Uitbreiding CAI-pakket: onderbrekingen in radio- en TV-signaal T weede Seizoenmarkt op 4 september posil Kunstmanifestatie in Soest van 11 september tot 10 oktober Expositie Alcohol en werk Veel vragen op voorlichtingsavonden vlinders Het declaratiefonds, maak er gebruik van Op no; goe< WOENSDAG 26 MEI 1993 OP 'T HOOGT PAGINA WOENSDAG Scouts Maar con naleving i blijft noof Burgemeester hebben de ho controleur wooi van Binnendijl milieubeheer, (bijzonder) o naar op het g stoffen. Hij \va troleur al belas ing van de hoi Het gemeentebestuur van Soest heeft besloten het programmapakket op het kabelnet uit te breiden met drie televisie- en tien radiozenders. Tegelijkertijd wordt gewerkt aan de kw alitatieve verbetering van de ontvangst van de radiozenders. Hiervoor zijn ombouwwerkzaamheden noodzakelijk. Het gevolg hiervan is dat geduren de enkele uren, voornamelijk in de ochtend, geen radio- en televisiesignaal is te ontvangen. Tot en met vrijdag 11 juni geldt dit voor de inwoners van Soest met een CAI-aansluiting die wonén in de wijken Overhees, Klaarwater, Smitsveen, Klein Engendaal en de omgeving van het gemeentehuis. Het gebied wordt begrensd door de spoorlijn Den Dolder/Soest-Zuid, de Kolonieweg, Molenweg, Soester Engweg, Waldeck Pyrmontlaan, Laanstraat, Dorresteinweg, de Wieksloterweg west- en oostzijde, en het landgoed Pijnenburg in de richting Den Dolder. In de periode van 21 tot en met 25 juni heeft de rest van de gemeente Soest ontvangstonderbrekingen en het bovengenoemde gebied niet. Op de gemeentepagina's van de Kabelkrant Soest wordt de komen de weken aangegeven wanneer en waar ontvangstonderbrekingen te verwachten zijn. Omschakelen op 29 juni Het programmapakket wordt uit gebreid met de TV-zenders MTV, Super Channel en Rai Uno, en met de radiozenders Omroep Gelder land, Omroep Amersfoort 1 en 2, RTL4, Hqlland FM, Love Radio, Radio 538, België Franstalig RTBF 1, Radio Noordzee en Eurojazz. Als Concert Zender te zijner tijd een zendvergunning van het minis terie van WVC krijgt, zal ook die op de kabel komen. Het kanaal voor het geluid van TV Nederland 1 en 2 komt te vervallen. Dit geldt ook voor dat van de Britse legerzender (BFBS). Dit houdt in dat de huidige frequentie-indeling totaal wordt gewijzigd. Daardoor vindt men z'n favoriete radio-pro gramma's voortaan op een andere plaats. De uitbreiding houdt tevens in dat er drie nieuwe TV-kanalen moeten worden ingeregeld. Een zenderoverzicht zoals dat hier bij is afgedrukt, kan men afhalen in het informatiecentrum van het ge meentehuis in Soest, de hulpsecre tarie in Soesterberg, en het regio kantoor van de REMU (Regionale Energiemaatschappij Utrecht) aan de Lange Brinkweg 81 in Soest. Mensen die zelf niet weten hoe zij hun TV en radio kunnen inregelen en afstemmen, hebben nog alle tijd om dit aan familie of buren te vra gen, want het is pas op 29 j uni zover. Onderzoek Voor het laten vervallen van het ge luid van Nederland 1 en 2 is geko zen op basis van onderzoek van het Nederlands Omroep Bedrijf. Dit heeft uitgewezen dat meer dan 75 procent van de CAI-abonnees over een TV-toestel beschikt met de mo gelijkheid tot aansluiting van een koptelefoon of recorder. Daardoor is het overbodig Nederland 1 en 2 nog in mono-kwaliteit via het FM-pakket door te geven. ZENDEROVERZICHT T V-zender Kanaal In: Amersfoort Bunschoten Soest Radiozender Frequentie in MHz Amersfoort/Bunschoten/Soest Nederland 1 5 5 5 BBC-Worfdservice 87,5 M Nederland 2 7 7 7- Sky-radio 87,9 S Nederland 3 11 11 8 Omroep Gelderland 88,4 S RTL-4 45- 45- 24 Radio-10 Gold 89,0 S Kabelkrant/Omroep Amersfoort 4 4 4 AFN-Soesterberg 89,4 M Duitsland 1 WDR-1 9 9 11 Concertradio 90,5 S Duitsland 2 ZOF 2 2 9 Omroep Amersfoort 1 92,1 S Duitsland 3 WDR-3 21 21 10 Omroep Amersfoort 2 93,1 s België Nederlandstalig BRT-1 50 50 3 Radio Utrecht 93,6 s België Nederlandstalig BRT-2 32- 32- 2- Radio 1 94,0 s België Franstalig RTBF-1 28- 28- Radio 2 94,5 s Engeland BBC-1 33- 33- 52 Radio 3 95,1 s Engeland BBC-2 24- 24- 59 Radio 4 95,5 s CNN 26 26 23 Radio 5 96,0 M MTV 22- 22- 31 RTL Radio 96,5 s Eurosport 29- 29- 45- Holland FM 96,9 M Super-channel 46 46 55 Luidsprekernet 2e kamer 97,8 M TV-5 40- 40- 65 Love Radio 99,5 s Luxemburg RTL 42 42 21 Radio 538 100,4 s Italië RAI-UNO 41- 41- 61- België Franstalig RTBF 1 101,5 M Turkije TRT-Int./CAI-info 52- 52- 41 Radio Noordzee Nationaal 102,6 S Discovery/Kindernet 25- 25- 28 Duitsland WDR-1 103,1 M CAI-info 47- 47- Duitsland WDR-2 103,5 S Filmnet-plus 49- 49- Duitsland WDR-3 104,1 S Videokanaal 34- 34- 35 Duitsland WDR-4 104,5 s Euro Jazz 105,5 s België Nederlandstalig BRT-1 106,4 M België Nederlandstalig BRT-2 107,0 M Lokale omroep Spakenburg 107,9 M Radio Soest 107,9 s of - betekent +/- 1 3 MegaHerz geldt alleen in Amersfoort geldt alleen in Bunschoten geldt alleen in Soest S stereo M mono Overzicht van de eerste seizoen markt die vorig jaar op het Raadhuisplein werd gehouden. Op het succes daarvan is de tweede markt gebaseerd, die in september wordt gehouden. De aanmeldingen van sportorgani saties en culturele instellingen voor de tweede Seizoenmarkt op zater dag 4 september komen nog dage lijks binnen. Gisteren was de slui tingsdatum waarop alle verenigin gen die meedoen hun kraamhuur moesten hebben voldaan. Het is van belang dat de organisatie eind mei precies weet wie er meedoen op het Raadhuisplein. Inmiddels is besloten dat het mo biele podium voor de hoofdingang van het gemeentehuis komt te staan. Op het plein er vlak voor wordt een terras ingericht. De talrij ke kramen staan op en rond het plein, waar ook de sportdemonstra- ties zich zullen afspelen. Een nieuw element is de 'speakers corner' waarvan elke vereniging tussen de muziek door drie minuten gebruik mag maken. Het muziek spektakel onder leiding van Bert Krijger zal de hele dag duren. Alle bezoekers aan de Seizoen markt zullen worden uitgenodigd op 4 september per fiets naar het Raadhuisplein te komen. Automo bilisten kunnen alleen terecht op de parkeerplaatsen van Aqua Indoor en sporthal Beukendal. Soester scouts zal worden gevraagd de fiet senstalling bij de raadhuisvijver te beheren. Voor nadere inlichtingen over deelname aan de Seizoenmarkt kunt u terecht bij Henk van Rijkom (cultuur) - tele foon 93614; Joop van Haatten (voorlichting), tel. 93512; Gerda van der Linden (sport), tel. 93541. Apollo Indoor. Is het niet beter om van de 'op- frisactie bestrijding hondepoep gewoon een 'opraapactie honden bezitters' te maken? Ambtenaar Linda Sibeyn van Groenbeheer in een landelijk ma gazine (14 mei): "Het is te gek dat kinderen via de televisie wèl op de hoogte zijn van de eetgewoonten van de panda, maar niet weten dat er in de achtertuin aan dagpau woog op een buddleja zit". Odetuin 'De Hazelaar'. Hondencontroleur/controleur woonomgeving Henk van Binnen dijk in de Amersfoortse Courant van 14 mei: "Last met honden heb ik nooit; die hebben niet zo'n grote bek. Hun eigenaren wel. Die zijn soms niet voor rede vatbaar. Want je komt aan hun hond en voor je het weet, ben je de gebeten hond". Soest zomer '93: bevroren drem pels. Een brede tunnel is toch niets voor een gemeente met een smalle beurs? Oude Hemelvaartsmarkt. Of hij merkt dat denbezitters vin zich liever niet a dam en hielpen honden heeft gei poosje niet benl Henk van Binn controleur/conl ving, is ervan werk een positie het gedrag vanc de hondenbezi kennen nu zo la gels wel. Dat bli ziet dat ze zenr ze mij zien aank los hebben lop< komt het voor de regels in So Iemand uit eei hier aan 't wink of iemand die h nen. Maar binr ik ze 'bijgespijl Het belangrijkste beeld dat de ge broeders Joosten/Gerard de Groot ooit hebben gegoten, is de reusachti ge sculptuur 'Corporale Entity' (zie foto) voor het toen nieuwe gebouw van Unilever te Rotterdam. Het staat in de Maasstad aan het Weena 255. Het beeld uit 1963 met z'n monu mentale driedeling en z'n helder groene patina -waarschijnlijk het grootste a cire perdue gegoten beeld ter wereld- is van Wessel Couzijn. Het kan met recht worden be schouwd als hèt kunststuk van de bronsgieterij (1959-1971 Andere beeldhouwers die kind aan huis waren in de verdwenen gieterij aan de Smitsweg, zijn Per Abram- sen, Mari Andriessen, Marius van Beek, Piet Esser, Lotti van der Gaag, Vic Gentils, loop Hekman, Gooitzen de Jong, Nic Jonk, Carel Kneu/man, Etienne Martin, Pearl Perlmutter, Titus Leeser, Charlotte van Pallandt, Piet Slegers, Pieter Starreveld en Jan Wolkers. Boekwerk De Hermen Molendijk Stichting heeft het voornemen een boekwerk uit te geven over de geschiedenis van het a cire perdue gieten in Neder land. Het verhaal is toegespitst op de activiteiten in de Soester bronsgiete rij, destijds één van de grootste van West-Europa. De om vang van het boek is voorlo- pig.geraamd op 144 pagina 's met 80 afbeeldingen in een oplage van 1.500 exemplaren. Het boek zal worden vormgegeven door de Arn hemse ontwerper Wigger Bierma. Het bevat artikelen van Liesbeth Jans, Henk Scheerder én Felix Vil- lanueva. In september zullen drie weken lang op verschillende lokaties in Soest (de tuin achter het gemeentehuis, de beeldentuin De Hazelaar aan de Bosstraat, en C-drie en in Artis- hock) tentoonstellingen worden ge houden van monumentale bronzen en klein plastiek. Daarnaast worden presentaties gegeven van educatieve en documentaire aspecten van het bronsgietprocédé. J.V. Met ingang van vandaag is tot en met vrijdag 18 juni op initiatief van de Stuurgroep Alcoholmatigings- beleid van de gemeente Soest in de hal van het gemeentehuis aan de Raadhuisplein een mobiele expo sitie te zien over alcohol en werk. Het doel van deze expositie is men sen te wijzen op de risico's van alco holgebruik voor de gezondheid en voor de veiligheid op het werk. Ie mand die regelmatig te veel drinkt, gaat minder goed functioneren, zo wel in het privé-leven als op het werk. Hij of zij is vaker en langer ziek, maakt meer fouten en loopt een grotere kans dan gemiddeld om bij een (bedrijfs)ongeval betrokken te raken. Kortom, een alcoholprobleem raakt niet alleen de drinker per soonlijk, ook voor het bedrijf kan het een behoorlijke schadepost op leveren. De expositie is een produktie van de Stichting ALCON (Alcohol Consultancy Nederland), die zich richt op de preventie van alcohol problemen op het werk. De expositie past in het alcoholma- tigingsbeleid van de gemeente Soest zoals dat reeds enkele jaren wordt gevoerd. De expositie is vrij toegan kelijk te bezichtigen. Er is bewust gekozen voor de perio de van nu tot en met 18 juni omdat naar verwachting de hal van het ge meentehuis frequent zal worden be zocht door de burgers van Soest in verband met de voorbereiding van vakanties en dergelijke. Tijdens de voorlichtingsavonden is veel gebruik gemaakt van de mogelijkheid om vragen te stellen. Een aantal van die vragen en de antwoorden willen we hieronder nog eens in 'vlindervlucht' behan delen. Kun je bedreigde vlindersoorten opnieuw uitzetten? Dat is een uiterste redmiddel, maar eigenlijk ben je dan weer aan het in grijpen in de natuur. Door groene verbindingsbanen aan te leggen, krijg je na verloop van enkele jaren een natuurlijke verspreiding. Al leen voor soorten die aan een speci fieke plant of aan een gebied gebon den zijn en die dus geen gebruik kunnen maken van de groene ba nen, is uitzetten te overwegen, maar dat moet je dan alleen doen, als de leefomgeving voldoende perspec tieven voor de toekomst geeft. Er zijn een paar plantsoenen nogal 'drastisch' vernieuwd. Als je het gefaseerd wilt doen, moet dat met de hand en dat wordt onbe taalbaar. Door zo'n plantsoen in één keer aan té pakken, hebben struiken de mogelijkheid om na tuurlijk uit te groeien. Door voed selplanten voor vlinders te plaatsen (zoals sporkehout) en toepassing van klimop als bodembedekker, hebben we ook al betrekkelijk snel resultaat in plaats van een plantsoen dat er jarenlang als 'vlees noch vis' bijligt. Op andere plaatsen, zoals aan de Veenbesstraat, had de omvorming te maken met een project in het ka der van de sociale veiligheid om een beter uitzicht te bereiken. Krijgen we nu geen plaag van scha delijke insecten, zoals wespen of cyaden? Niet door natuurlijk groenbeheer. Wespen komen op rottend fruit af, op afvalbakken en op holle bomen. Cyaden zijn in Nederland geen schadelijke insecten. En wat moeten we met de rupsen? De meeste rupsen laten uw sier planten met rust en eten brandne tels, distels of grassen. Maar als u een rups kwijt wilt, pak hem dan op en zet hem in het openbare groen. Daar zijn ze wat ons betreft allemaal welkom. Vergeet overigens niet, dat rupsen weer insectenetende vo gels aantrekken. Tussen de houtsnippers zien we steeds meer distels. Mooi is anders. De distel is een belangrijke nectar- plant voor vlinders en waardplant (voedingsbron) voor hun rupsen. Maar de distels zijn een bij-effect van de snippers. In het verleden hebben we geprobeerd ongewenste kruidgroei met die snippers te on derdrukken als overgang naar gif- vrij natuurlijk groenbeheer. Nu kie zen we er voor de kruidgroei te be geleiden. Alleen in te kleine pootvakken kun nen we het natuurlijk groenbeheer niet toepassen. Hoe zit dat met de overlast van_ de hondenlosloopterreinen? Die terreinen maken deel uit van het hondepoepbeleid en ze staan los van het natuurlijk groenbeheer. Ze worden nog steeds maandelijks schoongemaakt. Het lijkt een feit, dat de mensen zich niet meer zo goed aan de regels houden, maar daarvoor komt binnenkort een voorlichtingscampagne. De struiken bij de vijver bij het Ha- zepadzijn weggehaald. Waarom? Die struiken waren sierheesters en die passen niet in het natuurlijke beeld dat we voor ogen hebben. Verder belemmerden ze het uitzicht van vijver naar vijver. Voor deze struiken komt een natuurlijke krui denvegetatie in de plaats, die een geleidelijke overgang vormt naar de oevervegetatie. Het riet blijft staan. Hoe zit het met het groen langs de spoorwegen? De vlinderstichting overlegt met de NS. De NS voert overigens al op verschillende plaatsen een natuur vriendelijk beheer van de spoor berm. Bij de tennisbaan in Soesterberg zie je veel vlinders, maar er wordt ook vaak gemaaid. Het binnenterrein op die plaats heeft ook een speelfunctie. Daarom moeten we daar regelmatig maaien. Natuurlijk groenbeheer is vaak ook een kwestie van afwegen en keuzes maken. Wat gebeurt er verder aan voorlich ting? Deze avonden zijn niet het einde, maar het begin van meer voorlich ting. Nieuwe inwoners krijgen het boekje 'Vlindervriendelijk Soest' in het welkomstpakket. Ook op scho len worden vlinderprojecten geor ganiseerd en verder zullen we regel matig ietspubliceren in Op 't Hoogt. En hoe gaan we nu verder? Want het klinkt wel mooi... Het college van burgemeester en wethouders heeft ingestemd met de voorgestelde aanpak op basis van het rapport van de Vlinderstichting. Na deze voorlichtingsavonden kun nen we aan de hand van dat plan en uw suggesties de werkwijze gaan vaststellen. Het plantseizoen is nu voorbij, zodat we pas met de aan plant in het najaar van 1993 zullen beginnen. Met het aangepaste maaien beginnen we natuurlijk al eerder. Tijdens de uitvoering is het vaak nog mogelijk om plannen bij te stel len. De afdeling Groenbeheer staat open voor vragen en suggesties. Bel 02155 - 93648. U wilt mee blijven doen? Met een laag inkomen? Dat kan met het declaratiefonds. Maak er gebruik van! Waarom een declaratiefonds? Het declaratiefonds heeft tot doel Soester inwoners met een laag inko men een bijdrage te geven in onder meer zwemkaartjes, contributies, theaterbezoek enzovoort. Het is lastig als het inkomen geen ruimte geeft om wat extra's te doen. Dat geldt zowel voor de ouder(s) als de minderjarige kinderen voor wie kinderbijslag wordt ontvangen. Als uw inkomen minder is dan 120 procent van het minimum loon, dan kunt u een bijdrage van maximaal 100 gulden per persoon per kalen derjaar aanvragen bij de afdeling sociale dienstverlening van de ge meente, Raadhuisplein 1 in Soest. Voorwaarden Er is een aantal voorwaarden om voor een bijdrage uit het delcaratie- fonds in aanmerking te kunnen ko men. Zowel bij de infobalie als de afdeling sociale dienstverlening van de gemeente Soest is een voorlich tingsfolder verkrijgbaar. Uitzonderingen Militairen en studenten komen niet in aanmerking voor een bijdra ge uit het declaratiefonds. Hoe gaat de aanvraag? U moet een aanvraagformulier in vullen dat u onder meer kunt ver krijgen bij het algemeen maatsc happelijk werk, sportverenigingen, de bibliotheek, de ouderenbonden, de infobalie van de gemeente Soest en bij de afdeling sociale dienstver- I lening. Het aanvraagformulier met de ge vraagde bewijsstukken levert u in bij de afdeling sociale dienstverle ning. Opsturen kan natuurlijk ook. Binnen een maand na de aanvraag krijgt u schriftelijk bericht of uw aanvraag is goedgekeurd of niet. De uitbetaling Als uw aanvraag is toegekend, ont vangt u een aantal declaratieformu lieren. U kunt dan, als u een uitgave heeft gedaan, een declaratieformu lier invullen. U moet de tegemoet- 1 komingen aanvragen binnen het kalenderjaar waarin de kosten zijn gemaakt. Met de declaraties moeten de be talingsbewijzen worden meege- suurd. Als de declaratie is'goedgekeurd, wordt de bijdrage binnen een maand op uw giro- of bankrekening overgemaakt. Vragen? U kunt op dinsdag, woensdag en donderdag van 9.00 tot 12.00 uur terecht bij mevrouw S. Ahmadkoror, afdeling sociale dienstverlening. Bellen kan ook, telefoon 93573. Henk van B fiets. Nadat in duidelijk inwoners schijnend' lichtingsb is dit nog resultater quête. De tief van c vervoer was een t het oord: de inzar misch ah mokar. Eén van zen van 35,78 pi teerden tingsblai terberg procent 37,70 p procent gaf in antwoo 15,22 slechts Hoogt i terberg Afga: woord: Soest c mensei is dit p De G gebrul meer procei laagst.

Soester Courant | 1993 | | pagina 30