AKTIE MINIP0STÏR 30 X 45 495 UUR ars ne zone ENNIS Waria) 'De Blauwe Vogel onder grote paraplu Kaarsmakerij gehandicapten in Soest Renovatie Koninkrijkszaal illem Van Oosten ^fotoservice illem Van Oosten fotoservice Strategen vechten in Soest Bijna 400 deelnemers in natuurwandeltocht Olympia Dauwtrappen op Hemelvaartsdag Inzameling landbouwplastic 1993 in provincie Utrecht van start PAGl|\|/\ f WOENSDAG 12 MEI 1993 SOESTER COURANT UIT EIGEN LAB zen in de uizenkrant. e krant! Uniek dagverblijf aan Bosstraat stelt toekomst zeker 1 Stichting Dagvoorzieningen wil ook winkel op permanente locatie Inbraak Spinet Schutting tussen woningen en busoverstappunt ml m ui/ui/i ciia Jt r Voorronde kampioenschappen Stratego Klaverjassen om titel van Soest Laat niets te Woonwensen over Vertrek tussen 5.00 en 6.00 uur Accountantskantoor J.H. Braber RA Volle vouwwagen op Van Hamelstraat van straat geplukt Vernieuwde vergaderruimte Foto: goos van der wm. PAGINA 7 ifec- sen, Wasiel Steitner, de qroota n TAPIJTZAAK van Soes° 51 rollen in voorraad. Lanaè Brinkweg 38 t.o, Gaste* 1 tel. 02155-19600. e"rilli Sakkers Loodgietei^TTr- KOPEREIM PIJP per meter" 12 mm f3,20, 15 mm f3 4 en 22 mtr. f 6,45 Nierstraat 15, Soest, ,e|. 1 UUR FOTOSERVICE, OOK NABESTELLINGEN ZELF KLEURVERGROTEN T/M 28X35 CM VAN WEEDESTRAAT 147 - SOEST - TELEFOON 02155 - 25942 «uur 1 UUR FOTOSERVICE, OOK NABESTELLINGEN KLEURVERGROTEN T/M 30X45 CM, UIT EIGEN LAB SOESTERBERGSESTRAAT 57 - SOEST-ZUID - TELEFOON 02155 -13109 Ij H levert VAN WEEDESTRAAT 147 - SOEST AKTIE T/M 31 MEI '93 levertijd 24 uur SOESTERBERGSESTRAAT 57 - SOEST-ZUID nenwerkingsverband o Amersfoort erink Bokdam lotarissen /Veedestraat 2 SOEST !.E. Schippers Notaris bergsestraat 42 SOEST bij bekend dat hun nals de overige bij het L aangesloten skantoren, op mei de gehele dag iloten zijn. huis met verrukkelijk diepe c.q. hobbyruimte. Op promi- t u hier bijvoorbeeld kantoor n bovendien nog uitkijken over mtr. diep. Indeling: L-vormige keuken met verbindingstoe- toilet en hal. 1 e verdieping: 3 kamer met 2e toilet en over- g: bergzolder. Totaal grond en voor de periode van 1 au- deeember 1993, fraai halfvrij- Gestoffeerd. D,- ■slaan 17 ikte, vrijstaande villa met d tuinhuis ingericht als gas- en heerlijk vrije tuin rondom. >5 m2. ng met schitterende open )"e eetkamer, moderne keu- ngeving, toilet en hal.iever- ners, balkon, badkamer met overloop. 2e verdieping: rui- :stekende staat van onder- De Blauwe Vogel maakt sinds begin dit jaar onderdeel uit van de Stich- jjting Dagvoorzieningen Midden-Nederland. Het dagverblijf voor meer- voudig gehandicapte kinderen aan de Bosstraat heeft zijn zelfstandigheid ■opgeofferd om zijn voortbestaan te waarborgen. De nood was nog niet laan de man, maar omdat ook in de gehandicaptenzorg de geldstroom uit i de subsidiekraan dunner wordt, heeft de leiding besloten de toekomst ze il ker te stellen door onder de paraplu van een grotere organisatie te gaan Izitten. "Dat had een noodzaak kunnen wor- Iden, maar we zijn die een stapje voor geweest", zegt Soester B. Witte. Hij is I bestuurslid van de oudervereniging van I De Blauwe Vogel. Groepshoofd Jan I van Oudheusden: "Je moet niet blijven 1 roepen dat je uniek bent. In 1994 krij- I gen we te maken met een nieuw wetstel- sel. Dan zou de dagopvang in de oude vorm niet meer te betalen zijn." I Uniek was De Blauwe Vogel in elk ge val in 1976. Een aantal ouders van I meervoudig complexe gehandicapte kinderen was ontevreden met het feit dat ze hun kind in een internaat moes- I ten stoppen, dan wel thtiis moesten ver zorgen. Het particuliere alternatief werd de dagopvang aan de Bosstraat, die destijds kleinschalig was met vijf tot zes kinderen in een groep. De groepen bestaan tegenwoordig uit zes, zeven kinderen en twee begeleiders. Spreekuur De Blauwe Vogel zorgt er niet alleen voor dat de kinderen overdag worden opgevangen, maar biedt de ouders ook een scala van voorzieningen. Op het dagverblijf houden bijvoorbeeld ge neeskundige verzekeraars, leveranciers van rolstoelen en schoenmakers elke week spreekuur. Dat levert, volgens Van Opheusden, een vlotte afwikkeling van zaken op. De ouders hoeven niet van hot naar her te lopen om alle neven zaken te regelen, maar kunnen daar voor op De Blauwe Vogel terecht. Het kinderdagverblijf beschikt tevens over een staf van deskundigen die de ouders in de breedste zin van het woord kan helpen. Van Opheusden: "Dat va rieert tot het ontwerpen van een aange paste drinkbeker tot het ontwerpen van een aangepaste badkamer in huis." De primaire taak van De Blauwe Vogel blijft evenwel de dagopvang. De kinde ren worden met een bus tussen half ne gen en half tien thuis opgehaald. De eerste activiteit van de dag is steevast het kringgesprek. De begeleiders lezen dan onder meer in de communicatie schriftjes, waarin de ouders hun bevin dingen opschrijven. Van Opheusden: "Dat vinden de kinderen leuk. Dat merk je als ze bijvoorbeeld reageren, omdat ze de naam van hun ouders ho ren. Na het kringgesprek volgt er een activiteit. Al hebben de kinderen geen benul van tijd, ze weten wel dat er iets gaat gebeuren, omdat ze gewend raken aan een bepaald vast patroon." De activiteiten variëren van paardrij den tot zwemmen en van communica tietechnieken tot muziek. De intensi teit, waarmee dat gebeurt, is afhankelijk van het kind. De beleving is, volgens Van Opheusden en Witte, erg groot. Aan het einde van de ochtend wordt er gegeten en daarna is er een half uurtje gelegenheid tot rust. In de middag vol gen wederom activiteiten en tussen drie uur en half vier worden de kinderen in de taxibusjes naar huis gebracht. De opvang van één kind kost per dag 330 gulden. De Blauwe Vogel is daar mee één van de duurste dagverblijven in Nederland, hetgeen deels wordt ver oorzaakt door de therapieën en de be handelingen, maar alle kosten worden door het rijk.gesubsidieerd. Daarnaast betalen de ouders een maandelijkse bij drage van 35 gulden of meer. Daarvan gaat een deel naar De Blauwe Vogel en een deel naar de oudervereniging die het geld besteed aan extra activiteiten of bijvoorbeeld melk of snoep. Rommelmarkt Onder extra activiteiten verstaat De Blauwe Vogel onder meer de jaarlijkse vakantie van de kinderen in Nunspeet en verjaardagscadeautjes. Om dat soort activiteiten te kunnen blijven organise ren, zal De Blauwe Vogel regelmatig evenementen opzetten, die geld in het laatje brengen. Een voorbeeld daarvan is de rommelmarkt op zaterdag 15 mei. Op het terrein van De Blauwe Vogel, dat tussen manege Eldorado en ,de ba nen van tennisvereniging Soest-Zuid ligt, staan dan kramen opgesteld. Ook kunnen er diverse spelen worden ge daan. De rommelmarkt wordt gehou den van 9.00 tot 16.00 uur. De Blauwe Vogel weet zich jaarlijks ge steund door een financiële bijdrage van de Rotary. Ook de politie schonk geld na de regionalisatie van de korpsen en onlangs ontving het dagverblijf een anonieme gift van 15.000 gulden. "Daar zijn heel snel bestemmingen voor gevonden', zegt Van Opheusden. "In principe kunnen we alles bieden wat de dagverpleging betreft, maar voor de extra's is er geld nodig." Cresh De Blauwe Vogel doet zelf ook veel ex tra's. Zo werd besloten om in ieder ge val tot 1 februari volgend jaar een cresh open te stellen voor kinderen onder de drie jaar. Het ministerie huldigt nog steeds het standpunt dat gehandicapte kinderen tot hun derde jaar dezelfde opvoeding als valide kinderen moeten genieten en daarom is er geen subsidie voor die doelgroep. Uit de reacties van ouders bleek de leiding van De Blauwe Vogel dat er wel degelijk behoefte be staat aan opvang voor de peuters. De cresh biedt wat dat betreft uitkomst. In februari werd begonnen met tien kinde ren en nu al is er een wachtlijst. In 1994 wordt bekeken of het financieel haal baar is om de cresh voort te zetten. Nieuw op De Blauwe Vogel is tevens de opvang van kinderen op zaterdag. Dat initiatief sloeg dusdanig aan, dat het mi nisterie besloot subsidie te verlenen. De hoop is, dat ook voor de cresh middelen uit Den Haag zullen vrijkomen. Witte is als ouder bijzonder te spreken over het werk van De Blauwe Vogel, al beseft hij dat sommige maatregelen voor de ouders in het begin soms moei lijk zijn te vatten. "Eén van de eerste aanpassingen om vergroeiingen bij een kind te voorkomen, is bijvoorbeeld om het kind in een harnas te zetten. De ou ders zien dat als een sadistisch iets, maar het wordt juist gedaan om het kind te helpen. De ouders hebben dat later ook wel door." Foto: Goos van der Wilt. -- - T T J J TV'; De Blau we Vogel biedt meervoudig complexe kinderen niet geld voor nodig en dat is de reden waarom op zaterdag 15 mei alleen een dagopvang, maar ook extra activiteiten. Daar is wèl een rommelmarkt aan de Bosstraat wordt gehouden. In het activiteitenlokaal van het Van Arkel Instituut wordt binnen kort een kaarsmakerij van en voor meervoudig gehandicapten ge opend. Het initiatief is afkomstig van de Stichting Dagvoorzienin gen Midden-Nederland, waarvan De Blauwe Vogel en de Schouten kamp in Soest deel uitmaken. De gehandicapten kunnen tot april vol gend jaar terecht in het gebouw aan de Steenhoffstraat (achter het St. Jozefge- bouw). In de tussentijd zoekt Dagvoor zieningen naar een permanente locatie. Sector-manager Boukje Langbroek zegt dat de Stichting ook een winkel wil openen, waarin gehandicapten kunnen werken. In Amersfoort heeft de Stich ting reeds een aantal van dergelijke pro jecten, zoals een kunstnijverheidswin- kel met een textielwerkplaats, een drukkerij en een galerie. De Stichting Dagvoorzieningen Mid den-Nederland beeft dagverblijven on der haar hoede, maar zet ook projecten op. De kaarsmakerij in Soest is er één van. De kaarsen worden door de gehan dicapten zelf gemaakt. Mocht er te zij ner tijd in Soest een winkel worden ge opend, dan is het de bedoeling dat ge handicapte mensen de klanten helpen. Het is nog niet precies bekend wanneer de kaarsmakerij open gaat. De Stich ting wil dat zo snel mogelijk realiseren en zal intussen naar een goed bereikba re plek in Soest zoeken. Bij de gemeente is nog niet aangeklopt voor hulp op dit vlak. "Misschien heeft de gemeente wel een ambachtsgebouw, waarin we te recht kunnen", vraagt Langbroek zich af. Integratie Ze zegt uit ervaring te weten dat de ge handicapten zich op hun gemak voelen en voldoening halen uit het feit dat ze ergens mee bezig zijn. "Vroeger waren we alleen met hun handicap bezig, nu kijken we welke mogelijkheden ze heb ben. De kwaliteiten van de produkten is goed, maar als je iets in een dergelijke winkel koopt, moet je geen haast heb ben. Het duurt allemaal langer, maar je moet er kopen voor de meerwaarde. Dit is heel goed voor de integratie. Op deze wijze doen de verstandelijk gehandi capten iets wat vergelijkbaar is met de maatschappij. Ze zijn daar zelf heel blij mee. Eén van de deelnemers zei mij wel eens: vroeger vroegen ze in de groep, hoe gaat het met je. Nu vraag ik in de winkel aan de mensen, hoe gaat het met u." In de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in een woning aan de Spinet. De 37-jarige bewoner ontdekte dat het huis overhoop was gehaald. Hij mist o.a. een keyboard, een computer- printer, twee fototoestellen en een kluisje met onbekende inhoud. Een 20-jarige Soester ontdekte vorige week dat zijn bromfiets gestolen was. De brommer - een zwarte Puch - was ontvreemd aan de Wiardi Beekman- straat. De eigenaar deed aangifte bij de politie. Tussen het in aanleg zijnde busover- stappunt op de Koninginnelaan en de daarachter liggende woningen zal een schutting worden gebouwd. De schutting moet geluidswerend en uitzichtbeperkend werken. De plaats van de schutting is in overleg met twee buurtbewoners vastgesteld. De schut ting komt te staan op gemeentegrond. De gemeente zal ook zorgdragen voor het onderhoud. A 011/ Steenhoffstraat 13a-15 - Soest - Telefoon 02155 - 12132 PROFESSIONAL AUDIO Vooraanstaande strategen uit West-Nederland ontmoeten el kaar zaterdag 5 juni in buurthuis De Praatpaal. Niet om oorlog te voeren, maar om uit te maken wie naar de (inter-)nationale Stratego- kampioenschappen mag. Soest is één van de drie gemeenten, waar voorronden worden gehouden. De finale vindt plaats op zaterdag 23 oktober tijdens de Nationale Spellen- dagen in de Jaarbeurs in Utrecht. Be halve in Soest, kunnen belangstellen den zich op 5 juni ook in Kerkdriel of Nijmegen kwalificeren. Er is plaats voor twaalf senioren en twaalf junioren. In 1992 stond het nationaal Stratego- kampioenschap voor de eerste keer op het jspel. De organisatie was toen in handen van een aantal studenten uit Nijmegen. Zij staan ook garant voor het vervolg daarvan. Liefhebbers van Stratego die willen meedoen, dienen zich voor 22 mei op te geven. Dat kan door overmaking van tien gulden (volwassenen) of vijf gulden (jeugd) op postbankrekening 1734853 t.n.v. VJSK Nijmegen o.v.v. inschrijf geld. Daarbij moet ook worden aange geven in welke plaats men wil spelen en wat de geboortedatum is. Opgeven kan ook via de Strategolijn: 06-52947320. De voorronde op 5 juni in De Praatpaal begint om 9.00 uur. Voor meer infor matie kan contact worden opgenomen met Roel Eefting, tel. 080-500148 of Mare Perriens, tel. 080-232428. Dat de 36e natuurwandeltocht, die zaterdag door de wandelsportver eniging Olympia, onder auspiciën van de Sticht Gooise Wandelsport Bond (SGWB), werd gehouden deze naam waard is, werd volledig beaamd door de 373 deelnemers. Jammer was het dat de 8e mei bol stond van activiteiten, zodat het aantal wandelaars achterbleef bij eerdere uitgeschreven wandelin gen van Olympia. Na 35 achtereenvolgende edities Paleis Soestdijktocht werd het tijd voor een nieuwe startgelegenheid. Het clubge bouw van de atletiekvereniging Pijnen burg aan de Wieksloterweg O.Z. kwam hiervoor in aanmerking en bleek voor wandelaars en organisatoren een schot in de roos. Direct gelegen aan de rand van uitgestrekte natuurgebieden biedt het Olympia de gelegenheid fraaie par koersen uit te zetten door de Soester bossen en stuifduinen, het nieuwe ge bied De S tompert en voor de langere af standen de Staatsbossen in Baarn met o.a. De Stulp in de Lage Vuursche. Onder ideale weersomstandigheden liepen de deelnemers, die behalve uit Soest en omliggende plaatsen en de vier grote steden ook uit o.a. Almere, Al phen a/d Rijn, Brakel, Den Helder en Vught kwamen, hun 5,10,15, 20 of 30 kilometerroute. De respectievelijke on derverdeling bedroeg 33, 74, 101, 73 en 92 wandelaars. Er meldden zich slechts twee verenigingen, één uit Slie- drecht en één uit Zwijndrecht. Zij ont vingen ieder een groepsherinnering. Na afloop kon door de lopers die er prijs op stelden een speciaal ontworpen medail le met lint, met de afbeelding van een- eekhoorn in de natuur, in ontvangst worden genomen. De wandelaars waren zeer tevreden over het personenbusje dat speciaal voor de bus- en treinreizigers vanaf sta tion Soest-Zuid een pendeldienst on derhield naar en van het startbureau. Enthousiast was men eveneens over de goede organisatie. Olympia kreeg zo veel complimenten voor de organisatie dat direct werd besloten volgend jaar weer een wandeling te houden vanaf het Pijnenburg-clubgebouw. Dan is er ook een 40 kilometer-route. Nog twee dagen en dan ontbrandt de strijd om het Soester klaveijaskam- pioenschap. Alle inwoners van Soest van zestien jaar en ouder kunnen vrij dagavond een gooi doen naar de titel. De kaarten worden vanaf 20.00 uur ge schud. Plaats van handeling is de Vij verhof aan de Klarinet. Behalve het kampioenschap staat ook een magne tron op het spel. Deelname kost 7,50 gulden. Liefhebbers kunnen zich tele fonisch aanmelden bij Hans van de Pol, tel. 17581 of Koos Frans, tel. 19517. Er wordt vrijdagavond tevens een loterij gehouden. U komt naar Nijhof omdat daar zo'n grote keuze is. Lekker kiezen en keuren. Maar dan komen de vragen. En daar zijn onze verkopers (zeg maar adviseurs) voor. Ze kennen hun produkten door en door. Gaan ook steeds op kursus om hun goede kennis nog beter te maken. Daar kunt u van profiteren. U moet er alleen wel om vragen. Want zich opdringen doen zij niet. Is dat niet de fijnste manier van winkelen? Ja toch. Nijhoffen, dat is het. Dus kom Nijhoffen. Da's kopen bij een goede kennis. nuhö Minervaweg 3. 3741 GR Baarn, telefoon 02154-16246. De Oude Ambachtenmarkt en het Dauwtrappen op Hemelvaartsdag zijn beide evenementen waar men op donderdag 20 mei in Soest niet omheen kan. Het dauwtrappen begint 's morgens al om 5 uur. Vroege vogels kunnen dan tussen 5.00 en 6.00 uur vertrekken van de schaapskooi op het erf van de fa milie V.d. Grift aan de Ferd. Huycklaan. Men heeft dit jaar de keus uit een dauw- trap-wandeltocht van ongeveer 6 üt 7 ki lometer en uit een dauwtrap-fietstocht van zo'n 30 kilometer. Beide tochten gaan langs plekjes waar men anders niet zo gauw komt. De kosten voor deelna me bedragen f 2,50. Hiervoor ontvangt men onder meer de fietsroute met deel nameformulier voor een prijsvraag. Hemelvaart en dauwtrappen zijn één. Oorspronkelijk liep men die dag met blote voeten in het bedauwde gras; men maakte een wandeling, later vervangen door een fietstocht. In vroeger tijden geloofde men in de magische kracht van de dauw voor gezondheid en schoon heid. Officieel begint de Oude Ambachten markt om 10.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Maar de ervaring van voorgaande jaren leert dat velen al om 9.00 uur een bezoek komen brengen om te kijken naar de vele Oud-Hollandse handwer ken die dit iaar een plaatsje hebben gekregen in de historische Kerkebuurt. Vele oude ambachten zijn te zien; een kleine greep uit het selekte gezelschap oude-ambachtslieden die dit jaar op de markt hun opwachting maken: klom penmaker, Twentse mutsenmaakster, houtdraaien, sigarenmaker, bijeiikorf- vlechter, mandenmaker, mosterdma ker, midwinterhoornmaker, kantklos ter, beeldengieter, speculaasplanksnij- der, pyrograaf, Delftsblauw schilder, kaarsenmaker, tegelmaakster, Grol- sche wanten breister, glasblazer, koper slager, stoelenmatter, pottenbakker, rietdekker, russen vlechter, Staphorster stipwerk, netten boetster, zadelmaker, hoefsmid, geveltekenmaker, boter karnster en spinster. Speciale aandacht wordt gevraagd voor het militair luchtvaartmuseum. Zij la ten zien hoe vroeger vliegtuigdelen, zo als bijvoorbeeld vleugels, bekleed wer den met linnen. De oude ambachten vormen vanzelf sprekend de hoofdmoot op de markt, maar daarnaast zijn er nog verschillen de andere in het oog lopende zaken zo als aardewerk-glascomposities, kera miek beschilderen, tiffany, foto's anno 1900, karakterpoppen, droog- en zij- debloemen, calligraferen naamborden, wandkleden weven, boswezens, iko- nenbeschilderen, portret tekenen, drie dimensionale wenskaarten, antiek en tweedehands boeken. DIENSTVERLENING AAN MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Oude Utrechtseweg 12 - 3768 CC Soest - Telef. 02155 - 1 69 11 In de meeste Utrechtse gemeenten wordt al jaren landbouwplastic in gezameld. De verwerkingskosten van dit plastic zijn de laatste jaren flink gestegen. Daardoor zijn al di verse gemeenten met het inzame len gestopt. Andere overwegen dit. De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap, waarin de provinciale landbouworganisaties en de werkne mersorganisaties in de land- en tuin bouw samenwerken, acht dit een ver keerde ontwikkeling. Daarom is ge zocht naar een oplossing. Enige tijd geleden hebben de Afvalver wijdering Utrecht en het Landbouw schap aan alle Utrechtse gemeenten een voorstel gedaan met betrekking tot het centraal gaan inzamelen van land- bouwfolie in de gehele provincie. Het in te zamelen folie zal worden herge bruikt. Het voorstel is gedaan in samen werking met de provincie Utrecht en de gemeentelijke samenwerkingsverban den. Met deze grootschalige aanpak kunnen de kosten worden gedrukt. In dit eerste jaar dragen bovendien zowel de provin cie als de deelnemende gemeenten bij in de kosten, zodat de kosten voor de boer uiterst draagbaar zullen zijn. In overleg met de diverse partijen is besloten voor lopig alleen kuilfolie, kunstmestzakken en veevoerzakken in te zamelen. Snel reageren Bijna alle gemeenten hebben positief op het voorstel gereageerd en de actie is definitief van start gegaan. Het initiatief ligt nu bij de rund veebedrijven in de deelnemende gemeenten. Deze hebben in de afgelopen week een brief ontvan gen waarin een en ander wordt uitge legd. Bij de brief is een deelnemings- kaart gevoegd, die zij voor 14 mei aan staande naar de Afval Verwijdering Utrecht moeten sturen om voor deelna me in aanmerking te komen. Het is de bedoeling dat het plastic in de maand juni bij de bedrijven opgehaald wordt. De deelnemers krijgen hierover bijtijds bericht. De Gewestelijke Raad verwacht een grote respons, zodat de agrarische sector in Utrecht andermaal haar milieuvriendelijke gezicht kan la ten zien! Bewoners van de Van Hamelstraat hebben aangifte gedaan van diefstal van hun vouwwagen. De Travel Sleeper werd vrijdagnacht gestolen, ondanks dat de wagen aan een ketting vast zat. Volgens de politie was de wagen al he lemaal ingepakt. Op de Bosstraat is vrijdagnacht een bromfiets ontvreemd. Het voertuig hoort toe aan een 47-jarige Soester. De Soester gemeente van de Jehovah 's Getuigen heeft zaterdag de gerenoveerde Koninkrijkszaal geopend. De vergaderruimte aan deSt. Theresiastraat heeft een in grijpende verbouwing ondergaan. De Jehovah 's Getuigen hielden zaterdagmiddag een open dag om de afronding van de verbouwing te vieren. Ze zijn sinds 1955 in Soest gevestigd. Via een vestiging aan de Anna Paulownalaan kwam de gemeente in 1966 op de huidige locatie aan de St. Theresiastraat terecht. In de loop der jaren is er heel wat verspijkerd. Het meest verse bewijs daarvan vormt de nieuwe Koninkrijks zaal.

Soester Courant | 1993 | | pagina 7