KOEIEN VOOR HET BEHOUD VAN DE WEIDEVOGELS Hfif lm j li U uim 11+ NOG EEN GAVE BEEK IN NEDERLAND NIEUWE KANSEN VOOR DE NATUUR NATUURMONUMENTEN VOOR EN DOOR MENSEN BOERENBEDRIJF EN NATUURBESCHERMING HAND IN HAND GEEF DE NATUUR MEER RUIMTE i i Het gaat niet goed met de weidevogels. De grutto, tureluur, kievit, wulp en kemphaan zijn overal in Europa ernstig be dreigd en staan op de Rode Lijst. Het Wormer- en Jisperveld, een waterrijk veengebied van 'weiland-eilanden' is beroemd om zijn vele soorten weidevogels. Maar ook hier dreigen ze te verdwijnen. Daarom werkt de Vereniging Natuurmonumen ten hard aan de bescherming van de vogels en hun leefgebied via de inzet van zoogkoeien. Het klinkt wat vreemd in de oren, maar veehouderij in het Wormer-en Jisperveld kan de redding betekenen voor de weidevogels. Natuurmonumenten houdt liet meest karakteristieke van planle- en dierenwereld overeind, zoals hel heidelandschap Manningcrzand. (J'oto: \elleke WoortmanJSalunrinonuntenien) Op natte graslanden voelen weidevo gels zich prima thuis. Maar veel boe ren vinden veenweidegebieden minder ideaal omdat de bodem te drassig is om er efficiënt te kunnen werken. Bo vendien zijn de vaak alleen per boot bereikbare weiland-eilanden voor melkveehouders niet meer rendabel. Varend boeren is in deze tijd te tijdro vend en kostbaar. 1 lierdoor worden de natte graslanden niet meergemaaid en begraasd en treedt er een verruiging op waarin de weidevogels, en dan met name de grutto, zich niet meer thuis voelen. De weidevogels verdwijnen en daarmee ook een karakteristiek Hol lands landschap. Plantengroei Het Wormer-en Jisperveld ligt in Noord-Holland op de grens van de Zaanse en Waterlandse brakwaterve nen. Het is een groot graslandgebied, opgebouwd uit honderden grote en kleine eilandjes. Het is ontgonnen in de Middeleeuwen uit moerassen te midden van grote wateren. Ooit lag het land hier als een hoogveenkussen bo ven het Nieuw Amsterdams Peil. Om hier te kunnen wonen en werken was het noodzakelijk sloten te graven en zo het vvateraf te voeren. Daardoor klonk het veen in en liggen nu veel weilan den onder het slootpeil. De weiland eilanden zijn voornamelijk in gebruik als grasland t.b.v. de melkveehoude rij. De vegetatie in het Wormer-en Jisper veld is bijzonder. Vanuitde Zuiderzee drong zout water regelmatig het ge bied binnen totdat deze in 1932 werd afgesloten. 1 lierdoor zijn er in het ge bied verschillende soorten planten te vinden. Er is bijvoorbeeld geen water lelie te zien, maar wel veemvortel. Langs de vele sloten staan bloemrijke rietkragen. In het voorjaar zijn ze roze gekleurd door de koekoeksbloem. T wee maanden later zie je er weer hon derden rietorchideën staan. Zonne dauw groeit in het Wormer- en Jisper veld meer dan in de gehele provincie Utrecht. Weidevogels ln het voor-en najaar passeren veel vogels het Wormer- en Jisperveld. De grootste waarde van dit natuurmonu ment is het feit dat het natte weilanden zijn en dat is erg belangrijk voor de weidevogels. In de zachte grond zitten namelijk veel wormen, hoog en mak kelijk bereikbaar voor de vogels. Het gras begint veel later te groeien dan in een droog gebied. Hierdoor gaat het vee pas laat de wei in en wordt er laat gemaaid. Weidevogels hebben daar door ruim de tijd om hun eieren uit te broeden. Bijna alle grutto's uit West-Europa broeden hier. En dat mag best wel bij zonder heten, want bijvoorbeeld in Engeland broedenslecht30paartjesdie permanent bewaakt worden. In herfst en winter fungeert het gebied als rust-, foerageer- en verblijfplaats voor grote groepen steltlopers als de wulp en goudplevier, eendesoorten en tal van andere trekvogels. Het weidse landschap, de geïsoleerde ligging van de weilanden, rust, maar vooral een weinig intensief agrarisch Het waterrijke veengebied Wormer- en Jisperveld met haar talrijke 'weiland-eilandenis beroemd om zijn vele soorten weidevogels. Deze diersoorten wordene echter in hun bestaan bedreigd. De inzet van zoogkoeien, een project van Natuurmonumenten, moet deze ontwikkeling tegenhouden. (foto: Natuurmonumenten/Jan van der (leid) l 'redig grazen de zoogkoeien op het weiland in het 11 armer- Jisperveld. hn de 200 extra hectare hier te begrazen zijn echter meer koeien en een grotere boerderij noodzakelijk, (foto: Jan van der Geld/Natuurmonumenten) gebruik, maken het gebied voor de vele vogels zo aantrekkelijk. Eisen Weidevogeigebied goed beheren stelt bijzondere eisen. De grondwaterstand moet hoog zijn omdat anders de vo gels met hun snavel niet bij het voedsel kunnen. Het gras moet in het voorjaar nog niet te hoog zijn omdat de jongen erin moeten kunnen lopen. De vegeta tie moet gevarieerd zijn zodat het in- sektenleven goed ontwikkeld is. De grond heeft maar een beetje (stal)mest nodig, teveel is weer schadelijk. Er mag geen veldwerk worden uitgevoerd die kuikens of eieren bedreigen. Er wordt laat gemaaid, liefst na 21 juni als ook de laatste kuikens uit de voeten kun nen. En er mag niet teveel vee lopen, omdat anders de nesten vertrapt wor den. Aan het vee dat de graslanden moet begrazen worden ook bijzondere eisen gesteld. Er is door Natuurmonumen ten gekozen voor de uit Frankrijk af komstige Limousin, diegemakkelijk is te houden als zoogkoe. De kalfjes blij ven bij de moederdieren. Deze koeien houden het gras kort na het maaien, produceren mest en eten bovendien 's winters het gemaaide gras. Beheren Inde jaren '60 begon Natuurmonumen ten met de aankoop van vooral veen tjes en oeverlandjes. Door het langzaam Er is nog maar één gave beek in ons land; de Roode Beek in het Limburgse Meijn- weggebied. De honderden andere beken en beekdalen zijn qua natuur en land schap ernstig aangetast. Zelfs nog schoon geachte brongebieden blijken ver vuild of verdroogd, waar door bijzondere beekorga nismen, moerasbossen en vlinderrijke plantengezel- schappen worden uitge roeid. Oorzaak: intensieve landbouw en drinkwater winning. Veel beken zijn voorde landbouw ge kanaliseerd om het water in natte tij den snel af te voeren. Door de water winning voor huishoudens en indus trie en de beregening en ontwatering door de landbouw wordt ons onder grondse schoonwaterreservoir afge tapt. Veel natuurwaarden zijn afhan kelijk van dat water. Het oppervlakte water is vervuild door de uitspoeling van mest en doordat rioolwaterzuiveringsinstallaties het werk vaak niet aankunnen waardoor er ongezuiverde lozingen optreden. Bij de door intensieve landbouw gebruik te beekdalen is er aan het landschap vaak niet meer te zien of men zich bin nen of buiten een beekdal bevindt. 'ervuiling en verdroging zijn er de voornaamste oorzaken van dat beken in Nederland langzamerhand uit het natuurbeeld verdwijnen. Natuurmonumenten zei zich in voor hel herstel van beekdallandschappen. zoals deze in lieerzc (Brabant). (Jdto: Nelleke Woortman) beekdallandschap in het kader van Plannen Gelukkig hebben veel beken en beek dalen nog wel een bepaalde waarde, zeker in vergelijking met de vaak over- bemeste landbouwgebieden die de beekdalen omringen. Maar om deze beken en dalen te behouden pleiten de Stichting Natuur en Milieu en de Ver eniging Natuurmonumenten voor beekdalreservaten met een flinke om vang. Hiervoor hebben de organisaties de volgende plannen gemaakt: Er komt langs de Ruiten AA in Gronin gen 450 ha aaneengesloten nieuw na tuurgebied; in Roden-Norg wordt van zo'n 2000 ha landbouwgrond weer complete beekdalen gemaakt; herstel plan Goudplevier; honderden ha's nieuwe natuur in het beekdal van de Wapserveense Aa; nieuwe natuur langs de Twentse beken, de Baakse beek in de Graafschap, de Beekberg- se beek en langs de Heelsumse beek; nieuwe natuur in de beekdalen van Reusel, Rosep en Beerze in Brabant. Deze plannen zijn allemaal gericht op het volledige herstel van beken in gro te natuurgebieden, behoud en de ont wikkeling van bijzondere cultuur landschappen en het accentueren van beekdallandschappen. Zodat hope lijk straks ook weer de bijna verdwe nen ijsvogel terugkeert in de schone beken. maarzeker verdwijnen van het aantal 'vaarboeren', kwam er steeds meer grasland vrij, dat vervolgens ook werd aangekocht t.b.v. de weidevogels. Van het Wormer- en Jisperveld is nu 800 hectare aangewezen als reservaat. Na tuurmonumenten heeft zo'n 600 hec tare in eigendom, en beheert 200 hecta re d.m.v. een boerderij met koeien. Door het weidevogeigebied op deze manier te beheren, ziet de toekomst er voor de weidevogels beter uit. Er is echter één probleem. De boerderij die Natuurmonumenten acht jaar geleden heeft gekocht is te klein. Jan van der Geld is opzichter van Na tuurmonumenten in het Wormer- en lisperveld en dag-in-dag uit verant woordelijk voor het beheer. Hij zegt: "De boerderij is echt veel- te klein ge worden. De stallen zitten vol. Daarbij krijgt Natuurmonumenten er 100 hectare bij om te beheren en willen we dat goed doen dan moeten er nieuwe koeien aangeschaft worden. Alleen die passen echt niet meer in destal. Bovendien ligt deze boerderij helemaal niet aan het vaarwater, zodat je het vee, mest en hooi eerst een stuk over de weg moet transporteren voordat je bij het vaar water komt. Erg onpraktisch dus alle maal." Toekomst H et is d u j d el ijk d a t er een n i eu we boer derij moet komen, alleen de bouw van d e nieu we boerd eri j en u i tbreid i ng va n de veestapel kosten zo'n drie miljoen gulden. Jan van der Geld: Dat is veel geld, maar voor een goed doel. Zo biedt de nieuwe boerderij ruimte aan 300 koeien. Daarbij ligt hij veel centraler in het gebied aan het water en is via een half verharde weg bereikbaar. En laten Jan van der Geld, opzichter Natuurmonumen ten. (foto: Nelleke Woortman/Nataar- monumenten ft. Vereniging k.-> Natuurmonumenten In Nederland is 'echte na tuur' een relatief begrip. Bijna alles wat we natuur noemen is een gevolg van in grijpen van de mens in het landschap. Dat zie je ook. In veel bossen staan de bomen keurig in een rij, de meeste sloten zijn kaarsrecht, dui nen worden stevig met helm beplant. Ieder type natuurge bied in Nederland heeft weer een eigen achtergrond. De grote spil achter het behoud van al dit natuurschoon is de Vereniging Natuurmonu menten. Natuurgebied gewoon maar aankopen om ze te beschermen. Idee en succes formule uit 1905. Basis voor de oprich ting van Natuurmonumenten in dat jaar. Het begon ermee dat Amsterdam het Naardermeer wilde volstorten met huisvuil. Natuurbeschermers van het eerste uur, waaronder de bekende Jac.P. Thijsse, richtten Natuurmonu menten op. Louter met de bedoeling het Naardermeer aan te kopen. En dat lukte is 1906. Een resultaat dat smaak te naar meer. Bezit Vaak was het idee om vooral "wandel oorden" te beschermen. Later kwam de eigen betekenis van de natuur naar voren. Begin van deze eeuw werden namelijk veel biologisch rijke heiden, venen en moerassen omgevormd tot landbouwgrond. Dit was een drama tisch verlies voor de natuur. Natuur monumenten spande zich daarom al vroeg in om delen van dat oorspronke lijke landschap te behouden. In de loop van tientallen jaren breidde het bezit van Natuurmonumenten steeds verder uit. Nu heeft de vereni ging zo'n 65.000 hectare in beheer. Van drassig grasland op Texel tot helling- bossen in Zuid-lintburg, van slikken in de Dollard tot dijken in Zuid-Beveland. En over de keur van landschapstypen maarniettespreken; bos, heideen duin, complete landgoederen, plassen en moerassen, vveidevogelgebieden en buitendijkse gronden. Een hele verant woordelijkheid, maar ook een taak en opdracht die met inzet en vakman schap wordt uitgevoerd. Vereniging Een vereniging als basis voor een be drijf. Dat is het geval bij Natuurmonu menten. Generaties biologen, terrein beheerders, bestuurders en financiers hebben de vereniging steeds richting gegeven. Op deze manier houdt Na tuurmonumenten het meest karakte ristieke van onze plante- en dierenwe reld overeind. Maar het waren toch altijd de leden die Natuurmonumenten een solide basis verschaften. De vereniging telt nu meer dan 660.001) leden. Via deze leden dringt Natuurmonumenten door tot in alle hoeken van de samenleving. In de ker ken, in de politieke partijen, het bedrijfs leven, op radio en televisie en in de gedrukte media. Momenteel is Natuur monumenten bezig met de uitvoering van het Natuurbeleidsplan van de Rijksoverheid. Dit plan wil de natuur in ons land de komende twintig jaar nieuwe kansen geven. En samen met Natuurmonu menten moet dat lukken. we niet vergeten, waar het allemaal om draait. Het gaat ons erom dat het ge: heel een belangrijke bi jdrage levert aan het behoud van een zeer waardevol veenweidegebied en de natuur die daarin tot ontwikkeling komt. Weide vogels kunnen tenslotte niet leven zon der veeteelt". Excursies Uiteraard is het Wormer- en Jisperveld er niet alleen voor de weidevogels, want hoewel de graslanden-niet betre den mogen worden is het niet afgeslo ten voor bezoekers. Zo worden er re gelmatig bijzondere excursies per boot georganiseerd. Te water, bijvoorbeeld per kano of 's winters op de schaats, kan iedereen rustig het gebied bezoeken en genie ten van de vogels, de planten of het landschap. Het gaat niet goed met de grutto. Deze weidevogel staat inmiddels op de Rode Lijst van de bedreigde diersoorten. Het natte weilandgebied hij Jisp in Noord-Holland is één van de laatste broedplaatsen in Europa vaar deze unieke weidevogel, (foto; Oene Moedt/Natura Natuurgebieden en waardevolle landschappen zijn het waard om beschermd te worden. Natuurmonumenten beheert, be schermt en ontwikkelt die gebieden, maar heeft daarbij wel hulp nodig. Gelukkig zien steeds meer mensen het nut in van actief natuurbeheer. Maar er zijn nog veel meer mensen nodig om dit werk te ondersteunen en duidelijk te maken dat de natuur ons allemaal aangaat. Want alleen met uw steun wint de natuur terrein. Als u ook vindt dat natuur en landschap overeind moeten blijven, word dan lid van Natuurmonumenten. Met dit lid maatschap steunt u niet alleen de natuur, maar u krijgt er uiteraard ook veel voor terug: de complete gids met alle natuurgebieden en wandelterreinen in Nederland. een gratis abonnement op het kwartaalblad 'Natuurbehoud'. een lidmaatschapskaart die toegang geeft tot unieke gebieden, deelname aan bijzondere natuur-excursies. forse kortingen in de Groene Winkel op boeken, wandelkaarte.n, geschenken etc. En de zekerheid dat u daadwerkelijk bijdraagtaan de bescherming van onze natuur. JA, ik word ook lid van Natuurmonumenten voor 35,-per jaar (per huishouden) en help mee Nederland mooi te houden en de I I natuur meer ruimte te geven. Ik verwacht uw acceptgiro en ont- I vang het lidmaatschapspakket met de complete natuurgids, de lidmaatschapskaart en het tijdschrift Natuurbehoud. Naam:m/v J Adres:I I Postcode:Plaats:I Geboortejaar:f Handtekening:n J Ik ben 65+ (of jonger dan 21 jaar) en betaal 17,50 1 r Verstuur deze bon in een envelop naar: 5 J Vereniging Natuurmonumenten I Antwoordnummer 9933 I 1200 WK 's-Gravenland. J Een postzegel plakken hoeft niet, maar mag natuurlijk wel. Graag! J :reiud, <50 ■.-Gr.ivdjiid jn <135 - <5 3<l Vroeger richtte Natuurmo numenten zich voorname lijk op het aankopen en be heren van natuurgebieden. Behoud en verder ontwik kelen van die natuurgebie den heeft nu de hoogste prioriteit. Want ondanks al het natuurbeleid gaat de na tuur nog steeds achteruit. Oorzaak: de bestaande na tuurgebieden zijn te klein waardoor ze extra gevoelig zijn voor vervuiling, ver mesting en verdroging. Daarbij zijn de natuurge bieden te versnipperd. Wil hier weer sprake zijn van een interessante natuur, dan moet er in de natuurgebie den veel 'nieuwe' natuur ontwikkeld worden. monumenten met grote grn/orsstre ven naarzclfregulerendenutuursvs- temen, waar soorten nis de purper reiger, bruine kiekendief en mis schien ook w eer de otter zich kun nen handhaven. 1 let Ellersinghuizerveld is een goed voorbeeld van hoe Natuurmonu menten natuur behoudt en ontwik kelt. Ellersinghuizerveld ligt in de omgeving van lagtwedde, in het gebied Westorwolde en moet wor den veranderd in een groot beekdol- reservaat. Voor hel behoud van de bestaande natuur is het nodigde ver droging tegen te gaan door v erho ging van het grondwaterpeil. Bij het ontwikkelen van nieuwe natuurge bieden moet de bulldozer aan het werk. Door het dempen van sloten en het aanbrengen van hoogtever schillen, ontstaateen situatie waarin de natuur weer een nieuwe kans krijgt En dat is waar Natuurmonumenten op dit moment naar streeft, wees zuinig met wat je hebt en behandel dit zo goed mogelijk. Deze natuurgebieden zijn resten van een aaneengesloten heidelandschap. Ze liggen vlak bij elkaar, maar zijn nu nog gescheiden door intensief gebruik te akkers. In het Plan Goudplevier is het de be doeling om er één groot natuurgebied v an te maken, het Mantingerveld, 1 let moet een open landschap worden, met relatie! voedselarme levensgemeen schappen, v an stuifzand via hei naar schrale, savanne-achtige graslanden, open wateren moeras. Al dan niet aan geplante bomen omgrenzen het na tuurgebied. Van belang is dat er zoveel mogelijk geleidelijke overgangen komen; van laag naar hoog, van open naar geslo ten en van nat naar droog. Deze over gangen zijn noodzakelijk om zoveel mogelijk plante- en diersoorten een kans te geven. Zo mogelijk ook de goudplevier, die hier in 1937 voor het laatst heeft gebroed. Er moet in Nederland binnen 2s jaar 150,00 hectare nieuwe natuur komen. I liervoor moeten de natuurgebieden worden vergroot, ontwikkeld en met elkaar verbonden worden. Voorbeelden van natuurontwikkeling doorde Vereniging Natuurmonumen ten zijn het Plan Goudplevier in Dren the, De.Nieuwe Venen op dogrens van Noord- en Zuid-I lolland en hel Eller singhuizerveld in Zuid-Oost Gronin gen Goudplevier Natuurmonumenten gaat in Drenthe intensief gebruikte landbouwgronden omvormen tot natuurgebieden. In de omgeving van Westerbork bezit Natuurmonumenten vier geïsoleerde natuureilanden: Mantingerzand, I lul len/and, Lentsche Veen en Martens- plekmetcen totaal oppervlakte van 450 ha. Natuurontwikkeling De Nieuwe Venen, het gebied rond Nieuw koop, Vinkeveen en Botshol, is een ambitieus plan t.b.v. natuuront wikkeling. Een aantal plante- en diersoorten is namelijk al uit dit gebied verdwenen of wordt in hun voortbestaan bedreigd. De belangrijkste oorzaken van deze achteruitgang zijn de verslechtering vande waterkwaliteit, de intensiv ering van het landbouwkundig grondge bruiken de versnippering van natuur lijke leefgebieden. Nu bezit Natuurmonumenten het moe rasgebied Botshol en de Nieuwkoopse Plassen. Door deze terreinen met elkaar te verbinden via het plan de Nieuwe Venen, wordt het een groot aaneenge sloten na tu u rgebied bcstaa nde u i t gras- land en moeras. Voor het ontwikkelen van deze natuur moet uiteraard nog veel worden gedaan. Zo wil Natuur-

Soester Courant | 1993 | | pagina 24