang was je be stuurslid van de personeelsvereni ging. Zouden er nu geen gezellige personeelsavonden gehouden wor den? Je organiseerde toch altijd de bingo? Nog even en door de vele perso- neelsmutaties weet men niet eens meer dat je er ooit jarenlang ge werkt hebt. Heel veel bedrijven en instellingen laten hun mensen vallen in een gat dat "gepensioneerd" heet. Soms vraagt men zich wel eens af waarom men zich vele jaren zó heeft ingezet om alles op tijd klaar te krijgen. Is dit dan de dank? Gelukkig maar dat er nu veel meer tijd is om dingen te doen die je zelf kunt uitkiezen. Thuis zijn er - vooral de eerste tijd - nog wel wat klusjes te doen die te lang zijn blijven liggen. Na enige tijd bedenk je, dt je een an dere baas hebt, één die ook zegt dat dit en dat moet gebeuren, terwijl je eigenlijk wat anders van plan bent. Je vrouw vraagt om even een paar boodschappen te doen, de ramen moeten van tijd tot tijd van binnen en buiten worden gezeemd, de da gelijkse vaat-afwas kun je best voor je rekening nemen, net als stofzui gen. En terwijl ze het vraagt verwacht ze gewoon datje het doet. In het begin gaat het soms wat onwennig, wantje moet het niet zus doen maar zó. Maar na enige tijd bedenk je, dat je blij bent dat je dit nog kan en mag doen. Het kan zoveel slechter ver gaan. Buiten de deur is er ook ge noeg te doen. Een administrateur b.v. vindt gemakkelijk een baantje als penningmeester bij een vereni ging- Er zijn veel vrijwilligers nodig, juist in het ouderenwerk. Chauffeur of begeleider op de Ouderenbus, be zorgen van warme maaltijden bij de afnemers. Besturen en werkgroe pen zitten om mensen te springen. Een handige duizendpoot kan zich aanmelden bij de klussendienst om hier en daar wat noodzakelijke klei ne klusjes te doen bij ouderen. Overbodig? Nee dus. Men moet al leen op tijd de bakens verzetten. Het vrijwilligerswerk levert geen in komen op, maar dat hoeft ook niet, want dat komt maandelijks auto matisch op de bank. Het geeft ech ter wel veel voldoening en men doet weer nieuwe kontakten op. Dus toch weer nuttig en nodig. T.D 3 mei: Bustocht Breezand. 5 mei: Samenkomst in Maria- kerk te Soestdijk, 09.30 uur. 16 mei: Gevarieerd programma in de Vijverhof, 14.00 uur. Ie deel: klassiek pianoconcert door Anke v.d. Vinne; 2e deel: dia-voorstelling over Utrechtse Heuvelrug door dhr. V. Munster. 12 mei: Soos in Vijverhof, 14.00 uur. 19 mei: Soos in Vijverhof, 14.00 uur. 26 mei: Speciale Soos in Vijver hof als sluiting van Soosseizoen, 14.00 uur. Info reizen: mevr. R. Korte-Tieland, tel. 13960. Info evenementen: mevr A. Jacobs, tel. 15350. Info Soos Vijverhof: mevr. R. Groen, tel. 17580. Hieronder het eerste gedeelte van een lijst met namen van vriendelijke winkeliers die thuis bezorgen. Het tweede deel volgt in mei met winkeliers uit de wijken Soest-Zuid en Soester berg. Naam adres telefoonnummer Brood en banket Rademaker Laanstraat 31 tel. 12387 Kaasspecialist Beetzlaan 89 tel. 10108 Levensmiddelen (Janmaat) Schrikslaan 25 tel. 12687 Levensmiddelen (Super v. Doorn) W. Beckmanstr. 491 tel. 10264 Groente (Dasselaar) Van Weedestr. 74 tel. 12435 Brood (Ab Faas) Van. Weedestr. 46 tel. 13877 Brood en banket (Maison Verkley) Van Weedestr. 76 tel. nr. 12823 Apotheek Soestdijk Van Weedestr. 183 tel. 12487 Slager Van Asch Van Weedestr. 66 tel. 12372 Bakker Van Buuren Smitsweg 24 tel. 11830 Apotheek Wolverlei Weegbreestr. 56 tel. 19646 Slagerij De Bruin Tamboerijn 17 tel. 22464 Bakker Bram Tamboerijn 5 tel. 23040 Apotheek Overhees Tamboerijn 35 tel. 25073 Kaasspecialist Tamboerijn 9 tel. 18491 Groente v.d. Grift Tamboerijn 21 tel. 12425 Tel. bestellen ja, via Éirts ja, via arts ja, via arts Minimum bestelbedrag f25,- f 15,— In principe geen f25- geen geen geen f 15- elders f 10,- f20,- f 10,— Tijd waarop besteld kan worden 1 dag van te voren of voor 9.30 uur kan de hele kan de hele dag. Op de bezorgdag tot 14.00 uur. 1 dag van te voren liefst 1 dag van te voren vóór 9.00 uur of een dag van te voren s morgens hele dag één dag van te voren vóór 10.00 uur één dag van te voren vóór 10.00 uur hele dag s morgens Bezorgtijd waarop thuis bezorgd wordt als er voor 9.30 uur besteld is, wordt er dezelfde dag be zorgd. Anders dag erna tus sen 9.30-11.30 uurbezorgd besteld voor 12.00 uur, wordt bezorgd voor 18.00 uur. Anders dag erna. er wordt alleen op maan- en donderdagmiddag bezorgd. vóór 16.00 uur: dezelfde dag, tussen 14.00 - 18.00 uur 's morgens maan-1/m zaterdag 9.30 en 10.30 uur voor 10.00 uur dezelfde dag na 15.00 uur niet op woensdag. Voor 10.00 uur bestellen anders de volgende dag. tussen 9.00 en 12.30 uur tussen 16.00 uur en 18.00 uur in de middag tussen 10.00 en 11.30 uur maan-, woens- en vrijdag 17.00-18.00 uur; dins- en donderdag 16.00-17.00 uur na 18.00 uur; op vrijdag wordt er niet bezorgd in de loop van de middag Kosten f 2,50 boven f 50,- geen kosten kosten in Soest f 1,50 buiten Soest f 5,- kosten f 2,50 onder f 25,- is, anders gratis f3,- zowel de wijk als elders in Soest f 2,- binnen, Soest f5,- bui ten Soest f 2,50 in Soest f 3,- in Soest geen, werken voornamelijk in de wijk geen f 1,- in Soest geen kosten elders in Soest f 2,50 f 2,50 elders in Soest f 5,- geen kosten geen kosten elders in Soest f 2,50

Soester Courant | 1993 | | pagina 26