En dit zijn de knallers van deze week: 189 598 198 C1000 Kritiek op 'stadse allures' in plan voor winkelcentrum Soest-zuid Soest: omroep-tientje eerlijk delen tussen Radio Utrecht en Radio Soest Koninklijke hulde voor negen Soesters Kiwi of abrikozen Magere varkenslappen Omo wasmiddel He* volle P®" vooru}^ huis Buurt voelt weinig voor hoogbouw PAËLLA 3 Actueel 4 Actueel 5 Actueel 7 Soesterberg 11 Sport Hertaxatie Onroerende- zaakbelasting VANAF 22 MEI GAAT SOEST MASSAAL LIJNEN Visser tegen verschil in behandeling Bekendmaking. Inbrekers spuiten poederblusser leeg in kerkgebouw Uit eigen keuken: RUUD SMIT visspecialiteiten Stoomtrein doet Soest aan Ridders: Herman van Veen, Rien Poortvliet, Ans Holleman Bekendmaking. HET VLEESCENTRUM Extra confiture C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars AANBIEDING VAN DE WEEK Niet iedereen staat - met de winke liers van Hartje-Zuid - te juichen over de tamelijk ingrijpende uit breidingsplannen voor het winkel centrum in Soest-zuid. Nogal wat buurtbewoners vrezen een zekere verstedelijking van het gebied, waarin met name rondom de nieu we parkeerplaats "hoogbouw" - in twee of maximaal drie bouwlagen - is voorzien. Dat bleek maandagavond tijdens de in formatie-avond in het gemeentehuis, die door ca. 70 bewoners van "Zuid" werd bezocht en waar de plannen wer den toegelicht door de makers, o.a. de planoloog Van Woerkom (adviesbu reau Amer) en architect Van Zeeland. De bezoekers kregen een uitvoerig ver haal over de opzet van het plan, waarbij Van Woerkom nog eens onderstreepte dat het winkelcentrum - ofschoon nog maar nauwelijks tien jaar oud - geen goede "presentatie" heeft en nu al een verouderde indruk maakt. Dat werd door niemand bestreden en de uitbreiding zelf lijkt ook niet op on overkomelijke bezwaren te stuiten, maar een aantal buurtbewoners heeft het toch niet zo begrepen op de rand verschijnselen als een dichte "plein- wand", die aan de zuidkant van het nieuwe parkeerterrein twee en aan de noordkant mogelijk zelfs drie bouwla gen krijgt. Rekbaar Een woordvoerder van het buurtcomité De Bunt vond zo'n hoge bebouwing to taal niet passen in de verder "lage" op zet van Soest-zuid. "Dit is geen stedelijk gebied, en het moet 't ook niet worden." Volgens Van Woerkom was het begrip "stedelijk" nogal rekbaar - "massale be bouwing past hier in elk geval niet" - maar Van Zeeland herinnerde eraan dat volgens de afspraken in de Struc tuurvisie gestreefd wordt naar de bouw van seniorenwoningen in de buurt van de winkelcentra, en die woningen wor den doorgaans uitgevoerd als apparte menten. Ze zullen trouwens niet hoger worden dan "een forse eengezinswo ning met een forse kap, zoals Van Woerkom het uitdrukte. De bouw van seniorenwoningen bete kent niet dat er automatisch alleen, op de begane grond wordt gebouwd, aldus Van Woerkom, al moet er in dit geval - als er drie bouwlagen komen - wel wor den opgepast voor schaduwwerking en privacyproblemen voor de bewoners van de erachter liggende woningen. Eén bezoekster liet overigens weten dat een beetje "de hoogte in gaan" heus zo verschrikkelijk niet was. "Dat verdraagt de omgeving wel, en zó grootschalig wordt 't nu ook weer niet." Pleintje Anderen toonden zich niet gelukkig met de inrichting van het winkelcen trum als Zodanig, waarbij vooral kritiek werd geleverd op het verlies van het "pleintje" aan de Zuidpromenade. "Hadden we eindelijk een gezellig pleintje, en nou metselen jullie het weer dicht. Dat is toch heel jammer," aldus een buurtbewoonster, die zich verder enige zorgen maakte over de "sociale veiligheid" in de overdekte passages. Volgens Van Zeeland bleef er nog ge noeg van het pleintje over en naar de so ciale (on)veiligheid was door de ambte naren op het gemeentehuis heel goed gekeken, meende wethouder Jan Vis ser. "Dat zijn allemaal mannen," schamperde het Gemeentebelangen raadslid Elske van Gorkum vanaf de tribune. "Hoe komt u daarbij?" rea geerde Visser, die erop wees dat de ambtenaar-van-de-sociale- veiligheid ook een vrouw was. Volgens Van Woerkom zullen de passages juist niet onveilig zijn, omdat de overkapping transparant wordt en er dus voldoende licht naar binnen valt. Fietsprobleem Een ander maakte zich zorgen over de afstand die zij straks moet overbruggen van de supermarkt naar de fietsenstal ling (die naar de Soesterbergsestraat wordt verplaatst). "Als je je bood- schappenkarretje terugbrengt moet je je boodschappen dus onbeheerd achter laten." Ook de overkapping van de pas sages - "om lekker droog te winkelen", zoals Van Woerkom had gezegd - vond ze een beetje onzin, omdat de bezoe kers na de passages toch gewoon weer in de regen zouden moeten lopen. An deren konden nu al vertellen dat de pas sages echte tochtgaten zouden worden. Van Woerkom gaf toe dat de overkap ping van het totale winkelcentrum voorlopig wel toekomstmuziek zou blij ven. Volgens hem viel het fietspro bleem ook wel mee: "Het scheelt hoog uit zeven a acht meter." Opmerkelijk was de uitspraak van wethouder Visser, die zich liet ontvallen dat hij zijn fiets gewoon bij de supermarkt zou neerzet ten. "Er komt toch geen verbodsbord te staan..." Doodklap Andere punten die ter sprake kwamen waren o.a. het beloofde "milieu-ei land" (met de glas- en papierbakken), waarvoor nog een plekje gevonden moet worden, en de dreigende verpau pering van het noordelijkste stukje Soesterbergsestraat, tussen de Birk- straat en de Eikenlaan, waar omwonen den nu al veel leegstand constateren, wat nog erger zal worden door de uit breidingsplannen voor de Zuidprome nade. "Dat wordt de doodklap voor de ze winkels. Wat er straks overblijft is een dooie hoek," aldus een bewoonster. Volgens Van Woerkom lag een "proces van functieverandering" inderdaad in de rede, maar van verpaupering zou volgens hem geen sprake hoeven te zijn. Toch werd de vrees daarvoor wel enigs zins gedeeld door de winkeliers van Hartje-zuid, van wie G.J. Adama liet weten dat er wel kontakt was gezocht met de collega's in het bedreigde ge bied, maar dat slechts één van hen be langstelling had getoond. "Dat is ver drietig..." aldus Adama. Aan het slot legde Visser nog eens de vervolgprocedure uit en de mogelijkhe den die er nog komen om bezwaar te maken. De politiek buigt zich komende dinsdag -11 mei - in de vergadering van de raadscommissie Ruimtelijke Orde ning over de plannen. Samen met zijn collega Burgman van Amersfoort heeft media-wet houder Jan Visser de provincie voorgesteld het provinciale om roep-tientje voortaan eerlijk te de len tussen de ROSU (Radio Utrecht) en de lokale omroepen. Volgens hen is het "wrang" dat er wel 4 miljoen voor de regionale omroep beschikbaar is, maar geen cent voor de lokale. Visser en Burgman hebben deze on rechtvaardigheid aan de kaak gesteld in een brief aan Provinciale Staten, naar aanleiding van het voorstel van Gede puteerde Staten om per 1 januari 1994 opnieuw een tientje opslag te heffen, bovenop de omroepbijdrage, ter bekos tiging van Radio Utrecht. Ze geven de provincie de suggestie mee voortaan een bepaald percentage van het tientje beschikbaar te stellen voor de lokale omroepen, resp. Radio Soest en de Amersfoortse "zuster-zender". Zowel de OLON (de landelijke koepel van lokale omroepen) als de VNG en het Commissariaat voor de Media plei ten voor een versterking van de pu blieke functie van de lokale omroepen door het wettelijk mogelijk maken van een lokale omroepbijdrage, stellen de wethouders vast. Zo lang dat niet mo gelijk is zou de positie van de lokale om roepen - die nu voor aanvullende finan ciering een beroep doen op de gemeen te - versterkt kunnen worden door de opslag op het tientje te verdelen. Nu het Rijk steeds meer taken over draagt aan de gemeente (en die taken met steeds minder geld moeten worden uitgevoerd) wordt er in verhouding wel veel geld - ca. 4 miljoen - gegeven aan de provinciale omroep, maar het is wrang dat er voor de lokale zenders nauwelijks middelen kunnen worden vrijgemaakt. Zeer matig Dat verschil in behandeling steekt des temeer, vinden de wethouders, als men in aanmerking neemt dat er naar de re gionale omroep Radio Utrecht eigen lijk maar weinig mensen luisteren. De cijfers zijn volgens de provincie zelf ook zeer matig. De lokale zender in Amers foort heeft wel een hoge luisterdicht heid. Of dat voor Radio Soest ook geldt wordt niet vermeld, maar wel wordt ge constateerd dat de gemeente Soest er in de aandacht van Radio Utrecht maar bekaaid afkomt. Visser en Burgman vinden het overi gens een goede gedachte om een sa menwerkingsverband tot stand te bren gen tussen de ROSU en de lokale om roepen, waardoor er een bredere lokale informatie- en communicatie-functie in de richting van de gemeenten ontstaat. In verband met het verkrijgen van een medewerkers overeenkomst met diverse ziekenfondsen mogen wij vanaf nu ook ziekenfondsverzekerden inschrijven. Tandartspraktijk R.J. Zwarteveen Soesterbergsestraat 72a, 3768 EK Soest Tel. 02155 - 2 62 29. Behandeling volgens afspraak. □□□□t In de Petrus en Pauluskerk is vrijdag morgen een puinhoop aangetroffen. In brekers hadden een poederblusser leeggespoten in het roomskatholieke kerkgebouw aan het Kerkplein. Om binnen te kómen hadden ze een glas- en loodraam vernield. Er wordt niets ver mist. 500 gram 6?5 gratis haringbon. van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155 -1 52 88 Gemeente moet flink dokken voor planschade Winkelcentrum Soest-Zuid. 'Herriemakers' zetten Soest op stelten. Progressief Soest: 'Fietspaden bedroevend'. Project 'Voorwerk' blijkt veelbelovend. Soest viert stralende koninginnedag. Open Hof vertrouwt op succes van grote actie verbouwingsplan. Veel volk op de been in Soesterberg. Veel doelpunten op voetbalkampioenschap. DVS/Knollentuin tóch hoofdklasser. Tennistitel ligt niet voor het oprapen. Eric Looysen naar SEC. Op zondag 9 mei zal er omstreeks 10.30 uur in het station Soest een kruising plaatsvinden tussen de elektrische trein van de dienstrege ling komende uit Baarn en een extra stoomtrein komende van Utrecht. Deze stoomtrein zal volgens plan ge trokken worden door de locomotief 52 3879 van de in Rotterdam geves tigde Stoomstichting Nederland, een vereniging van liefhebbers die zich inzet voor de restauratie en het bij voorkomende gelegenheden weer laten rijden van oude stoomlo comotieven. De serie 52 was een locomotieftype van de Duitse spoorwegen. Hij heeft vier stel drijfwielen en vooraan een loopas - een zogenaamd type IE. Tussen 1942 en 1951 werden ruim 6000 exemplaren gebouwd. De extra trein rijdt in het kader van het jubileum van het Utrechts Nieuwsblad, dat 100 jaar bestaat. Via Baarn en Hilversum keert de stoomtrein weer terug naar Utrecht, om daar gereed te worden gemaakt voor de volgende rondrit. Hetzelfde spektakel zal als alles vol gens plan verloopt ook te zien zijn omstreeks 12.30, 14.30 en 16.30 uur. Wie de trein in volle actie wil zien kiest, uiteraard beter een stand plaats op de Eng of in de weilanden tussen Soestdijk en Baarn. Zoals bekend is de gemeente wet telijk verplicht om ten behoeve van de heffing van de onroerende- zaakbelastingen (voorheen onroe- rend-goedbelastingen) tenminste éénmaal in de vijf jaar de waarden van de onroerende goederen op nieuw vast te bepalen. De nu nog geldende waarden in het economische verkeer zijn vastgesteld naar de prijspeildatum van 1 januari 1988 en vormden de basis voor de aan slagen 1989 t/m 1993. De nieuwe prijs peildatum, waarnaar de waarden wor den vastgesteld, wordt 1 januari 1993 en zal dienen voor het vaststellen van de aanslagen voor de jaren 1994 t/m 1998. De taxaliewerkzaamheden zijn opgedragen aan de stichting Kafi. Een en ander houdt in dat dit jaar, even als in 1988, het volledige bestand aan onroerende zaken in onze gemeente door genoemde stichting getaxeerd gaat worden. Hoewel de gemeente over de gegevens beschikt over bouw, ver bouw en gerealiseerde verkoopprijzen van de afgelopen vijfjaar, kan het nodig zijn dat in bepaalde gevallen een wo ning of bedrijf gedetailleerder moet worden opgenomen door één der taxa teurs. In de meeste gevallen zal dit niet noodzakelijk zijn. Mocht men persoonlijk worden bena derd door één der taxateurs, dan ver zoekt de gemeente hieraan medewer king te verlenen. Alle taxateurs van de stichting Kafi zijn in het bezit van een door de gemeente afgegeven legitimatiebewijs. Negen inwoners van Soest(erberg) deelden vorige week in de traditio nele lintjesregen aan de vooravond van Koninginnedag. Zij kregen een koninklijke onderscheiding wegens uiteenlopende verdien sten. Drie van hen werden letter lijk geridderd in de Orde van Oranje-Nassau; de zeven anderen ontvingen de eremedaille in goud of zilver. Burgemeester De Widt reikte de ver sierselen vorige week donderdag in het gemeentehuis uit aan vier inwoners. De anderen kregen de "lintjes" ergens an ders. Dat gold o.a. voor tekenaar Rien Poortvliet en oud-Statenlid Ans Holle man, die hun onderscheiding resp. in Middelharnis en in Utrecht overhan digd kregen. Zanger-cabaretier Her man van Veen was vorige week in het buitenland en krijgt zijn onderscheiding waarschijnlijk volgende week alsnog. In het gemeentehuis werden achtereen volgens de heren G.A. Kok, J. Kok, C. Groot en F. van Mourik onderschei den. De heer G.A. Kok (eremedaille in goud) is jarenlang bestuurlijk actief ge weest op maatschappelijk gebied, had tot 1991 een boerderij aan de Birkstraat en is o.a. zeer bekend als bestuurslid van het Groot Gaesbeeker Gilde. Mo menteel is hij hoofdingeland van het nieuwe waterschap Vallei en Eem; eer der was hij heemraad van de (opgehe ven) waterschappen Isselt-Middelwijk, de Melm en de Eem. De heer Kok is verder actief als chauffeur van de Ou- derenbus. De heer J. Kok (eremedaille in goud) heeft zich bijzonder verdienstelijk ge maakt op kerkelijk en sociaal terrein. De oud-drogist (van de Smitsweg) stu deerde 's avonds o.a. theologie en stak veel energie in het evangelisatiewerk, waaruit destijds de Ichthuskerk is voortgekomen. Kok was en is een van de stuwende krachten daarin en was verder o.a. voorzitter van de vereniging voor prot.chr. onderwijs, mede-initia tiefnemer van de reformatorische school "Daniël" en het rouwcentrum "De Engenhof', en bestuurslid van de Rabobank. De heer C. Groot (eremedaille in zil ver) is ruim 40 jaar werkzaam bij het in stallatiebedrijf Van Buuren-van Swaay in Zoetermeer, en onderdeel van Inter- natio-Muller. Hij maakte carrière op het gebied van de meet- en regeltech niek en bekleedde in Soest o.a. vrijwilli gersfuncties bij de Rode Kruis Colonne en het provinciaal commando. Boven dien liep hij 25 keer mee in de Vier daagse van Nijmegen. De heer F. van Mourik (eremedaille in zilver) was tot zijn "vut" vorig jaar 40 jaar in dienst van Bosch Keuning in Baarn, aanvankelijk als handzetter. La ten specialiseerde hij zich tot fotogra fisch zetter, een omscholing waarvoor hij met de hoogste cijfers slaagde. Van Mourik was ook maatschappelijk en kerkelijk sterk betrokken, o.a. als voor zitter van de Grafische Bond CNV-af- deling Baarn, ala bestuurslid van de ou dervereniging van Philadelphia en als lid van de evangelisatiecommissie van de gereformeerde kerk van Soest. 'Grote eer' Burgemeester De Widt hield na de uit reiking - voor de echtenotes waren er fraaie bloemen - nog een toespraakje waarin hij stilstond bij de historie en de betekenis van de koninklijke onder scheidingen. Uiteraard zwaaide hij hen ook namens het gemeentebestuur lof toe. "Het is een grote eer om mensen als u in onze gemeente te hebben, want zonder u zou de plaatselijke samenle ving niet goed functioneren." Op een later tijdstip overhandigde de burgemeester nog de versierselen van de eremedaille O.N. in goud aan de heer W. Huisman uit Soesterberg, die vorig jaar 40 jaar in dienst was van de firma Nagron Mechanical Handling in Woudenberg. Hij begon zijn loopbaan als leerling-bankwerker en klom in de V.l.n.r. de heren Van Mourik, Kok (G.A.), Kok (J.), Groot met hun echt genotes en burgemeester De Widt. loop der jaren op tot produktiechef en bedrijfsleider. De heer Huisman was verder o.a. bestuurslid van de opgehe ven voetbalvereniging Soesterberg en speelt thans bij Patria in Zeist. Bij De fensie in Soesterberg vond ook de uit reiking plaats van de eremedaille in goud - met de voor militairen gebruike lijke toevoeging "met-de-zwaarden" - aan de heer J.C. Jansen uit Soest. De nationaal bekende Soester schilder/ tekenaar Rien Poortvliet kreeg de ver sierselen bij de benoeming als ridder in de Orde van Oranje-Nassau in Middel- harnis, uit handen van de burgemeester van deze Zuidhollandse gemeente. De Commissaris van de Koningin, jhr. Beelaerts van Blokland, reikte op het provinciehuis in Utrecht de ridderorde uit aan Ans Holleman-Stratman, die een zeer groot aantal functies in het maatschappelijke en politieke leven heeft vervuld, waarbij zij zich belange loos inzette voor de medemens. Ze was naast haar taak als moeder van een ge zin o.m. lid en voorzitter van de PvdA-Statenfractie en vervult al meer dan 25 jaar talrijke bestuursfuncties op het gebied van gehandicapten-, bejaar den- (o.a. Molenschot) en zwakzinni genzorg, maar ook op het terrein van maatschappelijke dienstverlening, edu catie en landschapsbeheer. Sterk be trokken was ze ook bij de plaatselijke EHBO (o.a. interimvoorzitter) en het Humanistisch Verbond, maar vooral in diverse geledingen van de PvdA en de Rooie Vrouwen, Zowel plaatselijk als gewestelijk en landelijk. Tandarts J.P. Kesler aan de Van Lijndenlaan 22 deelt u mede dat vanaf heden naast particuliere patiënten nu ook ziekenfondsverzekerden ingeschreven kunnen worden. Behandeling uitsluitend volgens afspraak. Tel. 16728. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 BIEFSTUK STROGANOFF on,n per kilo2U?U SCHNITZELS (gepaneerd) jOI-n per kiloI O.ou SUKADELAPJES A oqn per kilo12?° Altijd kwaliteit en betaalbaar. pak 600 gram 1 Vr Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-1625! Opel Kadett 1200 S 01-'87, 66.300 km Nw.pr. 25.400,-. nu 10.650,- en... 12 maanden garantie. Seat-dealer voor Soest-Baarn e.o. AUTO VAN DOORN BK Waarborg voor goede service Laanstraat 82 - Soest - Tel. 02155-21719

Soester Courant | 1993 | | pagina 1