RD N K RS gratis 22 MEI SOEST MASSAAL LIJNEN MET HET OOG OP UW BRIL. 'Nieuwe' politie krijgt van politiek het voordeel van de twijfel ERKOOP 0 Belangstelling voor 4 mei-herdenking neemt nog niet merkbaar af 7ACTUEEL scliociimkcr 'Verkeersremmers in de Van Straelenlaan zijn onnodig' Maij-Weggen start lokale bussysteem Prins Hendriklaan dringt op tijdelijke maatregelen aan GRATIS BESCHERMENGEL gratis oogdrukmeting HRFECT 2e afdruk Wildschut Optiek TAGINA 2 WOENSDAG 12 MEI 1993 SOESTER COURANT i gewipt finale ïrstrijd okraken lijk Honderden Soesters bij jaarlijkse plechtigheid PAGINA 3 MAAK MÉÉR VAN UW WONING OF BEDRIJF! 'trbdftjz Heel verlanglijstje voor Eemland-noord SCHOENAKER technische dienst Onbekenden slaan twee jongens uit Soest in elkaar Opsporingsambtenaar voor afvalstoffen Te veel op Campagne duurt voort, dienstregeling huis-aan-huis verspreid ALTIJD KEUS UIT 150 MERCEDESSEN MET ERVARING Auto niet veilig op parkeerplaats Vlinderboekje verkrijgbaar r'' Tf\gi Kj_p v.d .Poelier Soester met mes bedreigd Ook voor uw u-informatie-systeem van Gelder, "en we zijn aantal nog in gesprek i van het jaar zullen het honderd zijn. Het gaat ast zien we met vertrou- :ie stemt Van Gelder tot eid, maar er is één zaak r lekker zit: het volko- van een voetpad langs d - zoals trouwens ook 1 woningen - langs de zoekers die per trein ar- over het fietspad ko- buitengewoon onveilig niet echt aan de bel ge let is toch normaal dat een stedelijk gebied als voetpaden zorgt." Ook bod aan de overkant 1. "Langs de hele rech- lieuweweg magje je au- illeen uitgerekend hier problemen op als het 'ol is." e Soester Schaakclub is gd de finale van de be te bereiken. UCS/De rsperde de Soesters de mden aanvankelijk in ispeeld, maar door tijd- ublokaal en op de club- de schakers uit naar rerd met 1,5-2,5 verloren. woensdag op donder de wijk Soestdijk een ;en gepleegd. De mei van de Dokter Rupert- (2x) en de Dokter aan. In alle gevallen je vernield en de radio- r weggehaald, in één ge- 2t met de slede. Een dag :ens een autokraak ont- ;rmeerlaan. tanden, zilveren sn armbanden, se horloges; o.a. enz. pleet en staal ntasieringen met met briljant. TEL. 02155-12982 3) het bekendste rt deze cursus i in stoort, tel. 033- ifoort. Enige honderden Soesters hebben vorige week bij het monument aan de Inspecteur Schreuderlaan deel genomen aan de traditionele 4 mei-herdenking. Ook dit jaar viel het op dat ook de jongere genera ties goed vertegenwoordigd wa ren. Dat de jaarlijkse dodenherdenking voor velen een "levende" zaak is mag blijken uit het feit dat het aantal deelne mers de laatste jaren vrij constant blijft - althans niet merkbaar afneemt - terwijl het aantal Soesters dat de verschrikkin gen van de oorlog persoonlijk heeft meegemaakt toch elk jaar wat kleiner wordt. De plechtigheid had ditmaal nagenoeg weer hetzelfde verloop als in de vooraf gaande jaren. "Apollo" zong onder lei ding van Gerard v.d. Schepop enkele strofen uit "Wilt heden nu treden", waarna op het signaal van de trompet ter ("The Last Post") de gebruikelijke twee minuten stilte werden gehouden. Die werden slechts even verstoord door een huilend kind, gevolgd door de ge bruikelijke twee coupletten van het Wilhelmus die niet bepaald uit volle borst werden meegezongen. Burgemeester Hans de Widt legde na mens de gemeente de eerste krans bij het monument, waarvan de toegang werd "bewaakt" door enkele tientallen Soester scouts. De tweede krans werd gelegd door de heren T. Schalks en A. Reehorst namens het voormalig verzet, gevolgd door het Oranje Comité in de persoon van de heren W.G. Hilhorst en J. van der Heide. De jeugd was ook dit jaar weer present in een afvaardiging van het Griftland College, bestaande uit Jan Joost Kramer, Jan de Groot, Nynke Brouwer en Chris Marije Sud- Het défilé langs het monument, voor op v.l.n.r. burgemeester De Widt en de heren Hilhorst en Van der Heide. meijer, die een fraai bloemstuk bij het monument plaatsten. Na de officiële kranslegging namen veel aanwezigen nog deel aan het défilé langs het monument, waar een groot aantal boeketten duidelijk maakten dan de oorlogsjaren veel Soesters nog scherp in het geheugen staan gegrift. deuren dakkapellen rolluike ramen schuifpuien horren serres inbraakwerend luifels kozijnen hang-en sluitwerk zonwer rolluiken horren luifels zonwering 't Driftje is ofiicieel dealer van een WERU, VEKA, VELUX en N0RHTG0. Wie méér van z'n huis ol bedrijf wil maken kiest voor 't Driftje. Bezoek onze verrassende showroom! Ook op zaterdag geopend van 10.00-13.00 uur. TIMMERFABRIEK 't Driftje 6,3768 ER SOEST Telefoon: 02155-17201 (achter winkelcentrum Soest-Zuid) I Met de voorzichtige zegen van politiek I Soest kan het nieuwe politiedistrict I Eemland-noord, waarin het Soester politiekorps is opgegaan, aan de slag. I Het activiteitenplan waarmee de poli- f tie nu concreet aan het werk moet I kreeg maandagavond in de raadscom- I missie ABZ vrijwel algemene instem- I ming. Toch bleek hier en daar de nodi- I ge scepsis te bestaan of alle ambitieuze K doelstellingen wel gehaald zullen wor den. De invloed van de gemeenteraad op de nieuwe politie-organisatie is aanzienlijk geringer dan onder de oude bedeling, maar onder het motto "laten we eruit proberen te halen wat erin zit" gaven de fracties de kersverse rayoncomman dant van Soest, Patricia Zorko, een heel verlanglijstje mee, waarop ze voor alle zekerheid nog wat eigen prioriteiten hadden ingevuld. Leidje Tomassen (Prog. Soest), tot dus ver een van de felste tegenstanders van de nieuwe politie-opzet, vroeg bijvoor beeld meer aandacht voor de fiets-sur- veillance, en dan vooral tussen 16.00 en 22.00 uur. Ze had zo haar twijfels bij de politie-te-paard, die de "oude" bospo- litie is opgevolgd, en vroeg zich ook af of de tien-minuten-termijn (waarbin nen de politie in geval van nood ter plaatse moet zijn) wel gehaald kan wor den. Verder wilde ze nauwkeurig bijge houden zien hoeveel mensen zich in de nacht bij het (gesloten) politiebureau in Soest vervoegen. Ook pleitte ze voor "rust" in de nieuwe organisatie, na alle Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* onvrede waarvan in het afgelopen jaar sprake was geweest bij de politiemen sen. Günther Plomp (WD) vroeg meer aandacht voor het verkeersgedrag van de schooljeugd ("daar moet 't begin nen"), voor de parkeeroverlast, inbra ken, autodiefstallen, drugs ("we horen er niet veel meer van, maar we houden niet van verrassingen"), milieu-delicten en vooral ook voor het politie-imago. Hij vond dat het activiteitenplan gepu bliceerd moest worden, zodat de bevol king - net als in Zwolle - zelf kan bijhou den wat ervan terecht komt. Verder wil de hij meer aandacht voor de fiets/ voet-wij ksurveillance en voor de relatie tussen politie en allochtonen. Volgens Plomp staat het gestegen aantal inbra ken niet los van de wijze waarop in het verleden woningen zijn gebouwd, waaraan bij nieuwbouw dus meer aan dacht gegeven moet worden. Jan Zwaanenburg (CDA) beperkte zich na dit waslijstje tot de "zichtbare aanwezigheid" van de politie te voet of op de fiets, de kleine' criminaliteit, het verkeersgedrag, buurtpreventie en mi lieudelicten, en toonde zich vooral be vreesd voor een toenemende burocrati- sering van het politiewerk. Prestatie Volgens Hans van Wuyckhuyse (Ge meentebelangen) moet de politie snel duidelijk maken dat de nieuwe organi satie voordelen heeft, niet alleen in de presentatie, maar ook in de préstatie. Hij zag graag nadruk op aspecten als "imago"; de milieuproblematiek, pre ventie en de wijksurveillance. Gré van Eek (D66) vroeg ook duide lijkheid over wat er nu precies "nieuw" of "beter" zal gaan en legde de nadruk eveneens bij verkeersgedrag, preventie, inbraken en bij politietoezicht, o.a. in de natuurgebieden. Kees Boerkoel (PvdA) stelde vast dat de politie veel wil gaan aanpakken. "Je vraagt je af: wat deed ze dan vroeger niet?" Volgens kwam het zo'n beetje op hetzelfde neer en was er alleen sprake van een "reshuffling". "Het is jammer dat de gemeenteraad minder greep op de politie heeft gekregen, maar we zul len maar denken dat je belangrijke za ken aan de deskundigen moet overla ten." Ook hij noemde zaken als parke ren, inbraken, toezicht in de natuur en drugs als prioriteiten. "Burgers moeten zich veilig kunnen -voelen, thuis en op straat, maar we moeten ook voorkomen dat ze denken dat er altijd wordt inge broken..." Verder pleitte hij voor meer fiets/voet-surveillance, niet alleen op de markt, maar ook tijdens de koop avonden en andere belangrijke winkel- dagen. Soest eerst Als het ambitieuze activiteitenplan on verhoopt mislukt moet de raad toch in grijpen, vond Boerkoel. "Maar hoe?" vroeg hij zich enigszins vertwijfeld af. "Ook wij worden - terecht - op onze verantwoordelijkheid aangesproken. In dat verband onderstreepte hij nog eens dat de regio best interessant is, maar dat de Soester raadsleden toch in de eerste plaats het oog gericht hebben op de belangen van de burgers van Soest. Burgemeester De Widt benadrukte dat het nog maar ging om een concept plan, dat nog aangepast kan worden aan de wensen van de vier gemeentera den in het district. Hij verzekerde Boer koel dat de Soester gemeenteraad ook in de toekomst zoveel mogelijk betrok ken zal worden bij de voortgang van het politiewerk. "U legt de accenten, als hoofd van de gemeente, en u krijgt ook de signalen uit de samenleving. Ik wil die lijn persé niet verbreken." Meer politie te voet of op de fiets is al tijd al een stokpaardje van de Soester gemeenteraad geweest, maar rayon commandant Zorko liet zich niet zo maar "uit de auto praten". Ze wees er fijntjes op dat de tien-minuten-doel- stelling het simpelweg noodzakelijk maakt dat de politie per auto opereert. "Daar moet je creatief mee omgaan. Politie op-de-fiets of te voet is alleen maar een middel; het doel is zichtbaar heid en herkenbaarheid." Schepje bovenop Volgens Zorko is Eemland-noord op de goede weg - "ik zou liegen als ik zei dat het allemaal al fantastisch loopt" - maar wordt er hard gewerkt om nog meer puntjes op de i te zetten en er een schepje bovenop te doen. Als voor beeld noemde ze het "pilot project" voor de politie-administratie, dat Eem land-noord een voorsprong geeft op de andere districten. Wat de wensen van de fracties betreft stelde ze droogweg vöst dat "inderdaad eigenlijk alles be langrijk is". De suggesties over de regi stratie van het nachtelijk bezoek aan het bureau en het toezicht bij winkeldrukte vond ze bruikbaar. "Daar zullen we naar kijken. Maar mogen de agenten dan wél met de auto van het ene naar het andere winkelcentrum rijden...?"- Volgens de Officier van Justitie voor het district, mevrouw Y. Timmers, die Twee jongens uit Soest zijn vrijdag avond in elkaar geslagen door zes mannen. Het tweetal liep daarbij ver wondingen aan het hoofd op. Aanleiding voor de afstraffing was een ruzie die de twee jongens en één van hun vrienden met een aantal meisjes had gehad. Die ruzie was ontstaan op de Klaarwaterweg. De politie kon niet ver tellen wat de reden was geweest van de ruzie. In elk geval vertrokken de meisjes met de opmerking dat ze met hulp zouden terugkeren. Even later stopten twee au to's, waaruit zes mannen tevoorschijn kwamen. Eén van de drie jongens, die in leeftijd variëren van dertien tot en met zeven tien jaar, ontsnapte, de andere twee werden afgetuigd. "Eerst slaan, dan praten", luidde volgens de jongens de uitleg van de mannen over hun daden. Nu uit voorraad lever baar, honderden titels. dealer voor Soest: *m.Ë y eti ii ii e> audio wl¥M#lfl video Steenhoffstraat 15 - Soest - Tel. 121 32 Burgemeester en wethouders hebben H. van Binnendijk op 4 mei 1993 aan gewezen als (bijzonder) opsporings ambtenaar op het gebied van afvalstof fen. Van Binnendijk werkt op de afde ling milieubeheer van de gemeente Soest en is al belast met de handhaving van de hondenmaatregelen die in de ge meente gelden. Zijn bevoegdheid is nu uitgebreid met de opsporing van straf bare feiten die vermeld worden in de Algemene Plaatselijke Verordening (ASPV). De bepalingen hebben te ma ken met de dagen en tijden, de plaats en wijze waarop huishoudelijke afvalstof fen en grof huisvuil worden aangebo den. Ook gaat de heer Van Binnendijk zich bezighouden met het storten of op slaan van afvalstoffen in de bodem. De politie hield vorige week op de Spoorstraat een 57-jarige automobilist uit Soest staande, die al op de Steen hoffstraat was gesignaleerd wegens zijn rijgedrag. De man moest blazen en bleek een slok te veel op te hebben: ca. 1,2 promille, zoals de ademtest uitwees. Hij kreeg een proces-verbaal en een rij verbod van vijf uur. De gemeente zal geen verkeers- remmende maatregelen treffen in de Van Straelenlaan. Naar de me ning van het college is het geen drukke straat en zijn voorzienin gen derhalve niet nodig. Daarmee is een verzoek van bewoner E. van Lier afgewezen. Hij had ge vraagd om maatregelen die het verkeer doen afremmen. Volgens Van Lier rij den de automobolisten veel te hard door de laan. Eén van de gevolgen daarvan is dat zijn poes is doodgereden. Volgens Van Lier hebben huisdieren en kinderen geen schijn van kans bij de snelheden, waarmee de automolisten door de laan 'gieren'. Hij schreef de ge meente een brief, waarin hij meldt dat 'een behoorlijk percentage automibilis- ten de helling in de vierde versnelling wil nemen'. Ook zegt van Lier dat hij en zijn vrouw behoefte hebben aan stilte in de straat. Dat is nu niet het geval, omdat veel au to's met hoge snelheden door de Van Straelenlaan rijden. De gemeente is zich ervan bewust dat de verkeersintensiteit in de Van Strae lenlaan momenteel hoger is dan nor maal. Dat heeft te maken met de aanleg van het busoverstappunt op de Konin- ginnelaan. Het verkeer moet in verband daarmee tijdelijk omrijden. Die verkeersdrukte zal, aldus de ge meente, straks weer afnemen en dan is de verkeersintensiteit op de Van Strae lenlaan weer aanvaardbaar. Het aantal hardrijders valt ook wel mee en daarom is de gemeente niet van plan verkeers- remmende maatregelen te treffen. van k.b.lilm 10X15 cm mat ol qlans FOTO VIDEO TV WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155-12874 - vrijdag koopavond. Volop gratis parkeergelegenheid. De gemeente Soest heeft de laatste tijd niet te klagen over aandacht vanuit Den Haag. Nadat de minis ters Hirsch-Ballin en Dales bij de regionalisering van de politie acte de presence gaven, krijgt Soest op nieuw bezoek van een regerings vertegenwoordiger. Minister J.R.H. Maij-Weggen van ver keer en waterstaat komt zaterdag 22 mei naar Soest om het nieuwe, lokale bussysteem in gebruik te stellen. Om 14.15 uur zal ze worden ontvangen op het gemeentehuis. Na de toespraken zullen de busoverstappunten op de Ko- ninginnelaan en de Eikenlaan in ge bruik worden genomen. De minister verricht de officiële handelingen. De gemeente stopt veel geld in het nieu we bussysteem. Centraal Nederland krijgt de eerste twee jaar ongeveer 200.000 gulden per jaar van Soest. Daarnaast heeft de gemeente geld geïn vesteerd in de busoverstappunten. De gemeenteraad heeft daarvoor geko zen, omdat het rijk bezuinigt op het openbaar vervoer. Om de busverbin dingen in stand te kunnen houden, is Soest financieel bijgesprongen. Het bussysteem geldt voorlopig als een ex periment voor twee jaar. De gemeente en CN hopen dat het nieuwe systeem leidt tot meer busreizigers. Buurtbewoners van het busoverstap punt in de Eikenlaan vochten het beleid van de gemeente tot aan de Kroon aan. Zij dienden een schorsingsverzoek te gen het overstappunt in, maar dat werd niet gehonoreerd. Sinds ruim een week voert de gemeente campagne om de aandacht op het bus systeem te vestigen. Overal in Soest staan borden van verschillende afme tingen. Daarop staat dat de gemeente Soest massaal gaat lijnen. De campag- De Vereniging Veilig Verkeer Prins Hendriklaan zal morgen avond aandringen op kleine, tijde lijke maatregelen in de laan. De le den vrezen dat ze anders nog zeker twee jaar last hebben van te hard rijdende auto's. De vrees van de bewoners is gebaseerd op het verkeersonderzoek dat de ge meente wil laten uitvoeren door een ex tern bureau. Het college zegt dat het binnen het ambtelijk apparaat momen teel aarr capaciteit ontbreekt om het on derzoek in eigen beheer uit te voeren. Burgemeester en wethouders stellen de de discussie ook bijwoonde, was er in Soest nooit sprake geweest van grote problemen of achterstanden op justi tieel gebied. Ook justitie had overigens net een reorganisatie achter de rug, wat o.a. heeft geleid tot een betere stroom lijning bij de dagvaarding van verdach ten. Ontmoediging Boerkoel was daarvan nog niet zo over tuigd. "Wat je om je heen hoort is: de boeven lopen zó weer op straat en er zijn geen cellen genoeg. Dat ontmoe digt de burgers." Hij vond dat mevrouw Timiners de zorgen daarover nadruk kelijk moest doorspelen naar Den Haag. "Dat doen we al," antwoordde de officier van justitie, die zich overi gens wel tegen de wat al te simpele beeldvorming over deze zaken verzette. "Die ontmoediging wordt ingegeven door berichten in de media, die niet he lemaal juist zijn." Verdachten krijgen pas straf als ze ver oordeeld zijn, en het cellentekort doet zich vooral voor bij verdachten die in voorlopige hechtenis genomen moeten worden. Voor de veroordeelden is in het algemeen wel een cel te vinden," al dus mevrouw Timmers, die in dit ver band sprak van een "imaginair pro bleem". Ze erkende wel dat justitie het vertrouwen van het publiek moet zien terug te winnen, "maar ons probleem is dat we helemaal geen ervaring hebben met p.r." Wie Mercedes rijdt met Van Kooy heeft altijd een gratis beschermengel bij zich: onze 24-uurs service. Die staat voor snelle' technische assistentie door heel Nederland, ook in het weekend. Dat rijdt wel zo rustig. Nijvcrheidsweg 65N Amersfoort, telefoon 033-635174 commissie milieu en verkeer derhalve voor twee offertes aan te vragen. Aan leiding voor het onderzoek is de wens van de gemeenteraad. Een meerder heid wil dat de huidige afsluitingen op de Waldeck Pyrmontlaan en de Ver lengde Talmalaan verdwijnen en dat in plaats daarvan éénrichtingsverkeer in de wijk Soestdijk wordt ingesteld. De leden van de commissie milieu en verkeer buigen zich morgenavond over de reikwijdte van het onderzoek. Het is niet de bedoeling dat daarbij mogelijke maatregelen ter sprake komen. Het col lege stelt verder dat het niet de bedoe ling is dat op dit agendapunt mag wor den ingesproken. Het is daarom de vraag of de Vereni ging Veilig Verkeer Nederland mor genavond het verzoek tot maatregelen in de laan aan het gemeentebestuur kan richten. WN Prins Hendriklaan denkt dat het nog wel twee jaar kan duren, voordat het onderzoek en de besluit vorming zijn afgerond en de huidige si tuatie daadwerkelijk wordt veranderd. "Het is prima dat je een onderzoek in stelt, ook al had dat drie jaar geleden al moeten gebeuren. Maar dan moetje tot die tijd wel kleinere maatregelen tref fen. Anders blijven we last houden van auto's die veel te hard door de straat rij den", aldus een woordvoerder van de vereniging. Hij noemt wegversmallin gen en snelheidsremmers als mogelijke oplossing voor het verkeersprobleem. Op een parkeerplaats aan de Soester- bergsestraat is zaterdagavond een per sonenauto gestolen. De Opel Corsa is eigendom van een man uit Soest. In een schuur van Medisch Centrum Molendael aan de Soesterbergsestraat werden twee motorzagen en een cirkel zaag ontvreemd. Dat werd zaterdag avond aan de politie doorgegeven. De gemeente Soest heeft samen met de Vlinderstichting een boekje gemaakt over vlinders in Soest. Het boekje 'Vlin- dervriendelijk Soest' geeft informatie over vlinders die in Soest voorkomen en de manier waarop zij leven. Ook staat erin waar de vlinders te vinden zijn. Daarnaast wordt aangegeven wat de gemeente aan vlindervriendelijk beheer doet. Tenslotte bevat het boekje tips over wat men zelf kan doen om meer vlinders in de tuin te krijgen. 'Vlindervriendelijk Soest' is gratis ver krijgbaar bij het gemeentelijk informa tiecentrum en bij de dependance in het Dorpshuis te Soesterberg. ne, die ook bestaat uit advertenties in kranten, wordt bekostigd uit het be schikbare budget. Volgens woordvoerder Ben van Os van de gemeente zullen de huidige borden tot 22 mei blijven staan. Verfnoedelijk tot aan de herfst zullen er wisselende teksten op de borden komen te staan. Daarna verdwijnen de borden, maar de campagne zal zeker tot volgend jaar worden gevoerd. Dienstregeling De nieuwe dienstregeling van Centraal Nederland wordt eind deze week huis- aan-huis in Soest en Soesterberg ver spreid. De mensen die op hun brieven bus de 'Nee-Nee sticker' hebben ge plakt, krijgen de dienstregeling niet. Zij kunnen er echter wel één op het ge meentehuis ophalen. Een spitsvondige ondernemer in Soest-Zuid is op originele wijze inge sprongen op de campagne van de ge-' meerite. 'Vanaf 23 mei gaat Soest mas saal lijnenmet kip van de poelier. Foto: Goos van der Wilt. De politie heeft een stiletto in beslag ge nomen van een zestien-jarige Soester. Volgens een twee jaar jongere plaatsge noot zou hij hem daarmee hebben ge dreigd. De veertien-jarige knaap deed ook aangifte van mishandeling, nadat hij op de Smitshof een vuistslag had op gelopen. De boosdoener moest naar het bureau komen en zijn mes inleveren. De zaak is nog in onderzoek. Bij Wildschut is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Wildschut kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticien/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak. U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. GROOTSTE COLLECTIE BIJ: ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12

Soester Courant | 1993 | | pagina 3