Uitbreiding winkelcentrum Soest-Zuid klaar voor commentaar en reacties Chloorgebruik in huishouden kan drastisch worden beperkt Soest wil naar een nieuw systeem van woonruimteverdeling Vanavond: Soest op televisie Tarieven huur overdekte sportaccommodaties Alle ingangen worden overkapt; nieuwe parkeerplaatsen aan de Verlengde Kolonieweg WOENSDAG 28 APRIL 1993 SOESTER COURANT PAGINA 2 $8882! Nieuwe projectgroep 'Veiligheidszorg' in Soest ingesteld Inspraakavond op 3 mei; op 11 mei in commissie ruimtelijke ordening Parkeren Rond plein Woningen per advertentie aangeboden; iedereen die ervoor in aanmerking wil komen, moet erop reageren Ook boekje verschenen: verkrijgbaar bij VW In de televisieserie "Het Ge zicht van Nederland' wordt van avond aandacht geschonken aan de gemeente Soest. De uit zending op Nederland 1 (NCRV) begint om half acht. Soest is één van de twaalf ge meenten die dit jaar aan bod ko men. De serie wordt tot 30 juni wekelijks uitgezonden. Van avond is dus jSoest aan de beurt. In de twintig minuten durende uitzending wordt onder meer aandacht besteed aan het Soester 'produkt': de natuur. De kijkers krijgen, mede aan de hand van interviews, beelden te zien van de Kerkebuurt, de duinen, bossen, polder, Eem, vliegbasis, het mu seum Oud-Soest, de Engh, Paar denkamp en het zwembad. Naast de film is er ook een boek je verschenen onder de titel 'Het gezicht van Nederland - Soest'. Dit boekje met veel nog niet eer der gepubliceerde foto's is voor fl. 12,90 te koop bij de VW Soest aan de Steenhoffstraat. De tekst is geschreven door Jan W. van Steendelaar. Zowel de film als het boekje werden vorige week officieel aangeboden aan burgemeester J. de Widt. tweede toegang aanpassing pand verfhandel nieuwe bebouwing als pleinwand herontwikkeling oostelijke gevel parkeerterrein voor 140 auto's N K. V uitbreiding C1000 aanleg rond plein uitbreiding paviljoens wonen in plaats van bedrijven .'«X/Y overdekte passage /XX verbetering kwaliteit openbaar gebied uitbreiding van Blokker/Kruidvat/ Westerhof In het kader van de in de Sportnota genoemde sportstimulering heeft de gemeenteraad een meer gediffe rentieerd tarievensysteem voor de huur van overdekte sportaccom modaties in Soest en Soesterberg vastgesteld. Dit is per 1 januari j.1. ingegaan. Met name het tarief voor de huur van de sporthallen is verlaagd. Wel is het zo dat voor het gebruik van de accommodaties voor commerciële doeleinden de vergoeding het dub bele bedraagt van de normale tarie ven. Per 1 januari zijn deze als volgt: De gymnastieklokalen Hartweg, Heideweg, Paulus Potterlaan, Smitsweg en Dorpshuis Soesterberg 16 gulden per uur. De sportzalen De Bunt en C-drie fl. 26,30 per uur. De sporthal Beukendal, de Ban- ninghal in Soesterberg en de sport hal van Aqua Indoor (aan niet deel nemers van de Sportraad) op maan dag tot en met vrijdag van 8 tot 17 uur en zondag tot 12 uur en vanaf 18 uur fl. 52,50 per uur. Voor sporthal Beukendaal en sporthal Aqua Indoor gelden in de avond- en overige weekenduren 75 gulden per uur. Voor de Banninghal in Soesterberg geldt in de avond- en overige week enduren een tarief van 65 gulden per uur. Met name op zaterdag en zondag zijn er in de diverse sporthallen/ sportzalen nog mogelijkheden om zaalruimte te huren. Hiertoe kunt u zich tijdens kantooruren wenden tot de afdeling sport van de ge meente Soest, telefoon 02155-93542. De gemeente Soest heeft een nieu we projectgroep in het leven geroe pen. Deze zal zich gaan bezighou den met het voorkomen van crimi naliteit, dus het verhogen van de veiligheid van de inwoners van Soest en Soesterberg. In deze Projectgroep 'Veiligheids zorg' hebben zitting vertegenwoor digers van de gemeente, de politie, de Soester Zakenkring, het Mid den- en Kleinbedrijf Soest, en de Soesterbergse Ondernemers Ver eniging. De projectgroep gaat plan nen ontwikkelen en uitvoeren die gericht zijn op de in- en externe be- drijfsbeveiliging en op het bevorde ren van sociale veiligheid. Op dinsdagavond 28 september gaat het project 'Veiligheidszorg' op een speciale manier van start. Gedurende een heel jaar zullen acti viteiten op dit gebied ontplooid worden. Voorlichting aan bedrijven en bewoners is hiervan een belang rijk onderdeel. Niet alleen in de plaatselijke en re gionale media, maar ook in de ge meentelijke voorlichtingskrant 'Op 't Hoogt' zal de bevolking maande lijks op de hoogte worden gebracht. Het plan voor de uitbreiding van het winkelcentrum in Soest-Zuid ligt klaar voor commentaar en reacties. Dit 'Herontwikkelings plan Soest-Züid' houdt onder meer in een uitbreiding met twee bouwlagen aan de noordkant (waar nu het parkeerterrein langs de Verlengde Kolonieweg is), hoofdzakelijk bestemd voor C-1000 en Boekhandel Van de Ven; uitbreiding van de paviljoens langs de Soesterbergsestraat; een uitbreiding aan de zuidkant (Kruidvat, Blokker, Westerhof); overkapping van de drie toegangen tot het winkelcentrum, en de aanleg van nieuwe parkeerplaatsen aan de overkant van de Verlengde Kolonieweg. Het 'Herontwikkelingsplan cen trum Soest-Zuid' loopt vooruit op het nieuwe bestemmingsplan voor het gehele gebied Soest-Zuid. Eerst willen burgemeester en wethouders het winkelgebied opwaarderen. Op maandag 3 mei wordt hierover een inspraakavond gehouden in de raadzaal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein, aanvang 20.00 uur. Op dinsdag 11 mei zal de com missie ruimtelijke ordening het plan beoordelen. Ook bij die gelegen heid is inspraak mogelijk. Verder kan tot en met vrijdag 28 mei bij burgemeester en wethouders schrif telijk op het plan worden gerea geerd. B. en W. killen daarna in overleg met de commissie ruimtelij ke ordening op 29 juni een definitief besluit over het plan nemen. Ter inzage Vanaf vandaag ligt voor belang hebbenden en belangstellenden het plan ter inzage in het gemeentelijk informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis aan het Raadhuis plein. Het plan is opgesteld door het ste- deboUwkundig bureau Amer Advi seurs B.V. Het architectenburo Raatjes van Zeeland B.V. uit Soest heeft de uitbreiding van het winkel centrum ontworpen, in opdracht van projectontwikkelaar Macéka Vastgoed B.V. uit Baarn en met in stemming van de eigenaar het het centrum, verzekeraar Aegon Ne derland B.V.. Aan de noordkant (parkeerplaat sen, Verlengde Kolonieweg) is ten behoeve van C-1000 een uitbrei ding met twee verdiepingen gepro jecteerd over een afstand van 18 meter, gerekend vanaf de huidige gevel. Op de verdieping komt in ie der geval de kantine van de super markt. Opvulling van de overblij vende ruimte staat nog open. Tot de mogelijkheden behoort bijvoor beeld een kapsalon of een make laarskantoor. De andere uitbreiding 'op de kop' aan de noordkant van het centrum komt ten goede aan boekhandel Van de Ven. Als gevolg van de uit breidingen ontstaat een nieuwe, versmalde entree die zal worden overkapt. Dat geldt ook voor de brede midden-ingang van het cen trum. Deze zal door toevoeging van een aantal paviljoens aan de be staande winkels worden versmald tot zeven meter. Ook de uitbreiding van de winkel paviljoens aan de zuidkant (Kruid vat, Blokker, Westerhof) heeft on der meer een versmalling van de en tree tot gevolg. Door overkapping verdwijnt hier eveneens het open- pleinkarakter. De uitbreiding aan deze kant van het winkelcentrum moet er toe bijdragen dat de beeld kwaliteit, die nu hoofdzakelijk wordt bepaald door een blinde muur langs de Korte Ossendam, aanzienlijk wordt verbeterd. Door deze modernisering van de toegangen en de noordelijke uit breiding wordt het uiterlijk van het winkelcentrum aangepast aan de ei sen van deze tijd. Dankzij het ver kleinen en het overkappen van de pleinen tussen de paviljoens wordt er een betere verbinding tot stand gebracht met de oostzijde van de Soesterbergsestraat. C-1000 krijgt door de uitbreiding een magazijn dat voldoende ruimte biedt, waardoor geen voorraden en/of emballage meer op straat ko men te staan. De bevoorrading zal geheel plaatsvinden op 't Driftje, waardoor voor het parkeren geen overlast ontstaat. Samenhangend met dit plan zal zal de apotheek enigszins worden uit gebreid. De entree van de apotheek zal rechts komen in plaats van links waar hij nu is. De uitbreiding van het winkelcen trum aan de noordkant heeft tot ge volg dat een flink deel van het be staande parkeerterrein tussen het centrum en de Verlengde Kolonie weg verdwijnt. Om dit verlies te compenseren, is de aanleg van een nieuw parkeerterrein geprojecteerd aan de overzijde van de Verlengde Kolonieweg. Hier is de aanleg mo gelijk van circa 140 parkeerplaat sen. De projectontwikkelaar is al in het bezit van een deel van de grond die hiervoor nodig is. De ontsluiting van het nieuwe par keerterrein via de bestaande in- en uitrit langs het bankgebouw van de ABN-AMRO blijft gehandhaafd. Daarnaast voorziet het plan in de aanleg van nieuwe in- en uitrit op de Soesterbergsestraat, ter hoogte van verfhandel Brandsma. Het plan gaat er van uit dat het huidige pand wordt gemoderniseerd om zodoen de ook een etalagefront te krijgen naar de nieuwe toegang en het par keerterrein. In het 'Herontwikkelingsplan cen trum Soest-Zuid' is de herinrichting van de Soesterbergsestraat nog in het midden gelaten. Een uitzonde ring vormt de gewenste wegvers malling aan beide 'koppen' van het winkelgebied en het realiseren van een rond plein ongeveer ter hoogte van de Gallenkamp Pelsweg als markant punt in het winkelcen trum. Voorop staat dat er sprake moet zijn van een evenwicht tussen de verkeerskundige eisen (gericht op een soepele afwikkeling van het doorgaand verkeer) en de stede- bouwkundige- en distributie-pla nologische eisen (een hoogwaardig verblijfsklimaat, goede bereikbaar heid en een doelmatige parkeersi tuatie. Oostelijke gevelwand Tenslotte voorziet het plan voor de opbouw van het centrum in een to tale herontwikkeling van de ooste lijke gevelwand, de oneven genum merde zijde van de Soesterbergse straat (de nummers 33 tot en met 59). De bedoeling is dat deze her ontwikkeling op particulier initia tief plaatsvindt. Nu het chloortransport per trein ook in deze gemeente voor enige onrust heeft gezorgd omdat het voor een deel over Soester grond gebied gaat (via de lijn Amers- foort-Soestduinen-Utrecht), is ook de kwestie van huishoudelijk chloorgebruik in de actualiteit ko men te staan. Uit milieu-overwe gingen zou een totaal verbod op chloorgebruik de enig juiste oplos sing zijn. Chloor richt namelijk grote schade aan het milieu aan. Het breek heel langzaam af en de sporen blijven daardoor dus lang achter. 'Chloor is goor' is een kreet van mi lieugroeperingen, en Dick Neute boom van het milieu-educatief cen trum De Kwekerij aan de Molen straat beaamt dat. Chloor zit onder meer in onkruidbestrijdingsmidde len en "Soest bewijst datje ook zon der het gebruik daarvan ongewen ste begroeiing in toom kunt houden, dus waarom zou dat thuis niet kun nen?" Is chloor op zichzelf al een schade lijke stof, de produktie ervan kost veel energie en bovendien komen er veel afvalstoffen bij vrij zoals het niet minder schadelijke asbest. De chloorproduktie in Nederland bedraagt per jaar zo'n 675.000 ton. Ruim 150.000 ton wordt per spoor naar afnemers elders vervoerd. Chloor was oorspronkelijk een bij- produkt van de sodabereiding, no dig voor de zeepproduktie. Het komt als zuivere stof niet in de na tuur voor, maar wel als verbinding met andere elementen. Voorbeelden hiervan zijn, in de meeste gevallen ook in 'huishoude lijk' gebruik, bleekmiddel (papier, textiel); desinfectiemiddel (glorix) voor toiletten, zwembaden en in de gezondheidszorgbestrij dingsmid- delen (o.a. onkruid en ongedierte, houtverduurzaming); oplosmidde len voor vetachtige stoffen (o.a. per en tri), gebruik in de metaalsector, verafbijt, wasserijen, farmaceuti sche industrie; drijfgassen (cfk's in spuitbussen, piepschuim, koelkas ten en brandblussers, en in kunst stoffen (het bekende PVC, ontstaan vanwege een overschot aan chloor). De gevaren van het gebruik van al deze middelen zijn inmiddels wel bekend; een aantal is kankerver wekkend en tast het zenuwstelsel, organen en erfelijk materiaal aan en is op andere wijze schadelijk voor de gezondheid; andere tasten de ozonlaag aan; ontstaan van schade lijke afvalstoffen (asbest, tetra, kwik en dioxine); sterk giftig voor alle or ganismen; slecht afbreekbaar; de produktie kost veel energie. Van de 126 stoffen (waarvan ver meden moet worden dat ze in het milieu terechtkomen) die voorko men op de 'zwarte lijst', zijn er niet minder dan 72 chloorhoudend. Chloor dringt overal in door: ozon laag, lucht, water en bodem. Dick Neuteboom wijst erop dat er voor veel chloorhoudende produk- ten alternatieven zijn. "Het zou het milieu al aanzienlijk ten goede ko men als alleen al het huishoudelijk gebruik van chloorhoudende pro- dukten werd teruggebracht. Alter natieven zijn bijvoorbeeld gebruik van kringlooppapier of waterstof peroxide gebleekt papier; mechani sche, thermische of biologische on- kruidbestrijding; gebruik van een chloorvrije glorix; kleding wassen in plaats van chemisch reinigen; spuit bussen met pompjes gebruiken; koelkast met propaan in plaats van cfk's als koelmiddel; geen piep schuim gebruiken of als verpakking accepteren; zo weinig mogelijk kunststoffen met PVC gebruiken (alternatieven zijn hout, andere kunststoffen (PET, PE, PP), ka toen). "De consument kan wel degelijk een flinke bijdrage leveren aan ver mindering van het chloorgebruik", zegt Dick Neuteboom. "Er zijn ge noeg alternatieven. Vloeibare zeep bijvoorbeeld, en natuurlijke pro- dukten. Een kritischer houding ten opzichte van bijvoorbeeld verpak kingsmateriaal (zodat de verkopers extra worden gestimuleerd er bij de leveranciers op aan te dringen dit te verminderen); vragen om produkt- informatie en in geval van chloor houdende artikelen deze te boycot ten, en erop staan een gelijkwaardig chloorvrij artikel aangeboden te krijgen, enzovoorts. Zonder al te veel inspanningen kan het chloorgebruik in de Nederland se huishoudens drastisch omlaag. Alleen al voor het schoonmaken van de wc verbruiken de huishou dens jaarlijks niet minder dan 32 miljoen liter chloorhoudende mid delen en 20 miljoen blokjes wc-rei- niger. Een drastische beperking van het gebruik van alle chloorhouden de middelen komt onze gezondheid en het milieu ten goede. De genera tie na ons zal ons er dankbaar voor zijn! Op voorwaarde dat de gemeenteraad ermee instemt, krijgt Soest met ingang van 1 januari 1994 een geheel nieuw systeem van woonruimteverdeling. Dit komt erop neer, dat het voortaan niet meer nodig is zich als woningzoekende bij de gemeente te laten in schrijven om in aanmerking te komen voor (vervangende) woon ruimte. Beschikbare woningen worden via een advertentie in een plaatselijke krant aangeboden. In de advertentie staat precies om wat voor soort huis het gaat, waar het staat, de huurprijs, en ten slotte de categorie woningzoekenden die ervoor in aanmerking komt. Op woensdag 12 mei komt het voorstel tot invoering van het nieuwe systeem van woonruimte verdeling aan de orde in de open bare vergadering van de commis sie welzijn. Iedere belangstellende of belanghebbende kan bij die ge legenheid desgewenst op het voor stel reageren. Voor degenen die tot het ingaan van de nieuwe regeling als woning zoekenden staan ingeschreven, geldt een overgangstermijn. Dit houdt in dat zij gedurende die tijd aanspraak kunnen blijven maken op de rechten die zij in de loop der jaren door hun inschrijving hebben verworven. Overigens geldt ook voor hen dat zij moeten reageren op de woningadvertenties indien daar in een aanbod wordt gedaan waar voor zij in aanmerking komen. Tot nu toe wordt de woonruimte in Soest verdeeld aan de hand van be paalde criteria en een volgorde-be palend puntensysteem. Zowel de criteria als het puntensysteem zijn vastgelegd in de Woonruimteveror dening Soest 1986. Eén van de on derdelen van de puntenopbouw is de inschrijftijd als woningzoekende. Dit betekent dat iedereen die een (andere) woning wil huren of een sociale koopwoning wil kopen, zich als woningzoekende moet laten in schrijven. Doordat velen dit doen, soms zelfs direct nadat men een wo ning heeft betrokken, raakt het be stand van woninzgoekenden 'ver vuild'. De heer B. Moons van de afdeling Huisvesting verwacht van de nieu we regeling onder meer dat de wo ningzoekenden die echt willen ver huizen, beter bereikt worden. Nu geldt nog de regel dat hoe eerder men is ingeschreven des te groter de kans is op een andere woning. In de praktijk komt dit er in feite op neer, dat uit voorzorg teveel inwoners zich als woningzoekende laten in schrijven. Het gevolg hiervan is een ernstige 'vervuiling' van het bestand woningzoekenden. Deze 'vervui ling' veroorzaakt veel extra, onno dig werk. Verder is het in het be staande systeem zo, dat het altijd de gemeente is die de kandidaten voordraagt bij de eigenaren van de woningen. Het komt dan ook regel matig voor, dat een voorgedragen kandidaat een woning krijgt aange boden die hij/zij niet wenst, met als gevolg dat deze geweigerd wordt. Ook dit veroorzaakt extra werk. Niet nieuw Het voorgestelde systeem is niet nieuw. Elders in het land wordt dit of een vergelijkbaarsysteem al j aren toegepast. De eventuele invoering in Soest is aanbevolen in het aan de commissie welzijn aangeboden rap port 'Woonruimteverdeling in Nieuw Perspectief. Het rapport is het resultaat van de evaluatie van de huidige gang van zaken met betrek king tot de woonruimteverdeling in Soest. Niet iedereen kan zich zomaar in Soest vestigen. Als men is aangewe zen op de beschermde woningvoor raad, moet men aan bepaalde voor waarden voldoen om in Soest over zelfstandige woonruimte te kunnen beschikken. Kamerbewoning wordt niet gezien als zelfstandige woonruimte. Tot de beschermde woningvoorraad behoren op dit moment huurwoningen met ene 'kale' huur tot 867 gulden per maand en koopwoningen met een koopsom van 250.000 gulden of minder. Het rapport dat op 12 mei in de commissie welzijn zal worden be handeld, is samengesteld door de adviescommissie woonruimtever deling in samenwerking met een ex tern adviseur. Het mondt uit in het voorstel om de woonruimteverde ling in Soest ingaande 1 januari 1994 te veranderen. Per die datum zullen vrijkomende woningen via advertenties worden aangeboden. Behalve informatie over de woning zelf en de huurprijs, staat in de advertentie ook wie er voor in aanmerking kan komen. Hierbij wordt onderscheid gemaakt in leeftijd, samenstelling van het huishouden en de grootte van het gezin. Ook de hoogte van het (geza menlijk) inkomen is van belang ten opzichte van de huur van de wo ning. Er wordt bijvoorbeeld onder scheid gemaakt tussen starters en doorstromers op de woningmarkt. Ook indien de woning geschikt is voor huisvesting van ouderen zal dit worden vermeld. Om de volgorde te bepalen wie het eerst in aanmerking komt voor de aangeboden woning, worden enke le criteria vastgesteld. Hierdoor is een rechtvaardige toewijzing ge waarborgd. In de krant waarin de woningen worden aangeboden, zal achteraf ook worden vermeld aan welke criteria de kandidaat heeft voldaan die de woning heeft gekre gen. Op deze manier ontstaat voor andere kandidaten duidelijkheid over hun kansen op bepaalde woonruimte. Niet verlengen Het afschaffen van de inschrijving als woningzoekende betekent voor degenen die nu al ingeschreven staan, dat deze inschrijving niet meer verlengd hoeft te worden. Zo als in de inleiding gesteld: voortaan zal iedere woningzoekende, inge schreven of niet, moeten reageren op de advertentie. Dit houdt dus in dat zij in aanmerking willen komen voor de vrijkomende woning. Rea geren zij niet, dan wordt er van uit gegaan dat zij er geen belangstelling voor hebben.

Soester Courant | 1993 | | pagina 30