t -foW! Radio - luistergenot of ergernis? (A Mi K< Dl WELZIJNI 0O&Z Yerd^ Reacties van Lezers Een spat Landelijke Informatie Telefoon Ouderen: 06-8 21 21 83 Lekker lijnen in Soest: Alleen Soesterberg vermagert Y oorlichtingsbijeenkomst Informatiedag voor ouderen Europees Jaar van de Ouderen Bewegingslessen voor 55+ers WAAZet-yff P0 OFK/f VOOZ 0AT/A/VAt'Pf' WAOéue SS'//' ™betó3 Vriendelijke winkeliers die thuisbezorgen 5e JAARGANG NR. 5 Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers Ouderenbus 1919# j Maaltijdvoorziening 16324 Ouderenalarmering 14114 S.W.O.S. 23681 C.M.D. 19004 Kruisvereniging 06-8344' Seniorenvoorlichting 27997 PAGINA; WOENSDAG Dubbel glas Initiatief van de PCOB De telefoon als belangrijk in formatiemiddel Kleine ergernissen L.I.T.O. 06-8 21 21 83 Soest OMfèvrZEPEM, ,/v 'x, /mf <r-pe,ervi£ ~~\^l1ZAP-6geN x-r /?oc.eroei-- ATA Aktiviteiten PCOB-Soesterberg Ouderenbus Toelichting op het Erfrecht Aktiviteiten ANBO-Soest Activiteiten KBO/St. Jozef Wat is oud Aktiviteiten PCOB - Soest Hieronder het tweede gedeelte van een lijst van vriendelijke winkeliers die thuisbezorgen WOENSDAG 26 MEI 1993 SOESTER COURANT De Seniorenpagina valt onder verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor oude ren te melden, neem dan con tact op met of schrijf naar: Werkgroep Publiciteit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, telefoon 13786 of 23681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 30 juni 1993. Kopij graag vóór vrijdag 19, juni inleveren bij de redactie; adres: zie hiernaast. SENIOREN PAGINA ANBO-Soest: P. de Roos, Wil- laertstraat 166, 3766 CR Soest, tel. 18018. KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75,3765 EK Soest, tel. 17938. PCOB-Soest: W.L. Schuitema ker, Veenbesstraat 656, 3765 BT Soest, tel. 10748. ANBO-Soesterberg: D. de Jager, Dorpsplein 50, tel. 03463-52428. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. Op 18 mei j.1. is de Ouderentele- foon 06-8 21 2183 in gebruik geno men. Waarom een speciale Oude- rentelefoon? De Ouderentelefoon is een onver wacht neveneffect van de landelijke Enquête-telefoon over keuzen in de Gezondheidszorg, die enige maan den geleden is gehouden. Ruim 2.000 ouderen in de leeftijdscate gorie van 55 tot 85 jaar hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om te vertellen, hoe zij over de toe komst van de Gezondheidszorg denken. Als er nog meer telefoonlij nen beschikbaar waren geweest, zou het aantal blijkens gegevens van de PTT veel groter zijn geweest. Hieruit blijkt, dat ouderen hun stem willen laten horen als het om be langrijke zaken gaat. En de Ge zondheidszorg is ook hen een zorg. Het eindrapport van deze enquête zal op 9 juni a.s. aan staatssecretaris Simons worden aangeboden. Tijdens deze enquête kwamen vele ouderen ook met vragen die buiten het terrein van de enquête lagen. Hieruit bleek, dat bij ouderen grote behoefte leeft aan allerlei informa tie. Tevens maakte dit duidelijk, dat de telefoon hierbij een belangrijk hulpmiddel kan zijn. Bij de evalua tie van de resultaten van de Lande- lij ke-Enquête-Telefoon werd be sloten nu een Landelijke-Informa tie-Telefoon-Ouderen (LITO) open te stellen. Wat mogen we van de Oude rentelefoon verwachten? Als ouderenbond weet de PCOB uit ervaring, dat er grote behoefte aan informatie is onder 50+ers. Door de telkens weer veranderende regels raakt men op den duur het spoor bijster. De PCOB wil de hel pende hand bieden. Er staat een team van deskundigen, al dan niet vrijwilligers, klaar voor het geven Landelijk Infoi malus Telefoon Ouderen van advies of een verwijzing en op z'n minst een antwoord op de ge stelde vraag. Openstelling van de tele foonlijn De Ouderentelefoon (of zo u wilt 'Landelijke-Informatie-Telefoon 50+) is te bereiken vanaf 18 mei van maandag t/m vrijdag tussen 9.30 en 13.30 uur (f 0,20 per mi nuut). Bron: Echoklanken PCOB Rijssen mei/juni 1993 Het medium radio is niet meer weg te denken in onze samenleving. Het geeft velen uren van ontspanning en informatie. Toch ervaart men nogal eens dat er wat nonchalant wordt omgesprongen met het samenstellen en uitvoeren van programma's. Nu is het niet eenvoudig om het iedere luis teraar dag in dag uit naar de zin te maken. Het luisterpubliek ziet men niet en kan dikwijls alle leeftijdsgroepen omvaften. Ook is het beleven van programma's door de luisteraars soms heel verschillend. Veelal staat de radio aan voor alleen afgewisseld door muzieK. En wat maar achtergrondmuziek. Dan gaat het alleen om geluid, hoofdzakelijk van muziek. Men hoort de klanken wel, maar men beleeft het program ma niet. Veelal gebeurt dit tijdens het werk. Gelukkig kent ons radiobestel mu zikale- en informatieve zenders, zo dat men zelf de keus kan maken. In de radiogidsen staat meestal duide lijk vermeld, wat de programma's bieden. Wie een muzikale zender aanzet, hoeft niet bang te zijn, dat er veel gesproken woord tussen zit, veelal alleen een aankondiging van of een toelichting bij een nummer. Omgekeerd zou men dan denken, dat bij een informatief programma weinig of geen muziek zit. En met name bij de aktualiteiten-program- ma's vergist men zich dan deerlijk. Daar wordt het gesproken woord - de aktuele informatie - veelvuldig voor muziek. Het heeft niets uit staande met de zojuist gebrachte in formatie en het geluid ervan is veel al enkele decibellen harder dan het gesproken woord. En dan begint de ergernis. Opstaan - naar de radio lopen - volumeknop zachter draaien - terug naar zit plaats. Is de muziek afgelopen en begint de informatie, dan volgen weer dezelfde handelingen als hier boven vermeld. Want vele ouderen beschikken nog niet over moderne audio-apparatuur met afstandsbe diening. Vele ouderen kunnen deze tussen- door-muziek niet of maar matig waarderen. Want wat voor infor matie brengt de zanger of compo nist over op de luisteraar. Meestal geen enkele. Het wekt alleen maar ergernis, omdat men de zang/mu ziek niet verstaat en derhalve niet kan waarderen. Toen ernaar ge vraagd werd zei een presentatrice dat ze de muziek ook maar aange boden kreeg en er zelf geen invloed op had. En het zijn juist de ouderen, die vol doende tijd en gelegenheid hebben om rustig naar informatieve- en ak- tualiteiten-prograpima's te luiste ren. Waarom worden de gesproken tek sten niet afgewisseld door rustige muziek, afgestemd op het program ma, zodat men niet steeds heen en weer hoeft te lopen van stoel naar radio en terug en men zich niet hoeft te ergeren een te harde en ongewil de herrie. En wat de radio-medewerkers niet zien is, dat de enige oplossing voor de luisteraar is, de radio dan maar uit te zetten. Dan maar geen aktuele informatie. Het wordt hoog tijd, dat de pro gramma-makers hieraan iets gaan doen. E.R. Gernis P.S. Hebt u ook wel eens van die kleine ergernissen, zet het dan eens op papier en stuur het toe aan de redactie. Grote plakkaten op alle mogelijke punten in Soest en Soesterberg kon digden aan dat Soest de mogelijkheid kreeg 'lekker te lijnen'. Een slogan, die een vondst genoemd kan worden. Wie dacht op een gemakkelijke manier slanker te worden, kwam bedrogen uit. Want Soest kreeg een buslijnennet, waarop frekwent wordt gereden. Dus van slank worden zal door een verbeterend buslijnennet - met hier en daar toch nog onbegre pen schoonheidsfoutjes - weinig terecht komen. Anders ligt dat voor Soesterberg. Het is toch zo, dat Soesterberg nog altijd deel is van de gemeente Soest? Of vergis ik me daar in? De bewoners van Soesterberg en in het bijzonder de ouderen in dit dorp voelen zich door Soest en door Cen traal Nederland weer eens in de steek gelaten. "Wij hangen er maar zo'n beetje bij", verzucht Soester berg gelaten. Zeker: van maandag tot en met vrij dag kan men om 07.15, 07.45 en 08.15 uur en vervolgens om het uur van Soesterberg naar Soest vertrek ken. Dat kan tot en met 18.15 uur. En andersom kan men op een iden tieke regeling tot 18.31 uur uit Soest vertrekken. Maar 's avonds bestaat Soesterberg niet meer. En ook op de zaterdag en op de zondag is men Soesterberg to taal vergeten. Dan kan men noch uit Soesterberg naar Soest, noch uit Soest naar Soesterberg. Het is dus geen wonder, dat de grote plakkaten met de tekst: 'lekker lij nen in Soest', in Soesterberg geen lang leven beschoren waren en ook het fraaie minidienstregelingboekje van Centraal Nederland is er met zeer gemengde gevoelens ontvan gen. In de vroege tot de late avonduren en in het gehele weekend moeten de Soesterbergers, die naar Soest en te rug willen, maar gaan lopen of fiet sen. Zij zijn dus de enigen, die zullen vermageren. Soesterberg vindt dat de nieuwe op zet busverbindingen maar een ma ger resultaat heeft opgeleverd. Door de gezamenlijke ouderenbon den te Soest en Soesterberg worden voorbereidingen getroffen voor een grote informatiedag voor ouderen en hulpverleners. Alle niet-commerciële organisaties en instellingen, werkzaam in- of be trokken bij het ouderenwerk en ge zondheidszorg voor ouderen, kun nen aan deze informatiedag deelne men. Op vrijdag 28 mei a.s. zal de voor lichtingsbijeenkomst voor deelne mers worden gehouden in zaal 3 van het dienstencentrum De Vijver hof, Klarinet 39 te Soest. Aanvang 10.00 uur. Geïnteresseerden worden hierbij uitgenodigd deze bijeenkomst bij te wonen. De gezamenlijke ouderen bonden zijn bereikbaar onder tel. nummer 02155-25992. S.O.S. Telefonische Hulpdienst i. 035-245555 Elke dag en nacht bereikbaar Voor en gesprek over: persoonlijke relaties werk onderdak verlies van een partner diskriminatie eenzaamheid sexualiteit Ik verslaving Iedere oudere zal het inmiddels wel weten. Het jaar 1993 is uitge roepen tot het 'Europees Jaar van de Ouderen', met het motto 'Soli dariteit tussen generaties'. Oude ren staan dit jaar dus volop in de schijnwerpers. Landelijk vinden er over het gehele jaar verspreid, diverse aktiviteiten plaats, waarvan wij o.a. hier noe men: 17 juni: Seniorenfestival in de Jaar beurs te Utrecht. juli: Uitgave instructiemap Cursus Gezond Ouder worden door de Hartstichting en de Unie KBO. 1 oktober: Dag van de Ouderen; VN-Gala-avond. 1,2 en 3 oktober: Seniorenbeurs in Congresgebouw Den Haag. In Soest werd op dinsdag 25 mei j.1. een druk bezocht symposium ge houden over de gezondheidszorg voor ouderen. In voorbereiding is een gezellige middag voor senioren op maandag 30 augustus en als af sluiting staat voor eind oktober een groots opgezette informatiemiddag voor ouderen op het programma. Over deze twee evenementen volgt vanzelfsprekend t.z.t. meer infor matie. De SWOS is voornemens een cur sus 'Bewust bewegen 55+' te orga niseren, waarin alledaagse bewe gingen en houdingen onder de loep genomen worden en uitge legd wordt hoe u in deze situaties zo gezond mogelijk met uw li chaam om kunt gaan. De cursus is een afgerond geheel van 12 lessen waarin houdingen en bewegingen van eenvoudig naar sa mengesteld met u doorgenomen en geoefend worden (bijvoorbeeld lig- houdingen, ademhaling, zithoudin- gen, huishoudelijke karweitjes, tui nieren). De cursus is bestemd voor zowel mannen als vrouwen van 55 jaar en ouder die nog geen (of heel weinig) bewegingsproblemen hebben en willen leren hoe ze zuinig met hun lichaam om kunnen gaan om de kans op bewegingsproblemen te verminderen. De lessen worden in kleine groepen gegeven en duren ca. 1 uur. Ze wor den begeleid door een docente met een achtergrond als Mensendieck- therapeute. De prijs zal ca. f 80,- bedragen (voor 12 lessen). Heeft u belangstelling voor een der gelijke cursus, wilt u zich dan telefo nisch aanmelden hiervoor. Bij vol doende aanmeldingen zal in het sei zoen 1993/1994 deze cursus wor den opgenomen in het cursuspro gramma. U kunt het secretariaat van de SWOS bereiken op tel. 23681, tij dens kantooruren. Jfjff Hef te OOK NOOlfNAAR t?e O ■ZJN VAMHETEEWOME VOIK, WAfwu, Reaeureve/ee, pOEN.t.MeH te AUfUD }ur-. %/J" f'lVH "VÊRH/BW- OP&AN6' E64WIN6ÊN VAN Pg ÖP6AN6 PU ötftflÖN eePAÖlé W'JZg BHtHOCASlASf"ONfVANggN. PgVËRNIÉ£JWlN<5ÊN zat P O? De PCOB-Soesterberg organiseert op donderdag 27 mei weer een kof- fie-ochtend om 09.45 uur in De Drie Eiken. Deze morgen wordt verzorgd door de heer J. Buitenhuis uit Utrecht, die zal praten over zijn werk in Indonesië. Voor informatie en opgave elke werkdag van 10.00 - 16.00 uur, tel: 19190. Al sedert de jaren '50 is en wordt er aan de vernieuwing van het Burger lijk Wetboek gewerkt. Vele wijzi gingen zijn geruisloos ingevoerd. Maar over andere zaken worden heftige discussies gevoerd, die al tientallen jaren duren. Bijvoor beeld: Al dertig jaar lang voeren ju risten en politici een heftige strijd hoe nu precies het erfrecht geregeld moet worden. Het gaat dan speciaal om de rechten van echtgenoten te gen die van de kinderen. Het zal nog wel vele jaren duren voordat er een goed erfrecht tot stand is gekomen. Wetsontwerpen liggen al jaren klaar, maar het is nog een groot juridisch gevecht hoe en op welke wijze bepaalde zaken wet telijk vastgelegd moeten worden. Voor diegenen, die nog geen testa ment hebben doen opmaken, ter wijl het in hun situaties juist noodza kelijk is, is het daarom van groot be lang dat zij zich tot een notaris wen den. Denkt u er vooral aan: Beter vroeg, dan te laat. Iedere donderdagmiddag: kaart- soos in Honsbergen; aanvang 13.30 uur. Maandag 14 juni: bestuursverga dering in De Vijverhof; aanvang 09.30 uur. Dinsdag 15 juni: bustocht naar Friesland met o.a. bezoek aan Jopie Huisman-museum in Workum. Donderdag 17 juni: klaveijas- toernooi in Honsbergen; aanvang 13.30 uur. 24 t/m 31 juli: vakantieweek in Valkenburg. 17 augustus: bustocht Drenthe. 21 september: bustocht Achter hoek. 26 oktober: herfsttocht. Donderdag 3 juni: dagtrip asper- getocht. 22 t/m 26 juni: 5-daagse busreis naar Altenahr Duitsland. Dinsdag 30 juni: dagtrip naar Friese Meren. Deze maand geen soos en evene menten. Info reizen: R. Korte-Tieland, tel. 13960. Info evenementen: A. Jacobs, tel. 15350. Info soos: R. Groen, tel. 17580. Over een aantal jaren kunnen oudJ ren niet meer zo maar aan de kat gezet worden. De arbeidsmarkt a zich dat niet kunnen veroorlovj omdat er straks door vergrijzing J ontgroening gewoon te weinig met sen zijn om het werk te doen. Er zijn op het moment nogal nj werkgevers die werknemers bovj de 40 jaar te oud vinden. In sommf. ge gevallen wordt de grens al bij oir] der dan 30 jaar gelegd. En dat i straks, binnen nu en twintig jaai\ een situatie die men zich niet mee zal kunnen veroorloven, gewoo omdat er te weinig werknemers zijn Nu worden inzet en inzicht van o J deren en hun ervaring nauwelijkl van belang geacht, laat staan dal men er prijs op stelt dat een ouderl werknemer zich laat bijscholen. Dal wordt te dikwijls als een desinvesttf ring gezien, want bij ouderen loopl men, zo wordt geredeneerd, het ri sico van ziek worden of vroegtijdi[ uittreden. Ouderen schijnen zogenaamd niel meer mee te kunnen; niet meer ti scholen te zijn; niet meer met niet we machines om te kunnen gaan ej ze worden dus vervangen door jon] geren. Dat er sprake is van eei enorme kapitaalvernietiging, is nol daar aan toe; maar het is eigenliji sociaal onaanvaardbaar. Ouderen kunnen best nieuwe din gen Ieren en meegroeien in veran derende organisaties. Alleen za hen dat op een aangepaste maniei geleerd moeten worden. En de lijf breekt aan dat werkgevers dat zul len 'leren'. De vergroening drukl hen met de neus op de realiteit. Bin nen twintig jaar. Oudere werknemers zullen wee: gewaardeerd worden! Brood (Ab Faas) Birkstraat 93 tel. 12354 Kaasspecialist Soesterbergsestr. 22a tel. 22600 Groente (Bas v.d. Hoef) Soesterbergsestr. 55 tel. 12923 Groente (De Goudreinet) Zuidpromenade 18 tel. 21326 Apotheek Driftje 4a tel. 12497 Levensmiddelen De Bron Voordeelsuper Buys Ballotiaan 1-3 tel. 03463-51490 Levensmiddelen Garantmarkt Rademakerstr. 51 tel. 03463-51331 Slagerij Eric v.d. Grind Buys Ballotlaan 7 tel. 03463-51615 Slagerij Hogen boom eigenaar W. Verwoerd Rademakerstr. 65 tel. 03463-53405 Bakker Tammer Buys Ballotlaan 13 tel. 03463-51611 Bakker Boumans Rademakerstr. 8 tel. 03463-51281 Drogist Sukking Rademakerstr. tel. 03463-51326 Kaashuis v.d. Monden Rademakerstr. 29a tel. 03463-53600 ja, via arts f25- f20,- f 15,- f25- f 50,- f50- in overleg in overleg f 25,— f 25,- in overleg liefst 1 dag van te voren in onderling overleg kan de hele kan de hele tot 16.30 uur hele dag hele dag hele dag liefst dag van te voren voor 9.30 uur in overleg maan- t/m zaterdag tussen 9.30-10.30 uur In onderling overleg. Vrij en zaterdag wordt er niet be zorgd In onderling overleg In onderling overleg geen vaste bezorgtijden; wel dezelfde dag alle werkdagen: donder- en vrijdag, andere dagen na 16.30 uur dezelfde dag (alleen vrijdag niet) m principe dezelfde dag voor 12.00 uur besteld 12.30-13.00 uur; na 12.00 uur tussen 17.30-18.30 uur s morgens (alle werkdagen) s morgens tot 10.30 uur in overleg in overleg f2,50 geldt alleen in Soest f2,50 in Soest Soest Soest is tegen woot bijvoorbeeld over h boterham, dan ook besstraat hing er afg de glaszetters die de De vier medewerken heeft gezorgd, kreg "Dit is de laatste fh Er is veel werk ver: Voor ons allen daa Mannen, jullie dan geen kosten geldt alleen voor Soest geen kosten, alleen klanten in S'berg f 1,50 in S'berg f 1,50 in S'berg geen in S'berg geen in S'berg f 1,50 f2,50 f3,- voor bestellingen onder f 25,- n.v.t. Bijeenkomsten: op 27 april j!|J werd de laatste bijeenkomst van hel seizoen gehouden. Bowlen: de laatste bowling-och tend werd gehouden op 25 mei j.1 Fietsen: Elke 14 dagen wordt of woensdagochtend een fietstocht io de omgeving georganiseerd. De eerstvolgende fietstocht is gepland op woensdag 8 juni en vervolgens om de 14 dagen. Bij slecht weer gaal de tocht natuurlijk niet door. Infor matie en opgave voor deelname bij mevr. T. van Zon, tel. 12523, er mevr. H. v.d. Wai-Verwey, tel' 15846. In de Senioren-pagina van 30 juni a.s. hopen wij het programma vooi het nieuwe seizoen te kunnen aan bieden. Grote belangstelli lange foto van c school aan de Beet streeks 1938. Som lingen, soms ook v< was onze eerste op aan bestede zorg, r correct. We geven zoals die binnen is 2. Joop van Vli op dit momei uit Australië. 10. niet een meis v.d. Brink, t KoninginneU 13. niet Toon Bi Spleet van de in Indonesië. 14. Stien Iseger, 81. 18. Wietjehaara 21. niet Frans Bi onbekend, b 22. Kees Beuker 30. Elsje Burgw.' 33. Bram van K< 43. Jannyde Voi familie Tjas laan. 49. Geen jonger tograaf), ma nov, Duits v 53. Jongen van 56. Niet Freek Verwoerd. 58. Gerda Smit zaak hoek Straelenlaai 60. Niet Coba Burgwal, zu trouwd met 111. 65. Niet Gerril (zie nr. 92) 68. Wim Kruse ker aan de nu Koningi 72. Frans Broo 80. Rinie Offei 81. Niet Stien I 14). 82. Zusje van 80). 85. Gerrie de 1 91. Hansje Re Pelikaanwi Lezers die dc matie over de ten herkenni digd ons dat het motto Soester Cour: AB Soest. Bi de medewerl BRl MET P Uitgebreii Kruic brc vers roomij Van reserv REST B 0 2

Soester Courant | 1993 | | pagina 20