uur gratis o/zon razendsnel! LACHEND LEASEN 1 FOTO SWAGER narkt remeente Soest moet flink dokken voor danschade winkelcentrum Soest-Zuid '[ACTÜËËLt SCllWCIIialHT* "Fietspaden bedroevend" Wildschut Optiek 'Herriemakers' zetten Soest op stelten Klank- en kleurrijk diestoneel 1993 op Baarnsch Lyceum Project 'Voorwerk' blijkt veelbelovend printservice... 2e afdruk Iviseur terslaperi Weekmarkt op 19 in plaats van 20 mei ALTIJD KEUS UIT 150 MERCEDESSEN MET ERVARING 4 g over- sens PAGINA2WQENSDAG 5 ME| 1993 let rente in totaal meer dan 2,5 ton SOESTER COURANT ALlUEtLI PAGINA 3 Politie maakt einde aan kampvuur in de Lange Duinen Geldkistje uit bedrijf gestolen Progressief Soest wil maatregelen SCHOEAAAKER technische dienst Soester heeft geen rijbewijs en geen verzekeringsbewijs Scholingsprogramma voor buitenlanders afgerond Alléén van kleinbecld klcurcnnegatieffilm kleurenfoto's van KODAK natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 De weekmarkt van donderdag 20 mei op de Weegbreestraat wordt in verband met hemelvaartsdag ver plaatst. De markt wordt gehouden op woensdag 19 mei van 09.00- 13.00 uur. van k.b.lilm 10X15 cm mal of glans FOTO VIDEO TV WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155-12874 - vrijdag koopavond. Volop gratis parkeergelegenheid. Bij Van Kooy least u de Mercedes-Benz van uw keuze tegen een verrassend scherp tarief. Of u nu voor nieuw of voor Ster Garant Occasion kiest. Dat noemen we lachend leasen. We rekenen u graag de vele aantrekkelijke mogelijkheden voor. Nijverheidsweg 65N Amersfoort, telefoon 033-635174 FOTO - VIDEO VAN WEEDESTRAAT 85 3761 CD SOEST TELEFOON 02155-1 3917 De raadscommissie toonde zich echter niet gevoelig voor Sluyters pleidooi en stelde zich onverkort achter het voor stel van B. en W., dat zich nauwgezet aan het advies van de ("zeer deskundige en objectieve") commissie-De Vries Robbé wil houden. Ongegrond Overigens heeft het College van B. en W. onlangs opnieuw de bezwaren on gegrond verklaard, die Uyland had aangetekend tegen de weigering van een bouwvergunning voor het flatge bouw. Argumenten daarvoor zijn nu dat het bouwplan niet past in het be stemmingsplan en de toekomstige ont wikkeling van het gebied, evenals het ontbreken van voldoende bruikbare parkeerplaatsen. Bovendien wil de ge meente er alleen lage bebouwing in* de sociale sfeer gerealiseerd zien worden, en daar kan de flat niet toe gerekend worden. f advies en :aken die u van slapen vij samen in en ma- tekening, van bij- lapmeubi- kwaliteit nag ver- S list in A merk op rbedden. in, supe- iplete le- ssant de- wikkelde mfort. 2 n en de zelf be- van uw jze wor- :euze uit ets van mooi af. eatief Wonen let komt niet vaak voor, maar nu pt gebeurt is het meteen ook be- borlijk raak: de gemeente Soest |oet 250.000 a 300.000 gulden prgoeding betalen aan drie bena- pelden - Bouwmaatschappij Uy- timmerfabriek T Driftje en privé - die aantoonbaar hebben geleden bij de puw van het winkelcentrum "Netto" gaat het om gulden, maar daar komt. fn aanzienlijke som aan rente - nds 1984! - nog bovenop. t grootste bedrag is voor de heer Uy- d privé, die (afgezien van de rente) ).000 gulden uitbetaald krijgt. De merfabriek krijgt 20.000 gulden en Bouwmaatschappij Uyland 15.000 den. Deze bedragen zijn overeen- nstig het advies van de schadebeoor- ingscommissie onder leiding van mr. r. de Vries Robbé - in Nederland on- streden dé autoriteit op dit gebied - de verzoeken om schadevergoeding :ft bekeken. De schade is ontstaan dat de bedrijven aan het Driftje bij bouw van het winkelcentrum tijde- jfijk niet of nauwelijks bereikbaar waren, en omdat het Uyland feitelijk onmoge lijk werd gemaakt zijn plan voor een flatgebouw op zijn perceel te realiseren. Het was Uylands raadsman mr. R.M. Sluyter die de raadscommissie Finan- iën vorige week voorrekende dat de edragen wel gigantisch groot lijken, maar het eigenlijk helemaal niet zijn. De timmerfabriek heeft bijvoorbeeld volgens een rapport van de KNOV al met al - gerekend door de jaren heen - bijna een miljoen schade opgelopen en voor ongeveer zo'n zelfde bedrag werd ook de heer Uyland privé benadeeld. "Niet alle schade is geclaimd, maar wél geleden," aldus Sluyter, die o.a. wees op het feit dat Uyland geconfronteerd was met een veel lagere huuropbrengst van het perceel dat hij aan de timmerfa briek verhuurt. Daar kwam het niet- doorgaan van de flat nog eens bij. Schril Sluyter verstoutte zich door de nodige vraagtekens bij het advies van de scha- debeoordelingscommissie te plaatsen. Uit zijn berekening kwam naar voren dat Uyland eigenlijk recht had op an derhalf miljoen, en dat stak toch wel heel schril af bij die ene ton, die De Vries Robbé c.s. hadden geadviseerd. Van alternatieve berekeningen had de schadebeoordelingscommissie echter niet willen weten, uit het oogpunt van een "goede procesorde", en omdat an ders de gemeente óók weer zou moeten reageren, hetgeen tot onaanvaardbare vertraging zou hebben geleid. "Maar in de wet wordt helemaal geen termijn ge noemd," aldus Sluyter, die de raads commissie daarom nog eens met klem verzocht het "verzuim" van De Vries Robbé en de zijnen te herstellen, om zijn cliënt een gang naar de rechter te besparen. Er zijn twee werelden, beide be staan niet. Op deze paradox is het toneelstuk "Cilinders", vorige week opgevoerd tijdens de dies van het Baarnsch lyceum, geba seerd. Het werd geschreven door docent Borst en door hem en zijn collega Bus geregisseerd. Twee werelden dus: de ene, een verti cale (boven)wereld, staat voor orde, re gelmaat en hardheid, Cilindrië ge naamd, dus een verkokerde wereld. Daartegenover, beter gezegd daaron der, ligt Riool Grande, een horizontale wereld, vol chaos, emoties en vermaak, waar men onbezorgd van het leven ge niet. Dit is voor de bovenwereld een schrikbeeld en dient met kracht bestre den te worden, ja zelfs geëlimineerd! Het stuk is gebaseerd op deze twee ui tersten en de dreiging die de onderwe reld boven het hoofd hangt. Beide mi lieus werden duidelijk herkenbaar door middel van woord, spel en decor uitge beeld, waarbij goed gekozen muziek en belichting een indringende en functio nele rol speelden. Een scène uit het toneelstuk "Cilinders" op het Baarnsch Lyceum. De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag een einde gemaakt aan twee kampvuren in de Lange Duinen. Om ongeveer tien over half drie stuurde de politie vier mannen van 21 tot en met 24 jaar weg, die een vuurtje hadden ge stookt. Even verderop trof de politie negen jongeren in de leeftijd van 13 tot en met 17 jaar aan, die eveneens een kampvuur hadden aangelegd. Ook zij werden gesommeerd het vuur te doven en de duinen te verlaten. De politie schreef geen processen-verbaal uit. Voor alle zekerheid) Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Uit een bedrijfspand aan de Beaufort- laan is een geldkistje verdwenen. Hoe veel geld werd meegenomen is niet be kend. De inbraak werd donderdag nacht gepleegd. Bij een zaak aan de Soesterbergsestraat werden enkele kratten met lege bier- en frisdrankflesjes gestolen. "De onderhoudsstaat van de fiets paden is, op een enkele uitzonde ring na, ronduit bedroevend en ze ker voor Soest beschamend." Dat schrijft Leidje Tomassen van Pro gressief Soest in een brief aan het college van burgemeester en wet houders. Ze had eerder al in de commissie milieu de aandacht gevestigd op de slechte staat van de fietspaden, maar ze heeft tot op heden nog niets kunnen waarne men, waaruit blijkt dat de gemeente passende maatregelen treft. Volgens Tomassen zijn de fietspaden in het afgelopen jaar verslechterd. Het is volgens het raadslid niet uitgesloten, dat het onkruid-vrij borstelen van de fietspaden één van de oorzaken is. Maar er moeten meer oorzaken zijn, schrijft Tomassen. Ze baseert zich daar bij op de diversiteit van de klachten. Veel fietspaden zijn 'golvend' gewor den, de naden tussen de tegels zijn op een aantal plaatsen zodanig, dat je er een fiets kunt stallen, op veel plaatsen zijn kuilen ontstaan en aan de kanten brokkelen de paden af. Het gemeentelijke beleid is erop ge richt, dat de mensen vaker de fiets pak ken in plaats van de auto. In dat ver band is afgesproken dat de oversteek plaatsen voor fietsers aantrekkelijker worden gemaakt en dat de wachttijden voor fietsers bij verkeerslichten korter worden. "Het komt ons voor, dat dit soort maat regelen, in relatie tot het beleidsdoel, weinig effect zal hebben, indien de fiet sers zich in toenemende mate ergeren aan het toenemende ongemak van het rijden op de fietspaden", aldus Tomas sen. Zij dringt in haar brief aan het college aan op spoedige en adequate maatrege len. ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 Over het algemeen werd er leuk door de leerlingen geacteerd, waarbij het spel van Ronald Craenen, Joost Schouten, Judith Hovius, Jeanine Pothuizen, Joost Jansen en Sjoerd Hendrix over tuigend overkwam. Komische aspecten waren te vinden in de tekst en de situa ties van de onderwereld, waar de "rat ten" een speciale taal spraken (half- praat) met vele woordgrappen en tref fende namen droegen als Smeul, Snerp, Stapper en Snoet. Alleen jammer dat hun spel en tekst nogal eens verloren ging door volume en toneelhoogte. Uit deze wereld moet ook Pauline Lemmen (Stapper) ge noemd worden die als danseres bijzon der prestaties (voetjespraat) liet zien. Het eind van het stuk gaf de toeschou wers helaas weinig hoop... Sommige scènes hadden meer uitge werkt kunnen worden, maar daar staat tegenover dat er een klank- en kleurrijk schouwspel vertoond werd, met allerlei taal- en theatervondsten en fraaie to neelbeelden. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Het wordt weer eens tijd voor wat leven in de brouwerij. Dat moet ongeveer de gedachte zijn geweest van Sander Haak en Floriaan Zwart - beiden 8 jaar - toen ze vo rige week op het idee kwamen om Soest op Koninginnedag eens vroeg uit de veren te helpen. Ze besloten om zeven uur op de fiets te stappen om de slapende Soesters met enig laweit attent te maken op de feeste lijke gebeurlijkheden van die dag, on der het motto: "leve de Koningin!". Hun voorbeeld werd gevolgd door een aantal leeftijdgenoten, en met z'n allen maakten ze in alle vroegte een fiets tochtje door Soest, met lege conserven blikken achter de (al dan niet versierde) fiets, wat lekker veel herrie maakte, zo als veel soezende Soesters hebben on dervonden. Sander en Floriaan hadden overigens tevoren netjes belet gevraagd bij burge meester De Widt en hem om toestem ming gevraagd, en die vond het best. Tijdens de fietstocht passeerden de jon gelui ook des burgemeesters woning, maar de eerste burger van Soest bleek zelf in diepe slaap. Anders had hij mis schien wel spijt gehad van zijn mede werking... De politie heeft een 28-jarige Soester bekeurd, omdat hij zonder rijbewijs in een auto reed. De man kon evenmin verzekeringspapieren overleggen en de auto, waarin hij reed, was niet APK-ge- keurd. De man werd zondagmiddag op de Willaertstraat aangehouden. Kant met bloemen voor moeder. Bodystocking vanaf 29,95 MONTUUR COMPLEET MET GLAZEN IN UW EIGEN LEES- OF AFSTANDSTERKTE (S+M=C2) VOOR EEN ZEER PLEZIERIGE PRIJS. Dertien van de zestien deelnemers aan het project "Voorwerk" - het scholingsprogramma dat de ge meente Soest vorig jaar samen met het Arbeidsbureau en Trema '87 heeft opgezet - hebben in beginsel al uitzicht op een vaste baan. Ze hebben in de afgelopen acht maan den meegedaan aan deze intensie ve opleiding, die speciaal bedoeld is om de kansen van allochtonen op de arbeidsmarkt te vergroten. De werkloosheid onder allochtonen is ongeveer vijf maal zo hoog als onder autochtone Nederlanders, en in goed samenspel met het bedrijfsleven wilde de gemeente Soest, onder aanvoering van CD A-wethouder Jan Menne, daar vorig jaar iets concreets tegen onderne men. Daaruit vloeide het project Voor werk voort, een "-werk-ervaringspro- ject'dat vorige week met een feestelij ke bijeenkomst in het gemeentehuis werd afgerond. De gemeente stak 150.000 gulden in het project, het Arbeidsbureau deed er 100.000 gulden bij. Alle deelnemers werden bij Trema - het gemeentelijk ba siseducatiecentrum - getoetst op hun beheersing van het Nederlands, want dat blijkt voor eèn succesvolle sollicita tie toch buitengewoon belangrijk te zijn. Verder richtte het project zich, in nauw overleg met het Soester bedrijfs leven, op een aantal beroepsrichtingen, zoals administratief medewerker, tech nisch installateur, loodgieter, mede werker bloemsierkunst, lasser, verko per en medisch verzorger. Over het project werd ook overleg ge voerd met de commissie Minderheden, die doordachte adviezen gaf, met name over de manier waarop de potentiële deelnemers het best benaderd konden worden. Het werven via de werklozen- bestanden van de gemeente en het Ar beidsbureau leverde aanvankelijk niet veel kandidaten op, maar op deze ma nier melden zich uiteindelijk maar liefst 75 potentiële deelnemers. Intensieve opleiding De zestien die uiteindelijk in aanmer king kwamen - het budget was daarvoor te klein - hebben de zeer intensieve op leiding (vier dagen scholing, een dag stage, en twintig uur Nederlandse les per week) volgehouden, wat ze een pre mie van 1000 gulden oplevert. Ter afsluiting reikte wethouder Menne vorige week in het gemeentehuis de cer- Wethouder Jan Menne reikt het certi ficaat uit aan een van de deelneemsters; rechts ambtenaar Jan Booij. Foto: Goos van der Wilt. tificaten uit aan de zestien deelnemers: negen mannen en zeven vrouwen, voornamelijk van Turkse herkomst. Het project - een uniek voorbeeld van "individuele traject-bemiddeling" - is daarmee een groot succes geworden en er zijn al vaste plannen om het te herha len.

Soester Courant | 1993 | | pagina 3