gratis uon uur razendsnel D, VOLLEDIG ORIGINEEL! Swinkels bevriest verdere aanleg van omstreden golfbaan-verkeersdrempels College mag verkeersplan voor Soestdijk niet zomaar uitbesteden Verhuur van 'slakkehuis'-atelier aan kunstenaars op losse schroeven Progressief Soest niet bij start nieuwe bussysteem Bewonerscomité lanceert eigen voorstel voor eenrichtingverkeer Soestdijk Kritiek op kabelkrant is aan het verstommen in Keulen 1 ACTUEEL i4500" steem akfischer :aat niet scliocmsikcr 2e afdruk printservice... FOTO SWAGER .PAGINA2 WOENSDAG 19 MEI 1993 e/onderhoud een s-specialist alle merken SOESTER COURANT PAGINA 3 Aantal schadeclaims valt mee 3 keukencentrum ft I ti-_ ALTIJD KEUS UIT 150 MERCEDESSEN MET ERVARING Afdeling Verkeer moet tijd en mankracht vrijmaken 200 gulden is volgens meerderheid veel te laag SCHOENAKER technische dienst Kosten geschat op 164.000 gulden Drie autodiefstallen op de Veenbesstraat allemaal mislukt Baarnaar na hartstilstand gereanimeerd Aangifte hondenbelasting Politiek kiest opnieuw voor 'combinatie' Tel. 02155 -1 29 98 ar schuiven! Dat is het allerslimste teem. Dat levert u een ïrgruimte op en maakt tegelijk stuk fraaier. Dat werkt feilloos. Dèste nieuws van luren: u monteert ze zelf zonder lo breed als u wilt en met de ;m hoog. deur willen hebben? Hout? ■f? Alles kan. Acme-kleurenbrochure. ZX bouwmarkt soest Soest 6-1 48 78 __gnvK) ïukenspecialist asie-opstclling van .fa, We combineerden ."liillende spoc-Kc elc- ten tot ven modern 'cl met aandacht voor ruimte en presentatie, opvallend detail is de aire zwarte p/ofiellijst de glazen vitrinedeur •n geheel van wit e. Zoveel wensen, el mogelijkheden, is dankzij ons brede ta programma met e uit'lopside, trum, Mega Design enti d.c in vele ren en houtsoorten t een probleem hij ielman. Ir M~. j - - - Tf" '•'auteuils in alle stijlen en sferen? Middelman heeft méér in petto! iHNATIONALE TOPMERKEN GARANTIE. ielman voert de volgende top- <en met de InterieurWaarborg ntie van 3 jaar. Leolux, Hülsta, pworld, Topform, Treco, Banz Bord. Touché, Ploeg, Gardisette, Omnia Riegel, Jab, Parade. enz. enz. oest.Tel. 02155-11004 De verdere aanleg van de "bus- vriendelijke" verkeersdrempels, die vorige week o.a. aan de Beetz- laan voor zo veel commotie zorg den, is voorlopig uitgesteld. De (inmiddels aangepaste) drempels die al gemaakt zijn blijven echter voorlopig liggen zoals ze er liggen. Dat betekent dat de verkeersremmer aan de Eikenlaan vooralsnog niet wordt aangelegd. Aan de Beetzlaan, de Nieuwstraat en de Koninginnelaan wa ren de werkzaamheden vorige week in middels te ver gevorderd om de zaak weer terug te draaien, zoals een groot deel van de raadscommissie Verkeer donderdagavond eigenlijk het liefste zou willen. De kwestie kwam uitgebreid aan de or de, al bleef het onduidelijk in hoeverre de politici zich de van alle kanten losko mende kritiek zelf moeten aantrekken. De commissie verschilde in elk geval onderling van mening over de vraag of voor déze drempels nu wel of niet het groene licht was gegeven. Volgens Willem Blaauw (WD) was er afgesproken dat de zaak eerst nog eens bekeken moest worden. "Wij waren heel verbaasd dat de drempels er al la gen. Anders bent u nooit zo snel," hield hij de wethouder voor. Volgens hem was de commissie eerder duidelijk te gen geweest. "Maar u bent bezeten van drempels en de aannemers hebben in Soest gouden tijden, want sommige drempels zij n al voor de derde keer aan- drempels juist op aandringen van de be woners waren aangelegd, met instem ming van de hele commissie. "Wij zijn dus met z'n allen verantwoordelijk." Ze was er intussen zelf eens overheen gere den en vond dat het een "uitstekende" verkeersremmer was, al had ze ook vastgesteld dat veel automobilisten schrikken en rechtsomkeert maken, om vervolgens de straten in te duiken die nu juist niet op extra verkeer zitten te wachten. Ook Leidje Tomassen (Prog. Soest) gaf toe dat de hele commissie eerder voor deze drempels had gekozen, maar vol gens Wil Stekelenburg (PvdA) waren de proefdrempels van destijds "heel an ders" geweest. "Het is vreemd dat u dit soort nieuwigheidjes zomaar neerlegt." Zigzag-beleid De wethouder wilde wel toezeggen dat ze de aanleg verder zou bevriezen, maar wees erop dat de drempels tegenmoet- kwamen aan de dringende wensen van de bewoners, die daarvan enig soelaas verwachtten bij de komst van de bus door hun straten. Naar haar stellige overtuiging - "we geven heus niet zo maar een hoop geld uit" - had de com missie wel degelijk ingestemd met de aanlee. "Als u nu zeet dat we de zaak ten hevig teleurgesteld zijn. Ze zullen ons zeker een zigzag-beleid verwijten." Volgens Zwaanenburg zouden de men sen dat echter best begrijpen. Volgens directeur J. van Gent waren de meeste drempels intussen zo goed als klaar, behalve die aan de Eikenlaan. Hij proefde overigens meer onvrede met het type dan met de drempels-op-zich. "Maar een andere drempel die wél de auto remt maar de bus niet, bestaat he laas niet." Wil Stekelenburg deed de wethouder nog de suggestie aan de hand om de drempels voorlopig vol te storten met zand, zodat er geen sprake zou zijn van een desinvestering. Volgens Swinkels waren de drempels nu echter goed. "Ik hoor nu alleen nog maar positieve be richten...", hetgeen met een duidelijk geloei van de tribune werd beantwoord. De wethouder vond het aantal schade claims dat bij de gemeente is ingediend best meevallen. "Er zijn nauwelijks claims binnengekomen." Volgens een medewerker van de gemeente waren er tot donderdagavond drie inwoners die de gemeente officieel aansprakelijk hebben gesteld voor de schade aan hun auto, opgelopen op de eerste versie van de "golfbaan" op de Beetzlaan. Jan Zwaanenburg (CDA) stelde vast dat de Beetzlaan-drempel (eerste ver sie) inderdaad niet deugde en dat bur gemeester De Widt terecht had inge grepen. "Maar de wethouder wil ken nelijk toch doorgaan, zeker omdat mi nister May naar Soest komt.Hij pleit te voor "bevriezing" van de verdere aanleg, in afwachting van gerijpte in zichten, Gré van Eek (D66) stelde vast dat de Als officieel Mercedes-Benz dealer werkt Van Kooy natuurlijk alleen met originele onderdelen. Want alleen zo kunnen we uw auto in topconditie houden. En voor minder gaan we niet. Nijverheidsweg 65N Amersfoort, telefoon 033-635174 De meerderheid van de raadscom missie Verkeer wil dat het College het nieuwe verkeersplan voor Soestdijk in eigen huis maakt en uitwerkt. Van uitbesteden aan een particulier bureau kan voorlopig geen sprake zijn, tenzij B. en W. zwart-op-wit kunnen aantonen dat de ambtelijke afdeling Verkeer echt geen tijd en mankracht meer beschikbaar heeft. Wethouder Swinkels had de commissie tevoren zeer nadrukkelijk gevraagd om aan te geven wat de, bedoeling was met het voorstel om de verkeersstructuur in Soestdijk te wijzigen. Het CDA wil, ge steund door VVD en PvdA, dat de be staande "barrières" (Waldeck Pyr- montlaan en verlengde Talmalaan) worden opgeheven en dat er voor de woonstraten in de wijk eenrichtingver keer wordt ingesteld. Wethouder Mieke Swinkels (D66) was niet blij met het plan - de afsluiting van de Waldeck Pyrmontlaan heeft volgens haar objectief aantoonbaar gezorgd voor afneming van de verkeersdrukte, zónder dat dat objectief aantoonbaar tot een onaanvaardbare verhoging van de drukte op de andere wegen heeft ge leid - maar wilde het meerderheidsad vies wel respecteren: "Wij beschouwen het als onze democratische opdracht om de uitvoering ter hand te nemen." Het plan vergt echter een zeer zorgvul dige uitwerking en bij de afdeling ver keer ontbreekt daarvoor de capaciteit. De onlangs toegestane tijdelijke uit breiding biedt ook geen oplossing, want die is nodig om de achterstanden in te lopen. Wat Swinkels betreft moesten de werkzaamheden dan ook worden uit besteed. Politieke keuze De meerderheid van de commissie trapte daar niet zomaar in. Jan Peter Lokker (CDA) vond dat er intussen ge noeg gegevens bekend waren, zodat de ambtenaren van Verkeer het best alleen afkonden. Ingrijpende aanpassingen waren volgens hem ook helemaal niet nodig. En anders wilde hij van de wet houder een duidelijke prioriteitenlijstje zien, waaruit zou blijken dat het echt niet anders kon. "Maar prioriteiten zijn een politieke keuze, dus daar kan over onderhandeld worden." Lokker formuleerde het plan als "het vaststellen van een goede hoofdwegen- structuur(de ruggegraat van het ver keersplan) met een verkeerscirculatie plan voor Soestdijk/'t Hart op basis van een systeem van eenrichtingverkeer, in combinatie met verkeersremmende maatregelen in straten die bedoeld zijn voor bestemmingsverkeer, maar die een verbindingsroute vormen tussen twee hoofdwegen. Die hoofdwegen moeten zo worden ingericht dat een goede doorstroming is verzekerd, zon der dat de verkeersveiligheid en de leef baarheid in ernstige mate worden ver stoord. Binnen de wijk dient een maxi mumsnelheid van 30 km te gelden." Weg-om-de-Noord Ellen Spijk (WD) sloot zich aan bij Lokkers omschrijving en vond uitbeste den eveneens ongewenst - "juist in déze wijk moeten we het zelf doen" - en Wil Stekelenburg (PvdA) was het ook met Lokker eens. Zij wees er in het voorbij gaan op dat oplossingen op langere ter mijn zónder een weg-om-de-Noord ("het is geen goeie naam door de asso ciaties met het verleden") feitelijk on denkbaar waren. Ook Leidje Tomassen (Prog. Soest) vond dat het plan "in huis" gemaakt moest worden: "Al die tijd die in het busplan is gestoken is nu toch weer be schikbaar?". Alleen Gré van Eek meende dat er wel eens meer werk en tijd aan vast zou kunnen zitten dan de commissie nu meende. Harry Witte (Gemeentebelangen) was evenmin overtuigd van de noodzaak tot uitbesteding. Hij was trouwens ook niet zo gerust op de afloop: "Soestdijk is nu een autoluwe wijk, althans de meeste straten. Dat zou wel eens verleden tijd kunnen zijn, en de fietsers worden daar de dupe van." Worstelen Directeur J. van Gent mocht van wet houder Swinkels nog een keer proberen de commissie op andere gedachten te brengen. Hij vond dat het verkeersplan er niet "even tussendoor" gedaan kon worden. "Dat is echt onmogelijk, eer lijk. We weten ook nog niet hóe we 't moeten doen. Er zijn allerlei ideeën, ook van bewoners, maar elke beslissing heeft weer consequenties voor andere straten. We worstelen echt met de pro blematiek, dus dat lukt niet in een ach ternamiddag..." Alleen Leidje Tomassen liet zich door Van Gent vermurwen - "als we 't zo graag willen moeten we royaal geld be schikbaar stellen" - maar de rest van de commissie hield voet bij stuk: "Eerst een prioriteitenlijstje zien - binnen veertien dagen - en dan pas beslissen over uitbesteden of niet, zoals Stekelen burg voorstelde. De wethouder beloof de de commissie het lijstje zo snel mo gelijk voor te leggen. Het College van B. en W. mag de "follie" aan de Dalweg best als atelierruimte verhuren aan twee kunstenaars uit Soest, maar dan moeten die er wel wat meer dan 200 gulden per maand voor gaan betalen. De meerderheid van de raadscommissie R.O. vindt dat be drag - in navolging van CDA-wet- houder Jan Menne (Financiën) - veel te laag. Het "slakkehuis" nadert langzamer hand zijn voltooiing en naar verwach ting zal het bouwsel in september of ok tober klaar zijn. De inwendige ruimte van het "unieke" gebouw moet een zin volle bestemming krijgen, aldus B. en W. Twee plaatselijke kunstschilders - Jean-Marie van Staveren en B. Kinder dijk - willen er wel een atelier in vesti gen. Wethouder Menne is het oneens met de huurprijs van 200 gulden, die niet geba seerd is op de kostprijs of de marktprijs en die hij in geen vergelijking vindt staan met de bedragen die bijvoorbeeld betaald moeten worden door huurders van het ambachtsverzamelgebouw. De fracties van CDA, WD en PvdA zijn het wel eens met Menne, zo bleek vorige week in de commissievergade ring, waar wethouder Jan Visser het voorstel namens de meerderheid van het College verdedigde. Harry Witte (Gemeentebelangen) had nog gezegd dat hij het een heel goed voorstel vond - "een leuk, creatief idee" - en datje van kunstenaars nu eenmaal geen hoge huur kon eisen. "Slechts één procent van de kunstenaars kan in zijn onder houd voorzien, het is goed om daar re kening mee te houden." Ook Leidje Tomassen (Prog. Soest) en Gré van Eek (D66) vonden het een prima voorstel en gingen akkoord met de huurprijs. Wil Stekelenburg (PvdA) zag dat heel anders. Ze vroeg zich vooral af hoe de selectie van de kunstenaars had plaats gevonden. Volgens haar beschikt Jean- Marie van Staveren in Soesterberg al over een atelier dat ze van de gemeente huurt (in een oude speelzaal achter de Prof. Lorentzlaan), waar ze zelfs met toestemming van het gemeentebestuur mag overnachten om vandalisme te voorkomen. Niet in het openbaar Stekelenburg kreeg de wind van voren van Witte en Tomassen, die vonden dat ze dit soort opmerkingen niet in het openbaar kon maken, maar CDA-er Arie van den Breemer - toch al geen be wonderaar van de "follie" en van de kunst in het algemeen - gaf Stekelen burg groot gelijk. Volgens wethouder Jan Visser vergiste Stekelenburg zich echter en hij vond dat de raadsleden blij moesten zijn dat er twee goeie kunste naars gevonden waren om het atelier te gebruiken. Visser voelde er aanvankelijk niets voor om, zoals Stekelenburg wilde, te onder zoeken wat andere gemeenten voor dergelijke bouwsels aan huur vragen. "Wat heeft het nou voor zin om te kij ken of er misschien in Appingedam nog een follie staat die voor pakweg 250 gulden wordt verhuurd...?" Maar ook Van den Breemer vond dat er sprake was van ongelijke behandeling van de burgers. "Jonge ondernemers betalen in het ambachtsverzamelgebouw al 125 gulden voor één meter. Als zo weinig kunstenaars van hun produkten kun nen rondkomen is er kennelijk geen be hoefte aan; dan moet je ze ook niet kunstmatig overeind houden," reageer de hij op Wittes opmerkingen. Friteskraam? Witte wees er fijntjes op dat wel méér beroepsgroepen afhankelijk van subsi die zijn (zoals de boeren), maar Van den Breemer vond dat Witte daar geen verstand van had. "De boeren moeten zelf de kost verdienen." Visser vond de vergelijking met het ambachtsverza melgebouw "volstrekt irreëel". "Zo'n follie kun je niet aan een bedrijf verhu ren..." "O nee?" reageerde Bart Krol (CDA). "Wat dacht u van een frites kraam?", waarop het van diverse kan- Een aantal politieke partijen in Soest maakt er een gewoonte van weg te blijven bij openingen van zaken, waarmee ze niet kan in stemmen. Zo zal Leidje Tomassen van Progressief Soest niet aanwe zig zijn bij de officiële start van het nieuwe bussysteem. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Wcedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Het bewonerscomité Hellingweg/ Korte Bergstraat/Van Straelen- laan/Wilhelminalaan/Julianalaan heeft de commissie Verkeer vorige week een uitgewerkt voorstel aan geboden voor de manier waarop het eenrichtingverkeer in Soest dijk geregeld zou kunnen worden. Volgens het comité komt het plan tegemoet aan de wens om de ver keersdruk op een gerechtvaardig de manier te verdelen. Het comité kiest voor de Waldeck Pyr- mont- en de Verlengde Talmalaan - waarvan een raadsmeerderheid wil dat ze weer "open gaan" - voor eenrichting verkeer in de richting West-Oost, en voor de Hellingweg/Korte Bergstraat juist omgekeerd: West-Oost. Het ver keersaanbod uit Overhees en Klaarwa- ter wordt op die manierover beide rou tes verdeeld. De splitsing Verlengde Talmalaan/Beukenlaan wordt op die manier ook veiliger dan andersom, al dus het comité. De Oost-West-richting zou in de Wal deck Pyrmontlaan méér verkeer ople veren, omdat de oude route vanaf de Stadhouderslaan dan min of meer in ere hersteld zou worden, meent het comité. Door Oost-West-verkeer mogelijk te maken op de Hellingweg/Korte Berg straat kan het noordelijke stuk van de Hellingweg afgesloten worden voor doorgaand verkeer en gebruikt worden als toegangsweg voor het van Arkel In stituut. Het kruispunt Hellingweg/ Beetzlaan/Nachtegaalweg wordt veili ger, omdat minder verkeer uit de Hel lingweg de Nachtegaalweg neemt en het oversteken niet meer rechtdoor gaat. Het gevolg is dat de buslijnen door de wijk ook volgens de eenrichtingsroutes moeten gaan rijden, dus van Oost naar West op de Hellingweg/Korte Berg straat en van West naar Oost op de Wal deck Pyrmontlaan. Om sluipverkeer te weren moet in de overige straten even eens eenrichtingverkeer worden inge steld. V erkeersremmers Als er uitsluitend eenrichtingverkeer wordt ingesteld neemt de rijsnelheid toe, erkent het comité, en om dat effect tegen te gaan moeten er ook verkeers remmende maatregelen genomen wor den. Die zouden echter volgens het voorstel beperkt kunnen blijven tot de wegen met het grootste verkeersaan bod: Verlengde Talmalaan, Waldeck Pyrmontlaan, Hellingweg-Korte Berg straat, Julianalaan en Prins Hendrik laan en liever met asverschuivingen (plantenbakken, uitstulpingen) dan met de "busvriendelijke drempels". In totaal voorziet het comité 16 van deze "obstakels". De bestaande afsluitingen van de Wal deck Pyrmontlaan en de verlengde Tal malaan zouden tot zo'n snelheidsrem mer omgebouwd kunnen worden en volgens het comité zou er na de "sa menvoeging" van de Wilhelminalaan en de Julianalaan een afsluiting kunnen komen, waardoor het eenrichtingver keer in deze straten kan vervallen. Om het vrachtverkeer uit de wijk te weren kan er een verbod voor vrachtauto's worden ingesteld, met een uitzondering voor het bestemmingsverkeer. De kosten van het voorstel becijfert het comité op 20.000 gulden voor allerlei borden en 144.000 gulden voor de 16 verkeersremmers (a f 9000 per stuk). Totaal dus 164.000 gulden. Positieve bijdrage Het comité schrijft tenslotte dat het met dit voorstel een positieve bijdrage meent te leveren voor een oplossing van de verkeersproblemen in de wijk Soest dijk. Het plan werd vorige week door de heer Doorduin aangeboden aan wet houder Mieke Swinkels. Dat gebeurde in de vergadering van de raadscommis sie Verkeer, die het "meedenken" van de bewoners van harte toejuichte, ove rigens zonder er inhoudelijk op in te gaan. Swinkels zelf hoopte dat het haar geen geld zou gaan kosten, waarop Doorduin repliceerde dat de wethou der kennelijk geld genoeg had "gezien wat er in Soestdijk gebeurt", waarbij hij impliciet refereerde aan de problemen op de Beetzlaan. Doorduin kreeg - ondanks de uitdruk kelijke afspraak dat er geen inspraak zou plaatsvinden over het agendapunt "verkeer Soestdijk" - van Swinkels de gelegenheid om het woord te voeren, evenals bewoner Driezelhuis van de Prins Hendriklaan, die met lichtbeel den een pleidooi hield om tenminste in zijn straat wegversmallingen aan te leg gen. De bewoners zouden die obstakels graag willen "adopteren", als de ge meente ze in eerste instantie betaalt. Hij voorspelde overigens dat er geen goede oplossingen te vinden waren zonder een randweg om het dorp en wenste de commissie vooral moed en beleid toe. Het startsein wordt zaterdag gegeven door minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat. Zij komt om 14.15 uur naar het gemeentehuis en zal om 16.00 uur het systeem in gebruik ne men. Tomassen heeft in een brief aan het col lege van burgemeester en wethouders uitgelegd waarom ze niet van de partij zal zijn. Ze zegt dat het college alle lof verdient voor de wijze waarop de ge meente de rijksbezuinigingen op het openbaar vervoer heeft ondervangen. Maar een groot verliespunt in de ogen van Tomasseri blijft het feit dat een goe de verbinding met Soesterberg in de avonduren en op zon- en feestdagen ontbreekt. Tomassen vindt het overigens vreemd dat Maij-Weggen is uitgenodigd, om- cjat zij als minister verantwoordelijk moet worden geacht voor de bezuini gingen op het openbaar vervoer. Tomassen weigerde eerder al de officië le start van de regiopolitie bij te wonen, al gaf ze met een protestactie wel acte de presence. In de polder bleef Gemeente belangen Groen Soest enkele weken geleden weg, toen het fietspad Bree- meentje werd geopend. Drie pogingen om een auto te stelen zijn mislukt. De dader was vrijdag actief op een parkeerplaats aan de Veenbes straat. In twee gevallen werd de stuur- kolom beschadigd, nadat een portier was geforceerd. De derde auto werd eveneens geopend, maar verder was de dader kennelijk niet gekomen. De au to's zijn eigendom van een 76- en 72-ja- rige man en een 71-jarige vrouw. Een Baarnaar die vrijdagmiddag onwel werd in gebouw De Rank, heeft zijn le ven waarschijnlijk te danken aan slagvaardige omstanders. Zij reani meerden de man, totdat de politie en ambulance arriveerden. De man werd naar ziekenhuis De Lichtenberg ver voerd en zijn toestand is, volgens de po litie, stabiel. Foto: Goos van der Wilt. ten plotseling suggesties regende, zoals de VW, de Wereldwinkel en zelfs Ra dio Soest. Günther Plomp (WD) gaf tenslotte de doorslag. Hij had geen problemen met de keus van de kunstenaars, maar wilde toch ook wel graag meer informatie hebben over de manier waarop de huurprijs berekend was. Wethouder Jan Visser constateerde vervolgens in arren moede dat de meerderheid dus niet akkoord ging en beloofde de zaak nog eens te laten uitrekenen. van k.b.film 10* 15 cm ma! of glans FOTO VIDEO TV WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155-12874 - vrijdag koopavond. Volop gratis parkeergelegenheid. Ook dit jaar wordt er weer gecontro leerd op aangifte voor hondenbelas ting. In het verleden heeft de gemeente Soest herhaaldelijk controles gehouden of aangifte was gedaan voorde honden belasting. Bij constatering dat er geen aangifte was gedaan, zijn navorderings aanslagen opgelegd die verhoogd wer den met forse boetes. Mocht men op dit moment nog geen aangifte hebben gedaan, dan raadt de gemeente aan dat snel te doen. Men loopt de kans dat dubbele aanslagen worden opgelegd, als wordt geconsta teerd dat niet aan de aangifteplicht is voldaan. In dat geval betaalt men voor een hond al gauw bijna f 200,-. Aangiftebiljetten zijn telefonisch ver krijgbaar bij de afdeling Gemeentelijke Belastingen c.a. Men kan ook persoon lijk aangifte komen doen op het ge meentehuis bij deze afdeling. De forse kritiek die de politiek vooral in de beginfase van de Ka belkrant Soest op het nieuwe me dium liet horen is langzamerhand aan het verstommen. Bij de "eva luatie", vorige week in de commis sie Ruimtelijke Ordening/Voor lichting, klonken er hier en daar zelfs voorzichtige positieve op merkingen. Soest gaat dan ook door met de (gelegenheids)combi- natie Gooi en Eemlander/Soester Courant, die de Kabelkrant sinds 1987 exploiteert. Het uitgeversconcern Wegener (Amers— foortse Courant) had zich onlangs op nieuw als gegadigde van de Kabelkrant aangediend, maar de commissie voelde daar - in navolging van het ambtelijk advies - niets voor en het contract met de Gooi/ Soester wordt dan ook na 1 ja nuari 1994 verlengd. De combinatie voldoet volgens de amb telijke nota wel aan het "programma van eisen", waarin sprake is van tien ge meentelijke pagina's, een aantrekkelijk journalistiek produkt en een vergoe ding voor het gebruik van het tv-kanaal. Op het eerste en het derde punt scoort de Gooi/Soester-combinatie beter dan Wegener, en over de journalistieke aan trekkelijkheid van de inhoud van de Kabelkrant is de nota terughoudend, al wordt nog eens met nadruk gesteld dat het hierbij in de eerste plaats om Sóester nieuws moet gaan. Uit steekproeven blijkt trouwens dat dat in verreweg de meeste gevallen ook inderdaad zo is. De gemeentelijke afdeling Voorlichting heeft daarnaast hoge verwachtingen van "kabeltekst" (een soort teletekst), waarvan de kijker bepaalde pagina's bewust kan kiezen. De gemeente zou vooral de "standaard-informatie" daar mooi op kwijt kunnen. Er is in 1991 een proef mee genomen, maar het budget (12.000 gulden) is bij de begroting weer gesneuveld. De afdeling Voorlichting zou in het nieuwe programma van eisen 16 a 20 kabeltekst-pagina's willen op nemen, maar wil de invulling van de huidige gemeentepagina's liever niet uitbesteden aan de uitgevers. Bij We gener kan dat overigens niet anders, een van de redenen waarom het concern af valt. De andere reden is dat Soest ruim 21.000 gulden wil vangen voor het be schikbaar stellen van het tv-kanaal, en alleen de combinatie wil dat bedrag wel op tafel blijven leggen. De raadscommissie, die zich bij vorige gelegenheden graag kritisch uitliet over de Kabelkrant, was nu heel wat milder gestemd, al liet wethouder Jan Visser nog even weten dat hij eigenlijk niet te vreden was over de inhoud. "Het is maar goed dat wij 't niet voor het zeggen hebben..." Hond of kat Volgens Willem Blaauw (WD) was de keuze tussen de uitgevers een kwestie van "door de hond of de kat gebeten worden". "Sommigen vinden de kabel krant slecht, maar ik heb nooit iets be ters verwacht. Tenzij je er een hoop geld tegenaan gooit..." Hij vond overigens de 272 uur per week die de voorlichters van Soest aan de tien gemeentepagina's besteden nogal overdreven. "Vraag maar 's aan de collega's van de burger kranten hoe ze 'n vlot stukkie schrij ven..." Bart Krol (CDA) wilde er ook niet te veel over zeggen, al meldde hij wel dat de "supermarkt-muziek" die de Kabel krant tegenwoordig ondersteunt hem niet aansprak. "Dan hoor ik nog liever Radio 10." Ook de andere fracties kon den zich met de keuze van het College verenigen. "Iedereen zeurt altijd dat het zo slecht is," vond Leidje Tomassen (Prog. Soest), "maar we hebben gezien dat het bij de concurrent helemaal niet beter is. De Kabelkrant is nu eenmaal saai..." - \r van KODAK qew o o n beter FOTO - VIDEO VAN WEEDESTRAAT 85 3761 CD SOEST TELEFOON 02155-1 3917

Soester Courant | 1993 | | pagina 3