cr Nieuws van de bibliotheek nieuws aruóhoc* /Tl CULTUUR WELZIJNI if/Y ZD r/£- Q Poëtische traditie in beeldentuin De Hazelaar Birkhoven in actie voor Tsjechië WOENSDAG 12 MEI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 18 r/~~ //-• Expo van Nadjezjda van Ittersum op 'Textiel Plus' Waarnemingen aan de hand van bloemen 'Beelden in Soest '93' vanaf 15 mei 'Dauwtrapfiets' hoofdprijs in quiz bij AH-Smitshof Pakketten voor Polen Workshop Tarot bij Mayindra V olksuniversiteit Soest/ Soesterberg Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Kinderboerderij De Vrije Teugel Drumbandfestival op Nieuwenoord Kunst-expositie in Groeneveld stichting openbare bibliotheek Aanwinsten jeugd Filmhuis: 'Tristana' NNereldI/I/inkel De Kathniandu-vallei in Nepal Slot beschermt bromfiets niet Soester Kring over de Soester duinen Cultureel Creatief Centrum Willaertstraat 49, tel. 22188 Kindermusical De kinderen van de kindermusical- groep van C-drie zijn hard aan het repe teren om een mooie voorstelling op de planken te brengen. In het weekend van 22 en 23 mei is het dan eindelijk zover. Alle ouders, vrienden en vriendinnetjes krijgen de gelegenheid om het zang-, dans- en acteertalent van de 14 kinde ren te bewonderen in de theaterzaal van C-drie. Het verhaal gaat over heksen en is ge schreven door Coleta Lustenhouwer, een van de twee docenten die de musi- calgroep begeleidt. De teksten zijn ge schreven aan de hand van spelimprovi- saties van de kinderen tijdens de lessen. Toegangskaarten kunnen alvast gere serveerd worden bij de administratie van C-drie. De toegang is slechts f 2,50. Aanvang zaterdagavond 22 mei, 20.00 uur, en op zondagmiddag 23 mei, 15.00 uur. F ototentoonstelling In de expositieruimte van C-drie is t/m 31 mei een fototentoonstelling te be zichtigen van Belgin Gökalp. Zij zegt over fotografie: fotografie is een inter nationale taal, zonder woorden, mak kelijk communicatie-materiaal. Je kunt met foto's makkelijk contact krijgen met mensen zonder woorden en zonder praten. Dat is specifiek communicatie. Belgin heeft met deze tentoonstelling het leven van de Turkse vrouwen in Ne derland in beeld gebracht. De vrouwen zijn in verschillende situaties te zien: traditionele vrouwen en moderne vrou wen. Belgin studeert op dit moment aan de Sociale Academie in Driebergen waar zij zich vooral richt op de allochtone vrouwen en kinderen. Ze woont in Soest en is in deze plaats ook erg aktief op alle gebieden. Zo is zij bestuurslid van het Turkse Vrouwen Comité in Soest en lid van de Commissie Minder heden. Nieuwe cursussen kunstzinnige vorming Er wordt op dit moment hard gewerkt om het nieuwe cursusprogramma voor het volgende seizoen samen te stellen. De cursussen starten weer na de zomer vakantie, in de week van 13 t/m 17 sep tember 1993. Alvast een greep uit het programma met nieuwe cursussen: Kunst/cultuurgeschiedenis: De mens en zijn goden (12 lessen); De dui vel en zijn werken (12 lessen); De vrouw in de kunst (6 lessen); Christelij ke symbolieken (6 lessen); Art Nou veau/Art Deco (6 lessen); Renaissance (8 lessen). Grafische vormgeving: vormgeving/ composities, schrijven van teksten, kal ligrafie. Dans: Zuidamerikaanse dans, zigeu nerdans, Braziliaans. Workshops: model en beweging; klank en beeld; edelsmeden en emaille ren. Lezing: Het kerstverhaal in de kunst. Meer informatie over de cursussen kunt u lezen in het programmaboekje. Deze wordt eind augustus huis aan huis ver spreid in Soest en Soesterberg. Wordt verwacht mei: fototentoonstelling Belgin Gö kalp; 22 en 23 mei: uitvoering kindermusi- calgroep C-drie; 5 en 6 juni: uitvoering klassiek-ballet- cursisten. Pro memorie: C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 tot 12.30 uur, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur; op za terdagvan 15.00 tot 23.00 uur. Op zon dag is C-drie gesloten. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49, 3766 CP in Soest en telefonisch te bereiken onder nr. 02155-22188. Pro Memorie. De Soester kunstenares Nadjezjda van Ittersum werkt mee aan de manifestatie "Textiel Plus", die op 13,14 en 15 mei in Amersfoort plaatsvindt. Langs diver se galerieën en winkels, evenals De Flint, is een "textielroute" uitgezet, waar allerlei (textiele) kunstvormen te bewonderen zijn. De meeste blijven tot eind mei te bezichtigen. Nadjeq'da van Ittersums werk is op vier plaatsen te zien. Bij "Skitzo" aan de Kamp staan buiten twee windwappers opgesteld en over de straat is een windwimpel gehangen. Binnen zijn enkele "Pandora's boxes" te zien, evenals sieraden, waaiers en fo to's van Nadjezjda's andere werk, die gemaakt zijn door Wim Pin. Bij "Kijkeens" (Stovestraat) staat één windwapper; verder zijn er raamdeco- raties van Nadjezjda's hand en binnen zijn ook hier sieraden en Pandora's bo xes te zien. Bij Van Zalm Kunst en Vormgeving (Kortegracht) een wind wapper en drie windwimpels buiten en zwarte sieraden (met goud en wit) bin nen, en bij "Exponent" (Westsingel) tij dens de textieldagen een windwapper buiten en sieraden (armbanden, hals banden) binnen. In De Vangrail aan de Nachtegaalweg zal mevrouw R. Mantel op woensdag 19 mei waarnemingen verrichten aan de hand van bloemen die de bezoekers meenemen. Volgens PASO, die de avond organiseert, kan zij op paranor male wijze feiten halen uit de bloemen, die betrekking hebben op de eigenaar of iemand uit diens omgeving. De avond begint om 20.00 uur. Het aardigste aspect van een tradi tie is dat je erop kunt rekenen. Bij na alle tradities hebben een vaste inhoud en vorm en daar kan een mens veel troost aan ontlenen. Toch is er de laatste jaren een tra ditie ontstaan die weliswaar een vaste vorm heeft, maar geen vaste inhoud: de beeldententoonstelling in de tuin en expositieruimte van De Hazelaar aan de Bosstraat te Soest, die dit jaar weer vanaf 15 mei t/m 29 augustus wordt gehou den. Dit jaar is het een erg poëtische tuin ge worden. En zoals poëzie gestalte kan geven aan allerlei diepe en minder diepe emoties, zo dien de deelnemende beeldhouwers dat met hun beelden. Zo is er de verstilling, de innerlijke reflectie in de beelden van Gerard van Rooy, waar het explosieve, het uitbundige van de Amerikaanse Mari Shields tegen af steekt. Er is de lyrische beeldentaal van Annelies Pruisken met in kontrast daarmee de dramatiek van de Roemeen Darie Dup. En tenslotte is er de sensue le poëzie van Hennie van Overbeek, die wedijvert met de gestileerde, krachtige barok van Fons Bemelmans en de fijn zinnige, bijna verhalende rococo van Linda Verkaaik. Gerard van Rooy valt op als een beeld houwer die zich nadrukkelijk bij het aardse wil bepalen en in zijn beelden desondanks de neiging vertoont die zelfde aarde te willen ontstijgen. Wel licht daarom worden zijn beelden vaak begrensd door een horizontaal element. Zo wars als hij van zweverigheid is, is hij ook van overbodige tierlantijnen. Zijn beelden worden gekenmerkt door het krachtige handschrift waarmee ze in na tuursteen zijn gekapt en gehakt, een handschrift dat het eigenzinnige karak ter van zijn beelden versterkt. De in Soest werkzame Mari Shields verrast telkens weer door haar nauwe lijks in te tomen energie, de grondig heid ook waarmee zij haar enorme hout-sculpturen vormt. Haar werk heeft een directe relatie met de uitbun digheid van de natuur in het voorjaar, die dan eveneens tomeloos schijnt te kunnen groeien. Constructies die een relatie leggen tussen de levende en de niet meer levende zijn haar handels merk. Annelies Pruisken kijkt op een totaal andere manier naar de natuur. Zij lijkt zich de vluchtigheid van het bestaan meer nog dan anderen te realiseren. Geïnspireerd door de vergankelijkheid van het bestaan maakt zij voornamelijk beelden van dieren in diverse materia len, die enerzijds de werkelijkheid weerspiegelen en er anderzijds een ont werp van zouden kunnen zijn. Niet dat zij de pretentie heeft de natuur te verbe teren; haar beelden zijn eerder het re sultaat van verwondering. Darie Dup, de Roemeense kunstenaar die op de wereldtentoonstelling in Se- villa zijn land vertegenwoordigde, her schept de werkelijkheid tot andere pro porties en gestalten. Zijn veelal houten sculpturen lijken een nieuwe, voor ons nog onbekende mythologie te verbeel den. Er is een zekere verwantschap met de ons bekende centauren, satyrs, go den en nymfen. Zijn beelden echter ge ven gestalte aan de verre verwanten van de mythologische figuren waar wij ver trouwd mee zijn. De beeldhouwer Hennie van Over beek toont een aantal natuurstenen beelden waarvan de huid bedrieglijk veel op de menselijke huid lijkt. Niet door de kleur ervan, maar door de tex tuur die ontstaat door de perfectie van zijn afwerking. Los van de voorstelling zelf krijgt zijn werk daardoor een bui tengewoon sensueel karakter. Die sen sualiteit zit overigens nadrukkelijk ook in de sculpturen van andere materialen die de beeldhouwer toont. Van Fons Bemelmans is bekend dat hij uiterst aardse en toch romantische figu ren schept. Zijn bronzen vormen lijken sporen van een oerleven. Niet in myt hologische zin, maar van een oerleven zoals zich dat in de duistere ondoor- Ei Steenhofstraat 9A, tel. 1 20 75 Evenementen 16 mei: Kasteel Groeneveld, optre den internationale vioolklas, 16.00 uur; f 10,-. 16 mei: Vestingmuseum Naarden, klederdrachten ca. 1820, gedragen tus sen Vecht en Eem, plus demonstraties schuttersploeg, 13.00-16.00 uur. 16 mei: Italiaanse dag, Mil. Lucht vaartmuseum Soesterberg. 13 mei: Film "Tristana" (met Chate- rine Deneuve), filmhuis Artishock, *20.30 uur. Theater "Avond der Violen", met Jaap van Zweden en Emmy Verhey; 6 juni - Concertgebouw Amsterdam; 8 juni - PW A-zaal Den Haag. "West Side Story", originele cast ATT-danstheater, Den Haag en Maas tricht, in mei; Brian May (ex-gitarist Queen), 21 ju ni, Ahoy Rotterdam. Prince in Den Bosch! VW-Soest heeft nog enkele kaarten voor 9 en 10 augustus. Circus Plume (Frans circus), Den Bosch, 6-15 augustus. Bustochtjes Opstappen bij VW-Soest, o.a. naar Maastricht, Antwerpen, Efteling, As- pergetocht, Deltawerken, etc. etc. VYY-winkel Lange-afstandsfietstochten, per boekje f 10,-; 5 fietsroutes (in en om Soest, 30-35 km.), in mapje r 2,50; wandelin gen, f 1,75; lange wandelingen in het Gooi, f 1,50; topografische kaarten; gidsen voor vakantie en vrije tijd, alle provincies vanaf f 3,-. VW/ANWB-Soest, Steenhoffstraat 9A, tel. 12075; maandag t/m vrijdag 9.30-17.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur. Een schitterende fiets, dat is volgende week de hoofdprijs in de "raadselquiz" die de Albert Heyn-supermarkt aan de Smitshof organiseert. Dat gebeurt met een half (of heel) oog op Hemelvaarts dag (donderdag 20 mei), traditioneel de dag waarop veel mensen extra vroeg uit de veren komen om te gaan dauw- trappen of "dauwfietsen". Aan de quiz kan iedereen - jong en oud - meedoen in de periode van maandag 17 mei tot en met woensdag 19 mei. De fiets is te bewonderen in de supermarkt en vestigt de aandacht tevens op de tal rijke "dauwtrap-stimulators" - brood jes, snoepjes, fruit, blikjes fris en nog veel meer - die voor de echte dauwtrap pers/fietsers onontbeerlijk zijn. Al die zaken zijn te vinden in een speciale dauwtrap-display. De winnaar van de quiz mag de fiets hebben, of het nu een heer, een dame of een kind is. Bovendien zijn er twee troostprijzen beschikbaar gesteld, dus het is altijd de moeite waard om mee te doen. Op vrijdag 21 mei kunnen er tussen 17.00 en 22.00 uur weer pakketten worden ingeleverd bij de familie De Groot, Di Lassostraat 40, bestemd voor familie, vrienden of kennissen in Polen. De pakketten worden in Polen aan huis bezorgd. Het maximale gewicht is 26 kg; de kosten zijn f 7,50 per pakket, plus f 2,50 per kg. Informatie: tel. 24377. Klara Adalena houdt op 15 en 16 mei een workshop Tarot. Ze doet dat in Centrum Mayindra aan de Kerkstraat. Tarot is een moderne vorm van kaartle zen, dat niet alleen is voorbehouden aan waarzegsters. Adalena is bekend met symboolsystemen en zorgt voor heldere theorie en onderbouwde oefe ningen. Ervaring met Tarot is niet nodig om de weekend-workshop in Mayindra te volgen. Voor informatie, tel. 25599 of 030- 712221. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Snelcursussen Nieuw bij de Volksuniversiteit: snel cursussen Frans, Spaans, Engels en Portugees. Naast het bekende talencur- sussenpakket: Engels, Frans, Spaans en Italiaans (25 lessen van l'/2 uur) biedt de Volksuniversiteit dit jaar voor hjet eerst de mogelijkheid snelcursussen Frans, Spaans, Portugees (25 lessen van 2'/2) te volgen. Frans en Spaans (voor beginners) In deze snelcursussen wordt de lesstof, waarvoor men normaal twee jaar nodig heeft, in één jaar behandeld. De cursus sen zijn bedoeld voor diegenen die in een wat sneller tempo de beginselen van een voor hen nieuwe taal willen leren en bereid zijn daarvoor extra hard te wer ken. Het is een absoluut vereiste plm. 5 uur per week aan het huiswerk te beste den. Aanvang snelcursus Frans: woensdag 29 september, 19.30-22.00 uur. Do cente: mevr. J. Mosseveld. Aantal les sen 25 van 2'/2. Aanvang snelcursus Spaans: woensdag 29 september, 19.30-22.00 uur. mevr. A. Smits. Aantal lessen: 25 van 2 '/2 uur. Engels Deze cursus bestaat uit 12 lessen i.p.v. de gebruikelijke 25 en is bedoeld als snelle opfriscursus. Enige voorkennis van de taal (2 a 3 jaar Engels) is vereist. De belangrijkste grammatica wordt vanaf het begin behandeld en er zal aan dacht worden besteed aan spreekvaar digheid en luisteren. Ook voor deze cursus geldt dat minimaal 5 uur per week aan het huiswerk moet worden besteed. Aanvang snelcursus Engels: woensdag 29 september 19.30-22.00 uur. Docen te: mevr. H. Bolweg. Aantal lessen: 12 van 2'/2 uur. Portugees Portugees staat bekend als een heel bij zondere taal, muzikaal poëtisch. Deze taal kan ook van nut zijn voor mensen die een Portugees sprekend land willen bezoeken of die gewoon in contact wil len komen met Portugezen of Portu gees sprekende mensen. Deze snelcur sus biedt de gelegenheid om in één sei zoen heel wat van de Portugese taal te leren, niet alleen door de grammatica maar ook door leesvaardigheid en con versatie. Aanvang snelcursus Portugees: maan dag 27 september, 19.30-22.00 uur. Docente: mevr. C. van Hall. Aantal les sen: 25 van 2'/2 uur. Cursusadres van al le bovenstaande cursussen: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Inlichtingen en inschrijving: Volksuni versiteit Soest/Soesterberg, Steenhoff straat 9a, tel. 22195; maandag en woensdag ,13.00-16.00 uur; dinsdag en donderdag 10.00-13.00 uur. "Vogelvrouw" van Hennie van Over beek is een van de beelden die op de ex positie te zien zijn. dringbaarheid van ons onderbewustzijn nog immer voltrekt. Hij tast naar die ondoordringbare wereld en wat zijn ge voelige handen daar vinden beeldt hij uit. Linda Verkaaik maakt sculpturen in brons en d.m.v. koper-electolyse. De beelden, die in eerste instantie puur ab- strqct lijken, blijken bij nadere beschou wing enorm veel figuratieve en vooral verhalende elementen te bevatten. Hak- Gaudiaanse vormen zijn rijk aan details en de ontdekking van het ene de tail voert tot een volgend en zo verder gaand in een schier eindeloze reeks. Haar beelden vormen daardoor het tastbare verslag van haar speurtocht naar wijsheid en kracht, kortom naar de betekenis van dit leven. De expositie wordt op zaterdag 15 mei geopend door dichter/wethouder Jan Visser. 'De Hazelaar', Bosstraat 2, Soest-Zuid. Openingstijden: expositie buiten: da gelijks van 10.00-17.00 uur; expositie binnen: ma. t/m za. 10.00-12.30, 13.30-17.00 uur, zondags van 12.00-17.00 uur. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 13 mei De activiteiten voor volwassenen be ginnen vandaag om 9.30 uur. Een aan tal enthousiaste dames kan tot 11.30 uur hun creativiteiten uiten onder het genot van een kopje koffie. Zij verras sen ons steeds weer met prachtige, zelf gemaakte ontwerpen. Om 10.00 uur verwachten we 'De Achtbaan' uit Amersfoort met 90 kleuters op school reis. Er worden dan koekjes gebakken, meegedaan aan het indianenspel en vossejacht en nog veel meer natuurlijk. Als afsluiting een toneelstuk! 's Mid dags komen Pieter, Liza en Esther hun verjaardag vieren. Zullen ook zij door de clown ontvangen worden? Als het warm weer is gaan we o.a. lekker met water aan de gang. Pieter neemt zijn tweelingzus Corine mee, dus dat wordt dubbel feest! Vrijdag 14 mei Om 10.00 uur verwachten we 'De Wiekslag' uit Amersfoort op school reis. We gaan lekker pony rijden en alle kinderen worden mooi geschminckt. Het wordt vast een mooie dag, dus kun nen we veel buiten doen. Tussen de middag eten de kinderen friet en later ijs, dus dat is smullen geblazen! 's Mid dags om 15.45 uur komen Sandy, Ro bin en Jessica hun verjaardag vieren en zij nemen een heleboel vrienden mee. Zaterdag 15 mei Vandaag vieren op de boerderij de da mes Angela, Loes en Satorina hun ver jaardag. Zij worden alle drie al 6 jaar en dat moet gevierd worden natuurlijk. We gaan dan oök een heleboel leuke dingen doen, zoals pony rijden en schatzoeken. Het begint om 13.30 uur. Maandag 17 mei Vandaag komt om 9.30 uur groep 1 van de Van der Hucht school voor het the ma 'jonge dieren'. Om 13.30 uur ver wacht de boerderij groep 2 van dezelfde school. We gaan bij alle jonge dieren een kijkje nemen, er wordt veel over verteld, en we sluiten af met een leuk spel. Natuurlijk moeten jullie oude kle ren aantrekken. Dinsdag 18 mei De kinderboerderij verwacht om 10.00 uur de Hogewegschool uit Amsterdam op schoolreis. We gaan buttons maken en koekjes bakken en natuurlijk een ritje maken op de rug van de pony. 's Middags wordt er lekker friet gehaald en de schoolreis wordt met een bijzon der toneelstuk afgesloten. Over toneel gesproken; er wordt door de vaste to neelgroep 's middags weer druk geoe fend aan de musical. Zij worden om 16.00 uur verwacht. Woensdag 19 mei Om 10.00 uur wordt op de boerderij de 'Ed. van Beinumschool' uit Amersfoort verwacht. We gaan lekker schmincken en er wordt een 'spannend' indianen- spel gespeeld, met een echte indiaan.' Ook is er, zoals iedere woensdagoch tend, de peuter/ouderochtend. Peuters met hun ouder(s) zijn vanaf 9.30 uur van harte welkom. We gaan dan zingen, lekker spelen en nog veel meer. Kosten f 4,- per ouder-kind paar. De activitei ten voor de woensdagmiddag beginnen om 14.00 uur met een prachtig toneel stuk. Daarna is er voor alle kinderen nog veel meer te doen, dus allemaal ko men! Het duurt tot 16.00 uur en het kost f 2,- per persoon. Verpleegcentrum bestaat 20 jaar Deze maand viert het Verpleeg- en Reactiveringscentrum "Birkho ven" op de grens van Soest en Amersfoort zijn 20-jarig jubileum, Ouderen zullen zich het vroegere "Pasadena" aan de Soestenveg nog herinneren, het voormalige hotel Birkhoven, dat in 1973 plaats maakte voor de nieuwbouw van het huidige verpleegcentrum "Birkhoven". De viering van het 20-jarig jubileum zal vooral een interne aangelegenheid wor den met een week van allerlei feestelijke aktiviteiten voor bewoners en medewe- kers. Vandaag staat de deur echter ook open voor familie, kennissen, de buurt en andere belangstellenden om een be zoekje te brengen aan de "feestmarkt", met oude ambachten en vele stands en kraampjes. Tegelijkertijd kan dan de expositie van kunstuitingen van een aantal medewerkenden van "Birkho ven" worden bewonderd. Hoewel er in Nederland ook altijd nog wat te wensen overblijft, weten we alle maal dat het in vele andere landen met de gezondheidszorg en ouderenzorg veel beroerder is gesteld. "Birkhoven" wil daarom in het kader van het 20-jarig jubileum een actie voeren voor een noodlijdende collega-instelling in Tsje chië. Het gaat om een verpleeghuis in het stadje Lysa n. Labem, ongeveer 30 km verwijderd van In dit verpleeghuis is gebrek aan rol stoelen, tilliften en andere hulpmidde len die hier geheel vanzelfsprekend zijn. De actie die door "Birkhoven" op touw wordt gezet is erop gericht dit verpleeg huis in Tsjechië van een hoeveelheid hulpmiddelen te voorzien. Hoe beter de actie slaagt, des te meer hulp kan wor den geboden. De actie is officieel gestart bij de ope ning van de feestweek, maandag j.1. Mensen die deze sympathieke actie wil len ondersteunen kunnen een bijdrage storten bij de receptie van Birkhoven aan de Soesterweg 535, of op bankre keningnummer 49.79.15.952 van de ABN/AMRO bank te Amersfoort, ten name van Verpleeghuis "Birkhoven", onder vermelding van "Aktie Tsje chië." Het gironummer van de bank is 55099. tel. 17615 tel. 21987 tel. 19546 De Vangrail, Het Kruispunt, De Praatpaal, Kindermiddagen van Het Kruispunt In verband met uitbreiding van de ac commodatie van het Kruispunt worden er speciaal voor kinderen van 4 t/m 10 jaar uit de wijk De Engh op dinsdagen van 16.00-17.00 uur en op woensdagen van 14.00-15.00 uur een aantal buiten activiteiten georganiseerd. Stoeptekenen: op dinsdag 18 mei, bij het veldje achter de Rubenslaan/Saen- redamplantsoen. Indianenmiddag: op woensdag 19 mei met de kinderen op het veldje aan de Vermeerlaan. De deelname is gratis. Alleen bij slecht weer kunnen de activiteiten niet door gaan. Meer informatie? Bel Ilona: tel. 21987. Creatieve uurtjes in De Vangrail Buurthuis De Vangrail, Nachtegaalweg 8c, tel. 17615 organiseert een aantal leuke workshops om sieraden te ma ken. Op donderdag 18 mei, van 19.30-21.30 uur, worden er sieraden gemaakt van fimo klei. Kosten f 2,50. Deze workshop is exclusief materiaal. Aanmelden bij De Vangrail, tel. 17615, vragen naar Jolanda. Disco De Praatpaal Op zaterdag 15 mei is er in de Praatpaal weer een spetterende disco voor 12-15 jarige tieners. Aanvang: 19.30 uur. Toegang: f 3,00 Pashouders f 2,00. Op het terrein van Nieuwenoord in Baarn, centrum voor mensen met een verstandelijke handicap, wordt op za terdag 15 mei het 20-jarig bestaan van de bewoners-drumband "De Een dracht" gevierd met een groot drum bandfestival. Daartoe is een drietal col lega-drumband uitgenodigd, dat samen met de leden van "De Eendracht" tus sen 13.30 en 16.00 uur verschillende optredens zal verzorgen. Het programma ziet er als volgt uit: 13.30 uur: rondgang over het terrein; 14.15 uur: show van alle bands; 15.15 uur: gastoptreden; 15.45 uur: gezamenlijke slotact. Iedereen die dit festijn wil bijwonen is van harte welkom! Van dinsdag 18 mei tot en met maan dag 14 juni exposeren vier kunstenaars in het Koetshuis van kasteel Groene veld. Het gaat om aquarellen, goua ches, olieverven, contétekeningen en gewassen inkttekeningen; keramiek en beeldhouwwerken (hout). Zaterdagmiddag 22 mei, om 15.00 uur, is er de gelegenheid om met de kunste naars en hun werk kennis te maken. Deelnemers aan de expositie zijn; Johanna Schroevers, keramiek. Zij kreeg haar opleiding aan de academie voor beeldende kunsten te Rotterdam. Het werk is bijzonder strak van vorm en vertoont vroeg-Griekse invloeden. Gert ter Horst exposeerde eerder in kasteel Groeneveld met aquarellen. Zijn werk is fantasievol. In de gewassen inkttekeningen speelt het satirische ele ment een rol. Dick Troost (beeldhouwwerk) volgde een cursus aan de vrije academie te La ren en kreeg daarna privé-les. De grote, uit hout vervaardigde beelden, deels abstract, zijn sterk van vorm en prachtig van gestalte en kleur. Johan Yzerman is leraar tekenen; zijn olieverven zijn grotendeels figuratief. In zijn serie 'Joi de vivre' toont hij kleur rijke schilderijen van sportevenemen ten; enkele momenten uit een scala van mogelijkheden. De openingstijden van de expositie zijn: dinsdag t/m vrijdag 10.00 - 17.00 uur; zaterdag en zondag 12.00 - 17.00 uur; maandag gesloten. es Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest De bibliotheek is op donderdag 20 mei, vrijdag 21 mei en zaterdag 22 mei gesloten. A -Prentenboeken Een ober van niks, door Tjibbe Veldkamp en Philip Hopman. Er was eens een ober die alles uit zijn handen liet vallen. Hij wilde zo graag een goede ober zijn, maar hoe hij ook zijn best deed, steeds ging alles weer verkeerd. Ten slotte kwamen er geen gasten meer in zijn restau rant. Totdat een meisje hem wilde helpen... De dag na de storm, van Nick But- terworth. Boris de boswachter ontdekt dat een zware storm de eikeboom op de heu vel heeft omgeblazen. Daarin woon den vele dierenvriendjes. Samen gaan ze op zoek naar een nieuwe boom, die ze aan de andere kant van de rivier vinden. Ten slotte vertrekt Boris naar zijn eigen huis, maar eerst gaat hij naar de heuvel om een eikel in de grond te stoppen. A - Voorleesboeken Alle verhalen, van Astrid Lindgren. Een grote en dikke bundel vol ver halen, rijk geïllustreerd, om voor te lezen en zelf te lezen. Uitgegeven ter gelegenheid van Astrid Lingrens 85e verjaardag. A-boeken (6-8 jaar) Blijf van mijn nachtkastje, van Mar- tina de Ridder. Daan is bij het hardlopen op school flauwgevallen. Hij wordt opgeno men in het ziekenhuis. Na allerlei onderzoeken blijkt dat hij diabetes heeft. Uitstekend boek om 6 a 7-jari- gen voor te bereiden op een zieken huisbezoek. B-boeken (8-12 jaar) Liesbeth en de vampieren, van Ur- sel Scheffler. Leuke persiflage op een griezelver haal: Liesbeth's moeder erft een vreemd kasteel van een verre neef, Frank N. Stone. Als ze het bewonen ontdekt Liesbeth dat ze 's nachts twee scherpe hoektanden krijgt en dat ze kan vliegen... De papegaaien van Chibbawokki, van Margaret Mahy. Negen korte verhalen waarin Tai Taaier (held) en Amber de la Luna (privé-detective) de hoofdpersonen zijn. Kolderieke figuren die in absur de situaties terechtkomen. Een ver halenbundel die de meest verwoede zuurpruim wel aan het lachen kan brengen. Spacedog steelt de show, van Na- thalie Standiford. Spacedog is een ruimtewezen van de planeet Queekrg, maar hij ziet eruit als een hond. Roy is de enige die weet dat hij geen hond is. Als er een hondenshow wordt gehouden wil Roy dolgraag dat Spacedog de le prijs wint, maar de wedstrijd pakt anders uit dan verwacht... C-boeken (12 jaar en ouder) Oog om oog, van Robbert de Leeuw. Marja wordt op school voortdurend gepest om haar dikke lijf. Daardoor slaapt ze slecht en gaat met steeds meer tegenzin naar school. Dan ont moet ze Rolf en verandert haar hele leven. Ze gaat wraak nemen op haar pestkoppenmaar vraagt zich af of ze hiermee het conflict heeft opgelost. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30.uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 13 mei: Deze film van Luis Bummel speelt zich af in het burgerlijke milieu van een Spaanse provinciestad: Toledo, rond 1920. Tristana is een weesmeisje, nog maar net volwassenen. Door haar ster vende moeder is ze toevertrouwd aan de zorgen van een oudere welgestelde heer. Don Lopez Garrido Hij is een le vensgenieter, een vrijdenker en een atheïst, althans dat beweert hij. In feite is hij een nogal schijnheilige salon-anar chist, die net zo makkelijk de mond vol heeft van moraliserende praat als van opschepperij over zijn amoureuze ver overingen. Natuurlijk kan hij de beeld schone, onschuldige Tristana niet met rust laten en hij maakt haar tot zijn min nares. Daarmee begint hun verhouding gelei delijk te veranderen. Tristana verliest haar 'onschuld'. Ze neemt Don Lopez' filosofieën over persoonlijke vrijheid en knellende huwelijksbanden ter harte en onttrekt zich steeds meer aan zijn gezag. Als ze verliefd wordt op een jonge schil der, Horacio, valt Don Lopez ten prooi aan brandende jaloezie (en verliest daarmee zijn vrijheid). Uiteindelijk gaat Tristana er met haar vriend van door, naar Madrid. Twee jaar later keert ze echter terug bij Don Lopez. Ze is dan ernstig ziek. Haar 'wraak' op Don Lopez is nog niet voltooid... Bunuel staat vooral bekend om de ori ginele wijze waarop hij de ideeën van het surrealisme heeft verwerkt in onge wone, aangrijpende, subversieve en soms ook heel komische films. Hij was echter ook een uitstekend spelregis- seur. Zo heeft hij gewerkt met beroem de acteurs/trices als Michel Piccoli, Gerard Philippe, Jeanne Moreau, Si- mone Signoret... In "Tristana" spelen Catherine Deneu ve en Fernando Rey (Bunuels favoriete acteur) twee prachtige rollen. Deneuve is perfect in haar metamorfose van on schuldig weesmeisje naar hardvochtige (enigszins perverse) ijskoningin. Rey is bijna ontroerend als de typische Bu- nuel-held: de aartshypocriet die zijn klein-burgerlijke moraal en reactionai re ideeën verbergt achter een facade van liberalisme en nonconformisme. Aanvang 20.30 uur. Entree f 7,50; c.j.p./65+ f 5,00. Reserveren vanaf 19.30 uur, tel. 19577. \s^Sticliting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Een Nepalese legende vertelt over het ontstaan van de vallei van de hoofdstad Kathmandu: Vroeger was er op de plaats van de vallei een groot paars meer, met daarin een zeldzame lotus bloem die een blauw licht uitstraalde. Om de bloem beter te kunnen bestude ren sloeg een heilige met zijn zwaard van wijsheid een kloof in de bergen. Het water liep door de kloof weg en er bleef een prachtige vruchtbare vallei achter. In deze vallei wonen de producenten van de Nepalese produkten uit het as sortiment van de Wereldwinkels. Veruit de meeste producenten zijn vrouwen. Zij hebben vaak een dubbele baan, als boerin op het eigen stukje land en in dienst van de Association for Crafts Producers, een samenwerkings verband van handnijverheidsprodu- centen. Het werk op het land zorgt voor de eerste levensbehoeften. Om ook fi nancieel de eindjes aan elkaar te kun nen knopen weven, verven, bedrukken of borduren zij het textiel met de karak teristieke Tibetaanse kleuren en motie ven. De Wereldwinkel is dagelijks van 9.30 tot 17.00 uur geopend; op koopavond van 19.00 tot 21.00 uur; en op maan dag de gehele dag gesloten. Hij had em nog wel op slot gezet, maar dat mocht niet baten. Zijn bromfiets, een witte Puch Maxi werd vorige week gestolen op de Smitsweg. De zestien-ja rige jongeman uit Soest deed aangifte bij de politie van de diefstal. Op woensdag 19 mei zal Maja Voute van het IVN (Instituut voor Natuuredu- catie) aanwezig zijn om te vertellen over het ontstaan van de Soester duinen, on getwijfeld een trekpleister voor veel Soesters. Tevens zal zij ingaan op de ac tiviteiten van het IVN. Aansluitend aan deze ochtend zal zij een week later, op woensdag 26 mei, een wandeling leiden van een uur tot anderhalf uur door de duinen. De bijeenkomsten van de Soester Kring zijn voor iedereen toegankelijk en wor den gehouden in De Deel, Kerkstraat 11b (achter de Oude Kerk). Ontvangst tussen 9.30 en 10.00 uur. Om 10.00 uur begint de inleiding. Entree f 2,50; koffie of thee f 0,50. In lichtingen: Marijke Smit, tel. 19815, of Mananne Homan, tel. 18606.

Soester Courant | 1993 | | pagina 18