R.0UD Vernuur aru6hocRl| CULTUUR WELZIJN! r/L- a. wy Lenteconcert ApoIlo/SOV groot succes O' Nieuws van de bibliotheek Feestdag kinderboerderij 'Radost' levert bescheiden bijdrage aan de Wereldvrede WOENSDAG 19 MEI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 16 r/— Foto's Turkse vrouwen Succes Soester Applaus Dansuitvoering Kindermusicalgroep over heksen Kindermusicalgroep C-Drie speelt eigen werk Paranormale avond met foto's Koffieconcert van vocaal ensemble Oktoplus op 23 mei stichting openbare bibliotheek Nieuwe aanwinsten fonotheek CD's in Soesterberg Bieb gesloten Op 30 mei van 11.00 tot 17.00 uur Kinderboerderij De Vrije Teugel V olksuniversiteit Soest/Soesterberg Latijn: vervolg- en opfriscursus co V O - co Bingomiddag voor 55-plussers in zaal De Vijverhof Tentoonstelling met foto's van acties voor ex-JoegosIaven Tweede plaats voor jeugd-EHBO Soest 'La plage des enfants perdus' Praatmiddag voor ouderen van ANBO in de Vijverhof Lyda de Bruin stopt met schrijven voor Amnesty (Vijverhof) Soester volksdansgroep in de Oekraïne //-■ Cultureel Creatief Centrum Willaertstraat 49, tel. 22188 Een fototentoonstelling die het leven van Turkse vrouwen in Nederland in beeld brengt is te zien in de expositie ruimte van C-drie. De vrouwen zijn van zowel de eerste als de tweede generatie. De foto's zijn genomen in verschillende situaties en op bijzondere lokaties en gemaakt door Belgin Gökalp. Zij woont in Soest en is binnen deze ge meente erg aktief op het gebied van vrouwenwerk. In haar studie aan de So ciale Academie richt zij zich op alloch tone vrouwen en kinderen. De exposi tie is nog te zien t/m 31 mei. Het Soester Applaus was in het week end van 7 en 8 mei te zien in C-drie met hun blijspel 'De kat op het spek'. Het was een schitterend stuk, met veel ver rassende elementen, zoals een deur die opengetrapt werd waarbij weinig 'brok ken' vielen en een gigantische rookont wikkeling uit de badkamer. Dat de spe lers er zelf nog het meeste plezier in hadden was te zien en de vaart hielden ze er goed in. Ook het publiek had een amusante avond, gezien de positieve reacties die je her en der hoorde. In het weekend van 5 en 6 juni geven de cursisten klassiekballet en kleuterdans een voorstelling in de theaterzaal van C-drie. Alle ouders, broers, zusjes, opa's en oma's worden hiervoor uitge nodigd. Het thema van de uitvoering is een aantal schilderijen van bekende schilders. Iedere lesgroep heeft een schilderij uitgekozen dat als uitgangs punt dient voor de dans. Op zondagmiddag 6 juni zijn ook de cursisten van de kleuterdans te zien met een aantal schitterende dansjes. Ook deze dansjes zijn gemaakt naar aanlei ding van een schilderij. Het belooft een heel kleurrijke en vrolijke voorstelling te worden. Iedereen is van harte wel kom. Kaarten zijn te reserveren bij de administratie van C-drie. 'Om Kalsoum' is de toverspreuk voor de heksen. De kinderen van de kinder musicalgroep van C-drie brengen dit jaar een zelfgeschreven stuk op de plan ken dat gaat over heksen en nog vele andere figuren uit boeken. Een jaar lang zijn de spelers bezig geweest met de zang, dans en het spel om tot deze voorstelling te komen. Dans-docente Coleta Lustenhouwer heeft naar aanleiding van spelimprovi- saties van de kinderen de teksten ge schreven. Het is dus een stuk dat nog nooit eerder is uitgevoerd. Docent Her man Kamphorst heeft zich beziggehou den met de tekstbehandeling, de regie en het dekor. Coleta Lustenhouwer heeft de dansen en de liedjes ingestu deerd. Deze unieke musical is te zien op zater dagavond 22 mei om 20.00 uur en op zondagmiddag 23 mei om 15.00 uur. Kaarten zijn te reserveren bij de admi nistratie. Toegang is f 2,50. Wordt verwacht mei: foto-tentoonstelling Begin Gö kalp; 22 en 23 mei: uitvoering kindermusi calgroep; 5 en 6 juni: uitvoering klassiekballet kleuterdans; 17 juni: benefietconcert Soester Mu ziek Gezelschap. Pro memorie: C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 tot 12.30 uur, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur; op za terdagvan 15.00 tot 23.00 uur. Op zon dag is C-drie gesloten. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49, 3766 CP in Soest en telefonisch te bereiken onder nr. 02155-22188. Pro Memorie. "Brahma, divin Brahma, be scherm onze wegen", zongen de 85 mannen van Apollo in de sport hal van Aqua Indoor, terwijl aan de overkant van de Dalweg een pittige, politieke discussie werd gevoerd in de raadzaal van het ge meentehuis over de verkeersperi- kelen in Soest. Het kan verkeren. Bovenstaande zangtekst is een zinsnede uit George Bizet's 'Parelvissers'. Daar mee begon eigenlijk pas echt goed het lenteconcert van het Mannenkoor Apollo en de Soester Orkestvereniging (40 musici), dat werd uitgevoerd voor een zaal van 800 muziekliefhebbers. Hieraan vooraf gingen wat minder en thousiast drie korte composities van Franz Schubert, af en toe hinderlijk on derbroken door het gezoem van de sporthalventilator, die trachtte de dro ge lucht te spreiden. Overigens viel mij de akoestiek niet tegen in de sporthal, die werd opgesierd met kleurige lente- planten van de firma Van Oest. Rachel Ann Morgan Hoogtepunt van het concert was het optreden van de uit Wales afkomstige mezzo-sopraan Rachel Ann Morgan. Een prachtige stem, waarmee zij een al t-rapsodie vertolkte van J. W. von Goe- the, die uiting gaf aan een in zijn leed ge- Evenals de voorgaande jaren zal ook dit jaar de cursus kindermusical weer afge sloten worden met twee voorstellingen in de theaterzaal van C-Drie. De voor stellingen zullen plaatsvinden op zater dag 22 mei om 20.00 uur en zondag 23 mei om 15.00 uur. In tegenstelling tot de voorgaande jaren gaat het dit keer niet om een aange kochte musical, maar is de musical ge schreven door de docenten Herman Kamphorst en Coleta Lustenhouwer n.a.v. de ideeën van de kinderen. Het verhaal gaat over een groepje vriendinnen die door het vinden van een magisch toverboek in een groot avontuur belanden, en als tot hun grote schrik een van hun vriendinnen per on geluk achterblijft in het boek 'De Hek sen' van Roald Dahl, is tante Loekie de enige die hulp kan bieden. Spanning, avontuur, humor en muziek zijn de ingrediënten voor deze musical die voor, door en met de kinderen van de cursus tot stand is gekomen. De toegangskaarten voor de voorstel lingen zijn te bestellen a f 2,50 per stuk bij C-Drie, Willaertstraat 49, Soest. Tel. 22188. -O" o KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Schaduwtuinen Groei en Bloei organiseert op donder dag 27 mei de laatste lezing van het sei zoen met een onderwerp dat velen zal aanspreken: Schaduwtuinen. Is een schaduwrijke tuin een probleem? Niet als men de dia's ziet van de heer Cam ping. De meest smaakvolle en boeiende composities met bladvormen en tere kleuren, die het juist zo goed in de scha duw doen! Ook voor de extra proble matische plekken zoals droge, diepe schaduw, zijn er nog planten te vinden! Camping heeft een humorvolle vertel trant en de vindingrijke manier waarop hij in zijn eigen tuin het schaduw-'pro- bleem' heeft aangepakt laat hij graag zien: Er zijn uiteraard gradaties in de diepte van schaduw. Veel planten, die als zon- minnend te boek staan doen het veel beter in (lichte) schaduw. Neem bij voorbeeld de chelone obliqua, een pri ma snijbloem en een fraaie, wat stijve borderplant; laatbloeiend, zou in de zon moeten. Hij doet het geweldig in halfschaduw, mits zijn voeten niet te droog staan. Ook voor de veronica vir- ginica 'Alba' gaat dit verhaal op, al ge biedt de eerlijkheid te vermelden dat hij minder hoog wordt naarmate de scha duw dieper is. Bolgewassen als de prachtig blauwe Camassia (bloeit nu) doen het alleen in halfschaduw en ook phloxen blijven langer 'fris' met wat minder zon. Verbaasd? Nieuwsgierig? Kom dan naar de lezing op 27 mei, die wordt ge geven in het EHBO-gebouw aan de Pa rallelweg. De toegang voor leden is gra tis1 niet-leden zijn welkom; toegangs- ko'sten f 3,-. Aanvang van de lezing: 20.00 uur. Kruiden kweken en drogen Kruiden, aantrekkelijke en smaakma kende zonliefhebbers. Zelf kruiden kweken en drogen: een prima idee! Hoe men e.e.a. kan aanpakken wordt uitgelegd door Jan de Vries. In twee cursus-avonden komen o.a. aan de or de: de meest geschikte soorten, kruiden kweken tussen vaste planten, kweken in potten, technieken om te drogen en tips voor het verwerken van de kruiden. Data: 18 en 25 mei. Plaats: Gemeente- kwekerij, Molenstraat. Kosten: leden f 20,-, niet-leden f 30,-. Materiaal: wordt bij aanmelding bekend gemaakt. Kijk op andermans tuin Voor wie (een beetje) trots is op zijn of haar tuin en openstaat voor zowel plui men als vriendelijke kritiek is deze cur sus bedoeld! Drie zaterdagochtenden gaan de cursisten op pad om samen met de vakman, de docent de heer Meisch- ke, langs andermans tuin en ideeën te gaan. Data: 5,12 en 19 juni. Plaats: wordt bij aanmelding bekend gemaakt. Duur: van 10.00 tot ca. 12.00 uur. Kosten: le den f 30,-, niet-leden f 37,50. Voor een of beide cursussen kan men zich opgeven bij Joyce Bartels, tel. 13906. Paso-Soest organiseert op woensdag 26 mei een bijeenkomst in De Vangrail, Nachtegaalweg 8C, waar mevrouw Dekkert helderziende waarnemingen zal doen aan de hand van foto's van (niet-overleden) personen. Aanvang 20.00 uur. Toegang f 6,50. vangen pessimist in een somber, ro mantisch landschap. Dit alles op mu ziek van Johannes Brahms en attent on dersteund door het mannenkoor en het orkest onder leiding van Henk Soete- man. Na de pauze excelleerden koor en or kest in een keur van typische mannen- liederen over vrolijke drinkers, jagers en soldaten. Apollo-dirigent Gerard van Dolder had zijn dertig meter lange mannenkoor, van de verste tenor tot aan de verste bas, niet altijd in de hand wat de samenklank betreft. Hoewel de vakkundige presentatrice Thari Schröder iedereen uitnodigde mee te dansen met de Weense walsen van Bruno Döring durfde niemand dat aan. In hun fantasieën lieten de luiste raars dat graag over aan de Indiase en Egyptische danseressen in de 'Suite Oriental' van Francis Popy, een vrolijk muziekstuk dat uitstekend past in de mogelijkheden van de Orkestvereni ging. Het publiek genoot vervolgens van Rodgers' "Oh, what a beautiful morning" en Von Weber's 'Der Frei- schütz': Apollo en de Soester Orkest Vereni ging trokken veel mensen naar Aqaa Indoor. Na twee keer drie kwartier sloten de zangers en muzikanten (de pianopartij werd vertolkt door Henk van der Hoe ven, geassisteerd door good old Gerard van de Schepop) af met het klassieke Soldatenkoor uit 'Faust' van Charles Gounod. Na de gebruikelijke bloemen hulde werd dit herhaald, waarbij de be zoekers geïnspireerd meezongen. Soest kan trots zijn op beide muziekver enigingen, die een uitstekende concert avond verzorgden, financieel gesteund door de ABN-AMRO-bank en het ge meentelijk Cultuur Stimuleringsfonds. J.V. Op zondag 23 mei geeft het vocaal en semble Oktoplus uit Soest een koffie concert in de kerkzaal van medisch Centrum Molendael. Het optreden begint om 12.00 uur. Daarvoorafgaand verleent het ensem ble medewerking aan de kerkdienst die om 10.00 uur begint en wordt voorge gaan door drs. C. Geraets. De kern van het programma van het koffieconcert wordt gevormd door het oratorium 'Historia di Jephte' van Ca- rissini voor vocale solisten, koor en continuo. Verder worden onder meer 4-8-stemmige motetten van Gombert, Othmayer en Mendelssohn uitgevoerd. Aan het concert wordt meegewerkt door de sopraan Christel Gelderman, de tenor Rens Bijma, de bas Bert Druyff, organist Ina Boersma en cellist Nienke van den Dool. De toegang is gratis, maar om uit de kosten te springen, wordt na het concert bij de uitgang een collecte gehouden? De Vangrail, Het Kruispunt, De Praatpaal, tel. 17615 tel. 21987 tel. 19546 Buitenactiveiten van 't Kruispunt Op dinsdag 25 mei is er op het veldje achter de Rubenslaan/Saenredam- plantsoen voor kinderen van 4 t/m 10 jaar een verrassingsmiddag. Op woensdag 26 mei wordt op het veld je aan de Vermeerlaan een spelendag georganiseerd. De deelname is gratis. Alleen bij slecht weer kunnen de activi teiten niet doorgaan. Meer informatie? Bel Ilona via 21987. Creatieve uurtjes in De Vangrail De Vangrail, Nachtegaalweg 8c, orga niseert een aantal leuke workshops om sieraden te maken. Woensdag 26 mei, 9.30-11.00 uur: sie raden van filigraanpapier. Kosten f 2.50. Donderdag 27 mei, 9.30 - 11.00 uur: broches van belvetro-verftechniek en sieraden van krimpfolie. Kosten f 5,00. De kosten voor deze workshop zijn ex clusief materiaal. Aanmelden bij De Vangrail, tel. 17615, en vragen naar Jo- landa. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Klassiek 00 Gorecki, Henryk - Symfonie no. 3 op. 36 (1976). De derde symfonie van de Pool se componist Henryk Gorecki mag zich in een zeer grote be langstelling verheugen. 30 Schumann-Wieck, Clara - Samt- liche Lieder. De sopraan Isabel Lippitz zingt op deze belangwekkende cd lie deren van een van de weinige vrouwelijke componisten. 20 Soerjadi, Wibi - Virtuosities. Deze jonge Nederlandse compo nist speelt op deze cd enkele kor te romantische stukken. 46 Stockhausen, Karlheinz - Kon takte. Modern klassiek werk voor pia no, slagwerk en electronica. groep Montreux, met elementen van folk. 78 Pilgrims - Red. Een overtuigende cd van deze opvallende Nederlandse forma tie. 78 Suede - Suede. Veelbelovend debuut, waar men in Engeland al razend enthou siast over is. Niet-klassiek 78 Aerosmith - Get a grip. Na vier jaar weer een cd van de Amerikaanse hardrockgroep Aerosmith, die dit najaar in ons land zal optreden. 78 Akkerman, Jan - Puccini's cafe. Nederlands beste gitarist is na zijn auto-ongeluk gelukkig weer te horen met negen sfeervolle nummers. 76 Cash, Rosanna - The wheel. Melodieuze countrymuziek met als gasten Bruce Cockburn en Mary-Chapin Carpenter. 60 Cursief Bevat sketches van o.a. Cox en Halsema, met teksten van voor namelijk Michel van der Plas. 63 King's Singers, The - Good vi- brations. Dit vocale sextet, dat nu 25 jaar bestaat, geeft op deze cd zijn vi sie op pop en populaire songs. 78 Mayall, John - Wake up call. Mooie nieuwe cd van deze 'God- father van de blanke blues'. 73 Montreux - A Windham Hill re- trospective. Overzichts-cd van de fusion Inwoners van Soesterberg kun nen weer cd's lenen in hun biblio theek aan het Dorpsplein. Er is een gevarieerde kollektie van 300 cd's, bestaande uit blues, jazz, folkloristische, populaire en klas sieke muziek. De bibliotheken in Soest en Soes terberg zijn op donderdag 20 mei (Hemelvaartsdag) en vrijdag 21 mei gesloten! De Centrale Biblio theek aan de Albert Cuyplaan is ook op zaterdag 22 mei gesloten. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.30 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen~van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Op alle kinderboerderijen in Europa is het op zondag 30 mei feest. Ze zijn dan allemaal open voor publiek die aan diverse ac tiviteiten kunnen meedoen. Ook De Vrije Teugel in Soest heeft volgende week zondag het hek aan het Vedelaarpad wa genwijd open staan. Van 11.00 tot 17.00 uur kan ieder een aan de meest uiteenlopende ac tiviteiten meedoen. De meeste at tracties zijn gratis. Voor een aantal onderdelen, zoals het schminken, wordt een kleine bijdrage gevraagd. De bezoekers van de kinderboerde rij kunnen op 30 mei onder meer meedoen aan de speurtocht op het terrein. Voor de beste speurders zijn prijzen beschikbaar. Ook geven me dewerkers van De Vrije Teugel ex cursies op de kinderboerderij. Die zijn vooral bestemd voor kinderen van vier tot en met acht jaar, maar de ouders mogen vanzelfsprekend mee op ontdekkingsreis. Verder kan er een ritje op de pony worden gemaakt, kunnen de kleu ters tekenen en kleuren en mogen de dieren worden geaaid. Om 13.00 worden de schapen geschoren. De wol is te koop. Om 15.00 uur ver zorgt het het acrobatenduo Ko en Lou een optreden. Het thema van de bijzondere feest dag op de kinderboerderij staat in het teken van 'dieren en hun voed sel'. De verzorgster geeft tekst en uitleg over hetgeen de dieren eten. De bezoekers kunnen met al hun vragen bij haar terecht. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 20 mei Vandaag is het Hemelvaart, dus zijn al le medewerkers van de boerderij vrij. Geen activiteiten dus. Vrijdag 21 mei Geen activiteiten i.v.m. vakantie. Zaterdag 22 mei Alle medewerkers van de boerderij zijn een dagje uit, dus worden er vandaag geen verjaardagen gevierd. Maandag 24 mei Vandaag komt groep 1 van de Da Cos- taschool voor het project 'jonge dieren'. Er valt weer heel wat te beleven op de boerderij. Natuurlijk zijn er een hele boel jonge geitjes waar we lekker mee gaan knuffelen en er zijn zelfs jonge ko nijntjes geboren. Allemaal komen en oude kleren aantrekken. Dinsdag 25 mei Vandaag komt de basisschool 'De Utrechtse Heuvelrug' uit Zeist op schoolreis. We verwachten een hele boel enthousiaste kinderen die ge- schminckt willen worden, lekkere koekjes gaan bakken en nog veel meer. De schoolreis wordt 's middags afgeslo ten met een prachtig toneelstuk over een prins en een appel, maar de rest ver klap ik niet. Woensdag 26 mei Deze ochtend komt "De Wegwijzer" uit Harderwijk op schoolreis. We gaan onder andere estafette lopen en lekker bij de dieren kijken en knuffelen, 's Middags is er natuurlijk weer een mooi toneelstuk voor de kinderen die van middag vrij zijn. Daarna weer leuke ac tiviteiten en als het mooi weer is gaan we lekker met water.... Kosten f 2,- per persoon. Het begint om 14.00 uur. Obk is er weer de peuter/ouderochtend. Peuters kunnen dan met hun vader of moeder langskomen en lekker met el kaar spelen, liedjes zingen en van alles en nog wat. Het begint om 9.30 en duurt tot 11.30. Kosten vier gulden per ouder/kindpaar. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Deze cursus is bedoeld als vervolg op de vorig jaar gestarte cursus "Latijn in het Nederlands", waarin de belangrijkste punten van de grammatica aan de orde kwamen en ook aandacht aan de struc tuur van de taal werd besteed. Om de opgedane kennis niet verloren te laten gaan zal in deze cursus meer en syste matischer worden ingegaan op de grammatica en de syntaxis van het La tijn. Ter illustratie zullen vanaf het be gin (eenvoudige) teksten en gedichten worden vertaald. Door deze opzet is de cursus ook zeer geschikt voor diegenen die hun weggezakte kennis van het La tijn willen ophalen of opfrissen. Een niet weg te denken onderdeel van de cursus vormt de aandacht die aan ge schiedenis en cultuur van het Romeinse Rijk wordt besteed. Enige uren studie per week is gewenst. Aanvang: woensdag 29 september, 19.00-20.30 uur. Docente: mevr. drs. E. Sijpesteijn. Cursusadres: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Aantal lessen: 25. Intuïtief schilderen Naast techniek en materiaal staat in de ze cursus het contact met uw intuïtie centraal. Daarbij kunt u denken aan stemmingen, beelden, spontane inval len en associaties. Elke les begint met ontspanningsoefeningen en een medi tatie, telkens afgestemd op een bepaal de techniek. Door het technische pro ces van het schilderen te combineren met uw innerlijke ervaringen leert u op een eigen wijze uiting te geven aan uw creativiteit. Spontane creatieve impul sen kunnen geblokkeerd worden door ideeën over "hoe het zou moeten" of gedachten als: "Ik ben niet creatief', "Ik kan niet tekenen". Het loslaten van dit soort denkbeelden leidt vaak tot ver rassende resultaten. Behalve werkple- zier en verkenning van verschillende technieken vormt dit dan ook een be langrijk aandachtspunt in de cursus. Aanvang: maandag 4 oktober, 9.30-12.00 uur. Docente: mevr. W. v.d. Mark. Cursusadres: De Open Hof, Veenbesstraat 2. Aantal lessen: 6. Inlichtingen en inschrijving: Volksuni versiteit, Steenhoffstraat-9a, tel. 22195; maandag en woensdag 13.00-16.00 uur; dinsdag en donderdag 10.00-13.00 uur. (Op Hemelvaarts dag, 20 mei, is het kantoor gesloten.) Verkoop Verhuur Reparaties van gereedschappen en kaüai machines voor de vakman en de doe-het-zelver Industrieweg 37b - Tel. 19589 In de zaal van dienstencentrum de Vij verhof wordt vrijdag 21 mei weer een bingomiddag voor 55-plussers gehou den. Het is de laatste bingo van dit sei zoen en daarom zullen er extra mooie prijzen te winnen zijn. De aanvang van de bingo is 14.00 uur, maar de deuren van de zaal gaan reeds om 13.30 uur open. Tot en met zaterdag wordt een tentoon stelling gehouden van foto's van hulpacties voor de kinderen in het voor malige Joegoslavië. Ook zijn afbeeldin gen te zien van de elf transporten van voedsel en medicijnen naar onder an dere Kroatië en Bosnië. De expositie is te zien in de Duif aan de Prinsengracht 756 in Amsterdam, elke dag van 12.00 tot 17.00 uur. Ook in Soest werd vorig jaar door Mi Za Mir een actie gehouden in enkele su permarkten. Daarbij werd veel voedsel ingezameld voor de kinderen in het door de oorlog geteisterde voormalige Joegoslavië. Bij wedstrijden om de Mevr. van Vel- zen-beker in Eemnes heeft de jeugd van de EHBO-afdeling Soest op zaterdag 8 mei beslag gelegd op de tweede plaats. In totaal deden er acht ploegen mee bij de A-jeugd (10-12 jaar) en vijf bij de B-jeugd (13-15 jaar). Er werd gestre den vanuit een ongevalstoedracht, zo dat het voor de toeschouwers zeer aan trekkelijk en zelfs leerzaam was. Bij de A-jeugd haalde Soest-1 met 181 punten de tweede plaats, achter win naar Eemnes-2 (184). Bij de B-jeugd eindigde Soest-1 met 163 punten op de vierde plaats. Winnaar in deze catego rie werd Eemnes-2 met 192 punten. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 20 mei Regisseur Jillali Ferhati wordt gezienj als de belangrijkste Marokkaanse film maker van het moment. Met zijn laatste film, "La plage des enfants perdus (1991), bevestigt hij zijn reputatie. Hierin schildert hij op indringende wij ze de tragische lotgevallen van Mina, een jonge vrouw in een klein Maro- kaans kustplaatsje, waar het leven door strenge tradities aan banden wordt ge- legd. Mina (gespeeld door Souad Ferhati) is zwanger geraakt van een taxichauffeur die weigert met haar te trouwen en haar wil verlaten. Tijdens een ruzie doodt zij hem per ongeluk. Zij sleept het lijk naar het strand en verbergt het onder een berg zeezout. Wanneer Mina haar zwangerschap opbiecht aan haar vader handelt hij op de traditionele wijze: hij doet alles om de schande verborgen te houden. Met zijn sobere en ingetogen wijze van filmen, waarin galgenhumor en absur disme niet ontbreken, vermijdt Ferhati het in dit verhaal op de loer liggende melodrama. Zijn voorliefde voor au thenticiteit en natuurlijk acteerwerk blijkt uit het feit dat de film geheel op locatie werd gedraaid met een cast die ten dele uit amateurs bestond. Tegen de achtergrond van de alomtegenwoordi ge natuur, die op indrukwekkende wij ze in beeld wordt gebracht, spelen per sonages die niet zwart-wit zijn, maar mensen van vlees en bloed met comple xe karakters. Mina is weliswaar slacht offer maar ook iemand die een moord verzwijgt. Haar vader, die haar opsluit, doet dit met pijn in het hart, angstig voor de vernedering die de familie na ontdekking van de zwangerschap zou ondergaan. Tussen beiden staat Mina's grootmoeder, die begrip heeft voor het standpunt van de vader, maar die een zame opsluiting geen juiste straf vindt. Aanvang 20.30 uur. Entree f 7,50, cjp/65+ f 5,00. Reserveren vanaf 19.30 uur, tel. 19577. Voor de laatste keer in dit seizoen is er zondag 23 mei een praatmiddag voor ouderen in de Vijverhof. Vanaf 13.30 kunnen 5 0-plussers er terecht. Het pro gramma begint om 14.00 uur. De deel nemers aan de praatmiddag kunnen desgewenst een kaartje leggen. Ze krij gen twee gratis consumptiebonnen. De Algemene Nederlandse Bond van Ou deren (ANBO) die de middag organi seert, zorgt daarnaast voor achter grondmuziek. Volgende week woensdag - 26 mei - komt de woensdag-schrijfgroep voor Amnesty International voor het laatst bijeen in de zaal van de Vijverhof, waar de groep maandelijks onderdak vond. Lyda de Bruin, die een aantal jaren lei ding heeft gegeven aan deze groep, ziet zich wegens familieomstandigheden genoodzaakt de leiding over de groep neer te leggen. Ze bedankt langs deze weg alvast alle mensen die haar in de loop der jaren hebben "geholpen om te helpen". De bijeenkomst in de Vijverhof, de 26e dus, duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Er zijn voorbeeldbrieven beschikbaar waarvan men gebruik kan maken om te pleiten voor vrijlating of strafverminde ring van gewetensgevangenen. Wie daaraan voor de laatste keer wil mee doen is hartelijk welkom. Van 3 t/m 10 mei heeft de Soester volksdansgroep 'Radost' opgetre den in Kiev en in een kolchoze na bij Mirgorod, een plaats ter groot te van Soest, 250 kilometer van Kiev. 'Radost' werd buitengewoon hartelijk ontvangen en rondgeleid langs de bezienswaardigheden van Kiev: musea, prachtige kerken met gouden koepeldaken, een klooster en een rondleiding door de stad. Tot slot bezocht de groep een concert in de gerestaureerde schouwburg 'Radost' verbleef enkele dagen in de bosrijke buitenwijk Pooshcha-Voditsa, waar bejaardenoorden, kuuroorden, sanatoria en buitenverblijven zijn ge vestigd. De groep trad op voor gepen sioneerden en oorlogsinvaliden. In de week van herdenking van oorlogsleed riep dit vele emoties wakker. De veelal rijk gedecoreerden keken met vreugde en tranen naar de enthousiast dansende groep en vertelden tijdens de pauze hun verhalen. Twee groepsleden van Slavi sche afkomst spraken Russisch en kon den vertalen. De Hollandse spontani teit en Slavische emotionaliteit troffen elkaar in een onvergetelijke ontmoe ting, die ontstond uit de Hollandse volksdansen. Mirgorod toonde zich vereerd met de buitenlandse gasten. Een delegatie reed de groep tegemoet met geschenken en mineraalwater. De ontvangst vond plaats in het restaurant van het kuu roord, waar een voortreffelijke maaltijd werd opgediend. Tijdens de tweede maaltijd in dit restaurant sprak de bur gemeester woorden van vriendschap en waardering en toonde zich een voor treffelijk danser op de tonen van de mu zikanten. De boerenbevolking van de kolchoze ontving de groep met brood en zout, een symbool voor vriendschap en broederschap. De gastgezinnen toonden zich blij en vereerd met hun buitenlandse gasten en brachten dit o.a. in hun maaltijden, geschenken en be wogenheid tot uiting. De gehele bevol king liep uit voor het optreden van 'Ra dost' in het gemeenschapshuis en klap te enthousiast mee. De festiviteiten ter gelegenheid van be vrijdingsdag werden gevierd op een open plek in het bos. Daar werd gezon gen, gedanst en gegeten. Weemoedige liederen over het leed van de oorlog werden afgewisseld met vrolijke zang in folkloristische kledij. Ook 'Radost' nam met enkele dansen deel aan het programma en toonde in een korte toe spraak van mevr. Gien Meines de ver bondenheid in de gevoelens van dank baarheid voor de bevrijders en vreugde voor de bevrijding. Het verblijf aan de kolchoze werd afgesloten met een pick nick in de idyllische natuur. De inmiddels bejaarde Gien Meines heeft de uitwisseling georganiseerd. De Oekraïners noemden haar de 'mamma' van de groep en grepen bij ontmoetin gen de kans haar te kussen en van hun dankbaarheid te getuigen. Lea v.d. Eijnde verzorgde het programma en bleek in staat ook de echtgenoten van de groepsleden te enthousiasmeren en in korte tijd op niveau te laten dansen. Beide mensen hebben met hun activi teiten een stuk plaatselijke gezelligheid op het niveau van internationaal cultu reel contact gebracht, waarin de warm te van de menselijke ontmoeting cen traal stond. Zo kon ook Soest een be scheiden bijdrage leveren aan de we reldvrede.

Soester Courant | 1993 | | pagina 16