UW BIJDRAGE IS VAN LEVENSBELANG Kortzichtigheid van raadsleden" m Provincie komt met nieuw beleidsplan voor recreatie en toerisme OPINIE r Uitbreit nieuws m Vrouwen in de politiek... Jonge j» <1 Hp nederlandse hartstichting WOENSDAG 28 APRIL 1993 SOESTER COURANT vraagt uw aandacht voor: Vergaderingen raadscommissies Wijziging hinderwet vergunning Wet Milieubeheer Besluit Horecabedrijven Wet Milieubeheer Besluit Opslag Goederen Wet Milieubeheer Bouwzaken Verleende Vrijstelling ex art. 19 W.R.O. Verleende bouwvergunningen Aangevraagde bouwvergunningen Eenrichtingsverkeer in Soestdijk PAGIKil/WOENSDAG Informatie-c, Van 6 naar 16 uur per week Kringloopcentrum Spullenhulp verruimt openingstijden De Soester Duinen 30 APRIL MOEDERDAG Gemeente adviseert vervanging stickers reclamedrukwerk Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Soester d< giro300. bank707070.600 Gedeputeerde Staten van Utrecht willen een nieuw beleidsplan re creatie en toerisme maken (BRT). Inmiddels is een ontwerp- plan aangeboden aan de statencommis sie voor Toeristische en Recreatie ve zaken (NET). De commissie is gevraagd te beoordelen of het plan rijp is de inspraak in te gaan. Het plan geldt voor een periode van 12 jaar en loopt daarmee gelijk op met de streekplanperiode. Met dit nieuwe beleidsplan wil de pro vincie een realistisch beeld schetsen van de huidige en toekomstige mogelijkhe den en kwaliteiten op recreatief-toeris- tisch gebied in deze provincie. Het plan bouwt de beleidslijnen die in 1987 zijn uitgestippeld verder uit. Sindsdien heb ben zich ontwikkelingen voorgedaan die wijzigingen in het beleid wenselijk en/of noodzakelijk maken. Zo zullen in het kader van de decentra lisatie-impuls gelden voor de openluch trecreatie overgeheveld worden van rijk naar provincie. Verder is de bevol king door de toenemende individuali sering en mobiliteit anders gaan recreë ren. Daarnaast leidt de actualisering van de Randstadgroenstructuur tot nieuwe beleidsinzichten. Ook is sprake van vergaande bezuinigingen op het subsidiebeleid bij de Ministeries van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) en Economische Zaken (EZ). Hoofdlijnen In het toekomstige recreatieve en toe ristisch beleid van de provincie willen GS de nadruk leggen op de kwantitatie ve en kwalitatieve verbetering en uit bouw van de bestaande voorzieningen. Daarbij wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de wensen en behoeften van de recreant. Zo zullen vanwege de stijgende belangstelling voor waterre- creatie, de potentiele mogelijkheden optimaal benut gaan worden. Zoals bij voorbeeld toervaartmogelijkheden en het scheppen van herkenbare en toeris tisch aantrekkelijke watersportkernen, o.a. in de plassengebieden van Vinke- veen en Loosdrecht. Ook krijgt de ont wikkeling van het cultuur-historisch aanbod bijzondere aandacht, evenals het toeristisch-recreatief beleid in en om de grote steden Utrecht en Amers foort. Gedeputeerde Staten zien verder een toenemende behoefte aan mogelijkhe den voor routegebonden recreatievor- men, zoals wandelen, fietsen, kanova ren en ook paardrijden en toerschaat- sen. Zij willen hieraan tegemoet komen door o.m. aanleg van nieuwe fiets- en wandelpaden, het opheffen van knel punten en het uitzetten en bewegwijze- ren van routes. Speerpunten In het plan zijn vijf thema's uitgewerkt. Deze thema's vormen de speerpunten van het toekomstige recreatieve en toe ristisch beleid. Het zijn: de Utrechtse Heuvelrug, het Waterareaal, de Cul tuurhistorie, Utrecht/Amersfoort en de Routestructuren. Binnen elk thema komen achtereenvolgens aan bod: de afbakening en het belang van het the ma, de sterke en zwakke punten, het huidige en belang van het thama, de sterke en zwakke punten, het huidige en toekomstige beleid alsmede de even tuele knelpunten en oplossingsrichtin gen. Ieder thema besluit met een over zicht van concrete en meer algemene maatregelen ter uitvoering van het be leid. Uitvoering Gedeputeerde Staten constateren dat door een verder terugtredende rijks overheid, provincie en gemeenten extra middelen en inspanningen zullen moe ten leveren om het in dit plan geformu leerde beleid te kunnen uitvoeren. Om dat G.S. veel belang hechten aan de sa menwerking met en participatie van het particulier initiatief zullen zij hierbij sti mulerend optreden. Waar mogelijk zul len zij daarbij ook de planologische ruimte scheppen voor renderende acti viteiten. Als overige instrumenten voor de uit voering van het beleid staan de TROP- middelen en het fonds 'Sociaal-Econo mische Structuurversterking' (SEV) ter beschikking. Verder blijft de provincie bijdragen in de nadelige exploitatiesaldi van de recreatieschappen. Daardoor kunnen bestaande recreatievoorzienin gen in stand blijven en nieuwe voorzie ningen gestalte krijgen. Ook de Provin ciale VVV kan - volgens het voorlopige standpunt - op provinciale subsidie blij ven rekenen. G.S. hechten aan de voor- lichtings- en promotieactiviteiten van de PWV. Inspraak G.S. willen voor het beleidsplan in mei een inspraakprocedure van start laten gaan. De statencommissie voor Toeris tische en Recreatieve zaken beziet op 6 mei of het plan rijp is voor de inspraak. Zo ja, dan krijgen gemeenten, belan genorganisaties en geïnteresseerden de mogelijkheid hun mening over dit plan te geven. De inspraakprocedure is gep land voor de periode 24 mei t/m 2 juli. Iedereen die op het plan wil reageren kan dan t/m 2 juli een schriftelijke reac tie indienen bij het provinciebestuur. In het najaar zal over het plan, inclusief de resultaten van de inspraak, een in houdelijke discussie plaatsvinden in ge noemde commissie. Provinciale Staten zullen in hun vergadering van 15 de cember van dit jaar beslissen over de uiteindelijke vaststelling van het defini tieve plan. Raadhuisplein 1, tel. 93411 Donderdag 29 april, 19.30 uur; Financiën Agenda: o.a. stand van zaken planningka lender; rapportage gemeenschappelijke re gelingen; sportaangelegenheden; terugbe talingsregeling bij aanspraak op gemeente garantie; verkoop grond bij Tamboerijn 11-13 aan Dethog B. V. te Baarn; verlenging convenant met de sport; verkoop van grond bij Tamboerijn 7 en 9 aan de Maatschappij voor Bedrijfsobjecten B.V. te 's-Gravenha- ge; verkoop grond voor Zuidpromenade 6 aan Vastgoedmaatschappij Lichtboei B.V. te 's-Gravenhage; aankoop van het voorma lig kompostbedrijf aan de Maatweg van het kompost- en Rioolwaterzuiveringsbedrijf Soest-Baarn; beschikbaar stellen krediet in vesteringen sport 1993; toekennen van planschadevergoeding aan de heer W. Uy- iand.c.s. Maandag 10 mei, 19.30 uur: Algemene Bestuurszaken Agenda: o.a. mededelingen uit externe or ganen: DB/régionale brandweer Gewest Eemland van 29.4.93, georganiseerd over leg van 24 mei a.s., voortgang regionalisatie politie; voortgang planningkalender; dele gatie mandaat m.b.t. besteding kredieten en fondsen; vaststelling "nieuw" gemeentelijk' rampenplan; deelnotitie emancipatiebeleid. Dinsdag 11 mei, 19.30 uur: Ruimtelijke Ordening Agenda: o.a. herinrichtingsplan centrum Soest-Zuid; meerjarenprogramma Monu menten; evaluatie kabelkrant; krediet voor diverse C.A.I.-werkzaamheden. Woensdag 12 mei, 19.30: Welzijn Agenda: o.a. bijstelling volkshuisvestings nota 1993; beleidsnotitie volkshuisvesting en conceptbrief woningbouwproductie Ge west Eemland 1995 t/m 2014; verdeelbe- sluit 1993 voor woninggebonden subsidies; woonruimteverdeling; voortgang/coördi natie sociale vernieuwing; voortgang plan ningkalender; terugmelding gemeenschap pelijke regelingen. Donderdag 13 mei, 19.30 uur: Milieu Agenda: o.a. verkeersonderzoek Soestdijk; instemming met RWP Eemland; viaduct Brinkwegen; jachthuurovereenkomst; pro ject ecologisch bouwen; stand planningka lender. De vergaderingen worden gehouden in het gemeentehuis aan het Raadhuis plein. Publiek kan meepraten Vanaf één kwartier vóór en tot aanvang van een commissievergadering kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voorzitter of secre taris van de commissie melden voor het stel len van vragen of het geven van een toelich ting bij een bepaald agendapunt. Voor de behandeling van de agenda geeft de voorzitter de sprekers uit het publiek de ge legenheid hun opmerkingen kort en bondig aan de commissie kenbaar te maken. De spreektijd is beperkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet langer dan 30 minuten. In het gemeentelijk INFOrmatiecentrum kan men de stukken van de commissie in zien. N.B.: Om zeker te weten of een bepaald on derwerp tijdens één van bovenge noemde commissies zal worden be handeld, is het verstandig om eerst het gemeentelijk INFOrmatiecen trum te bellen (tel.nr. 93 777). Beschikking tot wijziging hinderwet vergunning (artikel 40 Wet Algemene bepalingen milieuhygiëne) Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen van 08.30 uur tot 12.30 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tijdens de openingsuren, ter inzage: de beschikking tot wijziging van de eerder aan Brandsma Behang en Verf, Soesterbergsestraat 52, 3768 EJ Soest verleende vergunning ingevolge de Hinderwet voor een detailhandel in verf, glas en behangprodukten op/in het perceel Soesterbergsestraat 52, ka dastraal bekend gemeente Soest, sectie D nummer 3870. De reden van de wijziging is dat onvol doende voorschriften waren opgeno men met betrekking tot de opslag van KI-, K2- en K3-vloeistoffen. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingediend door: a. degene tot wie de beschikking is gericht; b. de betrokken adviseurs; c. degenen die tegen het voornemen tot wij ziging bezwaren hebben ingediend; d. enige ander belanghebbende die aan toont dat hij redelijkerwijze niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, postbus 20019,2500 EA 's-Gravenhage, binnen een maand na de dagtekening van deze kennisgeving. Zij die beroep instellen kunnen overeen komstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, postbus 20019,2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is be slist. Burgemeester en Wethouders maken bekend dat zij een melding als bedoeld in artikel 8.19 van de Wet Milieubeheer hebben ontvangen van Loodgieters- en CY-bedrijf E.G. Kerkhof, Korte Brinkweg 37a, 3761 •EC Soest. Deze melding heeft betrekking op de uit breiding van het gereedschap met een elek trische slagschaar en een elektrisch kraalij- zer. De desbetreffende stukken kunnen gedu rende de maand mei worden ingezien op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, Raad huisplein 1, kamer 2.27. Inlichtingen: afde ling milieubeheer, tel. 93593. Burgemeester en wethouders maken bekend dat zij een melding hebben ont vangen in het kader van het Besluit ho recabedrijven Wet milieubeheer van NJHC-herberg Soest, Bosstraat 16 te Soest. De desbetreffende stukken kunnen gedu rende de maand mei worden ingezien op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, Raad huisplein 1, kamer 2.27. Inlichtingen: afde ling Milieubeheer, tel. 93593. Burgemeester en wethouders maken bekend dat zij een melding hebben ont vangen in het kader van het Besluit op slag goederen Wet milieubeheer van Deege Moffelindustrie BV, Laan Blussé van Oud Alblas 2 te Soester- berg. De desbetreffende stukken kunnen gedu rende de maand mei worden ingezien op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, Raad huisplein 1, kamer 2.27. Inlichtingen: afde ling Milieubeheer, tel. 93593. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende ver zoeken met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: 1. het uitbreiden van een woonhuis. Waldeck Pyrmontlaan 75 (artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); 2. het vergroten van een entree van een woning, Clemensstraat 76 (ar tikel 19 van de Wet op de Ruimtelij ke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal wor den genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen van af donderdag 29 april 1993 eventuele be zwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn, dagelijks van 8.30 - 12.30 uur, in het ge meentehuis, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), Raad huisplein 1,ter inzage. Burgemeester en Wethouders hebben vrijstelling verleend voor het: aanleggen van 10 parkeerplaatsen a/d Kastanjelaan. Ingevolge de Wet Administratieve Recht spraak Overheidsbeschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtsper soon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen een termijn van 30 dagen te rekenen vanaf 29 april 1993 bij het College van Burgemeester en Wethou ders een gemotiveerd bezwaarschrift indie- De volgende bouwvergunningen/mel dingen zijn verleend/geaccepteerd op de aangegeven verzendda tum. Colenso 160 (93086): uitbreiden van een woonhuis, 13-4-93; Dorresteinweg 6 (93064): plaatsen van een kippenhok met een ren, 16-4-93; Grote Melmweg 2b (92343); ver bouwen van een schuur tot dienstwo ning, 15-4-93; Haverweerd, Akkeren, Dahveg (ong.) (92314): renoveren van 324 flats en het nieuwbouwen van 20 flat woningen, 14-4-93; Lange Brinkweg 35a (92487): ge heel vernieuwen van een woonhuis, 14-4-93; Middelwijkstraat 14 (93070): plaat sen van een serre, 16-4-93; Schrikslaan 61 (93105): plaatsen van een prefab-garage, 15-4-93; Turfstreek 211 (93139): plaatsen van een dakkapel, 15-4-93; Van Lenneplaan 68 (92493): uit breiden van een woonhuis, 14-4-93. Op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen kun nen belanghebbenden tegen deze beslissin gen een bezwaarschrift indienen. Als u een bezwaarschrift wilt indienen, dan moet dat bezwaarschrift gericht worden aan Burge meester en Wethouders van Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Het bezwaarschrift moet binnen dertig dagen na de verzendda- tum van de beslissing worden ingediend. De stukken kunt u inzien in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Or dening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), elke werkdag 8.30-12.30 uur. De volgende bouwaanvragen/meldin- gen zijn ingediend op de aangegeven datum. le Heeserlaantje 9 (93118): bouwen van een woonhuis met garage en ber ging, 16-4-93; Da Costalaan 2a (93129): plaatsen van een dakkapel, 13-4-93; Da Costalaan 8 (93188): bouwen van een bijkeuken en uitbreiden van een berging, 15-4-93; De Schans (ong.) (93192): inrichten van een afvalstoffenpark, 15-4-93; Dorresteinweg (ong.) (93005): bou wen van een woonhuis met garage/ber ging, 15-4-93; Goudvink 14 (93186): plaatsen van een erfafscheiding, 14-4-93; Kerkstraat 3-5 (93194); plaatsen van een tuinschuurtje, 15-4-93; Steenhoffstraat 52 (93178): bouwen van een garage, 15-4-93; Tromslagerpad 11 (93182): plaatsen van een erfafscheiding, 13-4-93; Valeriaanstraat 34 (93177): bouwen van een schuurtje, 15-4-93; Vinkenweg 51 (93181): uitbreiden van een woonhuis, 15-4-93; Winterkoning 86 (93187): plaatsen van een berging, 14-4-93; Zwarte Wegje 8 (92499): bouwen van een woonhuis, 13-4-93. Deze aanvragen kunt u inzien in het ge meentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), elke werkdag 8.30-12.30 uur. Verrast alle kleine, grote, trouwe, „oude" en nieuwe klonten met hoor originele Moederdog verrossingsaktie. Hoe deze verrassing uitpakt wordt duidelijk bij de KASSA „korting" als het kado/kadootje is ingepakt. Met de oktie blijkt, dat Gloss verrast nu deze keer zowel de gevers als de ontvangers. De aktie start maandag 3 mei om 13.00 uur en is zaterdag 8 mei om 17 00 uur afgelopen Glass, daar kun je mee rekenen. Kado's in glas en kristal. Laanstraat 41a - Baarn Telefoon 02154-24739 Met enorme verbazing en grote ergernis heeft ondergetekende de commissie- vergaderig van 5 april jl als toehoorder bijgewoond. Dat er in de Soester Cou rant terecht werd gesuggereerd dat de klok drie jaar wordt teruggezet zou de burger nog enige hoop kunnen geven op basis van te verwachten redelijke be stuur. Echter, enkele Soester politieke partij en (CDA, WD PvdA) denken blijk baar voordeel te kunnen halen uit hun opstelling in de verkeerssituatie van de wijk Soestdijk en zijn bereid drogrede nen te accepteren omdat een bepaald deel van de bewoners van de wijk Soest dijk kennelijk harder schreeuwt dan de andere groep. Het is domweg schandelijk te noemen dat een partij als het CDA alle normen met voeten treedt omdat men eigenlijk in het achterhoofd heeft dat een weg om de "Noordzijde" van Soest de volgen- de-politieke "salami"-zaak gaat wor den waarin een grote partij zeer klein kan zijn. Kortweg je veroorzaakt door wanbeleid eerst (verkeers)chaos en daarna gaan bepaalde kringen ervan uit dat dit een vrijbrief zal gaan opleveren voor het in bepaalde partijen favoriete plan de weg om de Noord te verwezen lijken. Op grond van welke verkeers technische argumenten durven het CDA, WD en PvdA de "Nieuwe" De reorganisatie bij Spullen- hulp is inmiddels zó ver voort geschreden dat het Soester kringloopcentrum aan de Paral lelweg de openingstijden aan zienlijk kan verruimen. In plaats van 6 uur per week zal Spullenhulp vanaf volgende week 16 uur per week geopend zijn. Spullenhulp is voortaan op drie ach tereenvolgende middagen (dinsdag, woensdag en donderdag) voor de verkoop geopend van 13.00 tot 17.00 uur, en op zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur. Voor het publiek is een duidelijke regelmaat in de openingstijden veel gemakkelijker om te onthouden, al dus Spullenhulp. Bovendien wordt op deze manier alvast ingespeeld op de openingstijden van het gemeen telijke afvaldepot aan de Schans, waar het kringloopcentrum in het komende najaar ook zijn nieuwe on derkomen zal betrekken. Door de nieuwe openingstijden - vier uur per dag - is het risico minder groot dat men voor een gesloten deur komt te staan. De avond-open- stelling op donderdag komt echter te vervallen. Mensen met een hele dag taak kunnen op zaterdag ruim schoots bij Spullenhulp terecht. Brengen Het kringloopcentrum biedt het pu bliek vanaf volgende week ook meer mogelijkheden om voor hergebruik geschikte spullen en kleding te bren gen. Dat kan voortaan elke werkdag: op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en op vrijdagmorgen van 9.00 tot 13.00 uur. Ophalen Voor het ophalen van spullen kan men op de hierboven genoemde tij den telefonisch een afspraak maken met Spullenhulp, tel. 18730. Bezorgen Voortaan biedt Spullenhulp, voor mensen die zelf écht geen mogelijk heden hebben om de spullen te ver voeren, de extra service om ze thuis af te leveren. De transportkosten worden daarbij uiteraard wel in re kening gebracht. RESTAURANTS PARTY. EN VERGADERCENTRUM verse aspergecocktail onbeperkt steengrillen of gourmetten met een uitgebreid Koninginnedagbuffet flensje met vanilleijs en sinaasappelsaus 32,50 per persoon met gratis glas oranjebitter of sinaasappcllimonadc verwen moeder met een knapperig verse BRUNCH a 25,00 p.p. gezellig genieten met het hele gezin of 's avonds met een FEESTELIJK 4-GANGEN KEUZEMENU in ons sfeervolle a la carte restaurant a 37,00 p.p. voor kinderen speciale tarieven Soesterbergsestraat 188, 3768 MD Soest Telefoon 02155-12739, fax 02155-25961 De gemeente adviseert gebruikers van "oude" stickers ter wering van onge wenst reclamedrukwerk uit hun brie venbus, deze te vervangen door een nieuwe. Zoals bekend is er sinds 1 maart op initiatief van de Stuurgroep Reclame een landelijke sticker-regeling tot weren van ongewenst reclamedruk werk uit de brievenbus ingevoerd. Winstpunt daarvan is dat de veelheid van "oude" stickers is teruggebracht tot twee: de nee/nee-sticker: geen reclame drukwerk, geen huis-aan-huis-bladen; de nee/ja-sticker: geen reclamedruk werk, wel huis-aan-huis-bladen. In de praktijk blijken de oude stickers door veel verspreiders konsekwent als "nee/nee-stickers' behandeld te wor den. Vooralsnog is het bezwaar van de "nee/ nee-sticker" dat men er niet zeker van is dat men daarmee gemeentelijk voor lichtingsmateriaal ontvangt. Howel het nooit de intentie is geweest overheids- drukwerk met reclamedrukwerk te ver eenzelvigen is dit een probleem, waar voor op landelijk niveau nog een oplos sing wordt gezocht. De nieuwe stickers kunnen worden af gehaald bij het gemeentelijk INFOrma tiecentrum, Raadhuisplein 1 of bij de dependance Burgerzaken, Dorpsplein 17, te Soesterberg (dinsdag en donder dag van 14.00 tot 16.00 uur). Steenhofstraat 9A, tel. 1 20 75 Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.30-17.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur. Evenementen 8 mei: Landelijke Fietsdag en Molen dag, op initiatief van VW en ANWB. Fietsroutes vanaf WV-Soest langs de Paltz, Soesterberg (luchtvaartmu seum), Soestduinen, Oude Kerk (to renbeklimming), 30 km., f 3,-. 13 mei: Lenteconcert mannenkoor Apollo, m.m.v. Rachel Ann Morgan, mezzo-sopraan, sporthal Aqua Indoor, 20.15 uur. Bustochtjes Shopping-tours naar Brussel, Ant werpen, Maastricht, Londen, vanaf f 32,-. Naar Deltawerken, Makkum, Urk en Zuiderzee-museum, vanaf f 79,50 al- 1-in. Theater Ray Charles, Philips-stadion, Eind hoven, 17 juli. Jazzfestival 1993, Breda, 20-23 mei. Pinkpop-festival, Landgraaf, Twee de Pinksterdag. Opera "Aïda", RAI, Amsterdam, 25 en 26 juni. "West Side Story", originele Broad- way-cast, Den Haag, juni/juli. Davis Cup-tennis Nederland-Zwe den, Malieveld, Den Haag, 16-18 juli. WV/ANWB-winkel Nieuw boekje over Soest: historische achtergronden, ontwikkelingen, huidig karakter, met foto's en illustraties, mooi uitgevoerd, f 12.90. Bloesemroute door bloeiende Betu we, f 3,-. Kastelenroute, auto of fiets, f 3,50. VW-geschenkbon vanaf f 10,-, lan delijk te besteden. VW-Magazine met evenementen kalender, f 6,95. ANWB-fietsroutes, 20 per boekje, alle provincies, f 12,95. Waterkaarten, toeristische wegen kaarten, f 11,90. Lange-afstands wandel- en fietsrou tes, vanaf f 10,- per boekje. Voor de vakantie: reisverzekeringen, internationale reis- en kredietbrief, au- tovjgnet (Zwitserland en Italië), inter nationaal kampeercarnet en kampeer bewijs; telefoonkaarten. Nog geen lid van de ANWB? Laat u in schrijven voor f 34,25; wegenwacht f 49,-. plannen goed te keuren? Het is frappant te zien dat overal in Ne derland de eenrichting situaties worden opgeheven en dat deze worden vervan gen door nieuwe en betere plannen, ge baseerd op het gegeven dat er slechts enkele doorgaande hoofdaders in een Gemeente dienen te zijn en dat daar ge bruik van gemaakt dient te worden, omdat er in de woonwijken slechts be stemmingsverkeer dient te rijden. Een en ander sluit dan ook perfect aan op het landelijk beleid meer gebruik te gaan maken van het openbaar vervoer e.d. In dit kader is Vianen een aardig voor beeld van waar men rekening heeft ge houden met de burgers en de lange ter mijn en waar het sluip- en bestem mingsverkeer duidelijk geïdentificeerd worden door een bepaald selectie-sys teem. Wij als bewoners van de Verlengde Tal- malaan zijn op basis van logica tegen het opnieuw openstellen van onze straat uit verkeersveiligheidsoverwe- gingen. De Verlengde Talmalaan is in de loop der jaren een doorgangsweg voor fiet sers geworden, die vanuit het Soester- veen en Overhees dagelijks naar scho len als het Griftland, Montessorischool, Van der Huchtschool, Da Costaschool en Desmond Tutuschool gaan. Dit is ook begrijpelijk want via de Soester Enghweg kunnen de scholieren zonder al te veel moeite en gevaar naar hun res pectievelijk scholen toe. Wijzigingen gaan heel veel onrust bij veel ouders teweeg brengen. Los van dit feit wonen er op de Verlengde Talma laan zeer veel kinderen in de leeftijds groep tussen de 5 en 12 jaar oud en zal aanvaarding van deze gevaarlijke plan nen aanleiding kunnen zijn tot burger lijke ongehoorzaamheid en zonder twijfel leiden tot juridische consequen ties mochten deze plannen niet te stop pen zijn via de weg der redelijkheid. Ui teraard is het logisch dat iedere straat niet geheel vrij is van bevooroordeling waar hert zijn/haar straat betreft. Dit neemt echter niet weg dat zelfs een "leek' zich zorgen zou maken over de ontwikkelingen die op dit moment gaande zijn bij enkele 'kortzichtigen' in de raad van Soest, hetgeen carnavalesk d l JS I klinkt, doch zeker niet zo'n uitwerking mag gaan hebben. CDA, WD en PvdA zouden er goed aan doen de lange termijn in de gaten te houden, want daar ontbreekt het nogal eens aan, zeker waar het de verkeers plannen betreft. De trieste accumulatie van alle proble men werd het best verwoord door enke len die de stelling propageerden, dat de 'verkeerstellingen' niet zouden klop pen, alsof ambtenaren hebben gemani puleerd met deze gegevens. Het is spijtig te moeten vaststellen dat een enkele schreeuwlelijk, die er en- passant van uit gaat dat hij/zij maat-/-ia schappelijk van een kaliber zou zijn die'"r andere de mond zou moeten snoeren, in staat is bestaande situaties te doen wijzigen, zonder dat men wordt gehin derd door enige kennis van (verkeers-) zaken en slechts wordt gedreven door het kleine eigenbelang waaraan onze samenleving al zo vaak kapot op is gelo pen. Het is in ieder geval van een be denkelijk niveau en geeft aan hoe voor zichtig de raad dient te zijn met dit soon stemmingmakers. Het CDA zou flink moeten zijn en zeg gen dat men die weg om de 'Noord' wenst, want er zullen veel CDA-agra- riërs zijn die t.z.t. van het stuk weiland afwillen in een teruglopende agrarische markt, waarin regelgeving in Europees verband steeds meer druk gaat geven op de boerenbedrijven. In Soest is er in grote lijnen geen bereidheid bij de agra riërs hun bedrijf op ecologische gron den voort te zetten en dus is op termijn de weg om de 'Noord' een oplossing voor hun veranderde situatie en dient de gemeenschap aan woongenot en leefbaarheid in te leveren om dit plan van een bepaald deel van de Soester agrarische gemeenschap haalbaar te maken. Het lijkt ondergetekende zo langza merhand tijd worden dat er op basis van ter zakekundigheid een structuurplan als definitief zal worden gekenmerkt, opdat B&W en de gemeenteraad zich weer eens kunnen gaan bezighouden. A J. Witte Het is een goed initiatief van onze vrouwelijke raadsleden om op 18 mei a.s. een bijeenkomst te beleg gen in de raadzaal van het gemeen tehuis over het thema 'Vrouwen in de politiek' (aanvang: 19.30 uur). De deelnotitie 'Vrouw en politiek' van maart 1990 is geschreven door de Werkgroep Vrouw Politiek, onder verantwoordelijkheid vap, de Stuurgroep Emancipatiebeleid. Wat betreft de Soester situatie (men noemt de getallen van de vorige raad speriode) is de deelnotitie een achter haald stuk met een hard kaftje er om heen, waarop staat: januari 1992. De situatie nu is: Het CDA (8 zetels) telt 1 vrouw; De WD (6 zetels) telt 2 vrouwen; Gemeentebelangen (4 zetels) telt 1 vrouw; D66 (3 zetels) telt 2 vrouwen; PVDA (3 zetels) telt 1 vrouw; Progressief Soest (2 zetels) telt 1 vrouw; SGP/GPV/RPF (1 zetel) telt 0 vrou wen. In het politieke bedrijf 'Gemeente' wer ken 223 mannen en 94 vrouwen. Kiesrecht Vrouwen hebben nu 75 jaar kiesrecht. Van alle gemeenteraadsleden in ons land is ongeveer 25 procent vrouw. Van de burgemeesters is 8 procent vrouw en van de wethouders 17 procent. Het College van Burgemeester Wethou ders in Soest (4 personen) telt 1 vrouw. Een landelijk onderzoek van mevrouw Leijenaar geeft volgens haar drie be langrijke oorzaken aan van mogelijke belemmeringen voor vrouwen om toe te treden tot de politiek: 1. de traditionele arbeidsverdeling tus sen mannen en vrouwen; 2. het geringe politieke zelfvertrouwen van vrouwen; 3. de bestaande politieke cultuur. Ik denk dat de bijeenkomst van 18 mei tussen 20.00 uur en 22.00 uur alleen aan het laatste aspect een bijdrage kan leveren. En uitgesproken voor dat on derwerp is een man (drs. G.A.W.G.A. Plomp) uitgenodigd om het woord te voeren, onder de damesbladen-titel: 'Ervaringen met vrouwen in de poli tiek'. Alsof het gaat over de omgang met kamerplanten of exotische vogels! Deze keer geen politieke excuus-truus, maar Plomp als excuus-guus? Ik ben benieuwd naar zijn verhaal. Aanbevelingen Op langere termijn suggereert de Werkgroep Vrouw Politiek in boven genoemde deelnotitie, die door de Ge meenteraad is aangenomen, dat het emancipatiebeleid van de gemeente ge richt moet zijn op de ontplooiing van de vrouwelijke burgers. De gemeente moet dan voorwaardenscheppend be zig zijn. De aanbevelingen van de Werkgroep zijn marginaal (info-bulletins), vaag (lesbrieven) en weinig doeltreffend (rondleidingen). Ze zijn makkelijk te onderschrijven door het overwegend manlijke gemeentebestuur en volgens het College van B&W wordt dan ook al 'dienovereenkomstig gehandeld'. Ik denk dat maar één manier goed werkt: de politieke partijen moeten zelf actief zijn op dit gebied. Twee partijen uitgezonderd vormen daarin nog steeds mannen de meerderheid. Zie boven vermeld lijstje. Jan Visser Het uitbreidings| keicentrum Soes kenmerkt door ei grepen in de bes Het winkelbeslaj menade wordt groot; er komt e terrein achter dt wordt "afgesloti van een pleinwaï en/of winkels); straat krijgt een ook de oostelijk deze weg - het rij moet "herontwi Dat staat allemaal ontwikkelingsplan dat vorige week plan gaat uit van waarover de geme wikkelaar, de arch het inmiddels is p plan wordt op me ken tijdens een inl gemeentehuis (2( kan reageren. In c raadscommissie 1 mei zijn de eerste verwachten. Het plan bestaat menhangende - uitbreiding van d< promenade. C-l Van de Ven won ca. 18 meter uitge van twee bouwU de plannemaker; en zorgt voor ee Eén van de jo ken geleden b( vechtpartij op alsnog aangift gedaan. De vi blijkt zijn knie broken. Hij was één van op 14 april teruj strijd in Amersf tegen een garag reed, stormde d< naar buiten. De om met verniel

Soester Courant | 1993 | | pagina 4