BOSMAN c 1 I E I JAN SLUYTER Vo Soest viert stralende Koninginnedag ZONNEBOILER1 SYSTEEM fl.3875, 249.- Open Hof grote actie Iets minder drukte dan vorige jaren OOK Vrijdag geknipt voor u! WOENSDAG 5 MEI 1993 SOESTER COURANT De Soester Duinen MOEDERDAG Tentoonstelling 'welzijn dieren' WOENSDAG 5 MEI Kerken moeten ze Laat de zon uw water opwarmen: MET HET INVENTUM Uw voordeel: - een beter milieu - financieel voordeel door zuiniger stoken subsidiemogelijkheden tot Werkend te zien op ons bedrijf 2 jaar a//-in garantie op al onze werkzaamheden LOODGIETERSÊÊ Oranje Comité dankt sponsors voor vuurwerk HET KAN Waarom moeilijk als het makkelijk kan AL-KO DAMES- EN HERENSALON The Talk of the Town Avondrood Julio Iglei Eric Clap Rene Fri Sweet he The Ore Richard Misschien door de wat al te uitbun dige zomerse weersomstandighe den leek de belangstelling voor de diverse activiteiten op Koningin nedag in Soest, afgelopen vrijdag, wat kleiner dan vorige jaren. Niet temin waren er de hele dag door - van de versierde-fietsentocht tot het vuurwerk - vele duizenden op de been, die vooral genoten van het mooie weer. Het programma zelf bood voor elk wat wils, al gaan er hier en daar wel stemmen op die menen dat Soest onderhand "eens wat anders dan ieder jaar hetzelf de" óók wel zou verdragen. Voor regelmatige Koninginnedag-vier- ders bood het Soester Oranje-program ma dit jaar toch wel veel "déja vu", maar voor de meesten drukte dat de pret allerminst. De grootste publieks trekker was opnieuw de Oranje-vrij- markt op de Eng, die met zo'n 100 kra men (plus een paar honderd grond- plaatsen) weer uitgroeide tot een gigan tische rommelmarkt, waar velen de vo rig jaar aangeschafte prullen nu weer op dezelfde manier aan anderen probeer den kwijt te raken. De meeste "onder nemers" in dit jaarlijkse kringloopcir cuit deden goede zaken en keerden ver moedelijk redelijk tevreden huiswaarts. De grootste drukte deed zich met name in de ochtenduren voor, maar na de middag leek de publieke belangstelling wat te tanen. Het was ook warm op de Eng. 's Morgens was het feestprogramma in alle vroegte van start gegaan met de tra ditionele natuurfietstocht van het IVN, gevolgd door versierde-fietsentocht door Overhees, met PVO voorop. Zo'n honderd kinderen hadden - hier en daar duidelijk met hulp van hun ouders - de mooiste versieringen gemaakt, waarin oranje en rood-wit-blauw natuurlijk overheersten. De mooist versierde fiet sen vielen in de prijzen en die gingen in de categorie "oranje" (2, 3 en 4 jaar) naar Ilona Kok (le), Raymond v.d. Be- dum (2e) en Priscilla de Geer (3e); in "wit" (5 en 6 jaar) naar Laurens Kemp (le), Ilona Gelderblom (2e) en Wesley van Es (3e); en in "blauw" (7 tot 10 jaar) naar Daniëlle Serné (le), Jonna van Zuylen (2e) en Berry v.d. Laan (3e). Kinderfeest Bij de Kinderboerderij De Vrije Teugel was het kinderfeest ook dit jaar weer een groots evenement. Honderden jeugdige Soestertjes (en minstens zo veel ouderen) genoten er van de spel letjes en de activiteiten, de playback-ta- lentenjacht, de muziek en van allerlei optredens, o.a. van Hakim (Sesam straat) met zijn voorstelling over dro men. Ook de dieren - ditmaal zelfs een echte olifant en twee kamelen - trokken veel belangstelling. Op het terrein aan het Vedelaarpad was het een komen en gaan van mensen, die de soms wat al te De Oranje-vrijmarkt op de Eng om vatte ook dit jaar weer een gigantisch aanbod van al dan niet bruikbare prul laria en tweedehands artikelen. doordringende patatwalm voor lief na men en zich in de zon met hun kroost uitstekend vermaakten of zich met de minitrein even door Overhees lieten rij den. De avond ervoor (donderdag) had de jeugd al op grote schaal meegedaan aan de traditionele lampionoptocht, die dit maal door het Hart ging, vergezeld van PVO en het jeugdkorps van Brons- werk. Het Oranje 'Comité schatte het aantal deelnemers op ongeveer drie honderd, exclusief de meewandelende ouders en opa en oma's. Slordigheidje? De traditionele kunstmarkt van Artis- hock had dit jaar vermoedelijk het meest te lijden onder een teruglopende belangstelling, maar dat zal ongetwij- VERGADERCENTRUM verwen moeder met een knapperig verse BRUNCH a I 25,00 p.p. gezellig genieten met het hele gezin of 's avonds met een FEESTELIJK 4-GANGEN KEUZEMENU in ons sfeervolle a la carte restaurant a 37,00 p.p. voor kinderen speciale tarieven Soesterbergsestraat 188, 3768 MD Soest Telefoon 02155-12739, fax 02155-25961 Op het gemeentehuis is een tentoon stelling over het welzijn van dieren te bezichtigen. De tentoonstelling geeft een beeld van het welzijn van huisdie ren, exotische dieren en van dieren in de landbouw. Ook is er informatie te vin den over welke maatregelen worden genomen, welk onderzoek wordt ge daan en hoe voorlichting wordt gege ven. De tentoonstelling gaat uit van het Ministerie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij en is te zien van 3 tot 21 mei. Het publiek is welkom tussen 08.30-16.30 uur. Groot was de belangstelling voor de taptoe op het Raadhuisplein, waar o.a. PVO zijn beste beentje voorzette. feld ook te maken hebben gehad met het feit dat het evenement niet in het programmaboekje en de persberichten was vermeld. Veel Soesters moeten ge dacht hebben dat de kunstmarkt dit jaar niet doorging - een slordigheidje in de organisatie? - maar wie gewooptege- trouw toch een kijkje nam aan de Steen- hoffstraat kon daar als vanouds terecht voor "kunst en cultuur". Ook de activiteiten bij manege Eldora do aan de Bosstraat - het bekende paar- desportgebeuren - trok de nodige be langstelling van de liefhebbers, die o.a. konden genieten van het springkam- pioenschap en de verkiezing van de bestgaande rijpony's en rijpaarden van Soest. Ook de Stratenloop in Soest- zuid georganiseerd door atletiekver eniging Pijnenburg, ontbrak niet, even min als het Oranje-bal in Bos en Duin en de Oranje-disco in de Praatpaal. De Oranje-bingo van de Vijverhof was ver huisd naar Honsbergen. Taptoe en vuurwerk Het Koninginnefeest kreeg 's avonds zijn voltooiing in een spectaculaire show op het Raadhuisplein, waar PVO op volle sterkte, samen met de korpsen Odeon, Voorwaarts en Arma, een schitterende taptoe aanbood. Rondom het Raadhuisplein bewonderden hon derden toeschouwers het muziekspek takel, dat ook dit jaar weer in samen werking met de Soester brandweer ge stalte kreeg. Burgemeester De Widt zwaaide de organisatoren aan het slot alle hulde toe en constateerde dat Soest zich op deze stralende Koninginnedag weer van zijn beste kant had laten zien. Het publiek - inmiddels aangegroeid tot enkele duizenden - genoot na afloop van de taptoe volop van het knallende en spetterende vuurwerk aan de over kant van de Dal weg, dat ook dit jaar weer de nodige "oh's" en "ah's" te weegbracht. Oude UfrecMseweg 31 Soest Tel. 02155 20644 Het Oranje Comité is de sponsors van het vuurwerk op koninginnedag bijzonder dankbaar. Dit zijn de ING Bank, De Haan Melkert bv ac countants, Elferink Bokdam no tarissen, G. van Buuren Verhuizin gen, Yves Rocher Nederland, Zwart Mul Co, Metaverpa, Employment Services, Het Instrument, Notaris kantoor Schippers, Drukkerij Klomp, Ferag Nederland, Forbo Pa rade Tapijt Nederland, Avia Neder land, Bouwbedrijf Smeeing, A. van 't Net Zn, Woningbouwvereni ging Soest, Burg De Raad, G. van de Pol en V.o.f. Voortjes. Ademloos is de aandacht van het jonge volkje bij de Kinderboerderij. De kinderen hadden dit jaar extra hun best op de fietsen. In Overhees waren de prachtigste creaties te bewonderen. DE TOPPER UIT HET SUNLINE PROGRAMMA. Bekroond in 1991 in de konsumententest. 32 cm. 700 Watt met motorrem. Snelwiel- verstelling, incl. box. 3 jaar GARANTIE IJZERWAREN EN GEREEDSCHAPPENHANDEL B.V. Soesterbergsestraat 4 Soest - Tel. 2 69 00 want op vrijdag hebben wij meer medewerkers die u van dienst kunnen zijn. Soesterbergsestraat 10 - Soest - Tel. 02155-18613 Sommige mensen hebben sowieso geen hoge pet op van de politiek in het algemeen, eS van de gemeente-poli tiek nauwelijks meer dan een alpi- nootje. En gelijk hebben ze, want zeg nou zelf: het kost al moeite genoeg om de landelijke politiek bij te houden en in de gaten te krijgen waar zé nou ei genlijk over praten. Zelden zie je nog iets vlammen van de bezielde strijd der beginselen, de grote botsing der ideeën, de heroïsche krachtmeting tussen belijnde principes, weidse vi sies, grootse ideeën over hoe de we reld in mekaar steekt en doortimmer de concepten van wat je eraan zou moeten doen om dat te veranderen. De Boodschap (met een grote B dus) krijgt nauwelijks aandacht, de politiek zinkt weg in een oeverloos gemieze- maus - het gaat natuurlijk altijd over geld! - en de verschillende partijen be ginnen steeds meer op elkaar te lijken. Wat moet de kiezer daar eigenlijk mee...? Maar in de gemeentepolitiek, en ze ker in Soest, is het allemaal nog een graadje erger. Als daér het woord "boodschap" valt gaat het onmiddel lijk over Albert Heijn, als iemand het woord "visie" in z'n mond neemt denkt iedereen aan wegen en woon wijken, en de interpretatie van het be grip "concept" reikt meestal niet ver der dan een kladmatig opzetje voor een bestemmingsplannetje zus of een bouwvergunninkje zo. En geloof me: dat heeft nooit of hoogst zelden te ma ken met een wereldbeschouwing of een filosofie over de menselijke sa menleving in het algemeen of die van Soest in het bijzonder. In het raadhuis aan de Dalweg wordt gigantisch veel tijd besteed aan allerlei alledaagse problemen op lokale schaal (dat hóórt ook zo, want daar worden ze door de burgers royaal voor betaald), maar tot de verbeelding spreekt het allemaal niet. Een tragische ontwikkeling, vind ik, die verdwijnende aandacht voor waar het in de politiek wezenlijk om gaat. Dat komt nog het pijnlijkst tot uiting in de teloorgang van de PvdA, die van rood eerst rose is geworden en tegen woordig al zo bleek ziet dat volgens sommigen de levensgeesten reeds ge ruime tijd geleden uit het karkas moe ten zijn geweken - kort samengevat: toen rood, nu dood. Dat geldt in elk geval als het gaat om het heilig ideaal, zoals de roden het vroeger noemden: de verheffing van de door het perfide kapitalisme uitgebuite volksmassa's, zoals dat werd uitgedragen in die prachtige strijdliederen, die ze overi gens zélf niet meer uit hun strot krij gen. Nee, het socialisme heeft niks groots en meeslepends meer. En al helemaal niet bij de plaatselijke erfgenamen van de rijke rooie traditie. Kijk bijvoor beeld maar eens naar de gemeente raadsfractie van de PvdA. Herkent u in de vlot geklede en eigentijds gekrul- kapte Frans Kingma nog een "verwor pene der aarde", of in de welgevulde ondernemer-zakenman Kees Boer- koel nog een "verdoemde in hongers sfeer", en in het Soesterbergse PvdA- kaasmeisje Wil Stekelenburg een fiere vertegenwoordigster van het "nieuw en schoon geslacht - niet van koningen geboren, doch in hutten grootge bracht", van wie wij "met open han den en de hoofden opgericht, van de verre kusten hunne zangen horen rui sen..."? Nou... néé - zou ik zeggen. Het lijkt meer op het gepiep van een ziek kanariepietje. Die arme PvdA worstelt met een foi se crisis, en dat laat ook de "dapp'n strijders met levenslust en sterven* moed" in Soest niet onberoerd. Ledei zijn er bijna niet meer, de kiezers ne men massaal de benen naar D66 o blijven lekker thuis, en de stembus vooruitzichten van de rode broeder en zusters in onze gemeente zijn dai ook uiterst somher. Volgens sommigi beschouwers mogen ze volgend jam hun handjes dichtknijpen als ze nog r één zeteltje halen in de gemeenteraad gebrek aan medewerl Dat komt goed uit, want de Soestei meente Soest, die vo< PvdA is straks niet alleen van haar ze- van het kerkje uit -< tels, maar tegelijk ook van een hoo[ vraagde praktische problemen verlost. Eet ton op tafel w',de ie§£ kandidatenlijst hoeven ze bijvoor- Daarna leek net eve beeld niet meer te maken, en dat is "Bouwzondag" is het s zondag in de Open I kerkdienst wordt extr; besteed aan de planni verbouwing van het In gereformeerd ("Samen kerkelijk centrum in h vooral aan de financit de plannen mogelijk n Ieder hervormd of g< kerklid van Soest krijg een persoonlijke bri< antwoordkaart en eer voor een financiële b het even kan mot 150.000 gulden opbr De plannen voor de uitbi helemaal nieuw, in zove Open Hof al sinds 1988 mind" wordt over een op ruimtegebrek en een aar dere gebreken: een berc en het gemis van licht- kerkzaak Destijds was van samenwerking met Joannes-parochie, die c komen - welsiwaar n kerkzaal-onder het oe van de Open Hof zou Die plannen stranddei echt een geluk bij een ongeluk, wan! de vorige keer konden ze ook al nau welijks mensen krijgen en er is in Soesl intussen nu vermoedelijk helemaal niemand meer te vinden die nog in hel openbaar durft te zeggen dat-ie "van de PvdA is", want volgens sommigen moet dat ernstiger zijn dan schurft ol luizen. Voor die ene rooie zetel die ze mis schien nog net overhouden kan de partij volstaan met Kingma, Boerkoel óf Stekelenburg, de Lambiek, Sidonia en SchaboIIeke van de Soester poli tiek. Dat scheelt dan ook weer allerlei gedoe om een wethouderspost, want Boerkoel heeft 't natuurlijk veel te druk met z'n eigen zaakje, wat ook veel lucratiever is dan zo'n politiek baantje. Laat Kees maar schuiven in z'n Scorpio... Blijft als concurrent van Kingma dus over: Wil Stekelenburg, die volgens ingewijden best in is voor het College. Maar ja - ik moet het eerste raadslid van een van de andere partijen nog te genkomen die in staat van gepassio neerde opwinding geraakt bij het vooruitzicht om überhaupt iets samen met Wil te doen, laat staan in één Col lege te gaan zitten, want dat loopt ach ter mekaar en zonder mankeren uit op bonje. "Béste meid hoor, daar-niet- van," hoor je in de wandelgangen over Wil, "als ze tenminste d'r ldep houdt." Welnu, één ding staat vast: dat doet ze ncoit! Je kunt makkelijker een schaap verbieden dat er wol aan groeit. De Partij van de Arbeid is allang geen partij van arbeiders meer, hoor je vaak zeggen, en dat klopt, want arbeiders bestaan niet meer en voor zover ze wél bestaan dragen ze tegenwoordig alle maal een net pak met een stropdas, en alleen daarom al lopen ze opeens met z'n allen achter Van Mierlo aan. En of dat nou bedoeld was met de "zege praal van het zwoegend volk..."? Van het lokkend morgenrood is ook weinig meer over - het rood dat we nog zien is waarschijnlijk het avondrood, vooraf gaande aan de duisternis van de nacht. Om nog maar een keer de Internatio nale te citeren: het "Sterft gij oude vormen en gedachten" heeft voorlopig alleen tot resultaat gehad dat de PvdA zélf zo'n beetje op sterven na dood is, en van het her-ontwaken der slaaf- ge borenen is nog niets te bespeuren. Ach ja, die PvdA. Als je voor je der tigste géén socialist was had je geen hart, heb ik wel eens iemand horen zeggen, en als je het daarna wél was had je geen verstand. Ik weet niet of dat waar is, en of het iets met leeftijd te maken heeft, maar van al die gearri veerde burgers waaraan Soest zo rijk is moet de PvdA het in elk geval niet hebben. Maar ach, wat zullen we ze straks mis sen in de gemeenteraad, die PvdA. Als kiespijn. maar de problemen ve zeker niet toen de-eer hervormde en gerefoi Een zonnige zi Milonga Sentii normaal 42,5C De met vele c acoustische C normaal 44,9' Al zijn hits o normaal 42,1 O.a. Schube Midzomern; slechts Ballade por slechts A.P- Radio Soest, 2.5.93

Soester Courant | 1993 | | pagina 4