ZONNEBRIL OP STERKTE ©I Wildschut Optiek VANGEN!!! 1 ACTUEEL! 'Hellend' parkeervak levensgevaarlijk GasonderfaoiAÓ Nieuwe belangengroep voor huurders Meeste fracties oordelen positief over uitbreidingsplan Soest-zuid rgadert FOTO SWAGER Buurtcomité Buntweg voelt zich een beetje tekort gedaan Remu neemt omstreden investering nu voor eigen rekening PAGINA WOENSDAG 19 MEI 1993 PAGINA 5 SOESTER COURANT Ontevredenheid over uitvoering gele zone Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv voor al uw installatiewerk LOODGIETER VERWARMING ELECTRA bij VERBOUW NIEUWBOUW ONDERHOUD Tevens Laanstraat 34a - Soest Telefoon 02155-12472 Vernieling auto op Minstreelpad Nieuwe regels voor parkeerders in winkelpool noord Vleespan in brand: bewoner K. Hartweg door rook bevangen FHOS komt op voor alle huurders binnen gemeente Soest Fa. Uyland dreigt met nieuwe procedures FUJICOLOR $UPER^% Ongerustheid over plan Soest-zuid College komt met aangepast voorstel 4 De vrachtwagen staat op de parkeer plaats gevaarlijk "uit het lood" en raakt bij kans het bordje aan de lantaarnpaal. [Soest moet duidelijk nog wennen aan het nieuwe parkeer-regiem in 'de Van Weedestraat/Burgemees- ter Grothestraat, waar sinds vorige week speciale gele zoqes zijn aan gegeven waar vrachtwagens moe ten iaden en lossen. Dat "gebod" wordt nog maar mondjesmaat op gevolgd en volgens de politie heeft toezicht op de naleving ervan "geen prioriteit". -De winkeliers zijn ook niet allemaal [even goed te spreken over het nieuwe [systeem. Dat geldt met name voor slij- [ter Ben van der Linden van de Burge meester Grothestraat, die tot zijn vreugde wél een gele zone voor zijn deur heeft, maar tot zijn leedwezen ook moet constateren dat de vrij scherpe "helling" in het wegdek ongewijzigd is gebleven. Van der Linden vindt die situatie le vensgevaarlijk. Pallets en containers komen bij het lossen zo scheef te staan, dat het allerminst denkbeeldig is dat ze omvallen en eventuele voorbijgangers op het fietspad raken. In het verleden hebben zich al vaker problemen daar mee voorgedaan, en de instelling van de gele zones was een mooie aanleiding om dat nu eens aan te pakken. Van der Linden zocht al maanden gele den kontakt met de verkeerskundige van de gemeente, die beloofde te ko men kijken. "Hij moet nóg komen." Ook kaartte hij de kwestie aan tijdens de informatie-avond over Albert Heyn, waar hem werd toegezegd dat er serieus naar gekeken zou worden. Bord Inmiddels zijn de gele strepen aange bracht, samen met een. verkeersbord, dat echter op zichzelf ook weer een ex tra probleem oplevert. De vrachtwagen mag niet buiten de parkeerstrook op de rijbaan staan - op straffe van een bekeu ring - maar moet nu zo manoeuvreren MONTUUR COMPLEET MET GLAZEN IN UW EIGEN LEES- OF AFSTANDSTERKTE (S+/-4-C2) VOOR EEN ZEER PLEZIERIGE PRIJS. dat hij het bord vrijwel raakt, wat niet alleen schade kan opleveren aan het ge meentelijk eigendom, maar ook aan de vrachtwagen. Van der Linden heeft de gemeente daar tijdens de aanleg wel op gewezen en gevraagd het bordje wat meer naar de zijkant op de lantaarnpaal vast te schroeven, maar aan dat verzoek werd geen gehoor gegeven. Op het Minstreelpad is een auto van een 55-jarige Soester beschadigd. Een vandaal brak een ruitenwisser en een buitenspiegel van de wagen af. Dat ge beurde zondagnacht. Nu de werkzaamheden in de Van Wee- destraat en Burgemeester Grothestraat zijn uitgevoerd, worden hierna op veler verzoek de regels voor het parkeren ter plaatse nog eens samengevat. Waar een blauwe streep is aangebracht, mag en moet men van maandag tot en met zaterdag tussen 09.00 en 18.00 uur uitsluitend parkeren met gebruikma king van een parkeerschijf. Buiten die uren ('s zondag en op werkdagen vóór 09.00 uur en na 18.00 uur) mag men bij de blauwe streep vrij parkeren. Iti de 'gëel 'gemarkeerde 'laad- en losha- vens' mag men nooit parkeren. Op de rijbaan g'éldt over Hét gehele tra ject een stopverbod. De brandweer rukte zaterdagmorgen omstreeks kwart over zes met drie voer tuigen en 15 brandwachten uit naar de Korte Hartweg, waar volgens omwo nenden brand was uitgebroken in een woonhuis. Het huis bleek onder de rook te staan en de politie had de toegang al geforceerd, omdat het gerucht ging dat zich nog twee mensen in het huis bevon den. Zes brandweerlieden, voorzien van perslucht, gingen met een hoge druk- slang naar binnen. In de keuken werd een braadpan met vlees aangetroffen, die nog op het vuur stond en voor een enorme rookontwikkeling zorgde. Het deksel werd op de pan gezet, waarna die naar buiten werd gedragen. Even later werd de bewoner in de woonkamer aangetroffen. De man bleek door de rook te zijn bevangen en werd door brandweer en politie naar buiten gebracht, waar hem eerste hulp werd verleend. Omdat hij last had met zijn ademhaling werd hij vervolgens overgebracht nèar ziekenhuis de Lich tenberg. De schade aan het huis wordt geschat op ca. 15.000 gulden. ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 Door de nieuwe wetten verandert de verhouding tussen de gemeente en WS. Daarom moetje nu al kijken hoe je vol gens de wet met elkaar omgaat en daar als gesprekspartners iets bovenop doet. Wij hebben vertrouwen in de FHOS." Dat vertrouwen is wederzijds. Pieren: "Alles is bespreekbaar, ook als je hard tegenover elkaar staat. Dan zoeken wij naar compromissen. We komen er al tijd uit." Pieren en Verschoor hebben in het be stuur van de FHOS gezelschap van penningmeester mevrouw A. van der Neut, secretaris mevrouw A. van Leeu wen en bestuurslid G. Snijdelaar. Huurders(verenigingen) die zich bij de FHOS willen aansluiten of meer infor matie wensen, kunnen contact opne men met voorzitter B. Verschoor. Hij is schriftelijk te bereiken via Postbus 37, 3760 AA Soest en telefonisch via 03463-51292. Sinds vrijdag 14 mei kent Soest de Vereniging Federatie Huurders Overleg Soest (FHOS). Het is de bedoeling dat die organisatie de belangen gaat behartigen van alle mensen die binnen de gemeente grenzen een huis huren. De FHOS is een wettelijk rechtspersoon en zal als gesprekspartner gaan fun geren van de Woningbouwvereni ging Soest (WS). WS zal worden omgevormd tot een stichting. De statuten daarvoor zijn reeds in overleg met verschillende be wonerscommissies en -verenigingen opnieuw geredigeerd. Ook zijn diverse nieuwe reglementen opgemaakt en vastgesteld. Dat alles is nodig in ver band met de nieuwe wetten in de sociale huursector. Het rijk zal zich steeds min der bemoeien met de woningbouwcor poraties die worden geprivatiseerd. Subsidies voor nieuwe, sociale huurwo ningen of renovaties zijn straks verle den tijd. "Minister Heerema zit te stoeien met de sociale huursector en de huurders zijn daardoor genoodzaakt zich te vereni gingen", zegt de kersverse voorzitter B. Verschoor van de FHOS. "We streven ernaar dat in alle straten en wijken een bewonersvereniging wordt opgericht, die zich bij ons aansluit", vult bestuurs lid Piet Pieren aan. Verschoor: "De verenigingen moeten voor hun eigen belangen in de straat opkomen. Denk maar aan een renovatie. Als Federatie zullen wij het gezamenlijke overleg voe ren en ervoor zorgen dat iedereen goed kan wonen voor een schappelijke prijs. Namens de FHOS zal iemand worden afgevaardigd in de Raad van Toezicht." Met iedereen bedoelt Verschoor iedere huurder in de gemeente Soest, ook de huurders die zijn aangesloten bij wo ningbouwvereniging St. Joseph en par ticuliere huurders, zoals de mensen die in een KLM-flat aan de Johannes Post- straat wonen. De FHOS heeft zich ten doel gesteld op allerlei gebieden op te komen voor de huurders. Het gaat daarbij om de huurtarieven, de woon ruimteverdeling, de woonomgeving, maar ook bijvoorbeeld de buurtpreven tie. De FHOS moet een soort van vak beweging voor de huurders worden. Positief Op dit moment zijn al negen bewoners verenigingen bij de FHOS aangesloten. Dat zijn allemaal verenigingen die bij WS zijn aangesloten. Met de huurders van St. Joseph is al contact gezocht. Volgens Verschoor staan zij positief te genover het initiatief. De particuliere huurders zullen per brief op de hoogte worden gebracht. "We moeten nog heel veel werk doen en richten ons op zowel de bestaande als niet-bestaande bewo nersverenigingen. In elke wijk zou er ei genlijk een bewonerscommissie moe ten worden opgericht. Er zijn veel re gels opgesteld door volkshuisvesting. Wij kunnen erop toezien dat die wor den nageleefd, ook voor particuliere huurders. Door druk uit te oefenen op een rentmeester van de KLM kun je als federatie veel bereiken." Het bestuur van de FHOS roemt de houding van WS die tot dusver alle me dewerking heeft verleend en die ook voor de toekomst heeft toegezegd. Vol gens de FHOS is zij één van de eerste in het land die zowel een vereniging als een stichting is. "Wij zijn uniek in Ne derland. Wij hebben iets meer moge lijkheden als vereniging en we hebben ook iets meer mogelijkheden als stich ting." Georganiseerd Ook directeur J. van der Moolen van WS is bijzonder te spreken over de op richting van de FHOS. Ook hij onder streept het belang ervan: "Als je geor ganiseerd bent, is je invloed als huurder groter. Iemand die alleen staat, zul je niet zo snel zijn mond zien open doen als hij klachten heeft. Dit is een gezonde basis om iets samen te doen. Er zit voor ons ook eigen belang in, want via de FHOS krijg je een goede kanalisering van wat er onder de bewoners leeft. ils geautoriseerd Denon dealer bieden wl| u, naast en deskundig advies een uitstekende service, 2 jaar officiële importeursgarantie W CMÜÜD Steenhoffstraat 13a-15 - Soest - Telefoon 02155 - 12132 J. H. van Doorne r Meningen van lezers' Iders in deze krant PROFESSIONAL «UDI0 11 mei om 19.30 uur in het de Structuurvisie op zijn kop zette en al leen maar meer verkeer naar Soest-zuid zou trekken. Volgens hem krijgt het winkelcentrum er stiekem veel te veel meters bij, wat volgens hem ten koste gaat van de Smitshof-plannen. Ook be treurde hij het dat het witte boerderijtje aan de Soesterbergsestraat gesloopt zou moeten worden en vreesde hij het "dichtbouwen" van de Zuidpromena de. Witte vond het ook spijtig dat Uy land c.s. buitenspel waren gezet: "Vreemd dat je een project-ontwikke laar niet uitnodigt, ook al lig je al jaren lang met hem overhoop..." Visser liet weten dat hij nooit akkoord zou gaan met de sloop van het boerde rijtje als het op de monumentenlijst had gestaan, maar daar was het bouwkun dig veel te slecht voor. "Jaja,"reageerde Witte schamper, "als er bomen gekapt moeten worden blijken ze toevallig ook altijd ziek te zijn..." Volgens adviseur van Woerkom (bu reau Amer) wordt de "rotonde" in de Soesterbergsestraat minder groot dan aan de Dalweg en is de vorm-discussie over de tweede laag aan de Zuidprome nade (die geen "kap" krijgt) een subjec tieve kwestie. "De kapjes die de winkels nu hebben geven het winkelcentrum een verouderde indruk." van de westmuur van C-1000 over een afstand van 6 meter. Sluyter herinnerde de commissie ook aan de uitspraak van B. W. dat het medewerking zou verlenen aan de ver bouwingsplannen van de heer Roest (Verl. Kolonieweg), indien ervoor 1 ja nuari geen formeel besluit tot uitbrei ding van het winkelcentrum genomen zou zijn. Dat was dus inderdaad niet ge beurd, stelde hij vast, maar desondanks hoefde Roest zich geen illusies te ma ken. De publicatie van het plan, dat voorziet in afbraak van de woning, noemde hij dan ook "hoogst ongeluk kig" en het zal Roests bereidheid om het perceel te verkopen aan de gemeen te niet vergroten, aldus Sluyter met een mooi "understatement". Bovendien wordt er vanuit het huis toezicht gehou den op de bedrijven aan het Driftje, waardoor al veel diefstallen voorkomen zijn, en dat kan straks niet meer. Vrijwel alle raadsfracties kunnen zich vinden in het uitbreidingsplan voor het winkelcentrum in Soest- zuid. Dat bleek vorige week uit de (voorlopige) reacties in de com missie Ruimtelijke Ordening. Al leen de fractie van Gemeentebe langen is tegen. Dat geldt ook voor de bedrijven aan het Driftje (fa. Uyland, timmerfabriek), die zich in hun ontwikkelingen beknot zien en al lieten weten dat zij "geen middel onbenut zullen laten" om de uitvoering tegen te houden. Voordat de politici hun hoofd over de plannen bogen verleende wethouder Jan Visser het woord aan twee inspre kers: de heren J. Wessels (namens de winkeliers) en advocaat R. Sluyter (na mens de fa. Uyland, de timmerfabriek, Uyland privé en diens schoonzoon H. Roest). Wessels maakte nog eens dui delijk dat de ondernemers in Soest-zuid buitengewoon tevreden zijn met het plan, en dan ook niets liever willen dan dat de gemeente het zo snel mogelijk laat uitvoeren. De vrees voor "stadse al lures" was volgens Wessels misplaatst: "Hartje-Zuid houdt z'n dorpse schaal; dorps is 't en dorps blijft 't." Geheel andere geluiden kwamen er van mr. Sluyter, die in een zeer uitvoerig be toog van bijna een half uur (normaliter krijgen insprekers slechts vijf minuten de tijd!) de bezwaren van zijn vier cliën ten naar voren bracht. Ze waren "on aangenaam verrast" door het plan, ook al omdat Uyland - als grootste grondei genaar - minstens had mogen verwach ten bij de voorbereidingen betrokken te worden. Hij werd echter pas geïnfor meerd toen het plan al bij de drukker lag, aldus Sluyter. Omstandig schetste hij de bezwaren tegen o.a. de fasering van het plan, tegen de parkeeruitbrei- ding westelijk van het winkelcentrum en een tweede bouwlaag voor de super markt, tegen woningbouw langs de Schouten kamp\yeg en tegen de afbraak van de woning Verlengde Kolonieweg 9 (die moet wijken voor het nieuwe par keerterrein). Hap-snap-beleid Volgens Sluyter volgt Soest al jaren een hap-snap-beleid in Soest-zuid en is een nieuw bestemmingsplan dringend ge wenst. De bedrijven aan het Driftje hebben al de nodige planschade gele den door de overlast tijdens de bouw van het winkelcentrum, en dat wordt al leen maar erger bij de uitbreiding ervan, zeker als dat ook nog eens over jaren wordt uitgesmeerd en de bedrijven nog moeilijker te bereiken zullen zijn. Sluy ter sprak in dat verband van een scha depost die in de "miljoenen" loopt. Hij pleitte o.a. voor het "terugplaatsen" Tijdelijk bij elk 2-pak Fujicolor Super G 200 kleurenfilm 24 of 36 opnamen een Fuji Fun Ball kadol are vergadering van 18 maart oorbereidingsbesluit voor een daan in verband met de bouw oorbereidingsbesluit voor het Superieur in scherpte en kleur. Dankzij revolutionaire verbeteringen stelt Fujicolor Super G een nieuwe norm voor scherpte, terwijl ook de kleurenweergave ongeëvenaard is! i een meerjarenprogramma 3 m het kader van de Monu- efvoorstel betreffende even- Iweerkazerne. in woonruimteverdeling per 1 :t verdeelbesluit 1993 voor de lies. in 1993. het Regionaal Verkeers- en it sport. sn van een krediet inzake in- :n van een krediet ten behoe- het CAI bedrijf, n planschadevergoeding aan )rmalig Kompostbedrijf aan mpost- en Rioolwaterzuive- Jachthuurcontract voor de ceel Talmalaan 42 aan de oest. gelegen aan de Dalweg, aan en en de heer B. Kinderdijk, legen bij Tamboerijn 7 en 9 :>r Bedrijfsobjecten N.V. te i bij Tamboerijn 11-13 aan legen voor Zuidpromenade lappij Lichtboei B.V. te FOTO - VIDEO VAN WEEDESTRAAT 85 3761 CD SOEST TELEFOON 02155-1 $917 TEL. 02155-15073-FAX 17496 NIEUWBOUW 'Toneelstukje' Wethouder Jan Visser liet in zijn reactie weten dat het nieuwe bestemmingsplan Soest-zuid - waaruit het winkelcentrum als onderdeel even "uitgelicht" is - waarschijnlijk eind juni klaar zal zijn. Hij vond Sluyters "toneelstukje" leuk maar achterhaald, omdat er tussen de gemeente en Uyland wel degelijk over leg is geweest. De fracties konden zich in het algemeen uitstekend vinden in het uitbreidings plan. Günther Plomp (WD) liet weten in principe akkoord te gaan, tenzij schriftelijke inspraakreacties nog aan leiding geven tot een ander standpunt, wat hij niet verwachtte. Wel was hij nieuwsgierig naar de financiële uitwer king. Bart Krol (CDA) was ook blij met het plan, al zag hij nog wat haken en ogen omdat het grote parkeerterrein pas in de tweede fase beschikbaar zal zijn. "Het mooiste zou zijn als we ook Uyland c.s. erbij konden betrekken, maar dat zal wel niet lukken..." Krol vond drie bouwlagen voor seniorenwo ningen aan de noordkant overigens wel erg veel, "tenzij 't voor het geld moet...", en pleitte ervoor om ook op het braakliggende stuk aan de Gallen- kamp Pelsweg seniorenwoningen te bouwen, wat de gemeente achter de hand wil houden als extra parkeer plaats. Te veel meters Ook uit de andere fracties kwamen po sitieve reacties, al had Gré van Eek (D66) wat problemen met het "langs- parkeren" aan'de Soesterbergsestraat en plaatste Wil Stekelenburg (PvdA) o.a. nog vraagtekens bij de veiligheid van de winkelpassages. Alleen Harry Witte (Gemeentebelangen) had forse kritiek op het plan, dat naar zijn smaak VERBOUW RENOVATIE ONDERHOUD In een uitvoerige brief aan de raadscommissie Ruimtelijke Or dening heeft het Buurtcomité Buntweg zich beklaagd over de gang van zaken bij de plannenma kerij voor het winkelcentrum Soest-zuid. De omwonenden blij ken al met al nogal wat bedenkin gen te hebben tegen het uitbrei dingsplan. Ze willen bijvoorbeeld weten waarom ze niet vanaf het begin door de gemeen te en adviesbureau Amer bij het plan betrokken zijn geworden en vinden de tijd tot 28 mei, als alle reacties binnen moeten zijn, te kort. Ook zijn er aan merkingen op de procedure, en het co mité waarschuwt vooral voor speculan ten - bouwondernemers en project-ont wikkelaars, die al volop doende zijn om hun slag te slaan. Daarom is een snel be sluit over een beperkt bouwvolume/ (maximaal twee bouwlagen met een schuine kap) dringend gewenst. Volgens Krol bleef het een lelijke ge- Het buurtcomité is wel te spreken over schiedenis, vooral omdat het College de de specifieke winkelplannen, maar krediet-aanvragen niet eigener bewe- vreest een omkering van de logische ging had ingetrokken, maar op basis volgorde als er extra woningen ge- van de informatie van de Remu. "U bouwd moeten worden om het draag- hebt uw wijsheid niet van uzelf," aldus vlak voor de winkels te vergroten, en Krol tegen wethouder Jan Visser. "Als zeker als er daarom geschakeld en ge- \Ve uw zin hadden gedaan waren we zo- stapeld gebouwd moet gaan worden, maar 180.000 gulden kwijt geweest..." "De winkeliers zijn dienstbaar aan de burgers en krijgen daardoor een (goed) inkomen, niet andersom," aldus het co mité. Laagbouw Duidelijke bezwaren zijn er tegen de omschrijving "stedelijk gebied" voor Soest-zuid. Als de twee bouwlagen voor de nieuwe winkels een argument zijn om er drie bouwlagen te rechtvaar digen zal men ook tegen de winkel-ver dieping protesteren. Het open laag- bouw-karakter van het winkelcentrum is juist het meest waardevolle. "Hoog te" is niet het antwoord op de "kaal heid" van het winkelcentrum, vindt men. Het buurtcomité heeft verder nog een aantal kritische kanttekeningen bij de onderdelen wonen, verkeer en groen, maar onderschrijft de wenselijkheid van het wegsaneren van de bedrijfster reinen. "Daar blijkt in de praktijk nau welijks of geen sprake van." Samengevat vindt het buurtcomité dat de inspraak inhoud moet krijgen, dat Soest-zuid "natuurlijk" laagbouw moet hebben, dat de winkels er voor de be woners zijn en niet andersom, dat win kel- en sluipverkeer uit de woonstraten geweerd moeten worden, dat het groe ne karakter behouden moet blijven en dat de bedrijfsterreinen "rustgevend" gesaneerd moeten worden. Het College van B. en W. heeft de raad een gewijzigd voorstel voor gelegd voor een krediet ten behoe ve van de investeringen voor de CAI. Dat is gebeurd nadat de Re mu in een boze brief haar omstre den aanvraag deels heeft ingetrok ken en in plaats van de eerder ge vraagde 426.000 gulden slechts 246.700 blijkt nodig te hebben. Eerder kreeg de Remu flink op z'n kop van de raadscommissie Ruimtelijke Or dening, waaronder de CAI ressorteert. Remu-directeur P. Jonkman toont zich in een brief aan het College veront waardigd over de wijze waarop dat in de openbaarheid is gekomen en noemt de publikatie in de Soester Courant van 7 april - waarin o.a. PvdA-fractievoorzit- ter Kees Boerkoel wordt geciteerd: "Het gegraai van de Remu in de CAI- reserves moet afgelopen zijn" - zeer grievend. De Remu acht het nu juister om het krediet voor de toekomstige glasvezelkanalisatie (81.000 gulden) te behandelen als ook andere voorstellen voor de aanpassing van het Soester ka belnet aan de orde komen. De Remu heeft B. en W. laten weten dat de krediet-aanvraag als niet-gedaan moet worden beschouwd en neemt de al gerealiseerde voorzieningen nu voor haar eigen rekening, om ze later - "als er in de toekomst gebruik van wordt ge maakt" - alsnog bij de gemeente in re kening te brengen. Ook de 99.500 gulden die gereserveerd werd voor de CAI-aanleg bij nog niet gerealiseerde woningen is uit het kre- dietvoorstel verdwenen. Het College merkt daarover op dat dit "onvoldoen de te relateren is aan concrete, op korte termijn te realiseren woningbouw". Wat nu nog resteert is de verhoging van de investering voor het rendabele deel van het buitengebied: 246.700 gulden. De meerderheid van het College wilde de drie krediet-aanvragen aanvankelijk wel honoreren, onder aftrek van 10.000 gulden rente: de straf voor het feit dat de Remu de werkzaamheden al had uitgevoerd zonder dat de raad het krediet had goedgekeurd. Bij de voor jaarsnota werd de aanvraag - na de no dige heibel in de raadscommissie - al te ruggenomen, maar later werd alsnog de volledige krediet-aanvraag bij de raad ingediend, omdat van de gerealiseerde voorzieningen thans daadwerkelijk ge bruik zal worden gemaakt". 'Verwend kind' De commissie kon zich vorige week in het algemeen uistekend vinden in de manier waarop het College de kwestie nu afhandelt. Alleen Bart Krol (CDA) vond het vreemd dat B. en W. bij de Voorjaarsnota nog hadden beloofd het hele voorstel terug te nemen, maar toch nog met een aangepast voorstel op de proppen kwam. "Dan vallen wij van on ze stoel," aldus Krol, "vooral als de Re mu, nog eens twee weken later, als een verwend kind laat weten dat het alle maal niet meer hoeft en dat ze het zélf wel zullen betalen..."

Soester Courant | 1993 | | pagina 5