Studio Karla Karwoczik Hulleman opfiek .mbachtenmarkt: grootste publiekstrekker Een volledige oogmeting bij Hulleman Optiek 10P SOEST 1 SOESTERBERG! M SOEST Instituut voor gezichts- en lichaamsverzorging Odeon haalt muziekvrienden uit Biebertal naar Soesterberg ZONWERING*** Soesterbergs Belang maakt zich zorgen om politie'zorg' BRANDSMA PAGIIMA 16 -WOENSDAG 26 MEI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 17 Soest is voor velen vast agendapunt op Hemelvaartsdag Oogmeting per computer Oogmeting per phoropter Rood-groen test Nabij test Oogdruk controle Nu uit voorraad lever baar, honderden titels. dealer voor Soest: mllijr ui/i/i/ci« Schoonheid is de aangename combinatie van je fijn voelen en je op de juiste wijze verzorgen. Burg. Grothestraat 25 Telefoon 02155-2 0488 Muzikaal spektakel met Pinksteren Buurtpreventie in Soesterberg INTERSOL b<>: EDSKES ZONWERING Vy.*' banden \ls de vroege vogels zich verzamelen voor het dauwtrappen te voet of per [iets, staan de honderden kramen er nog verlaten bij. Het is rustig in de Kerkebuurt. De vogels zingen het hoogste lied, maar zullen spoedig wor pen overstemd. Het is de stilte voor de storm, want op dat moment zijn leeds veel mensen in de auto gestapt, op weg naar Soest. Om een kraam He bezetten of om als bezoeker rond te kuieren door de oorspronkelijke fcern van het verstedelijkte boerendorp dat Soest heet. Alras worden au- |o's en wagens uitgeladen en dozen, tassen en kisten geleegd. De Oude Ambachtenmarkt begint vorm te krijgen. Vernauwingen en verstoppingen in de Kerkebuurt. Automatisch bepalen van de glassterkte. Het bekende oogmeten tussen beter en slechter zien. Voor het juiste evenwicht. Het bepalen van de juiste leessterkte. Een meting door een non-contact tonometer. Door een luchtstootje wordt de oogdruk gevoelloos gemeten. Het eggen op het weiland van Van der Grift was de aanzet voor de verbouw van echte Soester knollen die in het na jaar moeten worden geoogst. Foto: Goos van der Wilt. De dikke en minder omvangrijke drup pels die in een wisselende frequentie de klinkers en doeken van de kramen op de proef stellen, lijken voor het eerst sinds lange tijd roet in het eten te gooi en. Niemand kan zich herinneren wan neer het voor de laatste keer slecht weer was op Hemelvaartsdag. Op de par keerplaats naast de oude kerk worden de stoere kastanjebomen met hun im posante kruinen ongevraagd benut als beschutting door de bezoekers die zich niet met een paraplu hebben gewapend. Zij die wel een regenafvanger hebben meegenomen, vormen onbewust een bedreiging voor de bezoekers met een meer dan gemiddelde lengte. Je moet blijven opletten, waar je loopt. De wolken trekken voorbij en de neer slag neemt af en dus kunnen de para plu's aan de kinderwagentjes worden gehangen. Het wordt allengs drukker (en veiliger) op de Oude Ambachten markt. De mensen komen, afgaande op de diversiteit van dialecten, overal van daan. Vooral in de nauwere straatjes, zoals de Peter van den Breemerweg is de wandelsnelheid tot een minimum beperkt. Niet iedereen vangt meer een blik op van hetgeen zich in de kramen bevindt of wat er zich bij de ambachts lieden afspeelt. Een meisje mag aan een houten apparaat draaien om touw te vlechten. De man die erbij hoort, geeft tekst en uitleg. Zo kun je overal terecht om informatie in te winnen. De am bachtslieden vertellen maar wat graag over hun werk dat in de moderne maat schappij nagenoeg geen levensvatbaar heid meer heeft en nog vrijwel uitslui tend dient om tradities en een stukje historie van Nederland in stand te hou den. "Eén portie? Zonder likeur, het is nog vroeg mevrouw"zegt de man in de pof fertjeskraam. De patatenboer die even verderop staat, heeft nog weinig te doen. Het ontbijt ligt bij de meesten nog te vers in het geheugen. Knollen Menigeen tuurt over de struiken op de Peter van den Breemerweg en vangt zo doende glimpen op van het eggen en ploegen op een weiland van G.W. van der Grift. Ook daar wordt de geschie denis uitgediept. De aannemer die elk jaar zijn terrein beschikbaar stelt, laat er door vrijwillige agrariërs echte (Soes ter) knollen verbouwen. Het is de be doeling dat ze in het najaar worden geoogst, waarna het land, zo de traditie wil, zal worden gebruikt voor het in zaaien van rogge. Het eggen is één van de nieuwe onder delen van de Oude Ambachtenmarkt, net als de nostalgische miniatuurkermis op de Torenstraat. Maar over het alge meen passeren de vertrouwde bezoe kers veel bekende kramen die veelal op dezelfde plaatsen staan als op vorige Hemelvaartsdagen. Niet dat dat ie mand deert, overigens. Het traditionele schapen scheren. Foto: Goos van der Wilt. Het is inmiddels echt druk geworden. Op snelheidsovertredingen op de aan- voerwegen zal de politie niemand kun nen betrappen. De 'oneindige' rij auto's schuift in een traag tempo voort. On danks dat in een weiland een speciale parkeerplaats is ingericht, hopen velen een plekje te vinden in de stenen berm van de Steenhoffstraat, de Torenstraat en de Kerkstraat. Tientallen, wellicht honderd mensen hebben al een forse wandeling achter de rug, voordat ze van hun auto op de markt zijn gearriveerd. Zij zijn reeds geoefend voor de komen de avondvierdaagsen. Een garagebe drijf biedt voor 2,50 gulden een par keerplaats aan (zo lang de vooraad strekt), hier en daar hebben onderne mende kinderen een fietsenstalling op het perceel van hun ouders ingericht. De concurrentie is zwaar. Bij de hoek van de Neerweg betaal je drie kwartjes voor toezicht op de tweewieler, een paar stappen verder ben je voor vijftig cent verlost van je angsten voor fietsen diefstal. Een echtpaar met twee kinderen neemt echter het zekere voor het onzekere. Het gezinnetje loopt met vier fietsen aan de hand in de stroom van mensen. "Dat ze niet met de auto komen", sneert iemand die nog net zijn tenen heeft kunnen redden. 'Middeleeuws' Nabij de Schaapskooi rept clown Ben- no over de playbackshow van 'Herry Huiswerk'. Op de parkeerplaats, waar rondom kramen staan opgesteld, ver baast een vader zich erover dat hij voor twee foto's meer moet betalen dan voor één nostalgische prent van zijn kroost. Zijn gemompel valt weg in de muziek van Radio Soest die vlakbij de reporta gewagen heeft geparkeerd. Elders op de Oude Ambachtenmarkt klinken vrolijke geluiden van 'Middeleeuwse' muzikanten. Een kantkloster, die het even zonder de aandacht van het pu bliek moet doen, krijgt gezelschap van een in stijl uitgedoste accordeonist en op de oprijlaan van Van der Grift draait De Sik het ene na het andere geponste muziekboek af. Het is gezellig, maar wel ontzettend druk. Bezoekers met claustrofobische klachten doen er goed aan een ommetje te maken. Met name op de Peter van den Breemerweg en de Eemstraat ont staan opstoppingen in de schuifelende massa. Totaal geen last van de drukte heeft een onbekend, slim meisje. Geze teld naast de aloude waterpomp, be spiedt ze op een afgezet stuk de voorbij gangers, op zoek naar potentiële klan ten. De kassa staat veilig onder haar stoel, maar de klandizie lijkt tegen te vallen. Ze houdt de moed erin. Gezien het zoveelste succes geldt dat ontegen zeggelijk ook voor de vrijwilligers van de Stichting Oude Ambachtenmarkt Soest. Velen zijn daar blij mee. Terwijl de menigte krioelt op de vier kantemeter, heeft dit slimme, onderne mende meisje een plekje met veel ruimte gevonden. 'V' Jfk Jfk ^9 audio video Steenhoffstraat 15 - Soest - Tel. 12132 In het komende Pinksterweekein- de organiseert muziekvereniging Odeon uit Soesterberg wéér een grandioos muziekspektakel. Za terdagmiddag 29 mei halen de le den hun Duitse vrienden van de muziekvereniging Biebertal uit Hofbieber in, om gezamenlijk een daverend muzikaal feest te gaan vieren. Zoals elke twee jaar vindt de uitwisse ling met Pinksteren plaats. Twee jaar geleden werden de Soesterbergers warm onthaald door de m.v. Biebertal. Dit jaar wil Odeon daar zeker niet voor onderdoen. Om ongeveer 14.00 uur worden de bussen met de Duitse muzi kanten verwacht bij het viaduct aan de Kampweg. Daar vandaan worden ze muzikaal begeleid naar het Officiersca- sino, de muziektempel van dat week einde. Na de ontvangst zullen de Duitse muzi kanten bij de gastgezinnen worden on dergebracht, waar ze even kunnen bij komen van de lange busreis, 's Avonds om 20.00 uur zal de m.v. Biebertal het muzikale weekeinde openen met een optreden. Na het concert zal de avond sfeervol worden voortgezet tot in de kleine uurtjes. De volgende dag gaan de verenigingen samen naar de kerk, waar een mis zal worden opgedragen met medewerking van Odeon. De speciale Pinkstermis begint om 10.00 uur. Na de kerkdienst zullen beide vereni gingen een koffieconcert verzorgen, dat vocaal zal worden ondersteund door het gemengd koor van de H. Carolus Borromeus. Het nieuwe leerlingenor kest zal tijdens het koffieconcert zijn eerste optreden voor een groot publiek verzorgen. Tijdens de traditionele leer lingenmiddag bleek dat ze er klaar voor zijn. Zondagavond is het de avond van Odeon. Voor de pauze zal het fanfare orkest onder leiding van de nieuwe diri gent G. de Weerd stukken ten gehoren brengen zoals: 'Dances with wolves' en 'Rhapsodie voor fanfare'. Na de pauze is het vooral de beurt van de majorettes en de drumband. De majorettes stelen de show in de 'Disney Club'. De vellen van de trommels staan op knappen als de drumband een feestje organiseert met 'Fiësta Cubana'. Voor de trouwste fan van de vereniging, Henk, heeft de drumband het nummer Trein Ritme' in het repertoire opgenomen. Na het concert, dat zoals gewoonlijk weer heel bijzonder gepresenteerd zal worden door Thari Schröder, zal een uitstekende band het restant van de avond opfleuren. Maandagmorgen zul len beide verenigingen nog een infor meel afscheidsconcert verzorgen, waar na de Duitse vrienden zich weer klaar maken om de thuisreis aan te vangen. Kaarten voor de concerten zijn te koop op de avonden zelf bij het Officierscasi no aan de Kampweg en kosten f 7,50 per stuk. De concerten beginnen zowel zaterdag als zondag om 20.00 uur. Hel koffieconcert is vrij toegankelijk en be gint om ongeveer 12.30 uur. Ook in Soesterberg is helaas een toena me te constateren van vernielingen, diefstal, geweld en andere criminele za ken. Bewoners moeten in toenemende mate attent zijn om ongewenste zaken in hun straat of wijk te weren, stelt de Vereniging Soesterbergs Belang vast. De VSB werd gevraagd een aanzet te geven tot buurtpreventie. Enkele stra ten in Soesterberg kennen het gegeven en zijn daarover goed te spreken. De VSB heeft daarop kontakt gehad met de gemeente Soest, en met succes. Op dinsdag 1 juni is er om 20.00 uur in het Dorpshuis te Soesterberg een voor lichtingsavond over dit onderwerp. Na mens de Stuurgroep Bestuurlijke Pre ventie gemeente Soest zullen mw. Anne van den Hof en dhr. Hans Roelofs, pre ventiecoördinator bij de politie, nader ingaan op de organisatie rondom buurt preventie, de rol van de politie, de ge meente en de buurtbewoners. Ook de (wijk)agent, dhr. Oosterman, zal hierbij aanwezig zijn. Ook kunnen criminali teitsgegevens met betrekking tot dief stal, geweld en vandalisme in Soester berg over 1992 globaal besproken wor den. De VSB nodigt een ieder die hierover meer wil weten uit deze informatie avond bij te wonen. Mogelijk kan men vooraf afspraken maken om gezamen lijk als bewoners van een straat of wijk deze voorlichtingsavond bij te wonen. DE BETERE VOOR EEN VOORDELIGE PRIJS knikarm- en uitvalschermen sereens lamellen (rol) horren rolluiken markiezen Soesterbergsestraat 28, Soest IéIéUIWD Tel. 02155-24294 dé trend voor het juiste accent De Vereniging Soesterbergs Be lang (VSB) maakt zich zorgen over de politiezorg in Soesterberg. Bij de nieuwe opzet van district Eem- land-Noord klonk het zo mooi. Ie dere plaats heeft zijn eigen politie mensen; meer politie op straat be tekent meer veiligheid, enz. enz. "Vroeger had de gemeente Soest 's avonds drie auto's op de straat; nu zijn het drie voor de hele regio. Eemnes met 7500 inwoners heeft zes man politie; Soesterberg met 6000 inwoners moet genoegen nemen met 10 uur per week, waarvan 5 uur administratief," stelt de VSB vast. "Aan de hand van meldingen en aangif ten moet Soesterberg een heel rustig dorp zijn. Onbekend is dat heel velen om diverse redenen de politie niet meer inschakelen. 'Aangifte doen? Ik wil geen mes in m'n ribben!', is een veel ge hoorde opmerking. Men is bang voor represaillemaatregelen," meent de ver eniging. "Dat geeft helaas een onjuist beeld van het dorp. De VSB doet dan ook een dringend beroep om waar nodig, de po litie in te schakelen. Er moet bereidheid zijn om aangifte te doen van strafbare feiten. Het is ongehoord als vernielin gen, diefstal, geweld en andere zaken die niet door de beugel kunnen, gelega liseerd worden door hiervan geen aan gifte te doen." Onlangs heeft Evert Oosterman zich als de nieuwe (wijk)agent voorgesteld. Ui teraard kan hij ook niet alles, maar hij wil zich wel inzetten voor het (politio- neelJbelang van Soesterberg. Als een telefoontje naar 51555 niet helpt, kan men het ook schriftelijk kwijt op Dorps plein 17a. De post is open maandag t/m vrijdag van 12.00 - 13.00 uur en don derdag van 19.00 - 21.00 uur. "Een goed samenspel tussen politie en burger is de basis voor een beter en vei liger wonen,' aldus de VSB. IV Jan des Bouvrie kiest in z 'n nieuwste interieurs voor de nieuwe naturel- tinten uit de Flexa Ambiance collectie. Nu exclusief bij uw Flexa Ambiance Speciaalzaak. BRILLEN - OOGMET1NG - CONTACTLENZEN Optometrist OM. - Contactlensspecialist A.N.V.C. Brandsma Behang en Verf, Soesterbergsestraat 52, Soest Telefoon 02155 -1 25 63 U vindt ons in het winkelcentrum "Hartje Zuid". Wij hebben volop parkeergelegenheid. BURG. GROTHESTRAAT 10 - 3/61 CM SOESTDIJK - TELEFOON 02155 - 1 38 59 's Maandags gesloten Maak gebruik van deze GRATIS oogmeetservice. Bel of kom langs voor een afspraak, telefoon 1 38 59.

Soester Courant | 1993 | | pagina 17