Toezicht Henk van Binnendijk heeft positieve invloed op gedrag burger n Rijkswaterstaat draagt de hoofdweg door Soest over aan de gemeente linders )nds, van Dode huisdieren naar brengplaats slachthuis Chemokar volgend jaar alleen in Soesterberg en twee winkelcentra Ontwerp van de maand: uitbreiding kerkgebouw Bijzonder opsporingsambtenaar afvalstoffen benoemd Op 't Hoogt nog steeds goed gelezen PAGINA2 W0ENSDAG 26 MEI 1993 OP 'T HOOGT PAGINA 3 Maar controle op naleving van regels blijft noodzakelijk Beheer voortaan taak van gemeente Klachten dierenartsen in Soesterberg over 'dumpen' bij voordeur Vervangen van oude stickers ongewenst reclame-drukwerk Eén keer per maand op de vrijdagavond en de zaterdagmorgen Indoor. niet beter om van de 'opi bestrijding hondepoep' een 'opraapactie honden- s' te maken? naar Linda Sibeyn van heer in een landelijk ma- 4 mei): "Het is te gek dat via de televisie wél op de ijn van de eetgewoonten inda, maar niet weten dat achtertuin aan dagpau- een buddleja zit". 'De Hazelaar'. lencontroleur/controleur leving Henk van Binnen st Amersfoortse Courant ei: "Last met honden heb lie hebben niet zo'n grote eigenaren wel. Die zijn voor rede vatbaar. Want an hun hond en voor je ben je de gebeten hond". aer '93: bevroren drem- tunnel is toch niets voor lente met een smalle melvaartsmarkt. Burgemeester en wethouders hebben de hondencontroleur/ controleur woonomgeving, Henk van Binnendijk van de afdeling milieubeheer, aangewezen als (bijzonder) opsporingsambte naar op het gebied van afval stoffen. Hij was als hondencon troleur al belast met de handha- ing van de hondenmaatregelen die in Soest gelden. Zijn be voegdheid is nu uitgebreid met de opsporing van feiten die in de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV) strafbaar zijn ge steld. s Het gaat hier om bepalin gen in de 'afvalstoffenverorde- ning' van de APV. Met name betreft het feiten die betrekking hebben op de dagen en tijden, de plaats en wijze waarop onder meer huishoudelijke afvalstof fen en grof huisvuil mogen wor den aangeboden. De nieuwe opsporingsbevoegd heid strekt zich ook uit tot ande re handelingen met afvalstoffen voor zover één en ander in de APV is geregeld. Het gaat daar bij voornamelijk om het storten of opslaan op de bodem dat enerzijds milieuverontreiniging kan veroorzaken en anderzijds vanaf een voor het publiek toe gankelijke plaats van de weg af zichtbaar is. de hand van dat plan en es de werkwijze gaan Het plantseizoen is nu at we pas met de aan- najaar van 1993 zullen Met het aangepaste nnen we natuurlijk al uitvoering is het vaak om plannen bij te stel ing Groenbeheer staat igen en suggesties. Bel 18. aanvraag? aanvraagformulier in- ander meer kunt ver- algemeen maatscj- k, sportverenigingen, de ouderenbonden, an de gemeente Soest 'ing sociale dienstver formulier met de ge sstukken levert u in l sociale dienstverle- n kan natuurlijk ook. aand na de aanvraag lelijk bericht of uw edgekeurd of niet. ag is toegekend, ont- ital declaratieformu- lan, als u een uitgave en declaratieformu- moet de tegemoet- vragen binnen het tarin de kosten zijn ties moeten de be- worden meege- te is goedgekeurd, tage binnen een o-of bankrekening unt op dinsdag, nderdag van 9.00 echt bij mevrouw afdeling sociale Bellen kan ook, Of hij merkt dat zijn aanwezigheid effect heeft? Nou en of! "Vooral hon denbezitters vinden het lastig 'dat er zo iemand rondrijdt'. Zij houden zich liever niet aan de regels. Als ik er niet zou zijn, was het hek van de dam en hielpen de maatregelen die de gemeente tegen de overlast door honden heeft genomen absoluut niet. Dat merkje ook al als je ergens een poosje niet bent geweest. Daar worden de regels direct wat losser". Henk van Binnendijk, de honden controleur/controleur woonomge ving, is ervan overtuigd dat zijn werk een positieve invloed heeft op het gedrag van de burger, met name de hondenbezitter. "De mensen kennen nu zo langzamerhand de re gels wel. Dat blijkt ook wel, want je ziet dat ze zenuwachtig worden als ze mij zien aankomen en zij de hond los hebben lopen. Een enkele keer komt het voor dat iemand niet van de regels in Soest op de hoogte is. Iemand uit een andere plaats die hier aan 't winkelen is bijvoorbeeld, of iemand die hier pas is komen wo nen. Maar binnen vijf minuten heb ik ze 'bijgespijkerd'". Vooral in het begin kreeg hij nogal eens heftige reacties. De mensen zetten zich af tegen de gemeentelij ke maatregelen. "Ik doe dat niet" of "Ik pik dat niet" waren opmerkin gen die hij een paar keer per dag te horen kreeg. "Maar in de loop van de jaren is toch het besef gegroeid dat het niet anders kan omdat an ders de overlast die honden veroor zaken de spuigaten uit zou lopen. De mensen zijn zich erin gaan schik ken. De één wat makkelijker dan de ander, maar toch. Er is misschien nog een kleine groep die zich ner gens iets van aantrekt, maar ook die weet wat de consequenties zijn". Overigens waren in het begin niet alleen hondenbezitters verre van in genomen met de gemeentelijke maatregelen ter bestrijding van overlast door honden. Ook buurt bewoners in de omgeving van plaat- Sommige mensen hebben kennelijk geen enkele schroom als het erom gaat van hun afval af te komen. Hier een vuilstort in het bos. Henk van Binnendijk zoals velen in Soest hem inmiddels kennenop de fiets. sen waar de honden wel vrij mogen rondlopen, gaven daarover nogal eens uiting aan hun ongenoegen. Ze maakten de bordjes die de honden- uitlaatplaatsen aangeven onher kenbaar door ze te beschilderen, dekten ze soms af, trokken de paal tjes met de bordjes krom of zelfs he lemaal kapot of schroefden de bordjes van de paal. Zulke drasti sche maatregelen komen nu nauwe lijks meer voor. Ook een bewijs dat de mensen de maatregelen hebben geaccepteerd. Milieuproblemen Henk van Binnendijk kwam in no vember 1990 in dienst van de ge meente Soest. Voor die tijd werkte hij in de bosbouw in dienst van de Rijksdienst IJsselmeerpolders. Toen deze werd afgeslankt én een groot deel van het personeel over ging naar Staatsbosbeheer, besloot Van Binnendijk naar een andere baan uit te kijken. Hij werd in Soest aangenomen als hondencontro leur/controleur woonomgeving. In het begin was zijn voornaamste taak het toezicht houden op de naleving van de regels die gelden ter bestrij ding van overlast door honden. In de loop van de tijd vond er een verschuiving plaats van werkzaam heden. Hij werd steeds vaker aange sproken over en betrokken bij mi lieuproblemen in de wijken. De mensen zijn in hem een aanspreek punt gaan zien waar ze op- en aan merkingen over uiteenlopende za ken kwijt kunnen. Over de vervui ling van de woonomgeving bijvoor beeld, over illegale vuilstort, over bodemvervuiling door olieverver- sen op straat enzovoort. Kleine pro blemen vaak, waar mensen zich niettemin soms mateloos aan erge ren. In eerste instantie probeert Van Binnendijk zoveel mogelijk zelf op te lossen, maar als dat niet lukt, ver wijst hij de klagers naar een ge meentelijke afdeling. Meestal hoort hij er daarna niets meer van. Voor hem is dat een teken, dat de proble men kennelijk naar genoegen zijn opgelost. Niet goed dichtgebonden vuilnis zakken, vaak oorzaak van zwerf vuil, vuilnis naast de cocons, grof huisvuil dat 's avonds al langs de straat wordt gezet en een 'prooi' is voor mensen die er op uit zijn het te doorzoeken en zich niet bekomme ren om de rommel die zé daardoor veroorzaken - het zijn voor velen al lemaal bronnen van ergernis, zoals Van Binnendijk meer dan eens er vaart. Meestal helpt een waarschuwing om de dader tot inkeer te brengen, een enkele keer, bijvoorbeeld bij herhaling van een overtreding, is een proces-verbaal onvermijdelijk. Effectief is ook het op kosten van de overtreder laten opruimen van de vervuiling. Kortom, toezicht is en blijft nood zakelijk om de regels te handhaven. Van Binnendijk draagt daar graag z'n steentje aan bij. De enkele nega tieve reactie die hij hier en daar nog hoort, weegt niet op tegen het aan tal positieve reacties! De hoofdweg door Soest is sinds 1 januari 1993 in beheer bij de gemeente. De vorige wegbeheerder, Rijkswaterstaat directie Utrecht heeft een groot aantal wegen in de provincie Utrecht overgedragen aan an dere overheden. In Soest is dat het geval met de hoofdweg (N 221): Vredehofstraat, Nieu- werhoekplein, Burgemeester Grothestraat, Van Weede- straat, Steenhoffstraat, Mid delwijkstraat, Torenstraat, Kerkstraat en Birkstraat. Het feit dat de gemeente voortaan het beheer over de weg voert bete kent onder meer dat zij ook het aan spreekpunt is voor bijvoorbeeld een uitwegvergunning. Vele tientallen jaren was dat dus Rijkswaterstaat. Nu deze zaken behartigd worden door de nieuwe wegbeheerder, wil dat niet zeggen dat de zaken die bij Rijkswaterstaat in behandeling zijn niet worden afgemaakt. De lopende aanvragen en dergelijke worden ge woon door Rijkswaterstaat ver werkt. Eventuele besluiten worden genomen in overleg met de nieuwe wegbeheerder, in dit geval dus de gemeente Soest. Hier kan men ook terecht voor nieuwe aanvragen en informatie. Overigens is het zo dat de meeste medewerkers die langs en aan de weg werkten sinds 1 januari 1993 naar de nieuwe wegbeheerder zijn overgegaan. Het is dus mogelijk dat de voor velen vertrouwde gezichten gewoon blijven, alleen vertegen woordigen zij nu een andere over heid. Nieuwe wet De overdracht van het wegbeheer is het gevolg van een nieuwe wet, de Wet Herverdeling Wegenbeheer (WHW). Het rijk beheert voortaan alleen nog de hoofdwegen (A-we gen). De secundaire en tertiaire we gen vallen nu onder de verantwoor delijkheid van de provincie. De kwartaire en overige wegen komen onder beheer bij de gemeenten. Onder het beheer van een weg val len onder meer het onderhoud van het wegdek, de openbare verlich ting, de verkeerslichten, de ver keersborden, de gladheidsbestrij- ding, het onderhoud van bermen en bomen langs weg weg en dergelijke. Ook het uitgeven van uitritvergun ningen, parkeerontheffingen en dergelijke is een beheerstaak. De gemeente Soest is nu dus ver antwoordelijk voor het beheer van de hoofdweg inclusief de fiets- en voetpaden. Voor eventuele vragen kan men contact opnemen met de heer A. Dijkstra van de gemeente lijke afdeling wegen, rioleringen en verkeer, telefonisch bereikbaar on der nummer 02155-93749. Over lopende zaken bij Rijkswater staat kan men voor vragen contact opnemen met de heer R. van den Broek, afdeling Technisch Beheer van Rijkswaterstaat Dienstkring Huis ter Heide. Het komt de laatste tijd in Soes terberg steeds vaker voor dat dode huisdieren worden aangeboden aan de dierenartsenpraktijk. Een enkele keer gebeurt dat persoon lijk. Het komt echter ook meer dan eens voor, bijvoorbeeld als men bij afwezigheid van de dierenarts geen gehoor krijgt, dat men bij de praktijk dode dieren in een plastic tas bij de voordeur neerzet en zon der adres van de 'afzender' achter laat. Soms doet men niet eens een poging om te kijken of er iemand in de praktijk is en hangt men de plastic tas met een dood dier zo maar aan de deurknop. Deze vorm van afstand doen van een dier is de laatste tijd zodanig toegenomen, dat de dierenartsen de gemeente van deze problemen op de hoogte hebben gesteld. Het is na melijk zo, dat de eigenaar van een dier dat is overleden er zelf voor moet zorgen dat het kadaver wordt afgevoerd. De dierenarts heeft hier in geen taak. De dierenartsen in Soesterberg hebben aanvankelijk als dienstverlening aan de cliëntele de dode dieren naar het slachthuis in Soest gebracht -waar alle kada vers ook heen moeten- maar vol gens hen is deze bijzondere service nu uit de hand gelopen. Het komt zelfs voor, dat een arts uit Soester berg wel drie keer in de week naar Soest moet om dode dieren af te le veren op de plaats die daarvoor be stemd is: het slachthuis aan de Lan ge Brinkweg. Als volwassenen de dierenartsen een dood dier komen brengen, en zij te horen krijgen dat niet de arts maar het slachthuis hiervoor het aangewezen adres is, reageren zij soms boos als hun gevraagd wordt er zelf naar toe te rijden. Volgens mevrouw R. Leurs van de gemeentelijke afdeling milieube heer moet iedere inwoner van wie een klein (huis)dier overlijdt in principe zélf zorgen voor de afvoer ervan naar het slachthuis in Soest. Hier heeft de gemeente gezorgd voor een brengplaats waarvan men tijdens de openingsureh van het slachthuis gratis gebruik kan ma ken. Buiten de openingsuren van het slachthuis kan men in noodge vallen contact opnemen met de po litie, die een sleutel heeft van het hek. Het slachthuis is op werkdagen ge opend van 06.30 tot 16.00 uur. Vervang de 'oude' stickers ter we ring van ongewenst reclame-druk werk door nieuwe. Dit advies geeft de gemeente aan hen die geen recla me-drukwerk in de brievenbus wil len ontvangen. Sinds 1 maart is op initiatief van de Stuurgroep Recla me landelijk een nieuwe sticker-re geling ingevoerd. Winstpunt hiervan is dat de veel heid van 'oude' stickers is terugge bracht tot twee: - de 'nee-nee'-sticker: geen recla me-drukwerk, geen huis-aan-huis- bladen; - de 'nee-ja'-sticker: geen reclame drukwerk, wel huis-aan-huis-bla- den. In de praktijk blijken veel versprei ders de oude stickers konsekwent als 'nee-nee'-stickers te behande len. Vooralsnog is het bezwaar van de 'nee-nee'-sticker dat men er niet zeker van is het gemeentelijk voor lichtingsmateriaal te ontvangen. Hoewel het nooit de opzet is ge weest om overheidsdrukwerk gelijk te stellen aan reclamedrukwerk, is dit momenteel een probleem waar voor op landelijk niveau nog naar een oplossing wordt gezocht. De nieuwe stickers kunnen worden afgehaald bij het gemeentelijk in formatiecentrum in de hal van het gemeentehuis aan het Raadhuis plein in Soest, en bij de dependance Burgerzaken, Dorpsplein 17 in Soesterberg, geopend op dinsdag en donderdag van 14 tot 16 uur. Nadat in een eerdere enquête al duidelijk was geworden dat veel inwoners het maandelijks ver schijnende gemeentelijk voor lichtingsblad Op 't Hoogt lezen, is dit nog eens bevestigd door de resultaten van een nieuwe en quête. Deze werd werd op initia tief van de afdeling reiniging en vervoer gehouden. Doel ervan was een beter inzicht te krijgen in het oordeel van het publiek over de inzameling van klein che misch afval, vooral door de che mokar. Eén van de vragen betrof het le zen van Op 't Hoogt. In Soest gaf 35,78 procent van de geënquê teerden te kennen het voorlich tingsblad altijd te lezen. In Soes terberg is dit percentage 32,61 procent. 'Soms" antwoordde 37,70 procent in Soest en 28,26 procent in Soesterberg. 'Zelden' gaf in Soest 11,82 procent als antwoord, en in Soesterberg 15,22 procent.In Soest liet slechts 8,31 procent weten Op 't Hoogt nooit te lezen, en in Soes terberg 10,87 procent. Afgaande op de 'nooit'-ant- woorden, wordt Op 't Hoogt in Soest door 91,69 procent van de mensen gelezen. In Soesterberg is dit percentage 89,13. De Gemeentegids scoorde wat gebruik betreft het hoogst (één of meer keer geraadpleegd 75 77 procent) en de Kabelkrant het Met ingang van volgend jaar komt er een wijziging in de inzameling van klein chemisch afval (KCA). De chemokar, die nu nog maande lijks een aantal vaste plekken in de gemeente bezoekt, wordt niet meer zo vaak ingezet. In plaats daarvan komt hij in 1994 voortaan één keer in de maand, op vrijdag avond (koopavond) en zaterdag morgen op drie vaste punten: in Soesterberg, in het winkelcentrum Soest-Zuid en in het winkelcen trum Van Weedestraat. Burgemeester en wethouders heb ben hiertoe besloten op voorstel van de afdeling reiniging en vervoer. Deze baseerde het voorstel op de uitkomsten van een enquête en de inzamelresultaten. Bijna de helft van de mensen die het enquêtefor mulier ingevuld terugstuurden, gaf de voorkeur aan de komst van de chemokar op vrijdagavond en za terdag. De zaterdag heeft hierbij sterk de voorkeur. De overgrote meerderheid is van mening dat in de nieuwe opzet de inzameling op werkdagen zou kunnen vervallen. Sinds de chemokar rijdt (1992) is maar 50 kg. KCA méér opgehaald dan in i.yy a. i^cu iiui&-«utii-nuis-in- zameling door de chemokar ziet de overgrote meerderheid niet zitten, temeer omdat de chemokar op werkdagen rijdt en men daarom geen tijd heeft er naar toe te gaan. Uit de enquête is verder duidelijk geworden dat de milieubox niet zo vaak wordt gebruikt als de gemeen te bij de invoering ervan had ge hoopt. Verder is gebleken dat nog steeds KCA, vooral verf en accu's, bij het grof huisvuil wordt aangebo den. Contract De gemeente is voor dit j aar nog ge boden aan het contract met Amers foort over het gebruik van de che mokar. Daarom gaat ditjaar de hui dige manier van inzamelen gewoon door. Volgend jaar zal de chemokar dus beperkter worden ingezet, één keer in de maand op vrijdagavond en za terdagmorgen in Soesterberg en de winkelcentra Soest-Zuid en Van Weedestraat. Door de week kun nen de mensen voor het inleveren van KCA terecht in het afvalstof- fenpark De Schans (dat in feite al een centraal inzamelpunt is) en bij de detailhandel. Omdat de welstandscommissie in april te laat bijeenkwam om haar keuze van het ontwerp van de maand nog in de april-uitgave van Op 't Hoogttekunnen meenemen, is in dit nummer alsnog het ontwerp van de maand april opgenomen. Het gaat om de uitbreiding/ver nieuwbouw van het kerkgebouw van de Gereformeerde Kerk (Vrij gemaakt) aan de Parallelweg 5. Het bestaande kerkgebouw, een voor malige school, wordt nagenoeg ver dubbeld. De welstandscommissie is van me ning dat het Architektenburo P. Blokhuis HBO/BNA te Amers foort de uitbreiding op een gave en overtuigende manier in de reeds be staande bebouwing heeft opgeno men. Daardoor straalt het geheel een bepaalde rust uit, die past bij het karakter van het plan. De commis sie spreekt hiervoor haar waarde ring uit. Op deze tekening staat links de be staande Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt) aan de Parallelweg. Rechts er aan vastgebouw de uit breiding. Geheel rechts de gebou wen van de voormalige Sint Jozef school.

Soester Courant | 1993 | | pagina 31