uden perkt deling Afvalstoffenpark De Schans straks nieuwe naam voor brengplaats Nationaal Comité: kiesrecht centraal Verhoging van rioolrecht is onvermijdelijk als uitvloeisel van nieuw rioleringsplan Moeder en kind, samen(spel) in de sport Nieuwe plattegrond verschijnt al in 1994 ,\soesa erdekte laties Gevraagd: PAGINA 2 WOENSDAG 28 APRIL 1993 SOESTER COURANT PAGINA 3 projectgroep leidszorg' in igesteld Ook plaats voor Spullenhulp Tentoonstelling van 21 juni tot en met 9 juli in hal gemeentehuis een beeldend kunstenaar adviescommissie beeldende kunst Klachten over kaartje in Gemeentegids '93 Inschrijven mogelijk voor koopwoning aan de Krommeweg Nieuwe leden in de Stuurgroep Alcoholmatiging kantooruren wenden ling sport van de ge- Soest, telefoon 12. te Soest heeft een nieu- -oep in het leven geroe- :al zich gaan bezighou- voorkomen van crimi- het verhogen van de 'an de inwoners van esterberg. jectgroep 'Veiligheids- i zitting vertegenwoor- e gemeente, de politie, Zakenkring, het Mid- •inbedrijf Soest, en de >e Ondernemers Ver- arojectgroep gaat plan- telen en uitvoeren die >p de in- en externe be ting en op het bevorde- ale veiligheid, gavond 28 september oject 'Veiligheidszorg' :iale manier van start, ten heel jaar zullen acti- dit gebied ontplooid trlichting aan bedrijven is hiervan een belang- n de plaatselijke en re- ia, maar ook in de ge- voorlichtingskrant 'Op de bevolking maande- >ogte worden gebracht. sche of biologische on- ling; gebruik van een lorix; kleding wassen in lemisch reinigen; spuit- pompjes gebruiken; t propaan in plaats van •elmiddel; geen piep- jiken of als verpakking zo weinig mogelijk met PVC gebruiken n zijn hout, andere (PET, PE, PP), ka- nent kan wel degelijk drage leveren aan ver in het chloorgebruik", .'uteboom. "Er zijn ge- tieven. Vloeibare zeep en natuurlijke pro- kritischer houding ten bijvoorbeeld verpak- al (zodat de verkopers i gestimuleerd er bij de )p aan te dringen dit te vragen om produkt- i in geval van chloor- :ikelen deze te boycot- taan een gelijkwaardig 'tikel aangeboden te voorts. veel inspanningen kan >ruik in de Nederland- 'f ïns drastisch omlaag, 'or het schoonmaken r :rbruiken de huishou- niet minder dan 32 chloorhoudende mid- niljoen blokjes wc-rei- jstische beperking van an alle chloorhouden- comt onze gezondheid ten goede. De genera ons er dankbaar voor "de te bepalen wie het erking komt voor de /oning, worden enke- tgesteld. Hierdoor is rdige toewijzing ge- i de krant waarin de den aangeboden, zal worden vermeld aan de kandidaat heeft woning heeft gekre- manier ontstaat voor daten duidelijkheid insen op bepaalde 1 gen :n van de inschrijving kende betekent voor nu al ingeschreven ïze inschrijving niet hoeft te worden. Zo- ing gesteld: voortaan >ningzoekende, inge- iet, moeten reageren itie. Dit houdt dus in ïerking willen komen mende woning. Rea- dan wordt er van uit- iï geen belangstelling Het zowel provinciaal als landelijk aanscherpen van de milien-eisen komt het 'groene' college van bur gemeester en wethouders van de milieu-vriendelijke gemeente Soest niet ongelegen. Het is name lijk een reden temeer om de breng plaats voor grof vuil aan de Schans opnieuw in te richten en uit te brei den. Het vergroten van de capaci teit en mede daardoor het verbete ren van de klantvriendelijkheid, is dan ook vanzelfsprekend. Vooral ook omdat steeds meer inwoners het belang van het zoveel mogelijk gescheiden inzamelen van afval gaan inzien. Tegelijk met de herinrichting wordt ook een nieuwe naam ingevoerd: Afvalstoffenpark De Schans. Over een paar maanden kan men hier niet alleen terecht voor het afleve ren van grof huisvuil en klein che misch afval, maar ook om er spullen te brengen die voor een ander nog bruikbaar zijn. Daarom wordt er voor het recyclingcentrum Spullen- hulp ook een plaatsje naast het Af valstoffenpark ingericht. Verder komt er op het terrein een weeg brug. Volgens de heer J. van Gent, direc teur milieu en stadsbeheer, is de huidige capaciteit van de breng plaats aan de Schans "volstrekt on toereikend voor het enorme ge bruik. Dat leidt vaak tot rijen wach tenden. Dat filestaan is niet bevor derlijk voor de animo om het grove vuil gescheiden naar De Schans te brengen. Naast de milieu-aspecten is dat één van de redenen om het terrein anders in te richten". De brengplaats aan de Schans be staat al lang, maar de inrichting zo als die nu is dateert pas van 1985, vertelt de heer M. Pijl, hoofd van de afdeling reiniging. In dat jaar werd de gescheiden inzameling van grof vuil pas goed op poten gezet, omdat de gemeente niet langer gebruik mocht maken van de relatief goed kope stortplaats van Tammer in Soesterberg. In plaats daarvan zou de gemeente het afval naar de Af valverwerking Rijnmond (AVR) moeten afvoeren, waardoor de kos ten flink zouden stijgen. Daarom werd gezocht naar midde len om het afval op een andere ma nier af te voeren en zodoende de kosten te drukken. De oplossing werd gevonden in het gescheiden inzamelen van het aangeboden af val, "een scheiding die bij wijze van spreken elke dag werd uitgebreid", aldus de heer Pijl. De bevolking rea geerde positief: de hoeveelheid af val die gescheiden op het Afvalstof fenpark door de Soester huishou dens wordt aangeboden, bedraagt nietminderdan5.200ton,bijnaeen kwart van de totale hoeveelheid van 22.000 ton! Het afval wordt op de Schans ge scheiden in 'schoon' en 'vuil' puin dat wordt afgevoerd naar een door de provincie gecontroleerde stort plaats, waar ook asbest en dakbe dekking heengaan; tuinafval en snoeihout; hout, dat naar een hout- versnipperaar gaat; ijzer, dat aan een handelaar wordt verkocht, evenals lompen en papier, en klein chemisch afval (KCA) dat wordt af gevoerd naar het regionaal KCA- depot in Amersfoort. Dan is er nog een restfractie die wordt verbrand. Deze manier van gescheiden inza melen kost uiteraard geld. Er is een bedrag mee gemoeid van circa 450.000 gulden. Zou echter al het afval naar de AVR moeten worden afgevoerd, dan zou dit 850.000 gul den kosten. Het is dus duidelijk dat gescheiden inzamelen een bespa ring betekent, die uiteindelijk de burger ten goede komt, omdat de afvalstoffenheffing zo laag mogelijk gehouden kan worden. Strengste eisen Als binnen enkele maanden de ou de brengplaats is veranderd in het Afvalstoffenpark De Schans be schikt Soest over een inzamelpunt, dat voldoet aan de strengste eisen op milieugebied. Omdat er bij het huidige aanbod ook goederen zijn die voor hergebruik in aanmerking komen, heeft het recyclingcentrum Spullenhulp een plaats naast het park toegewezen gekregen. Moge lijk dat hierdoor in de toekomst meer nog dan nu al het geval is goe deren die voor hergebruik in aan merking komen door Spullenhulp opnieuw in gebruik gegeven kun nen worden aan mensen die ze kun nen gebruiken. Dit hergebruik, hoe gering ogenschijnlijk ook, draagt er in ieder geval toe bij dat de afval stroom niet onnodig groter wordt! In de volgende 'Op 't Hoogt' wordt aandacht besteed aan de nieuwe in richting van het Afvalstoffenpark De Schans. Bij de Nationale Dodenherden king, de nationale viering van de Bevrijding alsmede in jeugd- voorlichtingsactiviteiten zal aandacht worden besteed aan het kiesrecht. In verband hier mee heeft het Nationaal Comité 4 en 5 mei met medewerking van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) een bro chure over artikel 4 van de Grondwet (het kiesrecht) sa mengesteld met als titel 'Soms moet je een keuze maken... De Tweede Wereldoorlog heeft pijnlijk zichtbaar gemaakt hoe belangrijk het is grondrechten, mensenrechten, veilig te stellen. Het erkennen van grondrechten betekent: aanvaarden dat men sen fundamentele rechten heb ben die met name door de over heid moeten worden ontzien en beschermd. Met de aandacht voor de verschillende grondrech ten wil het Nationaal Comité 4 en 5 mei het actuele belang van her denken en vieren onderstrepen. In 1992 is gekozen voor de vrij heid van meningsuiting en dit jaar staat het kiesrecht in het m id- delpunt. Pas in 1983 is het kiesrecht als grondrecht in de Nederlandse Grondwet opgenomen. De nu verschenen brochure 'Soms moet je een keuze maken.biedt inzicht in de historische, actuele en in de toekomst te verwachten ontwikkelingen rond het kies recht. Het belang van het kies recht wordt geplaatst naast alle andere mogelijkheden om deel te hebben aan de politiek, want kie zen en keuzen maken houdt niet op na een bezoek aan het stem hokje. In tegenstelling tot wat 'de pu blieke opinie' ons soms wil doen geloven, voelen veel Nederland se burgers zich wel degelijk be trokken bij wat er in de samenle ving gebeurt. Het is maar de vraag of het opkomstpercentage bij verkiezingen een goed beeld van die betrokkenheid geeft. De brochure 'Soms moet je een keu ze maken...' is bedoeld om de discussie over het belang van het maken van keuzen, het kiezen en het stemmen te ondersteunen. Het Nationaal Comité hoopt dat alle gemeenten de brochure als bron van inspiratie zullen kun nen gebruiken bij het invulling en vormgeven aan de activiteiten in het kader van de dodenher denking, de viering van de bevrij ding en de jeugdvoorlichting in 1993. Nu de gemeenten op grond van de Wet Milieubeheer verplicht zijn een nieuw rioleringsplan op te stel len zullen huishoudens en bedrij ven rekening moeten houden met een verhoging van het rioolrecht. "Daarbij zullen we ernaar streven met de laagst mogelijke investe ringskosten het hoogst mogelijke rendement te behalen", zegt de heer E. de Beauveser van de ge meentelijke afdeling wegen, riole ringen en verkeer. Als bijdrage in het beheer en instandhouden van het rioolstelsel in Soest is voor 1993 een rioolrecht vastgesteld van 58 gulden per aansluiting. Dat ligt aanzienlijk beneden het lande lijk gemiddelde van 110 gulden. Als het nieuwe gemeentelijke rio leringsplan door de gemeenteraad is vastgesteld, zal aan de hand hiervan een nieuwe berekening moeten worden gemaakt. Over een jaar of tien zou het landelijk gemiddelde wel eens op 300 gul den kunnen liggen. Er staat dan ook heel wat op stapel, want ter bescherming en verbete ring van het milieu moeten tal van maatregelen worden getroffen. Welke dat allemaal zouden kunnen zijn, wordt duidelijk gemaakt op een landelijke tentoonstelling die onder het motto 'Goed riool, scho ne zaak' wordt gehouden ter voor bereiding op het nieuwe riolerings plan. Tentoonstelling In Soest wordt deze expositie van 21 juni tot en met 9 juli gehouden, in de hal van het gemeentehuis. Er worden fotopanelen geplaatst met daarop teksten, onder meer over de werking van de riolering. Verder zal materiaal worden getoond dat op dit onderwerp betrekking heeft. Ook dankzij videobeelden kunnen belangstellenden zich hierin verdie pen. Voor Soest heeft invoering van het nieuwe rioleringsplan, dat waar schijnlijk in juni door de raadscom missie milieu zal worden behandeld waarna het in juli door de gemeen teraad kan worden vastgesteld, en kele soms zeer ingrijpende maatre gelen tot gevolg. Eén daarvan is het beëindigen van alle lozingen op de bodem. Dit komt dus neer op het op de riolering aansluiten van alle percelen in de gemeente. Nu zijn nog 85 percelen in het buitenge bied, 40 binnen de bebouwde kom (die volgens de oude regeling niet aangesloten behoefden te zijn om dat ze meer dan veertig meter van een inzamelpunt verwijderd zijn), en een 90-tal percelen om andere redenen nog niet aangesloten. De kwaliteit van het overstortwater dat vanuit de riolering direct op op pervlaktewater wordt geloosd (aan de Maatweg en de Peter van den Breemerweg), moet worden verbe terd; hetzelfde geldt voor de over stort op de vijvers langs de Konings weg. De wateroverlast op straat waarvan op sommige plekken nog steeds sprake is bij hevige regenval, moet verder worden teruggedron gen. Soesterberg Tenslotte zijn ook in Soesterberg speciale maatregelen nodig. Hier zal een rioolwateropvang van 12.000 kubieke meter moeten wor den gerealiseerd. Deze voorziening kan iedere bui opvangen, waarna ■',2..-,, Schade na een stortbui in Soesterberg. Het vanuit het riool overgestorte water brak door het dijklichaam van de ber gingsvijvers aan de Kampdwarsweg. het water geleidelijk kan worden overgepompt. Het nieuwe gemeentelijke rióle- ringsplan vervangt in Soest het rioolbeheerplan 1987. Ook in an dere gemeenten was dit soort plan nen tot nu toe hoofdzakelijk geba seerd op aspecten van de volksge zondheid. In het nieuwe plan heb ben daarnaast de milieu-aspecten een minstens zo belangrijke rol ge kregen. Het streven is er nu op gericht om begin volgende eeuw de totale watercirculatie te be heersen. Het gaat dan om het ge bruik, de afvoer en de behandeling. Het komt erop neer dat het water zodanig in de natuur wordt terugge bracht, dat deze er geen schade van ondervindt. Een nieuw initiatief binnen de Soester sportwereld is het onder deel moeder en kind samen bezig te laten zijn op een sportieve, op- De commissie Beeldende Kunst heeft tot taak Burgemeester en Wet houders gevraagd en ongevraagd te adviseren over de bevordering van de produktie van kunstwerken en de plaatsing hiervan in de ge meente Soest, met name in de openbare ruimte. Daartoe: - adviseert zij over het beleid ten aanzien van kunstwerken in de openbare ruimte in Soest; - stelt zij een opdrachtomschrijving vast; - beoordeelt zij de ingezonden ontwerpen en geeft advies aan het col lege van Burgemeester en Wethouders; - begeleidt zij de uitvoering van de opdracht; - kan de commissie ook problemen ten aanzien van bestaand beleid en wensen voor nieuw beleid signaleren, en desgevraagd aviseren over beleidsvoornemens van het college op het gebied van de beel dende kunst. Tevens behoort tot de taak van de commissie, indien dit wordt ge vraagd, het college van B. en W. te adviseren over andere aspecten van De commissie zal gaan bestaan uit 5 leden, van wie (maximaal) 2 kun stenaars en (minimaal) 3 andere belangstellenden. Het gemeentebestuur nodigt belangstellenden uit te solliciteren naar het lidmaatschap van de De gemeente hanteert bij de beoordeling van de kandidaten de vol gende criteria: - beroepsmatig actief beeldend kunstenaar en - woonachtig zijn in Soest. De vergoeding voor de leden is bepaald op fl. 50,- all-in per bijge woonde vergadering. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer H. J. van Rijkom, beleidsmedewerker Cultuur van de afdeling WVC, tel. 02155-93615. Uw brief kunt u binnen 14 dagen sturen naar het College van Burge meester en Wethouders, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Volgend jaar al komt er een nieu we plattegrond van de gemeente uit die tegelijk met de Gemeente- gids 1994 wordt verspreid. Dit is het resultaat van overleg tussen de gemeente en Holland Advertising, de uitgever van de Gemeentegids. Het overleg werd gevoerd naar aanleiding van klachten uit de be volking over de onvoldoende kwa liteit van de plattegrond die bij de Gemeentegids 1993 was gevoegd. Gemeentevoorlichter Ben J. van Os: "De gids komt jaarlijks uit op initiatief van Holland Advertising. Het is dus geen uitgave van de ge meente. De uitgever is dan ook ver antwoordelijk voor de inhoud, met uitzondering van de gemeentelijke pagina's. Dit jaar werd de service van de uitgever uitgebreid door bij voeging van een plattegrond. Het is de bedoeling dat deze elke drie jaar wordt vernieuwd en tegelijk met de Gemeentegids wordt verspreid. Nieuwe inwoners die via het ge meentelijk informatiecentrum het infopakket over Soest krijgen, ont vangen daarbij ook de plattegrond. De heer Van Os zegt dat de ge meente zelf ook geschrokken is van de kwaliteit van de plattegrond. De druk op zich is al niet geweldig, maar de schaal is zover verkleind, dat de straten nauwelijks te vinden, laat staan dat de namen te lezen zijn. Omdat de inwoners kennelijk in de veronderstelling zijn dat de platte grond op initiatief van de gemeente is uitgegeven, kwamen bij de ge meente tal van klachten erover bin nen. Dit was voor de gemeente aanlei ding om bij de uitgever aan de bel te trekken. Deze heeft zijn veront schuldigingen aangeboden over de kwaliteit van de plattegrond. Te vens zegde hij toe al volgend jaar, tegelijk met de Gemeentegids 1994, een nieuwe, beter leesbare plattegrond te verspreiden in plaats van hiermee te wachten tot 1996. Deze nieuwe uitgave kost de ge meente evenmin iets. Belangstellenden voor een royale patiowoning aan de Krommeweg kunnen zich bij de gemeente laten inschrijven. Er worden er negen gebouwd. De prijzen van deze koopwoningen liggen tussen 245.000 en 275.000 gulden. De inschrijfformulieren, brochures en criteria voor toewijzing zijn ver krijgbaar aan de balie van het ge meentelijk informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis. voedkundige manier. Een voor beeld hiervoor is de gymnastiek vereniging Laetitia in Soesterberg. Op verzoek van een aantal vereni gingsleden is men met deze groep gestart. Reden hiervoor is dat de moeders op deze wijze echt een uur met hun kinderen bezig zijn op een manier waar men thuis geen gelegenheid voor heeft. Iedere vrijdagochtend van 9.15 tot 10.15 uur zijn momenteel 12 moe ders met hun kleintjes samen spor tief bezig. Onder leiding van een in- structrice worden er allerlei oefe ningen en spelletjes gedaan, waarbij ook de moeders actief betrokken worden. Na 'gedane arbeid' krijgen de kin deren de gelegenheid om zich, zo nodig op luidruchtige wijze, uit te leven. Kinderen vanaf anderhalf tot vier jaar zijn hier van harte welkom. Mocht uw interesse zijn gewekt, dan kunt u inlichtingen inwinnen bij mevrouw D. Hagmeijer, telefoon 03463-51705. Zwemmen in Soest Een tweede bijzondere activiteit voor moeder en kind is het baby-, peuter- en kleuterzwemmen in het overdekte zwembad Aqua Indoor aan de Dalweg in Soest. Voor kin deren vanaf 6 weken tot 4 jaar. Ie dere woensdagochtend worden de kinderen onder leiding van gediplo meerde medewerksters, yertrouwd gemaakt met het water. Op een plezierige manier leert de baby, samen met de moeder, de mo gelijkheden en onmogelijkheden van water te onderscheiden. Zo doende tracht men het kind al op jonge leeftijd te leren hoe het kan overleven wanneer het per ongeluk in het water valt, wat in ons waterrij ke land helaas regelmatig voor komt. Deze kinderen zullen later, wanneer zij daadwerkelijk voor het A-diploma gaan zwemmen, waar schijnlijk niet de problemen kennen van bijvoorbeeld watervrees. Mocht deze activiteit u aanspreken, dan kunt u inlichtingen verkrijgen bij Aqua Indoor, telefoon 02155-26454. In de Stuurgroep Alcoholmati- gingsbeleid heeft een aantal nieuwe leden zitting gekregen. De samen stelling is daardoor als volgt gewor den: R. Joustra, voorzitter; mevrouw J. M. de Grijs-Mostard, mevrouw E. van Mill; mevrouw M. M. Smits, en de heren W. J. Moggré, G. ten Hui sdier, J. Boom, J. K. Bal en L. van den Berg. Adviseur is de heer E. Nonhebei, ambtelijk secretaris me vrouw K. van der Meer van de ge meentelijke afdeling welzijn, volks gezondheid en cultuur. Op basis van het door de gemeente raad vastgelegde kader zal de Stuurgroep zich in haar beleid en in de uitvoering daarvan vooral rich ten op - de voorbeeldfunctie van de ge meente; - het verwerven van een breed maatschappelijk draagvlak; - de sociaal-culturele instellingen en de sportverenigingen; - ouderen. Naast voorlichting in brede zin zul len ondersteunende maatregelen nodig zijn. Er mag, gelet op de maatschappelijke weerstanden, im mers niet verwacht worden dat voorlichting alléén toereikend zal zijn. Daarnaast moet de nodige aan dacht worden besteed aan het bevorderen van de deskundigheid, met name waar het gaat om het on derkennen van symptomen van de alcoholproblematiek, aldus enkele punten uit het beleidsplan van de Stuurgroep. Toekomstige bewoonster van het project Groepswonen Ouderen Soest in de Amersfoortse Courant: "De jongste is zestig en de oudste éénentachtig. Als je dan een fiets tochtje organiseert, moet je ervoor zorgen dat er voor de oudsten een auto is, zodat ze toch mee kunnen doen". braAmHage. YVY of OOO? F.C. Bosstraat. Het Jaar van de (feestende) Oude- Vlag bij politie niet eens meer halfstok na verdwijning. Als Polychroom weg moet uit Soestduinen, gebruiken ze bij de verhuizing zeker zo'n Chein(c)o- kar. Mooi gezicht: eindelijk weer eens een boekje opengedaan over Soest. Maar goed dat die vernielende jongens in Overhees nog met een schadevergoeding over de brug kwamen. Wie een bushalte voor de deur heeft, wil er niet van af, wie er één kan krijgen, wil er niet aan. Kop in de Soester Courant: 'Zor geloze jaren voor Soest voorbij'. Welke dan? Hema in De Lindenhof: Baten burcht. Spelletje tijdens welzijnsdebat: krijgertje en lokkertje. Borgsom voor verkoopplekje op de Engh: nu ook schoninginnedag. Of die Springbokken nu hoog of laag springen, subsidie zit er echt niet in. Doordenkertje: Empty V. Met het oog op de verkiezingen: wordt een CDA-toezegging voor meer geld voor aanvullend open baar vervoer tussen Soest en Soes terberg wel of niet als een 'lokker tje' beschouwd? Raadslid A. van den Breemer (CDA) in de commissie ruimtelij ke ordening: "Zorgvuldigheid kan het college niet verweten worden". Soester carillon in de lente: Jingle Bells. Heeft u de folder Rampenbestrij ding ook onder het hoofdkussen van uw partner gelegd? Gehoord in het Journalistenforum voor Radio Soest: "Of de Hema er komt of niet zal mij worst wezen".

Soester Courant | 1993 | | pagina 31