LE IFT. ÏWO ER LEE ■wx Dinsdag 18 mei thema-avond: 'Vrouwen in de politiek' Rondje Raadhuis Hermen Molendijk Stichting bereidt kunstmanifestatie in Soest voor -soesa PAGINA 21 25 SPECIAL ?.950,- 2155-1 25 00 r n irco 24.950,- 12.950,- 11.950,- 18.750,- 18.750,- 20.500,- 17.950,- 17.950,- 33.950,- 39.950,- 9.950,- 59.500,- 2155 - 2 71 23 Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 3762 AV Soest Tel. 02155 - 93460 93512/93459/93777 Spreekuren Telefoonnummers Agenda Drs. G. Plomp (WD) Graag discussie Mevr. mr. J. Allard- Knol (D66) "met vrouwen gaat het anders" Mevr. L. Lankreijer- van Eijle (PvdA) gelijkwaardige taak verdeling Mevr. A. Voukelatou (PRES) Een kwestie van kiezen Programma Vrouwen in de politiek Op 4 mei herdenking van de gevallenen SPOILER LICHT METALEN VELGEN r een ongelooflijke jubi- i snel bij ons langs want beperkt! rw EN BPM, EXCL. KOSTEN N. PRIJS- EN MODELWIJZI- EHOUDEN. TEALERLEASE KOST DEZE A F 1097.- PER MAAND OP 10. EN 20.000 KM PER IAAR. raciet metallic, wit, getint glas, groen metallic, it glas, stuurbe- tr. ramen getint glas, 93.000 km, lekleding, tint glas 000 km, donker 1 spiegels, centr. 'er met., electr. ra- n, donker blauw, stereo, achter DO km, zwart, eurvergrendeling, 1064 500 e herstel 3 expertise 'erkzaamheden OOGT De thema-avond 'Vrouwen in de politiek' die op dinsdag 18 mei in het gemeentehuis wordt gehouden, is bestemd voor vrouwen en mannen, jongeren en ouderen, en allochtonen en autochtonen die geïnteresseerd zijn in de (gemeente)politiek. De deelname aan de bijeenkomst, die om acht uur begint, is gratis. Het programma, dat elders op deze pagina is afgedrukt, vermeldt een aantal inleidingen, een informatie markt en, onder leiding van me vrouw mr. J. Allard-Knol, lid van provinciale staten, een forumdis cussie tussen de vrouwelijke raads leden van de gemeente Soest en het publiek. Vrouwen hebben al 75 jaar kies recht. Van een gelijke vertegen woordiging van vrouwen in de poli tiek is echter nog lang geen sprake. Van alle gemeenteraadsleden is on geveer 25 procent vrouw. Van de burgemeesters is 8 procent vrouw, van de wethouders 17 procent. De gemeente Soest telt in totaal 27 raadsleden, van wie 7 vrouwen. Eén van hen is wethouder, mevrouw J. M. Swinkels (D66). De vrouwelijke raadsleden zijn B. M. Gerritse-van Ee (CDA), A. Blommers-Biezeno (WD), E. Spijk-Huberts (WD), E. van Gorkum (Gemeentebelan gen Groen Soest), W. A. A. Steke lenburg-Ruitenburg (PvdA), G. M. van Eek-van Veelen (D66), en A. D. Tomassen-Holsheimer (Pro gressief Soest). De deelname van allochtonen is nog lager. In Soest zijn op dit mo ment nog geen allochtone raadsle den. Het jaar 1994 staat in het teken van drie verkiezingen: - 2 maart voor de gemeenteraden; - 3 mei voor de Tweede Kamer; - 16 juni voor het Europees Parle ment. Mede met het oog op deze verkie zingen is op verzoek van de vrou wen die momenteel in de gemeente raad van Soest zitting hebben, de bijeenkomst 'Vrouwen in de poli tiek' georganiseerd. Doel ervan is ook om de burgers meer bij de plaatselijke politiek te betrekken. De raadsleden zullen tijdens de fo rumdiscussie vertellen over de 'tijd' die het raadswerk kost, de samen werking, het plezier enzovoorts. Ook is er voor het publiek gelegen heid om vragen te stellen. Tevens bestaat de mogelijkheid om tijdens de pauze schriftelijk vragen in te dienen. Als onderdeel van deze bijeen komst zal een informatiemarkt wor den gehouden, waarop de partijen hun vacatures bekendmaken. Dat het niet alleen om vacatures voor de gemeenteraad gaat, spreekt voor zich. Voor bestuursfuncties, jeugd werk enzovoorts zijn ook mensen nodig. (Onbetaalde werkervaring is vaak een uitstekende reden om een vrouw te vragen voor een bestuurs functie in een partij-orgaan). Het gemeentehuis is voor het pu bliek geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. Het Informatiecentrum (tel. 93777) in de hal van het gemeen tehuis is elke werkdag tussen 8.30 en 16.30 uur geopend. De afdeling Burgerzaken (tel. 93411) is dagelijks van 8.30 tot 13.30 geopend. Daarnaast zijn deze beide afdelingen samen met de afdeling Huisvesting (tel. 93893, echter alleen van maan dag tot en met vrijdag van 8.30 tót 10.00 uur, daarna via tel. 93411) ook open op de vrijdagse koopavond, van 19.00 tot 20.00 uur. - De dependance Burger- en Sa menlevingszaken in het Dorps huis te Soesterberg (tel. 03463 - 51412) is voor het publiek ge opend op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. Burgemeester J. de Widt houdt spreekuur na een telefonische af spraak (93443). Wethouder J. L. Menne op woensdag van 14.00 tot 16.00 uur na telefonische afspraak (93446). Wethouder F. Kingma op dins dag van 16.00 tot 17.00 uur na ene telefonische afspraak (93531). Wethouder M. Swinkels op woensdag van 15.00 tot 17.00 uur na telefonische afspraak (93601), voor milieu (93457) en onderwijs (93517). Wethouder J. Visser op maan dagmorgen na telefonische af spraak (93463). Belangrijke telefoonnummers zijn: 06-11 algemeen alarmnummer (politie, brandweer, ambulance). 93 777 Informatiecentrum en klachtentelefoon. Hier kunt u te recht met uw vragen over de ge meente; klachten over door de gemeente niet beantwoorde brie ven, of het niet nakomen van be loftes. 93 665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aange sloten met gemeentelijke infor matie over raadsvergaderingen enzovoort, maar ook over opge broken wegén in de gemeente. Speciaal voor slechtzienden. 93 666 Grof vuil ophalen (aan melden van 10.00 tot 12.00 uur). 93 688 Infolijn afvalstoffen. Voor al uw vragen over afval, zo als klein chemisch afval (KCA), groente-, fruit- en tuinafval en zovoort. 93 458 Klachtentelefoon milieu. Voor al uw vragen en klachten over milieu. Met uitzondering van klachten/vragen over afval en groen. Voor noodgevallen te lefoon 19 444 (politie), 24 uur per dag. 93 705 Meldpunt Sociale Veilig heid. Voor al uw klachten en vra gen over onveilige plekken, van dalisme, discriminatie, rascisti- sche en aanstootgevende leuzen. 25 346 Meldpunt woonomge ving. Kleine klachten over de woonomgeving die in ongeveer een uur kunnen worden opge lost. Deze worden binnen 24 uur verholpen. De maandelijkse gemeente raadsvergadering en alle verga deringen van gemeentelijke commissies worden gehouden in het gemeentehuis aan het Raad huisplein en beginnen om 19.30 uur, tenzij anders aangegeven. Donderdag 29 april, commissie financiën. Maandag 10 mei, commissie al gemene bestuurszaken. Dinsdag 11 mei, commissie ruimtelijke ordening. Woensdag 12 mei, commissie welzijn. Donderdag 13 mei, commissie milieu. Donderdag 27 mei, gemeente raadsvergadering. Positieve reacties zijn de WD niet vreemd, zegt het Soester gemeente raadslid drs. G. Plomp. Toen hij ge vraagd werd om mee te werken aan de bijeenkomst 'Vrouwen in de po litiek' aarzelde hij dan ook geen mo ment om "ja" te zeggen. 'Ervaring met vrouwen in de politiek' is het onderwerp waarover de heer Plomp spreekt. Een ervaring die hij als sinds 1974 heeft. In dat jaar kreeg hij voor de WD zitting in de ge meenteraad. Later werd hij wet houder. Sinds 1990 is hij weer 'ge woon' raadslid. De medewerking van de heer Plomp vindt hij zelf "vanzelfspre kend, vooral als het om een onder werp gaat dat in de belangstelling staat. Bovendien vraagt het van je zelf de inspanning om je nog eens in het onderwerp te verdiepen". Hij hoopt voor de organisatie (de vrou wen die in de gemeenteraad van Soest zitten) op een grote belang stelling. "Want je kun natuurlijk zélf belangstelling voor een onderwerp hebben, dat wil niet zeggen datje er dus van uit kunt gaan dat anderen dat ook hebben". Hij hoopt dat de bijeenkomst op zich al de belangstelling van vrou wen heeft; is dat niet zozeer het ge val, dan zullen volgens hem de on derwerpen die de inleiders behan delen de interesse moeten wekken, "zodat er een levendige discussie ontstaat". Het initiatief is in ieder geval toe te juichen, vindt de heer Plomp. "Als je niet zoiets doet, weet je niet of er belangstelling voor is en of een bij eenkomst als deze in behoefte voor ziet". Persoonlijk verwacht hij dat er wél animo voor is, "want het is een onderwerp dat vooral de laatste tijd nogal in de belangstelling staat" De voorzitter van de bijeenkomst 'Vrouwen in de politiek', mevrouw Jenny Allard (D66) uit Soest, lid van Provinciale Staten, vindt het "vanzelfsprekend dat er evenveel vrouwen als mannen in de politiek zitten, want de zaken die er aan de orde komen, raken beiden even zeer". Daarom vindt ze het jammer dat er nog zo wenig vrouwen bij be trokken zijn. "Ik zeg niet dat het be stuur beter wordt als er meer vrou wen in de politiek zitten, maar het zou wel anders gaan". De bijeenkomst op 18 mei is ook bedoeld om vrouwen ervan te over tuigen "dat het geen zin heeft aan de kant te blijven staan en te zeggen dat het allemaal niet deugt. Het gaat er juist om hen er actief bij te betrek ken, hun het gevoel te geven dat ze geschikt zijn voor een bestuursfunc tie en dus ook de politiek in kunnen. Als je vindt dat politiek een afspie geling moet zijn van de maatschap pij, dan zullen er dus meer vrouwen in moeten". Kort na haar komst uit Drenthe naar Soest, 23 jaar geleden, werd mevrouw Allard lid van de afdeling Soest van D66. Haar echtgenoot was lid van Provinciale Staten. Poli tiek geïnteresseerd als ze was, ging ze vaak mee naar de statenvergade ringen. In Soest viel haar politieke inbreng zodanig op, dat ze gevraagd werd als kandidaat voor een raads- zetel. Ze werd inderdaad gekozen. Na het raadslidmaatschap werd ze lid van Provinciale Staten. Toen haar gevraagd werd mee te werken aan 'Vrouwen in de poli tiek', zei ze direct "ja", "want als het gaat om vrouwenzaken, ben ik altij d 'in"', zegt ze. Mevrouw Allard leidt als voorzitter ook de forumdiscussie tussen de vrouwelijke gemeente raadsleden van Soest en het pu bliek. "Ik heb een heel leuk onderwerp: 'Besturen, hoe doe je dat geëmanci peerd?' Ik ben namelijk vanzelf geëmancipeerd geraakt. Na ons hu welijk kregen we twee kinderen. Ik heb toen m'n baan eraan gegeven, omdat het gewoon was dat je als moeder thuis was als je kleine kin deren had. Ik ben er vanzelf achter gekomen dat dat voor mij niet vol doende was. Ik kon gewoon m'n ei niet kwijt. In samenspraak met m'n man zijn we tot een gelijkwaardige taakverdeling gekomen. Daardoor heb ik een wethouderschap in Eem- nes op me kunnen nemen, m'n part time baan in het onderwijs kunnen houden en kan ik ook nog in het huishouden bezig zijn". Mevrouw L. Lankreijer-van Eijle in Eemnes heeft sinds 1986 voor de PvdA zitting in de gemeenteraad. In 1990 werd zij wehouder met onder meer emancipatie in haar porte feuille. Door haar studie MO ge schiedenis kreeg ze meer inzicht in de politiek, een gebied dat altijd al wel haar belangstelling had. "Op een gegeven moment kreeg ik zin om mezelf ermee te gaan bemoeien. Omdat mijn hart bij de PvdA ligt -de solidariteitsgedachte spreekt mij erg aan, evenals het opkomen voor mensen die dat nodig hebben- was het vanzelfsprekend dat ik bij de PvdA terechtkwam. Toen men hier op zoek ging naar nieuwe ge meenteraadsleden, ben ik voor het raadslidmaatschap gevraagd en daar heb ik 'ja' op gezegd". In haar werk als wethouder pro beert mevrouw Lankreijer de emancipatiegecahte zoveel moge lijk uit te dragen: "Je kunt stimule ren dat er in eigen gemeente meer op dat gebied gedaan wordt en je kunt bijvoorbeeld bij sollicitaties soms zodanig sturen dat bij gelijk waardige kwaliteiten een vrouw be noemd wordt". "Het is een heel bijzondere activi teit, omdat het initiatief door vrou wen is genomen. Meestal moet je binnen een gemeente vechten om voor dit onderwerp aandacht te vra gen. In Soest is dat dus mogelijk. Andere gemeenten zouden hier aan voorbeeld aan moeten nemen". Dat zegt mevrouw A. Voukelatou, medewerkster van het PRES Emancipatiebureau in Utrecht. Zij houdt op de bijeenkomst in Soest een inleiding met als titel 'Een kwestie van kiezen'. PRES is een onafhankelijke instelling voor de ontwikkeling van en advisering over emancipatiebeleid, in de eerste plaats met als doel "de positie van de witte en de zwarte immigranten te verbeteren". Het emancipatiebureau heeft ove rigens ook in de politiek een groot werkterrein. Het aantal vrouwen in de politiek in de provincie Utrecht is immers nog niet echt groot. In de provincie is 7,8 procent van de zit tende burgemeesters een vrouw. Het percentage wethouders in 24, het percentage raadsleden 25, zo heeft een inventarisatie door het emancipatiebureau duidelijk ge maakt. Er is dus nog heel wat werk aan de winkel om deze cijfers op te krikken. Het bureau houdt zich niet alleen bezig met het ontwikkelen van het gemeentelijk en provinciaal eman cipatiebeleid, maar ook met de ont wikkelingen op de arbeidsmarkt, met scholing, gezondheidszorg, maatschappelijke dienstverlening, en met volkshuisvesting en ruimte lijke ordening. De grootse kunstmanifestatie in september van dit jaar in Soest wordt voorbereid door de provin ciale Hermen Molendijk Stichting. Aan deze manifestatie over de ac tiviteiten van de verdwenen Soes ter bronsgieterij 'A Cire Perdue' van de gebroeders Joosten werken mee de gemeente, C-Drie, Artis- hock, en de beeldentuin van-Jan Hazelaar aan de Bosstraat. Onze plaatsgenoot Werner Paans, lid van de Commissie Beeldende Kunst, legde voor deze landelijke kunstmanifestatie het contact tus sen de directeur van de Hermen Molendijk Stichting, de heer Felix Villanueva, en de Soester wethou der van beeldende kunst Jan Visser. De Hermen Molendijk Stichting/ Centrum voor Beeldende Kunst is in 1992 in het leven geroepen door het provinciaal bestuur van Utrecht. De stichting heeft tot doel het begeleiden en promoten van kunstopdrachten, kunstaankopen en kunstmanifesaties, en hierover te adviseren. Verder organiseert de stichting cursussen, lezingen en ten toonstellingen, en geeft ze publica ties uit. Zo presenteerde de stich ting op 19 maart het boek 'Groene- veld. Herinnering aan een landhuis in Baarn (1946-1966)'. De Hermen Molendijk Stichting is gevestigd in het geboortehuis van Mondriaan aan de Kortegracht 11 in Amersfoort. Daar bevinden zich een leeszaal en een tentoonstel lingsruimte. Het is een levendige ontmoetingsplaats, waar met des- Het geboortehuis van Mondriaan aan de Kortegracht in Amersfoort. kundigheid en bezieling wordt ge tracht de belangstelling voor de kunst te verbreden en te verdiepen. De restauratie van het Mondriaan- huis moet in 1994 klaar zijn. Dat jaar is uitgeroepen tot herdenkings jaar van Mondriaan's overlijden in 1944. Een bezoek aan het Mon- driaanhuis is ook voor Soesters de moeite waard. Openingstijden: dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur. Het programma voor de bijeen komst 'Vrouwen in de politiek' op dinsdag 18 mei in het gemeen tehuis ziet er als volgt uit: 19.30 uur: inloop; 20.00 - 20.45 uur: opening door de voorzitter, mevrouw mr. J. Allard-Knol (D66), lid van Provinciale Staten van Utrecht; Een kwestie van kiezen', me vrouw A. Voukelatou, PRES Emancipatiebureau Utrecht; 'Besturen. Hoe doe je dat geë mancipeerd?', mevrouw L. Lan kreijer-van Eijle (PvdA), wet houder van Eemnes; 'Ervaring met vrouwen in de po litiek', drs. G.A.W.G.A. Plomp (WD), oud-wethouder, thans gemeenteraadslid in Soest. 20.45 - 21.15 uur: pauze met in fomarkt. 21.15 uur: forumdiscussie tussen de vrouwelijke raadsleden van de gemeente Soest en het pu bliek onder leiding van de voor zitter, mevrouw mr. J. Allard- Knol. 22.15 uur: conclusies en afslui ting. Op 't Hoogt: cueboard voor Soes ter politici. Prik het alcoholmatigingsbeleid aan uw vork. Jan Vos van de jagersvereniging in de Amersfoortse Courant over zwerfvuil: "Plastic is het ergste. Daar gaan de dieren kapot aan. Dat is rampzalig". - En loden kogeltjes dan, Jan? Marcel Bussestein. Op 't Hoogt, in goede tijden en in slechte tijden. Lekkepoel. In maart was er in De Vangrail een lezing voor de Paso, afdeling Soest over 'Dromen en nittredingen ge koppeld aan helderziende waarne mingen'. Ook een aardig onderwerp voor de lezingencycli van het gemeente bestuur in de raadzaal. Ruzie in het koffiehuis: We maken onS er drugsoin. Bart Krol, de caiman van het CDA. Alcoholmatigingsbeleid in het ge meentehuis: vechten tegen de bierkaai. Valbox. Zo'n subsidie van oud papier loopt natuurlijk wel in de papie- Vernielingen bij station: ont spoorde jeugd. Lodewijk van Deyssel op 10 fe bruari 1894: "Jacobus van Looy is hier in de buurt komen wonen in Soest, 40 minuten loopen van hier". Het was een raadhuis, nu meer een weet me geen raad huis. Geitenbeek kan nu de bloemetjes buiten zetten. Witte raaf: een Soester die nog niet tegen een gemeentelijk plan heeft geprotesteerd of ergens kri tiek op heeft gehad. Net als in voorgaande jaren staat het monument bij Braamhage cen traal tijdens de herdenking van de gevallenen uit de Tweede Wereld oorlog. De plechtigheid begint 's avonds om acht uur precies aan de Inspecteur Schreuderlaan. Medewerking verleent het Soester mannenkoor Apollo. Na de twee minuten stilte en het optreden van het koor, worden kransen gelegd door achtereenvolgens de burge meester namens de gemeente; af gevaardigden van het voormalig verzet, het Oranje Comité en het Griftland College. Daarna volgt het défilé langs het monument. De commissie die is belast met de uitvoering van de herdenking dringt er bij de inwoners met klem op aan tijdig aanwezig te zijn. Ploegen op de Engh: daar namen ze de laatste jaren toch altijd een bulldozer voor? Prikkebeen: "Daar ben ik weer".

Soester Courant | 1993 | | pagina 29