mei nieuws De Sprong ,ra i,""i"nTak™ Inspirerend jubileumconcert Nederlandse Cantorij in Oude Kerk Soest Tienmaal 'Zomertoer-plus' van NS te winnen in Radio Soest-quiz Komend weekend start feestweek Als ze in Europa deze eeuw ook nog eens mochten besluiten om Pasen en Pinksteren op één dag te laten vallen hebt u nog steeds garantie Petrus en Paulusparochie SOESTER COURANT HAMMERLE - BRAX - DRESSLER - GEIGER LACOSTE - ROBERTOSARTO - SCHIESSER Kledingaktie Leger des Heils in juni Wie wat te zeggen heeft, doet dat in de Soester Courant Inbrekers brengen poltie op het goede spoor Politie gaat scherp letten op parkeergedrag 29 mei: Soest gratis in de bus Baarnaar belandt in ziekenhuis na rake klappen Laat niets te Woonwensen over r urnionunienten) land op Texel tot helling- id-Iimburg, van slikken in t dijken in Zuid-Beveland. bestuurders erenigine sti mze dio en televisie en in de -1ia. Momenteel is Natuur- 1 bezig met de uitvoering tuurbeleidsplan van de de Rode Lijst van de 'lland is één van de laatste loedt/Natura i voor 35,- per jaar ooi te houden en de v acceptgiro en ont- 'lete natuurgids, de rbehoud. u Steenhofstraat 9tel. 1 20 75 BAARN Laanstraat 65 02154 - 15418 3761 CJ SOESTDIJK Burg. Grothestraat 7 02155 - 14488 Evenementen Wandeltocht door park landgoed Rijnhuizen met expositie 18 beeldende kunstenaars, 10.30-17.00 uur op 29,30 en 31 mei. Pinksterkunstmarkt, dierentuin Amersfoort, 30 en 31 mei. Nieuwe expositie Museum Oud Soest: "Katholiek leven in Soest van middeleeuwen tot heden", vanaf 31 mei, Steenhoffstraat 46. 8e Zilverdag in Schoonhoven, siera den en demonstraties, 31 mei. Theater "Tom Parker in concert", vestingwal len Naarden, 29 mei, 19.00-21.00 uur (gratis). "Dynamo Open Air", 29 en 30 mei, f 10,-, Eindhoven. Dionne Warwick, RAI Amsterdam, 2 juli. Drum Rythm Festival, met Nigel Kennedy Band en Tania Maria, Beurs van Berlage Amsterdam, 1 t/m 3 juli. Dagtocht met de Pinksterdagen Brabant, de Efteling, Veluwetoer, vo geltjesmarkt Antwerpen, Zuid-Lim burg, vanaf f 57,50. Boeken bij de VW-Soest. VVV ANWB-winkel Nieuwe fiets/wandelroute Baarn, f 3,50; hotelgids Nederland; kampeer- gids Nederland; minikampeergids (tent); wegenkaarten, alle landen van Europa, f 12,90; waterkaarten en Almanak Watersport I en II; wegen kaart noord-, midden- en zuid-Neder land f 8,50; nieuwe fietsrouteboekjes Veluwe, Achterhoek, Salland en Twen te, f 12,95; kadobonnen vanaf f 10,-. In de maand juni 1993 zal het Leger des Heils wederom een huis-aan-huis aktie houden in de gemeente Soest. Alle in woners krijgen in deze periode een plastic zak in de brievenbus, met het verzoek deze te vullen met overtollige kleding, schoenen, gordijnstoffen, etc. Op de dag die staat aangegeven op de zak kan men deze buiten zetten voor de ophaaldienst van het Leger des Heils. Het Leger des Heils gebruikt deze kle ding voor verschillende doeleinden. In de afgelopen periode is een aanzienlijke hoeveelheid kleding, schoenen, de kens, en hulpgoederen verstuurd naar de voormalige Oostbloklanden, Afri kaanse landen en de voormalige Sovjet- Unie. Honderden mensen, doorverwe zen door sociale diensten en/of andere officiële instellingen, worden aan gratis kleding en/of meubilair geholpen. Te vens is er een noodvoorraad om direkt in te kunnen springen bij noodgevallen en calamiteiten. Een groot deel van de kleding wordt binnen het eigen bedrijf gesorteerd en tegen zeer lage prijzen verkocht aan mensen met een smalle beurs. De overi ge kleding wordt verkocht aan geselec teerde sorteerbedrijven, waar het wordt verwerkt en uitgezocht voor ontwikke lingslanden. Het dan nog overblijvende textiel-afval gaat naar recycling-bedrij- ven, bijv. als grondstof voor de papier industrie. De opbrengsten worden gebruikt om niet gesubsidieerde projekten van het Leger des Heils financieel te ondersteu nen. Voor het ophalen van meubels en kleding buiten de kledingaktie kan men elke werkdag bellen met het bedrijfs- kantoor, tel. 03465-68796. De ophaal dienst komt twee tot viermaal per maand in alle plaatsen in de provincie Utrecht. Help het motto waar te maken: "Men sen helpen mensen." dierenwereld overeind, zoals Als je al op het slechte idee bent geko men om te gaan inbreken, moet je er in ieder geval voor zorgen datje geen spo ren achterlaat. Wat dat betreft kunnen twee Soesters van 23 en 27 jaar nog een hoop leren. Ze hadden maandag een trailer open gebroken op het Heeserlaantje. De buit was al buiten neergezet voor transport, maar kennelijk werden ze gestoord. Tij dens hun vlucht vergaten ze hun fietsen mee te nemen. Op één van de fietsen hing een tas, waarin de naam van één van de daders viel te lezen. Het was daarna voor de politie geen moeilijke opgave het tweetal aan te houden. Dat gebeurde op de Den Blieklaan. De politie van Eemland-Noord zal op korte termijn scherp letten op het par keergedrag in de blauwe zone van Soestdijk. Het is de bedoeling dat regel matig controles worden uitgevoerd. Dat heeft een woordvoerder laten we ten. Op de Steenhoffstraat, de Van Weede straat, de Burgemeester Grothestraat en delen van enkele zijwegen zijn blau we- en gele lijnen getrokken. Automo bilisten mogen alleen bij de blauwe lijn parkeren, maar maximaal één uur. Het gebruik van een parkeerschijf is ver plicht. Parkeren bij de gele lijnen is ver boden. Die stroken zijn bestemd voor vrachtwagens die laden en lossen. De vrachtwagens mogen ook gebruik maken van de,stroken bij de blauwe lij nen. De politie zal ook nauwlettend in de gaten houden of de vrachtwagens in derdaad in de laad- en losvakken staan, dan wel op de blauwe parkeerstrook. Als vrachtwagens op de rijbaan staan om te laden of te lossen, zal de politie proces-verbaal opmaken. In eerste instantie zal de politie echter waarschuwend optreden, zowel tegen automobilisten als vrachtwagenchauf feurs die in overtreding zijn. In de periode zondag 30 mei tot en met zondag 6 juni viert de Petrus en Paulusparochie met tal van ac tiviteiten haar 300-jarig bestaan. Zondag 30 mei: Jongerenvie ring De Feestweek wordt op zondag 30 mei om 11.00 uur geopend met een Jonge renviering in de Petrus en Pauluskerk. Het thema van deze viering luidt "Het gaat door..." Medewerking zal verlenen het Jongerenkoor van de Martinuspa- rochie uit Hoogland. Voorgangers zijn pastores H. Erdhuizen en J. Houben. Maandag 31 mei: tentoon stelling in Museum Oud Soest Na de Eucharistieviering op Tweede Pinksterdag zal omstreeks 12.00 uur in het Museum Oud Soest aan de Steen hoffstraat de speciale tentoonstelling onder het motto 'Katholiek leven in Soest vanaf de Middeleeuwen tot he den' worden geöpend door de pastores Houben en Spithoven. Daarna is het Museum Oud Soest voor alle belang stellenden gratis geopend, van maan dag 31 mei tot en met zondag 6 juni tij dens de normale openingstijden van 13.30 uur tot 17.00 uur op zaterdag en zondag, alsook gedurende twee extra openingsavonden op woensdag 2 en donderdag 3 juni van 19.00 - 21.00 uur. Daarna zal de tentoonstelling tot en met zondag 4 juli te bezoeken zijn, waarbij Wim Schimmel met een kruisbeeld dat op de expositie te zien is. Foto: Goos van der Wilt. de normale openingstijden en toe gangsprijzen van kracht zijn. De ten toonstelling geeft een interessant beeld over het katholieke leven in Soest in de laatste paar eeuwen. Dinsdag 1 juni: Open Avond in de kerk Voor buurtgenoten en andere belang stellenden wordt op dinsdagavond 1 ju ni van 20.00 tot 22.00 uur een Open Avond georganiseerd in het kerkge bouw. Niet alleen de kerk zelf is te be wonderen, ook vele kerkelijke gewa den, ornamenten e.d. zijn in de kerk tentoongesteld. Bovendien is in de dag kapel een video te zien over de afbraak van de vorige kerk en de bouw van het huidige kerkgebouw in de periode 1968/1969. Woensdag 2 juni: Jeugdmid- dag Voor alle kinderen in de basisschool leeftijd is er op woensdagmiddag 2 juni de 'Ton Laros Lachen is Okee Show' in de Petrus en Pauluskerk. Een afwisse lende show met muziek, goochelen, buikspreken e.d. Toegangsprijs: f 1,- De toegangskaarten worden verkocht via de basisscholen in Soest en Soester- berg. voor de natuur. Nntuur- - spande zich daarom al clen van dat oorspronke- te behouden, tientallen jaren breidde Natuurmonumenten uit. Nu heeft de vereni- hectare in beheer. Van Texel tot helling van slikken in va n la ndschapstypen bos, heideen duin, plassen en ebieden en hele verant- maar ook een taak en met inzet en vakman- uitgevoerd. als basis voor een be- geval bij Natuurmonu- ■aties biologen, terrein en financiers steeds richting deze manier houdt Na- het meest karakte- plante- en dierenwe- toch altijd de leden die meuten een solide basis vereniging telt nu meer Via deze leden dringt door tot in alle samenleving. In de kór- partijen, het bedrijfs- en televisie en in de Momenteel is Natuur- natuur in ons land de jaar nieuwe kansen met Natuurmonu- dat lukken. De zonovergroten Oude Kerk van Soest was zondagmiddag de plaats waar de Muziekkring "De Neder landse Cantorij" haar veertigjarige bestaan vierde met een feestcon- cert. Rond de toenmalige cantor-organist van de Oude Kerk, Maarten Kooy, ver zamelden zich in 1953 enkele zangers en bespelers van de vedel, blokfluit, viola da gamba en clavecimbel, die zich ten doel stelden om oude vocale en in strumentale muziek uit te voeren. In de loop der jaren groeide deze kleine groep uit tot een volledig koor en or kest, die in grote en kleine bezettingen talloze concerten alsmede radio- en grammofoonplaat-opnamen verzorg den in binnen- en buitenland. In de jaren vijftig, de periode waarin de oude muziek nog nagenoeg geheel her ontdekt moest worden, getuigde Maar ten Kooy reeds van durf en pioniers geest om met "De Nederlandse Canto- rij" niet de geijkte paden te betreden. Vele onbekende vocale en instrumen tale composities uit de zestiende en ze ventiende eeuw en eveneens van o.a. Heinrich Schütz, Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, die men thans 'dagelijks' op de radio hoort, waren in die tijd nog niet eens in een bruikbare uitgave voorhanden en be leefden onder Kooy's leiding hun eerste uitvoeringen in Nederland. Opmerke lijk hierbij is ook dat hij van meet af aan deze muziek naar oude uitvoerings principes en met gebruikmaking van originele oude muziekinstrumenten (of copiën daarvan) heeft willen uitvoeren. Daartoe bestudeerde hij oude drukken en handschriften en werden diverse in strumenten naar oude voorbeelden na gebouwd. Enthousiasme Het is tekenend voor zijn enthousiasme dat Maarten Kooy nog steeds, tot op vandaag, de artistieke leiding van de Muziekkring "De Nederlandse Canto- rij" in handen heeft. Naast concerten in den lande verzorgt de Cantorij thans in de maanden september - mei een weke lijkse, gratis toegankelijke concertserie in de Oud-Katholieke Kathedrale Kerk Sinte Gertrudis aan het Willemsplant soen in Utrecht. Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan keerde de Cantorij zondag 23 mei terug naar de basis: de Soester Oude De Nederlandse Cantorij o. I. v. Maar ten Kooy; links de sopraan Monika Frimmer. Foto: Goos van der Wilt. Kerk, waar het allemaal begonnen is. Het fraaie programma werd verzorgd door het Barokorkest met medewer king van de sopraan Monika Frimmer, de bas Peter Kooy en de fluitiste Marti- ne van der Grinten. Na een inleidende praatje van de diri gent werd het programma geopend met de feestelijke Tweede Suite van Johann Sebastian Bach. De statige 'ouverture' werd gevolgd door een geïnspireerd ge speelde feestelijke reeks dansen, die leidden naar de overbekende 'Badine- rie'. Trouw aan de principes die reeds in de jaren vijftig werden gehanteerd, be speelde Martine van der Grinten een traverso, een houten achttiende-eeuw- se voorloper van de moderne fluit, die een warme toon voortbrengt. Indrukwekkend De internationaal bekende bas Peter Kooy, die ooit als zesjarige jongensso praan in het koor van zijn vader zijn zangcarrière begon was solist in een van Bachs fraaiste solocantates "Ich habe genug" BWV 82. Op indrukwekkende wijze werd deze cantate door de-basso- list en het orkest tot klinken gebracht. Ook de barokhóboist Piet D'Hont, des tijds één van dé eerste bespelers in ons land van de barökhobo, moet hierbij met name genoemd worden. Een schitterende slot van dit jubileum concert werd gevormd door de uitvoe ring van het "Exsultate jubilate" voor sopraansolo en orkest van Wolfgang Amadeus Mozart. Dit uit 1773 date rende motet behoort tot de meest vir tuoze werken uit de literatuur voor so praansolo; het orkest was hierbij uitge breid met een tweede hobo en twee achttiende-eeuwse natuurhoorns. Mo nika Frimmer verzorgde een stralende uitvoering; zij maakte grote indruk met het ogenschijnlijk grootste gemak waarmee zij de guirlandes van snelle noten zong. Tenslotte mochten orkest, solisten en dirigent een welverdiende ovatie in ontvangst nemen. M.W. de Geest Soest kan nog heel wat plezier be leven aan het nieuwe openbaar vervoersysteem. Aanstaande za terdag bijvoorbeeld (29 mei) mo gen alle Soesters voor niks de bus in. Ze krijgen van de chauffeur - ter kennismaking - dan een gratis dagkaart, waarmee ze met Cen traal Nederland door Soest en Soesterberg kunnen toeren. Dat is al heel wat, maar nog lang niet al les. Ook de NS heeft een duit in het zak je gedaan en maar liefst tien "Zomer- toer-plus"-kaarten beschikbaar gesteld voor de winnaars van de bus-prijsvraag op Radio Soest. Ambtenaar Marcel Vossestein - het busbrein van de ge meente Soest - presenteert de komende weken elke zaterdag samen met Thari Schröder een bus-quiz bij de lokale om roep. Dat gebeurt in het programma "Goedemorgen Soest", dat wordt uit gezonden tussen 08.00 en 10.00 uur 's morgens. In de quiz draait het om een bus-vraag, die vrij simpel kan worden opgelost aan de hand van de onlangs verschenen mi ni-dienstregeling voor Soest/Soester berg. Voor de opbeller die het juiste antwoord weet te geven is per uitzen ding in principe één "Zomertoer-plus"- kaart beschikbaar. Afgelopen zaterdag is de eerste kaart al door een luisteraar gewonnen, maar ook in de komende afleveringen van de quiz (die nog tijdens de hele maand juni in het zaterdagmorgenprogramma wordt uitgezonden) zijn er nog kansen op de negen resterende kaarten. Op dinsdag 8 juni is er bovendien ook in het senioren-programma Radio Soest-55 een kaart te winnen. Drie dagen gratis reizen voor twee personen De "zomertoer-plus"-kaart van de NS is goed voor drie dagen onbeperkt en geheel gratis reizen door heel Neder land - per trein, bus, tram en metro - voor twéé personen. De drie reisdagen moeten gebruikt worden binnen een aaneengesloten periode van tien dagen. Het is beslist de moeite waard om de komende zaterdagochtenden even af te stemmen op Radio Soest. Onze nieuwe voorjaarscolleclie tigt klaar. Eigen ontwerp 14k 18k gouden ringen met Saffier Robijn Smaragd Brillant gouden armbanden; colliers e.v.a. gouden sieraden in diverse steensoorten Lange Brinkweg 66 - 3764 AN Soest - Tel. 02155-13042 30 Ie /wasdag le pinkster/lag wagen. Met een gezwollen nek en wang is een 61-jarige Baarnaar in het ziekenhuis opgenomen. De man had maandag avond om kwart over acht op de krui sing van de Stadhouderslaan en de Van Weedestraat klappen gekregen van een nog onbekende man. Aanleiding daarvoor was een ruzie met een automobilist op de kruising. De Baarnaar was de Van Weedestraat overgestoken, maar reed daarbij niet precies oyer het fietspad. Daarop ont stond een woordenwisseling, waarna de automobilist uitstapte en de man enkele stompen in zijn gelaat gaf. De automo bilist vervolgde daarna zijn weg. De po litie heeft het kentekennummer van de Minervaweg 3. 3741 GR Baarn, telefoon 02154-16246. Omdat de veranderingen vandaag aan de dag niet meer van de lucht zijn biedt Blaupunkt u zekerheid. Want op de grootbeeldtelevisies van Blaupunkt (vanaf 63 cm) krijgt u ga rantie tot het einde van de eeuw, gratis op de koop toe. Deze feestelij ke garantie kan Blaupunkt met ge mak geven. Immers, Blaupunkt staat voor kwaliteit. Dat is niet alleen te zien en te horen... nee, Blaupunkt geeft u het voor de verandering ook nog eens zwart op wit in de vorm van een unieke garantie van ruim zes jaar. Daarom kan een kleurente levisie kiezen geen punt meer voor u zijn. U kièst voor een Blaupunkt. Bij De Gouden Snaar. KOPERS MET VISIE KOPEN DUS NU EEN BLAUPUNKT TELEVISIE 1/17,50 tuurlijk wel. Graag! Stoel Kurhaus: de naam doetje denken aan terrasjes en parasols. In het zonnetje... maar in ons land wil wel eens een onverwacht buitje vallen. Daar kan-ie tegen. Verdere voordelen? Wat dacht u van stapelbaar? En voor 49.- hebt u er een katoenen hoes bij! "Kurhaus" is één van de 152 stoelen in onze show room. Komt u even lekker bij ons zitten? NUH0 Blaupunkt televisies. Eigentijdse vormgeving. Weergaloze kwaliteit. Al vanaf f 1390,- m u inm mm ui/i/i/civ Cilü D A Steenhoffstraat 15 - 3764 BH -Telefoon 02155 - 12 1 32

Soester Courant | 1993 | | pagina 25